8 Advertentiën. lr. J. AMIAANSE iienntspevinp. tweeden en derden MÉtÉ V isit ekaartj es Er zijn berichten, dat in Rusland zich uitbreidt een revolutionaire be weging tegen het Russische militai risme, en dat in Egypte de Moham- medaansche Engelsche soldaten als zij er kans voor zien overloopen naar de Turken. Wat er van aan is, de tijd zal het leeren Tegen het geheel of gedeeltelijk doof worden door het kanongebulder schijnt nog geen afdoend middel te zijn gevonden ondanks allerlei proef nemingen. Het meest practische schijnt nog steeds den mond open te houden. Dinsdag 1 December om half acht uur opening van de najaarszitting van de Staten van Zeeland. Italië en de oorlog. Uit Milaan wordt aan de „B. L. A." gemeld, dat de Societó Metallurgica in Livorno, die 3000 arbeiders in dienst heeft, weldra haar fabrieken zal moeten sluiten wegens gebrek aan ko per, daar de uit Amerika aangevoerde voorraden door de Engelschen te Gi braltar in beslag worden genomen. Van Duitsche zijde wordt voortge gaan, ondanks alle tegenspraak, met het publiceeren van documenten van 1906 en later, gevonden te Brussel, die zouden moeten bewijzen, dat er is geweest een BelgischEngelsche over eenkomst, waarbij Engeland werd ge machtigd tegen Duitschland de Bel gische neutraliteit te schenden. De tegenspraak van Belgische zijde is er is door de Belgisch-Engelsche le gerbesturen wel eens overlegd, hoe zou moeten geschieden in dit of dat geval, maar daarbij is 'geen machti ging gegeven de Belgische neutraliteit te schenden. Wij voor ons zien in die documenten die machtiging niet, wel dat er gekonkeld is in anti-Duit- schen geest, en dat van Engelsche zijde is gepoogd van België die mach tiging te verkrijgen voor een door trekkend Engelsch leger. Is er dus schuld van België, mogelijk en niet mogelijk, dan ligt ze minder bij België dan bij Engeland. Ieder denkt nu aan den oorlog, ge- voerd voor tijdelijke doeleinden, maar niet ieder denkt er aan, dat er dage lijks wordt strijd gevoerd om de ziel van iederen mensch afzonderlijk voor niet tijdelijke doeleinden. De Turksche gezant in Frankrijk, die nu natuurlijk is vertrokken, verklaarde, dat hij en het geheele corps diploma tiek niet beter wisten, tengevolge van de Fransche censuur, of het Duitsche leger op de Russische grens, was door het Russische leger geheel vernietigd. Volgens den Belgischen minister Renkin een krantenbericht gaat de Belgische lichting 1914 met 1 De cember in het vuur. Volgens Engelsche berichten blijven de Mohamedanen van Britsch-Indië en Egypte Engelschgt-zind. Volgens be richten van andere zijde is dit niet zoo zeker. Het is ons gebleken, dat er onder den arbeidenden stand Belgen zijn, die zijn voor den Duitscher, en dit, omdat zij ondervinding hebben, dat Duitsche werkgevers een goed loon en een goede behandeling gaven aan hunne Belgische arbeiders. Paus Benedictus XV heeft zijn eerste encycliek verzonden, waarop wij terug komen. Oorlogsberichten. Er zijn eigentlijk geene, alleen ditdat de Duitsche generaal von Hindenburg, na de vorige week aan het Russische leger een ernstige nederlaag te hebben bezorgd, verplicht is nu weder'voor de Russische overmacht te wijken. Wij denken dat dit de taktiek is van dien generaalde Russische millioenen in hun geheel overwinnen gaat niet, welnu, tegen hen strijden een guerilla- oorlog in het groot door telkens van het Russische leger een deel aan te vallen en te verslaan. Dit vereischt groote bewegelijkheid van het Duitsche leger, en daarom is telkens noodig terug te trekken op de Duitsche stra tegische spoorwegen. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Open Brie!' Aan den heer B. de G. Ned. I n d i WelEdele Heer, In de Volkswil van 14 Nov. '14 schrijft U o. m. een artikel, n.l. dat het Indische volk niet symphatiseert met Duitschland. Dat is zeer goed geloofbaar gezien de ondervinding daar opgedaan. Geen 1 een oud militair moet je dan ook maar over hunne Duitsche collega's spreken, want dan hoort men niets dan één roep n.l. 't Is de pest in de dienst. Naar ik vermoed schreef U genoemd artikel omdat U wellicht uit de Volks wil zou kunnen concludeeren dat wij in Holland anders gezind zijn. Dit' nu is niet zoo. Verreweg het gros der Nederlanders is niet bijster Duitsch-gezind. En wel om dezelfde redenen als in Indië, n.l. het ongemotiveerd en onrechtvaardig aanvallen van België. Wat ook elk onbevooroordeeld mensch moet af keuren al zijn er nog enkelen die zoo een optreden trachten goed te praten. De situatie in onze omgeving Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is zoo De Duitschgezinden vind men hoofd zakelijk onder de z. g. n. christelijke partijen. Dit is eene geloofskwestie. België en Frankrijk zijn van huis uit katholiek. Duitschland protestant. Dus moet Duitschland winnen. Dat Oos- tenrijk-Hongarije een katholiek land is, en medestander van Duitschland, zóó ver strekken hunne gedachten zich niet uit. Ze schelden op de hulptroepen van de geallieerden maar dat de Ber- lijnsche en Weenensche bevolking sympathiebetoogingen houden voor de Ottomaansche ambassade ziet ze over het hoofd. Ja het is zelfs zóó sterk, al klinkt het ongeloofbaar, dat op het gelaat van die op-en-de-top christelijken een soort blijde glimlach komt, wanneer ze die ongelukkige belgische stum- perts, van alles beroofd, van-en-naar spoor of boot zien transporteeren. Ook onder de katholieken d. w. z. de fijnen onder hen, was om dezelfde redenen geloovig Duitschland, tegen ongeloovig Frankrijk, de sympathie aan Duitschlands zijde. Nu, na de verwoestingen door de Duitschers aan bedehuizen en dergelijke aangebracht, is die sympathie wel wat geluwd. Ja, op 15 Nov. is zelfs op verzoek van Belgische vluchtelingen in de St. Annakerk te Breda een plechtig Te Deum gezongen geworden, ter eere van den naamdag van Z. M. Koning Albert van België. Of dat 3 maanden vroeger ook zou gebeurd zijn Onder de vrijzinnigen nu zijn er maar enkelen die zich als produitscher doen kennen. En dat zijn dan luidjes die om een of andere redenen geen perso nen van zaken weten te onderscheiden. Immers een vrijzinnige toch moet dé zaak als zaak beschouwen en beoor- deelen dan ook iedere kwestie op zich zelf. Kozen we b.v. in den Boerenoorlog partij voor dezen, thans is de zaak anders, en moeten we niet hopen op de nederlaag der Engelschen als weer wraak voor de behandeling in 1900— 1902. De christelijke partijen nu zijn niet zulke ideën toegedaan. Die zijn in dit opzicht sterker van memorie, en zou den zich als gevolg van wat zich vóór ruim 300 jaren voordeed, nog willen wreken. Al was het maar enkel door zich te verkneuteren in den on dergang van België en Frankrijk. Of dergelijke gedachten enwenschen nu in overeenstemming zijn te brengen met de te beoefenen christelijke deug den, moeten ze voor zich zelf maar zien te verantwoorden. Overigens heeft men een soort men- schen die steeds in de contra-mine zijn, en om te dwarsdrijven tegen hun eigen schaduw zouden schoppen. Ook dat zijn pro-Duitschers. Met genoegen vernam ik dan ook dat in Indië flink ingezameld wordt voor de onrechtvaafdig bejegende Bel gen. We geven U de verzekering dat ook wij zullen doen wat we kunnen om het hun toegebrachte leed eenig- zins te verzachten. Ook in Denemarken wordt voor de Belgische vluchtelingen veel gedaan Daar was tot op 10 Nov. '14 reeds voor 193.647 kronen, is pl.m. f 127-800 gecollecteerd, en reeds gedeeltelijk aan ons ministerie van Buitenlandscle Zaken afgedragen. Prachtig hé Wij houden d i t voor oogen. „Wie" en „wat" ook de schuld van den oorlog moge zijnDuitsch land heeft België onrecht- I vaardig behandeld. Niemand kón dat goedpraten. Het „recht" heeft met „bijzaken" niets uit te staan. Voila tout. Hoogachtend J. de C. Terneuzen 16 Nov. 1914. P.S. Yoor de Belgen. Deze week wordt uit Londen hier ter stede verwacht het-stoomschip Jan Blockx, met 1930 ton levensmiddelen, en in bet begin van de volgende week komt er, ook uit Londen, een stoom schip met 850 ton levensmiddelen. het stoomschip Bonhaara is den 13den dezer van Halifax vertrokken en wordt verwacht met 3000 ton voe dingsmiddelen en kleeren, een geschenk van de bewoners van Niéuw-Schotland en een vervolg van de bezending, die hier door het stoomschip Tremorvah is aangebracht. Waarschijnlijk komt er nog een derde schip uit Halifax. A. s. Vrijdag vertrekt uit New York naar hier het stoomschip Massapequa, met 4000 ton levensmiddelen, een ge schenk van de Rockefeller Fundation, en den 26sten dezer het stoomschip Terschelling met 4000 ton tarwe, door de Belgische commissie in Amerika gekocht. Op 27 November vertrekt het stoom schip Telma van Philadelphia naar hier, met 2900 ton levensmiddelen en kleeren, bijeengebracht te Philadelphia door de Ladies Home Journaal, die bezig is een tweede lading bijeen te brengen. Het comité heeft verder, definitieve toezeggingen ontvangen voor de vol gende ladingen van een comité te New-York 4000 ton graan; van den staat Ottawa ook 4000 ton graan van den staat California 8000 ton le vensmiddelen van de Northwestern Miller Assocation 9000 ton meel van den staat Iowa 4000 ton graan, en van het weekblad Christian Herold 800 ton levensmiddelen en kleeren. Deze laatste gave is uitsluitend bestemd voor we duwen en weezen. De commissie heeft voorts te Bang kok gekocht 4000 ton rijst, voor promp te verscheping. Zij verwacht nog een lading uit Spanje, een lading van den Staat Ore gon, een uit Britsch-Columbië, een uit Noord-Carolina, een van de stad Chi cago, een van de staat Maine en een van den staat Virginia. '26 NOVEMBER 1914. Wij beleven donkere droeve dagen. Een ongekende, gruwelijke oorlog heeft Europa in eer, somberen ondoordring- baren nacht gehuld. Alom heerscht smart en rouw Daar hooren wij opeens de tijding, dat Giljam A. van der Meulen en Maria C. Bruggeman op a. s. 26 No vember, in het huwelijk zullen treden om samen, voor altijd vereenigd te worden. En bij het hooren dezer tijding wordt het ons zoo zonderling te moede. Plotseling gaat al het donkere, droeve en sombere wijken, om plaats te ma ken voor vreugd en blijdschap. Wij gevoelen ons als 't ware door een hooger macht beheerscht die ons ge heel in verukking brengt. Het gaat zingen en jubejen in ons, zoo blij, zoo blij. En geen wonder. Want een huwelijkstijding van Giljam A. van der Meuien en Maria C. Brug geman, moet ons wel, meer dan ooit, tot vreugde stemmen. Want, die twee beminden en liefelijken, zijn ons nauw verwant. Innige banden van vriend schap en toegenegenheid verbinden ons aan hen. Ja, wij achten ons ge lukkig, getuige te zijn van hun huwe lijksgeluk. Immers er is niets heerlij ker en verhevener, dan het oogenblik, waarop twee jonge harten op het in nigst verbonden worden, om samen 's-levens pad te gaan bewandelen en lief en leed te deelen. Zulk een oogen blik is heilig, omdat de reine, teedere liefde het jonge paar, als een be schermengel, voor altijd omstrengelt. Zulk een oogenblik, is een van de schoonste bladzijden uit het leven, beschreven met gouden letteren, on uitwisbaar, onvergetelijk. Samen vereenigd, dat is als een hel der vriendelijk licht, dat de wazige nevelen verdrijft en alles verwarmt en verkwikt. Samen vereenigd, dat is als een zegenende balsem, die de diepst geslagen wonden, liefderijk geneest. Samen vereenigd, dat klinkt als een vreugdelied, dat alle droefheid wijken doet en alle tranen droogt. Samen vereenigd, dat ruischt als een zachte harpmuziek, met schoone wondervolle klanken. Samen vereenigd, dat galmt als één machtige hymne, en doet alles wat groot en edel is, bewegen en tril len. Samen vereenigd, dat is als de heerlijkste bloemengeur die het leven veraangenaamt. Samen vereenigd, dat is als de schoonste kleurenpracht die het oog verlustigt en bekoort. Samen vereenigd, dat is als een lenteadem, die over de verstorven velden waait, en alom nieuw leven wekt. Samen vereenigd, dat is als een nachtegalen- lied in stillen zomernacht. Samen vereenigd, dat is als een dauw op een dorstig veld, na heeten zonnebrand. Samen vereenigd, dat is als het hoog ste en edelste levensdoel, tot heil en welzijn van maatschappij en land. Samen vereenigd, dat is het zegelied op eiken, edelen strijd Leef dan, samen vereenigd, gij Bruidegom en Bruid, gelukkig moge Uw leven zijn, vol van zonneschijn, vol van zang en bloemen Dit zij, zoo. Woudbloempje Atlvocaai-l'rocureur te MlUüELBIRIi, is MAAiïiJAt, by !X éK Si Si tl A jH te jUtliiS'A1 te sprekeji. v éa ts \v brengen onder uwe aandacht dat Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN" DEIN8E in de Steen straat te Hulst zal den Maandag van iedere maand geopend zijn van één tot twee uur. De Collecteur A. E. JANSSEN te Goes maakt bekend dat de loten ver krijgbaar zijn en dat de trekking be gint 7 December. Na ontvangst van het bedrag met porto wordt het verlangde onmiddellijk toegezonden. in verschillende soorten en prijzen verkrijgbaar ter stoomdrukkerij van C. j. CUIJLE te Hulst. waren de gevolgen van het ongel nk. DE KLOOSTERBALSEM geneest heide geheel. De heer H. A. Janssen, wonende le Spijk-Lobith, verklaarde ons Mijn zoon Hendrik van 13 jaar, werkzaam op de Steenfabriek der firma Ter- windt alhier, had daar het ongeluk te vallen onder een hittenwagen. Hij werd er onder uit gehaald met een groote wond, even boven de knie en een verstuikten enkel. De wond werd nog aldoor grooter, begon te dragen en werd zoo groot als een hand terwijl de knie opiiep en bont en blauw werd. Gelukkig heb ik toen den 'Kloosterbalsem aange wend, waarmede ik reeds mijne kinderen van dauw worm genezen had. Ook thans faalde de Klooster balsem niet want dadelijk verzachtte de pijn. De wond werd zuiver en begon zien- deroogen te genezen. Wel dra was zijn voet en de wond geheel genezen, dank zij de wonderbare genees kracht van den Klooster balsem. Zorgt steeds den Kloos terbalsem bij de band te hebben, geen beter middel tegen brand- en snij wouden oude en nieuwe wonden, zweren, rheumatiek, jicht, aambeien, winterhanden en -voeten, huiduitslag, spier- verrekkingen, eet. Prijs per pot van 50 gram 75 cent, van 100 gram f 1.2o, van 250 gram f 2.50. Hoe grooter pot, hoe voor- deeliger dus. Eischt ROO- DEN BAND met handtee- kening van den Generaal- Agent L. I. AKKER, Rotter dam. Verkrijgbaar bij alle drogisten, apothekers en de bekende verkoopers.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3