Flick's Cacao No. 267. Zaterdag 17 October 1914. 6e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. Richting: Voor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hulst. w? Stichter: H. A, van Dalsum. Bierkaaistraat A 28 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. ER IS de allerbeste. DE VOLKSWIL REDACTIE: Abonnement per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELGIEfr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Vrije Woord en voor dien van Adverfcentiën. ADMINISTRATIE: DSliKHEEIJ: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. de ontzettende drukte en volte in Hulst door aankomst van uit België gekomen militairen en vluchtelingenverschijnt dit nummer zonder Bijvoegsel Azië tegefi Europa. o Welke tegenspraak er ook moge worde gehoord, de tijd zal niet meer» ver zijn, dat de wereld zal erkennen, dat de tegenwoordige oorlog een gevolg is van de Engeische staatkunde. Deze oorlog wordt gevoerd tegen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije, die te zamen vormen het oude heilige Duitsche Rijk, de ruggegraat der oude Christenheid en daarmede de rugge graat der Westersche Europeesche be schaving. Tegen dezen ruggegraat brengt de Engeische staatkunde in het veld Japan dit in Azië zelf tegen een Duit sche kolonie, en op het oorlogsveld in Europa zelf de Indische Hindoes, terwijl Frankrijk er tegen in het veld brengt de Afrikaansche Algerijnen en Senegaleezen. Dit laatste deed Frank rijk reeds in 1870, doch leed niet te minder de nederlaag. Wij laten ter zijdg die Afrikanen, omdat zij niet vormen de vertegen woordigers van zelfstandige, in de wereldpolitiek tellende organisaties. Wij zien in deze daad der Engeische staatkunde eene zaak van verstrekkende gevolgen. Tot heden stond Europa tegen Azië en legde op Azië de hand, door erin te vinden het Europeesche koloniaal gebied. Nu wo.dt ditzelfde Azië op geroepen om in Europa te strijden tegen den ruggegraat der Christelijke beschaving, wel nu als bondgenoot en schatplichtige van het vrome Enge land, maar ntettemin als strijdende te gen dien ruggegraat. Maar hoe zal het zijn in de ont wikkeling van de gevolgen van dezen oorlog Nemen we eerst het geval, dat D. O. den oorlog verliest. Dit zal dan eerst mogelijk zijn, nadat de Duitschers zijn verdreven uit België en Frankrijk, de Russen zijn doorgedrongen tot in het hart zoowel van Duitschland als van Oostenrijk-Hongarije. Van dit alles is ephter nog niets waar, alleen staan de Russen in de Oostenrijksche grenspro vincie Qalicië, waar zij moeielijk ver der komen en gedeeltelijk reeds zijn teruggeslagen. Engeland en hare bond- genooten zullen dus om dat doel te bereiken nog zooveel moeten doen, dat zij, gezien hunne pogingen tot heden dit doel eerst zullen kunnen bereiken, nadat alle partijen.zijn ui'geput wegens verlies van bloed en geld. En dan zai Engeland ook eerst moeten hebben vernield de Duitsche zeeoorlogsmachf, doch, gezien hetgeen tot heden op zee is geschied, zal deze zeemacht niet kunnen worden vernield zonder ge lijktijdige vernieling van het grootste deel der Engeische zeemacht. Terwijl de Engeische oorlogspolitiek tot uit hongeren van Duitschland moet bren gen op den duur de uithongering van België en van de Fransche burgerij van Noord-Frankrijk, en de armoede in de noordelijke neutrale landen, welke armoede in deze landen moet verwekken een anti-Engelschen geest. De zoogenaamde gewenschte vernie tiging van den ruggegraat van Europa zal dus brengen de uitputting van Europa en het isolement van Engeland. Deze uitputting en dit isolement zullen niet onbekend blijven in Azië en z/cr j zeker zal Engeland's bondgenoot Ja pan, dat Rusland overwon, en alsdan ook Duitschland zal hebben overwon nen in haar kolonie aan de Chineesche zee, niet nalaten in Azië en met name in de koloniën, welke Europa daar heeft, het feit van deze uitputting te doen bekend maken in alle hoeken er. gaten van Oost- en Midden-Az M-.n zegt nu wel, dat de inlandsche bevol king der Aziatische koloniën van En geland, Frankrijk en Nederland loyaal is, maar evenzeer is waar, dat deze loyaliteit wel gedeeltelijk wordt inge geven döor de gedachte aan eigen on macht tegen het in militair opzicht zooveel sterkere Europa. Vervalt deze gedachte door de we tenschap van de uitputting dtr'Euio- peesche landen, dan staan wij er niet voor in, dat hiervan geen gtbru'.k wordt gemaakt en zal du:&ë& vernieti ging van Duitschland—Oostenrijk me debrengen in hare gevolgen een reeks van koloniale oorlogen, in welke het succes der Europeesche koloniale mo gendheden lang niet zeker is, en, mocht het succes er werkelijk zijn, dan zal dit toph medebrengen voltooiing van de uitputting door den tegenwoordigen oorlog d j :r den Azia- tischen oorlog. Het eindresultaat zal zonder eenigen twijfel zijn, dat de overmacht van Europa over gaat naar een ander we relddeel en Engeland's wereldrijk in eenstort, dit ook medebrengende het einde van Nederland als Aziatisch koloniaal Rijk. Dit alles als wordt vernietigd de i uggegraat der Europeesche bescha ving. Nemen we nu het omgekeerde ge val, dat de overwinning wordt behaald door Duitschland—Oostenrijk. Alsdan wordt deze overwinning be haald op Belgisch en Fransch grond gebied, waardoor het Duitsche gebied van de oorlogsvernieling is vrij geble ven. Alsdan blijft in kracht de rugge graat der Europeesche beschaving, doch Engeland's eigen inlandsche on derdanen zijn dan in Europa zelf ge tuige geweest van de Duitsche macht, waartegen niet bestand is gebleken Engeland's wereldmacht, zelfs al zou Engeland hebben vernietigd tegen ei gen verlies van een groot deel der eigen zeemacht de Duitsche zeemacht. Deze vermindering van Engeland's macht zal ook in dit geval van neder laag den grootsten invloed moeten hebben op de bevolking van 350 millioen Britsch-lndiërs en op de mo- hammedaansche wereld van Egypte, Turkije en Perzië. Turkije gevoelt sympathie voor Duitschland, dat reeds vele jaren werk zaam is door middel van verkeerswe gen welvaart te brengen in Turksch Azië zonder te streven naar grondge bied, zooals is de Engeische en ook is de Russische taktiek. Een vertrouwen in de Egyptische loyaliteit jegens En geland hebben wij niet, zoodra in Egypte baan breekt de gedachte, dat Engeland hare kracht niet meer ten volle heeft. Het eindresultaat zal zijn, dat het tegen Duitschland verslagen Engeland zal hebben te strijden een strijd op leven en dood tot behoud van haar koloniaal Rijk, en deze strijd zal vol tooien hare uitputting, zelfs als zij als koloniaal Rijk niet geheel ten onder gaat. Al deze uitputtingen niet de gevolgde koloniale oorlogen zullen moeten bren gen door den algemee.ien nood de noodzakelijkheid van aaneensluiting van geheel West- en Midden-Europa, Engeland inbegrepen, steunende op het krachtig gebleven Duitschland—Oos tenrijk, welke aaneensluiting in de ont wikkeling zal brengen, dat Europa behoudt haar evenwicht over de wereld, al zal de wereldkaart ook andere land grenzen te zien geven. En vermits aan deze aaneensluiting \00r3fgaat, door den tegenwoordigen oorlog, dat de Duitsche volksgeest heeft^teruggevon den zijn ouden geest van hou en trouw, en de Fransche volksgeest zijn geloof dat hem doet leven het leven der ziel, zoo zal tevens herleven tot een nieu wen tijd het Christendom met nieuwe krachtige christelijke beschaving. Zoo is dus onze kijk op den toe stand bij vernietiging van den rugge graat van Europa algeheele uitputting van geheel West-Europa met verlies van haar overwicht over de wereld bij zegepraal van de D.uitsch-Qosten- rijksche eenheid hnitcn dc eigen land grenzen behoudt Europa haar over wicht over de wereld en breekt aan een nieuw zegenrijk tijdperk van Chris telijke beschaving. Er zijn velen die in dezen oorlog hebben sympathie voor den een en sympathie voor den ander, wij geven aan beiden in overweging hunne sym pathie of antipathie te overwegen in deze onze gedachten, en hierbij zich zeiven af te vragen 1. Kunnen Duitschland- Oostenrijk worden overwonnen zonder g e 1 ij k- tijdige uitputting in bloed en geld van de bondger.ooten Antwoord is neen. 2.^Zijn de groote Aziatische kolonies en Egypte loyaal, geheel of ten deele, uit liefde jegens Engeland, of omdat zij niet anders kunnen Antwoord isomdat zij niet anders kunnen. 3. Kan West-Europa haar overwicht op de wereld behouden, als zij geheel is uitgeput door onderlinge uitputting, zie 1 Antwoord is: neen. 4. Is er in Aztë en in Egypte een streven tot eigen vrije nationaliteit, wel gebruik makende van den Europee- schen vooruitgang maar zonder langer te willen de politieke voogdijschap van Europa Antwoord is ja. De conclusie kan nu ieder maken. En dan te bedenken, dat Nederland het in haar macht heeft gehad de ver blinding sveg te nemen uit de inter nationale diplomatie, waardoor de oor log van nu niet zou zijn uitgebroken geweest Maar deze macht heeft Nederland niet meer, omdat zij niet heeft gekend haar uur, het uur dat wij haar hebben voorgehouden, onder meer toen wij in de bij Belinfante overgedrukte artike len van Geen Tegenstelling schreven het woord dat Nederland staat op een tweesprong en moest kiezen, maar zij koos niet. Voor Nederland was dit in de lijn van het natuurrecht het woord der Schrift„kendet gij dit uur, maar het is voor u verborgen", verborgen was het voor Nederland door de vrijwillige verblinding van volk, van kerk en van gezag. Willen Europa en Nederland al die consequenties voorkomen, dan moet de vrede spoedig, zeer spoedig worden gesloten, en door België met Zeeuwsch- Viaanderen vereenigd gemaakt tot een Duitschen bondstaat, aan het aange vallen Duitschland vergoeding worden gegeven. De toekomst van België. Indien, wat waarschijnlijk is, DuitschlandOostenrijk den strijd wiimen, dan is mogelijk, dat België Duitsch gebied wordt, hetzij direct hetzij indirect als Duitsche bond staat. Mocht dit zoo zijn, dan is het voor ons, ondanks alle vogelg*fluit, zeker, dat. vroeg of laat Zeeuwsch- Vlaanderen en misschien ook Wal cheren, en Fransch-Ylaanderen, goed schiks of kwaadschiks worden ge voegd bij België Alsdan zal het oude Vlaanderen weder komen in den toestand van haar grootsten bloei, zal België mer Belgisch-Du i tschen ondernemingsgeest tegemoet gaan een toekomst van grooten bloei en volkswelvaart. En zal dus het met zooveel dapperheid en opofferingsgezindheid vergoten Belgische bloed niet te vergeefs zijn gestort, al is het verkregen resultaat anders dan men zich had voorge steld. Maar mocht het zoo loopen, dan is ook zeker, en dit in verband met wat wij schreven in A zie tegen Europa, dat Nederland gaat worden wat zij drie eeuwen lang door haar Scbeldepolitiek Vlaanderen heeft doen ondergaan. Als Nederlander zouden wij dit laatste moeten betreuren, maar als liefhebbende het recht zonder aan zien van persoon of partij en zonder zelfzucht zouden wij verplicht zijn in dit resultaat te zien de hand Gods, die bezig schijnt in de wereld te openbaren de sanctie van het na tuurrecht, dat met name in Neder land door de kerkelijke en door de burgerlijke recktswetenc-chap niet wordt gewild. De toekomst, en zelfs de eerste toekomst, bevat nog vele raadselen, maar geen raadsel zal blijken te zgn geweest, dat de politiek van de Volkswil, niet gewild door de Pers noch door kerkeliik noch door bur gerlijk gezag noch door uiterlijken dwang volhardend door ons volk, is geweest de staatsmanspoïitiek, die bestaat in het vooruit zien in het licht van het Recht Gods door den Wil des Volks. i>e val va si Antwerpen. O Officieele Duitsche medeileeling over tien val van Antwerpen. BERLIJN, 10 Oct. (Woiff. Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld „Na een twaaifdaagsche belegering is Antwerpen met alie forten in onze handen gevallen. Op 28 September viel het eerste schot tegen de forten der buitenste linie, op 1 October werden de eerste forten bestormd, op 6 en 7 October de door opstuwing meestal 400 M. breede Nethe overgetrokken. Op 7 October werd, ingevolge de be palingen van de Haagsche Conventie, de beschieting der stad aangekondigd. „Daar de commandant verklaarde de verantwoording voor de beschieting te aanvaarden, begon in den nacht van 7 op 8 October de beschieting. Tege lijk werden de aanvallen tegen de bin nenste fortenlinie begonnen. Reeds in' den morgen van den 9 October waren- twee forten der binnenste linie in onze handen, en in den namiddag kon de stad zonder ernstigen tegenstand wor den genomen. De vermoedelijk zeer sterke bezetting heeft zich in den aan vang dapper verdedigd, doch was te gen de bestorming door onze infanterie en marinetroepen en tegen de zware artillerie niet opgewassen, en ontruimde de stad. „Onder de bezetting bevond zich ook een onlangs aangekomen EngèD sche marinebrigade. „De onruiming der stad door de En^ gelsche Belgische troepen maakte het noodig, dat de onderhandelingen over de overgave 'met den burgemeester werden gevoerd, daar geen militaire autoriteiten meer aanwezig waren. „De overgave van de stad werd op 10 October door den chef van den staf van den tegenwoordigen gouver neur van Antwerpen bevestigd. „De laatste, nog niet overgeven forten werden door onze troepen bezet. „Het aantal gevangenen is nog niet vast' te stellen. Vele Belgische en En geische soldaten vluchtten, naar Neder land, waar zij werden geinterneerd. „In de stad werden groote voorra-

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 1