LEUGENS EïTdbïaakse Een halfwas-zetter ABDIJSIROOP Dienstbode. EEN NET KAMERMEISJE, ~W isitekaartj es LEUGENS wanneer men verzekert, dat niets U genezen kan. Het geneesmiddel dat gij behoeft is de wonderbare In uw oogen straalt nog het licht van den scheppingsmorgen, om u heen is nog alles hemel en paradijs. God is almachtig. In Zijne hand liggen de lotgevallen der volkeren. Voor Zijn wil buigt zich a'les. Hij leidt de ster ren en de menschen. Moge deze Al machtige hand Gods Oostenrijk-Hon garije beschermen en bewaren, moge het Rijk over zijn tallooze vijanden zegevieren en in de zegepraal sterk zijn tot eer en verheerlijking van God, ziedaar het eenige, wat mij na een leven vol beproeving nog te wenschen overblijft. Het was reeds mijn wensch, toen ik nog jong en vol hoop den troon van mijn doorluchtigen vader beklom, het zal de wensch zijn, die spoedig misschien op mijn stervende lippen zal zuchten, als het woord van mijn laatste liefde en zorg voor mijne landen en volkeren. God bestuurt alles en zoo gelijk Hij wil. Wij, menschen, vermogen niets buiten Hem en zonder Hem. Omdat gij nu, lieve kinderen, God zoo na staat, smeekt uw Keizer en Koning u, dat gij tot God zult bid den, opdat Hij ons zegene en genade over onze zaak doe nederdalen. Hij verhoort het gebed der onschuld, om dat Hij diegenen liefheeft, in wie Hij Zijn beeld herkent. Houdt daarom niet op te smeeken en te bidden met ge vouwen handjes, gij kleinen en aller kleinsten. Als de kinderen van het Rijk voor hun vaderland bidden, weet ik, dat onze geluksster goed staat. Dan zijt gij deelachtig aan den dag van eer en overwinning voor het Rijk. Gij hebt den zegen afgesmeekt over onze vanen en over ons leger. Lieve kinderen, vergeet het land niet, waar aan gij hier op aarde toebehoort, noch zijn ouden Keizer. FRANZ JOZEF I. R. o Slechte behandeling van krijgsgevan genen in Frankrijk. KEULEN, 16 Nov. De bladen pu- bliceeren een lang telegram uit Wce- nen, waarin door middel van getui genissen van niet-militairen, mannen en vrouwen, die uit Fransche gevan genschap zijn teruggekeerd, wordt aangetoond, dat de Franschen hunne gevangenen op de ruwste wijze be handelen. Een protocol is opgemaakt en aan den Arnerikaanschen gezant ter hand gesteld teneinde doorgezon den te worden aan zijn coliega te Parijs. Wij halen het volgende uit de bedoelde getuigenverklaringen aan. Eenige honderden personen, vrouwen, mannen en kinderen, werden onder militair geleide van Lyon naar Char treuse gevoerd, begeleid door joelend gepeupel. Hierbij werd een zeventig jarige grijsaard letterlijk door het jan hagel doodgetrapt. Jonge meisjes wer den de kleeren van het lijf gerukt of gesneden, zoodat zij bijna ongekleed haar weg naar het interneeringbkamp moesten vervolgen. Kraamvrouwen werden onmenschelijk behandeld ge neeskundige hulp of zelfs een teug melk werd haar onthouden. In Wee- nen komen thans treinen met bevrijde burgergevangenen uit Frankrijk en Rusland aan en wat zij van hunne ervaringen vertellen (aldus het Ween- sche telegram) getuigt van de ver schrikkelijke ruwheid en gemeenheid van de autoriteiten en de bevolking der beide vijandelijke landen. Tijd. o Menschel jjjkheid.] Uit de „Daily Telegraph" „Een soldaat van het regiment „Biack Watch", die zich nu in het hospitaal van New-Castle bevindt, ver haalt ons „Urenlang lag ik gewond op het slagveld aan de Aisne. Toen kwam een Duitsch soldaat en verbond miine wonden, terwijl wij ons in het zwaar ste vuur bevonden. Toen hij mij ge heel verbonden had, wilde hij verder gaan, doch een afgedwaalde kogel trof hem, en dicht naast mij viel hij dood neer." Korporaal Houston, van de „Sea- forths", verhaalde denzelfden bericht gever „Na Soissons lag ik zwaar gewond op het veld. Dicht in mijn buurt lag ook een jonge soldaat van het Nort- hamplonshire-regiment. Een Duitsch infanterist boog zich over hem heen, hield een flesch met water aan zijne lippen en trachtte hem te kalmeeren. De gewonde lag in delirium en riep maar steeds „Mother, is it you De Duitscher scheen hem te verstaan want hij streek zacht met zijne hand over het koortsige voorhoofd en lief koosde den armen jongen, „as 'e - derly as only a woman could have done." Toen kwam de dood, en toen de ziel van den gewonden soldaat naar betere gewesten vlood, zag ik, dat de Duitscher moeite had zijne tranen in te slikken." o— Persdelict. De kapitein der infanterie H. J Ver meer, thans in garnizoen te Malang, heeft den 3en October terechtgestaan voor den krijgsraad te Magelang we gens het plaatsten van een door hem onderteekend stukje op 3 September 1912 in het „Bandjermasinsch Nieuws blad". In welk stukje hij de politie aldaar hekelde en de minder vriende lijke vraag stelde„Is de politie, met den controleur aan het hoofd, idioot, of ben ik het De krijgsraad achtte de critiek, door kapitein Vermeer uitgeoefend gegrond en niet beleedigend, zoodat noch van misdrijf, noch van overdrijving sprake was. Mitsdien werd bekl. vrijge sproken. o Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Ofd e a r m e „v r ij e" man. „Mijnheer, wilt u een boekje koo- pen „Waarover handelt het „Over drankbestrijding." „Hoor eens hier waarde Heer, ik heb alle eerbied voor jullie arbeid, ik wil jullie ook wel steunen, hier is een gulden, maar een boekje koopen doe ik niet. Ik voel mij altijd onaange naam, als ik die geschriften van jullie lees. Ik wil mijn borrel of mijn glas wijn mef smaak drinken en dat kan ik niet meer, als ik lees, wat u mij daar te koop biedt. Ik weet het, jullie hebt gelijk, maar ik kan nu niet meer buiten mijn glaasje". Mij dunkt, hier behoeft niets aan toegevoegd te worden. M. H. R. „Neutr. G. T." o Het Provinciaal Vluchteliageucomit in Zeeland verzoekt dringend hulp voor de duizende vluchtelingen welke nog in de Provincie vertoeven en daar den winter zullen moeten doorbrengen, dewijl zij in hun land geen verdienste hebben, of beroofd zijn van huis en haard, in den vorm van ievensmidde len van allerlei aard, van kleederen (in 't bijzonder onderkleederen zoo voor mannen als voor vrouwen en kin deren) en dekens. Ook bedden en matrassen voor ouden van dagen en zieken zijn hoogst noodig. Al deze goederen moeten gezonden worden aan het adres van Mr. P. DIELEMAN, Station, VI i s s i n g e n, alwaar het magazijn van het Comité is gevestigd en van waaruit over de Provincie wordt gedistribueerd. De Engelsche philantropie houdt zich prachtig door belangrijke toezen dingen van levensmiddelen en klee deren. Laat toch ons eigen land, waar het onze zoo zwaar geteisterde Zuider broeders betreft, niet achter blijven. De nood is werkelijk groot. Het Vrije Woord voor Abonnés. o— O O ffft Ia to C*. De oorlogsvlam, die kort geleden in. het Zuid Oosten van Europa, hoog oplaaide, en alom dood en vernieling bracht was eindelijk uitgedoofd. En het was een verademing, na de bange worsteling op leven en dood, toen de witte vredesengel neerdaalde op de met lijken bezaaide en met bloed ge drenkte velden, als een vriendelijke bode des hemels, en vrede bracht. Vrede, men had er zoo'n behoefte aan, meer dan ooit. Want toen zag men het dwaze, het schandelijke De zee van jammer en ellende die het oorlogvoeren met zich brengt. En naar het scheen, had men van den oorlog nu genoeg. Men was? wijzer gewor den, al was het dan nu, met groote schande. De vrede was toch maar alles, zoo zoet, zoo schoon. De vrede, het vergeven van het misdrevene, het verzoenen der vijand schap, het betoonen van liefde, het hereenigen van het gescheidenc, het opbloeien van beschaviRg, van voor uitgang, van welvaart, van rust en vreugde. Wat kon men beter wen schen Immers, er is niets hooger en heerlijker, dan de gouden vrede Maar helaas 1 kort mocht Europa zich in dien vrede verlustigen en ver heugen. Die vrede, was slechts een oogenblik van rust, die een ontzagge- j lijken, moordenden krijg vooraf ging. I De grooten, de geweldige macht hebbers dezer wereld, die zich baden in rijkdom en weelde, en wier goud dorst nooit te stillen is, hadden reeds lang achter de schermen, elkanders macht benijd, hadden zich tot de tan den gewapend, en wachtten met een hartstochtelijk verlangen het oogenblik af, om den roofaanval op elkanders ge bied te wagen. Hierdoor werd Europa's politieken hemel donker gekleurd. De voorspoed- zon, die eens zoo heerlijk straalde, dook weg achter de zwarte onheil spellende wolken en liet zich niet meer zien. Steeds donkerder werd het. Men begon het ergste te vreezen en men vroeg zichzelve af, wat zal er van worden En maar al te spoedig zou het blijken, dat, wat men zich had voorgesteld, helaas, droeve werkelijk heid zou worden. Europa werd als 't ware in avond duister gehuld. Avondduister, dat on middellijk zou worden vervangen, door een zwarten ondoordringbaren nacht... Daar wordt het toekomstige konings paar van OostenrijkHongarije laf vermoord, en dit oogenblik gunstig achtend, grijpen de groote heeren ka pitalisten in, lachen in hun vuistje en wrijven zich genoegelijk de handen. Het sein tot den aanval wordt gege ven. De dreigende onweerswolken pakken zich samen. Een dof gerommel van den oorlogsdonder wordt in de verte vernomen, komt meer en meer naderbij en spoedig dreunt en siddert geheel Europa van den geweldigen donder. De oorlogsvlam gaat hoog oplaaien met ongekende, toomelooze felheid. En een strijd nog nooit aanschouwd begint. Als uit een tooversprookje staan plotseling van Oost en West, van Noord tot Zuid, duizenden en milli- oenen krijgers tegenover elkander, om zoo straks wreed en onmtêdoogenloos elkander te vernietigen. De meest moderne wapenen en ver dedigingsmiddelen welks moorddadige vernielende uitwerkingen onbeschrijfe lijk zijn, ze worden gretig en koelbloe dig ter hand genomen. Bij duizenden en duizenden worden er weggemaaid en neêrgeveld om nimmer weer op te staan. Jongelingen, de lust en vreugd hun ner ouders, krachtige mannen, in den bloei van 't leven, de steun van hun gezin, ze liggen daar, roerloos en ver stijfd naast elkander. Beroemde kun stenaars, groote verhevene denkers, machtige, schitterende genieën, ze lig gen daar, vernietigd en verguisd. Stroomen b'oed vloeien onophoudelijk voort. Het gekerm en geklaag van ge wonden en sterverden, dat u het hart doorboort, wordt eindeloos, dag en nacht vernomen. Het nameloos lijden en de grootste ellende, ze klimmen ten hemel. De ruïnes en rookende puinen als laatste overblijfels, van wat eens schoon en heerlijk was, ze zijn machtig vele. De stapels en bergen, verminkte, afzichtelijke, onbegravene lijken, ver spreiden een ondragelijke stank en verwekken vreeselijke epidemische ziekten. Dit alles geeft het groote reusachtige Europeesche slagveld te zien en te hooren, en ook in Azië en Afrika. Het schijnt of een wereldbrand alles in vuur en vlam gaat zetten. En dat, ter wille van de groote heeren kapi talisten, die straks, wanneer het vrede is, gezameüjk hun beurs zullen spek ken. O, is het niet hartverscheurend, vreeselijk en droevig dat het onrecht ten troon is verheven, en her recht vertrapt en vernietigd wordt? Hoe lang nog zal deze gruwelijke oorlog bestaan? Hoeveel offers zullen er nog gebracht moeten worden? Zal Europa één puinhoop worden, één onafzienbaar doodenveld Of zal ge heel de wereld dat lot moeten onder gaan De herfstwind waait met klagend geluid door de ontbladerde boomen, en over de dorre velden, als klinkt een doodszang somber en droevig. En wij zeggen Ach, wanneer zal de mor gen dagen, de morgen van het licht des vredesl" Woudbloempje o— De Europeesche oorlog met betrekking tot de Zuid Afrikaansche Republiek. Zeer opmerkelijk is de toestand welke zich heeft voorgedaan in Zuid- Afrika. Het woeden der verschrikke lijke oorlogsweeën heeft ook daar zijn intrede gedaan, en waarom Was hier voor reden Is er dan werkelijk zoo veel verdeeldheid onder het Zuid- Afrikaansche volk? hadden zij niet allen goed en bloed opgeofferd voor hun recht en vrijheid en thans Een geestdriftige rede heeft de eerste Minister Botha gesproken tot het volk, en deze heeft ongetwijfeld veel invloed, op een groot gedeelte van het volk gehad, en is dan ook warm toege juicht. Nu verklaarde minister Botha, dat, wanneer Engeland in oorlog is, ook Zuid-Afrika in denzelfden toestand ver keert, nadat Zuid-Afrika onder het Engelsch bewind staat, is het dus ook verplicht hun zwaard uit de schede te trekken, en zich te scharen aan de zijde der verbonden mogendheden, misschien wel tegen hun zin in, immers het volk moet! Eenmaal hun grootste vij anden geweest, en nu samen ten oor log Zou dat werkelijk bij het Zuid- Afrikaansche volk de leuze zijn?Wat is het gevolg, van dat besluit, zeker geef ik gaarne toe, dat de rede van Botha veel invloed heeft gemaakt, maarniet van al het volk had het zijn goedkeuring, dit kan ook niet anders, leest maar de geschiedenis. Wat gebeurt nu Daar verheft zich de ons nog wel bekende Pier Maritz uit het volk, die nog niet vergeten is, en ook nooit zal vergeten de verschrik kelijke oorlog met het Engelsche volk. Hij de echte oude strijder kan en zal nooit het besluit van minister Botha goed keuren, als knaap van zestien jaren, heeft zijn vader het hem eens gezegd: bedenk Pieter dat de En- gelschen onze grootste vijanden zijn, dit was in het jaar 1878, had hij hier reden voor Zeker naar zijn meening wel, en niet ten onrechte. Het was in het jaar 1685 toen de protestanten uit Nantes, 'n plaats in Frankrijk, zijn verjaagd voor hun ge- ioof, en gevlucht naar de Kaapkolonie •n daar uit eigen initiatief de grond zijn gaan bewerken en zich hebben uitgebreid tot een volk. Daar kwam Engeland en palmde het in, zoo Natal, en eindelijk Transvaai met de Oranje Vrijstaat, dat land was bovenmate bevoorrecht met goudmij nen enz, er. die waren het juist waar Engeland op uit was. Hij de groote Engelschman moest het hebben, en op onreclrvaardige wijze, heeft het Trans vaal beroofd van zijn groote bezit tingen. En deze gebeurtenissen zijn bij den kloeken held nooit meer uit zijn ge heugen gegaan, en niet alleen bij Pieter Maritz, maar ook generaal Beijers, en den bekenden Christiaan de Wet en meer anderen. En zullen zij nu met Minister Botha en zijn aanhang, gaan strijden met Engeland aan hun zijneen dat kan niet over hun geweten. Hieruit volgt dus een oproer onder het Zuid-Afri- kaansche volk, met het noodlottige gevolg, dat de geweldige zeisdrager voort gaat met te verslinden en te verven. Én dat te midden onder eigen bevolking. Neen het Engelsche juk drukt hen zoo op de schouders, dat zij er bijna onder bezwijken, en toch wil het goed komen, dan zullen zij het toch meer vrijwillig moeten opnemen en moeten berusten in dat besluit, laat het Trans- vaalsche volk bedenken, dat dit hun weg is, dien zij begaan moeten en hopen dat nog eenmaal alles ten goede zal uitloopen. Oom Paul heeft eens gezegd eenmaal komt de dag, dat alles reg kom O, dat het Tranvaalsche volk daar naar haken mocht en zij als volk legen volk spoedig de zwaarden in de schede steken om spoedig het bloed vergie ten te voorkomen. Dat zij spoedig moge zien met hun eigen volk, vrede met hu;i vijanden, doch het meest vrede met hun eigen ziel. CM. Correspondentie. A. Amsterdam. Johan de With, vre destichter, de volgende week. J. de C. Terneuzen. De volgende week. Advertentiën- o Gevraagd tegen 1 December netjes in haar werk en goed kunnende tafel dienen. Hotel O r aan beurs, HULST. kan terstond geplaatst worden ter stoomdrukkerij van C. J. CUIJLE te HULST. Het kantoor der .ij"®®» erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen straat te Hulst zal den tweeden en derden Maandag van iedere maand geopend zijn van één tot twee uur. De Collecteur A. E. JANSSEN te Goes maakt bekend dat de loten ver krijgbaar zijn en dat de trekking be gint 7 December. Na ontvangst van het bedrag met porto wordt het verlangde onmiddellijk toegezonden. in verschillende soorten en prijzen verkrijgbaar ter stoomdrukkerij van C. J. CUIJLE te Hulst. Advocaat-l'rocurcur te MIDDELBURG, i* KtHK-Jf MAAJMiAG bij SKK!iE3I A ST 8 te SUJXST ïe spreken. I 1? IIP F \K wanneer men beweert dat gij moet blijven lijden aan LLUUfinu Uw borstkwaal. 1 wanneer men staande houdt, dat gij tot aan het graf de LüUUbiNo kwellingen van Uw asthma moet meesleepèn. I P P 1? N wanneer men U verklaart, dat niets Uw kinderen kan ge- L L li U h it u nezen, die bijna stikken door kink- of slijmhoest. Gij allen, die lijdt aan asthma, bronchitis, influenza, kink- of slijm hoest gij allen, die aan hardnekkigen hoest lijdt, of aan welke borst ziekte ook, zelfs indien geen enkel middel U geholpen heeft, gebruikt dan de Abdijsiroop. De Abdijsiroop versterkt Uw borst en zuivert deze van de ontsteking veroorzakende slijm. De Abdijsiroop geneest ande ren, waarom zou zij U niet genezen Koopt nog heden een flesch Abdijsiroop, misschien zijt gij dan mor gen reeds genezen. Denkt er aan dat ernstige borstziekten met een lichte verkoudheid of een gewonen hoest beginnen. Geneest U van daag nog van Uw hoest, daardoor voorkomt gij ernstige gevolgen. Prijs per flacon van 230 gram, fl.—van 550 gram, f2.en van 1000 gram, f3 50. Hoe grooter flacon hoe voordeeliger dus. Eischt onze handteekening L. I. AKKER, ROTTERDAM. Verkrijgbaar, bij alle drogisten en apothekers.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3