ten, zoo mogelijk, bet voedsel te krijgen, voor zooverre dit slechts door invoer over zee te krijgen is. En waarvan in de eerste plaats die klas sen der bevolking het meest te lijden hebben, die door den oorlog het minst kapitaalkrachtig zijn om hoo- gere prijzen te kunnen geven voor de in mindere hoeveelheden als anders aanwezige voorraden van levens middelen. "Wij noemen die taktiek geen ridderlijke maar een onridderlijke, en dit voor een land dat heet uit ridderlijkheid op het oorlogspad te zijn gegaan ter bescherming van België. De afsluiting' van de Noordzee. o— De vorige week hebben we onder „Brittannia rules the waves" omschre ven het Engelsche rechtsbeginsel krach tens hetwelk de wereldzeeën zijn En- gelsch gebied en niet neutraal ge bied. Krachtens dit rechtsbeginsel is nu de Noordzee afgesloten voor den han del, ook voor neutrale handelsschepen, al wil Engeland deze laatste ter wille zijn. In Noorwegen wordt in de pers hiertegen geprotesteerd, en de Noor- weegsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan Engeland een vertoog gericht, dat het wel wat te bar is. De Duitsche en Oostenrijksche pers protesteeren, maar dit protest is na tuurlijk voor Engeland van geen be lang, daar het juist haar doel is, den handel van deze te vernietigen ter wille van de eigen handelswinst. In Zweden wordt ook ernstig ge protesteerd, en in Denemarken wordt gemeend, dat het een slag is voor den Deenschen handel. In Itaiië heeft men geen direct be- belang bij de Noordzee, maar daar wordt gemeend, dat het van de neu tralen wel wat veel gevorderd is, dat deze hun handel lam leggen ter wille van de oorlogvoerenden. Volgens Engelsche berichten, geeft men in Amerika aan Engeland groot gelijk met het afsluitén van de Noord zee. In Nederland begint men ook reeds te protesteeren, het protest van prof. de Louter namen we in dit nummer over. Onze gedachte, dat de wereldzeeën zijn algemeen gebied en geen Engelsch gebied, en dat dus dergelijke afslui ting is neutraliteitsschending, wordt gedeeld door een Engelschman, die dit echter schreef vóór het uitbreken van den tegen woordigen oorlog, zulks blijkens het volgende Dé „Voss. Zeitung" brengt in her innering, dat. Earl Loreburn, die ge durende eenige jaren Lord Chancelor was en eerst onlangs zijn functie in het Engelsche ministerie heeft neder- geiegd, in een het vorige jaar uitge geven boek over particulier eigendom in den zeeoorlog de voorstellen om de geheele Noordzee van Dover en Calais tot de Shettlands-eilanden en Bergen voor de handelszeevaart te sluiten, voor een besliste schen ding van de neutraliteit heeft ver klaard. Hij zette in het genoemde boek uit een hoe moeilijk het is de kust wer kelijk te blokkeeren en vervolgt dan „Bij een afgesloten zee met een nau- wen ingang, zooals de Middellandsche Zee, de Zwarte Zee of de Oostzee, kan een blokkade aan de industrie slechts dan afdoende schade berok kenen, wanneer de mogendheid, die blokkeert, in oorlog is met alle vol ken, die de kust bewonen. Dit is echter een zeer extravagante veronder stelling. Is echter een der volken, die de kust bewonen, neutraal, dan kan de nauwe ingang slechts door de flagrante neu traliteitsschending, die gelijk zou staan met een oorlogsverklaring, zoo geslo ten worden, dat het binnenloopen en vertrekken van neutrale havens, van waar uit de vijand rijkelijk per spoor van het noodige voorzien kan worden, verhinderd wordt. De „Voss. Zeitung" voegt aan het bovenstaande toe „Uit toepassing van deze stellingen volgt dus, dat Enge land de neutraliteit van Nederland, Denemarken, Noorwegen en ook Zwe den ernstig heeft geschonden." —o school te Biggekerke (Zeeland) schreef „Jarenlang heb ik ontzettenden last van hoofdpijn gehad, er ging schier geen week voorbij, dat ik niet een heelen of een halven dag te bed moest blijven. Sedert vier maanden heb ik eiken aanval van hoofdpijn kunnen afwenden door de Migrainepastilles van Apotheker Boom." De Hoofdpijnpastilles van Apotheker Boom zijn een zeker werkend genees middel tegen Hoofdpijn, Migraine, Schele en Zenuwhooldpijn. Deze pas tilles stillen direct de hevigste Hoofd pijn. Deze pastilles worden nimmer los verkocht, doch uitsluitend in ver pakte flacons a 80 ct. Proefflacons 30 ct. Alleen echt met den naam Boom. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels. Waar niet verkrijgbaar wordt een doos franco huis gezonden na ont vangst van 40 of 90 ct. door firma A. M. Boom, Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. £ït «Se IPers —O— De Noordzee. Prof. De Louter heeft onder het opschrift „De Noordzee" een artikel in het „Utrechtsch Dagblad" doen opnemen, waarin hij de maatregelen, door Engeland ten opzichte der Noord zee genomen, en de houding der neu trale landen bespreekt. Tegenover het driehonderd jaren oude Mare liberum van onzen beroemden landgenoot Hugo de Groot, door de beste Engelsche en Amerikaan- sche schrijvers als den grondlegger van het Volkenrecht erkend en geeërd, ontziet Engeland zich niet een van de gewichtigste deelen van den Oceaan, nagenoeg de gansche Noordzee, nog wel in het bijzonder beschermd door de collectieve verklaring van 23 April 1908, tot militair gebied te verklaren, en den neutralen handel openlijk te waarschuwen, op gevaar van leven en eigendom, dien alleen volgens de aanwijzingen en onder toezicht der Britsche marine te bevaren. Deze maatregel is zonder voorbeeld en treft den neutralen handel in het hartin de eerste plaats dien der om ringende landen, Nederland, Denemar ken en Noorwegen, maar tevens dien der neutrale Amerikaansche staten, die met Europa handel drijven en van de Noordzee een ruim gebruik maken. Hij strijdt niet alleen met de grondbe ginselen van de vrijheid der open zee, doch evenzeer met de jongste collec tieve verdragen, welke door uitdruk kelijke bepalingen zoowel als door hun ne grondslagen en gevolgtrekkingen dergelijk misbruik van macht onvoor waardelijk veroordeelen. Deze aanslag tegen den neutralen handel wordt verontschuldigd met een beroep op het voorbeeld van Duitschland, dat mijnen strooide 'angs de lersche kus ten en Beigies onzijdig grondgebied binnentrok, maar is in lijnrechten strijd met de voorstellen en houding van Groot-Britannië bij de behandeling van no. VIII in de reeks van 18 October op de tweede Vredesconferentie van 1907 en ontzegt aan deze mogendheid tevens alle aanspraak op den pas ver worven roem van op te treden als de beschermer der kleine staten en der meest gewichtige staatsverdragen. Deze laatste zijn wel aanvankelijk op den voorgrond geplaatst, maar worden thans ook door Engeland schaamteloos over boord geworpen, de rechten en belan gen der neutralen met ijskoude min achting vertredend. Thans rijst de vraagMoeten, ja mogen neutrale staten zich dit laten welgevallen Natuurlijk kan van een gewelddadig verzet geen sprake zijn. De tijden eener gewapende neutrali teit, zooals van 1780 en 1800, zijn theoretisch en practisch lang voorbij. Er is echter iets anders. Kunnen de neutra'e staten, althans de meest ge troffenen, zich niet onderling verbin den om openlijk en nadrukkelijk te protesteeren tegen oorlogsdaden, die hen onschuldigen en onzijdigen in het verderf storten Is onder de neutrale en nauw betrokken mogend heden niet een machtig gemeenebest als dat der Vereenigdc Staten van Noord-Amerika, dat de rol van bescher mer der neutralen van Engeland zou willen overnemen en met meer oprecht heid en minder ophef de belangen en de rechten der neutralen zou willen beschermen, desnoods verdedigen Is het niet volkomen duidelijk, dat de oorlogen worden aangewakkerd en bestendigd, indien de belligerenten niet alleen de regelen van het oorlogs recht jegens elkander overtreden, maar ook de rechten der neutralen verwaar- loozen en aan hunne oorlogsdoelein den dienstbaar maken Alleen kracht dadig verzet van de aaneengesloten neutrale mogendheden kan de oorlogs woede extensief en intensief beteugelen. Het is de plicht van eiken neutralen staat, ja van elk neutraal persoon, daartoe naar de mate zijner krachten mede te werken en te waarschuwen tegen lauwheid en karakterloosheid. Van alles wat. —O Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeiing van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 26 faillis sementen tegen 34 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o— Twee onafscheidelijken. Men ziet in Frankrijk eri Engeland met klimmende tevredenheid de goede samenwerking van beide legeraanvoer ders Joffre en French. De twee veld- heeren schijnen het uitstekend met elkaar te kunnen vinden. Men ging aan 't zoeken om uit te vorschen, hoe dat kwam en vond dat hun namen reeds een zeer intieme verwantschap hadden. Jof fre Fre nch Al worden ze beiden doormidden gehakt, dan past de helft van den eenen nog precies op die van den anderen en krijgt men weer twee geheelen. o Daitschers te Louden. Aan de „Gazetta del Popoio' wordt uit Londen geschreven De bladen, die eerst de arrestatie der Duitschers hebben bewerkt, moeten nu toegeven, dat de „ontduitsching" van Engeland veel meer moeite kost, dan men eerst had verwacht. Men heeft 50.000 Duitschers en Oosten rijkers in concentratiekampen onder gebracht en er zullen er nog wel meer worden gearresteerd Maar wie had ooit gedacht, dat in dit cen trum van den wereldhandel groote takken van nijverheid in Duitsche handen zouden zijn, dat een vierde deel der Londensche bevolking zich voedt met brood, dat door Duitsche handen wordt verwerkt dat stoffen van Bradford en Manchester met Duitsche anilineverlstoffen worden geverfddat bijna alle suiker, in Groot-Brittaonië verbruikt, uit Duitschland en Oostenrijk komt dat geen noot muziek in Engeland wordt gedrukt, dat zelfs het plaveisel, dat de Londenaars dagelijks bewandelen, Duitsch asfalt isdat de gewich tigste post van vertrouwen bij de waterleiding van Londen in Duitsche handen is dat een der gewichtigste telefooncentrales van Engeland aan een Duitscher is toevertrouwd dat slechts de helft der kooplui van de city Engelsch is o— Een officieele diefstal. De oorlog heeft op enorm veel spoorwegmateriaal beslag gelegd. Alle oorlogvoerende landen komen thans passagierswagens, goederenwagens en locomotiev-en tekort, en een buit, be staande uit spoorwegmaterieel, is iedere partij welkom. Gedurende den Duitschen opmarsch in België is heel wat spoorwegmate rieel buitgemaakt. De buit moest dan in het algemeen zoo snel mogelijk naar Duitschland worden gebracht, waar men de wagens en locomotieven dubbel en dwars noodig had. Inder daad ziet men thans door heel Duitsch land, Fransche en Belgische spoorwa gens, speciaal goederenwagens. Wan neer er wapens op de wagens ston den, heeft men die laten verwijderen. Het „Etat Beige", „Nord", enz. heeft men laten staan. Met krijt zijn de wagens beschreven met verschillende flauwiteiten, b.v. „Heimatlos", „Gena turaliseerd", enz. Ook verschillende wagens van de lijn Warschau—Weenen worden in Noord- en Zuid-Duitschland aangetroffen. Dat men op deze wagens beslag heeft gelegd is waarschijnlijk oorlogs recht, en durven wij geen diefstal noe men. Men had evenwel geen tijd, de goederenwagens te lossen. Duizenden volgepakte wagens kv/amen in Duitsch land aan, en men vond het niet noodig het particulier eigendom te eerbiedigen. De Duitsche Régeering maakte een overeenkomst met enkele engros- en detail-firma's, die den inhoud der wa gens opkochten, en deze gewoonweg gestolen goederen aan den man zien te brengen. Alleen levensmiddelen, petroleum en benzine wordt door de Duitsche Regeering vastgehouden. Te Barmen kwam een goederenwa gen aan, die een geheele verhuisboel bevattezeven tafels, ongeveer vijftig stoelen, een sofa, keukengerei, enz. Alles werd verkocht. De Duitschers zijn echter niet zoo slecht, als men hieruit zóu afleiden. Enkele Duitsche juristen hebben deze manier van handelen minder fraai ge kwalificeerd, en thans schijnt instruc tie gegeven, dat goederenwagens, die gekaapt worden, eerst moeten worden gelost. o Krupp gefopt. Krupp had, zoo vertelt ons een vriend uit Antwerpen, indertijd alle kanonnen geleverd voor de vesting Antwerpen. En toen de Duitschers er verschenen en al die Duitsche kanonnen vonden, glommen zij van pret. Nu ja, de Belgen hadden de sluit stukken meegenomen, maar dat betee- kende minder dan niets. Even seinen aan Krupp zend nieuwe sluitstukken. Krupp zond ze. Maarze pasten niet. Met een „donnerwetter" kreeg Krupp te hooren, dat hij verkeerde sluitstuk ken gestuurd had. Krupp begreep er niets van en liet een zijner ingenieurs naar Antwerpen reizen. En wat ontdekte deze Dat er een heel ander soort sluit stuk op die Krupp'sche kanonnen ge zeten had, dan de Duitsche fabriek indertijd had geleverd. En onze Antwerpsche vriend ver telde ons, dat de Belgen indertijd door Cocqueril nieuwe en grootere sluit stukken hadden doen maken, omdat zij niet met handen en voeten aan Krupp overgeleverd wilden zijn. De Duitschers zitten nu met de ka nonnen opgescheept, waar zij niet mee kunnen schieten. En de commandant van Antwerpen heeft nu in een proclamatie 20 francs belooft aan ieder, die zoo'n sluitstuk terugbezorgt. Hadden ze maar een, weet gedan konden zij de andere namaken. Maar niemand brengt zoo'n sluit stuk. En nergens kan de Duitscher ze vin den, ook al doet hij alle huizen, waar hij vermoedt, dat ze schuilen kunnen, doorzoeken. Het Belgische leger heeft ze mee. En daar kan de Duitscher voorloo- pig niet bij. „Dgbl. v. N.-Br." —o Een aangrijpend tooneel. In de vestibule van een groot spoor wegstation te Parijs, waren een aantal gewonden op stroo neergelegd, in af wachting van hunne opname in het hospitaal. Een hunner scheen in hoogst ernstigen toestand te verkeeren. Een liefdezuster ging naar hem toe en bood aan, zijn verband te hernieuwen. Het antwoord was: „Ik gasterven en verlang naar een biechtvader." Dit hoorende trok een ander soldaat, doo- delijk gewond, de zuster aan de mouw. „Zuster", zeide hij, „ik ben priester, ik kan de absolutie geven. Wees zoo goed en breng mij naar hem toe." De zuster aarzelde. De priester was vreeselijk gewond door een granaat scherf en de minste beweging veroor zaakte hem ondraaglijke pijnen. Maar weer liet de zwakke stem van den gewonde zich hooren „U is ook katho liek en u kent de waarde van een ziel. Wat beteekent daarbij een uur langer leven En de soldaatpriester richtte zich met de uiterste krachtsin spanning op, om naar zijn strijdmakker te gaan. Maar de poging^was vruchteloos. Hij moest gedragen worden. De biecht was gauw gehoord en de krachten van den priester-soldaat namen snel af. Op het oogenblik der absolutie wenkte hij de liefdezuster. „Ondersteun mijn air.'i en nelp mij het kruisteeken ma- k-*:.hij. De zuster ondersteunde zij: rrn en !-j teekende het kruis over zijn pattent, spoedig volgde de dood voor den priester-soldaat en zijn biech teling. Zij stierven hand in hand, ter wijl de pleegzuster en de hospitaal soldaten diep ontroerd rondom hun sterfbed op de knieën vielen. l)e spoorwegene.eu geraar voor den vrede. In enkele Noorsche bladen is een artikel geplaatst, waarin de meening wordt verkondigd, dat de groote bui- ten-Europeesche spoorwegen een voort durend gevaar voor den vrede ople veren. De Bagdad-baan, de spoorwe gen in China, enz. zij hebben allerlei conflicten veroorzaakt tusschen be vriende mogendheden. De auteur van het artikel, een echte vredesvriend, stelt nu voor, dat alle groote spoorwe gen in Azië en Afrika, er. eventueel ook in Zuid-Amerika, door eer inter nationale maatschappij zouden worden geëxploiteerd, waarin alle landen, ock de kleine staatjes van Europa, aan deelhouder zouden zijn. Op een der gelijke wijs zal men meehelpen, nieuwe oorlogen te voorkomen. o Een en ander uit de „Daily Chrouicle". De Briteche „Daily Chronicle" wil weten, dat te Hamburg in den Elbemond twee reusachtige duikboo- ten proefvaarten maken. Ze moeten viermaal zoo groot zijn als de groot ste der tot heden gebouwde en in staat zijn 40 dagen in zee te blij- ven, zonder hun voorraden aan te vullen of van een moederschip af hankelijk te zijn ook moeten de Duitschers heimelijk onderzeebooi- vernielers bouwen van ongehoorde snelheid en beweeglijkheid. In zijn nieuwste nummer treedt het blad op tegen de moeite, die zich de Engelsche pers getroost, om den strijd bij Yperen als onbedui dend voor te stellen en zegt: „Vau de geweldige worsteling aan de Bel gische grens hangt oneindig veel af, de Britten gaan moedig en gewillig in den dood om de Duitschers re verhinderen zich van een steunpunt aan de Straat van Dover mee&ter te maken, Men vergete niet, dat het een beslissing voor Engeland geldt; bet gaat om een levensvraag voer België en Frankrijk, maar toch, het gaat Engeland bet meeste aan Nim mer in heel onze lange trotscbe ge schiedenis hebben onze troepen in vreeselijker gevechten gestaan dun thans". o Wel wat voorbarig Duitsche bladen berichten, dat er op enkele Russische krijgsgevange nen een aantal overwinningspen ningen zpn gevonden, met het op schrift „Intocht in Berlijn 1914". Mocht dit bericht waarheid bevatten, .dan hebben we hier te doen met een dergelijk geval ais waarmee de Fransche militaire autoriteiten in 1870 den moed hunner manschap pen trachten aan te wakkeren. Er werden toen munten geslagen met het opschrift Finis Germanial". Dergelyke penningen mogen een tijdlang hun plicht doen, wanneer ze later echter in handen van den triomfeerenden vijand vallen, slaat men toch wel een lichtelijk Arraada"- achtig figuur. —o Joffre-vereeriug. Generaal Joffre is nog altijd de held in Frankrijk. Met hem dweept ieder rechtgeaard Franschman. Joffre heeft zich een zeldzame populariteit ver overd en ieder heeft den mond vol over Joffre, die zijn naam, j'offre, ver anderd heeft in „je prends". Zijn roem is doorgedrongen tot op het verre eiland Martinique, en "hoezeer zelfs de negerbevolking van Joffre's heldenda den vervuld is blijkt wel uit het feit, dat een bewoner van het eiland onlangs bij den Burgerlijken Stand verscheen, om de geboorte van zijn zoon „Joffre" aan te geven. Er bestaat dus ook een zwarte Joffre o De geschiedenis van de grijze nniform. De grijze uniform van „feldgrau" spreken de Duitschers en „khaki" zeggen de Engelschen is tegen woordig troef. In heel Europa zijn nog maar vier stater, bij welker le gende de grijze kleur net is in gevoerd Frankrijk, België, Denemar ken en Zwitserland. De meeste legers verkeeren juist als het Nederlandsche in een overgangstoestand. Van uniform, in de beteekenis van één-vorm, kan men nauwelijks spreken. Het is meer

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 2