i Laatde mei niet zakken Advertentie». tweeden en derden Uit de hand te koop een Hoefje, GIT DE ill TE KOOP SP A KEEN, ONTVANGEN EN VERKRIJGBAAR Inmaak potten, Nogeens raden wij U in Uw eigen belang aan die op gelijke hoogte met U staat." „Jezus gekruisigd, Socrates vergif tigd, Phidias van diefstal beticht „Het is meer dan iets anders een eer, door zijn tijdgenooten mishandeld te worden." „Klaagt niet, dat gij lijden moet, want door het lijden leert gij te helpen." Tegenspraak houdt de conversaMe levendig; daarom is het aan het hof zoo vervelend." „De plicht doet het voorhoofd alleen dan rimpelen, wanneer men haar ont vlucht. Wie de plicht volgt, dien doet zij glimlachen. —o Soldatendroomen. In het Engelsche medische vaktijd schrift „The Lancet" werd onlangs een interessant artikel gepubliceerd over den nerveusen toestand en de droomen der strijdende soldaten. Daarin wordt meegedeeld, dat neurotici vaak op zeer merkwaardige wijze reageeren, wanneer in hun onmiddellijke nabijheid een explosie plaats vindt. Zij vertoonen neigingen tot het somnabulisme en slaapwandelen vaak in de loopgraven rond. In de droomen der soldaten doet zich het meest een vrees voor isolee- ring voor, vooral bij de mannen, die in de voorste loepgraven liggen. Zij droomen dat ze door êindelooze loop graven, onkenbaar als een doolhof, den weg moeten vinden, of dat zij door eenzame bosschen sluipen, waar ze heel alleen door hun vluchtende ka meraden worden achtergelaten. Het minste geluid wekt gedurende den slaap voorstellingen op van losbarsten de granaten, van paardengetrappel alsof eenige regimenten aangaloppeer- den en doet den slapende met een luide kreet ontwaken. Er wordt ook vaak gedroomd, dat de soldaten hun bajonet niet uit het lichaam van den vijand kunnen terug trekken, terwijl ze het wapen dringend voor zelfverdediging noodig hebben. Vaker dan al deze beangstigende droo men komt echter een ander metgezel van den nerveuzen toestand voor, n.l. slapeloosheid. o— Bevroren ledematen te velde. In het „Miinchener Wochenschrift" vertelt professor Friederich uit Königs- bergen, chirurg bij het eerste Oost- pruisische legercorps, van de onder vinding dié hij opgedaan heeft bij het behandelen en verhinderen van bevrie zing onder de troepen te velde. Hij heeft zeer weinig ernstige gevallen bij zijn legercorps waargenomen. Onder de meer dan vijfduizend gewonden, die in de maanden November en De cember in de hospitalen werden opge nomen, waren nog geen 80 gevallen van bevriezing en ook deze waren bijna zonder uitzondering van den eer sten en tweeden graad. Het is in geen enkel geval noodig geweest een lichaamsdeel af te zetten. Processor Friederich waarschuwt er uitdrukkelijk voor, daarbij toch vooral niet overijld te werk te gaan. Onder de voorzorgs maatregelen zijn warme en ruime schoe nen het voornaamste. Vaak doen de manschappen een dikke laag kousen en voetlappen aan, te dikker naarmate het kouder is. Deze dikke verpakking wordt door zweet, vuil en regenwater tot een dichte, vaste massa, die belem merend werkt op de huidcirculatie. De officieren van gezondheid en de officieren van den troep moeten tegen dit inpakken van de voeten met kracht optreden. Het beste was, als er voor gezorgd werd, dat iedere soldaat da gelijks eenmaal of tenminste om de twee of drie dagen zijn schoenen uit trok en ook gelegenheid had om zijn kousen en voetlappen uit te doen en deze te drogen of zelfs andere aan te trekken. Ook het lang gehurkt zitten of knielen van den man moet, zoo veel mogelijk, vermeden worden, omdat het knikken van de bloedvaten allicht storing in de circulatie ten gevolge heeft. Als handen en voeten eeniger- mate schoon gehouden kunnen wor den, dan is het inwrijven met vet en oiie een zeer goed voorbehoedmiddel. o— Dc Duitsche verklaring. De Duitsche consul te Gneist te Rotterdam heeft aan de Kamer van Koophandel te Rotterdam den volgen den brief gezonden „Ik heb de eer hierbij een mij door den heer rijkskanselier toegezonden memorie nopens den onderzeeschen oorlog tegen Engeland ter kennis van de Kamer van Koophandel té brengen. „Naar de meening van den heer rijkskanselier dient er rekening mee gehouden te worden, dat onzijdige schepen in het gebied van den zeeoorlog tegen Engeland door de Duitsche duikbooten als zoodanig meestal niet herkend zul len worden en daarom zon der meer vernield zullen worden. Om verliezen te vermij den, lijkt het dus dringend noodig, dat de Nederlandsche handelsschepen uit de wateren, die de Duitsche ad miraliteit tot oorlogsgebied verklaard heeft, voorloopig verre blijven." In de memorie wordt in de eerste plaats vermeld, dat de Engelsche han delsvloot nu algemeen met geschut gewapend wordt. Verder heeft men den handelschepen aangeraden groeps gewijs te varen en de Duitsche duik booten, terwijl deze een onderzoek instellen, te rammen, terwijl zij langs zij liggen met bommen te bestoken en verder de Duitsche marine-afdeelingen, die voor het onderzoek aan boord ko men, te overmannen. Eindelijk heeft men van Engelsche zijde een zeer hoogen prijs uitgeloofd voor de vernieling van de eerste Duit sche duikboot door een Engelsch koopvaardijschip. De Engelsche han delsvloot in die wateren is dus niet meer als weerloos te beschouwen, waarom zij yan Duitsche zijde zonder voorafgaande waarschuwing of onder zoek zal aangevallen worden. Intusschen heeft de Engelsche re geering ook de verordening nopens het misbruik van de neutrale vlag erkend. Men mag aannemen, dat de Engelsche koopvaarders elk middel zullen ge bruiken om zich onkenbaar temaken. Daardoor zijn neutrale schepen, als zij overdag niet onder konvooi varen, zoo goed als niet te erkennen. De van neutrale zijde ondernomen be schildering van den scheepsromp met nationale kleuren en het aanbrengen van andere herkenningsmiddelen, zal ook wel door Engelsche koopvaardij schepen nagevolgd worden. Een voor afgaand onderzoek lijkt uitgesloten, daar dit de afdeeling, die het onder zoek verricht, en de duikboot zelf aan het gevaar van vernieling zou bloot stellen. In deze omstandigheden bestaat er niet de minste waarborg meer voor de veiligheid van de neutrale scheepvaart in de Engelsche oorlogswateren. Daarbij komt, dat het gevaar voor mijnen is toegenomen, aangezien het plan is, in alle deelen van de oor logswateren zooveel mogelijk van mij nen gebruik te maken. Onzijdige schepen moeten daarom opnieuw ten .dringendste ge waarschuwd worden, om zich niet in het oorlogsgebied te begeven. In elk geval zullen zij, zonder be zwaar te ondervinden, den weg, dien de Duitsche admiraliteit huri aanbe volen heeft, om het Noorden van Schot land heen kunnen nemen. De memorie verklaart ten slotte dat Duitschland- de aangekondigde wijze van oorlogvoering zal blijven volgen, tot Engeland be sluit de algemeen erkende regelen van het zeeoorlogs recht, gelijk dat in de Parijsche en Londensche Verklaringen is neerge legd, ook van zijn kant in de toekomst na te leven of tot de neu trale mogendheden het daartoe dwingen. Naar wij vernemen, hebben ver schillende stoomvaartlijnen nog daar enboven van den Duitschen consul- generaal te Rotterdam eene bijzondere waarschuwing ontvangen, van den 18den dezer af toch vooral de vaart om den Noord te volgen. (N. R. Ct.) De Kerstrede van den Keize'r. De „Voss. Ztg." publiceert een veldbrief van een Berlijnsch vrijwilli ger, waarin hij vertelt van de toe spraak van den Keizer ter gelegenheid van de Kerstviering aan het Oostelijk front. Na de preek van der» divisie veldprediker begaf de Keizer zich naar diens plaats en hield hij een aangrij pende toespraak. Hij eindigde^ Ik *ad ons allen en ieder van u, mijn beste jongens, van harte gegund het heilige feest aan den huiselijken haard in vrede en vreugde te kunnen vie ren. Dat dit niet zoo zijn kon, daar aan heb ik, God is mijn getuige, geen schuld. Ik heb den oorlog niet ge wild hij is ons opgedrongen. Nu echter willen wij hem ook met Gods hulp doorvoeren tot het zegevierend einde. De briefschrijver zegt, dat bij 's Kei zers uit het hart wellende woorden, allen de tranen in de ooger, kregen van trots voor het vaderland en zulk eenen Keizer te mogen strijden. —o Yau het goede te veel. Een sergeant, Max Schwerdtfeger, had begin januari uit naam van zijn kameraden in een gedicht in de „Frank furter Zeitung" de zenders van ge schenken gevraagd om daarin wat meer afwisseling te brengen en had eenige lekkernijen in het bijzondei ge noemd. Reeds twee en een halve week later kon hij bedanken voor het on verwachte succes van zijn verzoek. Aan zijn eigen adres waren niet min der dan 215 pakketten met ongeveer 500 zendingen van lekkernijen aange komen. Hij beefde toen reeds bij de gedachte, wat het worden moest als het zoo doorging en hij verzocht ter wille van zijn gezondheid daarmee op te houden. Dit verzoek hielp echter niets en de vloed van lekkernijen stroomde verder. Het werd als een nachtmerrie voor den dichterlijken ser geant. Tot den 30 Januari had hij al 1027 pakketten gekregen, 1027 pak ketten met lekkernijen, met de daarbij behoorende brieven, waarvan er, wat de zaak nog erger maakte, ongeveer 800 op rijm waren. Op den verjaardag van den Keizer heeft hij bijzondere uitdéeling gehouden en vijf zakken met lekkernijen aan ongeveer twaalf hon derd man van zijn bataljon uitgedeeld. Maar de keizer is niet iederen dag jarig en het kan ten slotte ook voor een bataljon te veel worden. Hij ver zoekt daarom in een nieuw gedicht hem van verdere weldaden te ver- schoonen. o De geschiedenis van de Cocarde. Een gekleurde sluier aan den hoed, zooals die vroeger vrij algemeen ge dragen werd, moet de oojsprong zijn van de tegenwoordige cocardes. In de 17de eeuw onderscheidden bij en kele legers de verschillende compag- niën zich door de kleur van zulke sluiers. Als eerste dynastisch kentee- ken ontmoet men daarbij de oranje kleurige sluier van de Oranjes. In Pruisen moet Graaf Goetzen in het jaar 1807 zwarte sluiers met witte strepen hebben voorgeschreven voor het tenue zijner troepen. Dit is de oorsprong der zwart-witte Pruisische cocarde, die het volgend jaar door het heele Prui sische leger werd gedragen. Van zulke sluiers kwamen later ro- setten, door de linten in het midden samen te binden en door middel van een knoop te bevestigen. Voor mili taire doeleinden zocht men later meer duurzaam materiaal, leer of blik, en beschilderde die in de landskieuren. Daarmee was de cocarde in zijn te- genwoordigen vorm geschapen. o Waterdichte uniformen. In het Fransche leger bestaat een bijzondere methode voor het water dichtmaken van uniformen. De stof wordt namelijk geïmpregneerd met adeps lanae, dat op een eigenaardige wijze wordt opgelost in chloroform, zwavelkoolstof of tetrachloorkoolstof. Men verkrijgt daardoor bruikbare stof fen, die de luchtcirculatie niet belem meren. o Koning Albert. Na honderden, na duizenden jaren zullen er nog over Koning Albert volkslegenden verteld worden, evenals van Karei den Groote, Koning Artus en Dagobertus, en zoovele andere vor sten uit de grijze oudheid, aldus de „Vlaamsche Stem." Onlangs hoorden wij het volgende verhaal. Toen Antwerpen nog door óe Duitschers was belegerd, vernam Koning Albert, dat een slager in de stad van de gelegenheid gebruik maakte om zijn medeburgers op de schande lijkste manier af te persen. Daaraan moest een einde gemaakt worden. En een zekeren morgen zag men een lan gen, breedgeschouderden man met een chauffeurspet tusschen de talrijke koo- pers, die de opening der slachterij afwachtten. Ook van dezen laatste eischte de vleeschhouwer een woeker prijs. De „chauffeur" trachtte hem het onrechtmatige van zijn handelwijze te doen inzien, doch tevergeefs. De sla ger bleef onverbiddelijk, en verzocht diegenen, welke den aangeduiden prijs niet konden betalen, zijn winkel te verlaten. Dan opende de ongekende bezoeker zijn lange jasde Koning. E$n gejuich gaat onder de menigte op. Men wil de slachterij plunderen. Koning Albert beschermt den slager, doch stuurt hem een strenge aanma ning toe. En langzaam verwijdert hij zich en keert naar zijn paleis terug. Kleine berichten. 0 De Toekomst vermeldt een geval dat een werkman, socialistisch bestuurslid, zijne medearbeiders opzette (leve den klassestrijd om niet te doen aan het geven van een cadeau aan een der patroons bij gelegenheid van zijn huwelijk (de patroon gaf wegens het huwelijk aan iederen arbeider f 102 en dat de nieuwe jonge mevrouw kwam op de fabriek, en speciaal dankte dienzelfden werkman, die bleek achter den rug om der anderen een mand met tulpen te hebben gezonden aan de bruid. De Toekomst noemt het farizeesch. Japan heeft, als belooning van aan de Bondgenooten bewezen diensten tegen Duitschland, aan China, als kind van de rekening, ingediend een nota van eischen. En deze nota achten de viiei.den-Bondgenooten een beetje hoog gerekend. Naar het schijnt moet Rusland ge brek hebben aan artillerie; het Rus sische leger heeft zooveel verloren bij de eerste nederlagen en zijn gewone aanvoer uit de andere landen is niet mogelijk. Volgens Russische berichten dreigen zeer ernstige moeilijkheden tusschen China en Japan. En in Chineesche proclamaties, verspreid in Mantsjoerije, wordt gezegd, dat Rusland vriend is van Japan. Volgens die berichten ver wacht China steun van Amerika. De tijd zal leeren wat hiervan waar is. De Russische nederlaag in Oost- Pruisen en Russische grens aldaar is vollediggeen Rus staat meer op Duitsch gebied, en twee Russische vestingen worden bedreigd. Het Russi sche leger bestond uit elf infanteriedivi sies en meerdere cavaleriedivisies. Uit een rapport van den Engelschen maarschalk French blijkt, dat de man schappen veel te lijden hebben in den loopgravenoorlog door het weder en het koude water. Dit geldt natuurlijk ook voor de anderen. De drie Noorsche rijken hebben ge protesteerd bij Engeland en Duitsch land wegens de gevaren die bedreigen de neutrale scheepvaart, en met name bij Engeland wegens het gebruiken door Engelsche .handelsschepen van neutrale vlaggen. De Engelsche minister van marine Churchill beweerde, dat Engeland door zijne poging Duitschland uit te hon geren in zijn recht was, doch dat Duitschland als het zich hiertegen ver dedigt een misdaad begaat. Dit waren wel niet de juiste woorden, maar was wel de zin van zijne toe gejuichte rede in het Engelsch parle ment. Wegens oorlogsgevaar zullen de ge wone scheepvaartlijnen voorloopig niet varen tusschen Nederland en Engeland. Ook in Spanje doen de gevolgen van den oorlog zich groot gevoelen door werkeloosheid en duurte. De Duitsche admiraal Behncke verklaarde aan den Amerikaanschen militairen attaché Gherardi, dat Duitsch land volkomen in zijn recht is om de Engelsche poging tot uithongering met geweld te keeren. China heeft aan Japan geantwoord, dat zij niet genegen is de eischen van Japan in te willigen. Duitschland gaat 30 duizend krijgs gevangen Russen gebruiken om moe rassige streken droog te leggen en woeste gronden te ontginnen. Het gaat den Russen slecht in en bij Oost-Pruissen en in de Bukowina, en r«u komen berichten, dat het hun zeer slecht gaat in de Karpathen. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen straat te Hulst zal den Maandag van iedere maand geopend zijn van één tot twee uur. bestaande uit Schuur met 3 gemeten land, gelegen op het JAGERTJE onder Hontenisse, te bevragen ten kan tore van den notaris H. A. VAN DALSUM te Hulst. liggende Jop het bosch van J. B. ALLEFS te Koewacht, bij hem, Dorpstraat, te bevragen. een mooie sorteering BS r «i i n e J a e o b a- en Blauwe Menl»che vanaf een tot en met vijftig kilo voor boter en groenten bij HI. A. C. lilebooni, Bierkaaistraat HULST. Laat nog Uw laatste hoop niet varen, bekla genswaardige borst- en asthmalijders. Steeds hebt gij verkeerde middelen gebruikt, daarom zijt gij nog niet genezen. Gij kunt genezen, als gij slechts de beroemde onovertroffen Abdijsiroop gebruikt, 10 maal. 100 maal, ja, 1000 maal, werd U dat reeds gezegd, en toch blijft gij twijfelen, toch sukkelt gij voort. Informeert toch bij de vele dankbare, door de Abdijsiroop genezenen, wier namen en brieven wij dagelijks afdrukken. Als gij langer blijft voortsukkelen met Uw kwalen, dan is dat Uw eigen schuld. Gezondheid en geluk staan voor U. Zij kloppen bij U aan om binnen gelaten te worden. neemt Als gij hoest, niest, kncht oftlnimt, Als gij benauwd zijt, de slijm vastzit, Als Uw borst eo longen zwak zijn, Als Uw asthma U het leven vergaldt Ban zult gij verstandig' doen, Voolt ltccft de Abdijsiroop geschaad, Zeiden heelt de Abdijsiroop teleurgesteld ABDIJSIROOP, onovertroffen tegen asthma, influenza, bronchitis, catarh, ABDIJSIROOP, het beste middel tegen slijm- en kinkhoest en borstziekten, ABDIJSIROOP, lost de slijm op, zuivert borst en keel, stilt den hoest. Prijs per flacon van 230 gram, F. 1.van 550 gram, F. 2.en van 1000 gram, F. 3.50. Hoe grooter flacon hoe voordeeliger dus. Eischt onze handteekening L I. AKKER, ROTTERDAM. Verkrijgbaar bij alle drogisten en apothekers.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 3