Een geneesmiddel m IS I LIEFDE NIET GESTORÏEN. om bestendigd te blijven. En toch had China al spoedig vrede gevonden met de bedoelingen der Duitsche kolonis ten. Ten dage van den opstand der „boksers" was Kiautsjau een rugsteun voor Joeantsikai's maatregelen om de orde te herstellen. Gedurende den Rus- sisch-Japanscheu oorlog was Tsing- sans haven, die haar neutraliteit met zorgvuldigheid handhaafde, een toe vlucht voor wie ter piaatse veiligheid kwamen zoeken. En ook tijdens de revolutie zochten de vluchtende Chi- neesche staatslieden in de Duitsche koionie een toevluchtsoord. dat alle voorkomende ziekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmid del gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f0,75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende borstbenauwd- heid en borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f0 65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTIL LES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f0,80. Proefflacons f 0,30. KINA KOORTSDROPPEN van Apo theker Boom zijn gemaakt van de zui vere kinabast en zijn doordat de'kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, binnenkoorts, malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f 0,60. LAXEERPILLEN van Apoth. Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPASTILLES van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voortkomende ziekten en de pastilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2,00. HOESTSIROOP van Apoth. Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet de hoest spoedig bedaren. Prijs per flacon f 0,70. AAMBEIENZALF van Apoth. Boom geneest spoedig uit- en inwendige aam beien, blinde en bloedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en ver krijgbaar in de meeste Apotheken en drogistenwinkels. Waar niet verkrijg baar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door Firma A. H. Boom te Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. o— Als men leest het krantenbericht, dat de Engelsehe minister Churchill op een feestbanket te Londen ver klaart, dat de poging om Duitsch- land te ruineeren (wij moeten hierbij denken aan het oude Hulstersche spreekwoord „ik zal je ruineeren)", wel zal gelukken, dat de En gelsehe oorlogspolitiek strekt om Duitschland en als het moet ook de neutralen uit te hongeren in navol ging van de Toenmalige Zuid-Afri ka.nsche uitboogeringskampen tegen vrouwen en kinderen, dan moet over komen de gedachte van dat de liefde sterft, voorspeld in het Evangelie als zullende gebeuren in de laatste da gen. Er staat toch daarin En wijl de ongerechtigheid de overhand neemt zal de liefde van velen verkoelen. Maar als wij letten op wat er wordt gedaan naast dien wil en die daad tot het dooden der liefde ter wille van de hebzucht en den hoog moed, dan moet men toch ook zeg gen. dat de liefde belangeloos rond waart om te herstellen de gevolgen van dien wil tot ongerechtigheid. Wij denken dan aan de achting, die de strijders op het slagveld el kander bewijzen door middel van de goede zorgen door het Roode Kruis, de daden van naastenliefde bewezen in Nederland aan de gevluchte Bel gische bevolking, de gebeden tot rust der zielen op soldatenkerkhoven ge stort voor den verslagen vriend zoo wel als voor den geslagen vijand, de opschriften door Fransche meisjes op Duitsche soldatenkerkhoven in Frankrijk bevattende een woord van gebed en van eer voor den op den vijandelijken grond hegraven tegen stander. Dan voelt men, dat ondanks de verschrikkingen, de christelijke geest nog niet is gestorven, ja, dat uit deze moet ontspruiten een her leving van dezen geest, waarborg voor een betere toekomst, dan bidt men, dat de afloop van den oorlog een zoodanige is, dat de ondervon den ellende als gevolg van een ge- weteniooze politiek de volkeren nader tot elkaar zal brengen door het einde van het recht der rechtecholen dit dan te vervangen door het natuur recht in het biünenlandsche en bui- tenlandsche recht der volkeren, na tuurrecht ook, dat herstelt de har monie des rechts door den Schepper ingeschapen in het leven van kerk en van staat. Ja, dan voelt men dat, ondanks de oorlogen en oorlogsgeruchten er in de volkeren toch nog leett een geest die sterker is dan de zelfzucht en dan de hoogmoed, een geest van zelfopoffering voor de toekomst van het vaderland, een geest van gevoe len dat de raenschen, hoezeer zij el kander schaden, toch gevoelen dat zij tot elkander behooren, elkander noodig hebben. fücine foeriehlen. O Er beginnen nu overal deskundige stemmen op te gaan tegen de Engel sehe afsluiting van de neutrale han delsschepen. De Volkswil echter was de eerste door haar artikel Brittannia rules the waves. Tegen de damesmanie, om knoopen te hebben van de Duitsche en krijgs gevangen soldaten, kwam men in Essen er tegen op, door de de kampen bezoe kende dames aan het aardappelschil len te zetten. De schillen mochten ze als aandenken behouden. In Rumenië wordt gezegd Rusland's doel is thans meester te worden door Constantinopel van de Dardanelles En, als dit is verkregen, komt Rume nië aan de beurt. Daarom geen lust om Rusland te helpen tegen Turkije. Overleden is Lord Roberts, de alge- meene opperbevelhebber van het En gelsehe leger, bekend ook uit den Boe renoorlog. Benoemd tot vice-president van den Raad van State de heer mr. van Leeu wen, Commissaris der Koningin voor Noord-Holland. De Regeering heefteen wetsontwerp ingediend om 275 millioen gulden te leenen, aflosbaar in 15 jaar. En is de oorlog met Mei of Juni nog nietafge- loopen, dan moet er nog bij komen.- Oorlogvoeren is duur, maar neu traal blijven schijnt ook duur te zijn. In de Fatih-moskee te Konstantino- pel is naar de voorschriften van den Islam in vijf vragen de vraag gesteld of er noodzakelijkheid is van een gods dienstoorlog, en zijn deze vragen alge meen met ja beantwoord. Wij her inneren ons hierbij, dat de Balkanoor log was begonnen onder de leus van Kruis tegen Halve Maan, maar later hoorde men niet meer van deze leus, wel van kwesties over verdeelen van den buit. De Fransche Landbouw moet er moeielijk voorzitten wegens gebiek aan paarden en aan menschen. Gelet op etn rondschrijven van den Fran schen minister van Landbouw schijnt dit te doden op het niet het land kun nen fccrjüd maken voor den oogst van het volgende jaar. Volgens een Reuterbericht moet de Engelsehe regeering voornemens zijn eene leening ie sluiten van 500 mil lioen pond sterling, dat is 6 milliard gulden of 10 milliard marken, het dubbele van de Duitsche oorlogslee- ning. Als het waar is, dan is het de bedoeling te strijden tot het einde, dat is tot de uitputting van allen, den weg bereidende dan voor het verlies van het Europeesche overwicht over de wereld, door ons omschreven in Azië tegen Europa. Oorlogsberichten: De strijd in Zuid-West-Vlaanderen is voorloopig gestaakt, en het is den Duitschers niet gelukt aldaar door te breken tot Duin kerken of Calais. Op de Pruisisch- Russische grens hebben de Russen twee nederlagen geleden, waarvan een groote. Van ailes wal. O Faillissementen in Nederlaud. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 26 faillis sementen tegen 35 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o De Britsche contrabande-politiek. Uit Washington wordt aan de „Times" geseiudDe Vereenigde Staten hebben tegen enkele van onze maatregelen in zake contrabanda ge protesteerd Het protest is op de meest vriendschappelijke wijze uitgebracht. Het betreft in het bijzonder de ver schepingen van koper en petroleum naar neutrale landen Het is duide lijk dat de Regeering der Vereenigde Staten overtuigd is, dat het onze be doeling niet is den Amerikaanschen handel te treffen, maar dat het voor ons alleen een quaestie van leven en dood is om den vijand militaire aanvoeren te beletten. Echter wijst de correspondent van de „Times" er op, dat de Amerikaansche regee ring van oordeel is, dat Engeland zijn wettelijke rechten te buiten gaat, door bennodigdheden in beslag te nemen, die slechts in zekeren zin contrabaoda zijn, alleen omdat „wij" meenen, dat de neutrale landen, waarheen deze benoodigdbeden ge consigneerd zijn, meer dan gewoon lijk invoeren, waarschijnlijk omdat naar Dnitschland weder wordt uit gevoerd. De Amerikanen meenen, dat voor zulk een inbeHagneming be wijzen noodig zijn en dat het on rechtmatig is neutrale schepen naar een haven te brengen voor een on derzoek. Het eenige recht dat we hebben, is, naar zij meenen, een on derzoek der schepen in volle zee en het laten doorgaan der schepen bij gebrek aan bewijs De Amerikaan sche schipper mag niet verantwoor delijk worden gesteld voor de latere bestemming der goederen, nadat ze aan den neutralen geconsigneerde zijn afgeleverd Om den wederuit voer van Amerikaansche goederen uit neutrale Europeesche staten te belet ten, dienen we met deze landen zelf schikkingen te treffen. De corres pondent meent dat de houding der Amerikaansche regeering vooral een gevolg is van het protest der be langhebbenden bij de Amerikaan-che koperindustrie, maar hij herhaalt dat men in Amerika volstrekt geen on vriendschappelijke bedoelingen tegen Engeland heeft en gaarne zou zien, dat de moeilijkheden door een rege ling met de neutrale Europee-che landen zouden worden opgelost o Mobilisatie te Jernzalem. Het te Budapest verschijnende Jood- sche weekblad „Egyenlöseg" publiceert in zijn jongste nummer een brief uit Jaffa, waarin de volgende schildering voorkomt van de mobilisatie der Turk- sche troepen in Jerusalem Toen de gouverneur uit Konstanti- nopel het bevel voor de mobilisatie ontving, zond hij direct bereden herau ten naar de dorpen en de Arabische Scheiks. De herauten hielden h de eene hand een met de wi t Halve Maan gesierde roode vlag, n< U- a.-.dere hand de kromsabel. Dit moet betee- kenen dat de Sultan alle trouwe Mo hammedanen ten strijde roept. Het gevolg van de mobilisatie was buitengewoon groot. Bij tienduizenden stroomden de Arabieren naar Jerusa lem. Zelfs de wilde Bedomnenstam- men, die tot nu toe noch heerendier.- sten gepresteerd hadden, noch belas ting betaald, verschenen op hun hooge rossen. De tooneelen, die zich in deze dagen te Jerusalem afspeelden, zijn ons onvergetelijk. De Arabieren overstroom den de stad, Fellahs met vrouwen en kinderen, Bedouïnen met lange laarzen, daarnaast Joden met lange baard en Christenen. Het groote plein, dat door den Davidstoren, het hotel Amdursky en den berg Zion begrensd is, we melde van Arabieren. Er werden krin gen gevormd, in wier midden zwaard dansen werden uitgevoerd vrouwen sloegen op trommels de maat. Steeds doller weid het lawaai.... Uit tiendui zenden kelen weerklonk toen op eens de kreet: „Allah, Joensoer el Soeltan I" God bescherme den sultan Tei.slotte verscheen de Pascha en maande tot rust aan en men gehoorzaamde htm." o - Een l>e$eSiiiHlig'iaig BERLIJN, 16 Nov. (W. B.) De „Nordd. Allgem. Zeit." schrijftEen Duitsch gasdirecteur, die bij het uit breken van den oorlog in Frankrijk in functie was, heeft de volgende plech tige verklaring afgelegd „Ik was sedert 1 Juli 1913 bedrijfs leider van de gaswerken eener Duit sche firma te Onnaing bij Valencien nes (Frankrijk). Voor dien tijd had ik twee jaren lang dezelfde functie be kleed te Dinant bij Namen, waar mijn vrouw vandaan komt. Tot 1 Aug. was te Onnaing en op de op kleinen afstand van de plaats gelegen gasfabriek alles rustig. Van den kassier vernam ik eerst, dat er gemo biliseerd was en toen begaf ik mij onmiddellijk naar den burgemeester en vroeg dezen welke maatregelen hij van plan was te nemen voor mijn veiligheid en die der gasfabriek. Er werd een gemeenteraadsverga dering belegd tegen 8 uur 's avonds, waaraan ook een lid van den „Conseil du département du Nord" deelnam. Daar werd mij verzekerd, dat ik voor loopig gerust kon zijn. Ik zou maar zorgen voor den binnendienst, voor den buitendienst zou mij een gemeen teraadslid toegevoegd worden en de gasfabriek zoude door soldaten be waakt worien. De „conseiller du dé partement" zeide, dat te Maubeuge ongeveer 150.000 man en te Givet een gelijk aantal stonden, die gereed wa ren om door België een inval te doen in Duiischland. Ik kan beslist verklaren, dat dit reeds op 1 Augustus werd gezegd, 's Ande ren daags heb ik dadelijk de beide punten Maubeuge en Givet met een blauw potlood op de spoorwegkaart aangeschrapt. De „cor.seiJlcr" had er nog bijge voegd, dat hij zich voor mij niet be hoefde te geneeren, daar hij toch meende, dat ik niet meer weg kon." De Volkswil merkt op Van Duit sche zijde werd beweerd, dat zij de bewijzen hadden dat, als Duitschland niet had geschonden het Belgisch ge bied, de Franschen het zouden heb ben gedaan, en zij alleen de Franschen zijn vóór geweest. Maar als de bewij zen zijn. als bovenstaande, dan zijn ze niet veel waard, want, wat weet nu een lid van de Provinciale Staten zoo zou men hier noemen een con seiller du département af van de plannen van de regeering en leger bestuur o Door een ontploffende mijn gedood. Te Westkapelle is Dinsdag bij het ontploffen van een mijn op den West- kapelschen dijk een ontzettend onge luk gebeurd. Bij het demonleeren van een mijn op den dijk zijn gedood ka pitein Ockhuizen, de luitenants ter zee 2e klasse Bruinsma en Munch, verder de opzichter van den polder Walcheren, Elsacker, en voorts een majoor-constabel, een korporaal-con- stabel, en een matroos-constabel van de marine. De ontploffing was zeer hevig; de slachtoffers werden letterlijk in stukken geslagen. o Verlof aan militairen. De „St.-Ct." bevat het volgend be richt Sinds het leger op voet van oorlog is gebracht, richten tal van dienstplich tigen aan den Minister van Oorlog aanvragen om langer verlof dan hun volgens de door den opperbevelheb ber vastgestelde algemeene regeling kan worden verleend. Van het begin der tegenwoordige omstandigheden af is het overgroote deel van deze aanvragen moeten wor den afgewezen. In weerwil hiervan groeit het aantal verlofsaanvragen steeds aan. Wellicht moet dit hieraan worden toegeschreven, dat aan sommi gen wel buitengewoon verlof is ver leend en dit anderen in de meemng doet verkeeren, dat zij evenzeer daar voor in aanmerking zouden kunnen komen. Daarom wordt ter kennis van be langhebbenden gebracht, dat als regel is aangenomen, buitengewoon verlof zeer dringende gevallen uitgezon derd niet te verleenen in het per soonlijk belang van een dienst plichtige, maar alleen dan, wanneer op overtuigende wijze en na grondig onderzoek blijkt, dat het verlof ten goede zou komen aan een gewichtig landsbelang of aan een groot maat schappelijk belang, inzonderheid wan neer het verlof van een enkelen per soon eene groep van werklieden voor werkeloosheid zal behoeden. Doch dan moei daarenboven de overtuiging nog zijn verkregen, dat voor het beharti gen van zoodanig belang de persoon, voor wien het verlof wordt gevraagd, volstrekt onmisbaar, dus ook niet te vervangen is. Bij de meeste aanvragen nu zijn zulke belangen niet betrokken. Doch ook wanneer dit wel het geval is, blijkt maar al te dikwijls, dat niet ernstig gepoogd is zich met de be schikbare krachten of middelen te be helpen, elkander wederkeerig te steu nen of hulpkrachten van elders te ver krijgen. Bovendien wordt menigmaal uit het oog verloren, dat men in de heerschende omstandigheden niet als eisch kan stellen, dat een bedrijf of eene administratie op normalen voet in gang wordt gehouden. De groote stroom van verzoekschrif ten is oorzaak, dat eene geregelde af doening van zaken, ondanks de groot ste inspanning, meer en meer wordt belemmerd. Zij die niet eene hoogst dringende reden hebben om buitenge woon verlof te vragen of slechts eene reden kunnen aanvoeren die toch geen kans op inwilliging van het verzoek biedt, dienen zich daarom van het vra gen van zoodanig verlof te onthouden. Het groote aantal verzoekschriften leidt er voorts toe, dat aanvragen, die niet steunen op duidelijk omschreven dringende redenen van dep aard ais hierboven bedoeld, of niet vergezeld gaan van deugdelijke bewijsstukken daaromtrent, onbeanwoord ter zijde zullen worden gelegd. 's-G r a v e n h a g e, 13 Nov. 1914. De Minister van Oorlog. BOSBOOM. o Een protest. Tegen de beschieting van het aarts bisschoppelijk paleis te Chernowitz is door den voorzitter van de Roemeen- sche Rijksraadclub, den gouverneur van Boekowina en het lid van het Oos- tenrijksche Heerenhuis Von Wassilko Serecki een protest uitgebracht aan het slot waarvan gezegd wordt: „Het Roemeensche volk zal van nu af dui delijk begrijpen, dat de door de Rus sische machthebbers gehuichelde eer bied voor den godsdienst en hun voor gewende welwillendheid voor het Roemeensche volk leugen en bedrog zijn, en dat Rusland bij zijn optreden tegenover and re volken door niets anders geleid wordt dan door zijn zucht tot heerschen en onderdrukken." o Verboden geschrift. De militaire gezaghebber van de in staat van beleg verkterende gemeen ten Beerta, BGlingwolde, Finsterwolde en Vlagtwedde heeft in die gemeenten de verspreiding verboden van de brochure „Wat de oorlog ons leert", een uitgave van het Groningsch- Drentsch comité van den Alg. Ned. Geheelonthoudersbond. o— Keizer Frans Jozef en de kinderen. Het volgend aandoenlijk schrijven is door keizer Frans Jozef aan de Oos- tenrijksche kinderen gericht „Aan de kinderen van ons Rijk Nu ik op den drempel van het graf in dit ernstig uur, tot u, geliefde kinderen, iets ga zeggen, geschiedt dit om meer dan een reden. Sieeds waart gij de vreugde, de troost, ja, soms in moei lijke tijden van mijn leven de éénige troost en de éénige vreugde van uw Keizer en Koning. Zoo dikwijls ik u zag, schitterde er in de duisternis van mijn bestaan weder een zonnestraal. Gij zijt het, kinderen, die het hart van uw Keizer eri Koning het naaste staat, de bloemen van mijn rijk, het sieraad mijner volken, de zegen der toekomst. Niet alleen echter staat gij uwen Kei zer en Koning het naaste, maar ook den Eénen, voor Wien zelfs de mach- tigsten dezer wereld slechts armzalige schepselen zijn God, onzen Heer.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 2