BÖREADVAN WETENSCHAPPELIJK N1EÜIIS PASTILLES den van allerlei sooj.t buitgemaakt.. „De commandant der belegerings troepen, generaal Von Beseier, ontving van den Keizer de orde „Pour le Mérite". Engelscli rapport over de gebeurte nissen rondom Antwerpen. In een mededeeling van de Admira liteit zoo meld Router's speciale dienst wordt verklaardOp ver zoek van de Belgische regeering was een zeemacht (afgezonden, om deel te nemen aan de verdediging van Antwer pen gedurende de 'aatste week van den aanval. Zij bestond uit een brigade mariniers, twee brigades matrozen en eenig zwaar scheepsgeschut. Tot den nacht van 5 October verdedigden het Belgische leger en de marinebrigade met succes de linie van de Nethe, Dinsdagochtend echter was de Belgi sche strijdmacht op den rechterflank van de mariniers genoodzaakt terug te trekken en werd de verdediging over gebracht naar de binnenste forten. Daardoor was de vijand in staat bat terijen op te stellen en de stad te bom bardeeren. De verdediging van de bin nenste linie werd Woensdag en Don derdag volgehouden. „De stad stond gedurende dien tijd bloot aan een meedoogenloos bombar dement. De Britsche strijdmacht hield zich uitstekend en heeft, dank zij de bescherming door de loopgraven, ver moedelijk nog geen 300 man verloren op de 8000. De verdediging had nog langer volgehouden kunnen worden, maar toch niet zoolang tot voldoende hulptroepen konden worden gezonden, zonder afbreuk te doen aan de alge- meene strategische positie. De vijand begon Donderdag sterken druk te oefe nen op de verbindingslijn bij Lokeren. De daar gelegen Belgen streden met grooten moed, maar werden gestadig achteruitgedrongen door de overmacht. „Onder deze omstandigheden be sloten de Belgische en Britsche bevel hebbers de stad te ontruimen. De En- gelschen boden aan den aftocht te dekken, generaal de Guise wenschte echter, dat zij zouden heengaan voor de laatste Belgische divisie. „Na een langen nachtmarsch naar St. G iles kwamen van de drie briga des twee behouden te Ostende aan, het grootste gedeelte echter van de eerste matrozenbrigade werd afgesne den door een aanval der Duitschers ten Noorden van Lokeren en 2000 officieren en manschappen kwamen Holland binnen in de buurt van Hulst, waar zij, in -overeenstemming met de wetten van de neutraliteit de wapens nederlegden. „De terugtocht van het Belgische leger werd met succes volbracht. De terugtocht van Gent van de matrozen- divisie en het Belgisch leger werd ge dekt door Engelsche versterkingen. De gepantserde treinen en de zware marine-kanonnen zijn alle weggevoerd. Tienduizenden bewoners van Antwer pen vluchtten westwaars uit de ver nielde brandende stad." Een proclamatie tot de Antwerpenaren. BRUSSEL, 10 Oct. (W.B.) Generaal Van Beseier, commandant der belege ringstroepen van Antwerpen, heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd „Bewoners van Antwerpen. „Het Duitsche leger is zegevierend uwe stad binnengetrokken. Aan geen -uwer medeburgers zal eenig leed ge schieden en uw eigendom zal gespaard worden, wanneer gij u onthoudt van vijandelijkheden. Iedere handeling, in strijd met het bovenstaande, zal vol gens het oorlogsrecht worden gestraft en kan de verwoesting van uwschoone stad ten gevolge hebben." Nevellicht. o— Men schrijft ons Het is nu echt najaarsweer Som berheid en grauwheid grijnst ons tegen, en hoewel de barometer hoog staat er zijn standen boven de 770 bereikt durft men niet goed uit te gaan zonder paraplui of regen jas. Toch is in meteorologische» zin het weer niet slecht. Wij bevinden ons in de nabijheid van een baro metrisch hoog (goed-weer-gebied), dat vermoedelijk niet zoo spoedig door de agen die zich boven den Oceaan bevinden, naar andere oor den zal worden voortgestuwd. De winden zijn zwak en veranderlijk Yandaar, dat het weer min of meer aarzelend is. Was het luchtdrukver- ecbil gi'oo'ter, en sloeg de wind der halve met meer kracht door, dan zou de egale hoewel niet dikke ne vellucht. d cl? druilt r'gheid taqpfft, zou de zonneschijn domineeren. Dik is die "wolkendeken niet. Af en toe probeert het zonneije door te komen, maar ze moet haar pogingen ogge- veD de bewolking verdwijnt niet Het weer type, dat we nu hebben, zou ons ideaal zomerweer met volop zonneschijn, hoewel een klein on weerskansje, bezorgen. Overeen paar weken brengt ditzelfde weertype ons mist. En het weer, dat w« nu heb ben, houdt het midden tusschen het zomersche weer en de dikke, droge November-misten, zoo'n mist, die volgens den Enkhuizer Almanak „vorst in de kist* heeft. De bewol king, die wij nu hebben de we tenschappelijke naam ervan is Stra tus is niet meer dan een nevel, een opgetrokken maar geen opge loste nevel, Het is- het typische October-weer, de scheiding tusschen- zomer- en wintertijd. Ja, de winter nadert met snelle schreden. We merken het niet alleen aan het korten der dagen vóór zessen moet men nn de lamp op steken en aan het vallen der bladeren, neen, we voelen het om zoo te zeggen al aan den lijve Over dag is het weliswaar tamelijk zacht, soms werkelijk aangenaam, in Amsterdam noemen ze het colbertjes- weer maar 's nachts is het al zoo koud, dat de wakers bij in aan bouw zijnde huizen zich af en toe bij een vuur gaan warmen hun dikke duffelsche jas beschermt hen niet ge noeg tegen de kou. In den nacht van Dinsdag op Woensdag daalde in de Zuidelijke en Oostelijke pro vinciën de temperatuur tot een be duidend eind beneden het vriespunt, en door het heele land waren - de grassprietjes tot beneden de buI af gekoeld, zoodal Ze wit zageD, en onze melkboer vertelde, dat al ruig gevroren had. Zoo'n nachtvorst is nu weliswaar geen heusche winter kou. In September en ook in Mei en zelfs in Juni is wel nachivorst voorgekomen. Maar wanneer ook de luchttemperatuur tot beneden het vriespunt is gedaald het „wit- vriezen" zonder ;e vriezee, het klinkt paradoxaal, maar het is zoo verandert de zaak een weinig, en wordt het al tijd, aan kachel-zetten te denken, Het weer kan zoo nu nog weken blijven „zeuren", met nu weer eens een locaal opklarinkje, dan weer een regendag, maar zonder plobche „in zinking", zonder weersomslag, zonder de najaarsstormen der poëten, die de laatste bladeren moeten afslaan. Tot eindelijk de nevellucht, die den zon neschijn sterk tempert, in een mist overgaat, en de winterkoning zijn intrede doet. v. Bt —o Wij vestigen de aandacht, en de blijvende aandacht, van onze lezers op de advertentie van het Bureau tot Publiciteit van Wetenschappelijk Nieuws. Vooral voor onze streek is het werk van dit Bureau van zeer groot nut, daar het mogelijk is, dat, als België Duitsch mocht worden, dit ook van grooten invloed is op ons gewest, daar het mogelijk is, dat alsdan vroeg of laat Zeeuwsch-Vlaanderen een deel wordt van België. Dit zou brengen een groote veran dering, en met name eene behoefte aan betere ontwikkeling, vermits dit de voorwaarde is om onder Duitschen invloed in de wereld vooruit te komen. Aan jongeren, en aan de ouders om hunne kinderen, wijzen wij dus met aandrang, in hun eigen belang, den inhoud der advertentie wel en goed te overwegen het is zeker, dat wij hier gaan tot een nieuv/e, en betere toekomst. Dat ieder zich dus bijtijds voorbereide. Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 20 faillis sementen tegen 44 faillissementen in dezelfde w°ek van l^et vorige jaar. VAN APOTHEKER BOOM zijn een zeker werkend geneesmid del tegen Hoofdpijn, Migraine, Schele en Zenuwhoofpijn. Deze pastilles stil len de hevigste Hoofdpijn. Deze pas tilles worden nimmer los verkocht, doch uitsluitend in verpakte flacons, a 80 cent. Proefflacons 5 30 cent. Alle flacons moeten voorzien zijn van den naam Boom. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels. Waar niet verkrijgbaar wordt een doos franco huis gezonden na ont vangst van 40 of 90 ct. door firma A. M. Boom, Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. Van alles wat. - 0 De veroverde vaandels. Te Parijs heef*, in tegenwoordig heid van een geestdriftige menigte de overbrenging van het Elysée naar het „Hótel des Invalides" plaats gehad van zes veroverde Duitsche vaandels (in het geheel bevinden zich tien Duitsche vaandels in Fransche han den.) President Poincaré heeft deze zegeteekenen van Bordeaux meege bracht, toen hij zijn bezoek aan het leger te velde ging brengen. De stoet werd gevormd door een compagnie republikeinsche garde zes onderolficieren droegen elk een opge rold vaandel over den schouder. In het „Hotel des Invalides" hadden zich alle officieren van het garnizoen ver zameld. De muziek speelde de Marseillaise, nadat de troep de geweren had ge presenteerd. Vervolgens nam de ge- neraal-gouvprnenr van het „Hotel des Invalides" de vaandels over en be vestigde ze aan den muur, waarna het publiek tot een défi werd toege laten. o— ROOSENDAAL. De publicatie van het Antwerpsche gemeentebestuur is door de vluchte lingen met groote reserve ontvangen. Dat de oproeping van den Duitschen gouverneur °cht rs, ja, dat geloof! men wel. De groote meerderheid wil echter eerst zekerheid hebben. Van hier zul len verkenners worden uitgezonden. Op verschillende plaatsen worden door stad- en buurtgenooten vergade ringen gehouden, waarin sprekers het woord voerden. Op het Oranjeplein was een groote bijeenkomsi van Ant werpenaren. In een café vergaderden de hier aanwezige inwoners van Boom. In dezelfde localiteit zullen de inwo ners van Borgerhout bijeenkomen. Maar een definitieve beslissing is nog ner gens genomenmen neemt een af wachtende houding aan. Naar ik verneem heeft de Belgische consul geadviseerd de toestand nog een drietal dagen aan te zien. Er zou worden geconfereerd met de Fransche en Engelsche consuls en dan wellicht een gemeenschappelijk advies worden uitgebracht. Handelsblad. o Bisschoppen in het Fransche leger. Gelijk wij reeds berichtten, staan twee Fransche bisschoppen onder de wapenen. Het zijn de wijbisschoppen van Nantes, Mgr. Fer de la Motte en de bisschop-missionaris Mgr. Florain Demange van Korea. Een derde pre laat, de bisschop-missionaris Mgr. Rer.é Peiros uit Bangkok (Siam) strijdt naast turco's en Indiërs. Wanneer de laatsten aldus de „Koln. Volksz." zien of hooren, dat in een katho liek land zelfs bisschoppen als solda ten moeten meevechten, dan wordt daardoor de missiearbeid zeker niet bevorderd. De huidige Europeesche beschaving, welke zonder de leer des Christendoms geheel onbestaanbaar is, zal voor de Islamieten en aanbidders van Buddha in ee.i eiganaardig licht verschijnen en de missies nog meer moH'ijkbeden berokkenen. Tijd. Kpgeh.o,rwijdeiitgj; door mugnfltiflftUQ kracht. Een F ansch militair heeft ontdekt, dat de mantels der Duitsche kogels magnetisch zijn. Van dit feit maakt hij handig gebruik om de kogtis uit het lichaam zijner patiënten met een elec- tromagneet te verwijderen in plaats van met een pincet. Op deze wijze heeft hij kogels, die meer dan vier duim diep zaten, weggekregen. De methode is natuurlijk veel vlugger en veel min der gevaarlijk dan een operatie. o— De lot^Iandin Antwerpen. De bijzondere verslaggever van het Handelsblad seint uit Putte Gisteren passeerde alhier de heer Donald C. Thompson, consul van Ame rika in Antwerpen. De heer Donald deelde mij mede, dat de toestand in Antwerpen verschrikkelijk is. Er is nergens bijna iets te krijgen. De voor raden, die nog aanwezig waren, zijn door de Duitschers in beslag genomen. De consul is thans op weg om te trachten uit Londen onder Amerikaan- sche vlag naar Antwerpen voedsel ver voerd te krijgen voor de Belgen. Omtrent het bombardement deelde de heer Thompson mij nog mede, dat zijn huis in de Rue de la Paix gedu rende den nacht driemaal getroffen werd, wat telkens een begin van brand veroorzaakte. Dat kon echter voort durend worden gebluscht. Tijdens het bombardement was de Nederlandsche consul ten huize van zijn Amerikaan- schen collega. o De dreigende winter. BERLIJN, 6 Oct. (E. B.) Een cor respondent van neutrale bladen, die in de laais'e weken gelegenheid had te vertoeven op het oorlogstooneel lusschen Marne en Oise achter het Fransche iront, schrijft het volgende aan de „Vossische Zeitung" De winter is een nog veel erger vijand dan de Duitsche „inbrekers", veel erger dan men hier wel wil ge- !oove). Wanneer het tot een: winter- veldtocht komt, dan komt er een toe- Hand in Frankrijk, die het den Duit se h i. r ovubodig maakt in te grijpen. Wa:.i Frankrijk is reeds bij het begin van den herfst zoo uitgeput, dat het een oorlogswinter niet overleven kan. Dat zeg ik alleen niet, dat zeggen alle Franschen, die verder zien dan hun r.eus la. g is. De inval der Duit schers heeft 15 miliioen Franschen chaotisch do )r elkaar geworpen Deze 15 miliioen zijn in voortdurende ver huizing, zonder rust, zonder vast voed sel, zonder behoorlijke kleedir.g, ineen geestelijken toestand, die niet beschre ven kan worden. Een permanent nomaden-leven kan niet tien procent van deze 15 miliioen verdragen in den wintertijd. Zij moe ten sterven. Een organisatie tot het lenigen van den nood van deze 15 miliioen is nergens te ontdekken. Een hooggeplaatst officier zei te Melun letterlijk tot mij„In deze verschrik kelijkste van alle oorlogen gaan in Frankrijk meer burgers dan soldaten ten gronde". o— Lotgevallen van een Russisch geneesheer. Te Maastricht is aangekomen een Russisch dokter. Het is nog een jonge man, slechts eenige maa.den gehuwd, die, te Luik vertoevende met zijne echtgenoote, daar door den oorlog verrast werd. Hij bedacht iich niet lang, maar gaf zich op ais militaire dokter en was werkzaam aan het fort van Boncelles gedurende de bestorming van Luik. Hier werd hij zelf verwond en kreeg een kogel in de zijde. Hij liet zich vervoeren naar zijne lijdelijke woning aldaar en werd door zijne echt genoote verbonden. Meermalen kwa men de Duitschers huiszoeking doen, om te zien of er geen wapens in huis waren, doch ze lieten hem ongemoeid. Nauwelijks genezen van zijne wond verliet hij Luik en voegde zich bij de Belgen te Antwerpen, waar hij tot aan het beleg bleef. Hij is van Antwerpen naar Brugge gegaan, in welke stad zich volgens hem een groot leger En- gelschen bevindt. Over Vlissingen is hij nu te Maastricht aangekomen met nog zeven en een halven cent op zak. Hij wil nu trachten zijn vrouwtje, dat zich nog te Luik moet bevinden naar Nederland te doen komen. Een der hee- reu van het Sieuncomité nam hem mee naar huis en beloofde hem verder te helpen. —o BELGIË. De Belgische regeering naar II3vre. BORDEAUX, 13 October. (Reu- t e r.) De Belgische regeering, wen- schende haar vrijheid van handelen te v^eke/en, beslaten z^h ryiar Frankrijk: te begeven.'1 Met 'uitzonde ring van den minister van oorlog heb ben alle ministers hedenochtend Os tende verlaten, gaande naar Havre, waar de Fransche regeering alle maat regelen heeft genomen voor haar in stallatie. Koning Albert blijft aan het hoofd van het leger. o— Hleine berichten. O Terwijl de Nederlandsche bladen berichten bevatten over het aantal Belgische vluchtelingen uit alle plaat sen, lazen wij nog nergens iets over Hulst, dat met omgeving zeker wel het grootste getal heeft en heeft ge had. Dat is een bewijs te meer, bij de zeer vele, dat Holland niet weet, dat Zeeuwsch-Vlaanderen ook tot Ne derland behoort. Had Frankrijk niet stelselmatig ge daan aan de kinderbeperking, dan zou zij nu een miliioen soldaten meer in hei veld kunnen brengen. Zou de zedeloosheid, die ten grondslag ligt aan die beperking, over Frankrijk een wraakgericht gaan houden Benoemd tot pauselijk staatssecre taris kardinaal Gaspari. Het bevestigt zich steeds meer, dat het krijgsplan der Duitschers is om zooveel mogelijk de kust te naderen, ook in Noord-Frankrijk. Het Boerencommando onder Ma- ritz dat zich aansloot bij de Duitschers in Zuid-West-Afrika, moet niet zeer groot zijn. Het Leger des Hcils in Amerika bracht 400.000 pond (10 miliioen francs) bijeen voor de Belgische vluch telingen. De Engelsche oorlogspolitiek tot verlamming van den concurrentiehan- del en tot uithongering van den vij and ligt in de lijn van hare oorlog voering in Transvaal (concentratie kampen). De miliiaire politit commissaris van Metz, ger.traal majoor von Boden- hausen, is benoemd tot commandant van de vesting Antwerpen. De Russen, die de Oostenrijksche provincie Galicië hebben ontruimd, hebben slechts weinig beschadigd. Het moet zijn,een legervoorschrift, ook in het Nederlandsche reglement, dat, als een leger komt in een ver overde stad, de huizen moeten wor den onderzocht om te weten, of er ook soldaten in zijn verborgen. Zijn nu de huizen gesloten, dan moeten ze met geweld worden opengemaakt ter wille van dit onderzoek. Bij dit onder zoek geldt voor de bewoners de les kalmte wint. De suikerfabriek te Moerbeke, die heette te zijn vernield, is slechts be schadigd. De schade kan spoedig zijn hersteld. Belgische soldaten, die zich in Ne derland niet hebben laten interneeren, loopen gevaar dat zij, in België te rugkomende in burgerkleeren, door de Duitschers worden behandeld als spion. Het aantal in Nederland ontwapen den moet een 28000 zijn, waaronder een 2000 Engelschen. Van uit Ostende vluchten velen naar Engeland uit vrees voor de komst der Duitschers. Het blijkt, dat in menige Belgische plaats in de huizen, welker bewoners niet voor de Duitschers zijn gevlucht, nitfs is beschadigd of geplunderd, maar dat van huizen, welke waren ge sloten, de deuren waren irgeslagen en deze daarna zijn betreden. De door den vorst van Albanië ver bannen Essad Pacha is nu benoemd tot president van de Regeering van Albanië en tot opperbevelhebber van het leger. De gemeente Hamont, die heette door de Duitschers verbrand, is niet verbrand. Het spoorwegverkeer is niet gestaakt geweest en er zijn alleen ge weest 2 Duitsche soldaten, die hebbeq

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 2