Een geneesmiddel OP BEZOEK BIJ NOTARIS M DALSÜM IE RÜLST. GEACHTE Ml TAN DALSUM. dat alle voorkomende ziekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmid del gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f0,75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende borstbenauwd- heid en borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0 65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTIL LES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f0,80. Proefflacons f 0,30. KINA KOORTSDROPPEN van Apo theker Boom zijn gemaakt van de zui vere kinabast en zijn doordat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, binnenkoorts, malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f 0,60. LAXEERPILLEN van Apoth. Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPASTILLES van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en bederven nimmer. Dezezijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voortkomende ziekten en de pastilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2,00. HOESTSIROOP van Apoth. Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet de hoest spoedig bedaren. Prijs per flacon f 0,70. AAMBEIENZALF van Apoth. Boom geneest spoedig uit- en inwendige aam beien, blinde en bloedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en ver krijgbaar in de meeste Apotheken en drogistenwinkels. Waar niet verkrijg baar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door Firma A. H. Boom te Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. II. "Werkelijk zulk een leven, is te benijden en onwaardeerbaar De familie van Daleum, vertelde one ook van de leefwijze en gewoon ten der Hulstenaren Maar hoe be trok ons gezicht, toen ons verteld werd, dat de Hulstenaren zeer vrien delijk zijn, dpch er veelal niets van meenen het is maar geveinsdheid. Men moet da£r om in de gratie te komen, absoluut van de partij zijn (tot de Hulster8che kliek behooren) jabroers zijn Maar wanneer je zoo als van Dalsum zijt, als je het recht en de waarheid lief hebt, dan wordt je uitgeworpen, uitgefloten en ge broodroofd zelfs. Is het niet verschrikkelijk, als men terwille van het recht wordt ge smaad en vertrapt Eb nog erger, het wordt de fa milie van Dalsum, op alle mogelijke manieren lastig gemaakt, zelfs, hóe schandelijk op aandringen der geestelijkheid. En wat doet van Dalsum tegen dit alles Niets. Hij gaat ge woon zijn gang, blijft kalm zooals altijd, loont al het kwade dat men hem aandoet, zooveel hem mogelijk is, met goed. Hij kent geen haat of vijandschap, daarvoor staat hij veel te hoog, op zedelijk gebied. Hij houdt steeds zijn doel in het oog, en weet dat hij aan het eind overwin nen zal Al is men hem ook nog zoo vijandig, hij is onvernietigbaar in 't midden der felle branding. Werkelijk, ik was door bet hooren van dit alles, ten zeerste getroffen en ik moest erkennen, dat van Dal sum, een groot man is, met een edele zieldie voor zijn beginsel alles opoffert. Toen wij bet noenmaal gebruikt hadden, sprak ik staande, van Dal sum, aldus toe WelEd. Vriend van Dalsum „Zoo is dan eindelijk de dag aan gebroken, waarop ik voor het eerst, „den Zeeuwsch Vlaamschen bodem „betreden heb, om met U, mijn nieu- wen geestverwant, persoonlijk kennis „te maken. „En ik acht mij gelukkig, nu ik „U begroeten mag en enkele uren „met U samen zal zijn. Ik herhaal „het, ik acht mij gelukkig meer dan „ooit, ja, mijn hart klopt met blijde „vreugdeslagen, omdat ik vóór een „Vriend sta, met wien ik mij één „gevoel, één in strijd en in streven. „O, er is niets heerlijker dan één „te zijn, wat zou men ooit beters „kunnen wenschen P De eenheid is „als een plant die ons omstrengelt, „dit schoon bloeit, liefelijk geurt en „ons leven verheerlijkt „O, deze dag is mij een gouden „dag, een dag van geestdrift, waarop „mij het bloed, snellèr door de aderen „stroomt, want ik sta hier voor een „krijgsman, die een heiligen strijd „heeft gestreden en nóg strijdtDe „strijd* voor vrijheid en recht! „Ik sta hier voor een held, die „noch van wankelen, noch van wy- „ken weet, die koen, alles wat zich „tegen hem verheft weerstaat, en die „eens, dat geve God, een roemrijke „overwinning behalen zal „Ik zeg niet te veel, ik sta hier „voor een groot man, die uitblinkt „in Godsvertrouwen, in edelmoedig- „heid en zelfopoffering, een man, „die eerbied afdwingt, die in Ne derland en in het buitenland, be donderd wordt „Waarlijk, zulke mannen hebben „wij noodig, want ze ziin de steun pilaren van maatschappij en land. „Zulke mannen achten wy hoog, „waardeeren wij ten zeerste, en bren- „gen wij eerbiedige hulde. „Dit is het wat mij drong tot „U te spreken, in het bijzyn van „mijn jeugdigen vriend. „Moge het strekken tot heil en „welzijn van onR vriendschapsleven Ik heb gezegd. Van Dalsum dankte mij voor de gesproken woorden en sprak den wensch uit dat het zoo moge zijn Daarna, nam bij met ons een kijkje in de ruime kamers van zijn huis, allen ingericht naar den eisch des tijds. Toen bezagen wij zijn biblio theek, die uit een rijke boekenschat bestaat, zijn kantoor, van alle ge makken voorzien, en ten laatste, de ruime zolders. Woudbloempje (Wordt vervolgd.) Misschien wilt U wel een goede raad van mij aannemen. U heeft zoo vele dingen gesteld in het licht van „Dit alles is geschied, omdat de gedachte Jder harten zullen openbaar worden." Uw stem was als de stem van een roepende in de woes tijn. Ik vraag U af: „Wat heeft het geholpen Thans is het oordeel ge komen, ook voor Nederland zullen de gevolgen niet uitblijven. Thans spreekt God, en dan moet de mensch zwijgen. Het uitgeven van de Volkswil bracht U geen voordeel op integendeel, men broodroofde U, en ontnam U alle rechten. Toen Christus op aarde kwam moest ook Johannes de Dooper zwijgen, waarom zou U het nu ook niet doen nu Gods oordeel over deze zondige wereld gekomen is? Waarom nog lan ger voor de ondankbaren, voor Uw vijanden gestreden, en dat nog wel ten eigen nadeel Schud het stof van Uwe voeten, m. a. w. staak de uitgave van de Volkswil, de wereld wil be drogen worden, dit is thans volkswil, maar niet voor waarheid en voor recht. Waarom laat gij mij ongerechtigheid zien, en aanschouw de kwelling? Want verwoesting en geweld is tegen over mij, en daar is twist en men neemt gekijf op. Daarom wordt de wet nagelaten, en het recht komt nimmer voortwant de goddelooze omringt den rechtvaar dige, daarom komt het recht verdraaid voor. Habakuk. 13—4. Deze tek sten passen wel op U en op het doen van het burgerlijk en kerkelijk gezag, onder welke beider leiding tegen U is geleid de broodroof voor Uw taal van waarheid en van recht. Ik heb U eens geschreven dat voor waarheid en voor recht heden een onmogelijkheid is ge worden, en ik geloof wel dat ik daar de grootste waarheid neerschreef die ik ooit heb kunnen denken Vroeger had men U naar de brand stapel gebracht, maar nu deze afge schaft is, brengt men u naar de drooge gulliottine. Uw taak moet thans gaan eindigen, het zaad is gestrooid, en het zal ontkiemen, en terwijl elkeen zal denken „varl Dalsum is nu dood" zal U door het gestrooide zaad juist on sterfelijk worden. U heeft U vele vrienden gemaakt die ook de mijne zijn geworden. Van deze vrienden neem ik thans afscheid, ook mijn taak is volbracht. Mocht vriend van Dalsum mijn raad niet op volgen dan toch zal ik zwijgen. Ik heb geen tijd meer over voor koude valschheid onder vrome vlag. Wie niet hooren wil, moet voelen. Vaarwel oprechte Volkswilvrienden, en vertrouw op God in deze donkere dagen. Nu God spreekt behoor ik te zwijgen. Vriend DE GRAEF. Bangkalan, 8 Januari 1915. Als vriend de Graef dit schreef had hij nog niet kunnen lezen Volkswil van Nieuwjaar, waarin wij bekend maakten dat wij in den loop van 1915 met haar zouden eindigen. Hij is alzoo van onze gedachte, dat haar werk voltooid, is en dus moet eindigen. En in het laatste nummer, het num mer van de rekening en verantwoor ding van ons werk, zal hij lezen, dat wij tot het einde reeds hadden beslo ten in het laatst van September. Redactie. De waarheid op den kop. o Wij lazen in de Toekomst een ver slag van een rede, door Domela Nieuwenhuis gehouden, en genaamd „De oorlog en de arbeidende klasse." En daarin dit middenpunt: „Deze oorlog is voornamelijk ontstaan, door dat de Duitsche industrie zoo vooruit gegaan is en zich niet kon uitzetten, niet voldoende kon afzetten, omdat de Engelsche industrie haar in den weg staat." Dit beweren nu is de hoogst denk bare leugen. En de geheele opzet door Engeland, èn de geheele taktiek van Engeland om zich door den oorlog meester te maken van de Duitsche industrie, èn de geheele geschiedenis van Engeland, èn ieder onbevooroordeelde, zeggen dat niet de Duitsche industrie den oorlog heeft uitgelokt. MGR. I)U GISBERT BROM j. —O Slechts enkele dagen overleefde hij zijn broeder Jan Brom, den edelsmid van Utrecht. Beiden waren indertijd onze vriend. Mgr. Brom droeg den titel van Mgr. nog slechts enkele dagen. Hij woonde in Rome. Met beroep op onze oude vriend schap zonden wij hem ver'eden jaar het een en ander met verzoek, hier over te spreken kardinaal van Ros- sum, en deze met den paus. Hij zond ons het door ons gezon dene ongelezen terug met een onheusch kort bericht. Het is wel treffend, nu weder in Mgr. G. Brom, 51 jaar oud, dat zij, die het hadden moeten beschouwen als eereplicht ons in ons werk ter wille te zijn en deze eereplicht wei gerden, korten tijd daarna sterven. En wel treffend, omdat het is alsof God op deze wijze wil antwoorden op de weigeringen tegen ons, wei geringen meerendeels ingegeven door het hooger achten van de eer der menschen dan de eere Gods. Een JDiiitscli beweren, O Het Duitsche blad de „Reichsanzei- ger" bevat de volgende officieele be kendmaking „De wateren om Groot-Britannië en Ierland, met inbegrip van het geheele Engelsche Kanaal, worden hierbij tot oorlogsgebied verklaard. Van 18 Fe bruari af zal ieder in dit oorlogsgebied aangetroffen vijandelijk koopvaardij schip worden vernield, zonder dat het steeds mogelijk zal zijn daarbij de voor bemanning en passagiers drei gende gevaren af te wenden. „Ook neutrale schepen loopen in dit oorlogsgebied gevaar, daar, we gens de door de Britsche regeering op 31 januari bevolen misbruiken der neutrale vlag en wisselvalligheden van den zee-oorlog niet steeds kan wor den vermeden, dat de op vijandelijke schepen berekende aanvallen ook neu trale schepen treffen. „De scheepvaart noordelijk om de Shettlandseilanden, in het oostelijk deel der Noordzee, en in een strook van minstens 30 zeemijlen breed langs de Nederlandsche kust is niet gevaar lijk." De officieele toelichting tot deze maatregel is dat ze is „de tegenmaat regel tegen de met het volkenrecht strijdende maatregelen van Engeland ter verhindering van den neutralen zeehandel met Duitschland." En dan wordt er verder gezegd, dat sedert den aanvang van den o >rlog Groot-Brittannië tegen Duitschland voert een handelsoorlog op een wijze die in strijd is met alle beginselen van het volkenrechtdat de Britsche regeering artikelen brengt op de con- trabandalijst die niet bruikbaar zijn dan slechts zeer indirect voor oorlogs doeleinden dat deze maatregelen ten doel hebben liet Duitsche economische leven te verlammen ten einde door uit hongering het geheele Duitsche volk aan den ondergang prijs te geven dat de neutrale mogendheden zich in het algemeen naar de maatregelen der Britsche regeering hebben geschikt, en door verbodsbepalingen van uitvoer zich aansloten bij die maatregelen der Britsche regeering en dit onder pres sie dezer regeering. Op deze laatste woorden wenschen wij de aandacht te vestigen. Het Duitsche beweren is dus niet meer of minder, dan dat de neutrale mogendheden en hunne verbodsbepalin gen van uitvoer staan onder druk van de Engelsche regeering. Wij wenschen op dit beweren niet in te gaan, omdat wij niet zijn inge wijd in de geheime invloeden, welke drukken of mochten drukken op de verbodsmaatregelen van uitvoer geno men door de neutrale mogendheden wij wenschen hier niet anders te doen dan op dat beweren de aandacht te vestigen, het aan den tijd overlatende om te doen openbaren wat er waar of niet waar in is. Waarvoor wij nieuwsgierig zijn is ditof de Duitsche maatregelen van tegenweer in staat zullen zijn om in waarheid de Engelsche kusten te blok- keeren. Mocht dit zoo zijn, dan zou den we dit sterk vinden. ZUID AFRIKA. Een beroep op het rasgevoel der Boeren. BLOEMFONTEIN, 3 Febr. (Reu- t e r). Lord Buxton, de gouverneur- generaal, heeft hier een rede gehou den, waarin hij 't oordeel der neutralen over den oorlog besprak. Hij ver klaarde dat Nederland heel goed be greep, dat als Duitschland zou winnen en België geannexeerd zou worden, het zelf aan de beurt zou komen. Lord Buxton vroeg vervolgensIs ieder in Zuid Afrika van Hollandsche afkomst niet een verrader van zijn ras als hij maar iets doet ter ondersteuning van het land, welks eerste daad als het succes heeft, zal zijn Nederland van zijn vrijheden en nationaliteit te be- rooven Is er eenig man, die niet be reid is alles te doen om zulk een ramp te voorkomen Wij teekenen hierbij aan Dat de bewering van Lord Buxton volmaakt valsch is- t Dat wij in Nederland zelf nog nim mer hebben gehoord of gelezen, dat er hier eenige gedachte is, alsof men hier vreest, dat Duitschland met eenig plan rond loopt om Nederland van zijn vrijheden en nationaliteit te be- rooven. Dat wij integendeel wel meermalen hebben gehoord als meening, dat vele maatregelen door de Nederlandsche Regeering zijn genomen om aan een ander geen voorwendsel te geven zich met Nederland te bemoeien. En dat die bewering van Lord Bux ton voor doel heeft om de Boeren van Hollandsch ras over te halen te gaan vrchUn om de Duitsche kolonie van WvSt-Afrika voor Engeland te verove ren, dus om deze kolonie te berooven van hare vrijheden en nationaliteit. —o— Van alles wat. Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 18 faillis sementen tegen 37 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o De Engelsche dieustwerring. Tegenwoordig worden in Engeland tot zelfs de terechtzittingen er toe ge bruikt, om jongelieden er toe te bren gen, dienst te nemen in het leger. In een West-Londensch politiehof stond dezer dagen een jongmensch terecht wegens openoare dronkenschap. De rechter, de Grey, vroeg den beklaagde, waarom hij niet dienst had genomen. Hij antwoordde, dat hij een vrouw en kinderen had De Grey: „Het land zal voor hen zorgen". Beklaagde„Ik heb geen kamera den bij het leger". De Grey„Gij zult ze spoedig ma ken". Beklaagde„Ik heb een goed baan tje". De Grey „Als iedereen er zoo over dacht als gij, zouden de Duitschers hier komen en je je betrekking afne men. Zal je je nu voor 't leger aan geven Beklaagde: „Liever niet." De Giey: „Goed, Je bent beboet voor f 1.50. Weet je wat je verdiende. Dat je een bom uit een Zeppelin op je kop kreeg". o Z. H. de Paus en de oorlog. Een bekend protestant schrijft in de „Essener Volksztg." omtrent de po gingen van de Entente-mogenJheden, om Z. II. den Paus partij te doen kie zen voor de tegenstanders van Duitsch land en Oostenrijk „Wij, Duitschers, en ook wij, Duitsche Protestanten, er kennen gaarne de waardige houding van den Paus en wij vinden het stre ven van de Entente niet alleen klein zielig, maar ook naïef. Wat zou het resultaat zijn voor de Katholieke Kerk, als de Entente overwon Het ortho doxe caesaro-papisme, de doodsvijand van het Katholicisme, zou onbarmhar tig over de sidderende volken in het Oosten van Europa den knoet zwaai en. En in het Westen van ons wereld deel zouden de beginselen van Fran cisco Ferrer, den verwoeden anarchist en kerkvervolger, heerschen. En om dat te verkrijgen, zou men willen, dat de Paus een andere houding aannam Moet hij zich keeren tegen Oostenrijk, de bijna uitsluitend katholieke mo gendheid, of tegen de trouwe 25 mil- lioen katholieken in Duitschland om de Russische Kerk en het atheïsme te bevoordeelen. Dat is niet alleen naïef, maar ook onbeschaamd. Z. H. de Paus heeft het geheele katholicisme het beste gediend, door een wapenstilstand op Kerstmis te verzoeken. Wel is dit niet gelukt, doch overal heeft men de edele gedachte erkend, welke uit zulk een verzoek bleek. Z. H. heeft een groote weldaad bewezen aan tallooze ongelukkigen, toen hij de uitwisseling van invalide krijgsgevangenen wist te verkrijgen. De edele en waarlijk chris telijke opperpriesrer heeft daardoor een moreel succes van de hoogste waarde bereikt. Ook de moreele ver dienste, welke Z H. de Paus verwor ven heeft, is onschatbaar. En dit vooral, omdat Z. H. niet om politieke redenen gehandeld heeft, doch uit een diep-christelijke overtuiging. Dit zal men mettertijd algemeen inzien, en zoo viert de Vredevorst van het Vati- caan in dezen oorlogstijd een der schoonste overwinningen de over winning van het christelijk geloof. Monisten en materialisten wilde het geheele christendom, en vooral het katholicisme als verouderd verwerpen. Doch thans zullen zij zelf beschaamd moeten erkennen, hoe zij zich vergis ten. Wij, christenen, ook wij, Protestan ten, verheugen ons echter over den nieuwen bloei van de christelijke ge dachte, welke te danken is aan het optreden van Paus Benedictus. o— De catapnlt in eere hersteld. De Duitsche troepen vooral die aan de Oost-fronten, bedienen zich van een soort instrument, dat veel gelijkt op de Romeinsche catapuüen, die den vorm hadden van reuzenbogen, waar van de snaren touwbundds vormden, gemaakt van dierenvelleu en haren, en waarmee steenen of zware pijlen op den vijand geworpen wer den. Die catapulten werden gespannen met een soort windas. De thans weer in eere herstelde catapult is wel eenigszins steviger en van een staal-

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 2