tweeden en derden Oproeping, EejQ Engftlsch oerdeel over Duitschland. De „Daily Mail" heeft van een bij zonderen correspondent een reeks ar tikelen opgenomen omtrent de toe standen in Duitschland. Het blad vat in een hoofdartikeltje de mededeelin- gen van dezen correspondent, die in Duitschland zelf rondzag, samer. en zegt dan dat uit die artikelen het vol gende beeld zich voordoet„Het beeld van een groot land, eensgezind als nooit te voren, vol vertrouwen op de overwinning omdat het vastbesloten en goed georganiseerd is om te win nen, met ontzaglijke en naar het zelf meent onuitputtelijke hulpbronnen aan menschen en oorlogstoerustingen, on gebroken door de zware verliezen en op enkele uitzonderingen na niet ge troffen door den „economischen druk" van de Britsche oppermacht ter zee met niets in zicht dat gelijkt op een schaarschte aan voedingsmiddelen of grondstoffen en eindelijk beheerscht door een verterende haat jegens En geland. De „Daily Mail" wijst er op dat met dezen geest isrekeningte houden en dat dus nog groote offers van En geland zullen moeten worden ge vraagd. De veelgelezen „Daily Mail" heeft zeker een goed werk gedaan door het Engelsche publiek eens in te lichten omtrent de ware beteekens van den vijand en omtrent de overschatting van den invloed der economische maatregelen van Engeland. o Uit Frankrijk. De groote productie aan suikerbie ten in de door de Duitschers bezette deelen van Frankrijk en waarvoor thans de gewone verwerking ontbreekt, gaat niet verloren en komt ten goede aan de Duitsche branderijen, waar door Duitsche aardappelen worden bespaard. Volgens eene mededeeling van het „Zeitschr. für Spiritusindustrie" is de verzending van Fransche sui kerbieten naar Duitschland in vollen gang. Tot nu toe zijn via Saarbrücken ongeveer 400 wagons ingevoerd en aan de branderijen afgeleverd. Ook via Herbesthal zijn groote hoeveelheden naar Duitschland verzonden. In Rus- sisch-Polen heeft men eveneens de beschikking over suikerbieten en aard appelen, die echter ter plaatse zullen moeten worden verwelkt. o— De Fransche spaarkassen. Bij de Fransche spaarkassen duren de terugbetalingen nog steeds voort. Van 20 tot 31 December werd fr. 4,987,504 terugbetaald, terwijl, de inlagen slechts fr. 651,672 bedroegen. Het verschil tusschen de terugbetaling en inlagen' is volgens de „F. Z." over het vorige jaar fr. 118,613,764. o— De Berlijnsche Spaarkas. 9 Jan. Bij de stedelijke Spaarkas is in de laatste zes tlagen dagelijks ongeveer een half millioen meer ge stort dan teruggehaald. Van 1 tot 8 Januari beloopt de meerdere storting reeds ruim drie mil lioen Mk. o Het recht der neutralen op handel. In een artikel van „Politiken" wordt over het recht der neutralen gezegd „Over het recht van neutralen, om handel te drijven, heeischen naar het blijkt zeer verwarde voorstellingen. En het is daarom noodzakelijk vast te stellen, dat het een onbestreden recht van den neutralen staat is, handel te drijven met wien, waarheen en waar mede hij wil. Geen oorlogvoerende staat heeft het recht dit te verbieden. En geen neutrale regeering heeft een recht zich daarmede te bemoeien. „In den wereldoorlog heeft een neu trale regeering uitsluitend te zorgen, de belangen van het eigen land te be schermen. Zij kan uitvoerverboden uitvaardigen, in het belang van de voeding van het eigen volk, maar niet met het oog op de wenschen van een der oorlogvoerende staten. De eisch van een der oorlogvoerenden, dat een neu trale staat eenig artikel niet naar een der andere oorlogvoerenden zal uitvoeren kan voor een koopman in een neutra len staat beslist niet worden geldig verklaard. Een koopman of een neu trale regeering zijn niet verplicht tegen over een 0er oorlogvoerende mogend heden verplichtingen op dit gebied aan te gaan. „Zoolang een neutrale regeering niet zelf in den handel ingrijpt ten gunste eener oorlogvoerende mogendheid, blijft het land neutraal." o— Bittere waarheid voor Frankrijk. Mgr. Giannini, apostolisch delegaat van Syrië, prpjesteerde bij den Turk- schen gouverneur tegen de verdrijving der Fransche missionarissen en de verbeurdverklaring hunner goederen. De gouverneur antwoordde echter, dat de Turksche regeering de Fransche missionarissen gedurende den oorlog met Frankrijk behandelt, zooals de Fransche regeerïng hen in vredestijd behandeld heeft. o Journalistiek. Tegen 1 Februari a. s. wordt door het Bureau tot Publiciteit van Weten schappelijk Nieuws te Amsterdam een schriftelijke cursus van een half jaar gepubliceerd in Journalistiek. De cur sus wordt geleid door den hoofdre dacteur van dit bureau, Dr. F. H. F.i- scher. Het lesgeld bedraagt slechts f 10.De cursus is bestemd voor persmenschen of die dit hopen te worden. Natuurlijk wordt men door het volgen van zoo'n cursus geen journalist. Maar de cursus bevat tal van opmerkingen, beschouwingen, ge gevens, enz., waarmee ieder journalist of aanstaand journalist z'n voordeel zal kunnen doen. Zooals rnen weet, wordt in de nieuwe wereld reeds jaren correspondentie- onderwijs in de journalistieke kunst en wetenschap gegeven, en zijn daar goede resultaten bereikt. o— Engeland Frankrijks beul In het groote Spaansche blad „Tri- buna" dat Duitschgezind is, heeft een artikel gestaan, waarin Engeland wordt voorgesteld als Frankrijks beul. In Duitschland vindt men dit artikel blijkbaar zeer mooi, althans, de Regee ring heeft een Leipziger drukker order gegeven, 500.000 afdrukken ervan te maken. Het schijnt de bedoeling te zijn die op de een of andere manier in Frankrijk binnen te smokkelen. Het papier is licht, en de kans lijkt ons groot, dat men weer z'n toevlucht zal nemen tot de vliegers of de Zep pelins. Echter tracht men ook de over drukken per post in ie voeren, via het een of andere neutrale land. Ook ons land komt hiervoor in aanmerking. o Hoe de wapens ontstonden. Merkwaardig is, dat de mensch zich van' de dieren o. a. onderscheidt door het gebruik maken van wapens. De olifant is op zijn slagtanden aangewe zen, de kat op zijn klauwen, de egel op zijn stekelvacht, maar reeds in de oudheid had de mensch niet aan zijn vuist genoeg, maar gebruikte hij een steen hetzij als projectiel, hetzij als boksijzer, hetzij als bijl of hamer. Spoedig fabriceerde hij er een boom tak in de moker was uitgevonden. Vuursteenen, door de natuur geslepen, deden dra als mes of dolk dienst. Maar toch waren dit nog geen spe ciale oorlogswapens. Ze werden ook op de jacht, ja, we kunnen gerust zeggen, in het dagelijksch leven ge bruikt. Het zwaard is echter het eer ste oor'ogstuig geweest. Alleen in oor logstijd werd het uit de scheede ge haald, en eerst, wanneer de vrede daar was, kon het weer worden opge borgen. De vuurwapens zijn betrekkelijk nog nieuw, maar hoe'n ontzettende ontwik keling valt hier niet waar te nemen. Edison gelooft, dat in de toekomst het electrisch kanon z'n plicht zal doen. Anderen fantaseeren van radiutnprojek- tielen. Laten wij hopen, dat het 42 c.m.- mortier niet overtroffen wordt en dat in- genieuse mannen hun tijd beter be steden dan met het construeeren van nieuw oorlogstuig. o Hoeveel auto's zijn er in den oorlog. Dat men in den modernen oorlog niet buiten de auto kan, blijkt wel uit de volgende statistiek. Twee dagen voor de oorlogsverkla ring werd in de meeste oorlogvoerende landen het verbod van den uitvoer van auto's uitgevaardigd, en alle bruik bare auto's werden door het leger op- geëischt. Frankrijk beschikte toen di rect over 18.000 auto's, waarmee de munitie kon worden vervoerd, meest groote vrachtkarren, in hoofdzaak uit de groote steden afkomstig. 1100 autobussen deden dienst bij het troepenvervoer. Verder werden 50.000 particuliere auto's gerequireerd, die voor een groot deel van het plat teland afkomstig waren, en weldra deed menig gemoedelijk dokterstufje of rentenierskarretje dienst als ordon- nance-wagen, staf-auto, verkennings- kar, of wat dan ook. Behalve deze aantallen beschikte het Fransche leger ook nog over zijn eigen auto's, die zoeklicht of installatie voor draadlooze telegrafie met zich mee voerden. Ein delijk waren er nog een aantal ge pantserde auto's, bewapend met een of ander oorlogstuig. Telt men die diverse aantallen samen, dan blijkt, dat het Fransche leger over meer dan 70.000 auto's beschikte. In Duitschland, dat zooveel dichter bevolkt is, en waar de communicatie zooveel beter is, is de auto minder populair. In Berlijn tuft alleen de geld man, en op het platteland zijn het in hoofdzaak parfenu's, die zich de luxe van een krachtwagen permitteeren. Het aantal speciale militaire auto's is daarentegen in Duitschland grooter dan in Frankrijk. Het totaal-aantal auto's, die Duitschland helpen verdedigen, kan op 50.000 worden geschat. Het aantal particuliere auto's, die in Duitschland thans dienst doen, is hoogstens 25.000. De Engelschen hebben 20.000 auto's van allerlei soort naar het oorlogster rein gebracht, o.a. 1000 bussen. Frankrijk, Duitschland, Engeland en België beschikken samen op het oor logsterrein derhalve over ongeveer 150.000 auto's. Het aantal motorfietsen, die op het Westelijk oorlogsterrein dienst doen, kan op 120.000 worden geschat. Is het wonder, dat in de oorlog voerende landen alom gebrek aan ben zine begint te heerschen. In Duitsch land spreekt men al van een benzine- nood. Engeland en Frankrijk hebben nog wel eenigen voorraad, maar die is niet altijd op de plaats, waar ze noodig is. o— Een havenstad zonder scheepvaart. Van de havens der gemeente Dor drecht is in het afgeloopen jaar slechts gebruik gemaakt door 28 zeeschepen. Nadat de oorlog begonnen is zijn geen schepen met hout meer binnenge komen. Sic transit.... Dit was eenifiaal de rijkste koopstad der Nederlanden I „N. v. d. D." Het weer in 1915, Een voorspelling voor langen ter mijn wordt door de mannen van de Wetenschap zeer terecht als zwendel beschouwd. Wat echter niet wegneemt, dat wij weieens over het weer van een ver verschiet mogen praten. Of 1915 ons veelr regen of veel heldere dagen zal brengen, weten wij niet, maar er zijn meteorologen, die een bedenkelijk gezicht zetten. Wat is het geval De zonne- activiteit neemt weer toe, d. w. z. het aantal vlekken, fakkels en protu- beranzen op onze dagster begint weer grooter te worden. Door wat voor krachten dat geschiedt, is niet bekend. Wel echter weten wij, dat de elfjarige periode der zonneactiviteit min of meer accordeert met de periode van ons Noorderlicht. Van de zon schijnt dus een soort draadlooze electro magne tische geleiding naar de aarde te gaan. Nu bestaat er ook overeenkomst tusschen de zonnevlekken en onze vederwolken, waarvan de wetenschap pelijke naam Cirrus is. Is er een zon nevlekken-minimum, dan is het aantal Vederwolken klein. Zijn er echter veel zonnevlekken, dan nemen ook de Cir rus-wolken toe, en vormen zij sierlijk gewonde draden, die Ioopen van ho rizont tot horizont. Inmiddels hebben de meteorologische waarnemers kunnen constateeren, dat veel zonnevlekken en dus veel veder wolken voor ons weer beteekenen vochtig weer, veel nevel, mist, regen, sneeuw en hagelvoorts koelen zomer, maar geen strengen winter; eindelijk onweersvorming. Bij een vlekken mi nimum is het meest zonnig en droog, de zomers zijn warm, maar de winters streng. Uit de zonnevlekken is dus te con- cludeeren, dat, terwijl de zonne-acti- viteit toeneemt, het weer zich van lie- verleede verslechtert. Een da capo van zomer 1912, toen er een vlekken- minimum was en wij herinneren ons allen nog die hittekrijgen wij dus in geen geval. Tenzijja, zeker weten doen wij hier niets. Want er kunnen zooveel toevalligheden zijn, zooveel onvoorziene omstandigheden, dat die zonnevlekken wellicht hun ge- heelen invloed inboeten. v. Bt. o De oorlog en de Wetenschap. Ir) de „Astronomischen Nachrichten" wordt meegedeeld, dat het Astrono misch Centraalstation te Kiel nu weer geregeld uit alle landen z'n weten schappelijke telegrammen krijgt. Het gaat wel langs een omwegje, n.l. via de Kopenhaagsche sterrewacht, maar de internationale wetenschappelijke communicatie blijft dus bestaan. Het Vrije Woord voor Abonnés. o— Het Sneeuwklokje Wees gegroet, gij kleine sneeuwklok Die mijn hof met recht versiert, Nu geen enk'le plant of bloempje In de wintérgaarde tiert. Lieflijk staat gij daar te pralen Met uw zijwit blank gewaad, Sprekend mij van stillen vrede Als mijn oog u gadeslaat. 't Zachte groen van uwe blaadjes Meldt: „De Lente komt gewis, „Dan, als alles weer zal bloeien, „Heerlijk zijn zal, jong en frisch 1" Wees gegroet, lief, vriend'lijk klokje, Dat de zoetste taal verkondt, Wees gezegend, 't aller tijde Waar gij bloeit, op eiken grond. Woudbloempje Kleine berichten. 0 Naar het schijnt is hier nog maar steeds de volksgedachte, dat Neder land ook in oorlog zal komen en wel door en met Engeland. Wij voor ons zien het gevaar er voor niet in. Wel blijven wij gevaren zien voor den tijd van na den vrede. De Staats(oorIogs)leening van 275 millioen a 5 pCt. is, zooals was te verwachten, ruim volteekend. Er is ingeschreven voor 402 millioen. Uit een rapport van den Ameri- kaanschen handel blijkt, dathet vredelievende Amerika de oorzaak is van het voortduren van den oorlog. Er blijkt n.l. uit, dat het neutrale Amerika de Fransch-Engelsche bond- genooten de noodige legerleveranlies doet van levensmiddelen en oorlogs tuig, zonder welke deze bondgenooten den strijd niet hadden kunnen voort zetten I Het Terneuzensch Volksblad is een beetje voorbarig met haar oordeel over De Volkswil als zij zal zijn geëindigd. De Volkswil zal in haar laatste num mer, dat er geheel aan zal zijn ge wijd, geven de rekenftig en verant woording van haar werk, en dan zal daaruit blijken, dat haar werk geheel is voltooid, en goed is voltooid. De burgemeester van New-York verklaarde in de commissie tot bestrij ding der werkeloosheid, dat er thans 200 duizend werkeloozen meer zijn dan een jaar geleden. Dit geldt natuurlijk alleen voor die stad. Het bewijst, tot welke gevolgen leidt, ook buiten de oorlogvoerenden, de oorlogs toestand. F. Boot van Koog aan de Zaan schrijft in de Toekomst een vaderlands lievend lied, waarvan het laatste vers luidt „Ik heb u lief, geheiligd land, En roept gij eenmaal mij ten strijd Dan neem ik dadelijk bij de hand Een houten snaphaan met wat krijt. O land, o land, o heerlijk land, Gij zijt mijn dierbaar Kikkerland." Wij vragen of die vaderlander het wel ernstig meent? De bewering, alsof God en het Christendom de schuld dragen van eenigen oorlog en zijne daden, bewe ring met voor doel beiden te vergui zen, is in den grond de dwaling, dat de mensch niet mag worden gestraft noch in de natuurlijke gevolgen zijner eigen daden noch door het niet nako men zijner plichten jegens den Schepper, zich zeiven, zijn naaste en de maat schappij, en dat hij ook niet door eenig lijden in het lichamelijke mag worden gelouterd in zijne ziel. Deze dwaling is gevolg van de ontkenning van de mogelijkheid aan eigen schuld en dus van eenige behoefte aan ver zoening. Zij maakt het hart bitter, om dat het oog het feitelijk anders ziet. Advertentien. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen straat te Hulst zal den Maandag van iedere maand geopend zijn van één tot twee uur. o Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nala tenschap van Mejuffrouw MARIA CATHAR1NA LOUISA STROECKEN weduwe van den heer Emilius T. L. van Waesberqhe, overleden te Hulst den 12 Januari 1915, worden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van den notaris H. A. VAN DALSUM, te Hulst. Jfi speciaal voor boerderijen en bouw terreinen, te CHICAGO, ILLINOIS, L. A. YAil DALSUM. Kantoor 68 Washington street (down-town). W. J. ADKIAANSE Advocaat-Procureur le MIDDELBURG, is lis.si ie.v ii i wim; bij ÏEuiESIAlSS te fl l LSI te spreken. In den Eng, Machteloos ligt gij ter neer, gij lijders aan SPIT, bijna niet in staat U op te richten, terwijl bij de minste beweging ondrage lijke smarten als een gloei end zwaard door Uw lichaam snijden. Lijdt, niet langer en ge neest UT Er bestaat een middel dat in twéé dagen U van Uw spit afhelpt, de KLOOS- BALSEM. Wacht géén minuut, later zoudt gij spijt hebben, niet vroeger met den Klooster balsem begonnen te hebben. Laat de aangedane plaAs met den Kloosterbalsem krachtig wrijven e-.i daarna een verband met Klooster- balsem omleggen. Herhaal dit driemaal daags, verras send zal het resultaat zijn. VERWAARLOOS UW SPIT NIET. Spit in den rug is géén gewone koude, denkt, dat niet. Spit is een aandoening der gewrichten, welke men niet te licht mag schatten. Alleen de Kloos terbalsem geeft blijvende resultaten, doordat zij vol komen door de huid wordt opgeslorpt en aldus inwen dig krachtig geneest, en-het herhalen der ziekte voor komt. De Kloosterbalsem is een beproefd middel le gen alle wonden, zweren, huidaandoeningen, kneu zingen, spierverrekkingen, rhenmatiek, aambeien, win terhanden en -voeten. Prijs per pot van 50 gram 75 cent, van 100 gram f 1.20, van 250 gram f 2.50. Eischt ROODEN BAND met onze handteekening L. I. AK KER, Rotterdam. Verkrijg baar bij alle drogisten, apo thekers en de bekende de-

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 3