Flick's Cacao No. 276. Zaterdag 19 December 1914. 6e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. RichtingVoor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hulst. w? Stichter: H. A. van Dalsum. Bierkaaistraat A 28 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. ER IS de allerbeste. DE VOLKSWIL REDACTIE: Abonnement per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELGIEfr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Vrije IVoord en voor dien van Adrertentiën. ADMINISTRATIE: DRUKKERIJ: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. Een volksleger. —O— De Toekomst had 28 November het volgende over de praktijk van den wil der Sociaal-Democratische partij tot een vo'ksleger. De sociaal-democraten noemen zich heel brutaal anti-militaristen. Toch bezingen zij den roem en de zege van 't vaderland 1 En hun bloed willen ze geven om dat land te verdedigen Als wij zeidenhet land verdedi gen, zonder militarisme... ra, ra, wat is dat Dan zetten de heeren altijd een heel geleerd gezicht en antwoord den wij willen een volksleger En dan applaudiseerden de partij- genooten. Maar hebben die partijgenooten zich ooit wel eens de vraag voorgelegd wat eigenlijk een volksleger is Heb ben zij zich daar wel een helder denk beeld van gevormd Kan je denken De kopstukken uit de partij hebben er zetfs ge*»n idee van i Leeg geschetter, holle woorden 1 En dat zeggen wij niet alleen A. H. Gerhard, bekend soc.-dem. leider, lid van de Kamer, heeft ons de vorige week in het bijvoegsel van het soc.-dem. hoofdorgaan verteld, dat hij met een anti-militaristisch program in de Kamer is gekomen. Daarin werd ook gesproken van het volksleger. Maar zoo erkent hij nu eerlijk en schrijft openhartig wat we eigenlijk met een volksleger bedoelen „L a t e n w ij 't ronduit erkennen, dat die vraag nog nooit ernstig onder de oogenis gezien." Wat zeg je daarvan Toch zijn de heeren er jarenlang 't land mee rondgereisd, hebben ze haast allemaal hun Kamerzetel aan deze en andere vaagheden te danken. Inderdaad, de heeren raken in de klem. Vóór Gerhard in de Kamer zat, paste hij wel op met 't zeggen, maar nu komt 't er uitl Ja, ja, wat wil men met een volks leger Wij vroegen 't zoo vaak is dat geen militarisme? Moet het volksleger dan geen recruten drillen, kanonnen heb ben en geweren en bajonetten en alles 't nieuwste, naar den aard Zal dat geen geld kosten, onze jonge mannen niet uit hun gezin en werk voor maan den lang wegrukken Hoe stelt men zich dat volksleger vóór Zonder ge weren Of met korte oefeningstijd, zoodat er halfzachte soldaten door ont staan, met tweede-hands kanonnen of geweren uit het oudheids-museum Maar wat zullen wij dan een klop krijgen als we 't lieve vaderland gaan verdedigen Als alle landen 't doen jan-Klaassenspel 1 Als de landen gaan wedijveren in 't slechter bewa penen, de een den ander de loef af gaat steken in 't aanschaffen van rom mel weigerende geweren, gescheurde kanonnen of nat kruid wat een poppenkast 1 Wie gelooft daaraan? Zou men dan niet eerder logischer alles maar opdoeken Ja, ja, de heeren sociaal-demokra- ten zitten in de klem met hun volks leger. Ze erkennen 'l eerlijk Ge zoudt er u vroolijk om maken... als 't niet was dat ge droevig gestemd werd door het feit, dat zooveel men- schen zich door hun bedriegelijke praatjes hebben laten misleiden en... het straks weer door nieuw bedrog, nieuwe kletskoek-frasen zullen laten doen Wegens dit gingen wij eens na, wat omtrent het leger wordt gezegd in de verschillende programs der politieke partijen in Nederland, voor zooverre deze in onze Staten-Generaal zijn ver tegenwoordigd en ziehier wat wij von den. In art. 17 van dat der Anti-Revolu tionaire partij „Kracht tot handhaving van onze nationale onafhankelijkheid zoekt zij in de versterking van het rechtsbesef in de bevordering van kennis onzer historiein de bevestiging van onze volksvrijheden in eene ervaren diplo matie en voorts in eene wettelijke organisatie van de doode en levende strijdkrachten te land en te water, die, na verbetering van het scheeps- en kazerneleven, met prijsgeving der plaatsvervanging, bovenal kracht zoekt Terwijl staat in art. 3 van haar Pro gram van Actie van 1913 „Veiligstelling van land en koloniën tegen inval van buiten." In art. 24 van dat der Christelijk- Historische Unie „De overheid, geroepen door het instandhouden van leger en vloot, voor het behoud onzer nationale zelfstan digheid te waken, zorge evenwel, dat de krijgslasten tot het noodzakelijke beperkt blijven en bevordere ook in het leger, in de kazerne en op de vloot het leiden van een eerbaar en ordelijk leven." In art. III van het Program der Roomsch-Katholitke Staatspartij „Leger. Vermindering van finantieele en persoonlijke lasten moet richtsnoer en doel blijven. De vraag moet worden onderzocht of bij den tegenwoordigen stand van zaken een uitgaaf van meer dan twin tig millioen 's jaars voor het leger gewettigd is. Voor miliciens, die geacht kunnen worden geheel of gedeeltelijk kost winners te zijn, wordt schadeloosstel ling verleend. Naar verheffing van het zedelijk le ven bij land- en zeemacht moet wor den gestreefd." In art. VIII van het Beginsel Pro gram van den Bond van Vrije Libe ralen „De inrichting van leger en vloot geschiede op deugdelijk militairen voet. De regeling van den verplichten krijgsdienst beooge den geleidelijken overgang tot dienstplicht voor allen, die lichamelijk geschikt worden ge vonden, voor zoover zij niet om re denen van staatsbelang of op gronden van billijkheid in tijd van vrede be- hooren vrijgesteld te worden. In het belang van den dienst en inzonderheid ter voorziening in de aan voering. worde, bij de bepaling van aard en duur van de taak door de dienstplichtigen te vervullen, rekening gehouden met ieders bijzondere ge schiktheid en bekwaamheid. Voorbereidende lichaams- en schiet oefeningen behooren van overheids wege te worden bevorderd en aan gemoedigd." In 7 van het Hervormingspro gramma der Liberale Unie „Weermacht. Ten aanzien van de weermacht, stelt de Liberale Unie op den voorgrond, dat er innige samen hang bestaat tusschen hare samenstel lende deelen en dat er eenheid zij bij de voorbereiding der landsverdedi ging- Daartoe zal het onder meer wen- schelijk zijn de Departementen van Marine en Oorlog tot een ministerie van Landsverdedigingsamen testellen. Voorts wenscht de Liberale Unie a dat het leger zich ontwikkele in de richting van een volksleger, in dier voege dat bij hoogere keurings-eïschen de lo ting worde afgeschaft de duur van het verblijf in de ka zerne zoo kort mogelijk worde het beroepskader zooveel doenlijk worde beperkt en tevens naar behooren bezoldigd, terwijl daarnaast de meest geschikte elementen uit de militie met aanvoering en vorming worden belast de opvattingen omtrent recht en rechtsbedeeling overeenstemmen met die, welke overigens in de maatschap- Dii..WQjdeq.-ffehjjldicrd bereiding tot de taak der landsver dediging worde verkregen b dat de weermacht te waterin hoofd zaak worde ingericht op eene verde diging, met torpedo en mijnmatrieel, van de kusten en wateren, die daartoe met het oog op de eischen voor land- verdediging in aanmerking komen c dat het vestingstelsel worde be perkt tot het treffen van die voorzie ningen, welke het leger kunnen steu nen, zonder dit al te zeer te binden. Niet zooveel aandacht mag daarbij aan dit onderdeel worden geschonken dat de gestadige ontwikkeling van de levende strijdkrachten er door zoude worden geschaad." In 9 van het Werkprogram van den Vrijzinnig-Democratischen Bond „Ter zake van de Landsverdediging verlangt de Bond 1. een weermacht tot verdediging van ons onafhankelijk volksbestaan, tot handhaving van het bezit onzer kolo niën en tot handhaving der neutraliteit in alle deelen des Rijks. De Bond is overtuigd, dat dit doel bereikbaar is, zonder dat (ook in ver band met voor andere doeleinden noodzakelijke uitgaven) te zware gel delijke of persoonlijke lasten op het Nederlandsche volk worden gelegd. De Bond is van oordeel, dat dit doel het best zal worden bereikt op de volgende wijze A In Nederland door een volksle ger. Daartoe is noodzakelijk a Weerplicht voor eiken Nederlan der daartoe in staat. b Verplichte lichaamsoefeningen voor alle jongens tot hun 16e jaar. Het stellen van regels bij de wet ten aanzien van 1 het voorbereidend en lokaal mi- litaironderricht met verplichte deelne ming van alle jongeling ;n van 16 tot 20 jaar 2 het houden van schietoefeningen en van verplichte deelneming eraan 3 den tijd van eerste oefening voor de verschillende wapens met een zoo kort mogelijk verblijf in de kazerne, naar het beginsel van algemeenen dienstplicht 4 de herhalingsoefeningen 5 de militaire opleiding in haar ge- heelen omvang. d Organisatie van de weerkracht des volks bij de wet, naar het be- gïnsel eener territoriale indeeling. e Vervanging van het stellen van beroepsofficieren en beroepskader door een stelsel van militie-officieren en militie-kader, nrr-qom gebruik te maken van de natuur lijke verdedigingsmiddelen, door ons land gebodende vesting-werken tot de hoogst noodige permanente ver dedigingsmiddelen in eenvoudigen zin, C door Nederland aan de zeezijde in hoofdzaak te verdedigen door kust- versterkingen en de taak der vloot daarbij ondergeschikt te maken, D door de verdediging der koloniën in Oost-Indië in hoofdzaak op te dragen aan de Marine, tenzij bij de plaatse lijke verdediging door de landmacht gestreeft moet worden naar de mede werking der bevolking. II. De Bond verlangt afschaffing van de afzonderlijke rechtspraak voor mi litairen. In de programs van de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij a In het Beginselprogram „De kapitaalmagnaten aan het hoofd der reusachtige centralisaties van ka pitaal, die door hunne beschikking over grondstoffen, vervoerwezen en bedrijfsmiddelen de geheele maatschap pij aan zich schatplichtig maken, weten bestuur en wetgeving aan hunne be langen dienstbaar te maken en drijven de regeeringen den weg op van impe rialisme en koloniale politiek met de daaraan verbonden voortgaande ver zwaring van militaire lasten en toene mende spanning in de internationale verhoudingen." b In het Strijdprogram van 1914: art. 6 „Bestrijding van het milita risme bevordering van volksweer baarheid, in plaats van het staande leger, onder voorwaarde van belang rijke verlichting van persoonlijke en finantieele lasten. Beslissing van in ternationale geschillen langs scheids rechterlijken weg." In art. 7 van het Strijdprogram der Sociaal-Democratische Partij „Afschaffing van het militaire stel sel. Invoering van algemeene volks wapening in plaats van 't staande leger." Hier hebben we eens gegeven, naast de critiek in de Toekomst, wat willen de partijen in Nederland, welke in de Kamer zijn vertegendwoordigd. En wij vragen, geldt die critiek niet. voor alle? Als men toch al die pro grams naast elkander legt en dan elk beziet met een critisch oog, is dat alles dan iets anders dan... woorden Voor het zoo in onderdeden gaande program der geleerde heeren Vrijzin nig-Democraten vinden wij het he inaar niet hoe... West-lndië, en dat bij de verdediging van Nederland moet worden gebruik gemaakt van de na tuurlijke verdedigingsmiddelen, door ons land geboden I Wisten die heeren niet terwijl zij om alles dachten, dat wij ook in West-lndië koloniën heb ben, en moet hunne geleerheid er bij te pas komen om te eischen, dat het Nederlandsche leger ook gebruik moet maken van de natuurlijke verdedigings middelen van ons land? Alsof eenig legerbestuur aan dit laatste niet zou denken I Weet iemand nu, als hij dat alles heeft begrepen, wat een Volksleger is? Is dit nu een leger van vrijwilli gers, van huursoldaten, van verplichte militie, van liefhebberijsoldaten, van sportmenschen of is het een herleving van de oude Schutterij, die zoo ge voelvol is bezongen door den School meester „Ziet gij dien heldenstoet, mijn zoon Het spreekwoord van „Het zijn niet alle koks, die lange messen dragen" is bepaald ook toepasselijk op... heeren politiekers De lijkenschenders. o In vroegeren tijd werd een leger gevolgd door lijkenschenders, die er op uit waren na afloop van een veld slag het slagveld af te zoeken, met voor doel, de lijken de berooven van de zaken van waarde, die zij op of bij zich droegen. Zij hadden den naam van de hye nas van het slagveld, en, als zij wer den gepakt, werden zij op staanden voet doodgeschoten. Nu, in onzen tijd van beschaafd oorlog voeren bestaan ze niet meer onder den naam van hyenas van het slagveld, ze hebben nu aangenomen eenen met de gevorderde beschaving meer overeenkomstigen naam, en ze worden ook niet meer op staanden voet doodgeschoten als dief van ge sneuvelden. Gelijk de Vredesconferenties voor doel hadden eene beschaafde regeling in te voeren voor de wijze van oor logvoeren onder den naam van den oorlog te willen voorkomen, zoo is ook nu het lijkenschenden meer geregeld op moderne beschaafde wijze onder

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 1