Van alles wat. houding met Japan, door dat wetsont werp werd dit verbod van vestigen uitgebreid tot de geheele Unie en voor ieder. Dit wetsontwerp, genaamd Immi- gratiewet der Vereenigde Staten, is door het Amerikaansche Congres aan genomen, doch de president Wilson heeft er zijn veto tegen uitgesproken, waardoor de wet vernietigd is. Deze wet is dus voorloopig van de baan, maar, gezien de sterke stroo ming in hel land, waardoor het wets ontwerp eene meerderheid kom ver krijgen in het Amerikaansche Wetge vende Congres, zoo heeft men recht om te spreken van een ware kwestie, eene, die raakt de geheele wereld. Niet wij behoeven te zeggen wat zou beteekenen een verbod voor ar- beidzoekenden, arbeiders, boeren en anderen, die denken dit niet meer te kunnen vinden in het Vaderland en het nu pogen te vinden in de groote Amerikaansche Republiek. Ieder be grijpt voor zich zelf wat een verbod tot immigratie te beteekenen heeft. Men kan beweren, dat ieder land het recht heeft om te bepalen, w«e zich al of niet binnen zijn grenzen mag vestigen. Deze bewering schijnt zeer natuifrlijk en toch.... ze is on juist. Wij zullen hier niet meer van zeg gen, onze gedachte van volkenrechter- lijk standpunt is die, welke ons leidde in ons artikel in het nummer van he den „Oorlog tegen de bronnen van volkswelvaart". LIJDERS aan MAAGPIJN Maagkramp, Zuur, Hartwater en slechte spijsverteering kunnen genezen worden door het gebruik van het Maagpoeder van Apotheker Boom. Door dit Maag poeder zijn reeds duizende Maaglijders totaal genezen. Dagelijks ontvangen wij dankbetuigingen uit alle landen der wereld. De heer P. C. Samwel, hoofd ingenieur van de Canadian Northern Railway, wonende 366 Aberdeen Ave nue te Winnepeg, «Canada, schreef ons: „Ik geloof dat er geen beter medicament voor de maag bestaat als Uw maagpoeder. Ik verzoek U beleefd mij per omgaande te zenden drie doo- zen van het Maagpoeder van Apotheker Boom." Maagpoeder van Apotheker Boom is verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels a 75 ct. per doos. Waar niet verkrijgbaar wordt een doos franco huis gezonden na ont vangst van 85 ct. doof firma A. M. Boom, Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. O— Februari. Februari is de laatste maand van den meteorologischen winter. En in derdaad, we voelen het voorjaar al naderen. De dagen lengen opvallend snel. Vooral aan de avonden kan men het merken. En de zon stijgt hooger en hooger, en zij werpt voorjaars achtige warmte naar beneden. In een Februari-zon kan het niet vriezen. Meest is Februari een maand van regen en wind, niet zelden ook van sneeuw. Gewoonlijk wordt dit slechte weer onderbroken door een goed- weer-periode van 5 a 10 dagen, met wat nachtvorst, wat lichtgetemperden zonneschijn, en nevel, soms zelfs mist. De 'wind zit in den regel in den Zuid-Westhoek. Gedurende de boven genoemde goed-weer-periode is hij Zuidelijk of Zuid-Oostelijk, en komt ook niet zelden windstilte voor. In de laatste dagen van de maand, maar ook wel eens eerst in het begin-Maart wil het van tijd tot tijd krachtig uit het Oosten waaieH. In Februari stijgt de normaal-tem peratuur snel, en vooral in de laatste week kunnen zomersche dagen voor komen. Hetgeen de oude Enkhuizer Almanak dan ook jaar en jaar voor spelt. o— Oorlogsnamen. De gewoonte, pasgeboren kindertjes Ie vernoemen naar een bijzonder feit, dat op hun geboortedag plaats vond, is lang niet nieuw. Men denke slechts aan onze beroemde Maria Tesselschade. Toch hoort men in vredestijd slechts zelden van dergelijke buitenistige voor namen en schijnt alleen een oorlog de ouders tot zooiets te kunnen inspiree- ren. Ons land kent verschillende Mobilia's of Mobile's en ook een Neu- tralia. In België worden alle jongetjes Albert gedoopt en de meisjes Eliza beth. In Noord-Frankrijk uit zich de vereering voor het Belgische konings paar op dezelfde wijze. De geboorte registers van verschillende Duitsche steden kunnen in de toekomst dienst doen als een kroniek van den oorlog. Daar vindt men als voornamen ge bruikt de namen van alle dorpen en steden, die Duitschland in België ver overde. De zuigeling van drie maan den van thans wordt eens jongejuf frouw Leuven, jongeheer Namen, me vrouw Alsace-Lorraine, enz. Trouwens men kent daar nu reeds een jonge dochter Bülowine. Naar Blücherins luistert een andere dame. Blücherliese en Yorcktrime herinneren ook aan een verheerlijking van groote mannen. Min der aangenaam moet een meiske ge troffen zijn, toen zij de beteekenis van haar naam „Bombenundgranatenhilde" begon te beseffen De naam Helmut, een voornaam van Graaf Moltke is pas na den oorlog van '70 populair geworden. De Zuid-Afrikaansche Boerenoorlog heeft ook tal van namen in het leven geroepen. Verschillende Engelsche jon gens, in die dagen geboren, luisteren naar den naam Kitchener, Methuen, French of Bobs, de bijnaam van wijlen Lord Roberts. Naar de plaatsen waar veldslagen werden geleverd noemde men enkele jongens en meisjes Mafe- king, Lady Smith, Kimberley, Retoria of Kaapstad. Van den kant van de Boeren antwoordde men hierop door als doopnamen in te voeren Cronjé en Krüger, Majuba, Colenso. Een der nieuwste namen is het Duitsche Przemysl en het Fransche Joffrette. o Nekkramp en rooken. Het schijnt dat er zich in het Fran sche leger nogal eens gevallen van de hoogst besmettelijke ziekte nekkramp voordoen. De frequentie is althans zoo groot, dat een militaire arts, Dr. de Kermabon van het 41ste regiment infanterie, het noodig oordeelde, van het verschijnsel speciale studiën te ma ken, om te vinden, wat wel de oor zaak van haar verbreiding in het Fransche leger zijn kan. De dokter kwam daarbij tot verrassende resul taten. Hij meent namelijk verband ge vonden te hebben tusschen nekkramp en het rooken van tabak. Op grond van zijn waarnemingen spreekt hij het vermoeden uit, dat rookers veel min der bevattelijk zijn voor nekkramp dan niet-rookers. De statistieken, door den arts opgemaakt, hebben schijnbaar on weerlegbaar bewezen, dat aan den eenen kant opvallend veel niet-rookers aan nekkramp leden, en dat de ziekte aan den anderen kant bijna geen slacht offers kent onder de rookers. De dok ter brengt deze werking samen met bepaalde tiger,scnappen van tabak. Hij is de meening toegedaan, dat ta bak, voornamelijk de bij het rooker. ontstaande verbrandingsproducten, die sporen van formaldehydium bevatten, een desinfecteerende werking op de slijmheid uitoefent en op deze wijze de luchtwegen beschermen tegen de werking der nekkrampbacillen, de z.g. maningokokken, zoodat de bacteriën vernietigd worden, voor ze in de lucht wegen zijn gedrongen en hun doode- lijken arbeid verricht kunnen hebben. —o Het geboortehuis van Jeanne van Orleans. Het geboortehuis van de Maagd van Orleans, dat het Fransche dorpje Domremy-la-Pucelle aar. de Maas (in het Departement der Vogezen) beroemd maakt, wordt sedert het uitbreken van den oorlog drukker dan ooit bezocht. Het zijn voornamelijk militairen, die hun schreden derwaarts wenden. Hun tocht is als het ware een bedevaart. In het nederige huisje, waarin de Hei lige Jeanne het eerste levenslicht aan schouwde, smeeken ze de overwinning op hunne wapenen af. Zij vertoeven er in stil gebed. Bovendien schrijven zij hun bede neer in een soort „vreem- delingenboek" en voegen er naam en woonplaats bij. Dit boek moet de na men van vele hooggeplaatste mannen bevatten. Bijzonder opvallend is de bede van Marquis d'Estourbeillon, die de Maagd van Orleans herinnert aan het feit, dat eens zijn voorvaderen in haar legers vocht en aan haar zijde bij Angers en Patoy overwon. o Nieuwe bankbiljetten De militaire gouverneur van Bel gië heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd. lo. De bankbiljetten van de Société Générale de la Belgique" zijn wettig betaalmiddel 2o De biljetten van de Nationale Bank. uitgegeven tof 5 November 1914 en die met toestemming van den Doit'chen commissaris-generaal by. de Belgische banken o.a. dien datum zijn uitgegeven, behouden hun waarde en verplichten koers 3o. Dit besluit beeft kracht van wet en vervangt het besluit van den Koning der Belgen van 20 Augustus 1914. D® biljetten zijn geldig tot drie maanden na den vrede zij kunnen worden ingewisseld tegen biljetten van de Nationale Bank van België. o Een verbod van de weerbare Belgen. BRUSSEL, 28 Jan. (W. B) De gouverneur-generaal maakt het vol gende bekend In den laatsten tijd beproefden herhaaldelijk weerbare personen hei melijk de Nederlandsche grens te overschrijden, om dienst te nemen in het leger der Entente-mogendheden. Ik bepaal dientengevolge le. Alle voorrechten, welke bij het verkeer in het grensgebied naar Nederland gelden, zijn niet van kracht voor weerbare Belgen. 2e. Belgen, die in strijd met bet verbod de Nederland*che grens trach ten te overschrijden, stellen zich aan het gevaar bloot door de grenswacht te worden neergeschoten. De weer baren worden in geval van arrestatie als krijgsgevangenen gestraft en naar Duitschland gezonden. 3e. Hij, die grensoverschrijding in Btrijd met het verbod bevordert of begunstigt, wordt volgens de krijgswet behandeld. Dit geldt ook voor. familieleden van weerbare Bel gen, die het gaan over de grens niet verhinderen 4e. Als weerbare mannen in den zin van deze verordening geldln alle mannelijke Belgen tusschen het vol eindigde 16de en het 40e levensjaar. Alle geruchten, volgens welke Bel gen in het Duitsche leger zouden worden ingelijfd, berusten op kwaad willige verzinsels. o De belasting op de uitgewekenen. De burgerlijke gouverneur van België, de heer von Bissing, heeft de volgende belasting bepaald ten laste van de afwezigen. Art. 1 De Belgen, die aangesla gen zijn in de personeele belasting 1914 en die bij den aanvang van den oorlog vrijwillig hun woonplaats hebben verlaten en meer dan twee maanden buiten België hebben ver toefd, zijn, wanneer zij vóór 1 Maart niet zijn teruggekeerd, verplicht een buitengewone, extra belasting te be talen, welke vastgesteld wordt op het tiendubbele van den aanslag en de opcenten voor den Staat Een ieder Belg, die niet in zijn woonplaats aanwezig is, wordt geacht buiten België te vertoeven, tenzij het bewijs van het tegendeel wordt ge leverd. Art. 2. De extra-belasting zal niet worden geheven van hen wier aan slag, met inbegrip van de opcenten, in gemeenten met minder dan 10,000 inwoners, de 35 francs niet te boven gaat In gemeenten van 10.000 tot 25,000 inwoners, wanneer de aanslag de 45 francs Diet te boven gaat. In gemeenten van 25.000 tot 50,000 inwoners, wanneer de aanslag de 50 francs niet te boven gaat, In gemeenten van 50.000 tot. 75,000 inwoners, wanneer de aan slag de 80 francs niet te boven gaat In gemeenten van meer dan 75,000 inwoners, wanneer de aanslag de 100 francs niet te boven gaat. De chef van de burgerlijke ad mini8tratie bij den gouverneur-gene raal, ia gemachtigd op gronden van billijkheid vrijstelling van belasting te verleenen. Art. 3. De helft van de opbrengst der belasting zal, overeenkomstig de art. 48 en 49 van de Haagsche conventie, aangaande den oorlog te land, komen ten bate van het gou vernement in België, teneinde te voorzien in de behoeften van de ad ministratie van het bezette gebied de andere helft komt ten bate van de gemeente waar de belastingschul dige was aangeslagen. Art. 4. De belasting moet uiterlijk 15 April betaald worden en is, na het verschijnen van dien datum, door middel van dwang invorderbaar. Art. 5. Alle speciale gemeente lijke heffingen, gebaseerd op dezelfde of gelijksoortige gronden als deze in art. L omschreven belasting, zijn op geheven en mogen in de toekomst niet meer toegepast worden Dit besluit treedt onmiddellijk in werking. De chef van de burgerlijke admi nistratie bij den gouverneur-generaal in België is belast met de uitvoering. (get.) Von Bissing. o Terugkeer van gonvernements ambtenaren naar Indië. Men schrijft aan het Handelsblad Door verschillende gouvernements ambtenaren, die hier met verlof ver toeven en verplicht zijn naai Indië te keeren, is de vraag gesteld of de reis via Genua geen groote bezwaren zou opleveren, daar men steeds hoort van moeilijkheden door reizigers in Duitsch land ondervonden Een uit Middelburg vertrokken amb tenaar met verlof heeft thans van uit Genua bericht gezonden over zijn reis en wij laten hier het voornaamste van zijn mededeelingen volgen. Van hetgeen waarvoor men hem bang heeft gemaakt, het gevaar van medenemen van brieven, goud geld, enz. enz. van fouilleeren op den lijve, van passen die ongeldig zijn, omdat het visa van de consuls niet ouder dan veertien dagen mag zijn of om dat behalve het visa van de consulaire autoriteiten, ook dat van de militairen op de pas moet voorkomen, heeft de reiziger niets bemerkt. Van een door den conducteur aangezegd onderzoek door douanen-ambtenaren te Nijmegen naar het aanwezig zijn van artikelen waarvan de uitvoer verboden is, heeft hij niets bemerkt, hij zag zelfs geen douane-ambtenaar. Te Cranenbuig vroeg een Duitsch officier waarheen hij hing en of hij Hollander was. Een doaune-ambtenaar verifieerde de city bag - de eenige bagage wel nauwkeuriger dan in gewone omstan digheden, doch vroeg verder niéts. Naar een portefeuille werd niet ge vraagd. De reiziger,behoefde zijn por- temonnaie niet te openen. Wel werd naar drukwerken gezocht en werd een handboekje voor postzegelkunde nauw keurig doorzocht. Nadat de grenswacht de pas geviseerd had ging de reis verder naar Keulen, waar de schrijver overnachtte. Hij werd getroffen door de lichtbundels, die in alle richtingen door de lucht straalden om te ver kennen of ook vliegers of ballons te dicht de siad naderden. In de stad zelf een gewemel van militairen, zoo als de schrijver zelden zag. Troepen jonge mannei, maar ook vele ouderen met baard en knevel. Bij de reis langs den Rijn den vol genden morgen vroeg een jongmensch naar de stemming in Holland, waarop voorzichtig werd geantwoord zonder in bijzonderheden te treden. Het jong mensch vertelde o.a. dat in Duitsch land het verhaal de ronde deed, dat er in December te Vlissingen een En- gelsch oorlogschip geweest is, dat slechts na ernstige protesten van de Duitsche regeering bij de Nederland- sche is vertrekken. Het" gelukte maar half den jongeman van het idiote van zulke praatjes te overtuigen. Een an der medereiziger zeide dat in Duitsch land algemeen de meening heeft post gevat, dat Nederland sterk „Deutsch- feindlich" is. „Nederland staat onder de plak van Engeland en het laat zich door dat land „priigeln". Dit is de indruk die de ambtenaar in zijn ge sprekken heeft gekrege: Op aanraden van een medepassagier wijzigde onze zegsman zijn route, daar te Leopold- höhe de pas moet voorzien zijn van het militaire visa en te Singel niet. Hier werd wel de medereiziger het verder reizen belet, maar aan den ambtenaar werd alleen gevraagd „U is Hollander en U gaat naar Hol- la'dsch-Ddië op het bevestigend antwoord, volgde een „U kunt verder reizen". Ook hier geen vragen naar brieven of goud geld, geen onderzoek aan den lijve. RUSLAND- De toestand. BERLIJN, 28Jan. (C o r r. Norden). Volgens berichten uit Sofia neemt in Rusland de revolutionaire agitatie steeds grootere afmetingen aan. Alles wijst erop, dat de boeren oproer voor bereiden. Bij de herinneringsfeesten voor Leo Toistoï hadden in verschil lende steden betoogingen plaats tegen het Tsarisme en den oorlog. In Tula en Jassnaja Poljana, de woonplaats van Toistoï, werden duizenden pro clamaties verspreid. Er moeten onder de wegens revolutionnaire woelingen gevangen genomen personen vele Jo den zijn. In enkele plaatsen zijn po groms op touw gezet. De „Koepjer Polski" meldt, dat de Russen in Tsjernowitsji (Boekowina) een Jodenbelasung hebben ingevoerd. Aangezien de vereischte som niet kon worden opgebracht werd de synagoge gesloten en alle Joden het betreden van winkels en localiteiten verboden. De stedelijke commandant weigert elk onderhoud met de Joodsche inwoners en heeft zijn officieren gelast een Jood zoo noodig slechts de hand te geven met een handschoen aan. o— Duitsche reddingmiddelen. Na het laatste groote zeegevecht was er gelegenheid op te merken, dat de Duitsche zeelieden, bij het zinken van de „Btiicher", in zee drijvende, bijzondere reddingapparaten bij zich droegen. Allen hadden kurken redding gordels, maar tevens hadden ze een aan de schouders vastgehouden ela stieken kraag om. Die dingen konden zeer snel door de dragers opgeblazen worden. Het luchtpijpje zit zoodanig, dat het vóór den mond van den dra ger reikt. Er is een zware straf ge steld op het verliezen of niet-dragen dier toestellen. o Don Bosco herdenking. De stad Chieri in Piemont, waar Don Bosco, de groote apostel der ver waarloosde jeugd, geboren werd en zijn gymnasiale, philosophische en the ologische studiën verrichtte, heeft op den 19en Januari plechtig het eeuw feest gevierd der geboorte van haren eerbiedwaardigen voormaligen mede burger. Een der leden van de con gregatie der Salesianen, Don Stefano Trione hield in den dom een welspre kende rede, waarin hij den grootschen arbeid van Don Bosco en den bloei van diens stichtingen en missiën schet ste. Ook in den stedelijken schouw burg werd ter eere van Don Bosco's nagedachtenis een redevoering gehou den met lichtbeelden. o Rusland en het Heilige Land. KOPENHAGEN, 29 Jan. (W. B.)Ten huize van den Petersburgschen metro poliet Wladimir heeft een p'echtlge bijeenkomst plaats gehad, waaraan vele bisschoppen, hooge geestelijke leden van de Heilige Synode en professoren deelnamen. In een redevoering verdedigde de metropoliet het standpunt, dat het voor Rusland niet gewenscht is te streven naar de onzijdigheid van het Heilige Land, waarvoor zich een deel van de openbare meening te Petersburg uit gesproken heL-ff. Het Heilige Land moet behooren tot Rusland, terwijl de overige Christelijke volken het recht moeten hebben de heilige plaatsen te bezoeken. Cacao-vervalschiugen. •Op bevel van de Rechtbank te Rot terdam heeft de rechterlijke macht al daar huiszo kingen gedaan bij eenige cacaofabrikanten in verband met le veringen van groote partijen cacao poeder, welke na scheikundig onder zoek van ondeugdelijke samenstelling bleken te zijn. Deze partijen waren vermengd met cacaoschillen, meel soorten, enz. Een aantal monsters is in beslag genomen. De levering loopt over partijen van 30 tot 60,000 K. G. Proces-verbaal is van een en ander opgemaakt. (N. R. Ct.) o De priesters aan het front, de pastorieën leeg. Van de 301 parochies, cjie te zamen het bisdom Lu^on vormen, zijn er reeds 118 zonder herder daar de pa stoors en kapelaans onder de wapenen werden geroepen. Bij deze 118 prie sters moeten 190 anderen, missiona rissen, aalmoezeniers en leeraren,ge voegd, die eveneens onder de militaire wetgeving vallen, zoodat men ki mt tot een getal van 308 leden der gees telijkheid van het bisdom, welke aan de kerkelijke bediening zijn onttrokken. Bij deze 308 priesters, die gemobili seerd zijn of het kunnen worden, moq-

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 2