Marktberichten. Advertentie». OMVANGEN i E Inmaak potten, ÏÜTMÏAANSE gaarne onze bladen. Schrijf dan ook niets als de waarheid en blijf anders werkelijk neutraal wat het schoonste is, dan zal ieder zijn waarheidsüevend karakter volgen, en niet zooals de Cou rant voor 14 dagen een karakterschets gaf, H. M. de Koningin met Z. M. Al- bert op een beeld, met het onderschrift Neutraal naar binnen. Dus, onze ge liefde Koningin Belgisch Neutraal. Denkt die mijnheer van de Courart daarmede onze geliefde Koningin een liefdedienst te bewijzen dat die edele Frau ook medelijden heeft met dat arme vlijtige ongelukkige tusschen twee groote machten bekneld volk. Zeker, maar van Duitsch bloed, Haar geliefde Moeder een Duitscbe, Haar Gemaal een Duitscher, de Vader van haar zoo dierbaar kind Duitsch, en dan onze geliefde Koningin voorstellen als Bel gisch Neutraal. Wat voelt die mijnheer slecht, het bloed kruipt waar het niet gaan kan, dat voelen wij die ons leven in de vreemde leven het best. Dan een ander beeld, de heilige van Reims, den Duitscher vloekende indien de steenen spreken konden. Gelogen mijn heer van de CourantGelogen en nog eens gelogenDe heiligen vloeken geen Duitscher. Daar waarborgt die Duitsche erziehung voor. De Duitscher eert zijn God, zijn heiligen en zijn Godshuizen ver boven andere landen, is ook hierin Duitschland de best on derlegde. Hier behoeft men zich niet te schamen kleur te bekennen, laat u niet door zulke bladen verblinden. Gij Katholieke Nederlanders, de Heiligen vloeken geen Duitschers. Huizen, ker ken, kunstwerken, kunnen zij genood zaakt zijn te schenden, maar uit louter verwoestingzucht of bandeloosheid zal geene een Godshuis onteeren. Ik wil volstrekt hun tegenpartij niet drukken, die hebben mij ook niets ge daan, maar is het niet ironisch, dat een volk, "dat voor kort geen God meer kende, zijn Godshuizen verwaar loosde, kloosters sloot, hun klooster lingen over de grenzen zette, zich nu in nood achter een Godshuis tracht te verbergen en nu een noodkreet de wereld inzendt, ons Godshuis vernield. Een ander onschuldig beeld, ook in de Courant. Een bedroefd terugtrek kende Duitscher tegenover een zege vierende Francois, kon mij beter be- vallen. Men kan ook die Francoisen eens een hoopvolle dag vergunnen. Schuldiger vor.d ik het bericht ook al weer in de Courant over die Maas- trichtsche bombengeschichte, zonder ambtelijk af te wachten van welke nationaliteit dat ongeluksding kwam, dankte er unsere vreunden aldaar voor. Dat zij hunne Neutraliteitsweldaden bij zich zouden houden. Dat anders hun Duitsche vriendschap daar niet door verbeteren zou, dat het ook een voor Duitschland bestemde bom kon zijn door Engelander of Francois bij ver gissing verloren kwam in zijn ecnzij- digheidshoofd niet op. Foei, mijnheer de Redacteur van de Courant, wat moeten wel velen van onze oudlezers van ons Nieuwsblad van Nederland uw artikelen met walging lezen. Waar is de geest van ons Nieuwsblad Is daar dan in Nederland geene van onze partij geene meer in Nederland die open voor zijne gevoelens uitkomen durft? Willen de Nederlanders dan ook evenals die andere landen slaven worden van hun eigen blindheid Wij verlangen geer.e partijname, maar eisciit de waarheid. Wij hier in Duitsch land weten dat wij op onze Duitsche bladen kunnen vertrouwen. Partijen zijn er hier niet meer en fantasie- en leugenberichten worden hier door de Pers geweigerd. Eischt ook gij Ne derlanders alhen die bladen die waar heidslievend zijn. Wat deed Duitsch land U Gij Duitschenhaters, hebt gij ééne gegronde r^den Heeft Nederland zich zoo over Duitschland te bekla gen Geen broodpolitïek is het die ons die klacht uit de keel wringt, neen het is het meeleven met een zoo groot volk, dat wij door lOtallen jaren van ondervinding hebben leeren achten, een volk, dat gij anti-Duitschen toch niet in staat zijt te helpen klein maken. Nederlanders uit Rijnland. o— Sli'icf. Aan C. VAN DER AA, landweerm.in, van K o e w a e. h t. Op 5 October kwam op de wacht ook de spraak over notaris van Dal- sum. Op de vraag van een korporaal wat voor een man van Dalsum was gaaft gij al gauw te kennen, dat hij een man is die nooit gedeugd heeft, dat al het volk dat hij eerst met zich miê had nu tegen hem is omdat hij het volk misleid, tot in alle ongeluk kige toestanden, dat hij voortdurend zoekt tegen het geestelijk en al zoo doende het volk in opstoot te krijgen wat hem echter nog riet gelukt is, maar dat hij wijd op fiesschen is, want dat hij niets meer te doen heeft en van armoede Hulst moet verlaten. Zoo gingt gij te keer tegen notaris van Dalsum. Ik heb je toen ge- gd Kent je van Dalsum Je antwoordde neen, ik bei. hem wei eens te^en gekomen, maar 1.ij is mij te gemeen om hem te bekijken. Ik vroeg verderHeb je al eens zaken mei van Dalsum gedaan Je antwoordde alweer neen, en da1 je met zulk tuig niets te doen wou hebben. Toen heb ik aan de geheele wacht en alle omstanders gevraagd, of niet ieder overtuigd moet zijn dat je bent een groote lasteraar, om reden dat je van iemand kwaad spreekt dien je zelf zegt niet te kennen. Ómdat de tijd op wacht te ongelegen er voor was voel ik mij genoodzaakt U in het openbaar te brengen wat ge hier durft te vertellen, gij met uw groot? verstand. Je moest je schamen, een man achter zijn rug te belasteren, over wien niemand iets durft te zeg gen in zijn gezicht, omdat zelfs de grootste lasteraar wel weet, dat nog nooit iemand iets van hem te weten is gekomen, dat niet deugt. P. J. DESTOMBES, Landweerman, van Boschkapelle. Van alles wat.. Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 23 faillis sementen tegen 36 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Wtlke boeken worden bet meest op het slagveld gelezen. De Duitschers hebben allen boe ken bij zich. De jongelui en speciaal de allerjongsten, die nauwe lijks de schoolbauken verlaten heb ben hebben niet zelden studie boeken bij zich. Ieder ontwikkeld soldaat heeft een boekje „Hoe help ik mij in Frankrijk ?tt bij zich, dat hem waarschijnlijk goede diensten bewijst In een Duitsch tijdschrift, gewijd aan de boekhandel-belangen de redacteur is zelf boekhande laar wordt voorts meegedeeld, dat de volgende drie werken het meest verkocht worden: het Nieuwe Testament, Goethe's Faust, en ein delijk Niftaches Zarnthustra. Ook de gedichten van Schiller vliegen weg. De Engelsche soldaten hebben eveneens veel boeken bij zich. Een bijbeltje ontbreekt zelden, en dikwyls hebben ze ook een gezangboek mee genomen. Eindelijk komt de ont spanningslectuur en Wells komt dan nummer één. De Fransche soldaten lezen minder, naar het schijnt. De boeken van Flam- marion en de vertalingen-van Wel 8 vliegen. Ook historische romans wor den druk verkocht. o Sneeuw op het slagveld. Als we vier weken verder zijn, kan op het Oostelijke slagveld reeds de sneeuwdeken worden gelegd. Wel iswaar valt soms aan de I ruisisch- Russische grens geen sneeuw voor December, maar gewoonlijk sneeuwt het er al in de eerste helft van No vember, vooral in Russisch Polen. De Russische Generaal Rennenkampf verlangt naar sneeuw. Ligt er sneeuw, schrijft de „Petersburgsche Koerier", dan is de Generaal een andere man door de sneeuw krijgt bij zijn goede ideeën. En ook zullen zijn man schappen voor het meerendeel door de sneeuw worden geïnspireerd. Wanneer, meent het Petersburgsche blad, het witte sneeuwkleed den bo dem bedekt, zal Rennenkampf over winnen. Daarom zou de Russische Generaal nog niet in Pruisen zijn hij werd teruggeslagen zooals men weet hij wacht op de sneeuw Het lijkt ons een vreemd bericht. Is de oorlog 1914 een wereld-oorlog Sommige menscnen vi den het nog niet erg genoeg. De lang-voorspelde wereld-oorlog, meenen zij, is dit nog niet. Die moet nog komen. Dit is i slechts ion voorspel. Negen landen zijn nu in den ooi log betrokken. Maar in een wereld-oorlog moeten minstens dertig of veertig landen betrokken zijn. Zoowel in Duitsche als in Engeische bladen wordt deze theorie verkondigd. Maar de geheele pers is het er na tuurlijk niet mee eens. Inderdaad ge- looven wij, dat dit een wereld-oorlog is. Zeker, er zijn misschien wel over de honderd monarchieën en republie ken, maar de grootste landen hebben in dezen oo'rlog een actief aandeel genomen. Een aardige kaart van het oorlogstooneel wordt gereproduceerd in het Zondagsblad van de „New-York Sun." De landen, die meevechten, zijn zwart gekleurd, de neutrale landen zijn wit, de zeeën zijn geharceerd. De di verse koloniën zijn natuurlijk ook zwart. Misschien komt het daardoor dat wij paf stonden, toen wij het wit zagen. Het was niet het tiende ge- deeiie van het geheele aardoppeivlak. Zwart was de helft van Noord-Amerika, en van Zuid-Amerika waren enkele deelen zwartgekleurd. In de Nieuwe Wereld won wit het gelukkig de ver houding wit zwart was 2 tot 1. Europa was bijna geheel zwart, Turkije was abusievelijk eveneens donkergekleurd. A'leen het wit van het door de Mer- cator-projectie zeer groot lijkende Scan dinavië viel op. Het donkere wereld deel, Afrika, was ook donker op de oorlogskaart. Azië was eveneens bijna geheel zwart. Wit was alleen China, de Philippijnen en Tropisch Neder land. In Australië was geen enkel stukje wit te vinden. Het was enorm. Wie zou er bij het zien van deze kaart durven beweren, dat deze krijg geen wereld-oorlog is o— De geschiedenis van het Fransche oorlogsiuinisterie. Eenige weken voor het uitbreken van den Europeeschen oorlog, naar aanleiding van het aftreden van den Minister van Oorlog Noulens, publi ceerde „La Fransche militaire" een artikel over de geschiedenis der ont wikkeling van het Fransche oorlogs ministerie en omtrent de in den loop der tijden steeds sneller afwisselende ministers van oorlog. Dit is thans des te actueeler omdat zelfs gedurende den oorlog Messimy alweer door Millerand vervangen is. Voor het eerst werd in 1630 onder Lode wijk den Dertienden door Richelieu een maatregel geno men, die als het begin van het heden- daagsche Ministerie van Oorlog kan beschouwd worden, in de volgende 70% jaar tot het uitbreken van den Spaansc'aen successieoorlog (1701), gebruikte Frankrijk slechts 5 „secre tarissen van oorlog", zoodat ieder on geveer 15 jaar „aan" bleef. Na dat jaar begint de snelle afwisseling van Fran sche ministeries van oorlogtot het uitbreken der Revolutie (17S9) was de leiding van - de Fransche militaire zaken bij 21 verschillende personen. Van 1789 tot 1800 waren er 21 ver schillende ministers van oorlog, in 1792 alleen zes. Van 1800 tot 1870 volgen 42 verschillende ministers van oorlog en van 1870 tot 1910 36. Van 1910 tot op het oogenblik heeft Frankrijk negen ministers van oorlog versleten en de oorlog zal nog wel meer afwis seling brengen. Als men Minister Nou lens buiten beschouwing laat, die met het Ministerie Ribot op den eersten dag van zijn functie viel, is Zurlinden den kortsten tijd minister geweesthij was in 1898 gedurende 12 dagen mi nister van oorlog. o Een nieaw volk ontdekt. De „Rangoon Times" deelt een en ander mee omtrent de ontdekking van een tot nog toe onbekenden volksstam in het Noorden van het Maleische schiereiland. Dit in de bergen en moe rassen tusschen Trenganou en Kelatan wonende volk vertoont negerachtige kenmerken en leidt in het oerwoud een zwervend leven. De stam wordt Panggang genoemd, deze bewoners der wildernis zijn zeer vredelievend van natuur, gevechten of diefstal komen bij hen 'niet voor- Omtrent den sultan van hun staat hebben zij al een zeer nevelachtige voorstelling, zij beschou wen hem als een soort god, die hun hoofd kan laten afslaan. Een groote voorliefde hebben de Panggangs voor tabak, zoolang zij tabak'en zout heb ben, kunnen zij alle voedingsmiddelen lang ontberen. Geld is hun weliswaar J bekend, maar zij kunnen munten niet gebruiken, immers zij drijven geen handel. Krijgen zij bij toeval geld in handen, dan wordt het zoo spoedig mogelijk begraven, opdat de dooden in hef hiernamaals met de munten han del kunnen drijven. De culuur verkeert nog in den oertoestand als de Pang gang honger heeft, zoek! hij voedsel, als hij voorraad heeft, doet hij niets, tot deze weder op is en de nood hem weer ter jacht drijft. Religieuse voor stellingen schijnen zoo goed als ge heel te ontbreken, slechts een duister geloof aan een soort zielsverhuizing bestaat. De Panggangs houden de tij gers, die in deze streken veelvuldig voorkomen, voor betooverde voorva deren en dit geloof is zoo sterk, dat zij de tijgers, als zij hen ontmoeten, met de naam van een gestorven bloed verwant aanroepen. Daarbij meenen zij, dat de tijger, als zij hem bij den juisten naam genoemd hebben, hen niets zal doen was echter het dier niet de reïncarnatie van den voorvader, wiens naam men riep, dan verslindt het dengene, die hem zoo onjuist be titeld heeft. Uit het land der onbegrensde hygiene. Iu de Noord-Amerikaansche Staat Massachusetrs, een echt wonder-land, in alle opzichten de records der andere Staten slaande, ligt een plaatsje met nauwelijks 10.000 inwoners, hetwelk zich de luxe permitteert van. eenelec- trïsche tram, de trots van alle bewoners. Het tarief is laag. Voor een cent rijdt men 4 K.M. Maar de boeten, die de directie het puüek, hetwelk zich niet houdt aan het Reglement, oplegt, zijn hoog. Enhet Reglement is streng: niet rooken, niet spuwen, niet pruimen, geen hoeienspelden, schoone schoe nen, prachtig! Voorts moet het publiek schoone handen, te conrroleeren door den conducteur, hebben, en wordt de passagier, die een onaangename lucht verspreidt sic! verwijderd Pret tig werkje voor den conducteur o Kopermijnen in Klein-Azië. Door maatschappijen van verschil lende nationaliteiten zijn aandeTurk- sche Regeering verzoekschriften gericht voor concessie tot het exploiteeren van de Arghana-kopermijnen in Klein-Azië. Een Duitsche Bank bood de Regee ring een voorschot van een millioen Turksch pond, in geval zij haar de gevraagde consessie zou willen ver- leenen. Een Amerikaansche maatschap pij en nog een Duitsche firma boden hetzelfde bedrag. Een Engelsch lichaam heeft er een voorschot van niet min der 'dan 1.600.000 Turksche ponden voor over. —o Door Belgische vluchtelingen over Hulst naar Holland wordt genoemd Nederland het ambular.celand, Engeland het berekende land. Alvorens het bombardement van de Antwerpsche binnenforten en Antwer pen begon had de Duitsche legercom mandant tijd gegeven, om over te geven, maar neen, nier overgeven. Po$fer|)en. Binnenkort zal het uitgesteld examen voor aspirant-opzichter der telegrafie worden gehouden. Zij, die zich daar voor wenschen aan te melden, kunnen dit alsnog doen vóór 16 October 1914. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het post- en telegraaf kantoor te Hulst. Kleine hcriditen. O Een schuldenaar; die met kwaden wil zijn schulden niet betaalt, is een dief. Er wordt verwacht een verander lijken winter Dergelijke winter is zoogoed als regel geworden in ons laud. De Russen schijnen zeer sterk te zijn in bet vervolgen van verslagen vijanden, althans zij zijn volgens de berichten uit Pêirogadé meeds aan dit vervolgen bezig. Jammer voor hen, staan de Dnitschers echter op Russisch gebied. Wij snappen daarom niet goed, waarin dit vervolgen be staat. De voor 1915 voorgenomen Vre desconferentie is afgelast. Volgens professor Steffen, Eerste Kamerlid van den Zweedschen Rijks dag, strijdt Belgie reeds nagenoeg van af den beginne geen oorlog ter verdediging van zijn neutraliteit, maar met gedachte daarmede zijn toekomst te kunnen verzekeren als vijand van Duitschland en als bond genoot van Frankrijk en Engeland, Wij lezen over het beleg van Ant werpen het is geen oorlog van per soonlijken moed maar een praktische toepassing van de leer der spring stoffen. Woensdag was de telegrafische ver binding tusschen Antwerpen en Roo sendaal verbroken. Men moet eerbied hebben voor de kalme zelfbeheersching, die met name de Belgische vluchtelingen doen blij ken in hun droevigen toestand ver laten van huis en goed om te bescher men het leven. Sedan, Metz en Parijs gaven zich in 1870 over, toen werd gezien dat alle verdere tegenstand waren nutteloos en zelfmoord. Jammer, dat Antwerpen ver koos een bombardement der stad bo ven de Fransche wijsheid. Oorlogsberichten De forten om Ant werpen zijn grootendeels vernield of in handen der Duitschers. Het aantal vluchtelingen richting Hulst en verder Zeeuwsch-Vlaanderen in loopt in on telbaar duizenden. Treurig, hartver scheurend. Hulst, 5 Oct. Per 100 K.G. Tarwe f 11,00 a f 11,50, Rogge f 9,00 a f 10,00, Wintergerst f 11,00 a f 0,00, Zomergerst f 11,00 a f 0,00. Haver f 9,00 a f 10,00, Erwten f 10,00 a f 10,50, Paardeboo- nen f 0,00 a f 0,00 Duivenboonen f00,00 a f 00,00 Witteboonen f 00,00 a f 00, Bruineboonen f 14,00 a f 15,00, Boekweit f 00,00 a f00,00. Lijnzaad f 00,00 a f 00,00, Aardappels f2.00 a f2.10 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Boter per kilo f 1,30 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 1,40. een mooie sorteering 13 i' is I ss e J a c o I» a- en Blauwe Kcnlsclic vanaf een tot en met vijftig kilo voor boter en groenten bij .11. A. C. liieboom, Bierkaaistraat HULST Advocaal-I'nicureur le MIIU)ELItlRG, i- hiavdag bij KEELi: AI A te HUKST te spreken. Het Provinciaal Comité lot hulpverleening aan vluchtelingen in Zeeland verzoekt dringend om finantieelen sleun. Een zeer belangrijk aantal BEHOEFTIGE vluchtelingen overschrijdt thans dageljjks onze grenzen. Om dezen lieden een tijdelijk onderkomen, nachtleger en voeding te verschaffen, in afwachting vén hunne doorzending naar duur- i zamer verblijfplaats, moeten aanzienlijke kosten gemaakt worden. Giften worden ingewacht bij den Secretaris-Penningmeester. Mr. J F. VAN DEINSE, Balans D 5, Middelburg of bij de Penningmeesters der plaatselijke Comité's. H. J. DIJCKMEESTER, Eere-Voorzitter. E A. O DE CASEMBROOT, Voorzitter. P. DIELEMAN. J. G. VAN NIFTRIK. J. A VAN-ROMPU. j K. J. A. G. COLLOT D'ESCURY. I J. N. ELENBAAS. J. W. WAGTHO. J. A. DE BRUIJNE. F. J. N VAN DAM. ANNE BOLLE. J. F. VAN DEINSE, W. L. GHIJSEN. Secretarissen

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3