Een geneesmiddel Korte berichten. Hi] bestormt den hemel, opdat er spoedig vrede kome, en hij bidt ook, dat de vrede bewaard blijve onder hen die dezen nog genieten." Dc zwakke positie van ItusiaiMl. o Ze is deze dat voor Rusland zijn gesloten de Dardanellen, de Oostzee, en nu weldra de Witte Zee door den naderenden winter, terwijl hare spoorwegen af hankelijk zijn van steenkolenaanvoer uit Midden-Europa, dat voor haar gesloten is. Daardoor is voor Rusland elke verbinding met West-Europa afge sloten, kan zij niet verzenden naar Frankrijk en Engelanden niet van deze landen betrekken hare oorlogsbehoeften En hierbij komt nog, dat Rusland even zoo weinig oorlog kan voeren als een ander land zonder voldoende contanten, Rusland voor hare ont wikkeling nog steeds behoefte heeft aan contanten uit Frankrijk en West- Europa, en ze deze niet, van hieruit kan krijgen. Verder, al heeft Rusland veel menschen, deze weten niet waarom zij zich eigenlijk moeten laten dood schieten, zooveel liefde hebben zij nooit ondervonden van den Czaar en van de groote heeren, en het blijkt telkens dat, als zij er kans voor zien, zij er niet zooveel rpijt van hebben als zij krijgsgevangen kunnen worden gemaakt. Vervolgens voor het groote troepenvervoer en troepenverplaatsing, telkens noodig op zulk een groot front, in een oor log als deze noodig, is noodzakelijk en met name op de slechte wegen in Rusland, het hebben van een uit gebreid strategisch spoorwegnet. Dit hebben wel Duitschland en Oosten rijk, Duitschland vooral, maar niet Rusland. Door dit alles blijft ook tegen Duitschland Oostenrijk Rusland wel een reus, maar een reus zonder reu zenkracht. Dit alles wordt door velen niet voldoende ingezien, en toch zijn het heel nuchtere waarheden, die ieder kan begrijpen. m EENS: DE FIUMEMWESTIE. —o Sedert de dorpswinkelier van dit no. ons er op opmerkzaam maakte, is onze aandacht aan deze zaak ge wijd, en werkelijk ze is interessant. Zoo vernamen we nog, dat een vrome winkelier uit Hulst, den frank aanneemt tegen 43 cent, en dat de zeer vrome firma Wilkiag alhier de kluit (10 centimen) aanneemt tegen 4 cent, dus tegen 40 cent, dus tegen 40 cent den frank. En dan te bedenken, dat de prij zen der levensmiddelen hier sedert de komst der Belgische vluchtelingen zoodanig zijn gestegen, dat wij ons sterk maken, dat ze op geen plaats in Nederland hooger zijn. Dit gevoegd bij de frankenkwe8tie verwondert ons niet de uitlating van een gevluchte Belgische winkeliersvrouw Als die Hollanders bij ons komen, zullen wij ze ook zoo afzetten Voor den goe den naam der Hol anders moeten wij echter zeggen, dat de menschen in Hulst geen Hollanders zijn maar Zeeuwen, en dat een Hollander, „die Hollanders" voor den rechtge- aarden Hulstenaar een vreemde ling is. Wij hebben niet vernomen, dat er in Hulst een toezicht is op de prijzen der eerste levensmiddelen. De burgemeester is de frankenwisse- laar en de secretaris is kruidenier. De tocMtiiiu! in Antwerpen. O De verklaring van het Gemeente bestuur van Antwerpen is van dezen inhoud De bevolking moet zich van alle vijandelijkheden cn van alle beleediging tegenover het Duitsche leger onthouden. Eén enkele daad van één onvoorzich tige kan den dood van honderden on- schuldigen veroorzaken, brand en ver nieling na zich sleepen. Doch indien orde en rust heerschen, zal niemands persoon of eigendom gedeerd worden. Het college van burgemeester en schepenen blijft zijn bestuurlijke zen ding voortzetten, evenals de intercom munale commissie van raadpleging, welke na het vertrek der Belgische regeering is samengesteld. De burger wacht, welke haar wapens afgegeven heeft, zal niet verontrust worden. Het gerucht, dat Belgische jonge mannen tot Duitseken krijgsdienst worden op geroepen, is van allen grond ontbloot. Doch Belgische soldaten in burger- kleeding moeten zich bij de politie aanmelden, willen zij niet aan strenge straffen zijn blootgesteld. De gemeente besturen zullen maatregelen nemen van requisities en inkwartieringen. De handhaving der openbare orde blijft aan de gewone politie toevertrouwd. Samenscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden. Het behouden of dragen van vuurwapenen is even eens verboden. Huiszoeking kan des noods plaats hebben, Alcoho1 mag noch verkocht noch uitgestald worden, De herbergen zullen om acht uur ge sloten zijn. Alleen de politie en openbare amb tenaren mogen zich na 8 uur op straat bevinden. Alleen de vrijwillige politie en overheidspersonen zullen een arm band met Belgische kleuren dragen. Bedrijven, die voor de voeding zorgen, moeten binnen 12 dagen heropend worden, anders zullen bestuursmaatre gelen volgen. De uit Antwerpen ge vluchte burgers, die. een regelmatige broodwinning hebben, kunnen in de stad terugkeeren. Huisdeuren mogen ten allen tijde gesloten blijven, 's Nachts behoeft in de huizen geen licht te branden. De verklaring is onderteekend door Jan de Vos, burgemeesterVictor Des- guin, schepen Frans van Kuyk, id. Gustaaf Albrecht, id.Louis Strauss, id.Alfred Cools, id. Hubert Melis, d.d. stadssecretaris, alsmede door de intercommunale commissie van raad pleging. Een misrekening met de Russen. De beteekenis van de groote getallen is in dezen oorlog van het grootste belang en het is verbazingwekkend te zien, hoeveel* kracht er ontwikkeld wordt. Een maand geleden meende men, zoo zegt de „Manch. Guardian", dat zoo de Duitsche troepen hun leger in ongeveer twee gelijke deelen verdeel den, aan de beide grenzen, zij ten minste op een der oorlogsterreinen moesten komen te staan tegenover een sterkeren vijand. Op het westelijk oor logsterrein schijnt dat niet het geval te zijn, hoewel men zou meenen dat de vereenigde Franseh-Rngelsche legers minstens anderhalf maal ?oo sterk moesten zijn als de Duitsche troepenr macht. Toch is dit niet zoo. En ook in het Oosten schijnt dit niet het geval. Want zoo de Russen niet geringer in aantai waren dan de Duitsch-Oostenrijksche troepenmacht in Polen, zouden zij niet zoo snel terugtrekken. Het Engelsche blad trekt daaruit de conclusie, dat de bondgenooten de sterkte der Duitsche reserves zeer schij nen te hebben onderschatdie reser ves worden nu in de gevechtsüniën gebracht, niet ais afzonderlijke een heden, maar als aanvulling van de li- nïeregïmenten. De Russische reserves zijn even on geoefend als de Engelsche en nog moeilijker' bijeen te brengen. Want het leven is harder en korter in Rus land dan in Duitschland of Engeland. Niet alleen is de Russische boer van veertig jaar veel ouder dan een man van zijn jaren in Duitschland of En geland maar van de Russische be volking sterft een grooter deel voor dat bet dien leeftijd bereikt, dan in andere landen. En het verloop van ge oefende reservetroepen is daardoor ook grooter. Het grooter aantal van de Russische bevolking zal wel blijken, vroeger of later, maar het zal waarschijnlijk wel later zijn. Doch in dezen tijd blijven de bondgenooten te velde in de minder heid, en het is juist Duitschland's hoop en kracht, dat het in de eerste maan den de overwinning zal behalen. Rusland. De „Manch. Guardian" klaagt over de Russische taktiek Rusland, zegt het blad, was veel eer klaar met zijn mi litaire mobilisatie dan Duitschland en Frankrijk verwachtten en Rusland heeft, toen 't den rechtervleugel der Oostenrijksche troepen in Galicië te rugdreef, den dienst vergoed dien Frankrijk bewees, door den eersten schok op te vangen, maar in an dere opzichten geeft Rusland den bondgenooten, zoo zegt de „March. Guardian", reden tot teleurstelling. In plaats van den Duitschen tegenstand uit te putten door een voortdurende overstrooming met groote troepen en onophoudelijken druk op de grenzen, gaat het in het oosten nog slechter dan in het westen, geeft de veldtocht in Rusland nog meer „ups and downs" dan die in Frankrijk. Op dit oogenblik zijn zelfs de Rus sische troepen minder vooruitgekomen dat wil zeggen verder teruggetrok ken dan zij aan het einde van de eerste oorlogsmaand waren. De nederlaag van generaal Samsonof was nog ernstiger dan de slag bij Moekdendaar verloren de Russen meer dan 100,000 man, in den slag bij Tannenburg verloren zij alleen aan gevangenen zooveel menschen. En deze nederlaag werd gevolgd door die van Insterburg en Lyck. Zelfs het stérkste leger kan zulke verliezen niet lijden zonder gevaar, en het is dus niet te verwonderen, dat de Russen grond verloren aan de grens. Het Duitsche leger, onder Hinden burg, den overwinnaar van Tannen burg, is niet ver van Warschau, en de Oostenrijkers, aangevuurd en ver sterkt door troepen van hun bondge noot, zijn er in geslaagd, van Krakau op terukken doorGaliciënaarPrzemysI, dat belegerd werd, maar waarvan het beleg moest worden opgebroken. En de rechtervleugel is nog verder ge gaan. Langs de hellingen van de Kar- pathen voortrukkend, heeft zij de Ko zakken verdreven, die de bergpassen van de Karpathen bezet hadden. Zoo Lemberg nog niet door de Oostenrij kers hernomen is, wordt het toch be dreigd van de zuidzijde. dat alle voorkomende ziekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmid del gemaakt en gebruikt worden. A1AAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f 0,75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende borstbenauwd- heid en borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f0 65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTIL LES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f0,80. Proefflacons f 0,30. KINA KOORTSDROPPEN van Apo theker goom zijn gemaakt van de zui vere kinabast en zijn doordat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koqrts, binnenkoorts, malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f 0,60. LAXEERPILLEN van Apoth. Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en Slijmen bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPASTILLES van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voortkomende ziekten en de pastilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2,00. HOESTSIROOP van Apoth. Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet de hoest spoedig bedaren. Prijs per flacon f 0,70. AAMBEIENZALF van Apoth. Boom geneest spoedig uit- en inwendige aam beien, blinde en bloedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en ver krijgbaar in de meeste Apotheken en drogistenwinkels. Waar niet verkrijg baar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door Firma A. H. Boom te Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. De godsdienst bij liet Dniscbe volk. Wij lezen in de „Köln. Volkszt." „Gaat nu naar de kerk, knieli voor God en smeekt Hem om hulp voor ons dapper leger." Hoe heeft dit heer lijk woord van den keizer bij het begin der mooilisatie een tweede leger van hen, die bidden, „mobiel" ge maakt! Terwijl te velde, voor de vijandelijke vestingen, het Duitsch reuzengeschut dondert, roepen thuis de klokken der christelijke kerken om dit christelijk legerbevel uitte voeren. Ttrwijl in het vijandelijk land de dapperen onophoudelijk van overwin ning tot overwinning aanstormen, knielen in het vaderland de vrouwen voor de altaren en bestormen den Hemel om Duischland's zege. En wan neer zij terugkomen, de Duitsche, christelijke strijders en overwinnaars, terug van de slagvelden, welke zij biddend hebben doorkruist, terug met stukgeschoten ledematen en bloedende wonden, om in het vaderland liefde rijke verpleging, rust en genezing te vinden, dan ziet men hen weer dan kend en vol stichting in de stille uren van gebed, dan staan zij weer actief in het leger van hen, die bidden. Aangrijpend was het, de dappere, ge wonde soldaten te zien in de huis kapel van het Gezellenhuis in Dtissel- dorf. Daar knielden zij neer voor den eucharistischen vrede-koning op den troon van genade, in het H. Sacra ment daar knielden zij, ook in deze ure, den keizer en zijn christelijk woord getrouw. Daar luisterden zij, de sterke krachtige krijgslieden, ontroerd naar het woord van den priester, die hun de heilige Eucharistie, als het hoogste ejreteeken en het heiligste overwin- ningsteeken voorhoudtdaar knielen zij, het hoofd verbonden, den arm in een doek, moeilijk steunend op een stok, aan de Tafel des Heeren, daar bidden zij uit den grond van hun trouwe Duitsche soldatenharten, voor de heilige goederen waarvoor zij ge streden en geleden hebben, zij, onze biddende, gewonde broedersEen schouwspel voor engelen en menschen! £n als het middagklokje op nieuw klepte om een „gebed voor onze ge sneuvelde soldaten", geven zij getui- g nis van hun kameraadschap tijdens den vrede in het garnizoen, tijdens den oorlog op het slagveld, omgeven van nood en dood. En zij doen dit op hemelsche verheven wijze! O De stadsadvocaat van Antwerpen, de heer de Clercq, hield Vrijdag te Roosendaal op het stationsplein een toespraak tot de Antwerpenaars, waarin hij hen aanraadde terug te keeren. o— De plaatsen in den zuidelijken bui tergordel van Antwerpen moeten veel geleden hebben. o Een rondschrijven van Z.Fm. Kardinaal Mercier. 17 Oct. Z. Em. Kardinaal Mercier heeft een rondschrijven gericht tot de Belgische geestelijkheid, waarin Z.Em. deze oproept, zoo spoedig mogelijk naar haar standplaatsen terug te kee ren, opdat ook de andere bewoners van België mogen volgen. De heffe der bevolking rooft en plundert thans, zoodat de komst der meer goede bur gerij noodzakelijk is. Q-' Volgens den correspondent van de Engelsche Times is het Duitsche leger in Frankrijk bezig om in een breed front terug te trekken. En vo'gens berichten uit Bordeau gebruiken de Duitschers Fransche en Russ!sche krijgevangenen voor de constructie eener tweede linie metalen en steenen loopgraven tusschen Luik en Coblenz en een verdubbeling der linie tusschen Herbesthai, Aken en Coblenz—Deutz. Oproep. De „Middeib. Ct." bevat de volgende oproeping Ondergeteekenden, leden van het Belgisch Steuncomité, geven aan hunne Antwerpsche medeburgers den raad, zoo haastig mogelijk naar Antwerpen terug te reizen, desnoods zonder hunne familie, en wel in eersten rang de stadsbeambten, diegenen, die tot pu blieke diensten behooren, de bakkers, vleeschhouwers, kruideniers enz. en andere stielmannen. J. Royers, volksvertegenwoordiger en gemeenteraadslid. K. R. Meerbergen, provinciaal raadslid. E Beuckeleers—Donche, lid van het landverhuizerscomité. P. de Mty, redacteur van het „Han delsblad »ai. Antwerpen". E. van Heuck, bureeloverste van de Antwerpsche Waterworks. P. Peeters, nijveraar te Duffel. V. Collumbien, handelaar te Brussel. Een nieuw zoeklicht. Een nieuw zoeklicht van 500 milli- oen kaarsen, het werk van een Duit schen uitvinder Heinrich Beek, zal op de werf te Brooklyn beproefd worden. Daar het licht zijn stralen kan uitzen den over een afstand van vele mijlen, zal het den nacht in dag kunnen ver anderen. (Ned. Zeewezen). Uit Frankrijk komen geen berichten die eenig houvast geven. Het is, alsof, er van weerszijden wordt getracht het geen daar geschiedt verborgen te hou den, wat echter wel wijst op de mo gelijkheid van verrassingen. De Russen rekenen er op, dat zij den grooten slag zullen winnen, die thans in Polen wordt gevoerd. Daar tegenover staat, dat zij hadden gere kend, dat deze slag zou worden ge streden bij Krakau, Oostenrijksche grens, en de Duitschers staan bij War schau in Polen. Volgens Russische berichten zijn de Duitschers aan de Russische grens anderhalf millioen man sterk, waarbij dan nog komen de Oostenrijkers. De Duitschers maakten in Brugge en Oostende veel oorlogsbuit, o. a. 200 locomotieven. In militaire Duitsche kringen wordt verwacht, dat he' slechts een kwestie van dagen is, dat de Duitschers in Warschau, de hoofdstad van Polen, zullen binnendringen. Er is Zaterdag een gevecht geweest in de Noordzee tusschen een Engelsche kruiser en vier torpedojagers, en drie Duitsche torpedo's waarbij deze laatste drie tot zinken zijn gebracht. o— In Londen is de stemming gedrukt, omdat de vorige week opnieuw een groote Engelsche kruiser door een on derzeeër is tot zinken gebracht. Van alle zijden komen verzoeken uit Antwerpen, dat de buigerstoch zullen terugkeeren, want alles is veilig. Portugal mobiliseert. o Wij ontvingen schrijven van een klein-landbouwer van Boschkapelle, klagende, dat, terwijl de boeren en de arbeiders dezer gemeente zooveel doen voor de arme Belgische vluchtelingen, voor deze niets wordt gedaan door de Belgische grondeigenaren en de Gods huizen, die zooveel en bijna alle land bezitten in Boschkapelle. Als Belgische vluchteling langer in Nederland blijvende dan noodig is, en nu nadat ieder veilig naar zijn stad en dorp kan terugkeeren, hiertoe aange zocht door gezaghebbende mannen en zelfs door Kardinaal Mercier, is mis bruik maken van gastvrijheid, en laf heid, welk laatste niet klopt met „Vlaamsche Leeuwen." Het laatste Belgische legertje in Noord-België onder generaal de Schep per, dat lag bij de Achelsche Kluis, is nu ook geinterneerd in Nederland. In de stad Londen zijn op yersphil- lende plaatsen volkswoelingen ontv siaan tegen Duitsche winkels en kof fiehuizen zeker als gevolg van het niet kunnen verkroppen, dat het den Engelschen op het oorlogsterrein niet vqor den wind gaat. De aardappeloogst 1914 is in Duitsch land, buiten de niet-mèdegerekende van Oost-Pruisen en Boven-Elzas, 2 millioen meer dan het gemiddelde van 1904-1913. Winkeliers uit Antwerpen hebben brieven gekrege-n van buren dat, als zij op 25 October niet terug zijn en hun zaken niet hebben heropend, de Duitschers de winkels zullen openen en den voorraad aanslaan. Het adres voor inlichtingen omtrent Belgische geinterneerden is Informa tiebureau vae het Roode Kruis, Lange Voorhout 6 te 's Gravenhage. Het adres voor inlichtingen omtrent burgervluchtelingen is tot de Centrale commissie voor Vluchtelingen, Lange Voorhout 45 te 's Gravenhage. Iirood voor de Zaanstreek Ter besparing van den voorraad tarwebloem is door de burgemeesters van Zaandam, Koog Zaandijk, Wor- merveer en Krommenie in onderling overleg besloten, dat de bakkers voort aan geen tarwebrood mogen bakken,

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 2