Een geneesmiddel Van alles wat. Gebruikt het jegens hen, die hun gelaat mismaken, opdat het den men- schen blyke dat zij vasten. Wie dit overweegt zal moeten er kennen, dat er meer wijsheid dan dwaasheid ligt in wat zegt art. 12 Grondregelen „De Volkswil vraagt voor haar stichter geen geld, geen goed, geen eer." En dat het door ons niet hebben gewonnen van een dezer drie dus een waarborg is, volgens diezelfde Schrift, dat wij recht hebben op het vertrouwen van te verkregen uit de hand van God, wat wij niet zochten te verkrijgen van de menschen En als wij een maal zullen hebben verkregen „al het andere, omdat gij dat noodig hebt", dan zal daardoor worden be vestigd ook voor onzen tijd het goed recht op de Goddelijke Voorzienig heid. Zoo zal dus ook de stelselmatige eer- en broodroof tegen ons een middel zijn om te doen wat zegt ons Program van Actie „Gij Volkswil houd hoog de eer van des Vaders Zoon", ver mits deze eer wordt bevorderd door het in het licht stellen van de waar heid van het woord des Zoons „Zoek eerst het Rijk Gods en zijne gerechtigheid. Engeland en België. o— In de Brieven van Koningin Victoria komt voor de volgende brief, geschreven aan haar oom, Koning Leopold I van België. Buckingham Palace, 2 Februari 1852 Liefste Oom Mijn hartelijken dank voor uw vriendelijk briefje van den 30sten. De zaken staan zeer critiek en alles wat Van de Weijer ons verteld heeft is niet geruststellend. Met zulk een buitengewoon man als Louis Napoleon kan men zich geen oogenblik zeker voelen. ?t Stemt mij zeer treurig. Ik heb den vrede en de rust lief feitelijk haat ik politiek en tumult en ;t doet mij verdriet te denken dat een vonk alles in vollen oor logsbrand kan zetten. Toch denk ik dat het vermeden kan worden. Elke aanslag op België zal voor ons een casus belli worden. Daar kan u op vertrouwen. Voor een inval ben ik niet bevreesd, maar de geest van het volk is hier zeer opgewonden. Zij zijn er vol van zich te verde digen en de geest van vroegere da gen schijnt teruggekeerd. Uw liefhebbende nicht Victoria R. En geland en China. o In 1785 was de opium nog on bekend in China, maar sedert dat jaar wordt de opium door de Engelschen in China ingevoerd In 1796 verbood de Chineesche regeering den handel in dit gevaar lijke artikel. Daarop begonnen de Engelschen een uitgebreiden smokkelhandel, die eindelijk in 1839 tot gestrenge maat regelen voerde. Een Cbineesch smok kelaar werd vóór de Engelsche factory opgehangen en 20 duizend kistjes in het water geworpen, waartoe de Chineesche regeering volkomen ge rechtigd was. De Engelschen haast ten zich om aan China den oorlog te verklarenhun vloot schoot eenige steden plat, en dwong een vrede af, welke hun 120 millioen voor oor logskostten, den afstand van het groote eiland Hongkong, en aan de Engelsche smokkelaars 75 millioen voor de verloren kisten opbracht. Tegenwoordig zegt men, dat een vierde gedeelte der Chineesche be volking door het gebruik van opium .wegkwijnt, -o dat alle voorkomende ziekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmid del gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f0,75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende borstbenauwd- heid en borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0 65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTIL LES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f 0,80. Proefflacons f 0,30. KINA KOORTSDROPPEN van Apo theker Boom zijn gemaakt van de zui vere kinabast en zijn doordat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, binnenkoorts, malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f 0,60. LAXEERPILLEN van Apoth. Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPAST1LLES van Apotheker Boom, zijn gemaakt van meikzuurijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voortkomende ziekten en de pastilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2,00. HOESTSIROOP van Apoth. Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet de hoest spoedig bedaren. Prijs per flacon f 0,70. AAMBEIENZALF van Apoth. Boom geneest spoedig uit- en inwendige aam beien, blinde en bloedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en ver krijgbaar in de meeste Apotheken en drogistenwinkels. Waar niet verkrijg baar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door Firma A. H. Boom te Arnhem. Verkrijgbaar fe Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. 0 Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 21 faillis sementen tegen 39 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o Een nieuwe brug. Men schrijft ons uit Amsterdam Amsterdam is een democratische stad. Niets mag er geschieden, of de burgerij moet zijn gehoord. De leden van den Raad weten, dat zij slechts dienen, den wil van de burgerij te helpen verwerkelijken. En zouden de Raadsleden tegen den wil van de bur gerij handelen, dan zouden de kiezers hen bij hun aftreding laten vallen. Zeker, er zijn nog vroede vaderen van den ouden stempel, die zeggen wat zij goedvinden, en die hun stem geven aan hetgeen hun geschikt lijkt. Die zitten voor een paar „behouden de" city-districten, en hun kiezers laten dit blijkbaar toe. Maar de kiezers van de groote buitenwijken willen zelf de stad besturendoor hun afgevaar digden. Als er zich een kwestie voordoet, die bij de laatste verkiezingen niet is op het tapijt gebracht, zitten de vroede vaderen met hun handen in het haar, en zij vragen zich af, wat hun kiezers er wel van zouden zeggen. Zoo moet er nu b. v. een nieuwe brug over de Heerengracht worden gemaakt op de hoogte van de Vijzelstraat. Die Vijzel straat moet verbreed, dus de brug moet ook breeder worden gemaakt. Architect Van der Mey, onze officieele aestheticus, heeft een ontwerp gemaakt van een nieuwe brug, die zich geheel zal aanpassen bij de oude omgeving, maar die tegelijkertijd practisch zal zijn. Het is een eenvoudig ontwerp we vinden het niet mooi en we vinden het niet leelijk. Maar de vroedschap wil het plan- Van-der-Mey zoo maar niet gaan uit voeren. Eerst zullen de kiezers het zien. Op het Prinsenhof is het ont werp voor alle belangstellenden te be zichtigen, en alleen, wanneer alle Amsterdammers de brug niet leelijk vinden, kan hij worden gebouwd. Is het niet wonderbaar, dat een zoo'n vredelievend stadsbestuur nog vijanden heeft o— De Gemeente-viscli. Men schrijft ons uit Amsterdam De Gemeentelijke gebakken spiering, die door onze stad is aangekocht, en in een aantal winkels wordt aan den man gebracht, wordt al populair in de hoofdstad. Tweemaal in de week wordt ongeveer 1200 pond op deze wijs af gezet. Inmiddels vernemen wij, dat de Gemeentelijke vischhandel zich zal uitbreiden, en dat het in de bedoeling ligt, gebakken goedkoope Noordzee- visch verkrijgbaar te stellen. Amstels voorbeeld werkt aanstekelijk op de omgeving. In dorpjes onderden rook van de hoofdstad zijn ook al Gemeentelijke visch-veilingen georga niseerd. De dorpsveldwachter was af slager, de gemeente-ontvanger incas seerde de dubbeltjes, en de burger vader met z'n ambtsketen om liep parmantig door de dichte schare, om te zorgen dat de orde gehandhaafd bleef, en dat het publiek genoeg kocht. Zoo'n veiling had plaats ir. de open lucht voor het Raadhuis. —o Belgisch Bankpapier. De Banque de France spreekt het bericht inde Matin, omtrent het niet uitbetalen van Belgisch bankpapier, tegen. Zij stelt echter het maximum bedrag, dat maandelijks door eiken Belgischen vluchteling ingewisseld mag worden op fr. 600 vast, waarop een scherpe controle zal worden geoefend. Nader blijkt, dat deze maatregel door de Bank van Frankrijk is genomen naar aanleiding van stappen, die door de Commissie van Handelszaken uit het Engelsche Lagerhuis zijn gedaan bij de overeenkomstige commissie uit het Fransche Huis van Afgevaardigden. In een schrijven van eerstgenoemd co mité wordt n.l. medegedeeld, dat ge bleken is, dat Belgische bankbiljetten die door Belgische steden bij wijze van oorlogsschatting aan Duitschland zijn betaald, in Nederland van de hand zijn gedaan, van waaruit zij in Londen en Parijs zijn aangeboden. Een aantal dezer biljetten zijn inderdaad reeds op die wijze in Engeland verzilverd. De Engelsche regeering heeft dadelijk daar tegen maatregelen genomen. Belgische bankbiljetten mogen in Engeland niet meer worden verhandeld, tenzij hun herkomst is gebleken, en de inwisse ling geschiedt slechts voor rekening der Belgische regeering, alsmede voor uitgewekenen, die gebrek aan contanten hebben. In het belang der geallieer den verzocht de commissie derhalve de Fransche regeering soortgelijke maatregelen te nemen, hetgeen thans inderdaad is geschied. o De Duitsche verklaring. De „N. R. Ct." publiceert een inter view met den President der Ned. Han delmaatschappij over de houding van de Nederlandsche reederijen, waaraan wij het volgende ontleenen De heer Van Aalst gaf ons te kennen, dat hij zich nimmer zou kunnen ver eenigen met een besluit om onze scheepvaart te staken, zoolang geen onoverkomelijke bezwaren in den weg worden gelegd en dat was z. i. door de Duitsche regeering geenszins ge schied. Het besluit dier regeering moest hoofdzakelijk daarom door onze scheep vaart nauwkeurig onder de oogen worden gezien, wijl de Britsche Ad miraliteit den raad had gegeven aan de Britsche koopvaardijschepen om in oogenblikken van dreigend gevaar ge bruik te maken van de neutrale vlag. Ware dit niet geschied, dan zou onze scheepvaart geen grooter gevaar drei gen, dan in de laatsté maanden het geval is geweest. Toen de Duitsche regeering ver klaarde, dat Britsche schepen de neu trale vlag misbruikten, had de heer Van Aalst tegenover een zijner vrienden met klem betoogd, dat die bewering absoluut onjuist moest zijn. Engelsch- man, Duitscher en Hollander, zeide hij, waren te fier op hun vlag, sym bool van nationale beteekenis, en vooral de eerste toonde zich dikwerf op menig gebied zoo aantrekkelijk, benijdenswaardig hooghartig, dat de heer Van Aalst de bewering, als zou Engeland de vlag misbruiken, als on zinnig moest qualificeeren. Intusschen werd enkele dagen gele den van Britsche zijde toegegeven, dat de admiraliteit inderdaad in die rich ting had geadviseerd. De heer Van Aalst is alsnog overtuigd, en hij grondt die overtuiging op zijn langdurig ver blijf op Engelsch grondgebied, dat die maatregel door de meerderheid van het Engelsche volk ten zeerste zou worden afgekeurd en vooral door hen, die het karakter van ons volk kennende, weten, welken invloed op de publieke opinie het gevolg van bedoelden maatregel zou zijn. Voor onbillijke handelingen van de zijde der Duitsche marine was de heer Van Aalst evenmin bevreesd als voor die der Britsche zeemacht, toen deze bekend maakte dat de Noordzee door mijnen onveilig was gemaakt, doch aan den anderen kant mocht niet over het hoofd worden gezien, dat de En gelsche gezagvoerders het ons zeer moeilijk maken. Wat moet men wel denken, aldus de heer Van Aalst, van den kapitein der Laertes, wiens daad zou kunnen worden verheerlijkt, indien hij geen .misbruik had gemaakt van onze vlag? Wat te denken van den Engelschen kapitein, die enkele dagen geleden, nauwelijks den Nieuwen Waterweg ver laten hebbende, in het kielwater va rende van een Nederlandsch schip, de Britsche vlag verwisselde voor de Ne derlandsche De gezagvoerders schijnen niet na gedacht te hebben over de gevolgen, welke dergelijke daden kunnen hebben. Men kan er toch een ronden zeeman niet van verdenken, dat hij willens en wetens het leven van talrijke neutrale gezagvoerders, stuurlieden en matrozen in de waagschaal wil stellen. De heer Van Aalst verzekerde ons daarom nog steeds de overtuiging toe gedaan te zijn, dat een groote bewe ging tegen de genomen maatregelen in Engeland zal ontstaan, indien niet spoedig de admiraliteit op haar weg terugkeert. o— Geen onroerende goederen in handen van vijandelijke onderdanen. Op 16 Februari is in Rusland een wet in werking getreden, waarbij aan Duitschers, Oosren rij kers, Hon garen en Turken het recht wordt ontnomen onroerende goederen te bezitten, jn pacht te hebben of te beheeren, in het gouvernement Pe tersburg, de Oostzee-provincies, Fin land, de westelijke gebieden van Rusland, het Dongebied, de Kauka sus en het Amoer-gebied, Van die bepaling zijn uitgezon derd de onderdanen van vijandelijke staten lo. die reeds bij hun ge boorte of voor 1 Januari 1914 or thodox gedoopt zijn2o, die van Slavische atkomst zijn 3o. die als officier of vrijwilliger hebben deel genomen aan de oorlogsoperaties van het Russische leger of de Russische vloot en een onderscheiding wegens dapperheid hebben bekomen 4o« de nakomelingen van de voorgenoemden. Aan alle overige Duitsche, Oosten- rijksche, Hongaarsche en Turkeche onderdanen wordt een half jaar tijd gelaten om zich van hun onroerende goederen te ontdoen. Onroerend goed, dat door onderdanen van vijandelijke staten door erfenis wordt verkregen, moet binnen twee jaar van de hand zijn gedaan. Na afloop van dien termijn wordt het publiek verkocht De nieuwe wet bevat bepalingen ter bescherming van Russische staats burgers, die door hypotheken of an derszins geïnteresseerd zijn bij de onroerende bezittingen van vijande lijke onderdanen. —o Onwillige Engelsche zeelieden veroordeeld. Het politiehof van de Theems te Londen heeft, meldt de „N. R. Ct.", vijf matrozen van het stoomschip „Lapwing", die geweigerd hadden Dindsdag van Londen uit te varen naar Amsterdam, wegens het gevaar van den duikboot-oorlog, veroordeeld tot 3 p.st. boete of veeitien dagen ge vangenisstraf. De rechter vond hun weigering „volslagen onredelijk". De vijf mannen hadden zich eerst bereid verklaard om te varen, als hun loon met 5 shilling in de week werd opge slagen en hun weduwe 50 p.st. scha devergoeding zou krijgen, ingeval zij door duikbooten of mijnen om het leven kwamen later hadden zij den eisch van p.st. 50 laten vallen. De aanklager zeide, dat de mannen reeds 7 sh. 6 d. (in de week?) boven hun loon kregen, en het gevaar is nu niet grooter, beweerde hij, dan het maan den is geweest. o— Een katholiek priester over Turkije. In de „Petrusblatter" schrijft een katholiek priester omtrent de Turken: ln dezen oorlog bidden de Turken in hunne moskeeën in Klein Azië, om den zegen Gods voor hunne en onze wapenen te verkrijgen en in alle op roepen tot de wapenen wordt het ver trouwen op God uitgedrukt, evenals bij de tijding omtrent overwinningen. In Frankrijk echter verklaarde men het wel buiten God te kunnen stellen, dat duizenden onschuldige kloosterlingen uit het vaderland dieef, alleen omdat zij kloos erlingen waren, die echter door Turkije gastvrij werden opgeno men Frankrijk, dat de Katholieke kerken in beslag nam en verkocht, terwijl men in Turkije het vorig jaar een ontwerp indiende over de rechts persoonlijkheid van kerken en gods dienstige inrichtingen, teneinde het bezit te verzekeren dat Frankrijk wil zich ergeren aan ons bondgenootschap, nadat het nauwelijks alle betrekkingen met den H. Stoel verbrak, terwijl Tur kije juist onderhandelt, om een diplo- matieken vertegenwoordiger aan te stellen Frankrijk, dat meer dan 20 000 priesters onder de'wapenen heeft, zelfs bisschoppen, terwijl in Turkije de christelijke diaconieën van den wapen- dienst vrij zijn. Of zou misschien En geland zich ergeren, dat sedert eeuwen de Katholieken in Ierland vervolgt, terwijl' zij in Turkije vrij zijn; Enge land, waar vroeger de koning bij zijn kroning lasteringen uitsprak tegen de H. Mis, de H. Moeder Gods en den Paus, terwijl in deze dagen de vroe gere grootvizier Kariul Pascha een de creet uitvaardigde, waarbij degeen, die Christus lasterde, even zwaar gestraft werd, alsof hij Mahomeü had gelas terd. Dezelfde grootvizier heeft zijn zoon bij de paters Lazaristen en zijn dochter bij de Zusters van Sion doen opvoeden. De schrijver verklaart nog, 27 jaren in Turkije werkzaam te zijn geweest; de Katholieken liepen slechts eenmaal gevaar; het was in de Italiaansch- Turksche oorlog, na een nederlaag toen het publiek eenigszins opgewon den was. Het incident had echter wei nig te beduiden. Ook in Rusland aldus de schrijver ergert men zich aan het bondgenootschap, daar waar de Katholieken zóó ruw vervolgd wor den, als in. Turkije ongehoord zou zijn in Rusland, waar de synode zich verklaarde tegen een wapenstilstand op Kerstmis, door den H. Stoel ge- wenscht, terwijl Turkije zich dadelijk bereid verklaarde, hoewel Kerstmis niet in den Turkschen kalender, wel echter in den Russischen, Franschen en Engelschen staat. o— De statistieken van den minister Churcill. Minister Churchill moet het nog steeds ontgelden in' de bladen van zijn politieke tegenstanders. Dat blijkt nu weer in de „Daily Tel." waarin de heer Gibson Bowles naar aanleiding van de cijfers door Minister Churchill in zijn jongste rede in het Lagerhuis gegeven eenige opmerkingen maakt. De heer Bowles verwijt den heer Churchill dat hij wat al te onnauw keurig is geweest. De minister zeide dat „onze totale verliezen in volle zee in de eerste zes maanden van den oorlog, omvattende alle schepen, be halve de trawlers die bij de mijnop- ruiming bezig waren, slechts 63 be droegen." Neen, zegt de heer Bowles, volgens Lioydsiijsten zijn 69 schepen (plus drie mijnvegers) door de Duit- schers in den grond geboord, maar daarenboven zijn er vijt vermeesterd door den vijand en 81 in de vijande lijke havens vastgehouden. Onze totale verliezen zijn dus niet 63 maar 155 schepen. De heer Churcill verklaarde verder dat in de Napoleontische oorlogen de verliezen veel ernstiger waren. Van 1793 tot 1814 zeide hij, gingen 10,871 Britsche schepen ver'oren. Neen, zegt weer de heer Bowles, de lijsten van Lloyd's wijzen anders uit, er gingen in die jaren 7353 schepen verloren. En de heer Bowles eindigt met de hatelijkheid, dat naar het schijnt de heer Cnurchill de verliezen nu aan zienlijk lager wil voorstellen dan ze in werkelijkheid zijn, en dat hij de verliezen in het Napoleostische tijdvak ernstiger wil voorstellen, dan ze waren. Dat is een dubbele vergissing, die den valschen indruk kan wekken, „dat William Pitt meer inferieur was tegen over Winston Churchil, dan in waar heid het geval is". —o—

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 2