MEDEDEELLNGEN. Maagziekten IS DE VOLKSWIL DOITSCHGEZIND Korte berichten. van het 19de ulanenregiment bij Villers la Montagne door Franschen van zeer nabij doodgeschoten, ofschoon zijn Roode-Kruis-band door hen gezien moest worden. Bijlage II verhaalt, dat op 19 Aug. de mei een groote Roode-Kruis-vlag voorziene ambulance-wagen van het 2e bat., 123ste reg. laudweer-inianteru; bij Gun.'.b.:Ci] bij het afrijden werd beschoten, ofschoon het Ronde Kruis bij het heldere weder reeds van verre zichtbaar was en de vijand op slechts 400 M. afstand lag. Bijlage XII bevat een rapport van de zesde infanterie-divisie aan den opperbevelhebber van het derde Beier- sche legercorps, dat op 26 Aug. bij Maine ziekendragers-pratrouilles van de hospitaalcompagnie, die het veld afzochten naar gewonden do'orFransche infanterie, die zich niet stoorde aan het Roode Kruis, werd beschoten. In bijlage XIII rapporteert de étap- pengedelegeerde graaf Reichenbach uit Valenciennes, dat in deze anders vei lige streek een ziekentransport met 13 vrijwillige ziekenverplegers bij het aan dragen van gewonden door de bevol king werden overvallen, niettegenstaan de de Roode Kruis-insignes duidelijk zichtbaar waren. Zes man werden ge dood, een gekwetst. Volgens bijlage XlV werden op 22 Sept. ziekendragers en een ziekenwa gen van de tweede hospitaal-com- pagnie van de 10de divisie infanterie bij Stremy op een afstand van ongeveer 50 M. beschoten. Eenige Franschen liepen recht op de ziekenwagens af en schoten drie gewonden dood. Van de compagnie werden bovendien nog acht man gedood en negen zwaar gewond. Bijlage XV bericht, dat vijf zieken verplegers, die te Baccarat waren achtergelaten ter verpleging van zwaar gewonde Duitschers en Franschen, door de Fransche militaire overheid naar Rambervillers werden gebracht en daar als gevangenen behandeld. Een Fransche gendarm nam hun het neutraliteitsinsigne af. De officier van gezondheid dr. Starch werd op 18 Sept. van Rambervillers overgebracht naar Zwitserland. De vijf ziekenver plegers moesten, niettegenstaande de dokter op hun vrijlating aandrong, blijven, waarbij men den dokter toe voegde „Ce ne sont plus vos hom mes." Handelsblad. Van Fransche zijde wordt, naar we lazen in La Gazette de Hollande de juistheid van bovengenoemd rapport ontkend. als Maagpijn, Maagkramp, Zuur, Hart water en slechte spijsverteering wor den spoedig en zeker genezen door het Maagpoeder van Apotheker Boom. Het Maag poeder van Apotheker Boom is met goud 'bekroond te Londen, Pa rijs, Amsterdam en Brussel. Naar alle landen der wereld wordt dit Maagpoe der verzanden en ontvangen wij da gelijks attesten uit de verschillende landen. De Heer Harald Jörgensen schreef: „Ik verzoek omgaande mij d rie dcozen Maagpoeder te zenden. De eerste doozen hebben mij zeer goed geholpen". Maagpoeder van Apothe ker Boom is verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels a 75 ct. per doos. Waar niet verkrijgbaar wordt een doos franco hliis gezonden na ontvangst van 85 cf. door firma A. M Boom, Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilgher.- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. Een merkwaardige karaktertrek der Belgen. o— België's Noordzeekust is 60 K.M. lang. Dit is niet veel. Doch in ver houding tot het daarachter gelegen land toch voldoende, om de Belgen tot een zeevarend volk te maken, zoo als b.v. Holland altijd geweest is. En wat zien wij in stede daarvan Dat België zich absoluut niets aan de zee gelegen laat liggen. Visscherij kent België niet. Een oorlogsvloot heeft het land bijna niet, en wat het aan koop vaardijvloot bezit, is in verhouding tot de onze niets. De eenige haven van betekenis is Antwerpen. De huizen, villa's, kasteelen en paleizen aan Bel gië's Noordzeekust dienen als onder dak voor de vreemdelingen, die de zee zoeken. De Belgische bevolking zelf is eerder afkeerig van haar zee. Geen der beroemde sc hilders heeft de zee gezocht, weer in tegenstelling met de Hollanders, die steeds water schilder den en lucht. In de heele Viaamsche literatuur is geen aanbidding der zee meermin te vinden. En wanneer de 1* f gezongen woidt van de badplaats Oostende, prijst men den nieuwen vuurtoren, men spreekt van de mooie gebouwen, men roemt het Viaamsche vlakke land, doch van het goddelijke vergezidht over de zeezwijgt men. Inderdaad, het is een merkwaardige karaktertrek der Belgen. De Volkswil merkt op dat Neder land door het tractaat van 1648 uit vrees voor zeehandelconcurrentie Bel gië heeft afgesloten voor de Schelde, en dus voor de zee. Hierin ligt de oorzaak. En verdervolgens het trac taat van 1814 van Parijs mag Ant werpen geen oorlogshaven zijn, dus België kan geen oorlogschepen heb ben. Ten slotte: de Noordzeekust is een duinenreeks, niet geschikt voor groote havens. Het merkwaardige wordt dus wel verklaard. —o Dit wordt meermalen beweerd. Ons antwoord isneen, we zijn slechts waarheidgezind. Onder den invloed van leugenkran ten heeft men ons veel kwalijk geno men, maar telkens meer verbreidt zich de overtuiging, dat wij de waarheid spraken, is algemeen het woord, dat die leugenkranten veel schade hebben veroorzaakt aan de Belgische burgers, door hen te houden in een geest van gerustheid, terwijl het gevaar reeds stond voor de poorten. Wie deed nu wijzerwij, die de waarheid stelden, of zij, die ter wille van de volksgunst onwaarheid en ver zinsel drukten De drankzucht in het Engelsche leger. o Onder dezen naam namen we in dit nummer over de klacht, dat de militaire overheid de noodige macht moest hebben om den alcohol en de prostitutie uit de Engelsche recruten- kampen verwijderd te houden, en dat het drankmisbruik door den ooi log enorm is toegenomen. Deze klacht vonden wij zeer treffend. Ie. De Russische Czaar, om zijn volk in den oorlog flink te houden, verbiedt kortweg den verkoop van allen alkohol. En in de Engelsche Times wordt geklaagd over het toenemende drankmisbruik. 2. De Engelsche bladen stellen de Duitschers voor als barbaren.... en wij gelooven niet, dat in Duitsche recru- tenkampen drankmisbruiken en lichte vrouwen worden toegelaten. Nu zijn recruten nog geen soldaten, ze worden voor soldaat opgeleid, en het kan zeer wel zijn, dat, eenmaal op het oorlogsveld, het met het drank misbruik en de prostitutie uit is. Desniettemin blijft de klacht voor ons zeer treffend, en dit met name, omdat de Engelsche oorlogstaktiek is de wereld en vooral de Engelsche koloniën en Amerika te bewerken tegen den Duitscher als zijnde een barbaar. Wat zal er gebeuren Men schrijft ons uit Amsterdam Sedert enkele dagen vertoeven hier een groot aantal min of meer gewich- tig-doende Engelschen en Duitschers, die herhaaldelijk met elkaar conferee- ren. Zij logeeren first-class, en uit het feit, dat zij geregeld telegrammen laten wegbrengen en een zeer groote „post" ontvangen, wordt afgeleid, dat het men- schen zijn, die in hun vaderland een invloedrijke positie innemen, en die naar Amsterdam zijn getogen met een gewichtige opdracht. De Duitschers en Engelschen zijn zeer vriendelijk tegen elkaar, ze geven elkaar handjes en sigaren of cigaretten, als het regent loopen ze soms onder één parapluie, en druk pratend en gesticuleerend ziet men ze van tijd tot tijd door de Kalverstraat gaan. Het Amsterdamsche publiek begrijpt er dan niets van. Engelschen en Duit schers, als vrienden met elkaar om gaand Het is te begrijpen, dat hier allerlei geruchten den ronde doen, en dat* er verteld wordt, dat in Amsterdam tus- schen de Duitschers en de Engelschen geconfereerd wordt om tot een com promis te geraken. De vrede van Amsterdam zou dan aan den oorlog van 1944 een eind maken. Zijn wij goed ingelicht, dan trach- ten de Duitschers pn Engelschen in derdaad tot een compromis te komen. Maarde vrede wordt niet voorbe reid. Het gaat over zaken En Amster dam is het renüez-vous voor de zaken- menschen, Er moet grof geld verdiend woruen met dit zakendoen. BsaiiiHnlBSJ&eas. Wie inlichtingen weet omtrent de verblijfplaatsen van 1. de dochters van generaal WER- BROUCK, deze in Nederland, 2. den heer CHARLES VERMEIREN, Belgisch officier, 2e batterij artillerie, van Brussel, wordt verzocht die te geven aan ad vocaat mr. J. J. HEIJSE te Middel burg, of aan notaris H. A. VAN DALSUM te Hulst. WAARSCHUWING VOOR AlTOROBILISTEN EN WIELRIJDERS. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht deelt mede, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken van het Gezantschap te Brussel bericht ont vangen heeft, dat automobilisten en wielrijders, die zich voor hun genoe gen naar België begeven aan groote onaangenaamheden en gevaren bloot staan. Zoo werden op 25 October 14 Hollandsche wielrijders en 3 Holland- sche automobilisten gevangen genomen en op wielrijders mag zelfs geschoten worden. 3'£505. o De Ter Neuzensche Courant van 24 October vermeldde, dat tot den dag te voren over Terneuzen naar verder Nederland waren vervoerd 32505 Bel gische en Engelsche geinterneerden, waaronder 360 olficieren. Deze zijn grootendeels over de grens gekomen van uit Nieuw-Namen, Clinge en Kapellebrug over Hulst, en waren door de Duitschers omsingeld. Bij dit getal komen dan nog de in de rtc'nting Sluis en in Noord-Brabar t over de grens gekomenen, terwijl er nog een 4 a 5000 waren krijgsgevan gen gemaakt in Antwerpen zelf. Het is een respectabel getal, en wij hebben in Hulst niet voor indruk be komen, dat ze spijt hadden, dat ze uit den oorlog waren. De DoodenaKker hij Przcmysl. De correspondent van de „Reicbs- post' te Weenen schildert als volgt den doodenakker bij Przemysl Het ia ontzettend, zooveel do< d-n er aan Russischen kant voor Erzemyel gevallen zijn Ik heb daar gemeen schappelijke graven gezien van reus achtige afmetingen. Desniettemin üggeB er nog duizenden onbegraven lijken op het slagveld. Onze soldaten hebben gegraveD, wat ze maar konden, maar er was nog wel werk voor nog duizend han den, om deze reuzensporen van een duizendvoudigen dood uit te wisscben. De bestormingen der Russen kwamen reeds bij de eerste versperringen voor Przemysl tot staan Acht keer begonnen zij opnieuw een stormloop, en acht keer vervloeide hun storm in het vernietigende vuur der verdedi gers. Door alle oorlogscorrespondenten wordt eenparig meegedeeld, dat de Russen elke poging van de verdedi gers der vesting, om de Russische lijken op het glacis der vesting te begraven, met hevig kartetsvuur ver hinderen, blijkbaar om een verpes tende lucht te veroorzaken en hun verblijf in de vesting op die manier onmogelijk te maken. Volgens Oostenrijksche berichten sneuvelden voor Przemysl 70.000 Russen. Slechts door een onmeedoogend opofferen van menschenmate^iaal meende men de vesting te kunnen innemen, en al werden er ook in derdaad kleine nevensuccesjes mede behaald, dit off*r alleen toch was niet voldoende om de vesting te nemen. De hoofdaanval was tegen het zuidoostelijke front gericht. Hier on derhielden de Russen een gevecht van 7*2 uur lang. Het Ru-sische voetvo k, vertelt de „Reichspost", werd door zijn officiereu met zweepslagen voort gedreven. De opgeraapte gewonden eu gevangenen waren met striemen bedekt. "Wie terug liep werd door Russische mitrailleurs en kartetsvuur neergeschoten. Tien rijen d k renden de Moesjiks op ons los; ze tuimelden door elkan der en vielen dan bij massa's neer. Drie dagen en drie nachten golfden aldus ontelbare Russische bataljons tegen de ro:svaste stellingen en bra ken daarop uit elkander Alle grachten en groeven om het fort en alle draadversperringen lagen en hingen vol hoopen lijken. Wij voegen er bij Afschuwelijk, afschuwelijk. Dus zoo worden de moejiks, dat zyn de Russische boe ren- en arbeidersbevolking, gedreven, lot. door zweepslagen, tegen een mo derne versterkte vesting. Dat is geen krijgsbeleid, maar harteloos en ge wetenloos opofferen van menschenle- vens. De Nederlandsche militaire Willemsorde wordt gegeven voor „moed, beleid en trouw.u Wij den ken, dat geen dier Russische officie ren voor onze Koningin m aanmer king zon komen voor deze orde, omdat zeer zeker ontbreekt de voor waarde van beleid. INDISCHE WREEDHEID. In de diepste binnenlanden van Britsch-Indië, daar waar nog bijna geen enkel blanke is doorgedrongen, heerschen nog vreeseliike toestanden E-n Engelsch koloniaal-officier was ooggetuige van een wraaktooneel, dat ieder met afgrijzen moet vervul len. Hij was met zijn troepen de Nam-Ohan-rivier opgetrokken en zag zich genoodzaakt den nacht door te brengen in een streek, die door baar rijkdom aan wilde dieren alles be halve veilig wa*. In het holst van d«n nacht boorde men plotseling van groeten afstand een hevig lijgerge- brul komen. De mamchappen bega ven zich op weg en men naderde een open plek in het bosch, welks bodem van bloed doordrenkt was. Hier en daar op den grond lagen vergane overblijfselen van menschen- lii hamen en aan de boomen hingen ook ettelijke cadavers, Wel 50 tij gers liepen er rond. Zorgvuldig trok men door het dichte kreupelhout de open plek om en zag dat een van de vele opgehangen lichamen nog leefde. Toen de man bij kennis was ge bracht, bleek het Ong Keo, een op perhoofd, te zijn. Ilij vertelde, dat bij met zijn broer, die naijverig was op zijn rang gevochten had om het opperbootdschap, en dat hij verloren had. Al zijn volgelingen waren toen op de „plek des doods" opgehaogeu De handen waren hun afgehousven en met dit menschenvleeseh waren de tijgers gelokt, die dien nacht in grooten getale waren toegestroomd. (De Britsch Indiërs, welke het vrome Engeland in Frankrijk tegen Duitschland op het oorlogspad heeft, gebracht, zullen waarschijnlijk wat meer „beschaafd" zijn dan die der diepe binnenlanden. Anders zou de Engelsche vroomheid al te vroom ïijn.) O Een Belgische soldaat verklaarde in Hulstde Belgen zeiven hebben meer in België verwoest dan de Duitschers welke verklaring klopt op een nauwkeurig kennisnemen van de krijgs verrichtingen. En nu lezen we, dat de Engelsche schepen op 23 October uit strategisch oogpunt volkomen doelloos hebben geschoten op Oostende. Het viel ons op, dat het Fransch officieel commiqué van 23 October over de krijgsverrichtingen richting N euv.p' ort sprak van gedeeltelijke Duitsche successen, met een spijtigen toon, dat de Duitschers veel verster kingen hadden gekregen. En dat het Engelsche officieele commiqué van dcnzelfden dag over dezelfde zaak luidde Nergens hebben de Duitschers eenig voordeel behaald, en hunne aan- I vallen op onzen linkervleugel schijnen te zijn mislukt. Engeland heeft den invoer van suiker verboden. De heer Berthing nam ontslag als minister van Financiën, en minister van Financiën werd minister Treub, die enkele onderdecleli behoudt onder Finanti'ën. Portugal blijft neutraal. Zondag 1 Nov. wordt Mgr. Hopmans gewijd tot bisschop van Breda. De vrouwen van de Fransche sol daten krijgen 60 cent per dag plus 25 cent voor elk kind. In Rusland was de verkoop van brandewijn een regeeringsmonopolie, dat een miliard winst opleverde voor den Staat. Dj Czaar heeft nu denver koop totaal verboden en voor altijd. De beste Fransche wijnbergen zijn in het bezit van Duitsche kooplieden. Het is niet gemakkelijk, om vanuit een vliegmachine hoog in de lucht te kunnen berekenen, boven welke stad, dorp of veld men is. Onder den naam van steuncomité's wordt wel eens zwendel gedreven. In de Berlijnsche en Parijsche politie rapporten wordt van menig brutaal geval melding gemaakt. De Rumeensche koningskroon is geheel van ijzer, gemaakt uit een ver overd Turksch geschut. De berg Lovcen, die de Montene- grijnen zoo hardnekkig verdedigen, is voor hen een heilige berg, symbool hunner onafhankelijkheid. In 1910 beschikte Duitschland over 680 000 15 jarige jongens, en Frankrijk over 337.000. Is gevolg van den vrij wil 1 igen volkszelfmoord. Radioactief water in een mijn. In een oude verlaten tinmijn te Pon- sanooth (Cornwallis) heeft men water aangetroffen, dat sterk radioactieve eigenschappen vertoont. Een flesch dergelijk water wordt reeds voor 3 p. st. verkocht. De planten hebben de eigenschap zelf warmte voort te brengen. De commandant van Parijs en de prefect van politie verboden voor Parijs den geheelen verkoop van absinth en alcoholische dranken. Overleden is Porfirio Diaz, de oud president van Mexico, die zooveel jaren daar rust wist te bewaren. De Italiaansche Tribuna merkt zeer juist op. dat de oorlogvoerenden van de neutralen niet mogen verlangen, dat deze ten gunste der oorlogvoerenden hun geheelen haniei lam leggen. Benoemd tot minister van Land bouw, Handel en Nijverheid de heer F. G. Posthuma. De vrees van zoovele jonge Belgische mannen dat zij, terugkomende, in het Duitsche leger worden ingelijfd of voor de Duitschers moeten werken, is on gegrond. De zaak is alleen, dat zij hun gemeente niet mogen verlaten met het oog op toezicht, dat zij niet gaan naar liet Belgische leger. Dus heel redelijk, en geen oorzaak van vrees. Laten onze abonnés dit toch aan hunne gasten onder het oog brengen in het belang van allen, van hen zeiven het meest. Wij krijgen klachten, dat de Belgi sche armen en werknemers wel terug zouden willen, als de rijken ook maar gaan, opdat door wederkeerigen steun handel, nering, ambacht en nijverheid weder op gang komen. Dat ieder toch zijn plicht begrijpt en naar huis terug gaat. Oorlogsberichten: In het Oosten De Duitschers schijnen terug te trekken uit Midden-Polen, naar de Duitsche grens, althans halverwege. Zij dachten te winnen, totdat Russische versterkingen hen tot dit terugtrekken noopten. In het WestenEr wordt verschrikkelijk gestreden tusschen Nieuwpoort-Dixmuiden-Ypcre.:. Ook hier waren de Duitschers aan de win nende hand, totdat zij door verster kingen werden tegengehouden. Toe stand hier nog onbeslist.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 2