Flinke Grondwerkers Op het slagveld. Advertentiën- Uit de hand te koop WOONHUIS mm GEPLUTST WORDEN. mmmmËfflBgBHBMtm I n fl uenzalijders elk jaar komt 11w kwaal terug. Waarom Omdat ^influenza is als een slecht gebiuschte brand zij smeult Inf luenza smeult in uw lichaam. Waarom Abdijsiroop Abdijsiroop bevattende ten minste 50 pCt. onge- build tarwemeel. De maximum-prijzen zijn als volgt vastgesteld 9 cent voor een waterbrood van 5 ons gaar, 13l/2 voor een van V/2 en 18 cent voor een van 10 ons; voor melkbrood 3 cei t per 10 ons meer. Wittebrood mag al leen voor zieken gebakken worden. Rusland is bezig oorlogsleeningen te sluiten tegen een rente, die komt op ongeveer 6 pCt. Hnlp voor België. In Canada is men zeer begaan met het treurig lot van België en overal in het land worden commissies ge vormd om de Belgen te hulp te komen. De „Women's Canadian Club" te Ottawa heeft reeds balen vol kleede ren voor de noodlijdenden afgezonden en tevens een som gelds voor hen bijeengebracht. De regeering van de Dominion heeft 50,000 doll, beschikbaar gesteld en de provincie Quebec eveneens, de prov. Alberta heeft 5000 zakken meel gegeven Nieuw-Schotland rust een reddings schip uit en andere provincies zullen dit voorbeeld volgen. Het Huis van Vertegenwoordigers van Australië heett een gift van 100,000 p. st. voor de Belgen toegestaan. In een Engelsch blad wordt het voorstel overwogen de provincie Zee land van Nederland te koopen en bij België te voegen. Wij ontvangen van alle kanten be richten, dat huizen en boerde rijen worden geplunderd en daaruit gestolen door ei gen Belgische inwoners, en dat de overheden verklaren in de on mogelijkheid te zijneen behoorlijk toe zicht te houden, als de bewoners af wezig zijn. Laat toch niemand zich storen aan domme praatjes als „de Engelschen komen terug om de Duitschers uit Antwerpen terug te werpen" en meer van dat soort, met voor doel de pa niek in de menschen te houden, die domme praatjes worden uitgestrooid door slechte menschen; Dat ieder toch liever vertrouwe in de woorden van het gemeentebestuur van Antwerpen en van Kardinaal Mercier. Het is eene dwaling geweest, die veel ellende heeft veroorzaakt, de krantengedachte, alsof een oorlog kan worden gewonnen door drukinkt. Drukinkt kan echter wel, want ze is vet en zwart, een tegenstander beklad den, doch eenmaal komt de waarheid boven. Vrees hebben is goed, maar vrees moet verstandig zijn, ander is zij een slechte raadgeefster. Tijdens „Antwerpen in Brand", be schreven door Snieders, was er niet zulk een volkspaniek als er was bij de komst der Duitschers. Maar in dien Spaanschen tijd las het volk ook nog geen ophitsende leugenkranten. Bij Nieuwpoort wordt een slag ge leverd tusschpn Engelsch—Belgische gn Dultsphe troepen. peen uitslag bekend. Een Engelsch oorlogscorrespondent meent, dat het doel der Duitschers is de zeekust van Oostende tot Boulogne. De toestand in Antwerpen is rustig en kalm. De Duitschers zijn er be leefd en voorkomend, en bezorgen niemand last. De Belgische soldaten die er zijn loopen vrij rond in dienst van het Roode Kruis, maar zijn niette min krijgsgevangen. In Brussel is de toestand rustig. Er is geen gebrek, alleen aan sommige artikelen. o^- In Luxemburg is alles rustig, en worden de schaden door den Duit- schen opmarsch veroorzaakt royaal vergoed. Amerika zit vol door den wereld oorlog onverkochte katoen. o— Omdat de Russische spoorwegen in Polen, Galicië en de Oostzeeprovin- ciën, het gebied van den oostelijken oorlogstoestand, afhankelijk zijn van buitenlandschen steenkoolaanvoer, is dit een zeer groot beletsel voor de Russische troepenverplaatsingen. —o De Braziliaansche Staat Baliia zal, wegens de belemmering van den uit voer, denkelijk de couponrente van 1 November niet kunnen betalen. o Kardinaal Mercier is weder in Me- chelen. o Onder de Hindoe's en Turco's schijnen veel katholieken te zijn. Van uit Noord-Brabant kwamen reeds van af begin dezer week berichten, dat de terugkeer der vluchtelingen naar België in vollen gang is. Proclamaties zijn aangeplakt van wege het Duitsche bestuur, dat de jongelieden, die gehoor geven aan den oproep der Belgische regeering tot onder de wapenen komen dtr drie laatste klassen, het leven hunner ouders in gevaar brengen, en dat die oproe pingen ongeldig zijn. De spoorwegverbinding tusschen Antwerpen en Brussel is hersteld. De onzinnige angst der Belgische bevolking wegens de Duitschers begint geheel te verdwijnen. Men begint in te zien, dat deze menschen zijn als ieder ander en niet, zooals de leugen kranten hadden wijs gemaakt, bar baren. Professor Speranski te Moskou wijst in een artikel er op, dat de Russische kloosters (Grieksch-orthodox)^ wier rijkdommen onuitputtelijk zijn, niet het minste bijdragen voor de strijdmidde len noch iets deden om te zorgen voor zieken en gewonden. Er gaan berichten, dat Engeland van Portugal zal eischen, dat dit land ook den oorlog verklaart aan Duitschland. Doelom de in de Portugeesche ha vens gevluchte Duitsche handelssche pen te kunnen vernietigen. Er was hier deze week vooral sedert Dinsdag een groote strooming tot te rugkeer door de Belgische vluchte lingen. —o De gewezen Mbret. Prins Willem van Wied (de gewezen Mbret van Albanië), is als majoor a la suite bij den Duitschen generalen staf ingedeeld en naar het front ver trokken. —o Uit Antwerpen's geschiedenis. Antwerpen, een van de belangrijkste havens van den wereldhandel en van oudsher een sterke vesting aan de Schelde, is in den loop der eeuwen herhaaldelijk belegerd. Belangrijke data uit Antwerpens ge schiedenis zijn 1585 (17 Augustus). Na een beleg van 14 maanden wordt de stad door de Spanjaarden onder den hertog van Parma veroverd en geplunderd. 1706 (5 Mei). De vesting wordtin genomen door den Maarschalk van Saksen. 1830 (27 October.) Ingenomen door de Belgische opstandelingen, hoewel de citadel nog in handen van de Hol landers was, die van daaruit de stad beschoten. 1832 (23 December). De citadel belegerd door de Franschen en na een dappere verdediging ingenomen. 1Q14 (9 October.) De stad na een beschieting door de Duitsche belege ringstroepen ingenomen. o De Arnhemsche politiezaak. De inspecteur van polite ie Arn hem, A. v. M., door het Gerechtshof te Arnhem wegens het veroorzaken van den dood door schuld, tot veertien dagen hechtenisstraf veroordeeld, heeft aan H. M. de Koningin gratie he- vraagd. Japan heeft de neutraliteit van China geschonden, en China heeft hiertegen officieel geprotesteerd, Er wordt een grooten slag geleverd in Noord-Frankrijk, die voor doel heeft, eenerzijds van de Duitschers om mees ter te worden van de Noordzee-kust, anderzijds van de bdndgenooten, otn deze te bezetten tot aan Ostende. o— Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 14 faillis sementen tegen 31 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Sven Heil in over Duitschland. BERLIJN, 19 Oef. (W. B.) De be roemde Zweedsche onderzoekingsrei ziger Sven Hedio, die zich op het Duitsche front in het westen bevindt, zond op 5 Oct. aan een vriend een brief, die thans in „Sydsvenka Dag- bladet" gepubliceerd wordt. Daarin j schrijft Hedin, dat hij van den eersten j dag af geen oogenblik in twijfel heeft verkeerd hoe de oorlog zou afloopen. Nu hij met eigen oogen zooveel heeft gezien en in het middelpunt der ge beurtenissen is, begrijpt hij beter dan ooit, dat het Duitsche volk, dat strijdt voor zijn bestaan, overwinnen moet. Het is een groote volksverhuizing van Germanen naar het westen om voor eigen voortbestaan, toekomst en groot heid te strijden, een volksverhuizing, zooals de wereld er nooit eene heeft gezien. Van de tegenovergestelde zijde, van het front naar Duitschland, gaat ookgeen sterke stroom van gewonden en gevangenen. Hedin heeft gezien, hoe de gevan genen worden behandeld en gesproken met eenige honderden Fransche krijgs gevangenen. Deze gewagen, zonder een enkele uitzondering, met lof vari de zachte, humane behandeling, die hun te b.eurt valt. Zij krijgen hetzelfde krachtige, warme voedsel als de Duitschers. Hij wijst verder op het ridderlijk optreden der Duitschers en verklaart, dat Duitschland geen enkele kogel over de grens zou hebben gejaagd, wanneer het daartoe niet gedwongen was ge worden. Hij geeft den bewoners der neutrale staten den raad de berichten in de bladen kritisch te lezen, daar nooit zulke grove leugens over Duitschland in de wereld zijn verspreid als thans. Hedin heeft den Keizer gezien en weet, dat hij op zijn post is een voor beeld voor zijn geheele leger, dat hem verafgoodt. Hedin verklaart verder op zijn eere woord te kvnnen verzekeren, dat de Keizer tot het uiterste alles heeft be proefd om den oorlog af te wenden. o Het ernstige gevaar. De volgende dagor.ler is versche nen, gedagteekend 15 Oct. Order aan alle troepen van Land- en Zeemacht. Ik vestig de aandacht op de omstan digheid, dat onder de duizenden vluch telingen, die gedurende de laatste da gen ons land hebben overstroomd, er vele vrouwen zijn van verdacht allooi, wier omgang met de soldalen voor de laatsten de treurigste gevolgen kan hebben. Ik verzoek allen troepen-comman danten deze aangelegenheden met hun ondergeschikten te bespreken of le doen bespreken. Ik wijs op de hulp, wdke de officieren van gezondheid bij deze besprekingen kunnen verleenen. De Generaal, Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, SNIJDERS. o Kruit voor (le Fransche Marine. Uit Duitsche bron vernemen wij, dat de Fransche Regeering in den aanvang van dit jaar besloot, een groot labo ratorium op te richten, waar alle in aanmerking komende kruitsoorten kun nen worden onderzocht. Van een der gelijke Instelling zou men eindelijk een goed kruit voor de scheepsartille- rie verwachten. Een bekend vakman, professor aan de polytechnische hooge- school, heeft de leiding op zich ge nomen. Eenige maanden lang hebben marine-officieren en artillerie-ingeni eurs aan een nieuwe kruitsamenstel- ling gewerkt, doch wellicht zonder eenig gunstig resultaat voor den hui- digen oorlog. Het kruit, dat totnogtoe bij de Fransche Marine gebruikt werd, zou practised onbruikbaar zijn gebleken. Nog kort geleden zijn 400 kisten in zee neergelaten, omdat er zich sporen van bederf bij voordeden. o— In Antwerpen kost, volgens een cor respondentie in het Handelsblad van 22 October: brood van 1 Kilo 14 en 15 cent, boter 3 frank de Kilo. In Hulst? Dit nu miner verschijnt zonder ISEjMad. Het Vrije Woord voor Abonnés. Daar liggen ze neer de gewonden, Getroffen door 't moordende lood, Hun lijden is vreeselijk groot 1 Zij bloeden uit al hunne wonden. O, bange en bittere stonden, Zoo vol van geklag en geween Waarin zij niet weten waarheen Vanwege hun schrijnende wonden. Ze liggen macht'Ioos neer en verguisd, En wachten hulp in 't hachelijkst lot, Maar 't is vergeefs op redding ge wacht Vergeten, verlaten, droevig lot Van dorst versmacht in somb'ren nacht, Wegkwijnend en stervend, ver van huis. een schoon met STAL en TUIN te Nieuw-Namen gemeente Cling e. Koopsom fr. 2200. Te bevragen ten kantore van nota ris H. A. VAN DALSUM te Hulst. o Bricetgrobbe Yereenigte rille HERMUHLHEIM bij KöLN. Uurloon 45 pf. Winterwerk. Voorzien van papieren om over de grenzen te gaan is noodzakelijk. Schriftelijk melden J. KOREMANS bij MASSONE te Berrenraht bij K I n, of FRAU KOREMANS te BergGladbach bij Köln. EVI !H1\STE TOCHTJE MET ii.üii S'HISOPMEIW OMliiUMIBt Gij weet het al te goed, gij allen die vroeger eens aan influenza ge leden hebt, met schrik-ziet gij de koude winter naderen, want elk jaar, soms reeds na den eersten guren dag, krijgt gij Uw oude influenza terug. Omdat Uw influenza nog in Uw lichaam sluimert. Omdat Uw influenza onderdrukt, niet genezen werd. Omdat Uw influenza niet in den grond behan deld werd. bestaat er op heel de wereld dat in staat is Uw Influenza grondig en b 1 ij vend te genezende dat met verrassend resultaat de influenzakiemen doodt, in de afgelegenste schuilhoeken van AbulJSlFOOp Uw lichaam opspoort en ver- nietigtde 1111 dat Uw influenza voor goed zal uitroeien en zal voorkomen, dat ge Uw kwaal nog eens terug krijgt de Bedenkt als gij begint te hoesten, niezen, of zoogenaamd verkouden zijt, dat duizend tegen een, het een nieuwe influenza-aanval is, welke U bedreigt. Gebruikt onmiddel'ijk de krachtige Abdijsiroop, teneinde de opkomende nieuwe influenza-aanval in haar opkomst te smoren en verouderde kwaal thans grondig en blijvend te genezen. Geen beter middel tegen asthma, borst-, keel- of longaandoening dan de Abdijsiroop. Prijs per flacon van 230 gram, F. 1.van 550 gram, F. 2.en van 1000 gram, F. 3.50. Hoe grooter flacon hoe voordeeliger dus. Eiscl.t onze handteekeningL.T, AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle drogisten en apothekers.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3