Kennisgeving. Oorlogsnacht. Marktberichten- tweeden en derden OMVANGEN EN MWJGBAAK Inmaak potten, ƒ2.— per bus van I kilo. HI CÏ KRUKKEN Kloosterbalsem KLOOSTERBALSEM Eau draaiLoQze tftip-graflfl-infttftiiaiift s in zakformaat. Promotheus geeft een afbeelding van een draadlooze telegrafie-installatie in zakformaat. Het ontvang-station kan in de hand gehouden worden. Het appa raat reageert op alle golflengten. o Tegen de bloedluis. De Zwitsersche landbouwmaatschap- pij beveelt een nieuw middel aan tegen de bloedluis, de gevreesde appelen ziekte kalium permangenaat. In het vroege voorjaar smeert men den stam en de voornaamste takken ermee in, natuurlijk niet met dit scheikundig goedje alleen, maar met een pap, die voor 10 Liter uit water bestaat, en 12 en een halve gram kalium permange naat bevat. Na den bloeitijd bespuit men den boom er nog eens mee. De bladeren lijden daarbij heelemaal niet. Mocht de bloedluis zich ondanks alles toch nog op een tak vertoonen, dan hoeft men zich daarover niet ongerust te maken na een paar dagen zal het wel weer verdwijnen. o— Denk 0111 de tanden. In de populair-medische bladen der oorlogvoerende landen wordt er gere geld op gewezen, van welk groot be lang het is, wanneer de soldaat z'n tanden in goeden staat houdt. Er wordt zelfs beweerd, dat de in vroe gere oorlogen voorkomende epidemiën in hoofdzaak hun ontstaan dankten aan het verwaarloosd gebit. Ieder Engelsch soldaat, die naar het front gaat, krijgt een tandenborstel mee, en in Duitschland wordt er op aangedron gen, dat het legerbestuur hetzelfde doet. —o De militaire beschouwingen van de „Times". De „Times" wil ook in den oorlog haar oude reputatie, de beste krant ter wereld te zijn, ophouden. De domme Engelsche censuur, die de mees; fantastische overwinningsberich- ten in Engeland lanceert, en maar al te vaak juiste mededeelingen van het oorlogsterrein uitsnijdt, zit de „Times" voortdurend in de haren. En zij neemt er geen loopje mee, zooals de geestige „Truth"-redacteur, maar zij spreekt er schande over, en verzet zich tegen de censuur-pracktijken met alle kracht, die in haar is. Naast de officieele of officieuse snoeverijen publiceert de „Times" thans ook de beschouwingen van een „neu tralen opmerker" over den toestand voor Duitschland die niet ongunstig is. Duitschland is even sterk als aan het begin van den oorlog, en willen de bondgenooten overwinnen, dan zullen zij moeten volharden, zij zullen moe ten voortgaan hun leger te verster ken, en zij zullen zich ook op verlie zen moeten voorbereiden. De Duitsche lichting 1915 is nog niet eens opgeroe pen wordt deze straks naar het front gestuurd, dat is het Duitsche leger met 700 a 800.000 weerbare mannen versterkt. De munitie-fabrieken werken dag en nacht, en eerst thans begint Duitsch land de munitie te vervaardigen voor de geweren van 1914. Aan koper is in Duitschland geen gebrek. Men is nieuwe mijnen gaan exploiteeren, die onder normale om standigheden te weinig opleverden. Hoeveel koper zit er overigens niet boven den grond. Toen de „neutrale opmerker" door Duitschland reisde, wees men hem op een koepel van een kerk, en zeide, dat het gebouw archi tectonisch mislukt was, maar dat het als een uitstekende kopermijn was te beschouwen. De opmerker is tot de conclusie ge komen, dat in Duitschland een grim mige vastberadenheid heerscht om door te vechten, tot het bittere einde daar is. Het zodiakaallicht. Thans is de tijd daar, om het zo- diakaallicht waar te nemen, de licht- pluim, die vooral in Februari na zons ondergang aan den Westenlijken he mel te zien is, die men omstreeks September vóór zonsopkomst in het Oosten waarneemt. Men ziet het merk waardig lichtverschijnsel het best een uur na zonsondergang, wanneer het schijnsel van de maan niet hindert, en de hemel absoluut onbewolkt is. De lichtpluim stijgt dan als 't ware op van de plaats, waar de zon is onder gegaan. Het licht bereikt dan een tamelijk groote hoogte, en eindigt niet zeiden in de omgeving van de Plejaden. In de tropen, waar het licht veel helderder schijnt, zet het zodia- kaallicht zich echter nog veel verder voorthet licht overschrijdt daar zelfs het toppunt, en eindigt eerst aan de andere kim. Maar op onze breedten heeft men een dergelijk zodiakaallicht nog nimmer waargenomen. Door spectroscopische onderzoeking is vastgesteld, dat het zodiakaallicht zonnelicht is, hetwelk teruggekaatst wordt door vaste lichaampjes. Cassini beschouwde omtreeks 1685 het zodia kaallicht als een afgeplatte zonne-at- mosfeer. Een ander astronoom, Jones, geloofde, dat bet veroorzaakt werd door een ring, die om de aarde liep, op dezelfde wijs als een Saturnus- ring. Zoo zijn er verschillende hypo thesen over het zodiakaallicht opge steld. Een nieuwere theorie is die van Fessenkoff, die van het zodiakaallicht z'n levensstudie heeft gemaakt. Fes senkoff merkt op, dat de vorm en de intensiteit van het zodiakaallicht van maand tot maand verandert, en con cludeert hier o.a. uit, dat het zodia kaallicht zijn ontstaan heeft te danken aan de oplossing van kometen, die in de onmiddellijke nabijheid van de zon zijn gekomen, en die nu om de zon als het ware een „kometen-kerkhof" vormen. Inmiddels beschikken de deskundi gen nog over te weinig gegevens, om te weten, wat het zodiakaallicht is. Want het aantal zodiakaallicht- hypothessen, die in den loop der jaren gesteld zijn, loopt stellig al wel naar de 1000. Edison en de onderzeeërs. De redactie van het Amerikaansche wefkblad „Lux" is bij Edison op be zoek geweest, en heeft hem gevraagd, wat hij van de onderzeeërs denkt. Hij was gereserveerdhij juichte het toe, dat Amerika den bouw van 3000-tons- onderzeeërs voorbereidde, en hij ge loofde, dat er nog weieens onderzeeërs van 25000 ton zouden komen. Maar de marine-deskundigen verloren z. i uit het oog, dat vanuit de vliegma chine ook de duikende onderzeeër goed te zien is. Wij beveiligen ons land aldus besloot de groote uitvinder, tegen vijandelijke onderzeeërs het best vanuit de lucht. Bij de modiste. „Mevrouw," zegt een vrij bejaarde dame bij het binnentreden van een magazijn, „ik wilde een rouwhoed koopen." „Welken ronw Is uw echtgenoot gestorven „Neen, ik ben mijn schoonzoon ver loren." „O, zoo.... dan wil u dezen rosen capothoed wel eens passen." Koning Albert. Ten tweede male duikelt het bericht op, als zou er in Frankrijk ernstig aan gedacht worden koning Albert tot koning van Frankrijk uit te roepen. Thans meldt de „Köln. Ztg." In breede kringen in Frankrijk wordt ijverig propaganda gemaakt voor het kiezen vari koning Albert tot koning van Frankrijk. Reeds hebben talrijke geheime vergaderingen plaats gevonden om dit tot stand te brengen. Koning Albert geniet thans grooter populariteit dan een der troonpretendenten. De pijnlooze Chineezen. Dr. Assmy, die langen tijd te Tsjoen- king geneesheer is geweest, schrijft in een aardrijkskundig tijdschrift over de gevoelloosheid van den Chinees. Euro peanen beweren wel eens, dat de Chi nees nooit pijn heeft, of liever nooit pijn voelt, maar dat is niet het geval. Echter staat het vast, dat de Chinees veel minder gevoelig is dan de Euro peaan. Wanneer de Chineesche kwak zalver het wenschelijk vindt, z'n patiënt een langen naald tot groote diepte in het lichaam te steken, dan zal hij het niet uitgillen, zooals iedere Europeaan zou doen. Voor een aantal jaren werd dokter Assmy bij een jonge vrouw geroepen, die in levensgevaar verkeerde. Haar moeder was zwaar ziek, en de Chi neesche kwakzalver had verklaard, dat zij sterven moest. Tenzij de oude vrouw een stuk versche menschenlever nuttigde. Dit hoorde haar dochter, zij greep een mes, sneed zich den buik open, en haalde het stuk lever uit eigen lichaam te voorschijn. Een he vige bloeding was er natuurlijk het gevolg van, en men haalde Dr. Assmy, om het bloeden te stelpen. Toen Dr. Assmy kwam, was het stuk lever reeds gekookt, en lag in stukjes ge sneden op een schotel. Het is Dr. Assmy gelukt, dochter en moeder in het leven te houden. Maar naar de dochter heilig gelooft, dankt moeder de genezing aan het stuk lever. Dr. Assmy concludeert, dat het ge voel bij den Chinees zeer weinig ont wikkeld is. Hteraan schrijft hij ook de doodsverachting van vele Chineezen en [apanners toe. Bamboespapier. In China, Japan en Brazilië wordt tegenwoordig veel papier vervaardigd uit Bamboes. Een dergelijke groote papierfabriek werkt b.v. te Porto Alegro in Rio Grande. Weliswaar is hout voor de papierfabricage beter geschikt, maar bijzondere soorten bamboes kun nen het gewone hout, waaruit men pap»'er maakt, vervangen. Zooals men weet, groeien de meeste bamboessoorten zeer sneler zijn er wel die een halven meter in de maand opschieten. Van Jaar, dat het bamboes papier goedkoop kan zijn. Zelfs bij zeer sterke vermeerdering van het pa- pierverbruik zou men uit de Tropi sche en sub-Tropische streken genoeg bamboespapier kunnen krijgen, om het houtpapier van de gematigde streken te kunnen missen. Papier-technici verwachten veel van het nieuwe papiersoort. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Nog is het nacht, zoover wij staren, 't Is niets dan donker om ons heen, Het heerlijk licht dat ons bestraalde Het is, of het voorgoed verdween. Hel lijkt alsof er nooit geen morgen, Geen dageraad meer rijzen zal, Ja, of het eeuwig nacht zal blijven Van moord en gruw'Ien, zonder tal. Nog telkens klinkt de oorlogsdonder Waarvan het alles sidd'rend beeft, Nog telkens laaien hoog, de vlammen, Vernietigend, wat aanzijn heeft. No£ telkens vallen duizendtallen Getroffen neer, door 't moordend lood, Het bloed stroomt uit hun diepe won den, Hun lijden, ach, 't is vrees'Iijk groot Men hoort het kermen en het klagen Dat door hen luide wordt geuit, En onder 't zwaarst' en hevigst' lijden, Dan wordt hun levensloop gestuit. Zoo gaat het telkens verder, verder, De oorlogsgod, vraagt offers maar, En ied're stonde hoort men vragen „Wanneer, wanneer is 't einde daar?" Och, mocht het einde spoedig komen Van deze droeve oorlogsnacht, Opdat het licht des vredes rijze, Dat smachtend, smachtend wordt verwacht Woudbloempje." Mlcine berichten. O— De geest van doordrijven tegen de waarheid in is geen geest van wijs heid. In den riddertijd was de grootste hoon, dien men iemand kon aandoen, door hem te straffen met een hond in den arm' over de markt te gaan. In onzen tijd zijn er menschen, die er de grootste eer in zien bekend te staan als te hebben een hondsche ziel. De Duitsche militairen worden ge waarschuwd geen omgang te hebben met de Belgische vrouwen. De Russische nederlaag in Oost- Pruissen heeft, bij de ontwikkeling van de gevolgen, deze beteekenis dat een Russisch leger van 200 000 man vernietigd is en dat dit heeft verloren zijn geheele artillerie. De Japansche regeering verbiedt het vormen van een vrijwilligercorps voor de gealliëerden. Hierdoor is te vens uitgemaakt, dat Japan er niet aan denkt een leger naar Frankrijk te zen den om de Franschen te helpen. Uit verschillende landen komen be richten, dat de zeelieden weigeren te vertrekken op handelsschepen naar een Engelsche haven. Een door een onbekenden X uit St. Jansteen gezonden stuk kan niet worden geplaatst, omdat wij hierdoor niet kunnen weten of deze mijnheer X abonré is. (Zijn voorstel om pro paganda te maken tegen een bloedzui- gerij is nu te laat. Men koos hier in 1913 met vrijen wil vóór de volksbe driegerij, en dus ook voor de gevol- gen). Het burgerlijk proces in de zaak van de Kreek bij Reuzenhoek onder Zaamslag is door de Rechtbank be slist ten voordeele van notaris van Dalsum. Hnlst, 22 Febr. Per 100 K.G. Tarwe 116,25 a f 17,25, Rogge f 13,00 a f 14,00, Wlntergerst f 13,50 a f 0,00, Zomergerst t 13.50 a f 0,00. Haver f 13,00 a f 13,25, Erwten f 16,00 a f 17,00, Paardeboo- nen f 15,00 a f 15,50 Duivenboonen f 16,00 a f 00,00 Witteboonen f16,00 a f 17,—Bruineboonen f 16,00 a f 17,00, Boekweit f 00,00 a f00,00. Lijnzaad f25.00 a f30,00, Aardappels f 3.50 a f 3.75 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00.00. Boter per kilo f 1,40 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 1,10. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN1 DEINSE in de Steen straat te Hulst zal den Maandag van iedere maand geopend zijn van één tot twee uur. een mooie sorteering Bruine Jacoba- en Blauwe Itetil-clie vanaf een tot en met vijftig kilo voor boter en groenten bij all. A. Kiebooin, Bierkaaistraat HULST. Wegens de voortdurende stijging der noteeringen van de grondstoffen, hebben wij den prijs van tijdelijk verhoogd op 1.05 0.55 0,23 BLOOKER'S CACAOFABRIEKEN. Jtiijder!» aan Rheumatiek, jicht, podagra, spit m den rug, lendenpijn, rugpijn, verstuikingen, ichias, spierverrekkingen en stram heid. Wacht niet langer GENEEST UMET DEN De heer Willem Smittenberg, scheepstimmerman te Westerbroek, ge- Imeente Hoogezand (Gron.) verklaarde ons: Een halfjaar lang heb ik aan een soort verlamming in mijn rug geleden. Vreeselijke pijnen stond ik uit, in rug en lendenen, steeds erger, tot dat ik niet meer werken kon, ja zelfs tenslotte gaan noch staan kon. IVan alles probeerde ik, helpen deed niets, en men zeide mij dat het een verlamming was. Toen ik zoo hulpeloos lag, raadde een vriend n mij den Kloosterbalsem aan, welke ik liet koopen bij den drogist H. I®® L. Wolters te Martenshoek. Driemaal daags werd ik met de Klooster balsem gewreven, waardoor ik een onbeschrijfelijke verlichting van pijn gevoelde en bemerken kon dat de'Kloosterbalsem mij genezen zou. Vol hoop ging ik met den Kloosterbalsem voort en toen vijf poties van dien wonderbaren balsem gebruikt waren was ik geheel genezen. De is bovendien een uitstekend middel tegen alle rheumatische aandoe ningen, jicht podagra, spit in den rug, spierverrekkingen, stramheid, wonden van allerlei aard, winterhanden en -voeten, huidaandoeningen en aambeien. Prijs per pot van 50 gram 75 cent, van 100 gram f 1.20, van 250 gram f2.50. Eischt ROODEN BAND met. onze handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle drogisten, apothekers en de bekende depothouders.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 3