Marktberichten- Ad vertenti en. tweeden en derden MAKELAAR IS VASTE GOEDEREN, Ir. J. AMIAANSE DE 11 IE KOOP SPARREN, Uit de hand te koop een HoeQe, ten nog 47 leerlingen van het Groot Seminarie worden geteld, hetgeen het contingent geestelijke militairen van het diocees tot 355 opvoert. De pa rochiale zielzorg geraakt hierdoor na tuurlijk grootendeels in de war. o Spanje en het Ferrer-monuinent in Brussel. Bij de Duitsche legatie in Madrid zijn duizenden gelukwenschen en dankbetuigingen in gekomen naar aan leiding van de verwijdering van het Ferrer-monument in Brussel, door de Duitschers. De maatregel van het Duitsche bestuur wordt in Spanje op gevat als een waardeering van de ge voelens der Spanjaarden. o Naar Duitschland. I Men deelt aan „Het Volk" mede, dat er niets waar is van de herhaalde berichten uit Lïsse, als zouden de van daar naar Duitschland vertrokken ar beiders weer terugkeeren. Integendeel blijkt uit de berichten ook van de plaat selijke pers, dat nog steeds het ver trek van werklieden van daar naar Duitschland aanhoudt en zelfs vaste werklieden er hun patroon om ver- j laten. o De aanstichter van den oorlog. Terwijl geheel Europa in vuur en vlammen staat, is de eigenlijke aan- leider tot den wereldoorlog, de moordenaar Princip, op den achter grond geraakt. Een brief van een Oos- tenrijksch soldaat aan zijn in Thüringen wonende ouders roept zijn schrikke lijke daad weer voor den geest. Wij ontleenen aan bedoelden brief Ik heb als schildwacht gestaan voor de vestinggevangenis te T. Er zijn veel gevangenen en misdadigers. De laatste maal had ik „misdadigerspost nummer één." Dat klinkt, niet kwaad, niet waar Met geladen geweer werd ik aan den linkervleugel voor een deur geplaatst die stevig op slot zat en van een kijkgat was voorzien. Ik kreeg be vel alle drie minuten naar binnen te kijken, wat de gevangene deed. Weet ge wie dat was Princip, de moorde naar van aartshertog Franz Ferdinand en zijn vrouw. Princip is aan de voe ten geboeid en bovendien geketend. Den geheelen nacht is hij in zijn cel. Slechts van negen tot tien wordt hij alleen door den schildwacht op en neer geleid. Ge kunt denken, hoe het mij te moede was, toen ik met geladen geweer op drie pas afstands achter den schrander uitzienden jongen man aanliep. De ketens rammelden bij ie- deren stap. Hij mag geen woord spre ken, niet lezen of schrijven, 's Nachts moet licht in zijn cel branden. Bekeerd. Het socialistisch Tweede-Kamerlid, de heer F. W. N. Hugenholtz, besluit een ingezonden artikel in „Het Volk" over „Oude en nieuwe plunje" als volgt „Ik wil eerlijk bekennen, dat het af- geloopen jaar mij ook op militair ge bied allerlei dingen anders heeft doen zien dan vroeger. Dat het kleine Bel gische leger in staat is geweest het geheele veldplan van Duitschland te verijdelen, en dat ten spijt van de ge weldige vlootmacht van Engeland, een paar Duitsche onderzeebooten, ver van hun vlootbasis en zonder bescherming van zwaar gewapende moederschepen, in staat zijn schrik en verwarring te brengen onder vijanden en neutralen dat zal mij waarschijnlijk in het ver volg met wat minder geringschatting doen spreken van wat ook met kleine middelen is te bereiken, zoolang wij nog door het oppermachtige kapitalis me om ons heen genoodzaakt worden een zekere weermacht in stand te houden." Onvervaard Aan de koelbloedigheid, noodig voor de uitoefening van haar dikwijls ge vaarlijken plicht, ontbreekt het in onze Marine gelukkig niet. Het ongeluk, dat aan luitenant Lu- den en zijn mannen het leven kostte, gebeurde op 19 Januari bij het lichten van één der mijnversperringen op de Wielingen, ten einde de mijnen, welke een zekere tijd te water hadden gele gen, na te zien. De mijn, die ontplofte, was de laat ste welke dien dag gelicht kon wor den, daarin verband met het doorko mende getij, de omstandigheden voor het verder doorgaan met lichten niet gunstig waren. Den volgenden dag, zoodra men het werk zou hervatten, in verband met wind- en stroom, zijn alle mannen daarmee belast, onder leiding van den luitenant ter zee le kl. R. H. v. Meer- lant, kalm den lichtingsarbeid door gegaan, en is de rest van de versper ring gelicht zonder eenige aarzeling. Onverschrokken zeevolk De admiraal te Hellevoetsluis, waar onder de „Triton" ressorteert, heeft over dat feit zijn tevredenheid betuigd. (»N. Ct.") Schadevergoedingproce8. Naar wij vernemen heeft de hoofd redacteur van het dagblad „De Tele graaf", de heer J. C. Schroder, tegen luitenant Malinckrodt, gedetacheerd bij de bewakingstroepen van het inter- neeringskamp te Zeist, bij den rechter een vordering aanhangig gemaakt tot een schadevergoeding en betering in eer en goeden naam, op grond dat op een avond in de vorige maand ge noemde officier in een café te Amster dam ten aanhooren van een aantal be zoekers zou hebben gezegd, dat de redactie van het dagblad „De Tele graaf" tegenwoordig betaald wordt door de Engelsche Regeering om in dat blad stemming te maken voor de geallieerden. Gevorderd wordt een schadevergoeding van f 10,000. Mr. Giltay Veth zal voor den eischer op treden. Handelsblad. Vreemd. Men schrijft aan de „N. Gr. Ct." In een onzer groote steden is iemand die de Nederlandsche infanterie-uni- form van soldaat droeg, door de po- litie aangehouden, als zijnde hij niet gerechtigd lot het dragen der uniform. De aanleiding tot deze aanhouding was, dat de man op militaire wijze een onderofficier had gesalueerd en aangezien dit in de laatste tijden een bijna niet voorkomende handeling was, vermoedde men te doen te hebben met iemand, die met de tegenwoordige gebruiken der mindere militairen niet op de hoogte was, en dus geen mili tair was. Bij onderzoek is gebleken, dat de man inderdaad soldaat was en een der weinigen, die de voorschriften opvolgde I Ontgonnen gronden in Daitschland. Naar aan de „Nieuwe Gr. Ct." wordt gemeld, is aan de Nederl. Heidemaat schappij de rioleering van de door krijgsgevangen soldateh ontgonnen gronden in het groothertogdom Olden- burg opgedragen. O— Faillissementen, in Nederland. Volgens de mededeeiing van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 18 faillis sementen tegen 37 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. O De mijnen op onze kusten. Wij zijn in de gelegenheid gesteld een opgave in bijzonderheden te doen van het totaal aantal mijnen, dat se dert het uitbreken van den oorlog op onze kusten is aangespoeld, ver nietigd enz. Benoorden Den Helder zijn 6 mij nen in den grond ge.schoten, en 40 op het strand vernietigd, waaronder 5 Fransche en 30 Engelsche mijnen, terwijl van 5 de oorsprong onbekend is gebleven. Tusschen Den Helder en Hoek van Holland zijn er 13 vernietigd, waar van 12 Engelsche en 1 Fransche. Bezuiden Hoek van Holland zijn 46 mijnen in de grond geschoten, 55 ge borgen, 70 na aanspoeling op de kust vernietigd en 4 bij aanspoeling ont ploft. Van deze bezuiden den Hoek aan getroffen mijnen waren er 69 van En- gelschen, 36 van Franschen en 3 van Duitschen oorsprong. De overige zijn onbekend gebleven. Nog kan worden medegedeeld, dat het onderzoek vanwege onze zeemacht naar in de Zuiderzee gesignaleerde mijnen nog steeds wordt voortgezet, echter nog zonder eenig resultaat. (N. v. d. Dag.) Voffelbescherrnine: in de Vereen. Staten. En rijke dame, die onlangs ergens in Californië de laatste adem uitblies, vermaakte haar geheele vermogen, dat in de millioenen liep, aan vereenigin- gen, waarvan het doel is, de vogels te beschermen. Zoowel de officieele als particuliere vogelbescherming werken krachtig in de nieuwe wereld. Plaatselijke 'ver- eenigingen tot bescherming van de vogels rijzen als paddestoelen uit den grond, en spoedig zal Amerika het vogelland bij uitnemendheid zijn. Ben langdurige school-staking. Het toppunt van brutaliteit bereikt een vermetel H.B.S. heertje of gymna- siastje, wanneer hij dreigt te „staken." Er zijn al wat „stakingen" belegd door deze jongelui, doch, gelukkig maar, zelden zijn ze werkelijkheid geworden. Daar waren tenslotte de jongelui zelf te verstandig voor. In Italië zijn ech ter de ouders nog niet eens zoo ver standig om in te zien, dat een kind schoolgaat om zijn eigen bestwil en niet om den onderwijzer genoegen te doen. In Coggiola Fervazzo, een kleine gemeente in den omtrek, van Biella, gaan de kinderen nu al sedert 1912 niet naar school en dit ondanks de leerplicht die in Italië bestaat. De on derwijzeres werd in dat jaar wegens overtreding van 't tuchtigingsrechtbe straft met een hechtenis van 29 dagen, ontzetting uit den dienst en onthou ding van salaris voor twee maanden. Toen haar suraftermijn verstreken was, moest zij weer als vanouds les geven, en stipt op tijd verscheen ze iederen dag. De kinderen verschenen echter niet. Zij bleven weg. Dat spelletje heeft geduurd tot October j.l. Toen zijn 5 famillies zoo verstandig geweest, hun kinderen naar school te zenden. De overigen staken nog. Kleine berichten. O Terneuzensche Courant, Terneu- zensch Volkblad, Zelandia, Hulsterblad en Weekblad voor Z. Vlaanderen Wes telijk Deel, de bladen uit ons gewest, wisten wel te berichten, dat de Terri toriale Commandant van Zeeland had verboden het langer uitgeven van de Volkswil, wat zij slechts wisten van „hooren zeggen", .Maar zij wisten niet te berichten, dat Het Natuurrecht was verschenen, wat zij wisten door te le zen met hun eigen oogen. Zoo deden ook andere bladen van Zeeland en van Nederland, door wel te hebben het eerste bericht, maar niet het tweede, of dit tweede slechts in den vorm van eene halve waarheid. Zoo is ge weest de geest van de pers, zoowel in het gewest als in Nederland jegens de Volkswil en van Dalsum van af den beginne. Haar kleinzielige geest van onwaarachtigheidEn dergelijke kleinzielige pers uit afgunst wegens onzen inhoud heet: De Koningin der Aarde 1 Van af 1 Januari 1915 is op IJsland geen drup alcoholhoudenden drank meer te krijgen. Een volledige triomf van de geheelonthouding Een Franschman rekende uit dat, als de bondgenooten in Frankrijk vooruit gaan zooals zij dan vooruitgaan van loopgraaf tot loopgraaf, het 13 jaar zal duren vóór zij bij Keulen komen. En een andere Franschman, rekening houdende met ook nu en dan achter uit moeten gaan, berekende dezen duur op 300 jaar. Op deze wijze leert men geduld oefenen. Aug. Albregts was vriend tegen ons van van Zeijl en van Ongena, dus zeer christelijk. De Fransche natuurkundige A. de Lapparent, uitgaande van de krachten die op de aarde werken om de hoog ten af te platten, en de Engelsche na tuurkundige sir William Thomson, uitgaande van den warmtegloed, die loopt door de aardschors, kwamen tot het besluit, dat onze waarde in den vorm van vastelanden en van oceanen oud is de eerste' van 80 a 90 millioen jaren, de tweede van een 100 millioen jaren. Wat beteekent, bij dergelij- ken duur, de levensduur van men- schen In het oorlogsjaar 1914 werd in de Duitsche spaarbanken 270 millioen mark meer ingelegd dan terugbetaald, makende met de 660 millioen mark bijgeschreven rente een meerdere inleg van ruim 900 millioen mark. Ge zien deze cijfers en gezienhetfeit.dat al sedert vele jaren uit de Fransche spaarbanken meer wordt gehaald dan ingebracht indertijd gaf de Patriote van Brussel daarvan voortdurend ver slag zoo is er wel eenige vrees, dat het aan de Geallieerden niet zoo gemakkelijk zal vallen Duitschland „te vernietigen." De oorlog is een nieuwe richting ingeslagen, doordat Duitsche onder zeebooten het Westen van Engeland de Iersche Zee, Atlantische Oceaan en Kanaal, Engelsche handelssche pen in den grond booren, om de aan voeren naar Engeland tegen te gaan in antwoord op de Engelsche oorlogstak- tiek van beletten voor aanvoeren voor Duitschland. In Luyksgestel willen de herbergiers komen tot eene coöperatieve bier brouwerij. In Engeland beginnen stemmen op te gaan, dat Duitschland sterker is in geld en goed dan men daar denkt. De Zeeuwsche Koerier, die wegens de mobilisatie van den drukkeruitge ver van af 1 Augustus niet was ver schenen, is weder ten leven gekomen. Hulst, 1 Febr. Per 100 K.G. Tarwe f 15,75 a f 16,25, Rogge f 13,00 a f 14,00, Wintergerst f 13,50 a f 0,00, Zomergerst f 13,00 a f 0,00. Haver f 14,00 a f 14,25» Erwten f 16,00 a f 16,50, Paardeboo- nen f 15,00 a f 00,00 Duivenboonen f 15,00 a f00,00 Witteboonen f 15,00 a f 16, Bruineboonen f 15,00 a f 16,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f00,00 a f 00,00, Aardappels f 2,50 a f 2.75 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Boter per kilo f 1,40 tot fO.OO. Eieren per 26 stuks fl,30. Het kantoor der 5s.|®BEr erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen- straat te Hulst zal den Maandag van iedere maand geopend zijn van één tot twee uur. speciaal voor boerderijen en bouw terreinen, te CHICAGO, ILLINOIS, li. A. AAA DALSUM. Kantoor 68 Washington street (down-town). Advocaat-l'rocorcur le MIDDELBURG, is Dlilili.V MAANDAG bij IK 15 li 55 M A NS te ai'LST te spreken. liggende Jop het bosch van J. B. ALLEFS te Koewacht, bij hem, Dorpstraat, te bevragen. bestaar.de uit Scliuur mei 3 gemelen land, gelegen op het JAGERTJE onder Hontenisse, te bevragen ten kan tore van den notaris H. A. VAN DALSUM te Hulst.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 3