DE DÜIISCHE BEWERING. OP BEZOEK BIJ NOTARIS VAN DALSOM IE BOLST. Ieder mensch de toevloed der landverhuizers nog steeds een der grootste beweegkrach-. ten van het land was. „Zij brengt ons nieuw bloed uit de oude wereld," zeide hij. „Zij is de grondslag van onze welvaart en vooruitgang, want al die nieuwe burgers worden Ameri kanen, niet omdat ze hier geboren zijn, maar omdat zij ons land verko zen boven allen en weten wat dwinge landij beteekent. Daarom slaat de pro paganda der Dernburgs en andere Duitschers ten gunste van Pruisisch militairisme, practisch niet in bij de groote menigte der Duitsche Amerika nen. Zij toch kennen de waarde van onze instellingen, zij gelooven in de kracht van eens volks zelfregeering. Wij hebben niet de taak om immi gratie meer te beperken dan door en kele voorzorgen, welke het gezond verstand gebiedt. Wij moeten de land verhuizers niet weren maar wij moeten zorgen voor hun verspreiding over geheel ons grondgebied. Zoo gij er voor zorgt dat ze niet in enkele ste den en oorden zich opeenhoopen, dan is het immigratie-vraagstuk zoo dood als de Doge van Venetië. Laat ze niet met hun tienduizenden blijven in de steden aan zee, waardoor men in New-York een „Nieuw Italië", een „Chineezenstad", een „Nieuw Honga rije" verkreeg. Laat niet in de mijn streken toe dat daar gemeenten zich vormen uitsluitend voor Russen of Polen. Elke Staat moet zijn eigen land verhuizers in zich opnemen en assi- mileeren. „Maar is er geen gevaar dat de Vereenigde Staten, die reeds honderd millioen inwoners tellen, overbevolkt zullen worden wordt mij gevraagd. „Neen, daar is geen sprake van. Laat ons eens gaan rekenen. Italië zond ons verleden jaar 234.000 van zijn 34 millioen inwoners doch indien het zijn geheele bevolking, man, vrouw en kind per Zeppelin kon brengen naar Texas, dan zou deze enkele Staat de geheele bevolking van Frankrijk, dat is 40 millioen, er nog bij moeten invoeren, om evenveel inwoners te hebben op de vierkante mijl als Italië nu heeft. Indien hij dan de geheele bevolking van Groot-Brittannië en Ierland, zegge 45 millioen menschen, naar Louisiana, Arkansas en Oklahoma overbracht, dan zouden al de inwoners van Nederland en België nog moeten worden ge transporteerd in booten en vliegsche- pen om voor die drie Amerikaansche staten dezelfde dichtheid van bevolking te verkrijgen welke Groot-Britannië nu bezit, en toch weet men dat Schotland bijvoorbeeld genoeg onbebouwd land heeft om jachtterrein te over te hebben voor rijke sportsmen en toeristen. Denkt nu eens aan Britsch-Indië. Hoevele millioenen wonen er tusschen de Himalaya en Ceylon Er leven daar niet minder dan 315 millioen in boorlingen. Onderstelt eens dat ze op een dezer nachten als trekvogels over zee zwermden en neerstreken op onze Stille-Zuidzee-kust. Wat zou dan ge beuren Zouden ze ons het land uit dringen Het lijkt er niet opNiet een hunner zou het rotsgebergte be hoeven over te trekken om ruimte te vinden voor ademhalen. Tien van onze Westelijke en Zuidzee-kust-Staten zou den hen kunnen ontvangen. De noo- dige plaats vonden zij in Oregon, Washington, Californië, Idaho, Nevada, Montana, Arizona, Utah, Nieuw Mexico en Wyoming. Ze zouden er even veel grond om te bebouwen vin den als zij nu in Indië hebben en ze zouden nog plaats over laten voor de Mormonen en de honderdduizenden, die aanstaanden zomer de tentoon stelling te San Francisco komen be zoeken. Er zijn tusschen de vijf en zes mil lioen Portugeezen. Welnu, Missouri zou voor elk hunner kunnen zorgen en toch niet meer bevolkt zijn dan Portugal nu is. En wat spreekt men van overbevol king van het Zuiden Zonder deze zijde van de Mississippi er bij te re kenen heeft het Zuiden plaats voor 130 millioen immigranten, en dan zou het nog niet half zoo bevolkt zijn als Massachusetts nu is, en iedereen zal toegeven, dat deze Staat voor heel wat meer inwoners zou kunnen zorgen dan voor de 3,666,000 welke hij nu heeft. Voor al de millioenen Duitschers, die nog zullen zijn overgebleven na dezen oorlog, welke het land reeds een paar millioen mannen ontnam, zou er plaats zijn in Georgia, Alabama, Mississippi, Tennessee en Kentucky, en geen dezer staten zou zoo bevolkt zijn als Duitschland nu nog is. En de rest van het Zuiden zou plaats kunnen vinden voor de geheele bevolking van Oostenrijk-Hongarije. Deze opmerkingen van den heer Milholland waren mij welkom, ook om dat ik dus nog eens bij mij in herin nering kon brengen de namen der Sta ten van de Republiek. Zijn er veel Nederlanders die ze allen kunnen op noemen Toen ik veertig jaar geleden lid der Amsterdamsche Schoolcommis sie was, vroeg mr. Henr. S. van Len- nep, met wien samen ik steeds de scholen bezocht, bij schoolbezoek soms wie ze kenden en vaak werd een vin ger opgestoken. Maar het aantal is sinds ontzaglijk toegenomen. Ik kan ze niet meer allen onthouden. En als al die millioenen van welke de heer Milholland spreekt, zich zullen gevestigd hebben, zullen reusachtige Staten als Texas zich wel moeten split sen in nog meer Staten. Die arme schooljongens der toekomstSteeds zullen ze meer geschiedenis en aard rijkskunde te leeren hebben. Maar zij die verschrikt worden in Amerika door het groote aantal land verhuizers, moeten wel in acht nemen, dat al die trekvogels niet nestelen en velen weder verdwijnen. Verleden jaar bijvoorbeeld kwamen er 1.218.480 landverhuizers in de Ver eenigde Staten aan, maar het aantal van hen, die, elders geboren, het land verlieten, bedroeg hetzelfde jaar 633.805 dus 50 pCt. Men behoeft de immigratie niet te beperken. Ze vermindert van zelve. Vele Westelijke Staten doen zelfs al het mogelijke om ze te trekken. Frankrijk zendt er slechts zeer weinige, Groot-Britannië zendt elk jaar minder, de Duitschers trekken naar Zuid- Amerika en het is slechts een quaestie van tijd wanneer de Slavische bevol king zal worden aangetrokken door Siberië, dat een der grootste, nog on ontwikkelde vruchtbare streken der wereld is. Als Rusland na dezen oor log in grooter vrijheid een nieuwe toekomst tegemoet gaat, zullen immi granten daarheen trekken, zoowel als naar Mesopotamië, naar de oude Rijken van Niniveh en Babyion. „Daarom wil ik geen scherpe wetten die voor landverhuizers de Republiek sluiten", zoo besloot de heer Milhol land. Dit zou zulk een tragische, ern stige daad zijn, zulk een smart voor alle vervolgden en broodloozen der wereld. „En nu moet ik nog dit zeggen, dat ik een der verwonderlijkste bepa lingen van de voorgestelde wet vind die, welke hem die niet lezen en schrij ven kan wil weren. „Schaamt de Staat zich niet? Wij verheffen ons op onze scholen en uni versiteiten, maar dat neemt niet weg, dat in ons land bij de vier millioen kinderen, blank en zwart, opgroeien in volkomen onwetendheid, zonder dat ze ooit kennis maakten met het kleine, vriendelijke roode schoolhuis op den heuvel. „Zoolang wij millioenen van onze eigen kinderen geen lezen en schrijven leeren, wil ik geen landverhuizers we ren omdat zij dat ook niet leerden. „Ons Amerikaansche volk krijgt soms van zulke bevliegingen. Nu twijfelt het aan de toekomst en is bang voor^zijn eigen kracht. Laat ons daaraan niet toegeven. Wij zullen onze symphonie blijven spelen. Die wanklanken wor den dra overstemd. Moedig vooruit is het bevel De vorige week hebben wij de aan dacht gevestigd op het Duitsche be weren, dat de uitvoerverboden der neutrale mogendheden zijn genomen onder den druk van Engeland. Nederland heeft hiertegen bij Duitsch land geprotesteerd, en zegt dat de Nederiandsche uitvoerverboden niet zijn genomen onder den druk van Engeland. III. Daarna begon van Dalsum met ons, een wandeling over de wallen van Hulst, welke met olmen beplant zijn. Wij hadden vanaf de wallen een prachtig gezicht, aan de eene zijde, op de vlakke polderlanden van Zeeuwsch-Vlaanderen die zich in verre verten uitstrekken, en aan de andere zijde, op het stedeke Hulst, dat schoon gelegen ligt. Hulst ligt in een dal, wij zouden zqo zeggen, een uitgezocht stil vier kant .plekje, waar het een heerlijk wonen lijkt. Het eerst wat ons in het oog viel, was de middeleeuwsche slaDke kunstige gebouwde toren, welke met een welluidende klokken- klank prijkt. Dan, het hooge een voudige raadhuis, eveneens van mid- deleeuwschen stijl, het nieuwe pen sionaat en de nieuwe fraaie am bachtschool. Wat ons ook de aandacht trok, waren de lorsche kastanjes op het marktplein, welker groene bladertooi hoog boven de gebouwen uitkwam Yan Dalsum wees ons op de eigen aardig gebouwde woningen, hier hoog en daar laag, wat te wijten is aan den ongelijken grondslag. Van Dal sum vertelde ons ook dat Hulst 3500 inwoners had en o vreeeelijk, 94 kroegen. Dus, of er in Hulst nog al wat aan Bacchus wordt geof ferd Toen wij na druk gesprek en ge- dachtenwisseling, de wallen hadden rondgewandeld, daalden wij af, en ging van Dalsum met ons e#D kijkje nemen in Hulst Wij bemerkten dat Hulst een antiek stedeke is Wij werden door de Hulstenaren, die wij ontmoetten, zeer vriendelijk gegroet Och, hoe kon het ook andere, de menschen begrepen wel, dat de edele onschuldige van Dalsum, die altijd kwaad met goed vergeldt, toch licht nog een groet waard is Ze lie ten tegenover ons, als gasten van van Dalsum, toch nog een weinig, hun „menpchazijn, zien, die brave vrome Hulstenaren Wij brach ten ook een bezoek aan de Roomsche Kerk, welke zeer schoon is, die zelfs wedijveren kan in luister, met haar medezusters. Ja, van Dalsum, is een oprecht geloovige zoon der Kerk Het ware te wenschen dat allen zóó waren Dan zou het er in de sa menleving veel beter uitzien Dan was er meer éénheid en broederschap, meer bloei en welvaart in de maat schappij Toch verbeiden wij in de verre toekomst, de heerlijke vruchten waar aan van Dalsum en zijn volgelingen, nu onvermoeid en vol hoop, het zaad uitstrooien, in een vruchtbaren grond Zij, die gelooven, haasten niet. Langzaam gaat zeker. Gods beloften falen niet Daarna ging van Dalsum met ons naar hnis, waar de theetafel was aangericht. Je kunt begrijpen, dat de Familie van Dalsum, zich niet onbetuigd liet, maar ons, als hun gasten, op recht Hollandsche wijze, bejegende. Werkelijk, de thee met toebehooren amaakte heerlijk en deed ons goed. Weldra hadden wij een gezellig, druk onderhoud met elkan der. Scherts en lach ontbraken na tuurlijk niet. Ieder droeg er het zijne bij. Wij kregen den indruk, dat de familie van Dalsum, ondanks allen tegenstand, toch vroolijk en gelukkig leeft, omdat zij werkelijk oprechte geloovigen zijn Maar intusschen, hoe jammer naderde het uur van scheiden Ja, aan alles komt een eind Scheiden, doet lijdenen ook hier Wij zouden de familie van Dalsum, in wier midden, wij zulke onvergetelijke, gelukkige oogenblik- ken hadden doorgebracht, moeien verlaten Wij maakten ons reis vaardig om te half 4 gereed te zijn voor het vertrek. Yan Dalsum, had intusschen zeer fraaie boekwerken, gebonden in prachtband, voor ons gereed gemaakt, die hij ons, even voor ons vertrek overhandigde, ter gedachtenis, aan ons bezoek aan de familie van Dal sum. Dat bezoek, zal door ons niet vergeten worden, maar zal onsterfe lijke herinneringen bjj ons, achter laten Klokslag halt 4 namen wij afscheid van Mevrouw, de moe der van van Dalsum en van mejuf frouw de Zuster van van DaLum, die ons een hartelijk vaarwel toe riepen. Wij verlieten, niet zonder w- êmosd de gastvrije woning, waarin ons zooveel innige vriendschap was betoond. Vau Dalsum vergezelde ons naar het station, waar wij har telijk afscheid van hem namen. De trein kwam vóór en wij na men plaats in de coupé, stoomden van Hulst naar Axel en zoo naar Terneuzen, vanwaar wij per stoom boot, de Schelde opvoeren naar Vlis- singen. De electrische tram bracht ons naar huis Wij hadden ons be zoek bij van Dalsum afgelegd, wer kelijk, wij kenden hem nu persoon lijk Woudbloempje." heeft van tijd tot tijd wel last van zijn maag. De eene gevoelt na den maal tijd een branderig gevoel in zijn maag, een ander heeft last van oprispingen of zuur. Het Maagpoeder van Apothe ker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders genezen zijn, is het beste midde' tegen Maagpijn, Maagkramp, Zuur, Hartwater en slechte spijsverte ring. Dit Maagpoeder werd met goud bekroond te Londen, Parijs, Amster dam en Brussel. De Heer J. Nykamp te Homberg am Rhein, Du'tschland, schreef ons„Vriendelijk verzoek ik U mij nog 2 doozen van Uw Maag poeder te willen sturen, daar mijne vrouw na gebruik van 2 doozeh zich al veel beter bevindt. Zij kan 's nachts weder goed slapen en kan alles eten, juist als vroeger voordat zij maagpijn had. Daarom beveel ik net ook al mijn vrienden en bekenden aan". Het Maagpoeder van Apotheker Boom is verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels a 75 ct. per doos. Waar niet verkrijgbaar wordt een doos franco huis gezonden na ont vangst van 85 ct. door firma A. M. Boom, Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwiighen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. antwoordt aan «Ie Vereenigde Staten. Duitschland heeft aan de Vereenigde Staten geantwoord op de bedenkingen van deze tegen de blokkade van de Engelsche kusten, en daarin gezegd dat de Duitsche poging in geener lei opzicht is gericht tegen den wet tigen handel en de wettige scheep vaart van neutralen, en uitsluitend is een maatregel van verweer tegen de in strijd met het volkenrecht gevoerde wijze van oorlogvoeren van Engeland (van beletten van invoer van levens middelen, en de grondstoffen voor de industrie) dat de neutralen de belemmering van hun handel met Duitschland, die in strijd is met het volkenrecht, niet vermogen te beletten dat Duitschland zal pogen de zee rondom Engeland, voor zooverre dit maar eenigszins mogelijk is, door mij nen te versperren dat zij verwacht, dat, gelijk de neu tralen zich hebben neergelegd bij de Engelsche maatregelen, zij zich ook zuilen neerleggen bij de Duitsche maatregelen dat het niet de bedoeling is om alle handelschepen, doch uitsluitend om de vijandelijke handelschepen in het oorlogsgebied te vernietigen dat Duitschland niet kan afzien van het recht om het voorhanden zijn van contrabande in neutrale schepen vast te stellen dat de Duitsche regeering bereid is met de Amerikaansche regeering eiken maatregel in ernstige overweging te nemen, die geschikt kan zijn om de wettige scheepvaart der neutralen in het oorlogsgebied te beveiligen dat de moeilijkheid hierin is het misbruik van Engelsche handelschepen om de neutrale vlag te voeren dat de Bri sche regeering de Engel sche handelschepen met wapens heeft voorzien en ze den raad gaf de Duit sche onderzeeërs met geweld weer stand te bieden, waardoor die handels schepen oorlogschepen zijn geworden; dat geer.e gewelddaden zullen wor den g-: nomen tegen Amerikaansche schepv n, voor zooverre ze als zooda nig te herkennen zijn, waarom Duitsch land dan raad geeft ze te doen con- voyeeren (door oorlogschepen doen geleiden) dat, als het aan de Amerikaansche regeering mocht gelukken de redenen op te heffen, die de Duitsche regeering haar optreden tot dwingenden plicht maken en dus Duitschland's wettigen aanvoer van levensmiddelen en indu- strieele grondstoffen mogenjK maken, zij gaarne uit den nieuwen stand van zaken haar gevolgtrekking zal maken. In verband met het bovenstaande de Engelsche minister Grey, antwoor dende op de Amerikaansche nota we gens Engeland's verbod van levens middelen te leveren aaij Duitschland, zegt hierin, dat het onderscheid tus schen voedingsmiddelen, bestemd voor burgers en die bestemd voor de leger macht, vervalt, indien het onderscheid tusschen burgerlijke bevolging en ge wapende macht Verdwijnt, zooals in Duitschland het geval is. Dus, te- kenen we hierbij aanals Duitschland als Engeland had een huur leger, dan zou Engeland onderscheid maken tusschen burgers en soldaten, omdat het Duitsche leger wordt gere- cruteerd door der. militairen plicht. Minister Grey verzaakte hiermede het groote woord van strijd tegen het Duitsche militarisme, omdat hij Duit sche burgers en Duitsche soldaten als hetzelfde beschouwt. Van alles wat. —O Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 33 faillis sementen tegen 39 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o— O die uitvinders. Aan het Engelsche Ministerie van Marine bestaat sedert het uitbreken van den oorlog een nieuwe afdeeling Onderzoek van uitvindingen. Die af deeling bleek noodig, omdat er dui- zende Engelschen hun orgineele idetën en uitvindingen aan de Regeering kwamen aanbieden. De ambtenaar, die gewoonlijk dergelijke zaakjes be handelt, kwam handen te kort, en weldra was er een nieuwe afdeeling tot stand gekomen, die onder leiding van een gepensioneerd zee-officier de vindingen had te behandelen. Er zijn alleen meer dan 300 Engel schen geweest, die een toestel ver- vervaardigden, waardoor een Engelsch schip niet op een Duitsche mijn zou kunnen stooten. Natuurlijk deugde geen enkel toestelin theorie mocht het goed zijn, in de praktijk was het onbruikbaar. Dagelijks worden tientallen nieuwe vindingen gedaan. Tot op heden heeft Engeland er nog niet van kun nen profiteeren. Alleen de vinding, om brood te conserveeren, werd aan genomen. —o Steeds grooter locomotieven. Men mag beweren, dat de stoom het tegen de eltctriciteft moet afleg gen, het is een feit, dat er dagelijks steeds grootere exprestrein-locomotie- ven worden aangebouwd. De Hol landsche Spoor kreeg het vorige jaar haar torpedo-machines, de Pennsyl vania Railroad haar „olifanten", ter wereld gebracht met heel veel moeite in de fabrieken der Bald win Locomotieven Works. Die expres- trein-locomotieven hadden een ge wicht van 215.500 K.G, en een ver warmend oppervlak van 341 vierk. Meter. Naar verluidt, zijn de „olifanten" een buitengewoon succes, en wordt derhalve door de ingenieurs van de Baldwin Locomobeve Works de bouw van een „Ueber-olifant" voorbereid, machines die 300.000 K.G. zullen we gen, en die er een verwarmend op pervlak van meer dan 400 vierk. Me ter op na zullen houden. Een derge lijk locomotief zal in staat zijn, een trein van 40 D-wagens, plaaisbiedend voor 5000 a 6000 menschen, met een snelheid van 120 K.M. per uur voort te trekken. Men zegt, dat de Amerikaansche Regeering er achter zit, en dat de aanbouw van dergerlijke reuzen-ma chines door haar bevordud wordt, om bij een eventucele mobilisatie snel de troepen van het Westen naar het Oosten of van het Oosten naar het Westen te kunnen verplaatsen. o— Aphorismen vau Camion Syiva. Het Itaiiaansche tijdschr.f: Passegna Nazionale vertelt in een artikel over de Koningin-Weduwe van Roemenië verschillende aphorismen der gekroon de dichteres. Een bloemlezing daarvar laten wij hier volgen. „Uw Achillespeei is gemakkelijker te treffan door hem die beneden U staat, dan. door hem

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 2