te Bridgeport. Deze ingenieur kwam naar Europa met een verzameling plannen en constrnctieteekeningen voor een nieuwe duikboot, die een revolutie had moeten brengen in den zeeoorlog. Met eenige groot® mogend heden had hij onderhandelingen aan geknoopt i.iver den afstand van zijn moorddadige uitvinding, toen plotse ling de uitbarsting van den oorlog een streep door zijn rekening haalde. De uitvinder heeft zich nu, waar schijnlijk uit spijt over dezen tegen spoed, laten verleiden om enkele bi- zonderheden betreffende het vaartuig mede te deelen Het is een duikboot van zeer groote ai metingen, toegerust met voldoenden brandstofvoorraad en electrische ener gie om op 2000 zeemijlen van haar basis te kunnen werken. Op den onderzeeër is een losse bovenbouw aangebracht, die drijven kao en de bemanning in staat stelt het schip bij accidenten te verlaten. Verder is het schip voorzien van op bizondere maaier geconstrueerde wielen, zoodat het over den zeebodem kan rijden. De wielen worden door electromotoren gedreven, en op een der assen is een registeertoestel gemon teerd, dat den op deze wijze doorloo- pen afstand aangeeft. Aan de beide zijden van het schip bevinden zich compartimenten, waarlangs duikers de op den zeebodem rustende boot kun nen verlaten. Hun werk bestaat in het opruimen van ankermijnen, in het plaatsen van springladingen onder aan den bodem van voor anker liggende schepen, in het doorsnijden van tele graafkabels, enz. De onderzeeër is verder toegerust met een periscoop, die het uitzicht naar alle richtingen mogelijk maakt en mei een mechanischen stabilisator, die het veroorlooft op elke gewenschte diepte in horizontale positie zwevende te blijven. Met deze boot, aldus vertelt de uit vinder smakelijk, zou men gemakkelijk over den bodem van de Theems rij dende, onbemerkt tot in het hart van Londen kunnen komen. De duikers zouden in de Theems de boot kunnen verlaten om zware dynamietladingen aan te brengen bij de fundamenten van den Tower en de Parlementsge bouwen. Men ziet dat deze oorlog iets te vroeg is gekomen, om ons van de wonderen der techniek in hun vollen omvang te laten genieten Van alles wat. O Een rede van den aartsbisschop vau Keulen. KEULEN, 9 Febr. (W. B.) De „Köln. Volkszeitung" bericht, dat kardinaal Hartmann, aartsbisschop van Keulen in een vergadering van den „Volks- verein für das katholische Deutsch- land" een rede hield, waarin hij zei- de „Toenjde Keizer in den Rijksdag verklaarde, dat hij geen verschil van standen en partijen meer kende, al leen nog slechts Duitschers, sprak hij nut iatuïtief begrijpen uit wat er leeft in de Duitsche volksziel. Wij zijn een eensgezind volk van broeders, eens gezind in de liefde tot het vaderland, eensgezind in de aanhankelijkheid aan ons land en in onwankelbare trouw aan Keizer en Rijk. Wat wij op het oogenblik noodig hebben, dat is eene trouwe, moedige volharding in vertrouwen op God. Geduld te oefenen is niet moeilijk, daar wij er goed voor staan, in het oosten en het westen bij de twee le gers, die krachtig ons beschermen. Het staat goed met ons, omdat de al machtige God tot dusverre met ons is geweest en ook verder zal zijn. Waarom Wijl het ondenkbaar is, dat de algoede God zou toelaten dat Frankrijk, het land der atheïsten en vrijmetselaars, en de gewelddadige orthodoxe kerk van Rusland het fris- sche en opgewekte kerkelijke leven van Duitschland onder den voet tre den en vertrappen zouden. Daarom moed en vertrouwen op God en op den Keizer, die de deugden zijner voorva deren in zich vereenigt. Vertrouwen echter ook op God, den leider der veldslagen- Zoolang Mozes de handen omhoog hield zegevierde Israël over Amalek. Wanneer een schaar van biddenden achter onze troepen staat, zegevieren ook wij. Laten wij alle twisten laten varen en zoo leven, dat God in zijn ge iade gehoor schenkt aan onze ge beden." Wij vermelden dit met hef oog hier op, dat de Duitsche kardinaal hier niet als kerkelijk herder zijn ambt gebruikt om te spreken als burger gelijk deed kardinaal Mercier. o— Een voorstel van neutrale schepen. De „Köln. Volksztg." schrijftDe neutrale schepen kunnen zich gemak kelijk onttrekken aan ieder gevaar, dat voor hen ontstaat uit het misbruik der neutrale vlag door de Engelsche sche pen. Zij moeten dan naast hun na tionale vlag het signaal opsteken, dat hun register-numiner aangeeft in het internationaal signaalboek. Uit dit nummer blijkt naam, vaderlandsche haven en reeder. Het internationaal signaalboek bevat aan het slot een inhoud van alle vaartuigen, welke de zee bevaren, en elk heeft daarin zijn loopend nummer. De getallen-groepen wijzen ook op den aard en de soort van het vaar tuig, zoodat het hijschen van een on willekeurig gekozen nummer niets zou geven. o— Voedingsmiddelen in Duitschland. BERLIJN, 11 Febr. (W. B De „Tri- buna" bevat een interview van den minister van landbouw Von Schorle- mer, waarin deze verklaarde „Onze veestapel is voortdurend toegenomen, zoodat wij aan het volk vleeschvoe- ding tegen normale prijzen kunnen bieden. Door den zeer goeden hooioogst en het voederen der bieten, kunnen wij aan het gebrek van veevoeder, ten gevolge van het ophouden van den invoer, tegemoet komen. In 1913 was in Duitschland de graanoogst uitstekend, en in 1914 zeer goed. Sedert het uitbreken van den oorlog verlieten 100,000 buitenlanders het land, drie millioen soldaten worden gevoed met buiteniandsche producten. Andere oorlogvoerende landen heb ben ten aanzien van het brood nog krachtiger maatregelen genomen dan wij. De toevoeging van aardappelen bij het bakken van brood, is uitslui tend een voorzichtigheidsmaatregel om aan het volk onder alle omstandighe den brood te verzekeren. Duitschland zal geen gebrek hebben aan brood. De ten gevolge van den oorlog ont brekende arbeidskrachten aan akker- paarden worden door runderen en stoomploegen geleverd. De buiteniandsche arbeiders der neutrale staten zijn bijna allen in Duitschland gebleven, wijl het hun daar goed gaat. Ook bleven de Rus sische veldarbeiders, die liever in Duitschland wilden zijn dan in de Russische loopgraven. Mocht de oorlog lang duren, dan kunnen ook krijgsgevangenen voor den veldarbeid worden gebruikt. Zeer zeker is het, dat economische redenen Duitschland niet zullen dwingen spoe dig vrede te sluiten. Noch Rusland, noch Frankrijk zullen in staat zijn den oorlog zoo lang vol te houden als Duitschland". o Een oud liomeinsche slaapwagen maatschappij. Aan een belangiijk grafschrift, dat zich thans in het raadhuis van Velletri bevindt, knoopt prof. Lanciani de me- dedeelingen vast over de groote reis wagen-maatschappij, die in het Oude Rome bestond en een centraal bureau vormde voor het reizigersverkeer van den keizertijd. Op het inschrift wordt een zekere Jovinus „De Schola Carru- carum" vermeld. Wat was deze „wa- genschool" en waar lag zij Carruca is een woord van Gallischen oorsprong, dat door de Romeinen aan een bepaalde soort luxe-wagen gegeven werd. Deze wagens waren dikwerf schitterend ver sierd ze vertoonden aan de wanden zilveren versierselen en ivoorsnijwerk. Martial spreekt van Carruca aurea, die zwaar verguld geweest moet zijn. Nero's reistrein teldag volgens Sueton, 1000 zulke rijtuigen, volgens Lampri- dius 500. Het meerendeel der wagens bevatte ook slaapinrichtingen, zoodat de reiziger in deze z.g. Carrucae dor- mitoriae zich gemakkelijk, als in een bed, aan den slaap kon overgeven. De vorm van den reiswagen is op twee oude reliefs, die zich in het museum Calvet te Avignon en in den schat van de kathedraal van Treves bevinden, nauwkeurig voorgesteld. De wagen- school te Rome is nu niet anders te beschouwen dan als het centraal bureau of hoofdkantoor eener maatschappij, die dergelijke wagens verhuurde aan personen, aan wie het privilegie, om met de keizerlijke post te reizen, door de autoriteiten vergund was geworden. De terreinen, die het uitgestrekte wagenpark met al zijn gebouwen in nam, lagen aan den'Iinkerkant van den Appischen weg, ongeveer een halven K. M. voor de Porta Capena, dicht bij de plaats, waar nu de kerk en het klooster van San Sisto Vecchio zich bevinden. Aan de andere zijde van dezen weg, dicht bij de baden van Carracalla, verhief zich het Mutato- rium Caesaris, het gebouw, waar de keizerlijke reiswagens gestald werden, en waaraan de keizerlijke stallen zich aansloten. Behalve deze beide hoofdrichtingen der reiswagenmaatschappij, waren er op alle belangrijke posstations, die aan de hoofdwegen van het keizerrijk la gen, wagens, die aan de reizigers ver huurd werden. In Ostia, dicht bij de Porta Romana, bevond zich o. a. een dergelijke halteplaats van koetsiers met koetsen en reiswagens. o De keuken in de hniskamer. Nog in de zeventiende en achttiende eeuw was de keuken een plaats in het oud-Hollandsche huishouden, waarde heele familie zich verzamelde en waar de heer des huizes en zijn volwassen zoons evengoed toegang hadden als de huisvrouw en haar staf. In de keu ken gebruikte men het ontbijt, nut tigde men het noenmaal, genoot men het avondbrood. D<t is thans anders. Het geldt voor klein-burgerlijk in de keuken te eten menig huisvrouw ver biedt haar man, schertsend, den toe gang op grond van artikel 461 van het Wetboek van Strafrecht. Men heeft geleerd dat de etensdampen nu juist niet de gezondheid bevorderen en men maakt streng scheiding tusschen de plaats, waar het voedsel bereid en waar het genuttigd wordt. Het nieuw ste nieuwtje op het gehied van huis houdelijke beperking is, deze schei ding uit te wissen, en het eten in de keuken, te veranderen in koken in de eetkamer. De jongste uitvinding be treffende koken op stoom en door middel van eiectriciteit maakt dit mo gelijk, zonder dat aan de gezondheid ook maar iets tekort wordt gedaan. In den hoek van de eetkamer be vindt zich een zeer ingewikkelde in stallatie met stopcontacten, electrische apparaten, kooktoestelien, darmopvan- gers, electro-galvanische pannen met dubbele bodems, enz. Voor waterlei ding is gezorgd en voor een glazen kast, waarin alle kookgerei aanwezig is. Dit alles is in „tijd van rust", wanneer er dus niet gekookt wordt, onzichtbaar. Men meent met een soort theetafel en buffet te doen te hebben. Err het doet den bezoeker alleen vreemd aan, dat er zich twee vari 'elk dezer meubelen in een kamer bevinden Te gen etenstijd neemt de huisvrouw alle deuren en planken weg, haar „fornuis brandt", de spijzen koken in een om mezien, en terwijl ze intusschen nog zich met andere dingen bezig houdt, doet de eiectriciteit haar plicht. Geen onnoodig heen- en weergeloop, geen kinderen zonder toezicht, dienstbode overbodig. De. spijzen komen heerlijk warm op de tafel, kortom er zijn tal van voordeelen. Zoo'n keuken in de huiskamer zou iedere vrouw zich wen- schen o Oorlog en trekvogels. Verschillende vogel-deskundigen meerien te hebben opgemerkt, dat de trekwegen der vogels zich hebben ge wijzigd, en zij brengen dit natuurlijk in verband met den oorlog. In de „Köningsb. Allg. Ztg." is'een lid van de directie van de vogelwacht te Ros- sitten aan het woord, en hij doet in teressante mededeelingen omtrent die veranderingen in koers. De des kundige gelooft, dat de vogels op verren afstand het kanongebulder hoo- ren, en dat ze er buitengewoon be vreesd voor zijn. Zij maken liever een grooten omweg, dan over de ge vechtslinie heen te vliegen. Verschil lende vogels zijn niet naar het Zuiden gegaan. Gelukkig, dat de winter nu niet streng is. o Russische tegenslag. In het laatst der vorige week en verder in deze week heeft zich afge- teekend de mislukking van het Russi sche legerplan. Dit was om door te breken de beide uiterste einden der strijdlinie, het noor delijk einde in de streek van Lyck in Oost-Pruisen, het zuidelijk einde door de Bukowina. Was dit plan gelukt, dan zou de strategische toestand zoowel van het Duitsche ais van het Oostenrijk-Hon- gaarsche leger zeer moeilijk zoo niet gevaarlijk zijn geworden. Eerst werden echter door de Oos tenrijkers de Russische legers, reeds doorgetrokken door geheel Bukowina, teruggeworpen en zijn nu de Bukowina bijna geheel uitin de laatste dagen der vorige week zijn de Russen bij Lyck moeten terugtrekken tot den ei gen vestinggordel van de Narewlinie. Door dit mislukken zijn de Russen verder van Berlijn en van Weenen dan ooit, maar, komen de Russen niet in Berlijn, het ziet er ook niet naar uit dat de Duitschers komen in Parijs. o Anarchisten. Men schrijft ons uit de hoofdstad Amsterdam geniet de eer, het cen trum te zijn van de z.g.anarchistische en syndikalistische beweging. Het zaad, hetwelk Domela Nieuwenhuys hier ge strooid heeft, is welig opgekomen, en al neemt de invloed van Domela Nieu wenhuys en zijn naaste geestverwan ten niet toe, een feit is het, dat de „beweging" meer beteekent, dan men denkt. Van anarchistische zijde zelf wordt beweerd, dat er in de hoofdstad wel 20.000 aanhangers en geestverwanten zijn. Dat is natuurlijk overdreven. Ook wanneer men alle z.g. onafhan kelijke, vrije arbeiders tot de anar chistische beweging rekent, telt men hoogstens 4000 hoofden. Maar zelfs dit is nog een aardig kwantum, en wanneer de organisatie maar goed zou zijn maar een organisatie van „vrij en" kan uit den aard der zaak niet veel beteekenen zou de anarchis tische invloed werkelijk krachtig zijn. De heeren doen niet aan politiek, en bij de verkiezingen merkt men dus van hen weinig. Alleen sloven zij zich nog weieens uit, om een Soci aal-Democraat of een Kerkelijke te laten vallen, enheeft weieens een Vrijzinnig-Democraat aan de „onaf hankelijke" arbeiders zijn verkiezing te danken gehad. Sedert eenigen tijd beschikken de anarchisten over een dagblad.. Het is wei niet groot, en over de typografische uitvoering is niet te roepen, maar het is een dagblad, alle anarchistisch-ge- zinden kunnen erin zeggen, wat zij willen controle is er niet en de redacteuren zijn echte werkmenscben, die een arbeiderssalaris genieten, en per week worden uitbetaald.... als de syn dikalistische vereenigingen zich aan hun verplichtingen kunnen houden. Dat dagblad is een geestelijke band tusschen de Revolutionnairen, van de daad. En wij mogen lachen om deze journalistiek, het staat vast, dat een gedeelte der arbeiders, o a. bootwer kers en opperlieden, zulks wenschen. De Syndikalisten, het volkstooneel, zij hebben hun eigen bioscoop, hun eigen vergaderzalen, tot hun eigen café's. Hét eenige, hetwelk ze nog niet hebben, is een leider, een voorganger, een profeet. Maar avond of morgen zal die we! eens komen opdagen, en on der leiding van zoo'n een tweeden Domela Nieuwenhuys kan dart spoedig de anarchistisch-gezinde arbeidersbe weging even krachtig zijn als de andere organtsaties. En naast de S-D. A. P., die dan conservatief zal heeten, krijgen wij mogelijk een Revolutionaire arbei derspartij. Is het in Frankrijk ook niet zoo gegaan o— „Z ij„Meneer, als u bij iedere visitie die u maakt, telkens van liefde spreekt, moet ik-u verzoeken uw be zoek te staken." HijTrouw u dan met me, en dan beloof ik u dat ik geen woord meer over liefde zal spreken, zoolang ik leef." o FRANKRIJK. Huwelijk bij volmacht. De Minister van justitie Briand, heeft in overleg met zijn ambtgenoot van Ooriog, een Wetsontwerp uitge werkt, waarbij aan gemobiliseerden wordt vergund te huwen bij volmacht. Een dergelijk huwelijk kan slechts plaats hebben met bijzondere machti ging van de ministers van oorlog en justitie. o Huwelijken van Belgische vlaclitelingen. De Minister van Buitenl. Zaken heeft de aandacht van zijn ambtgenoot van Justitie gevestigd op de omstan digheid, dat in enkele gemeenten de ambtenaren van den Burgerlijken Stand weigeren de huwelijken van Belgische uitgewekenen te voltrekken op den enkelen grond, dat de aanstaande echt- genooten hier te lande geen woon plaats hebben. De Minister van Justitie laat nu de ambtenaren van den Burgerlijken Stand door tusschenkomst van den ♦Officier van Justitie uitnoodigen den uitgewe- nen zooveel mogelijk ter wille te zijn en in voorkomende gevallen belang hebbenden er op te wijzen, dat zij ingevolge art. 76 van het Burg '>;:k Wetboek hun woonplaats hier te Kt. kunnen vestigen. o Schuim-caoutchouc. De techniek maakt steeds vorde ringen. Thans is men erin geslaagd, „schuim-caoutchouc" samen te stellen, een stof, die om zijn veelzijdige bruik baarheid zich weldra in een groote populariteit zal verheugen. Het is een mengsel van caoutchouc en stikstof, dat er onder den microscoop uitziet als een paddestoel. De samenstelling geschiedt op de volgende wijze. Bij gewonen druk lost stikstof niet in caoutchouc op. Perst men echter stikstof onder den,geweldigen druk van 400 atmosferen in de nog kleverige gummimassa voor het vulkaniseeren, dan wordt een hoeveelheid gas opge nomen. Brengt men na het vulkanisee ren het product weer onder gewonen druk, dan zwelt het tot een lichaam, wel vijfmaal zoo groot als oorspron kelijk. De stikstof scheidt zich n.l. weer van het gummi, waarbij het gas een ontelbaar aantal microscoopisch kleine openingen achterlaat. Aldus is schuim-caoutchouc gevormd. Deze stof heeft allerlei belangrijke eigen- schappen hij is elastisch en rekbaar, en in alle vormen te veranderen, waar door het dus de voordeelen van gummi en gas vereenigt. Bij wiel- en auto banden zou men inplaats van met lucht met schuim-caoutchouc kunnen vullen. Dan had men werkelijk de ideaal-band. Het soortelijk gewicht is verder bijzonder gering. Al naar de hoeveelheid stikstof varieert het van 0,017 tot 0,4. Voor boeien, red dingsgordels, enz. is het ook bijzonder geschikt. Kussens en matrassen kan men ermee opvullen. Tenslotte is deze gummi-variëteit een slechte warm tegeleider, waar de stof geschikt wordt j voor de fabrikatie van veldkruiken, waar in de vloeistof langen tijd warm wordt gehouden. -o- De oude Heer is teleurgesteld. j Een der Indische opperbrahmanen met den naam Agamya Gura Para- hamsa, die voor eenigen tijd Europa en Amerika bezocht, verklaarde aan een journalistIk ben 55 jaar oud. Jaren lang heb ik in de rechten, me dicijnen en Oostersche wijsgeeren ge- I studeerd. Tegenwoordig ben ik leeraar j in de Vedische litteratuur. Ik kornuit,', het armste land der wereld, men ver- i telde mij van den welstand der andere landen en ik ben hierheen gekomen j om mij van de waarheid te overtuigen. Ik heb zooever- Amerika verlaten. Wat heb ik daar gevonden De menschen j werken daar slechts om rijk te worden, jagen ijverig naar geld en goed en bekommeren ztch verder om niets. In iedere staat wemelt het van dieven. De kranten dienen slechts om moorden 1 en misdaden te vermelden. Iedereen i leeft slechts voor zich zelf. Ik ben verder gereisd en heb mij een oordeel gevormd. Nu kan ik tevreden naar mijn land terugkeeren. o Briefwisseling met België. De directeur-generaal der Posterijen en Telegraphie maakt bekend dat vanaf 12 Februari de gelegenheid is opengesteld om over Aken gewone I of aaugeteekende briefkaarten en open brieven, in Duitsche of Fran- j sche taal gesteld te verzenden naar i de volgende plaatsen van het door de Duitschers bezette gedeelte van Belgie: Brussel, met de voorsteden en omliggende plaatsen Anderlecht, Ander- ghem, Boitsfort, Cufeghem, Etterbeek, Ëvere, Forest, Ganshaven, Haren, Jette, Ixelles, Koeckelberg, Laeken, Molen beek, Saint-Gilles, Saint-Josse-ten- Noode, Schaerbeek, Tervueren, Uccle, Vilvoorde, Watermahl, Waluwe Vervi ers met Dison, Dolhain (Limburg), Onsival, Heny, Hodimont, Pepinster, Stembert Luik met Angleur, Ans, Chênée, I Flémalle, Grivegnée, Herstal, Hollagne- aux-Pierres, Jemeppe (Maas), Jupille, Ougrée, Sclesim, Seraing, Tilleur, Val- Saint-Lambert, Wantre; Antwerpen. De stukken zijn aan hetzelfde port en recht onderworpen als in het ver keer met Duitschlandzendingen met verzekeringen zijn niet toegelaten. Mededeelingen van militairen of po- litieken aard zijn niet geoorloofd. Stukken, welke niet aan de voor waarde voldoen, worden aan de af zenders teruggegeven het is daarom wenschelijk den naam van den afzender te vermelden. Er zal tevens gelegenheid bestaan, om uit bovengenoemde plaatsen in België briefkaarten en open brieven naar Nederland te verzenden.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 6