w? flick's Cacao wmmsGMumT ELKEW eatbkbag. No. '268. Zaterdag 24 October 1914. 6e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Huist. Richting: Voor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. Gentschestraat C 7 te Hulst. Stichter'- 11. A. van Dalsum. Bierkaaistraat A 28 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. £43.50. ER IS de allerbeste. DE VOLKSWIL REDACTIE: Abonueineut per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELOIEfr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Vrije Woord en voor dien van Advertentiën. ADMINISTRATIE: D R U K K E li IJ Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. Wraakroepende zonden. o— Ze zijn die, welke door hare groote boosheid ook in deze wereld Gods rechtvaardige wraak afroepen, waar door God als gedwongen wordt op zichtbar»/: wijze te straffen, ter instand houding van de maatschappij. Deze zichtbare straffen, zijn er reeds geweest tegen bewerkers tot onzen on dergang, en toch, de harten bleven even versteend, ja, ze blijven even versteend zelfs na het aanschouwen van de oor logsellende van onzen tijd. Indien echter zelfs deze niet in staat is de versteening der harten te doen verzachten, wat denken dan toch wel onze belagers, die dit zijn uit afgunst wegens Gods genade, hoe eenmaal het einde zal zijn De Schrift leert hun „Aan een versteend hart zal het ten laatste slecht gaan." En als zij aan nemen, dat de oorlog een Gsdsgericht is, dus hierin wordt gehoord Zijne stem, waarom volgen zij dan toch niet op den raad der Schrift, om in dit geval hunne harten niet te versteenen Wij moesten aan dit alles denken, toen wij vernamen, dat een dorpspas toor een Belgischen vluchteling wilde overhalen om niet te lezen het Extra nummer van de Volkswil, dat onze drukker enkele keeren uitgaf, opdat de vluchtelingen toch iets zouden we ten van het oorlogsterrein en van den algemeenen toestand. Is zooiets niet schande, wijzende op een versteening van het hart als waarvan niemand zich a's mensch een voorstelling kan maken Het is alleen mogelijk zich die voor stelling te maken door in die verstee ning der harten te zien de Goddelijke straf van verblinding, welke te 'dien tijde was gekomen over de Joodsche priesterschap en aanhang, bij Johs. 12:40 omschreven als: „Hij heeft hunne oogen verblind en hunne har ten verhard, opdat ze niet zien met hunne oogen en erkennen met hun hart en zich bekeeren, zoodat ik hen geneze." Wij zouden van die belagers wel eens willen vernemen, hoe zij denken aan de eeuwige verdoemenis te ont komen, waar de Schrift hun voorhoudt „Dan (in het uiterste) zullen zij Mij aanroepen, en Ik zal hun niet ver- hooren." o Een winkelier uit een der dorpen rondom Hulst schrijft ons: „Wegens de moeilijke omstandighe den door den oorlogstijd ontvingen „in den laatsten tijd de winkeliers bijna „niets meer dan Belgisch en Fransch „geld. „Ik ging laatst bij de heeren van „Waesberghe op het wisselkantoor te „Hulst om te vragen eenige honderde „franken om te laten zetten voor Hol- „landsch geld. Ja, was het antwoord, „maar meer dan f 43.50 kan niet gege- „veti worden. „Is dat rechtvaardige handel of wel „strooperij „Als 43 50 goed is, wat moeten wij „dan den vluchtelingen uitbetalen voor „een frank? Moet de ellende dier „menschen nog grooter gemaakt wor den als die reeds is? Wij vonden den inhoud van dit schrijven ongeloovelijk, en wij gingen eens op informatie uit. En wij vernamen, dat er winkeliers in Hulst waren, die op een gegeven dag de frank rekenden voor 42 cent. Hierdoor reeds vonden wij dat schrij ven bevestigd, daar de prijs verband houdt met wat het kantoor van Waes bergheJanssens uitbetaalt. Wij lieten iemand naar dit kantoor gaan om een bankbillet van fr. 20 in te wisselen om nog zekerder van de zaak te zijn, maar wegens de over stelpende drukte ging hij terug, doch wist' te vernemen, dat op 20 October werkelijk slechts werd uitbetaald tegen 43.50 (misschien op den dag van onzen briefschrijver), maar dat op 21 Octo ber werd uitbetaald tegen 46 cent. Wat is nu de zaak? De Belgische vluchtelingen kunnen den frank inwisselen tegen 47,75, den prijs vastgesteld door de Belgische Nationale Bank in rekening-courant met de Nederlandsche Bank, waarvan dat kantoor van Waesberghe een cor respondentschap heeft. Dus dit is de waarde, nog op heden, voor die Na tionale Bank. En wij lazen als wisselkoers op 20 October Amsterdam Parijs zicht 47.6048.10. Rotterdam Parijs 48. Wisselkoers op Brussel vonden wij niet genoteerd. Hieruit blijkt toch dat de Fransche frank geldt een 48 cent, e i de Fran- sche franken zijn in België even gel dig als de Belgische franken in Frankrijk. Het is anders wel een eigenaardige geldhandel op dat kantoor. Wie inwis selt bij het correspondentschap van de Nederlandsche Bank krijgt 47.75, en wie inwisselt bij de firma van Waes berghe krijgt 46, op 20 October 43 50,. en het is dezelfde persoon. Het is maar goed, dat de heeren van Waesberghe waarheidlievende en eerlijke menschen zijn men denke slechts aan het Ambtsrapportanders zouden slechte menschen gaan denken, dat de oorlog nog zulk een slecht zaakje niet is voor sommigen. Engelsche Dagbladartikelen. o— De Engelsche legatie deelt mede: Een zeer betreurenswaardig artikel is verschenen in de „Saturday Re- view" van den lOen dezer, van de hand van „Vicille Moustache", waarin de aankoop van Zeeland en de over dracht daarvan aan België aangeraden wordt, en de Holiandsche nieuwsbladen namen het mei ongunstige commen taren over. De Engelsche gezant vestigde de aandacht van zijne Regeering op dit artikel en hem wordt thans door Sir Edward Grey verzocht met den mees ten nadruk te verklaren, dat de dwaze denkbeelden, in bedoeld artikel vervat, in geenerlei opzicht de inzichten van de Britsche Regeering weergeven. Den gezant is opgedragen hieraan toe te voegen, dat vertrouwt wordt, dat liet volk van Nederland go.;d zal begrijpen, dat geen artikelen ii. Enge land gepubliceerd de bedo= i ïgen van Zr. Ms. Regeering weergeven, tenzij uitdrukkelijk er: beslist is vastgesteld, dat zij van officieel en aard zijn. De gezant vertrouwt, dat de Hol landers zullen gelooven, dat Groot- Brittannië de onzijdige houding van Nederland ten volle waardeert en warme erkentelijkheid koestert voor zijn belanglooze en liefderijke hulp aan alle vreemdelingen, Engelschen zoowel als anderen, die door de omstandig heden verplicht zijn een beroep op zijn gastvrijheid te doen. Wij nemen dit over voor de curio siteit, doch ook om te laten zien, hoezeer de kwestie der Scheldeoevers, teruggaaf van Zeeuwsch-Vlaanderen aan België, in deze dagen van oorlogs crisis de wereld bezig houdt. Doch als wij in dagen van vrede, en in een geest van staatmansvooruitzien, over de zaak spraken en met opgaaf van redenen en middelen, schonk niemand buiten onze abonnés er aandacht aan. Een bewijs echter te meer, dat wij ook in deze zaak, die van de Nederland sche Politiek jegens Vlaanderen, waren van den tijd. Aan de Belgische Priesters-Vluchtelingen —o Antwerpen, den 14en-Oct. '14. Dierbare Medebroeders en waarde Medewerkers. De Geestelijkheid der provincie Antwerpen is gedeeltelijk uiteenge dreven, en een zeker middel, om mij rechtstreeks met U in verbinding, te stellen, ligt niet in mijn bereik. Daar om vraag ik hun, die de volgende regelen zullen ontvangen, er kennis van te geven aan de medebroeders, met wie zij in gemeenschap zijn. Het is hoogst noodig, dat de Heeren Pastoors en Onder-Pastoors naar hunne parochie terugkeeren, indien zij haar verlaten hebben. De wegen zijn overigens open en de openbare veilig heid is overal gewaarborgd. De terug keer der geestelijken zal de gemoe deren opbeuren. Naarmate het volk naar zijne haardsteden zal terugkomen, zulien de eerlijke lieden de vrijbuiters veijagen zij zullen zich aan den ar beid begeven en het regelmatig leven zal allengs aan den gang geraken. Zelfs in de parochiën waar de kerk en de pastorie verwoest zijn, zet ik dringend den herder aan, zich bij zijne kudde aan de te sluiten, den eeredienst opnieuw in te richten in een voorloo- pig lokaal, hetzij in eene zaal van het patronaat, hetzij in eene schuur of in eene bijzondere woning, en voor zich zeiven een onderkomen te vragen bij een zijner trouwe parochianen. Eenmaal te midden der zijnen, zal de pastoor eerst en vooral zorgen, dat er een komiteit voor onderstand inge richt worde onder zijn bestuur, be staande uit voorname en liefdadige personen van de parochie. De taak van dit komiteit zal zijn aan de noodlijdende huisgezinnen een schuilplaats, al was het maar een voorloopige, te bezorgen de huisge zinnen bij te staan, om onverwijld middelen van bestaan te vinden hen den akkerbouw of hunnen stiel te doen hernemenzoo haast mogelijk de scholen voor de kinderen te doen hernemen en de catechismus- lessen ie herbeginnenen, in het algemeen, iedereen zedelijkerwijze op te beuren en betrouwen, uit den gods dienst geput, in te boezemen zooveel zielen hebben daar behoefte aan in de pijnlijke uren, welke wij doorleven 1 De parochiën, welke niet zoo druk i te lijden hadden, zijn verplicht, lief- dadigheidshalve, hunnen meer be proefden naaste hulp te bieden. Hier dan ook zal een komiteit tot stand komen, dat de ingezamelde aalmoezen naar het Aartsbisdom zal zenden, om, volgens de noodwendigheden van het bisdom, uitgedeeld te worden. De burgerlijke overheid zaL hare tusschenkomst verleenen voor het op bouwen van de door den oorlog ver woeste woningenmaar elk onzer moet uit liefdadigheid en zonder uit stel de onkosten helpen dekken, welke ■het aanschaffen van eene verblijfplaats en van onmisbaar landbouwgerief medebrengten het is op deze hulp van de liefdadige Christenen dat onze wakkere en ijverige geestelijkheid een beroep moet doen. De welhebbende lieden moeten het voor een strengen liefdeplicht aanzien, de ongelukkigen te gemoet te komen en ons in staat te stellen, onze zen ding van liefdadigheid jegens de nood lijdenden uit te oefenen. Tot nader bevel laten wij toe, op de Vrijdagen en de vastendagen vleesch te eten. Aanvaardt, dierbare medebroeders en waarde medewerkers, de verzeke ring mijner verkleefdheid in Onzen Heer Jesus Christus. f D. J. Kard. MERCIER, Aartsbisschop van Mecheien. Z. If, «le Ss5ï!ss en de oorlog'. 0 De bekende Duitsche prelaat Mgr. Dr. Paul Maria Baumgarten schrijft in het jongste nummer van het zeer ge ziene tijdschrift "Allgemeine Rund schau,, een artikel, waaraan wij het volgende ontleenen „Een bittere en diepe bekommernis knaagt aan 's Pausen hart. Frankrijk en België zijn verbonden met een staat, die er zelfs in oorlogstijd niet tegen opziet, om op de onbeschaamdste en brutaalste manier het Katholicisme te benadeelen. De zending van den schismatieken aartsbisschop Eulogius naar Lemberg, opdat hij daar in den katholieken kathedraal den schismatieken eere dienst invoere, en de gemeenschap der Roe henen met Rome uiteenrukke, zoodat de Oostersche Katholieken in Galicië gemoedsdwang lijden en de in Russische gevangenschap gebrachte aartsbisschop Graff von Szepticky door hem vervangen worde, die zendirg beschouwt men in de Romeinsche Curie als eea daad van zoo zinneloo- zen haat tegen al wat Katholiek is, dat er niets mee te vergelijken is. Met de zoo ongelooflijk eenzijdige voorstelling van de zoogenaamde gru welen, die door Duitschers heeten gepleegd en gelijk die door een offici- eele commissie onder voorzitterschap van den Belgischen Kamer-President zijn beschreven, trachtte men van Belgische zijde in het Vaticaan stem ming te maken tegen Duitschland en Oostenrijk. Dank zij de onvermoeibare en op waarheid berustende berichten dienst van Duitsche zijde is die po ging geheel mislukt. Zonder ook maar op een ofandere wijze buiten de hem doorzijn ambt en zijne hooge positie voorgeschreven grenzen te treden, neemt Paus Benedictus XV tegenover den strijd der groote mogendheden aan haar bestaan een welwillende terughouding in acht. Veel te ervaren, om zich aan de stemming van het oogenblik over te geven, veel te ver ziend, om een eindoordeel te vellen vóórdat hem alle materiaal voorgelegd is geworden, veel te voorzichtig, om den H. Stoel door woord of daad in een onbedacht oogenblik te binden, be houdt de Paus zich een onbevangen en objectief oordeel voor over de voorvallen en menschen. De Heilige Vader is onafgebroken doende, om aanknoopingspunten te vinden voor zijn vredesarbeid. Hij vormt zich geen illusies, dat thans bij een der oorlogvoerende partijen de geneigdheid bestaat, om in vredeson derhandelingen te treden. Dat belet hem echter niet, alles in het werk te stellen, wat in zijn macht is, om een vredelievende tusschenkomst voor te bereiden. De Romeinsche Methodisten be- spotie:» hem op alle mogelijke wijze, wijl het den Paus nog niet is gelukt, aan de wereld den vrede terug te schenken. In hun dwepershaat staan zij geheel alleen en als enkelingen. Wa it de geheele Itaiiaansche pers erkent, dat Benedictus XV en ook Pius X alles hebben gedaan, wat, gezien de omstandigheden, mogelijk was om hun vredesapostolaat te ver vullen. Scherp gekeerd tegenover het Itaii aansche sentimentalisme, gebruikt hij, in tegenstelling daarmee, slechts zijn verstand, om in kalm overleg den weg van zijn plichten te gaan en de juiste middelen-ter bereiking van zijn doel te vinden. Met de geheele warmte van zijn hart echter bidt hij en Iaat hij bidden voor allen, die aan deze schrikkelijke worsteling der volkeren deelnemen.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 1