i i n Ill 11» Advertentien- tweeden en derden Zangvereenigins- yA PO LLO H ulst. Laatste WINTERCONCERT op Zondag 14 Februari 1915, 1. De noodlottige Sleutel, 2. Eene huishoudster, Inmaak potten, I 1 Bil IE KOOP SP VUREN, Uit de hand te koop een Hoefje, In den RUG. K1 o o sterhalsem draadboog voorzien. Het ding slingert geen steenen, maar mijnen met lonten in de vijandelijke loopgraven. o I)e naam „Hnnsrück". Duitsche geleerden maken zich druk over de beteekenis van den naam „Hunsrück". „Met „Hondsrug" schijnt het bekende gebergte niets te maken te hebben. Het oud-Germaansche woord „hun" beteekende bergweide, en „Hunsrück" heeft dus niets anders beteekend dan hooggelegen weide. Waarschijnlijk was het een gemeen schappelijke weide. De Gooische boer zou van „bergmeent" spreken. o Witboeken, geelboeken, blauwboeken, oniojeboeken, enz. Reeds in tijden, toen er van inter nationaal recht nog geen sprake was, probeerde een vorst, wanneer hij een oorlog aanging, zijn „collega's" van neutrale landen van zijn goed recht te overtuigen. Hij deed dit door middel van speciale gezanten, die later een brief van den eenen vorst naar den anderen vorst te overhandigen kregen. Die stukken verschilden betrekkelijk weinig van de huidige officieele verkla ringen. Echter droegen ze niet, zooals de blauw-, wit-, grijs- en ander kleu rige boeken een algemeen, maar een particulier karakteren werd erin geassureerd, dat het in Zijne Majes- teits bedoeling lag, met het neutrale land in pais en vree te blijven leven. Die verklaringen werden dikwijls al even weinig geloofd als de bonte boe ken van het oogenblik. Maar op één punt waren ze beter: ze waren be knopter. Hebben we goed geteld, dan zijn sedert Augustus nu al meer dan 20 officieele boeken uitgegeven. Ieder boek bevat gemiddeld, naar wij mee- nen 50 pagina's. Hij, die dus uit deze boeken tot een juiste conclusie wil komen, die inzicht wil krijgen in de geheimenissen van de diplomatie, en die de vraag wil beantwoorden, wie de veroorzaker van den wereldbrand is geweest, zal dus wel een 1000 pa gina's druks hebben te bestudeeren. En dan moeten die bontgekleurde boeken nog onjuist zijn, nog onvolle dig. Hier en daar vervalscht't Is om hopeloos onder te worden. o De bewoners van Russisch Polen. Wie meent, dat de bewoners van Russisch-Polen Russisch voelen, spre ken en denken, vergist zich. Uit de officieele talen-kaart van Russisch- Polen, samengesteld na de eerste Rus sische volkstelling in 1897, blijkt, dat alleen in het Oosten van Polen de Russische invloed domineert. In het thans door Duitschland bezette deel is de Duitsche invloed steeds zeer groot geweest, en is de Duitsche taal meer populair dan de Russische. Maar... Polen blijven Polen, en de meesten maken zich er niet warm om, of hun land door Rusland of door Duitschland bezet wordt. Het Konink rijk Polen komt toch nooit weer terug o— Het Duitsche distillatie-apparaat. Duitschland is in het bezit van een groot aantal distillaties machines, om ziektekiemvrij drinkwater te maken. In het Westen wordt er slechts hier en daar gebruik van gemaakt maar in het Oosten wordt alleen op deze wijs bereid drinkwater gedronken. De groote machines lieten zich betrekke lijk makkelijk naar het front vertrans- porteeren, en thans blijft het Duitsche leger vrij van besmettelijke ziekten. Oostenrijk liet zijn soldaten vrij water drinken. En vraag eens, hoeveel Oos tenrijkers thans reeds door besmette lijke ziekte zijn omgekomen. o De koude op het Oostelijk oorlogsterrein. Wij huiveren, wanneer wij aan de kou denken, die op het Oostelijk oor logsterrein moet heerschen. Warschau heeft een gemiddelde Januari-tempe- ratuur van vijf-en-twintig en een halven graad F. dus gemiddeld vriest het in Januari zes en een halven graad. Die gemiddelde Januari-temperatuur daalt snel van het Westen naar het Oosten. Weliswaar komt r.iet zelden in Rus sisch-Polen plots een hevige vorst voor b.v.van 30 gr. F. Maar na een paar dagen stijgt de thermometer dan weer, en in het Februari-zonnetje is het in Polen misschien veel aangenamer dan bij ons. o Een begraven schat. Te Sneek is in de Stadstuinen ge vonden een pot met zilveren,munten uit den Spaanschen tijd. Verboden uitvoer. De Rechtbank te Arnhem veroor deelde een landbouwer ie Haps (N.-Br). wegens verboden uitvoer van een paard naar Duitschland tot 4 maanden ge vangenisstraf met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen paard. o Vergeten en vergeven. De Duitsche bladen berichten spot tend, dat de koning van Engeland, on der Franschen invloed de voorge schiedenis der troonbestijging van den Servischen koning heeft vergeten en dezen een orde heeft verleend, welke een bijzondere afgezant in Nisch zal overhandigen. o Neutrale vlaggen op de Engelsche handelsschepen. BERLIJN, 9 Febr. (E. B.) De „Frank furter Zeitung" toont aan, dat het Insti- tut de droit international", de voornaam ste vereeniging van uitstekende vol- kenrechtsleeraren der gansche wereld, in 1913 op het congres te Oxford een oorlogsreglement uitwerkte, welks ar tikel 15 het gebruik van valsche vlag gen absoluut verbiedt en als „moyen perfide et barbare" kenteekent. o Kardinaal Bourne bij de gewonde Duitschers. Bij zijn bezoek aan de Duitsche gewonden, te Havre, heeft Z. Em. Kar dinaal Bourne tot hen een toespraak gericht in het Fransch, welke door een der gewonden vertaald werd. Hij begroette hen en zeide, dat op den drempel van een hospitaal de vij andelijkheden van den oorlog verdwij nen en daar alle smarten en ziekten gelijkelijk zijn. Op het lijdensbed uit gestrekt moet iedere soldaat zijne vij anden vergeten. Wanneer de arm on gewapend is, moet de ziel de reinheid en den vrede terugvinden. De Duit schers waren zeer ontroerd bij deze toespraak. De Kardinaal bezocht na zijn vertrek achtereenvolgens Etretat, Fécamp en Dieppe, waarna hij Zater dagavond naar Londen terugkeerde. De Kathedraal vau Atrecht. Op Zondag 3 Januari is de kathe draal van Atrecht door meer dan twin tig granaten getroffen, zoodat dit schoone gebouw thans buiten gebruik is gesteld. De granaten troffen de kathedraal op het oogenblik, dat de bisschop, Mgr. Lobbedy, een predika tie hield. Daar het gebouw de eenige nog bruikbare kerk was in Atrecht heeft men thans zijn toevlucht moeten nemen tot een kelder en zoo herleeft thans te Atrecht de tijd der cata comben. Couseuten aardappelen uitvoer. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel maakt bekend, dat de thans in omloop zijnde consenten tot uitvoer van aardappelen niet langer van kracht zullen zijn dan tot uiterlijk 27 Febr., terwijl als laatste dag voor het viseeren der consenten in aange wezen Zaterdag 20 Februari a.s. Uitvoer van vleesch. Zoo gemeld, is indertijd door de Kamer van Koophandel te Deventer een adres gericht aan den Minister van Landbouw enz. inzake den uit voer van vee, vleesch en vet. In eeri Maandagavond gehouden vergadering dier Kamer werd door den voorzitter medegedeeld dat een antwoord daarop de volgende missive van den Minis ter, dd. 6 Febr., is ontvangen „Ik heb de eer, u mede te deelen, dat ik, gehoord het advies van de Commissie voor de voeding van mensch en dier, voorloopig geen wij ziging wenschelijk acht in de thans bestaande btpalingen ten aanzien van den uitvoer van levende en geslachte runderen en varkens, spek, rundervet en varkensvet." Een olifant als vrijwilliger. Een commandant van het Westelijk leger der Duitscher» heeft van Karl Hagenbeek uit Stellingen bij Hamburg een grooten Indischen werk-olifanl voor den duur van den veldtocht ter 'een gekregen, die gebruikt wordt om groote lasten voort te duwen en te trekken en in de bosschen te helpen bij het ontwortelen en wegrijden van het voor gebruik bestemd hout. Zoo is thans een van de grootste inboor lingen van de Engelsche koloniën in Duitschen di nst getreden en hetft hij een eervolle plaats gevonden als „veld- grijze." Belgische Spaarbankboekjes. Meermalen heeft zich het geval voor gedaan dat Nederlanders niet in het bezit zijn van Belgische Rijksspaar boekjes, doch wel in dat van de daarop betrekking hebbende recepissen, waar op hier te lande geen uitbetaling kan gedaan worden. Om echter de daaruit voor de hou ders der recepissen voortvloeiende be zwaren te ondervangen, is bij de Mi- nisterieele resolutie d.d. 19 Oct. j.l. ingestelde commissie ter behartiging der belangen van Nederlanders in België met de directie der Nederland- sche Rijkspostspaarbank overeengeko men om die recepissen aan de directie der Belgische Rijkspostspaarbank op te zenden, die dan het daarop betrek king hebbend spaarbankboekje naar Nederland terugstuurt; betaling op het boekje wordt alsdan mogelijk en zal dan daarop volgen indien daarvoor de door de Rijkspostspaarbank gestelde voorwaarden aanwezig zijn. Het secretariaat der evengenoemde commissie (18 Javastraat te 's-Graven- hage) is bereid om ter zake hare be middeling te verleenen. Lord Kritchener's visitekaartjes. Wanneer Lord Kitchener bij zijn naam zijn verschillende qualiteiten zou voegen, dan had hij minstens folio formaat noodig voor zijn visitekaartjes. Het ding zou er dan ongeveer als volgt uitzien „Field-marshal the Right Honou rable Horatio Herbert, Earl Kitchener of Khartoum, K. P., G. C. B., O. M., G. C, S. I., G. C. M. G., G. C. I. E., Colonel Commandant Royal Enginëers and Secretary of State for War, Co lonel of the Irish Guards." Onze neutraliteit. De Parijsche Temps wijdt een hoofdartikel aan het jongste debat in onze Tweede Kamer. Het blad erkent nu formeel, dat de Nederlandsche opvatting betreffende de neutraliteit gezond is. Om dit nader aan te toonen, citeert het blad den tekst van de voornaam ste, op de neutraliteit betrekking heb bende verklaring, door Minister Cort v. d. Linden afgelegd. Het blad acht thans alle redenen van twijfel aan onze politieke neutra liteit onbestaanbaar, bespreekt dan onze economische onzijdigheid en vereenigt zich volkomen met hetgeen thans dien aangaande door onze Regeering en door de de Nederl. Overzeetrust wordt gedaan. Dat er des ondanks kleine smokke larijen kunnen plaats hebben, is daar mede niet in strijd. Men kan langs geen enkele landgrens een keten van soldaten en ambtenaren leggen. Maar er wordt scherp toegezien en zwaar gestraft en meer is redelijkerwijs niet l re verlangen. lileinc lierichtcn. Het woord bluf is van Engelschen oorsprong, het woord gloire is Fransch, het woord plicht is Duitsch. In Engeland dreigen stakingen van mijnwerkers en van spoorwegbeamb ten. Men hoopt echter, dat ze zullen kunnen worden voorkomen. Niemand wil zielkundig er in toe stemmen dat hij bedrogen wordt, als het niet in zijn karakter ligt zelf te bedriegen. De Tijd, door van alle plaatsen zich te laten berichten, of er veel belang stelling was wegens het bidden van het Gebed voor den Vrede in de R. K. Kerken, maakte er op deze wijze eene comedievertooning van. Wij keu ren dit sterk af. Over Rome en Malta komen berich ten uit Kaïro, dat het in en rondom Egypte veel slechter voor de Engel schen uitziet, als de Engelsche berich ten het willen doen gelooven. Wij voor ons hechten weder niet veel waarde aan berichten van uit Rome, die reeds meermalen zijn gebleken niet de waar-heid te bevatten. De Amsterdamsche effectenbeurs is 9 Februari heropend. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg, Eerste Ka mer, van 8 Februari 1915. is B. REMIJN Wz., koopman te "WESTDORPE, ver klaard in staat van faillissement met benoeming van den EdelAchtbaren heer Mr. J. W- ZIJLSTRA tot rechter commissaris, en van den ondergetee- kende advocaat en procureur te Mid delburg, tot curator. Middelburg, Februari 1915. De curator vnd. J. J. HEIJSE. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen straat te Hulst zal den Maandag van iedere maand geopend zijn van één tot twee uur. Directeur de Heer P. C. VAN DELFT. in het lokaal Café Apollo", bij den heer J. de Kort. Aanvang 7 uur precies. Opening der Concertzaal 6L/^ uur* - PBOOItAHimA - Eerste Afdeeling. De Meische morgenstond, Koor J. Worp. Geluk en druk, comisch duet J. de Koek en Is, de Bruijn. Afgeraakt, comisch scène F. de Silva. Paljasleven, Tragie-comische scène Is. de Bruijn. Hou vast, Koor J. Worp. 15 JEin. pauze. Tweede Afdeeling. Blijfspel in één bedrijf. Personen: 1. Elisabeth Blommendaal, Mej. M. Lossie. 2. Theodoor Vermoed, F. de Silva. 3. Jan, kellner, J. de Koek. Blijspel in één bedrijf. Personen: 1. van Meerwinden, gep. Zeeofficier, A. Boddaerd. 2. Mr. Karei van Meerwinden zijn neef, F. de Silva. 3. Beekvliet, student, Is. de Bruijn. 4. v. Beusekom J. de Kok. N.B. Het is verboden in de Concertzaal te rooken en onder de uitvoering verversch ingen te bestellen of aan te nemen. Plaatskaarten le rang 50 ct., 2de rang 30 ct. Besproken plaatsen a 10 ct verkrijgbaar aan 't lokaal op den dag der uitvoering. H. H. Hon. leden heb ben vrijen toegang en kunnen gratis een plaats bespreken. Het Bestuur: een mooie sorteering li ruïne Jac o 8» a- en BSIasawe Keiilsclie vanaf een tot en met vijftig kilo voor boter en groenten bij, iff. A. C. Kiel)oom, Bierkaaistraat :-: :-: HULST. liggende jjop het bosch van J. B. ALLEFS te Koewacht, bij hem, Dorpstraat, te bevragen. bestaande uit Schuur mei 3 gemeten land, gelegen op het JAGERTJE onder H o n t e n i s s e, te bevragen ten kan tore van den notaris H. A. VAN DALSUM te Hulst. Machteloos ligt gij ter neer, gij lijders aan SPIT, bijna niet in staat U op te richtt n. terwijl bij de min ste beweging ondragelijke smarten als een gloeiend zwaard door Uw lichaam snijden. Lijdt niet langer en ge neest U Er bestaat een middel dat in t wéé dagen U van Uw spit afhelpt, de KLOOSTER- BALSEM. Wacht géén minuut, later zoudt gij spijt hebben, niet vroeger met den Klooster balsem begonnen te hebben. Laat de aangedane plaats met den Kloosterbalsem krachtig wrijven en daarna een verband met Klooster balsem omleggen. Herhaal dit driemaal daags, verras send zal het resultaat zijn. VERWAARLOOS UW SPIT NIET. Spit in den rug is géén gewone koude, denkt dat niet. Spit is een aan doening der gewrichten, welke men niet te licht mag schatten. Alléén de Kloos terbalsem heeft blijvende resultaten, doordat zij vol komen door de huid wordt opgeslorpt en aldus in wendig krachtig geneest, en het herhalen der ziekte voorkomt. De I is een beproefd middel tegen alle wonden, zweren/ huid aandoeningen, kneuzingen, spierverrekkingen, rheuma- tiek, aambeien, winterhan den en -voeten. Prijs per pot van 50 gram 75 cent, van 100 gram f 1.20, -van 250 gram f2.50. Eischt ROODEN BAND met onze handteekeningL. I. AK KER, Rotterdam. Verkrijg baar bij alle drogisten, apothekers en de bekende depothouders. J. W. WARNIER, Secretaris. C. J. CLAASSEN, Voorzitter.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 3