De Vlaamsclie Leeuw. ïüTiimMSE Advertentiën- WOONHUIS Inmaak potten, ^zi/z, zz /j s/s /i zzzpzzlpzs Bureau tot publiciteit van Wetenschappelijk Nieuws. dtyyzpftht de waning v^ri den Uurge- j meester. De Russische kruiser Pallada, groot 7775 ton is door een Duitschen on derzeeër getorpilleerd. Schip gezonken en van de 538 man bemanning nie mand gered. Tusschen Duitschers en Portugeezen is eene moeielijkheid ontstaan in de koloniën. De zaak zal denkelijk wor den geschikt zonder beroep op de wapenen. Er moet in Hulst procesver baal zijn opgemaakt tegen een bakker, die 1 frank vroeg voor een brood. Een Duitsch gewond officier, dus terug, was in Frankrijk ingekwartierd geweest bij een dorpspastoor, die er 36 jaar in ambt was. Zondags las de pastoor de H. Mis voor de Duitsche soldaten, en zoo iets had hij zijn geheele leven nog niet gezien zooveel mannen in zijn kerk en zoo veel godsvrucht. Belgische soldaten, die, als over de grens gevlucht, door Hulst trokken, verklaarden, dat zij niet anders wis ten, of Duitschland was met Holland in oorlog, dat zij nooit anders lazen dan van overwinningen in de Belgi sche bladen, en dat zij eerst nu inzien, dat zij in België bedrogen zijn. Wordt België Duitsch dan zal dit een zegen zijn voor de bevolkinger zal dan ook voor den arme en ook voor den rechtvaardige recht te krij gen zijn, en men zal geen ambtenaar meer kunnen worden door de politiek en door de familie, maar door zijn kennis. Onder de Belgische soldaten, en zelfs officieren, te Hulst gebracht of gekomen, was algemeen het woord ik ben in meerdere veldslagen ge weest, maar ik heb toch nog geen enkelen Duitscher gezien. En dit maakt juist het oorlogvoeren zoo ontzenu wend, want de kogels en granaten vallen overal. En ook is hun aller woord liever zelfmoord, dan opnieuw in den oorlog. En ook wordt door hen gezegd wij vielen ais vet, maar van de verlFzen der Duitschers weten wij niets. Het aantal Belgische en Engelsche militairen, waaronder generaals en zelfs de geheele staf van de 5e Belgische divisie, die op 9, 10 en 11 October alleen in Hulst kwamen, moet meer dan 15000 man zijn geweest. Het Bel gisch-Engelsche leger was na den val van Antwerpen ten westen van Ant werpen tot aan Selzaete volledig om singeld. Bij die kwamen dan nog de veel duizenden vluchtende burgers met karren, paarden, koeien enz. Men kan begrijpen, hoe druk het is geweest in Hulst, en dat er gebrek was aan levens middelen en slaapgelegenheid. De gedachte is zoowel onder de Belgische vluchtelingen als onder de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen zelve, dat, als België Duitsch word', ook Zeeuwsch Vlaanderen Duitsch zal worden. Deze gedachte wekt hier bij menigeen de hoop, dat alsdan de menschen hier ook hun brood zullen kunnen gaan verdienen, wat nu bij zeer velen niet het geval is. De in Engeland van uit Antwerpen teruggekomen Engelsche soldalen ver klaren,dat tegen 't Duitsche geschut niets bestand is, dat zij daar waren in een hel. Het Vrije Woord voor Abonnés. Hoe is het toch Wat hoor 'k van u Zeg, zijt ge dan gevallen nu, Gij fiere Vlaamsche Leeuw Hoe statig richttet gij u op, En keerde trotsch uw breeden kop Naar alle zijden rond. Hoe hieldt gij steeds bij dag en nacht Voor 't welzijn van uw volk de wacht Ja, trouw waart gij op post. Opdat de vijand, 't volk nóch leed, Nóch schade, nóch verderf aandeed, En vrij, elk leven kon. Ja, hoe hebt gij door uwe macht Tot eer en grootheid, 't volk gebracht In 's werelds statenrei. Ja, zpnen hebt gij u gekweekt Waarvan geheel de wereld spreekt, Bezield, met deugden groot. En toen de Duitsche Aad'laar kwam Als vijand, vol van wraakzucht gram, Toen hebt gij Vlaamsche Leeuw Van woede, luid, ja luid gebruld, Gij werd met heldenmoed vervuld Uit dagen, van weleer. En fier en krachtig als altijd. Traadt gij met d'Aad'laar in den strijd, Een strijd, nog nooit gekend 1 De Aad'laar vloog met wild ge schreeuw U op het lijf, o Vlaamsche Leeuw, En bracht u wonden toe. Maar krachtig schuddet gij hem af, Zooals de wind verdrijft het kaf, Hij trok al kermende weg. Maar fluks, o wee, daar kwam hij weer En streek in uw nabijheid neer 't Gevecht begon opnieuw. Het werd een worst'ling bang en zwaar, Een bloedbad, o zoo vreeselijk naar. Toch stond gij pal o Leeuw! Gij streedt met ongetemden moed, Gij vocht met onverdoofbren gloed, Met heilig krijgsmansvuur 1 De wereld heeft van u gewaagd, Hoe gij uw vijand hebt verjaagd En roemrijk hebt gestreen Doch zie, dag van rouw en schand, Tóen d'eigen zonen van uw land U smaadden, door verraad 1 Toen gij hoe moedig opgebeurd, Gemeen werd in het slijk gesleurd En macht'loos werd gemaakt. Maar eens, zult gij o Vlaamsche Leeuw Verrijzen uit het slijk, Dan, zijt gii trouwe, dapp're held Aan vroeger weer gelijk Dan wordt uw brullen weer gehoord Door 't nieuwe Belgisch' land, Dan wordt de vrijheidsdriekleurvlag Ter'eer, u wrjd ontplooid! Woudbloempje." Mijnheer de Redacteur Een anlv/oord aan „Een getrouwe Volkswilman uit het land van Hulst," op zijn open brief aan mij gericht. Zeer geachte vriend. Veel dank voor Uwen brief voor komende in Volkswil No. 255. U heeft Uw stuk niet met Uw naam onderteekend, maar daar zal U wel reden voor hebben. Och ja ik begrijp het, U is iemand die oolCvan anderen moet leven, en even goed gebrood- rooft zou kunnen worden als onze held v. Dalsum. Het is waar, ik acht mij gelukkig dat ik ver weg woon, en de broodroof mij niet kan bereiken, maar toch probeert men dat hier ook. Misschien herinnert gë U nog wel wat Deken Brouwers tegen mij (zon der succes) geprobeerd heeft, thans nog zoeken er herders naar mij. Waar om eenvoudig omdat ze een brief uit Hulst ontvangen hebben. Het was beter dat die briefschrijvers het geld daaraan besteed, aan hunne armen gaven, want ik ben in Staatsdiensten voor de heeren moeilijk te bereiken, en mocht men mij mijn betrekking kunnen uitpraten, dan nog heb ik mijn pensioen, wat onvervreemdbaar is. Bovendien staan er bij particulieren nog baantjes genoeg open, zooals b.v. Typist, Stenograaf of Violist, die mij zelf meer zouden opbrengen dan mijn tegenwoordig traktement. U wil mij dus zeker wel het ge noegen doen, en mij een briefje stu ren, omdat ik moge weten wre U is, ik moet toch mijne vrienden kennen even goed als mijn vijanden. Ook uit Antwerpen ontving ik een vleiend schrijven, dat doet mij goed, niet uit ijdelheid, maar omdat het voor onze held v. D. gedaan wordt. Beste vriend „Wij zullen overwinnen, wij zullen moed houden. Een man zoo als onze heidis waardig dat menh.m terzijde staat. Tegenwoordig vindt men bijna geen sttijders meer „Voor waar heid en voor recht" dat komt omdat men blind is, en mevrouw Waarheid niet meer kan onderscheiden van Juf frouw Leugen. Vele lezers begrijpen mijn stukken nog niet goed, men denkt nog te veel dat ik tegen de geestelijken ben, maar ik ben er juist voor, want kunnen wij door onze critiek deze op het goede pad brengen dan volgen de schapen van zelf. Het moge vreemd klinken, maar onder onze herders zijn ook nog dwalende zielen. Hoe kan het anders Zij worden opgevoed en leven buiten het ware leven, armoede kennen zij alleen uit de Schrift, uit het leven van Jezus, daaruit maken zij mooie preken, is het dan te verwonderen, dat zij herhaaldelijk mistasten, zoodra zij zich bemoeien met zaken waarmede zij niet te maken hebben Maar nu dwaal ik af. Als een bewijs hoe hoog ik v. Dalsum acht, zij hier bij mede ge deeld dat onze zoon, gisteren geboren genoemd is. Hendrik Albert, ik hoop dat hij de voetsporen moge drukken van zijn Peter. Na vriendelijke groeten enz. Hoogachtend Vriend DE GRAEF. Bangkalan 29 Augustus 1914. o Mijnheer de Redacteur Ik ontving daar juist een brief dien ik hier laat volgen. Antwerpen, 20—71914. Geachte heer B. de Graef. Laat toe dat een vroegere Klingsche schoolmakker UEd. de beste, gelukwen- schen toestuurt, na uw zoo kranig ge schreven hoofdartikel gelezen te heb ben, verschenen in „De Volkswil No 251 van 27-6-14. U slaat daarin „nagels met koppen" zooals het spreek woord zegt, en weet de toestanden in hunne volle werkelijkheid te beschrij ven. Jammer dat ons ondankbaar volk, hier in deze omgeving nog zoo weinig ontwikkeld, nog zoo ver ten achter is. Ik zeg ondankbaar, ja, want dat zijn ze, want anders zouden ze beter han delen met een onverpoosd strijder als den achtbaren heer van Dalsum, met een man, die het hart op de rechte plaats draagt, voor een man die zich voor het nederige onwetende volk op offert. Niettegenstaande zij dit maar al te wel weten, dat luide durven ver verkonden (ik zelf heb dat gehoord) zijn ze toch niet vatbaar, hem om zijn moeite te beloonen, door hem hunne stem te verleenen, ja „ondank is 's werelds loon" nu, de menschen uit het land van Hulst en omgeving, lig gen nog te veel onder den Herderlij ken hiel, zijn nog te gedwee, en die gasten weten van de achterlijkheid van hunne kudde gebruik te maken.... Tot zoover de brief. Juist is de op merking dat de herders van de volks domheid gebruik maken. Daarom stel len ze den man der waarheid voor als de antichrist. Ik hoop hier later nog eens op terug te komen, en zal daarbij het licht laten vallen op de edele roe ping der priesters. De brief was ge- teekend P. V. De schrijver is een vrij goed ont wikkeld persoon, en Belgisch ambte naar. B. D. G. Oefooren HËIDHIEi tl.BERT zoon van B. DE GRAEF en W. OPDAN. Bangkalan24 Augustus 1914. l it <!e hand te koop: eeii schoon met STAL en'TUIN te Nieuw-Namen gemeente Cling e. Koopsom fr. 2200. Te bevragen ten kantore van nota ris H. A. VAN DALSUM te Hulst. een mooie sorteering Et r si i ss e J a c o b a- en Blauwe KeiiHclic vanaf een tot en met vijftig kilo voor boter en groenten bij 1W. A. Eiieboom, Bierkaaistraat HULST Advocaat-Procureur le lllltitfl.lH ttli, ||S KLEiKK MAAüTDA© l»i| Sf E E E 85 H A S te HUlaST te spreken. Singel 276 - AMSTERDAM - Tel. No. 10789, 10148. V u r a t o r i u in Mr. Dr. C. F. SCHOCH, Hoofddirecteur der Surinaamsche Bank. Dr. H. C. PRINSEN GEERL1GS, directeur der filiale Nederland van het Proefstation voor de java Suiker Industrie. Prof. Dr. H. D. J. BODENSTEIN, leeraar aan de Gem. Universiteit. Jhr. Mr. L. H. VAN LENNEP, lid van de firma Patijn Van Notten Co. ALleeling Schriftelijke Cursussen. Onder leiding van Mr. G. FELIX, griffier van het Kantongerecht te Appingedam, Dr. F. H. FISCHER, Dr. A A. FOKKER, privaat-docent aan de Universiteit en leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, W. C. DE GRAAFF, lector aan de Universiteit te Leiden, Dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht, Mr. CH. THORS, advocaat en Procureur te Amsterdam, en andere bekende do centen, organiseeren wij 110 bekende schriftelijke cursnssen A. Handelswetenschappen Handelscorrespondentie (Nederlandsch, Fransch, Duitsch, Engelsch, Spaansch, Maleisch), Boekhouden, Handelsrekenen, Warenkennis, Han delskennis, Handelsrecht, Handelsaardrijkskunde, de Techniek der Administratie, de Techniek der Bedrijfsreclame, Schoonschrijven, Ma- chineschrijven, Stenografie. N. B. Speciale leergangen voor de practijk-diploma's. B. Taal- en Letterkunde Fransch, Duitsch, Engelsch, Italiaansch, Spaansch, Deensch- Noorsch, Zweedsch, Russisch, Maleisch, Latijn, Grieksch, Esperanto. Literatuurgeschiedenis. N.B. Bijzondere cursussen voor het Staatsexamen A. en B. C. Exacte Wetenschappen en Techniek Wis- en Natuurkunde, Scheikunde, Dierkunde, Physiologie, Weer- en Sterrekunde, Werktuigkunde, Electro-Techniek, Lijnteekenen, Meten en Teekenen, Vak-Duitsch, Vak-Engelsch. D. Algemeene Ontwikkeling Algemeene Ontwikkeling, Algemeene Beschaving, Physologie, Sociologie, Logica, (de kunst van het denken), Riietorica (de kunst om zich uit te drukken), Aesthetica, Muziekgeschiedenis, Harmonie leer, Bijbelkennis, Gezondheidsleer en Sexueele Hygiëne, Schrijven zonder Fouten, een Goede Stijl, een Goed Handschrift, Vlug en Goed Rekenen, Fröbelen, Slöjd, Spelleiden, de Techniek van het Dammen en Schaken, Fotografeeren. E. Opleiding voor een acte L. O. Fransch, Duitsch, Engelsch, Wiskunde. F. Opleiding voor een acte M. O.: Geschiedenis, Staatsinrichting, Staathuishoudkunde, Boekhouden, Schoonschrijven. G. Cursussen voor de huisvrouwen De Techniek van het Huishouden, Kookkunst en Voedingsleer, Linnennaaien, Kinderkleeding, Costuumnaaien, Costuumknippen. De cursussen duren minstens 3 maanden, hoogstens 2 jaar. Nor maal lesgeld f5.— per kwartaal. Wekelijks wordt den leerling een les toegezonden. Iedere les be vat de stof voor de week. In de eerstvolgende les. worden de vragen beantwoord en de opgaven uitgewerkt. Er bestaat persoonlijk contact tusschen docent en cursist. Leergangen voor beginners, eenigszinsgevorderden en meerge vorderden. Speciale repetitie-cursussen. De examencursussen worden streng gescheiden van de meer populaire leergangen, die men „uit liefhebberij" volgt. Ieder die nadere inlichtingen wenscht, vrage dadelijk aan de Administratie van het Bureau aan het interessante No. 22 van de „Mededeelingen", bevattende Prospectus en Reglement van onze af- deeling Schriftelijke Cursussen. Dit nummer wordt U omgaand gratis en franco toegezonden, zonder dat U zich tot iets verbindt, en U wordt er uitvoerig door ingelicht.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3