Leon van Bel-Bruwiere, Advertentiën- Ir. J. ADMAANSE Wonderpakket tweeden en derden OMVANGEN EN ÏERKRIJGBAAR Inmaak potten, Paciffic Railway St. J ohn of Quebec Wanneer gij hoest Wanneer „Zij sterven zoo mooi, onze goede, brave soldaten. Een Fransch officier berichtte kort geleden, dat hij zes Duit- sche soldaten dood bij elkaar vond liggen. Een van hen had nog een bid prentje in de hand, met den tekst „Heer, blijf bij ons, want het wordt avond." En daaronder stond met ster vende hand geschreven„De Heer zegt: Ik ben bij u alle dagen tot aan het einde der dagen." Inderdaad zij sterven zoo mooi onze soldaten. De geheele wereld heeft vol verba zing gehoord, hoe in de moorddadige gevechten bij Dixmuiden en Yperen onze jongste vrijwilligers (voor eenige weken nog vroolijke studenten) in den slag zijn gegaan met den zang „Deutschland, Deutschland über Alles!" Zij hebben bewaarheid, wat zij als kind op school gezongen hebben, „Herrgott, lass Kraft mich erwerben in Herz und in Hand, zu leben und zu sterben ftirs Deutsche Vaterland." Een weduwe heeft bij die gelegen heid haar eenigst kind, een luitenant van 24 jaar, verloren. Eenige uren vóór zijn dood, schreef hij haar een brief, die als volgt luidde „Mijn lief moedertje 1 Vandaag zult gij na langen tijd weder iets van uw eenigsten zoon hooren. De laatste we ken hebben mij veel leed en smart gebracht. Ik hoop, dat dit briefje u in goede gezondheid bereiken zal. Ik mag u thans ook niet verhelen, dat ik zwaar gewond in het lazaret lig. De Heer heeft mij uitverkoren, want Hij laat mij erge pijnen lijden, en leed en smart getuigen toch van Gods liefde voor ons. „Mijn lief moedertje 1 Vandaag nog moet ik sterven, want ik kan de pijnen van mijn wonden niet langer meer ver dragen. Mijn lief moedertje, het zou mij verdriet doen, als gij mijnentwege maar een enkelen traan zoudt storten. Toon, dat ge een flinke, sterke moe der zijt. Vergelijk uw lijden met dat van de lieve Moeder Gods, ga den kruisweg bidden, en spreek bij de twaalfde statie tot de Moeder Gods „Zie, of er een smart is gelijk aan mijn smart 1" „Ik sterf gaarne, want ik sterf ter eere van het vaderland. Slechts uwent wege valt mij het sterven zwaar, doch het troost mij, dat de lieve God, die mij aan U gescho.iken heeft, u ook uw verdriet zal helpen dragen. Het is zeker een vreeselijk zwaar offer voor u, mijn lief moedertje, dui zendmaal dank, voor alles wat ge voor mij gedaan hebt. De lieve God moge het u loonen. Bid veel voor mij, opdat de lieve God mij spoedig in Zijn he mel opneme. Ik hoop, dat ge mij wel dra volgen zult, dan zijn wij voor eeuwig vereenigd. Ik verlang naar den hemel. Nog eenmaal, mijn lief moe dertje, wees getroost. Ik omarm u in den geest. Ontvang voor de laatste maal een hartelijken kus en de laatste groeten, van uwen, tot in den dood u trouw liefhebbenden zoon D. P.S. Ik kon den brief niet meer zelf schrijven, daarom heb ik hem zuster M. gedicteerd. Zij zal ook zorgen dat hij na mijn dood in uwe handen komt. En nu, a Dieu, tot wederziens, hier namaals I" Deze religieuze zin, dit geloof aan God en aan het hiernamaals, verleent onzen soldaten de doodsverachting en de kracht om „zoo schoon" te sterven. Vervuld van dezen zin, gaat ook de Keizer zelf op het slagveld rond, en oorlogscorrespondenten vertellen, hoe de Keizer op het vrije slagveld bij de stervende soldaten nederknielt en met hen bidt, hoe hij een gewonden Schwarzwalder Iiefkoozend over het gelaat streelde, met de troostwoorden „God helpt ons. Hij is met ons in het Oosten en het Westen, Hij zal ook u verder helpen, mijn lieve jongen." Tijd. o— Maatregelen bij bet zinken van schepen. In den Russischen-Japanschen oorlog zijn bij de Japansche marine voorschriften gegeven, die van groote waarde zijn gebleken om het verlies van menschenlevens te beperken. „The Lancet" beschrijft ze daarom en het Tijdschrift v Geneeskunde neemt ze daaruit overDe eerste wet is, zich niet te ontkleeden vóór het overhoord springen. Al is de kleeding zwaar, zij houdt tusschen haar lagen lucht vast, die den schipbreukeling nog lang drijvend kan houden en hem ook behoedt door haar slechte warmtegeleiding, voor te plotselinge afkoeling. Een bezwaar van de kleederen is, dat zij zelf zw^ar worden door het water, en dat de redders zich daardoor kunnen vergissen in het gewicht, dat zij omhoog moeten brengen, zoo- dat de drenkeling dikwijls ontsnapt aan hun te zwakken greep. Dienstig is het daarom, dat de booten, ter redding uitgezonden, laag van boörd zijn. De tweede wet is, niet te zwemmen tenzij men een doel heeft, waarheen. Het eenige wat moet worden getracht, is te drijven met den mond boven water De lucht- kragen der Britsche marine kunnen dit helpen bevorderen. Heeft men geen kurken vest, dan is een omge knoopte hangmat de beste redddings- gordel. Daarmede kan men soms een etmaal drijvende blijven, en de hangmat biedt ook een flink houvast voor de redders. Daarom is de derde wet, de hangmat niet los te laten, vóórdat men binnen boord is. o— Dnitsche geestelijken nitgeweken. Men schrijft uit Zevenaar d.d. 26 Nov. aan de Tijd Via onze gemeente trok gisteren naar de Duitscbe grens een stoet Duit- sche geestelijken, die in de missies van Duitsch West-Afrika werkzaam wa ren en daaruit tengevolge van den oorlog tijdelijk werden verbannen door Engelschen dwang. Tot het gezelschap behoorde» be halve eenige Paters en Zusters een groep vrouwelgke uitgewekenen, die eveneens per boot uit Engeland te Botterdam waren aangekomen. Allen roemden zeer de Hollandsche gast vrijheid na de geleden ontberingen, en veroordeelden de daad van Enge land, dat den oorlog naar de kolo niën overbracht. o Ook hij. Edison, aan wien de maatschappij zooveel te danken heeft moet thans, naar wij in een Amerikaansch tijd schrift lezen, zijn vindingrijk brein ook in dienst van het militarisme hebben gesteld. Hij heeft een nieuw soort gepantserde oorlogsauto ontworpen, die voor rekening van de Amerikaan- sche Regeering wordt gebouwd. Die auto is bewapend met een electrisch revolver-kanon en met twee electrische repeteer-geweren. Voorts moet de kracht van de pantserplaten versterkt worden door een electrischen stroom. Hoe dat precies gebeurt, wordt niet medegedeeld, en wij begrijpen er niet veel van. Maar Edison zal het begrij pen, en dat is genoeg. Zooals men weet, heeft de groote uitvinder met zijn ideeën aardig wat verdiend, en als goed koopman zou hij ongetwijfeld ook uit deze oorlogs auto heel wat kunnen halen. Maar Edison heeft zijn vinding gratis aan zijn land afgestaan, op voorwaarde, dat de auto uitsluitend dienst mag doen, om Amerika te verdedigen, en dat hij de grenzen nimmer mag passeerer.. Als een dergelijke bepaling aan allerlei oorlogstuig verbonden was, zou de vrede niet in gevaar worden gebracht. o— De snelste torpedoboot der wereld. De snelste torpedoboot der wereld is een Italiaansche jager, die een snelheid heeft van 37 knoop per uur. Het is een boot van 680 ton, en de Italiaansche Regeering is er zeer trotsch op. Spoedig zal het snelheidsrecord van deze Italiaansche torpedojager echter geslagen worden, want zoowel in Duitschland als in Engeland staan snellere booten op stapel. In maritieme kringen gelooft men, dat over enkele jaren de snelheid der torpedojagers tot op omstreeks 40 zeemijl zal worden opgevoerd. Mlcfne ÜKTicSsten. O Oorlogsberichten. Het bevestigt zich, dat de Duitechers in Polen bij Lodz een belangryke over winning hebben behaald op de Rus sen, die verder dan ooit af zijn van hun doel, in Berlijn te komen. En de Engelsche courantenberichten had den het vooraf doen* verluiden, dat het omgekeerd zou loopen en reeds geloopen wae Belgrado, de hoofdstad Servië, is door de Oostenrijkers bezet. Bij vergelijking tusschen Duitsche en Fngelsche oorlogsberichten van dagbladen blijkt later steeds dat de waarheid Duitsch is. Over wat in Zuid Afrika ge schiedt alleen Engelsche berich ten kunnen we niet wijs worden. Alleen vinden we voortdurend te en bluf. Naar wij vernemen zullen de be lastingschuldigen die de op 30 No vember vervallen termijnen der grond-, bedrijfs- en personeele be lasting nog niet hebben voldaan, hieraan in het begin dezer maand worden herinnerd Vrijdag 18 December is het can- didaatsfelhng van een lid van de Provinciale staten district Hulst in de vacature van wijlen den heer A. Moerdijk Stemming en herstemming zoo Doodig op Dinsdag 29 Decem ber en Vrydag 8 Januari 1915 Het Vrije Woord voor Abonnés. o li BV JEST. Stel u voor, dat gij u eenige oogen- blikken uit het leven, met al zijn strijd en zorgen, terugtrekt, om een weinig te herademen. Dat is, wat men ge woonlijk rusten noemt. Toch moet gij niet denken, dat gij dan van het leven ontslagen zijt. Neen, want ook rusten, is leven. Leven, is zoo vreemd, zoo wonderlijk, zoo vol van allerlei dingen. Wat is leven? Leven is strijden, Zorgen en lijden. Leven is denken, Waken en wenken. Leven is zingen, Hup'len en springen. Leven is hopen, Bouwen en slopen. Leven is leeren, Komen en keeren. Leven is groeien, Ontluiken en bloeien. Leven is zaaien. Planten en maaien. Leven is treuren, Lachen en kleuren. Leven is rusten, Lieven en lusten. Leven is droomen, Vloeien en stroomen. Leven is haten, Straffen en laten. Leven is reizen, Loven en prijzen. Leven is jagen, Juichen en klagen. Leven is zuchten, Vreezen en duchten. Leven is wagen, Weten en vragen. Leven is hijgen, Spreken en zwijgen. Leven is zweven, Ontroeren en beven. Leven is luisteren, Boeien en kluisteren. Leven is krijgen, Dalen en stijgen. Leven is haken, (verlangen) Proeven en smaken. Leven is zenden, Beginnen en enden. Leven is handelen, Spoeden en wandelen. Leven is lichten, Deinzen en zwichten. Leven is branden, Redden en stranden. Leven is zeilen, Diepen en peilen. Leven is staren, Zamelen en sparen. Leven is hooren, Dekken en smoren. Leven is spelen, Wonden en heelen, Leven is blinken, Drijven en zinken. Leven, zoo groot, zoo rijk in uw zijn,. Onbegrijpelijk voor mij, ik nietig en I klein. Woudbloempje Advocaat - Prucureur te MiDDELIilJItG, is KLHU.V MA.tSniO by ïs is gj 15 m a ar s te JttiliST te spreken. lUULH De Collecteur A. E. JANSSEN te Goes maakt bekend dat de loten ver krijgbaar zijn en dat de trekking be- gint 7 December. Na ontvangsi van het bedrag met porto wordt het verlangde onmiddellijk toegezonden. Maast IIMaast 11! o Evenals verleden jaar ontvangt men ook nu weder voor den spotprijs van f0,85, franco per póót f 1,het be kende WONDERPAKKET, inhoudende 100 Naamkaartjes?ietjes bedrukt op stevig bristol carton. 100 daarbij passende Enveloppen 25 Briefkaarten, 25 vel Schrijfpapier. 25 Enveloppen. Om zeker te zijn het PAKKET tijdig te ontvangen, zende men spoe dig postwissel met duidelijk naam en adres aan de C. J, te HULSX Haast SI Haast 1 Het kantoor der erven Mr. J G. VAN DEINSE in de Steen straat te Hulst zal den Maandag van iedere maand geopend zijn van één tot twee uur. Statiestraat, 51Ms St.. Nikolaas, HOEDEN voor Damen, Juffers en Kinderen. LUIJERMAND, DOOP- en andere ARTIKELEN. een mooie sorteering SS r u a J a o l> a- en Blauwe Kciilsclie vanaf een tot en met vijftig kilo voor boter en groenten bij M. A. C. Mieboom, Bierkaaistraat HULST Afvaart ROTTERDAM-NEW YORK, —o— Afvaart ANTWERPEN. naar CANADA. Het beste geschikt voor landbou wers en arbeiders. Daar zijn nog duizende hectaren grond die op bewerking wachten. Inlichtingen worden door mij gratis verstrekt. Agent S. JE. ©JE IiraCK S t o p p e 1 d ij k. Bijzondere remediên van de Apotheek Albert van Bel, Statiestraat 10, St.f\ikolaas. Zwarte Maagpoeders. Indien gij lijdt aan slechte spijsver- teering, zuur aan de maag, watergal, zwaarte, 'opzwellen en pijn aan de maag na het eten, slechte smaak in den mond, pijn in den rug en in het hoofd, steeken aan de maag en in de darmen, neem dan de zwarte -Maagpoeders van A. van Bel. 75 cent de doos. Zenuwkoortsen op de tanden, in het hoofd, in den rug, steeken in de zijde, flerecijn in het hoofd enz., alle deze pijnen, zelfs wanneer men zonder baat alle soorten van pillen en poeders gebruikt heeft, worden genezen door de Antiné Yralgine, bereid door A. van Bel. 1 frank of 50 ct. de flesch. Hoestpillen. Indien gij hoest of fluimt, indien gij bevangen zijt en uw adem piept, indien gij een valling, loospijpontsteking, keel ontsteking hebt, indien gij aangetast zijt door influenza, griep asthma enz. neem dan de Hoestpillen der Apotheek A. van Bel. 1 frank of 50 cent. Witte Zennwepoeders. Soeverein middel tegen alle zenuw pijnen, migraine, schele hoofdpijn, tand pijn, moeilijke maandstonden enz. 1 frank de doos. moet gij de ABDIJSIROOP nemen, welke U onmiddellijk verlichting geeft en U beschermen zal tegen asthma en de talrijke borst-, keel- en long aandoeningen, welke ziekten gewoon lijk met een hoest beginnen. I)e Ab dijsiroop zal den loop der ziekte te genhouden voordat de verwoesting doorgedrongen is tot inde fijnste vezeltjes van nwe longen. Wanneer gij begint te niezen, neemt dan dadelijk een lepel Abdijsi roop, ter voorkoming en bestrijding van de in aantocht zijnde ver koudheid. Weet, dat een gewone verkoudheid het begin en de oorzaak kan zijn van de meest ernstige borstziekten, longaandoeningen en tering. Tfl TH SÜ geplaagd wordt door een hardnekkig, prik- wW difiliï/vi kelenden hoest, moet gij de Abdijsiroop bij de hand hebben, welke U zal helpen en U spoedigst, van dien naren hoest zal bevrijden. uw kinderen zwak zijn en bedreigd worden door slijm- en kinkhoest moet ge altijd de Abdijsiroop bij de hand hebben, om hen onmiddellijk verlichting en rust te geven. De Abdijsiroop zal hun kwaal grondig genezen en kan te allen tijde gebruikt worden door de kleinste zuigeling, omdat de Abdijsiroop noch opium, noch codeïne, noch eenig ander nadeelig be standdeel bevat, zooals vele andere hoestsiropen. ZORGT DUS STEEDS DE Abdij SiFOOp O HLIS TE HEBBEN, het veel geprezen middel tegen asthma, pleuris, bronchitis, inflaenza, slijm- en kinkhoest en vele aandoeningen van borst, keel en longen. Prijs per flacon van 230 gram, F. 1. van 550 gram, F. 2en van 1000 gram, F. 3 50 Hoe grooter flacon, hóe voordeeliger dus. Eischt onze handteekeningL. I. AKKER, Rotterdam. Alom verkrijgbaar.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3