Flinke Grondwerkers Va» alles wat. Advertentie». Inmaak potten, Uit de hand te koop: WOONHUIS ■BS M HMil Uw ademhalingsorganen W BORST EN LONGEN DAARDOOR HOEST GIJ, VASTZITTENDE SLUM? zijn W GIJ BENAUWD EN P1EPI Off BORST. versperd A B DIJ SIR O OP vmacht ent J O Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 20 faillis sementen tegen 46 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o Argentijnsclie „uianna". Een der medewerkers van de „Kos mos", Dr. C. Hosseus, heeft op een zijner tochten in de Argentijnsche Cor dilleras een zeer interessante waar neming gedaan. Reeds op zijn eersten tocht, die hij in opdracht van het Argentijnsche Ministerie van Land bouw door Rio Negro en een klein gedeelte van Nesequén ondernam, viel hem aan de toppen van de Baccharie marginalis, een ongeveer 1 M. hooge plant, die op de eiianden van den Rio Negro en den Rio Limay groeit, een eigenaardige afscheiding op. Toen hij op zijn tweeden tocht aan den Rio Limay, ongeveer 20 K.M beneden het beroemde Nahuel-Huapi-meer vertoef de, besloot hij dit verschijnsel grondig te onderzoeken. Ook hier was de oever en de eilanden in de rivier op vallend regelmatig met Baccharis be groeid. Aan de punten van alle blade ren constateerde Hosseus de witachtige afscheiding, die aan de bekende bam boessuiker deed denken. Hij verza melde eenige stukjes, en vond, dat deze afscheiding veroorzaakt werd door geheele koloniën zwarte luizen, die zich op de toppen der twijgen gevestigd hadden. De afscheiding smaakt aangenaam zoet. Of hier sprake van suiker of van manna is, kan eerst door een nauwkeurige chemische ana lyze geconstateerd worden. o— Het paard in den oorlog. Uit de tallooze verhalen van het oorlogstooneel blijkt, dat alle voor spellingen over de vermin jerde waarde der cavallerie in den modernen oorlog vergissingen waren. De soldaten te paard hebben vooral in de gevechten in het Oosten een gevechtswaarde aan den dag gelegd, niet minder dan die in de oorlogen van vroeger tijden, en met verrukking weten Duitsche en Oostenrijksche ruiters verhalen te doen over den strijdlust der paarden zelf. Het kwam voor, dat Kozakken en Uhlanen elkaar zoo dicht naderden, dat de paarden elkaar konden bijten. De dieren weerden zich vaak dapper; ze brachten den vijand menigen beet en houw toe en hun kwam vaak de eer eener overwinning toe. Het volgende bewijs van paarden- trouw wordt door een Pruisisch kapi tein als waarheid verteld „Een kogel had mij in de borst ge troffen. Ik was van mijn paard ge vallen en verloor het bewustzijn. Hoe lang -k zoo in zwijm mag gelegen hebben weet ik nietwel herinner ik mij duidelijk, dat ik als in een diepen droom een zacht gereutel hoorde, en dat ik van tijd tot tijd een natte warme doek op het voorhoofd voelde leggen. Ook werd er nu en dan aan 'mijn klee- ren getrokken. Toen ik tot bezinning kwam, keek ik in de oogen van mijn paard, waaruit angst en liefde mij te- genblonk. Het dier had mijn voor hoofd gelikt en af en toe aan mijn kleeren gesjord. Het begon luid te hinneken, toen ik trachtte op te staan, en het geluid, dat det trouwe beest voortbracht, toen wij er samen van doordraafden, leken wel vreugdeklan ken. o Geen dreadnonghts maar snelkrnisers. Een onzer maritieme medewerkers schrijft ons De oorlog duurt nu bijna reeds een kwart jaar, en nog steeds is er geen zeeslag geleverdde respectievelijke dreadnoughts blijven ver van elkaar verwijderd. Men vraagt zich zelfs af, of het tot een treffen komen zal. En kele deskundigen meenen beslist niet. Zeker, redeneeren zij, er zullen wel schermutselingen plaats hebben, onder zeeërs zullen van zich doen spreken, moderne torpedobooten zullen hun plicht doen, en groote en kleine krui sers zullen koopvaardijschepen aan houden, maar tot een zeeslag, waaraan ook de dreadnoughts meedoen, zal het niet komen. Tenzij Duitschland of Engeland het hoofd verliezen, hetzij door een verpletterende nederlaag, hetzij door een schitterende overwin- nin van het iandieger. Is het dan wonder, dat talrijke he vige Nederlandsche dreadnought-en- thousiasten zich nu verheugen, dat onze 18.000-tOi.s nog niet op stapel staan, en dat het zeer te bezien staat, of de levering ervan ooit gegund zal worden. De millioenen, die onze dreadnougt vloot zou kosten, hebben wij ons althans door den oorlog be zuinigd. Evenals de leek is ook de deskun dige sterk beïnfluenceerd door de suc cessen van de lichte en snelle Duit sche kruisers „Embde" en „Karlsruhe", lederen dag brengen zij Engeland mil lioenen schade en worden heele es kaders op hen af gestuurd, maar zij manoevreeren er keurig netjes tusschen door. Zij zijn de schrik van den Oce aan, en Engeland zou er heel wat voor over hebben, wanneer deze oor logsbodems in den grond waren ge boord. Onder onze deskundigen begint de overtuiging meer en meer post te vat ten, dat wij voor onze Marine slechts noodig hebben een eerste klas torpe- dovloot met een voldoend aantal on derzeeërs, en voorts een vier- of zestal kleine snelkrnisers, van het Embden- type, maar dan nog sneller. Dan kan het oude materieel radicaal worden opgeruimd, de „Zeven Provinciën" inkluis. Wij zijn dan genoeg beveiligd. Enhet marine-budget behoeft niet te stijgen. o— Een oude soldaten-vermaning. Mohammed's opvolger, Aboe-Bekr, zond zijn troepen uit om Syrië te ver overen. Hi. rmee begon de verbreiding van den Islam over heel Azië en een deel van Europa. Voor de troepen oprukten, hield Aboe-Bekr een toe spraak tot de manschappen en gaf ze de volgende vermaningen mee ,.Men- schen, ik beveel u tien dingen, waar gij bij den Profeet, nauwkeurig acht op moet slaan Bedriegt niemand en steelt nief, weest niet trouweloos en martel niemand, dood noch kinderen, noch grijsaards, noch vrouwen, berooft de palmen niet van hun bast, en ver woest de akkers niet; doodt geen schapen, noch ossen, noch ka- meelen, behalve voor uw levenson derhoud. Gij zult geschoren mannen ontmoeten, doch slaat ze niet met den sabel op hun kruin gij zult ook rustige bewoners van het land vinden, laat ze met rust en in vrede, opdat zij hun vromen levenswandel ver volgen." De overlevering vertelt, dat de Mo hammedanen, die voor grenzeloos fanatiek doorgingen, zich stipt aan de aanwijzingen van Aboe-Bekr gehou den hebben. Ach mochten alle soldaten van heden zich de vermaningen in het oor knoopen o— Reddingsbooten aan boord. Nog altijd heeft men voor de red dingsbooten maar niet de „right place" aan boord kunnen vinden. Herhaalde lijk komen scheepsingenieurs en an dere deskundigen, bewust van de gebrekkige wijze, waarop deze on misbare scheepslading geborgen;wordt, voor den dag met voorstellen betref fende een andere, laten wij hopen, betere wijze van berging. Het nieuwste is thans de raadgeving van kapitein Manqu te Cherbourg, die de reddings booten in het tusschendek wil plaat sen. Bij gebruik worden ze door mid del van een katrol opgeheven en langs een ijzeren rail buitenwaarts gerold, waar weer een katrol zijn plicht doet. Het groote voordeel van deze met hode is, dat het afzetten der passa giers in veel vlugger tempo in zijn werk kan gaan. Niet alleen zal men vlugger kunnen instappen, doch ook de tocht naar den waterspiegel is korter. o Een goed voorteek en. Men schrijft ons: De in Engeland gehouden kunstvei lingen gedurende de vorige week heb ben bewezen, dat de kooplust toe neemt de prijzen van kunstvoorwer pen stijgen hard, Engeland koopt zelf, Amerika koopt, Italië koopt zelfs, kort om, er is liefhebberij genoeg. Dit is een goed voorteeken. In de eerste plaats zal het een aangename mede deeling zijn voor kunstenaars, ook voor onze schilders, die nog steeds weinig te doen hebben. Maar velen leiden uit het stijgen van de kunst voorwerpen af, dat de politieke hemel begint op te klaren. Ook in ons land schijnt de belangstelling voor de kunst weer toe te nemen. o 3)e oorlog op het tooneol. De tooneel-directeuren moeten er steeds van op de hoogte zijn, wat het publiek wenscht. En geeft het publiek te kennen, dat het geen liefdesdrama of liefdesblijspel wenscht, dat het geen „trek heeft in een psychologische ont leding, dan moet men naar wat anders zoeken. In verschillende landen nu heeft men den oorlog op het tooneel gebracht, nu eens als nationale revue, dan weer als sensatie-drama. „Weltbrand", een „Zeitgemaszes Kriegs-Ausstattungsstück", een vier- acter door een tweetal onbekendheden, wordt dagelijks in verschillende steden .van Duitschland opgevoerd, en is een reuzensucces. In de advertenties want er wordt een enorme reclame voor het stuk gemaakt leest men o.a.Den heutigen Zeitverhaltnissen Rechnung tragend, brïngt das Stiick nicht nur patriotische Stimmungen, sondern es ist auch dem Humor der deutschen Soldaten im Felde weitester Spielraum gewahrt. De inhoud moet niet veel zaaks zijn, maar het Publikum krijgt genoeg te zien. Het hof van den Czaar, waar uitgelaten jongedames met mooie oogen en opzichtige kleeding een belangrijken rol schijnen te spelen een onderzee boot, die een torpedo lanceert; een tafereel uit de omgeving van Metz een Belgische boerenwoning met franc- tireurshet bombardement van Luik, enz. In Frankrijk en Engeland worden dergelijke stukken opgevoerd. In de Vereen. Staten, waar men verder van hei oorlogstooneel verwijderd is, geeft men aan de fantasie den vrijen teugel. Elk telegram, wat het ooriogstocneel binnenkomt, wordt door den een of anderen toon.eelschrijver verwerkt. De Amerikanen smullen erin. Dezer dagen zal een stuk worden opgevoerd, waarbij een gepantserde trein over het tooneel rijdt; a'les is uitstekend nagemaakt, een electro motor zorgt voor de beweging. De' trein wordt aangevallen, hij derailleert, valt om, en er slaan groote vlammen op, terwijl het bloed enorme plassen vormt. De kleurstof is goedkoop. in Duitschland en Oostenrijk is het succes natuurlijk steeds bij de vader- lanasche troepen. In Frankrijk en En geland winnen daarentegen de bond- genooten, zooals vanzelf spreekt. In Amerika blijft men echter neutraal, ook op het tooneel. Gewoonlijk schiet men elkaar dood, en blijft het gevecht on beslist. Het schijnt erg stichtelijk te zijn, die oorlog op het tooneel. o— Een nieuw idee. Een Noorseh vredesvriend in Noorwegen wonen uitsluitend vredes- vrienden heeft een nieuw idee, dat in ieder geval de vermelding waard is. Wij leven, zegt hij, in de eeuw der verzekeringswetenschap. Men ver zekert zich voor brand, braak, diefstal, procesrisico, risoco voor domheden van z'n personeel, men verzekert zijn leven, z'n dood, kortom, men verze kert zich voor alles. Particulieren assu- reeren zich ook voor oorlogsschade. Maar dit staat vast, de diverse Janden lijden door den oorlog zelf belangrijk meer schade dan hun inwoners. Wel aan, dan is het rationeel, dat de lan den zichzelf assureeren tegen oorlog- risico, Noorwegen b.v. voor een mil jard, Duitschland voor 10 miljard, enz. Komt er dan oorlog, dan wordt het bedrag bij het sluiten van den vrede uitbetaald. Het uitgekeerd bedrag mag echter in geen geval hooger zijn dan 50 pCt. van de geleden schade. Dat is, om de speculatie in „oorlog" tegen te gaan Het is natuurlijk een onder linge, een coöperatieve risico-vereeni- ging. Is er geen oorlog, dan is de premie nul. Oorlog is echter voor de verzekerden, ook als ze neutraal blij ven, een reusachtige schade. Het ge volg van de onderlinge risico is dus, dat alle landen, die niet bij de con flicten betrokken zijn, er pressie op zullen uitoefenen, dat men door arbi trage tot een schikking komt. Het Vrije Woord voor Abonnés. o— De joia&e held. Hij telde nog maar zestien jaren, En wou geheel zichzelve wijden Om voor zijn land en volk te strijden, Te tarten, moeiten en gevaren. Hij trok mee met de legerscharen En streed zooals de helden strijden, De nood klom hoog aan alle zijden Toch hield hij stand, was onvervaren. De kogels vlogen om hem heen, De bommen ploften wijd uit een En deden d'oorlogsfakkel laaien. Hier dood. en daar verderving zaaien. Op eens daar treft ook hem een kogel Wordt neergeschoten als een vogel Woudbloempje Mi-, rniMi cxaks van Anlwerprn vraagt inlichtingen naar de vol gende personen 1. Mme EMILE CLAES, geboren Maria Ceuppens en zoontje FRANQ01S. 2. Mme Wwe L. CALLOT (Louisa Luijten) en hare zonen ALFONS, CHARLES en hare dochter EMEREN- CIA. 3. Mr. JOSEPH CLAES, met vrouw en kind. 4. Mr ERNEST CLAES met vrouw. Deze personen woonden vroeger allen te Antwerpen. Zij kunnen in lichtingen laten weten aan volgend adres CONSTANT JANSSENS, Molenstraat, BaerleNassau. ill Lil nar een mooie sorteering JB r ii i n e Ja c o Si a- en ISianwe Keiilsdie vanaf een tot en met vijftig kilo voor boter en groenten bij M. A. Mieboom, Bierkaaistraat HULST. een «elioon met STAL en TUIN te Nieuw-Namen gemeente Cl ing e. Koopsom fr. 2200. Te bevragen ten kantore van nota ris H. A. VAN DALSUM te Hulst. Hl WK\ (itPLUTST WORDEN. Bricetgruhhe Yereenigte vïlle HERHUHLHEIM bij KüLN. Uurloon 45 pf. Winterwerk. Voorzien van papieren om over de grenzen te gaan is noodzakelijk. Schriftelijk melden J. KOREMANS bij MASSONE te Berrenraht bij K 1 n, of FRAU KOREMANS te BergGIadbach bij Köln. Gebruikt dadelijk de onovertroffen Abdijsiroop. Gèèn ander middel j zal zoo snei de vastzittende slijm, welke ontsteking veroorzaakt, ver- wijderen, Geen ander middel zal U zulk een heerlijke verlichting cn zoo spoedig grondige genezing kunnen geven. De Abdijsiroop zal Uw ontstoken slijmvliezen ais 't ware smeren en genezen, Uw hoest stillen, Uw borsibenauwdheden doen verdwijnen en de ernstige borstkwalen, welke U bedreigen, afwenden. Dan zal de versperring Uwer ademha lingsorganen opgeruimd zijn, en zult gij U als verjongd gevoelen. Uw ademhaling zal weer diep en vrij worden, omdat de frissche lucht weer ongehinderd Uw longen zal kunnen bereiken. Laat de verklaring van de echtgenoote van den heer A. Luchies, te Tienderveen (Dr.), landbouwer, U een voorbeeld zijn. Mijn man, die landbouwer is, leed aan hevige borstaandoe- ning, die begon met een gewone verkoudheid, welke hij ver waarloosd heeft. Eerst hoestte hij een beetje, maar de slijm bleef vastzitten. Daar hij er niets aan deed, werd het erger hij kreeg het echter ten slotte zóó benauwd, dat mijn man soms dacht te stikken. Met den dag werd hij zwakker en de verschijnselen werden zóó vreeselijk, dat wij het ergste be gonnen te vreezen. Ten einde raad namen wij de Abdijsiroop. Nadat mijn man deze eenige malen ingenomen had, kwamen gelukkig groote fluimen gemakkelijk en pijnloos los, waardoor hij weer meer lucht op zijn borst kreeg. Mijn man ging met de Abdijsiroop voort en met den dag ging hij vooruit. Zijn ademhaling werd weer diep en vrij, de hoestbuien en benauwd- heden verdwenen gaandeweg, en spoedig was mijn man weer I geheel en al gezond, dank zij de onvolprezen Abdijsiroop. De zuivert eu versterkt, j stelt nooit teleur, onovertroffen tegen asthma, bronchitis, kink- en slijmhoest, heesch- i heid, keelpijn, borstbeuanwdheden, hijgiugen, influenza, den hardnek- i kigsten hoest, de hevigste verkoudheid en Yele andere borst-, keel- en longaandoeningen. Prijs per flacon van 230 gram, F. 1.van 550 gram, F. 2.—en van 1000 gram, F. 3.50. Hoe grooter flacon hoe voordeeliger dus. Eiscl.t onze handteekeningL. I. AKKER, Rotterdam. Alom ver krijgbaar.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3