Een geneesmiddel E!N AMER1KAANSCH OORDEEL. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Van alles wat. De Qoad gaom,... Ais kxveAtalraen, Die nog geen zwellende aar gezet Of zich in zon gekoesterd hebben Of zich in lentedauw gebet, Zoo zwichten er de jonge levens Geruischloos, als de Dood verwoed Ze niet door zijne zeis doet vallen, Maar ze verplettert met den voet. En starend, zonder traan in de oogen, Begraven in heur stomme smart, Verbleekt, vermagerd, uitgemergeld, Met wrok en hoop in 't bloedend hart, Zit bij het koude lijk de moeder Zij denkt aan hem op't oorlogs veld, En voelt zich trotsch bij al haar lijden, Dat zij de gade is van een held. En England mest met kinderlijkjes Den bodem, dien het heeft verwoest En England schuurt met kindertranen Het kouter, dat reeds is verroest Het tapt met wreedeH lust den moeders Het laatste bloed des harten af, En maakt van 't land der Zuiderzonne Een onafzienbaar martlaarsgraf. Neen Albion, uw hekatomben Voldoen den wreeden krijgsgod niet Hij wil het bloed uit lauwe wonden, Dat over 't dampend krijgsveld vliet Hij walgt van bloed, dat, uitgezogen, Hyena's slechts verzaden kan, Hij wil geen bloed van wereloozen De krijgsgod zelfs hij gruwt ervan. En daarom zinkt gij diep en dieper: De moord van 't Recht was het begin, De moord van de Onschuld is het einde Want de afgrond roept den afgrond in. Gij sloot een bond met de harpijen, En in uw moordlust ziet gij niet, Dat de verbolgen god des oorlogs Zijn bliksems op u nederschiet. De nacht verkondigt aan den morgen, De dag verkondigt aan den dag Met eene stem, van wrake trilllend, De schande van uw wereldvlag. En de echo meldt aan latere eeuwen Van uw onmenschelijkheid en schand En geene stem spreekt u ter eere. o Diepgezonken Engeland A. H. M. RUYTEN. o Een veramerikaanschte Hollander schrijft ens het volgende oordeel over den oorlog. „De Staatslui die dezen oorlog ge maakt hebben, onverschillig wie, lijk ik te zien „hangen." Uit een berichtje van een van de couranten hier (d. i'. Chicago) las ik, dat, wanneer Frankrijk c. s. winnen, vwaarschijnlijk een part van Holland aan België toebedeeld zou worden. Zou dat zijn omdat Holland er zoo veel „te eten" geeft? De schrijver was een met een En- gelschen naam en schreef er bij dat Frankrijk er niet zooveel mee op zou hebben om België „te sterk" te maken. Het is „Ëngelsclf' natuurlijk, om Holland te laten „betalen" waar ze niets voor of tegen gedaan heeft. Zou dit ook zijn vechten voor „HOLLANDS NEUTRALITEIT Dat vechten van Engeland voor België is natuurlijk alleen eigenbe lang. Ik denk dat de Belgen wijzer ge daan hadden met de Duitschers stil door te laten gaan. Het mag niet „dapper" zijn, maar al wat nu „vermoord" of „gesneuveld" is ('t zelfde in mijn oog voor den doode) had kunnen zijn voorkomen. Wat nationaliteit betreft hebben de Chineezen gelijk, zij laten zich niet vermoorden voor een stukje land meer of minder. De hoofdzaak is waar een mensch zijn brood kan maken, niet of er een keizer, koning, president of ander be wind is. Ik zou er niets tegen hebben wanneer van België en Holland één republiek gemaakt zou worden bestaande uit 2 staten, juist zoo als hier. Dit zou een sterke staat kunnen zijn. Deze staat, een kontract sluitende (tegenweer alleen) in geval van oorlog met Denemarken, Zweden en Noorwegen, zou goed zijn." Dit is het oordeel. Wij hebben al meer gelezen, dat die Amerikanen telkens het heil zien in een navolging van het voorbeeld der Vereenigde Staten van Noord- Amerika om den oorlog tusschen hen te voorkomen. Maar hebben wij niet reeds het voorree)d iji Europa in h&t Duitsche Rijk Dit is niet anders dan een bondgenootschap van afzonder lijke souvereine staten. Wil men dus den weg op van Amerika, dan is de practische uitvoering geen andere dan toetreden als bondstaat tot den Duit- schen Bond. Willen de voorstanders van een Europeeschen Statenbond deze uitvoering dat alle voorkomende ziekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmid del gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f0,75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende borstbenauwd- heid en borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0 65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTIL LES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f0,80. Proefflacons f 0,30. KINA KOORTSDROPPEN van Apo theker Boom zijn gemaakt van de zui vere kinabast en zijn doordat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, binnenkoorts, malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f 0,60. LAXEERPILLEN van Apoth. Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPAST1LLES van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voortkomende ziekten en de pastilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2,00. HOESTSIROOP van Apoth. Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet de hoest spoedig bedaren. Prijs per flacon f 0,70. AAMBEIENZALF van Apoth. Boom geneest spoedig uit- en inwendige aam beien, blinde en bloedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en ver krijgbaar in de meeste Apotheken en drogistenwinkels. Waar niet verkrijg baar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door Firma A. H. Boom te Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. Kort en snel recht. o— Men schrijft ons: Kort en snel recht, wie heeft het verlangen daartoe niet in zich voelen opkomen, toen hij bemerkte, dat een straatjongen, die gemeend had eenige overtreding te moeten begaan, eerst maanden na den dag van overtreding „last" ondervond van het proces-ver baal, dat een agent tegen hem op maakte. Kort en snel recht. En de straf voor het gebeurde volgt eerst, als de dader reeds lang over de schrik van den op juisten tijd verschenen agent heen is, ze kan soms zoo lang uit blijven, dat de „misdaiiger" zich niet meer goed te binnen kan bren gen, wanneer hij zich aan een teveel aan straatvrijheid schuldig ge maakt heeft. Is het wonder, dat onze straatjon gen vrijwel gespeend blijft van alles, wat naar eerbied voor een wettelijk voorschrift zweemt En is zijn groot ste straf niet het standje van den va der, die als „banquier donné par la nature", de f 1,50 of 2,50 boete moet betalen, welke zoonlief in een balda dige bui opgeloopen heeft Voor va derlijk tuchtigingsrecht hebben we al len eerbied, en we ontkennen den invloed ervan op het karakter der kin deren geenzins, maar toch zijn we van oordeel, dat de straf van den rechter, onmiddellijk volgend op de daad, van veel dieper werking op een knaap zijn zal, dan een standje, zelfs in den meest uitgebreiden zin van het woord, van een vader, die eerst na maanden van des knapen overtreding hoort. Want de langzame gang van be rechting werkt niet alleen nadeelig op biet tegengaan van straatschenderij, maar ook bij het straffen van misda- daden en het is waarlijk geen won der, dat er steeds meer stemmen op gaan om bij „kleine zaken" de straf spoediger op de daad te doen volgen. Voorstanders wijzen niet zonder reden naar Engeland, waar onmiddellijke aanhouding van den verdachte en diens dadelijke geleiding voor den rechter een krachtig middel gebleken is tegen straatschenderij, baldadigheid en andere uitingen van tuchteloosheid. Zeker er worden menschen in ons land gevonden, die ook uit andere dan in elk geval te bestrijden formeele gronden, tegen dadelijke berechting zijn. Ze vinden een overtreding zoo erg niet, de jongens hebben het zoef kwaad niet gemeend, wat doet zoo'n groote agent zijn handen aan een klei nen jongen te slaan in één woord ze gebruiken alle argumenten, die ver klaren, dat zij zelf het begrip van een juiste tucht nog niet hebben omvat. Met hun bezwaren behoeft dan ook geen rekening gehouden te worden. Dat de politie er in volksbuur ten mogelijk last van zal ondervinden indien zij een jongen meeneemt, we zullen het niet ontkennen, maar mag dit een reden zijn om een instituut, waarvan veel heil is te verwachten, niet in te voeren En zou na betrek kelijk korten tijd, die last niet gaan ver minderen, om ten slotte geheel te ver dwijnen Denken we eens even aan de verkeersagenten. Hoe is in den aan vang niet tegen hen geraast en ge scholden en.... wie luistert thans niet naar hun bevelen, zonder te brommen Het Hollandsche volk moge tuchteloos zijn het went spoedig aan maatregelen van orde, mits die met beleid werden toegepast. Dat dit gewend doen raken aan die maatregelen te lang reeds werd uitgesteld, de waarlijk schoone naam, die ons volk in het buitenland bezit, waar het bekend staat als een der meest lastige voor vreemdelingen, bewijst het. Het zal daarom ongetwij feld veler instemming hebben dat de Tuchtunie zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend heeft met ver zoek, in het ingediende voorstel tot vaststelling van een nieuw Wetboek van Strafvordering zoodanige wijzi gingen aan te brengen, dat een vlugge, eenvoudige, berechting van kleine za ken, snelle oplegging en spoedige ten uitvoerlegging van straf op overtre dingen, inderdaad worden bereikt. In alle plaatsen van ons land zullen vanwege de Tuchtunie lijsten gedepo neerd worden, waarop zij, met dit adres instemmen, hun handteekening. kunnen plaatsen. De hygiëne van de loopgraaf. o— De moderne positie-oorlog brengt met zich mee een langdurig opont houd van de troepen in de loopgra ven. Vroeger was een loopgraaf bijzaak, maar in den tegenwoordigen krijg is de loopgraaf hoofdzaak ge worden. Het winnen van een loop graat beteekent succes hebben, en moet men een loopgraat prijsgeven, dan beteekent dit, dat het er be denkelijk begint uit te zien, dat de positie van het leger zich wijzigt in ongun8tigen zin. Is het dan wonder, dat men al het mogelijke beproeft, om van de loopgraaf een goede huis vesting voor de landsverdedigers te maken. ld de „Deutechen Mediz. Wochep- schrift" vertelt de stafofficier van gezondheid Dr. Feichtmayer iets betreffende de hygiëne van de loop graaf. Aan zijn interessant artikel ontleenen wij het volgende Allereerst moet men ervoor zor gen, dat de loopgraaf waterdicht is. Soms zal dat gemakkelijk gaan, maar vooral in dezen regentijd kan het ook een lastig karweitje zijn. Men heeft er dan verschillende ma teriaal bg noodig. Men neemt, wat men het dichtst in de buurt heeft, en daarvoor komen dan gewoonlijk in aanmerking gegalvaniseerd ijzer, dakpannen en afvoerbuizen. Om de loopgraaf maar goed droog te krij gen, is het in vele gevallen een be sliste noodzakelijkheid, erin te stoken. Ook zoo'n „veldkachel" moet meest uit de nabijheid komen. Men ge bruikt dus allerlei modellen sala manders, IerRche vulkachels, zelfs haarden, maar meest de ouderwet- sche potkachels. De pjjpen maakt men in horizontale richting zoo lang mogelijk, zoodat er bijna geen warmte verloren gaat. Zeer belangrijk maar uiterst moei lijk is de kwestie van het slapen. In het algemeen heeft men te wei nig planken, om er een brits van te timmeren. En dan blijft er maar één ding overmen neemt stroo, legt het op den grond, en slaapt erop Dat losse stroo wordt natuur, lijk in een minimum van tijd vuil. er wordt over geloopeu, er wordt op gespuwd, enz Dit strooi moet derhalve zoo dikwijls mogelijk ver nieuwd worden. liet is veel beter, stroo in matvorm te gebruiken Die matten kunnen gelucht worden, men kan ze uitkloppen, en is zoo'n mat nat geworden, dan droogt deze veel vlugger, dan zoo'n bosje stroo. Practisch is het voorts, bier en 'daar in den bodem van de loopgraaf een ton te plaatsen, om het even tueel toch nog binnenkomende water in op te vangen. Zijn die tonnen in de loopgraaf aangebracht, dan is de kans, dat het stroo toch nog nat wordt, buitengewoon klem. De voet moet goed warm blijven en de kousen en schoenen .moeten derhalve in uitstekende conditie ver- keeren. Aan te bevelen is voorts het dragen van klompen met stroo erin. In iedere loopgraaf moet een plaats zijn, waar de kousen en schoenen verwarmd en gedroogd worden. Tenslotte wijst Dr. Feichtmayer op de verzorging van het gebit Me nig soldaat heett gedurende den oor log z'n gebit bedorveu Maar boven dien, wanneer het gebit niet meer goed is dan kauwt men slecht, en spoedig krijgt men het met zijn maag te kwaad Als voedsel beveelt Dr. Feichtmayer aan o. a. kaas, haring, en voorts niet al te zwaren kost. Wanneer men niet over uitstekend water beschikt, dan moet men alleen koffie en thee drinken. Bij vochtig weer verdient aanbeveling een dik wijls voorkomende afwisseling van warme thee, rum en wijn. De Duit sche medicus eindigt ermee, met er de aandacht op te vestigen, dat ook hier de lichamelijke zindelijkheid natuurlijk een eerste vereisohte van alle hygiëne is. —O Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 16 faillis sementen tegen 32 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o— Een oorlog en een vredespartij. Er zijn teekenen, die erop wijzen, dat de oorlog vlugger zal uit zijn, dan de Engelscbe strategen beweren, die immers een zevenjarigen oorlog voor speld hebben, en drie jaar als de mi nimum-duur beschouwen. Zeker, de beslissing met de wapenen zal zoo spoedig niet worden verkregen, zal misschien nooit verkregen worden. Maar in de oorlogvoerende landen be gint men zoo naar den vrede te ver langen, dat zij, die alleen van een roemrijken oorlog en een succesvollen vrede willen weten, wel water in den wijn zullen moeten doen, al wil dat natuurlijk niet zeggen, dat men vrede zal sluiten a tout prix. Bij het uitbreken van den wereld brand werd de oorlog alom in de be trokken landen met een zeker enthou siasme een treurig enthousiasme begroet, maar de geestdrift bestaat thans alleen nog in Engeland. In Rus land wordt.zeer naar den vrede ver langd tal van Russische economen vreezen, dat het eenig resultaat van den oorlog een algemeene verarming zal kunnen zijn. Sedert het mislukken van den opmarsch naar Berlijn moet de Russische militaristische partij niet veel meer in te brengen hebben, en moet de macht berusten bij de vredes- vrienden. Men spreekt van een vre despartij, en inderdaad schijnt er zoo'n soort combinatie gevormd te zijn, die den bekenden Graaf Witte, den held van den vrede van Portsmouth, die aan den Russisch-Japanschen oorlog ondanks alle Russische nederlagen voor Rusland een goed einde maakte, naar Duitschland moet hebben ge stuurd, om z'n voelhoorns eens uit te steken, en zoo mogelijk in relaties te treden met Duitsche voorstanders van een spoedigen vrede. De Duitsche Re geering heeft Graaf Witte vrij laten reizen en trekken. Zij mag niet zoo vurig naar den vrede verlangen, een feit is het, dat ze het niet aandurft, den vrede in den weg te treden. Zoodra men in de oorlogvoerende landen, nu hoort van vrede of geruch ten van vrede, ontstaan daar vanzelf twee groepen. De eene wil den oor log doorzetten, wil met onderhande lingen wachten, tot de vijand verplet terd is, maar de andere wil zoo spoe dig mogelijk den vrede herstellen. De eenheid van het land is dan spoedig verdwenen. Ook in de verschillende parlementen scharen de leden zich in deze nieuwe slagorde. Zoo wordt de vredeskwestie een politieke kwestie. En uit den aard der zaak zal de vre despartij al grooter worden, en zullen de voorstanders van het voortzetten van de vijandelijkheden moeten capi- tuleeren voor de vredesvrienden. Het tot stand komen van een oorlogs- en een vredespartij in Rusland is der halve een zaak, die de aandacht ver dient, en het kan beteekenen een spoedigen weg tot den vrede. —o De oorlogscliirurgie van het jaar zooveel. De wijze, waarop thans de chirur gie in de veldhospitalen werkt, red dende, wat nog te redden valt, is in zijn soort haast de volmaaktheid nabij. Die ontwikkeling der snijkunde is echter pas van den laatsten lijd, en als men zich indenkt hoe de moeilijke kunde der chirurgie voor een drie, vier honderd jaar nog werd toegepast, dan siddert men. De eigenlijke ampu- teurs v/aren de barbiers, zooals ook uit hun gilde-verordening blijkt. Zij beoefenden de chirurgie in den meest uitgebreiden zin des woords, hoewel de noodige kennis hen absoluut ont brak. Andere wondartsen mochten slechts dan praktijk uitoefenen, wan neer ze tevens meester waren in het barbiersgilde, ook al waren ze nog zoo bekwaam. De eischen, die dit gilde aan de gezellen stelde, waren inmiddels niet zeer hoog. Uit de verordeningen van het bar biersgilde te Danzig is een en ander bewaard gebleven. Men kan daarin lezen, dat de candidaat voor den meesters titel als „proefstuk" had te bereidenhet pleister „Gratia Dei", „unguentum fuscum", een donker bruine zalf, en een „beenpoeder" van elk minstens een pond. Hij moest goed kunnen slijpen, en de verschillende handgrepen van het kappersvak be- heerschen. „Verstaat hij het niet, dan moet hij nog een kwartaal „wandern" en beter leeren." o Japau moet ingrijpen. De oude vechtersbaas George Cle- menceau heeft kans gezien Fransche en Engelsche censuur te verschalken en onder de edelste, vaderlandslie vende bezorgdheid, krasse dingen aan Engeland te zeggen. Toen lord Kitchener, schrijft hij woordelijk, die sindsdien telkens her haalde verzekering uitsprak, dat de oor log. in zes maanden uit kon zijn, maar ook 3 jaar zou kunnen duren, toen heeft hij zeker daarbij niet gedacht, dat bij op die manier juist op onze schouders den zwaarsten last aan ver liezen en ontberingen legde. Een zeer aanzienlijk deel van ons gebied is door den vijand bezet en het is duidelijk, dat op ons deze vreese- lijke dingen het allerzwaarst drukken. Onze wakkere bevolking draagt het onvermijdelijk noodlot zonder morren en het zal dat verder doen, ja zelfs zonder ook maar te brommen. Maar de plicht der regeering is, meen ik, zich zonder verwijl bezig te houden met de vraag, hoe men het vreeselijk martelaarschap bekorten kan. Alles moet beproefd worden, ook het ingrijpen van Japan. Engeland bevindt zich tot zijn geluk in een heel anderen toestand. Zijn gebied is nog ongedeerd. Zooal eenige bommen op zijn havens zijn neerge komen, dan had dit blijkbaar door een zorgvuldige kustbewaking voorkomen kunnen worden. De uit den oorlog voortgekomen economische toestand heeft zich geheel tot ons nadeel ont wikkeld, terwijl hij aan Engeland te genover de ongehoorde uitgaven, voor welke het intusschen niet terugdeinsde, ook zeer aanzienlijke voordeelen ge bracht heeft. —o—

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 2