Een geneesmiddel Europa's Nacht. atteinte aux engagements qui résultent pour les deux états des traites en vigueur en ce que concerne i'Escaut." De Schelde is dus gesloten voor vreemde d. i. voor andere dan Neder» landsche oorlogsschepen, en Nederland is verplicht ais zijnde neutraal aan vreemde oorlogschepen den toegang en de vaart op de Schelde te beletten. OnvadcfliamlscliBieveiMl. O— Wij hebben voor indruk en deze is ook bij anderen door hun gezegde „ik lees ze niet meer, want liet zijn niet dan leugens", dat menig Belgiesch blad te goeder of te kwader trouw, daar bi ij ven we buiten, veel onwaar heid schrijft. Dit moge zijn ingegeven uit het goede doei den moed er in te houden, maar het gevolg is slecht en tegen het ware belang van het vader land. De inhoud is onveranderlijk.dat en de Belgiesche wapenen en die van de Russen, Serviërs, Franschen en Engel- schen altijd overwinningen behalen op de Duitschers en Oostenrijkers, gepaard gaande met groote verliezen voor deze. Ja, er wordt een toon aangeslagen, alsof de Duitschers en Oostenrijkers op het gebied van oorlogvoeren domme knoeten 2ijn. Wat toch is hiervan het gevolg? Dat in het Belgische volk komt de geest van verblinding, die belet het 2ien van de zaak zooals ze is en daarmede van het met juistheid en tijdig nemen van de maatregelen, die de waarheid eischt. En hierdoor brengt het Belgische volk over zich zelf meer leed dan noodig is. Dit meerdere leed heeft het Beigische volk dus te dan ken aan den ouwaren opzweependen inhoud der eigen pers, die daardoor op zich laadt eene groote en schande lijke verantwoordelijkheid. Als het waar is. o Wij lezen het volgende Engeland en de Khedive van Egypte. Wolff's bijzondere dienst meldt uit Frankfort a/Main De correspondent van de „Frankf. Ztg." te Konstantinopel verneemt uit de onmiddellijke omgeving van den Khe dive, dat in een hem gisteren toege stane audiëntie de Engelsche gezant den Khedive namens de Regeering te Londen den categorischen eisch stelde, zijn verblijf in Konstantinopel onmid dellijk te eindigen de Engelsche re geering stelt een residentie in Napels, Palermo of Florence ter beschikking van Zijne Hoogheid. De reis daarheen moet echter over zee worden afgelegd. De Khedive antwoordde dat hij geen bevelen van Engeland te ontvangen had. De gezant verliet na dit antwoord, hetwelk aan duidelijkheid niets te wen- schen overliet en waarvan de'besliste vorm niet verwacht werd, eenigszins verlegen de audiëntie. Wij vragen Zou dit waar zijn Er zijn meer van die berichten uit Konstantinopel, dat de Turken, hoewel neutraal, anti-Engelsch zijn, ook in Egypte. Zoo b.v. het bericht, dat een groot getal Turksche matrozen op En gelsche schepen die, toen zij vernamen, dat hun schip belast was met het over brengen van Engelsch-lndisc'ne troe pen naar en over Egypte naar Europa, hun dienst weigerden. Mocht echter waar zijn het bericht, dat de Khedive van Egypte dat ongezouten antwoord gaf, dan is dit antwoord zeer teeke nend. Egypte is eigenïlijk Turksch gebied, de Khedive is zooveel als bijna onaf hankelijk koning van Egypte met schat plichtigheid aan Turkije, en Engeland doet in Egypte alsof liet Engelsch ge bied is. Maar officieel is Egypte geen Engelsch gebied, zoodat genoemd ant woord, indien het waar is, dat de Engelscffe gezant dien eisch stelde, waar moet zijn, als de Khedive is een man van karakter. Hij heeft in waarheid geen bevelen van de Engelsche regee ring af te wachten. Indien alles waar is, eisch en ant woord, dan wijst het op een gespannen toestand, die, al moge hij er nu formeel nog niet zijn, er toch zal komen. Out Antwerpen. G De Londcnsche berichtgever van het Hand Isblad schrijft d.d. 30 September, wat schreef de heer R. C. Hawkin, de zwager van generaal Botha, na zijn terugkomst uit Antwerpen over den toestand in Belg-'ë. Uit deze corres- po 'dentie nemen we over, wat hij schreef over den guerilla-oorlog ron dom Antwerpen Sommige incidenten van den merk- waardigen guerilla-oorlog, die thans om Antwerpen plaats heefr, zijn bepaald belangwekkend elke avond heeft zijn geschiedenis. Op een goeden keer kwamen twee Belgische soldaten in een koffiehuis buiten Brussel en bestelden wijn. De bewoners stonden verpletterd, want totdat zij hen hoorden prat- ri in hun bekend Vlaamsch, hadden zij hen aan gezien voor Duitschers in Belgische uniform. Toen kwamen zij tot hen en vroegen verbaasd hoe zij daar gekomen waren. „Kijk maar daar buiten", zeiden de manschappen, en daar zag men de Duitsche .patrouilles dood liggen. De Belgische soldaten dronken hun wijn en verdwenen gedurende den nacht. Een "der Duitsche troepen-treinen, die naar het gevechts-terrein ging, was een paar dagen te voren door Belgische soldaten vernield. De Duitschers had den vergeefs beproefd de bedrijvers in handen te krijgen en wreekten zich toen op een dorp in de buurt, dat zij geheel afbranden, terwijl zij de honderd zestig vrouwen en kinderen over de grens Nederland indreven. Die vrou wen en kinderen werden te Maastricht door de goede Hollanders ontvangen. De Belgische hebben de Duitsche posten buiten Brussel nagenoeg geter roriseerd. Er gaat haast geen nacht om dat niet eenige schildwachten ge dood worden, eenige Duitsche treinen worden opgeblazen, of een der zorg vuldig voorbereide plannen der Duit schers in de war worden gestuurd door Belgische soldaten, door de Duit schers „zwarte ratten" genoemd, omdat zij altijd opduiken gedurende den nacht en dan steeds schade schijnen te be rokkenen. lederen nacht ook zwerven de Bel gen rond op motorfietsen, vergezeld door een gewapende auto, wat altijd eenige Duitsche ulanen of fiets-rijders het leven kost. Eiken ochtend keeren zij terug en worden dan met gejuich door de bevolking te Antwerpen ont vangen. Zij toonen dan buitgemaakte Duit sche helmen en geweren en vertellen de menigte van hun avonturen. De standvastigheid der Belgen is bewonderenswaardig en zij doen hun zaken als gewoonlijksteun-comité's werken hier als te Londen. Engeland en België. o— Het blad La Métropole van Antwer pen van 6 October bevat het volgende gedichtje BELGIUM. Few were they, and the foe was strong, Cruel and stern as Fate He bade them bow to the rule of wrong, And sell him the guarded gate. Never a man of them chose to yield To the challenge of ruthless might They held the way to the battle-field Till their friends had gathered to fight. They gave their lands for the Huns to tread, Their homes for the Huns to burn For our very lives they gave their dead, And what shall we give in turn For the blood they shed we give our own, Our wealth for the debt we owe, Till we smite the tyrant off his throne, And lay the oppressor low. They have spent themselves to save our shore, They are strong to suffer yet And so do God to us, and more, If we pay not all our debt ADRIAN ROSS. Er wordt hierin gezegd, dat de Bel gen den strijd volhielden, totdat hunne vrienden iich hadden verzameld om te strijden, dat zij hun leven gaven voor de Engelschen, om te redden hun, der Engelschen, strand. Wat is nu de zaak nog verder. Volgens beweren, zijn op 3 en 4 Octo ber te Antwerpen aangekomen lange spoortreinen Engelsche soldaten ter vervanging van de uitgeputte Belgische soldaten ter verdediging van de vesting Antwerpen, terwijl ook in Antwerpen moet zijn de Engelsche minister van Marine Winstonn Churchill met zijn staf. Door dat Engelsch gedichtje, zonder commentaar in een dergelijke omstan digheid geplaatst in een Antwerpsch blad, wordt verklaard: dat België niet heeft gestreden, niet zich zelve heeft laten vernielen, voor zich zelve, maar voor Engeland. dat alle voorkomende 2iekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmid- j del gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f0,75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende borstbenauwd- hcid c:: borsibeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0 65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTIL LES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f0,80. Proefflacons f 0,30. KINA KOORTSDROPPEN van Apo theker Boom zijn gemaakt van de zui vere kinabast en zijn doordat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, binnenkoorts, malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f 0,60. LAXEERPILLEN van Apoth. Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPASTILLES van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voortkomende ziekten en de pastilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2,00. HOESTSIROOP van Apoth. Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze -siroop maakt de slijm los en doet de hoest spoedig bedaren. Prijs per flacon f 0,70. AAMBEIENZALF van Apoth. Boom geneest spoedig uit- en inwendige aam beien, blinde en bloedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en ver krijgbaar in de meeste Apotheken en drogistenwinkels. Waar niet verkrijg baar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door Firma A. H. Boom te Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. Eene proclamatie van boven Antwerpen. o— Uit een bericht d.d. 3 October van den Antwerpschen correspondent van het Handelsblad. Hierin wordt vermeld, dat een Duit sche vlieger op Antwerpen liet vallen pakken met ploclamaties, als volgt Brussel 1 Oct. Belgische soldaten, uw bloed en uw heil geeft gij geens zins voor uw geliefd vaderland, inte gendeel gij dient alleen de belangen van Rusland, een land, dat alleen ver langt zijn reeds enorme macht uit te breiden en vooral de belangen van Engeland, dat in zijn sluwe begeerig- heid dezen wreeden ongehoorden oor log in het leven riep. Sinds het begin hebben uwe dagbladen, betaald door Frankrijk cn Engeland, niet opgehou den u te bedriegen en u leugens op te disschen over de oorzaken van den oorlog en de geleverde gevechten en zij doen dit nog dagelijks. Een uwer legerorders is daarvan het bewijs. Men zegt u, dat men uwe krijgsgevangen kameraden dwingt met onze soldaten tegen Rusland op te trekken. Het ge zond verstand moet u doen begrijpen, dat dit onmogelijk is. Als eens de dag gekomen is, dat uwe kameraden in uw land terug zullen zijn, zullen zij u zeggen met welke welwillendheid zij werden behandeld en zult gij van schaamte blozen over deze ongehoorde leugens. Iedere dag van tegenstand berokkent u onherstelbare verliezen en lijden, terwijl gij na de overgave van Antwerpen verlost zult zijn van a'le smart. Belgische soldaten, gij hebt genoeg gestreden voor de belangen van Russische prinsen, voor die der kapitalisten van het sluwe Albion. Uw toestand is wanhopig. Duilschland.dat slechts voor zijn bestaan vecht, heeft i twee Russische legers vernietigd. Thans 1 is geen Russisch soldaat op ons grond gebied, in Frankrijk overwinnen onze troepen den laatsten tegenstandIn dien gij naar uw vrouw en kinderen wilt terugkeeren, indien gij uwen ar beid wilt hervatten, in één woord, zoo gij vrede wilt, eipdigt da.n de^e;i nut- teloozen strijd, die slechts tot uw ondergang leidt. Dan zult gij weldra de weldaden genieten van een geluk kigen, volledigen vrede." (Get.) Van Beseleer, hoofdcommandant van het belegeringsleger. Deze proclamatie heeft niet den mins ten indruk gemaakt. Wij vermelden dit, wegens hetgeen de correspondent er bijvoegt: Deze proclamatie heeft niet den minsten in druk gemaakt. Parijs en Antwerpen o— Toen in den oorlog 1870 1871 de Franecbe forteö rondom Parijs gevallen waren en het leger daar- tusschen strijdende was verslagen, gal Parijs zich over, en zeer na tuurlijk, want, als van een vesting de fortenlinie8 zijn vernield of' ge nomen, dan is de vestingstad gewor den een open stad, en geen regee ring of legercommandant mag een open stad bloot stellen aan een bombardement. Volgens Antwerp8che bladen zal men niet zoo handelen met Antwer pen, en Antwerpen niet overgeven ook al zijn alle forten gevallen. Als dit laatste waar is, dan is dit geen moed, geen beleid, geen eer, neen, dan is het krankzinnige domme koppigheid, een schande voor regeering of commandant die alsdan niet overgeeft. Wij kunnen echter niet aannemen, dat het waar zal zijn, hoewel het toch een veeg teeken is, dat de over heid als 't ware de bevolking aan zet de stad te verlaten. l)e eerste inval in België. o Men schrijft uit Zuid-Limburg aan de Tijd De waarheid over den eersten inval der Duitschers in België is deze. De Duitsche Keizer bevai de mobilisatie van het heele Duitsche legerden lsten Augustus 's namiddags kwart na vijt. Van te voren waren slechts onder de wapenen de gewone dienstsoldaten. Dezen werden onmiddellijk langs de grens gebruikt o.a. om de hootdiijn Miinchen-Giadbach naar Aken te be schermen, om achter Herzogenratb en andere plaatsen kilometers ver drie dubbele loopgraven aan te leggen te gen een eventueelen inval der Fran schen. In den vroegen morgen van den 4en Augustus trokken een paar regimenten van het Vlllste armeekorps, dat Miin chen-Giadbach, Geilenkirden en ver dere plaatsen langs de Limburgsche grens omvat, langs den „Vierlanden- blik" bij Vaals over de Belgische grens. Van hieruit trok men over Gemmemch, Bleijberg enz. en kwam in den namid dag ook te Mouland aan. Het waren vooral het 25ste regiment en het 53ste regiment, die den eersten inval deden langs deze richting. Ik heb mc nog uit den mond eener kloosterzuster uit Fouron le Comte ('s Gravenvoeren) deze regimenten hooren noemen, terwijl ze met lof over hun houding te haren opzichte sprak. Deze regimenten waren nog maar in vredesterkte. Ze te'den te samen geen 6000 man, maar siechis enkele duizend man. „Wanneer de Belgen geweten hadden", zoo vertelde later een Duiisch soldaat, hoe zwak wij de eerste dagen waren, dan was er van ons geen en kele uit België meer gekomen." Men vreesde dan ook elk oogenb'ik een uitval der B lgen uit Luik. Tot drie maal toe werd er bevel tot den terug tocht gegeven. De soldaten uit Aken en om geving hebben bij Visé en Luik gevochten met ware doodsverachting, en men zal zich- niet aan overdrijving schuldig maken, wanneer men zegt, dat hoogstens een derde van hen be houden is gebleven. Wanneer men het ferrein kent bij Vise, dat zoo buiten gewoon gunstig was voor de Belgen, dan vraagt men zich af, hoe het mo gelijk is geweest, dat de Duitschers, ondanks hun heldenmoed, ondanks de duizenden offers, die ze gebracht heb ben, er in zijn kunnen slagen in zoo korten tijd de Maas over te trekken Ik voor mij acht dit alleen mogelijk, omdat de Belgen te weinig manschap pen hier hadden staan, terwijl de hoofd- j macht der Luiksche troepen zich steeds gereed hield tegen een eventueelen I inval der Duitschers van de Noorde lijke richting. 't Is een idéé fixe gebleken bij de Belgende Duitschers zouden en i moesten door Nederl. Limburg naar j België invallen. In deze meening zijn ze ongetwijfeld versterkt geworden, doordien er werkelijk ten Noorden van Limburg bij Heinsberg, Gangelt eenige dagen na de mobilisatie, duizenden sol daten, men sprak van 80000 gekampeerd waren. Het Vrije Woord voor Abonnés. -o— Europa's zon ging onder, De dag, die nam een end, Een donk're nacht ging komen, Een nacht, nog nooit gekend Een nacht, van rouw en lijden, Van gruwel en van "moord Waarin de oorlogsdonder Schier eindloos wordt gehoord Waarin het krijgsgeschetter Alom en luid weerklinkt, Waarin de glans der wap'nen Van uit de verte blinkt. Waarin er duizend vallen, Hier, stervend, daar gewond, En vriend en vijand samen Neerliggen op den grond Waarin de jammerklachten Door vreeseliike smart, Het slagveld overgalmen En die doet breken 't hart Waarin de bloem van 't leven, Van maatschappij en land, Verd ird ligt afgesneden Door des verdervers' band Waarin de kunst en schatten Hoe ook vermaard, beroemd, Op 't wreedst en gruwzaamst' worden Ten ondergang gedoemd; Waarin de welvaartbronne In 't stroomen, wordt gestuit, En armoe en ellende Niet langer blijven uit. O, nacht, zoo zwart en donker, Als ooit een nacht kan zijn Waarin geen ster zelfs flonkert Van tusschen 't dicht gordijn. O, vlucht toch spoedig henen Voor 't heerlijk vredelicht, Dat dan, o groote vreugde Weer straalt in 't aangezicht, Nieuw leven zal weer brengen Een schoone lentetijd, Vol, van ontluiken groeien, Van bloemen, wijd en zijd Woudbloempje Mijnheer de Redacteur Daar het in dezen tijd toch zeer neutraal schijnt, dat een groot deel der Pers hare kolommen vult met kritiek en verdachtmakingen van de eene partij, en maar steeds tegen alle waarheid in voortgaat de natuurlijkste zaken en on gelukken in dezen oorlog zonder de minste overtuiging uit te leggen in het nadeel van een zoo groot volk, mocht U mij in uw blad gelegenheid geven, dan ook maar op Nederlandsche neu trale manier, deze anti-Duitsche bla den van kritiek te dienen. Ik spreek hier niet alleen uit mijn omgeving, maar voor duizenden nog hier wonende Nederlanders. Ik wil hier het onpassende en onplichtmatige van die anti-Duitsche pers niet bespreken, ook hierin straft Nederland zich zelf. Als die neutrale pers haar werk heeft gedaan en zij heeft gezorgd dat de Nederlandsche werkman in Duitschland niet meer kan bestaan, krijgt Neder land zijne werkeloozen terug. Vergeefs al het werk van zooveel vereenigirigen en particulieren, die al hun beste krachten inspanden, die het ieder mo gelijk maakte zijn brood te verdienen hier. Als die anti-Duiische pers maait wat zij aan het zaaien is, komt de tijd dat Nederland zijne duizende werke loozen zelf voeden kan. Ze kunnen dan daar de werkeloozen en weldadig heidscommissies nog met eenige hon derden vermeerderen. Aan wie de schuld Aan die partijbladenWij respecteeren ieder zijne sympathiën, maar Iaat die heeren Redacteuren ze voor zich behouden en eerst aan het algemeen welzijn denken, en niet door valsche voorstellingen valsche beschul digingen en far.tasieberichten trachten hun Duitschen haat bij een deel van onze brave Nederlanders over te plan ten. Wij Nederlanders zijn geen fana- tische menschen. Wij geloofden zoo

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 2