van Advertentie». Ir. J. ADRIAANSE tweeden en derden V isitekaartj es J^ennisgeving. in bussen van I kilo ƒ1.50 K 1 o o s t e r b al s em g,dii)c. Zft wagen evenmin ons aan tfi i vallen als wij het hen doen. Eens zal, naar wij hopen, dit even wicht, dat nu al meer dan 2 maanden zoo voortduurt, verbroken worden. Ik i weet niet hoe, of wanneer en waar Joffre zal doorzetten maar als je de I oogen gebruikt, dan begrijp je wel hoe j het komt dat wij niet vooruit gaan. Al die opsnijdende journalisten en j gelegenheidsstrategen, die sinds vier maanden victorie kraaien en elke 48 uur de groote beslissing aankondigen, moesten bij elkaar worden opgesloten. Laat ze er nu mij eens een partijtje gedurende acht dagen zenden ik zal ze wel verzorgen en als ze dan zoo graag tot het offensief over willen gaan, goed, dan wil ik ze met pleizier aan voeren. Alleen de mededeelingen van het Bulletin des armées, door alle bladen overgenomen, verdienen vertrouwen, je hebt ze trouwens gelezen en hebt ge zien welk een andere toon daarin klinkt. De schrijver ziet de gebeurte nissen zooals wij allen ze zien. En voor de rest leven wij ons le ventje maar zoo goed mogelijk. Wij trachten ons te beschermen voor den regengemeten van een warm zon netje, mopperen als we doornat wor den. En vooral wijden we groote aan dacht aan het menu De soep is een zeer belangrijk iets. Wij zijn eigenlijk gewapende voedselverwerkers en als de officier eens een enkelen keer aan iets anders moet denken dan aan zijn bescherming of zijn onderhoud, dan behoeft hij maar naar zijn man schappen te zien om te bemerken dat hun denken zich daartoe bepaalt. In dit dierenbestaan weet ik mij vrij wel te schikken. Ik voel me veel beter dan toen ik Parijs vei4iet. Geen of weinig last van de ingewanden dezer dagen wat keelpijn, maar dat is ook al. Ik word heusch dikker. Wekenlang ben ik te vuil geweest om aan te ra ken sinds we in tweede linie douches hebben, is dat veel verbeterd. Wij zullen ons eenige meters voor- uiigraven, misschien twaalf, misschien honderd, dat hangt er van af. Ziedaar voor de toekomst, welke wij uit voor zichtigheid maar niet ai te ver uit strekken. Wij hebben onbeteekenende verliezen geleden. Ik zou je nog wel eenige „vreeselijke" verhalen kunnen doen, maar die bewaar ik maar voor later, als het afgeloopen is althans, indien er voor mij nog een „later" komt. Een ding is zeker: wij hebben gruwelijke tijden doorleefd en hebben het in September hard te verantwoor den gehad maar nu genieten we het maximum van rust, d;-=.t in oor logstijd mogelijk is. Ik denk er dan ook niet aan om te poseeren als held. De revolver blijft in de tasch, de sa bel in de sc'neede. Ons oorlogstuig is thans de schop en het houweel. o— De Japanners naar Europa Clemenceau schrijft in zijn „Homme enchainé", dat hij de meening van Pichon deelt en het gewenscht acht, dat Japan in Europa gewapend tus- schen beide komt. „Onze dappere be volking" schrijft hij „verdraagt haar onvermijdelijk lot zonder te kla gen. Ondanks alle ontgoochelingen laat zij haar smart niet blijken, doch net is de plicht der regeering, te over wegen, op welke wijze de duur van dit smartelijk lijden kan worden ver kort. Alles moet in dit opzicht gepro beerd en iedere mogelijkheid beproefd worden. De Japansche tusschenkomst behoort ongetwijfeld tot die mogelijk heden." Clemenceau zet dan uiteen, hoe weinig Engeland in vergelijking met Frankrijk van den oorlog te lij den heeft en bestrijdt de meening van Hanotaux, die van een inmenging van Japan niets weten, daar hij dit als een bewijs van zwakte beschouwt en de hulp van Japan aan een eventueele overwinning het Fransche karakter zou ontnemen. Clemenceau zegt niet te begrijpen, wat ondet dit Fransche ka rakter valt te verstaan, daar een over winning zou te danken zijn aan den gemeenschappelijken strijd van Frank rijk, Rusland, Engeland, Servië en België. Omtrent hetzelfde onderwerp bevat de „Temps" een brief van een Ja- pansch diplomaat, waarin gezegd wordt dat voor Frankrijk een spoe dige vrede gewenscht is, reeds we gens matrieele redenen: de vijfmaan den oorlog zouden aan Frankrijk reeds 48 milliarden gekost hebben. Japan, zegt de schrijver, heeft geen verplich tingen om deel te nemen aan het Europeesche conflict. Het zou te veel gevaar loopen, daar China de afwe zigheid van een Japansch leger zich ten nutte zou maken. Ook andere re denen weerhouden Japan, zoo b.v. het verdrag met Engeland, volgens het- wejk Japan ingeval van een Lodischen opstand zich gereed moet houden En geland te helpen. Ten slotte zouden de kosten buitengewoon groot zijn. Er wordt gedacht, dat deze Japan sche diplomaat dit laatste schreef om te laten uitkomen dat, als Japan een leger zou sturen, daarvoor goed moet worden betaald, hetzij in geld hetzij in kolonies hetzij in beide. o— SCANDINAVIË. De neutralen. BERLIJN, 2 Januari (Corr. Norden.) De drie Skandinavische staten zijn voornemens een nota aan de oorlog voerenden te zenden, met den eisch tot vrijen invoer van alle noodzake lijke goederen zoowel uit de neutrale als uit de oorlogvoerende landen als tegenprestatie willen de Noorsche rij ken de zekerheid geven dat de inge voerde goederen slechts voor binnen- landsch gebruik zijn bestemd. In Skandinavië l.eeft de Amerikaan- sche nota een diepen indrnk gemaakt. Men hoopt in het vervolg op samen werking met Washington, al is het in direct, in deze voor Amerika en Skan dinavië een belangrijke quaestie. Om trent de bewering in de Amerikaan- sche nota dat Skandinavische koper ladingen door Engeland beter worden behandeld dan Amerikaansche, merkt men in Skandinavië op dat Enge land, zelfs wanneer het wilde, de ver schepingen uit Skandinavië'niet kan verhinderen, daar Engeland de Oost zee niet beheerscht. De Genueesche kamer van koop handel besloot eenparig, in een ge motiveerde motie, opnieuw de regee ring tot krachtige bescherming tegen over de belemmeringen der Italiaan sche scheepvaart aan te sporen. o Tarwe en brood in Zeeland. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is eeri commissie van ad vies voor tarwe en broodvoorziening ingesteld, waarvoor aangewezen zijn de burgemeesters van Middelburg, Goes, Terneuzen, Zierikzee en Tholen, alsmede de Rijkslandbouwleeraar te Goes, wien het secretariaat is opge dragen. o Een Zweedsch oordeel. STOCKHOLM, 1 Jan. (W. B.) Alle te Stockholm verschijnende bladen pu- bliceeren een tweede artikel van den luitenant-kolonel Boüvenq, directeur van de krijgsschool, die kort voor Kerstmis uit Duitschland is terugge keerd. In dit artikel wordt hoog opgegeven van de weermacht en den strijdlust van Duitschland en wordt verder de overtuiging uitgesproken, dat Duitsch land nooit kan worden overwonnen. De schrijver spreekt vooral zijn be wondering uit over de onuitputtelijke reserves aan manschappenen materieel. Dagelijks keeren gewonden genezen terug. Met den dag maken de nieuwe re- ciuten vorderingen Daarmede neemt ook de sterke Duitsche krijgsmacht met den dag toe. Ten slotte .komt de schrijver op te gen de bewering, dat de geheele oor log ten gevolge van vermoeidheid een einde zal nemen. „Ik weet niet", zegt de schrijver, „of dit voor de andere landen juist is, maar wie zulks van Duitschland denkt begaat een beden kelijke dwaling. Kent men de gemoedstoestand der nieuwe soldaten, die, zoo het noodig mocht zijn, nieuwe legers zullen vor men, weet men waartoe de vader landsliefde bij deze jongeren leiden kan Ais men daarvan doordrongen is, zal men het vermoeden van afmat ting wel opgeven. Waar een volk in zijn toekomst gelooft, daar is geen plaats voor het gevoel van moeheid." lileiiic berichten. Wat ons heeft gelrèffen in vele uitingen is dit: dat Duitsche en Oos- tenrijksche overheden als wensch uiten het verkrijgen van een eervollen vrede, terwijl de anderen den wensch uiten vooral van Duitsche vernieti ging. Dit wijst op een grooter hart bij de Germaansche bondgenooten dan bij de anderen. Uit het gezamentlijke schrijven der Duitsche bisschoppen wijzen wij bi zonder op dit woord „Oorlogstijd is boetetijd, en wee het volk, dat zelfs niet meer door deze vreeselijke boete kan aangespoord worden, het is rijp voor den ondergang, en zelfs een overwinning zou voor zulk een volk een nederlaag beteekenen". (Wij heb ben menigmaal in ons gewest dit oor deel gehoord dat de oorlog de men- schen hier niet zal verbeteren). In dien brief der Duitsche bisschop pen is verzuimd te wijzen op de schuld der Kerk zelve door de in haar wo nende politieke Christelijkheid, welke aantast het wezen zelf van geloof en zeden. In menig gezelschap weet men voort durend te praten zonder iets te zeggen. Kardinaal von Bettingen van Mün- chen verklaardedat de katholieke kerk slechts verwerpt iederen aanvals- of veroveringsoorlog, doch acht na tuurlijk den verdedigingsoorlog een dringend gebod van- nationaal bestaan en in dezen noodtoestand bevindt Duitschland zich. Kardinaal Mercier van Mechelen heeft een belangrijken herderlijken brief geschreven, dien wij binnen kort in zijn geheel zullen overnemen. Door den oorlog wordt veel schade toegebracht aan de Missiën, vermits zoovele missionarissen onder de wa penen zijn moeten komen. Er is in de afgeloopen week veel regeeringsgraan in Rotterdam aange komen. De aandacht wordt er op gevestigd dat, als het den Franschen mocht ge lukken te breken door de Duitsche Metz-Straatsburgslinie, dit den Bond genooten verder zou brengen dan door het opvouwen van de Yzerlinie, en hierdoor België zou worden gespaard voor een terugtrekkenden Duitschen verdedigingstrijd van af den Yzer naar Duitsch gebied, waardoor voet voor voet zou moeten worden heroverd, wat ondoenlijk schijnt. Sobriëtas bezorgde op Nieuwjaars dag een schriftelijk verzoek dan geen drank te schenken in den vorm van een telegram van ons Nederlandsch postkantoor. Deze vorm heeft in menig huis een schrik veroorzaakt, en was voor den tegenwoordigen tijd, waarin zoovelen in langen tijd geen bericht kregen van familieleden, daarom zeer ongeschikt. Tot directeur van Apollo te Hulst is benoemd de heer P. C. van Delft. De kwitanties voor abonnementsgeld binnenland over het 4e kwartaal 1914 zijn ter inning verzonden. Terwijl in het begin van den oorlog de volksstemming in de Vereenigde Staten van Amerika anti-Duitsch was, en alleen eenige helderziende mannen Duitschgezind, begint nu, volgens het Engelsche blad de Morning Post de volksstemming Duitschgezind te wor den. Het Vrije Woord voor Abonnés. By het begin des jaars. Het nieuwe jaar dat voor ons ligt Als een gesloten boek, Liet ons zijn eerste bladzij zien, Üp Koning Tijds' verzoek. En op die bladzij zien wij staan Wat ons het leven biedt, Voor d'een is 't enkel vreugde maar, Voor d'ander slechts verdriet. En o zoo gaarne willen wij Eens zien op 't volgend blad, En dan weer verder, al hetgeen, Wat heel het boek bevat. Maar neen, de tijd wil niet voldoen Aan onzen vur'gen wensch, Hij lacht en spot met wil en wet Van den kortzicht'gen mensch. Hij, macht'ge, die de jaren zelfs En d'eeuwen kan weerstaan, Hij, die geslachten komen ziet, En ziet geslachten gaan, Hij houdt 't geheimnisvolle boek Met zijne hand bedekt En keert slechts dan een bladzij om Als weer de morgen wekt. Geen toekomst, wil hij laten zien, Het heden, slechts alleen, Hij is de man van 't oogenblik, Wijst naar niets anders heen Kom dan, het heden, welbesteed, Gewoekerd met de kracht, Die God aan ieder menschenkind Steld' in zijn eigen macht. Wat dan de tijd ons brengen moog, De toekomst donker is, Wij hebben deze zekerheid „Getrouwheid loont gewis 1" Woudbloempje Advocaat-Prnenreur te MIDDELBURG, ill AA .VI» AO by k i: i„i; n xs te HULST te spreken. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen straat te Hulst zal den Maandag van iedere maand geopend zijn van één tot twee uur. Statiestraat, 5 Ibis St. Nikolaas, HOEDEN - voor Damen, Juffers en. Kinderen. LUIJERMAND, DOOP- en andere ARTIKELEN. De familie VAN DALSUM te Hulst zegt dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ontvangen bij gelegen heid der jaarwisseling. Aan vrienden en bekenden wenschen wij een Gelukkig Nieuwjaar. J. BOERJAN en Echtgenoote. Den Haag, Jacobastraat 54. Ondergeteekenden wenscht aan vrien den en begunstigers een Gelukkig Nieuwjaar. J. HERREWIJERS. Handel in Visch enz. St. Jansteen, Kapellebrug. Mijnheer en Madam MILO BR1NN wenschen een Gelukkig Nieuwjaar aan vrienden en bekenden. Pall Mail Deposit, Carl-ton Street, Londen. an verschillende, soorten en prijzen verkrijgbaar ter stoomdrukkerij van C. J. CUIJLE te Hulst. Wij brengen onder uwe aandacht dat de prijzen van ONVERANDERD zijn gebleven en ons fabrikaat derhalve overal verkrijgbaar is 1/2 0.80 1/4 0.42'/2 1/10 0.18 BLOOKER'S CACAOFABRIEKEN. Rlliliuiail. Lijdt geen pijn meer aan Kloven Winterhanden Winlervoelen Springende handen. De Klooslerbalsem, stilt onmiddellijk pijn en jeuk, bijt niet zoo als glycerine en geneest spoedig en blij vend. Mevrouw Geurts, wo nende Westgracht 70 te Den Helder, bekend deskundig medewerkster der Nieuw- Malthusiaansche Bondver klaart ons het volgende Ik kan met voldoening den Kloosterbalsem aanbe velen, want deze is mij ge bleken te zijn een prachtig middel tegen open wonden en meer in het bijzonder tegen springende handen en winterhanden. Eiken winter leed ik hevige pijnen door kloven iu de handen, soms wist ik geen raad van de pijn, en wat ik ook pro beerde, niets gaf mij blij vende hulp, of zelfs ver zachting van pijn. Toen wendde ik den Klooster balsem aan en deze gaf mij onmiddellijk verlichting. In weinige dagen tijds waren mijn handen weer dicht en de huid weer zoo gaaf en Q zacht als altijd. Een ieder n kan ik dan ook den Kloos- g| terbalsem aanbevelen als Ieen uitstekend werkend ge- neesmiddel. overtreft die andere midde- 89 len tegen winterhanden en wintervoeten en is te- j vens een heilzaam ge- j neesmiddel tegen rbeu- matische aandoeningen en f|| pijnon, spit iu den rug, fj|} spierverrekkingen, oude en nienwe wonden, brand- en j snijwonden, zweren, huid- I aandoeningen en aambeien. Prijs per pot van 50 gram 75 I cent, van 100 gram f 1.20, H van 250 gram f 2.50. Eischt ROODEN BAND met onze handteekening L. I. AK KER, Rotterdam. Verkrijg- baar bij alle drogisten, apo thekers en de bekende pöthouders.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1915 | | pagina 3