Openten? Verkoopiog. ABDIJSIROOP Sint Nikolaasfeest. A <1 verten tien- W onder pakket tweeden en derden Uw leven hangt aan een zijden draad gehoor geven, zijn dappere zonen zou wegzenden om in een zaak te strijden, welke geen enkele vonk van ridderlijkheid en geen schijn van ze* delijke grootheid in zich bergt. Als een der grondleggers van de Iersche Vrijwilligers-beweging zeg ik, in naam dezer vrijwilligers, dat geen Ier, die in staat is de wape* nen te voeren voor de vrijheid van zijn land, mag overgaan naar de verbonden honderdduizendtallen, die. thansDuitschlandaanvallen in een oor log, die, zkcht uitgedrukt, Ierland abso luut niets aangaat en slechts nieuwe lasten en nieuwe offers kan brengen11. —o Prijs van levensmiddelen in Duitschlaud. Naar de „Hann. Cour." mee deelt, ontving de oberkeüner van een restaurant in Hannover dezer dagen den volgenden brief uit Bal* timore „Ge zult u den Amerikaan her inneren, dien ge bij zijn vertrek een spijskaart gaf met hei verzoek, u, wanneer hij in zijn vaderland te ruggekeerd was, een paar regels te doen toekomen De spyskaart heeft goede diensten gedaan. Toen ik thuis kwam, vertelde men hier, dat men in Duitschland niets meer te eten had. Het grootste blad in deze stad van 600.000 inwoners haeftn.l. uw spyskaart afgedrukt en daardoor aan de verkeerde voorstelling een einde gemaakt Want het eten, dat ge my voor 1.50 mark (3772 cent Am.) hebt gegeven, zou h er bij ons min stens 1 25 dollar of 5 mark gekost hebben. o— Duitschers en Engelschen. De grootste strijd aldus de „Köln Volksz." zal pas by de vredesonderhandelingen ontstaan. Er zijn zóó vele belangen te behartigen en er nemen zooveel staten aan deel Doch in elk geval zullen zij lang duren en er kunnen dan weer nieuwe verbonden, nieuwe vijand schappen en nieuwe machts-groepee- ringen gevormd worden. De geschie denis van het Weener-congres is in dit opzicht leerzaam. Doch voorloo- pig kan men zich zulke toekomst beelden besparen. Wij zijn er nog lang niet aan toe, noch dezer noch :generzijds bestaat de neiging, om vrede te sluiten. Optimisten geloof den, dat het Kerstfeest een vrede- leest zou zijn; misschien zijn wij met Kerstmis 1915 zoover. Doch misschien ook niet. Tot dan toe zal de tegenstelling tusschen Duitsch- land en Engeland den toestayd be- heerschen. Over die tegenstelling schrijft ook het „New Yorker Staatsblad" De haat der Duitschers zal voortduren, zal toenemen, zelfs na den vrede, zelfs na de overwinnig Zij haten niet den Rus, die voor een ideaal zijn ideaal, het panslavisme strijdt. Zij haten den Franschman niet, die een offer is geworden van zyn honds trouw en zijn dwaze wraakgedach- ten. Zij hebben eerder medelijden met de Franscben, die om Rusland'» en Engeland's wil moet bloeden Zij haten den Belg niet, die een offer is van de eerzucht des koningszij haten misschien alleen de Belgische franctireur8, om hunne schanddaden, gelijk men al het gemeene haat. Zij haten ook de Serviërs en de Japan ners niet, omdat, hun haat dit ge spuis zou veredelen zij verachten ze. Maar Engeland, het trouwelooze Engeland, dat om stoffelijk belang een wereld in ruïne brengt, om als een echte lijkenschenner, in de pui- nen naar kostbaarheden te zoeken Engeland haten zij, eerlijk, ern stig en voor eeuwig Zij haten het, omdat zij in de EngeDchen een stam verwant volk zagen, omdat zij ge- lootdeu door geentelyke banden met de Eugeischen te zijn verhonden Dat geloot hebben de Engelschen verwoest en daardoor haat tegen zich zelf opgewekt. Briefwisseling met Gent en Oost-VIaanderon. De consul der Nederlanden voor Oost-Vlaanderen verzoekt ons het vol gende bekend te willen maken Ten gevolge der niet-nakoming van de gestelde voorwaarden op de brief wisseling zijn van de dagpost van 4 dezer 113 brieven door de censcor vernietigd moeten worden. Wij herhalen daT de particulieren en geïnterneerde militairen niet anders dan briefkaarten mogen gebrui ken, welke als zoodanig (zonder en veloppe) moeten verzonden worden dat voor de handelszaken brieven in open envolloppeofbriefkaarten gebruikt moeten worden dat men zich volstrekt te onthouden heeft van po litieke en militaire beschouwingen dat de nakoming dezer voorwaarden aan eene strenge censuur van het consu laat en van de Duitsche overheid on derworpen is; dat alle corresponden tie geadresseerd moet zijn als volgt Consul Kuyk, poste restan te Sas van Gent, met vermelding op de adreszijde ook van naam en adres van den bestemmeling. Het publiek werke de verhandeling door het consulaat van de reeds ver over de 1000 brieven en kaarten per dag in de hand in plaats van die te bemoeilijken en straks onmogelijk te maken. Anderen bladen wordt verzocht deze mededeeling over te nemen. o— De motorboot ais oorlogsvaartuig. Door de Belgen zijn bij de verde diging van hun land geregeld motor- booten gebruikt, die, bewapend met een machienegeweer, o.a. in de om geving van Ostende hebben gemanoeu vreerd, en die daar goede diensten hebben bewezen, naar het in de offi- cieele rapporten heet. De Duitschers gebruiken in Oost-Pruisen tegen de Russen de motorboot. Duizenden mo torboot-eigenaars stellen zich met hun boot ter beschikking van het vader land, en ook daar schijnt men over de resultaten van het nieuwe oorlogs vaartuig tevreden te zijn. In Duitschland zullen met Januari a.s. rijdende motoroooten in dienst worden gesteld. Op den weg zijn het vlugge auto's. o De grootste kaasmakerij is Europa. In Stockholm heeft men dezer dagen de laatste hand gelegd aan een kaas makerij, die door Zweedsche bladen als in zijn soort het grootste bedrijf van heel Europa wórdt aangeduid. De lokaliteiten, bestemd voor de boter- bereiding, bevinden zich onder de straat, doch worden op natuurlijke wijze verlicht door ramen, die tot in het steenen fundament van het gebouw reiken. Gelijkvloers is de afdeeling emballage en verzending gehuisvest de eerste verdieping herbergt wasch- en spoelhokken en verschillende ap paraten, terwijl de eigenlijke kaasbe reiding op de tweede verdieping ge schiedt. o— Een oorlogsziekte, „Bellitis" is de naam van een oor logsziekte, dezer dagen door een Lon- densch medicus ontdekt. Met „bellitis" behept zijn alle menschen, die zich in deze dagen van oorlogsgruwel en el lende het hoofd op hol laten brengen door allerlei ware en onware sidder- en rilverhaien, en die zich niet schamen de leugens, nog sterker tot sprookjes herleid, verder te vertellen. Een en ander symptoom is verder, dat ze aan een koortsachtige opgewondenheid lij den, welke pas eenigszins vermindert, wanneer men hun een gruwelverhaal vertelt, dat in afschuwelijkheid alle vorige overtreft. De uitingen van bel litis zijn niet alleen voor elk individu afzonderlijk gevaarlijk, omdat de kans groot is, dat deze schijnbaar onschul dige afwijking in werkelijke krankzin nigheid overgaat, doch nog meer voor •de maatschappij, omdat de vele leu gens over verkrachte meisjes, mishan delde kinderen en gewonden, geteis- terderde dorpen, enz. den vrede ten sterkste in den weg staan. o De symboliek dor Turksche postzegels. De nieuwe Turksche postzegels heb ben alweer een belangrijke verande ring ondergaan. De met ingang van 1 October ingevoerde overdruk in roode Turksche letters „afschaffing der capitulaties" is verdwenen en na het uit breken van den oorlog verscheen nevens 't prachtige landschapsbeeld van de Bos porus, dat de gewone postzegels ver- toonen, een groote, roode vijf-stralige ster. Hij staat aan het firmament boven de Haga Sophia en schijnt met zijn licht het aanbreken van een nieuwen, beteren dag voor het Osmaansche Rijk te willen aankondigen. Dit roode sym bool staat vooral zeer aardig op de vlasgroene 10-para-zegels. Kleine berichten. O Men zuivert drinkwater door 1 a P/s deel chloorcalcium te doen opeen millioen deelen water. Dit wordt nu gedaan in het Engelsche leger, dat daardoor op het front gezond en sma kelijk drinkwater heeft. Dankbaarheid, die zich slechts uit in een vormelijk of aanstellerig woord, is niet die, welke voortkomt uit het hart. Een Perzische wijze gaf op de vraag wie is de ongelukkigste mensch dit antwooriHij die, staande op het einde van zijn aardsche loopbaan, zich geen enkele edele daad herinnert. Volgens Engelsche berichten hebben Duitsche pontiers de dijken hersteld, door welker doorbreking het land bij de Yzer onder water is gekomen. De vroegere Boerengeneraal Chris- tiaan de Wet, die niet mede wilde doen met zijn geheel verengelschten vroegeren strijdmakker Botha, nu mi nister-president in Transvaal, om met de Engelschen te vechten tegen de Duitschers in Zuid-West-Afrika, om deze Duitsche kolonie zoo mogelijk te rooven voor Engeland, en daarom met anderen in opstand kwam, is gevangen genomen. De Toekomst vraagt, of het vrome heer, genoemd in het nummer van twee weken terug, is de fabrikant van ambtsrapporten. Het antwoord is neen, het is een ander. Wegens een fout van de administra tie, werden meerdere Volkswillen der vorige week gezonden aan niet-abon- nés, waardoor er tekort was voor wel- abonnés. Daarom kregen enkelen der laatsten hun blad eenige dagen later. Een Belgische boer was met zijn gezin en paard gratis vluchteling bij een boer rondom Hulst, die na eenigen tijd Holland verder inging over Wal soorden. De knecht van den Zeeuw- schen boer bracht den Belg mef zijn gezin naar de boot en had, rekenende op een fooi, het paard en gerij van den Belg mooi opgepoetst. Bij het be treden van de boot was de dankbaar heid van den Belg tot den knecht Bonjour, kaaskop. Een Belgische boer van bij Antwer pen mocht als vluchteling gratis zijn vijf melkkoeien weiden op een perceel land, waarop die koeien niet alleen vet werden, maar waarvan hij de melk verkocht voor 30 frank elke week, behalve nog hetgeen hij zelf gebruikte voor hem en gezin. De op zichter van het land rekende en met recht op een fooi van den boer, maarhij kreeg niets. Wij wisten niet dat onder kaaskop pen, welk woord wij eerst in den laat sten tijd hoorden, dat is na de komst der Belgische vluchtelingen, in België de Hollanders worden verstaan. Op de tweemaal uitgeschreven geld- leening van dc gemeente Hulst van f37000.— (in de Volkswil is niet ge adverteerd) is ingeschreven voor f500. De herhaaldelijke geruchten, dat de Engelsche superdreadnought Audaci ous, een oorlogschip van 30 millioen gulden is vergaan, zijn bevestigd. Het schip was geloopen op een drijvende mijn aan de Iersche kust. De beman ning van 900 koppen is gered op twee na. Oorlogsberichten. Geene van het westelijk front. Op het ooste lijk front hebben de Duitschers de groote industriestad Lodz bezet, na de Russen te hebben verslagen ten noor den, ten westen en ten zuidwes'en van de stad. Het schijnt, dat het Duit sche succes zoodanig is, dat de kracht ten aanval van het Russische leger voor geruimen tijd gebroken is. De Engelsche waarheidkranten hadden voorspeld het omgekeerde, de vernie tiging van het Duitsche leger. Met de stad Lodz (een stad van een half mil lioen inwoners) hebben de Duitschers veroverd enorme legervoorraden, die de Russen geen gelegenheid hadden om te vervoeren naar Warschau. Het ging komen, en wij hebben het gevierd, het Sint Nikolaasfeest. En voor een oogenblik hebben wij getracht om al het leed en droevige weg te bannen al het leed en droe vige uit onszelve, uit onze om geving, en vér weg, het oorlogswee... En het was ons, als werden wij door een betoovering, wonderlijk aan gedaan het was ons of wij plotse ling in een andere wereld leefden, waarin leed en droefheid onbekenden zijn... Eerst, trad voor ons oog op den voorgrond, de heilige Sint, Bisschop van Mijca, (in Klein Azië,) die eenmaal zegenend en weldoend rondging, en ter wier nagedachtenis, men nog ieder jaar feest viert. Toen, zagen wij die blijde gezichten uit de kinderwereld, de kinderwereld, die juichtte van vreugde, om 't heil hun bereid. Dan, zagen wij die gansche rij van geschenken vóór ons liggen, ons van familieleden en vrienden toegezonden, als blijde verrassingen. En wij zagen ouden en jongen in groepjes bijeen, lachend en schertsend, zich vermakend met spel en zang. Wij zagen niets dan blijs, overal vreugde. Zelfs in de kringen der laagst ge plaatsten, was blijde opgetogenheid. En als een wonderschoone melodij, ruischte ons een lied, een lied van het hoogste geluk toe. Het was geluk dat wij zagen, geluk dat wij meêleefden. Het was alles geluk. Het was een ver heven, schoon oogenblik uit ons le ven, een oogenblik, van kalm bewust zijn, van stil genieten, van ongestoorde vrede, beglansd door gouden zonne licht van vriendelijken blauwen hemel. En dit oogenblik, was ons als een oase, in de groote, groote zwervers woestijn van ons eigen bestaan. En dan opeens, heel wonderlijk, was het Sint Nikolaasfeest voorbij. De too- verwereld van enkel vreugde, vrede en geluk, was verdwenen voor ons oog. Wij stonden weer in het leven van voorheen. Het leven, met al zijn strijd, zorgen en moeiten, we waren er weer in. En voort ging het weer, voort, met het oude gedoe en geploeter, rusteloos voort, door de groote zwerverswoestijn, van ons eigen bestaan. En terwijl het leven ons verder voortdrijft, hooren wij de doffe klanken, als nagalmen, van het zoo pas, gelukkig gevierde Sint Nikolaasfeest. E;i bij het hooren dier nagalmen, klopt blijde ons hart, trekken wij door alles heen moedig voort en verbeiden in stilte de volgende oase... Woudbloempje Deurwaarder AUG. C. M. POPPE te II u 1 s t, zal ten verzoeke van FRANCIES VAN DEN BERGHE, te St. Jansteen (Absdale), in het openbaar verkoopen I, 4 UMMK 1014, des namiddags te 2 ure, geschikt voor alle gerief, liggende nabij het Station te Hulst, op de weide van Joh. de Smet-Laget. Te vergaderen bij W. den Hartog te Hulst. Haast i: Haast l o Evenals verleden jaar ontvangt men ook nu weder voor den spotprijs van f 0,85, franco per post f 1,het be kende WONDERPAKKET, inhoudende 100 Naamkaartjes, netjes bedrukt op 'stevig bristol carton. 100 daarbij passende Enveloppen. 25 Briefkaarten 25 vel Schrijfpapier. 25 Enveloppen. Om zeker te zijn het PAKKET tijdig te ontvangen, zende men spoe dig postwissel met duidelijk naam en adres aan de llllRLHIJ C. J. Ie HULST. Haast ar Haast Het kantoor der yrSfiËr erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen straat te Hulst zal den Maandag van iedere maand geopend zijn van één tot twee uur. als gij Uw kuch, hoest, ver koudheid catarh, of Uw bronchitis verwaarloost: Want dan stelt gij U bloot aan een long ontsteking, of tering, welke beide met een gewonen hoest of verkoudheid beginnen, ver rassend snel het lichaam sloopen en helaas maar al te dikwijls met den dood eindigen. Waarom berokkent gij U zeiven en de Uwen angst en leed, terwijl gij toch gemakkelijk elk gevaar kunt afwenden Neemt bijtijds de Ab dijsiroop, als gij hoest, kucht, fluimt, dikwijls niest, of verkouden zijtals gij lijdt aan bron chitis, catarh of influenza als gij geplaagd wordt door asthma, borst-, keel- en Iongaan- doeningen. Geneest U onmiddellijk met de onovertroffen Ban zal onmiddellijk den hardnekkigste n hoest gestild en de ernstige gevolgen daarvan voorkomen worden. Pe Abdijsiroop lost dadelijk de veronderdo, ontsteking veroorzakende slijm pijnloos op en zuivert daardoor borst, keel eu longen van de ziektekiemen. De Abdijsiroop is daarom een onovertroffen middel tegen asthma, borst keel-, en longaandoeningen. Prijs per flacon van 230 gram, f 1.van 550 gram, f2.en van 1000 gram f3,50. Hoe grooter flacon hoe voordeeliger dus. Cen- traal-Bureau L. 1. AKKER. ROTTERDAM. Verkrijgbaar bij alle drogisten en apothekers.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3