INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Ieder mensch Van alles wat. verplichting tegenover deze Neder landers heeft. (Handelsblad). In 2 ingezonden stukken in het H, werd dit schrijven bevestigd. Het moderne slagveld. o De Londensche berichtgever van het Handelsblad schrijft Hamilton Fife geeft de volgende schets van het vreeselijke van den modernen oorlog in de „Daily Mail": „Dit is geen oorlog van menschen, het is een oorlog van machines." Zoo sprak een gewoon officier, en hij zeide hel vol bitterheid, want hij had meer dan de helft van Jiet bataljon, dat hij had gecommandeerd, zien weggevaagd als het gras onder de zeis, door die vreeselijke mitrailleuses. „Er is iets vreeselijks zielloos in," vervolgde hij, „het is beestachtig on- menschelijk. Mannen draaien een handvat om en de dood vliegt er uit „in groote bundels". Wat deze veld slag geweest is het is in werkelijk heid één slag, de Marne en de Aisne kan niemand beseffen, die het niet heeft bijgewoond. Menschen konden elkander nooit dooden bij hoopen, bij honderden te gelijk. Zij zouden walgen van zulk een slachten op groote schaal. Zij zouden uitroepen: „Wij zijn sol daten, geen slachters. Een slagveld moet geen abattoir zijn." Slechts ver nuftig uitgedachte machines, gemaakt om menschen te dooden als sprink hanen, wanneer die over een vrucht baar land komenslechts automati sche moordenaars zonder hart of me delijden, of wroeging, konden de aarde bedekken met dooden, op zulk een vreeselijke wijze." Een groote kurassier vertelde hoe, nadat een massa Duitsche infanterie uiteen geslagen was, en nog eens uit geslagen, er een wal van lijken was, een wal, waarover men met de paar den heen moest springen. Een andere man, een chausseur te voet, beschreef een bietwortelveld, waar de Duitschers dood lagen, als een plaats „waar zij lagen bij honder den, alsof zii door den bliksem waren getroffen. Zoo doodt onze „soixante- quinze", gelijk de goede God doodt, wanneer hij vertoornd is en zijn toorn doet gevoelen door het hemelvuur. Ziet, gedood waar gij stond 1" De „soixante-quinze" is het Fransche 75-miliimeter kanon, waarover de sol daten met genegenheid spreken. Zij hebben eigenaardige manieren. Hun artillerie leeft voor hen. Zij spreken er over met een persoonlijk gevoel van dankbaarheid en bewondering. Ook de bajonnetten hebben zij verpersoonlijkt. Een der gewonde Spahis sprak van een man-tegen-man gevecht zij zijn zeldzaam geweest waarbij „Rosalie" grootsch werk had gedaan. „Rosalie," verklaarde hij, „zoo noe men wij ons blanke wapen. Wij doop ten het zoo op een avond toen wij het met goed effect gebruikt hadden. Maar het aantal dat „Rosalie" voor haar rekening heeft is klein in vergelijking van de massas, die „automatisch" ge dood zijn. Aan Duitschen kant is het de mitrailleuse, het Maxim-kanon, dat de meeste schade aanricht; aan Fran sche zijde, de „soixante-quinze." Ver schillende doktoren vertelden mij, dat de wonden der Duitschers meeren- deels veel ernstiger zijn dan die der Fransche of Britsche soldaten. „De Fransche granaten barstten mei vrceselijk effect. Zij scheuren beenen en armen aan stukken. Als zij hoofd of onderlijf ra ken is alles voorbij. Het is volkomen juist," voegde hij er bij op mijn des betreffende vraag, „dat mannen dood gevonden werden zonder eenige ver wonding. Wij vinden hen als wij over het slagveld gaan, knielende, zittende in de loopgraven in natuurlijke hou dingen, alsof zij nog leefdenjuist zooals zij knielden of zaten toen de granaat barstte en hen in een oogen- blik door de meliniet-dampen ver doofde. O, dat slagveld aan de Marne Nooit is er een oorlog geweest, die iets zoo vreeselijks te zien gaf. Als de lijken daar in hun massa's lijken van dieren waren, zouden wij medelijden hebben. Maar mannen, Monsieur, mannen 1 Nooit heeft de wereld 'zóó iets ge zien Dat klinkt overdrevenmisschien zeggen sommigen uwer: „Die mannen hadden nooit een slagveld gezien." Welnu, hier volgt het getuigenis van eene, die andere slagvelden zagdie aanschouwde slagvelden in den Bal kan-oorlog, waar men de dooden telde in nooit-gehoorde cijfers. Een Roode Kruis zuster, een bekwaam, degelijke Fransche vrouw, die herhaaldelijk aan gewezen werd voor werk, van buiten gewone hoedanigheden van kalmte en bedrevenheid vorderde, zegt „AfschuwelijkAfschuwelijk 1 Af schuwelijk en dan sluit ze e\en haar oogen in haar handen om de vreese lijke beelden weg te vagen, die voor haar opdoemen. „Denk eens aan het aantal twee millioen. Dat is nooit geëvenaard. Denk aan de juistheid der doodende ma chines 1 Aan het aantal dier machines 1 Aan de ontzettende voorraden ammu nitie, die zij verslinden. Duitschland moet één groot hospitaal zijn. Frankrijk begint hetzelfde te worden." Ik heb zelf gezien. Ik heb juist ge reisd van de Atlantische kust door het midden van Frankrijk, overal zijn ge wonden. Reeds worden bedden schaars, al zijn er gelukkig zoovele lichtgewon den, dat zij spoedig genezen en ruimte kunnen maken voor anderen. Maar men gaat het ontzettende der worste ling beseffen als men elke beschikbare school, gesticht, openbaar gebouw ziet herschapen in een hospitaal, even goed als vele groote spoorweg-stations en tal van particuliere woningen, en dan te bedenken dat het in Duitschland nog veel erger is En nog altijd duurt aan de Marne, èn aan de Weichsel, èn aan de Sava, èn op de zeeën die vreeselijke slach ting voort 1 Hoè lang nogHoè lang? Ken woord van president Wilson. O— President Wilson ontving de Bel gische deputatie, die hem een rapport overhandigde van wat in België ge schiedt. In zijn antwoord zeide hij onder meer „De Vereenigde Staten, gij weet het, houden het recht hoog en streven, als gij, naar vooruitgang en naar de rech ten van de menschheid. Ik ben er trotsch op gedurende mijn presidentschap zulk een volk te vertegenwoordigen en daarvan de tolk te mogen zijn, en ik beschouw het als een uur dat uw Koning zich tot mij gewend heeft, in dit uur van beproeving, met den wensch dat ik, uit naam van het Ame- rikaansche volk, de aanspraken in over weging neem, die een volk, dat zich diep verongelijkt acht, meent te mogen doen gelden op de sympathie van de geheele wereld." De V. S. houden het recht hoog. In deze zelfde Vereenigde Staten zijn volgens de officieele statistiek tijdens de laatste 40 jaren 1.850.000 echt scheidingen voorgekomen, dat is 274 per dag, medebrengende, dat een drie millioen kinderen, van een of van beide ouders werden vervreemd, nog daar gelaten de toestand der gescheiden echtgenooten. Is dit het recht hoog houden Diezelfde V. S. stalen in door hen begonnen oorlog ter wille van de han delshebzucht de naam heette an ders de Spaansche koloniën. Is dit het recht hoog houden Diezelfde V. S. kozen dit en het vorige jaar in Mexico tijdens den bur geroorlog partij voor generaal Villa, een van struikroover en moordenaar tot „generaal" opgeklommen rebellen- hoofdman. Alhoewel het daar ging tusschen pot en ketel, beiden zwart, en in een naburig land, dus buiten eigen gebied, geldt toch de vraagIs dit het recht hoog houden Zoolang de regeeringen ieder voor zich niet gaan kloppen op de eigen borstook door mijne grootste schuld, zoolang hechten wij geen waarde aan hare vrede- en rechtsbetuigingen. En de Volkswil zeide daarom in art 9 van hare Grondregelen „De Volkswil vraagt van hem, die het goede wil door anderen, het eigen voorbeeld-" Wat is de moderne oorlog* O— Hij brengtalgemeene rouw, alge- meene vernieling, algemeene armoede, en verhart tot wreede gevoelens de harten van velen. Hij wordt gevoerd door machines, dood, verminking en vernieling bren gende in het groot, door machines die, als levenloos zijnde, hebben geen gevoel, weten niet van grens. De oorlog van mensch tegen mensch kan zijn iets ridderlijks, in den oorlog van machine tegen mensch kunnen wij het ridderlijke niet zien, wij zien er meer in een eeredienst der oude-Kanaïten, die van Moloch. Deze eeredienst bracht mede, dat bloedige offeranden van kinderen aan dezen god werden opgedragen, die daartoe werden geworpen door een soort schoorsteen in een diepingegraven vuur. En is het ook nu niet, dat elk vaderland zijn kinderen werpt in een vuur men spreekt van vuren, van vuurlinie, niet meer van vechtlinie En is het nu ook geen eeredienst, de eeredienst van Mercurius, den god van den handel en van de dieven, vragende aan den eeredienst van den god Mars, dat deze zijne kinderen opoffert voor den god Moloch, ook genoemd Baal, de god Baal dien de kinderen Israëls voortdurend zoo be koorde en tegen welke de ware God voortdurend profeten zond, om de kinderen Israëls er tegen te waar schuwen Wat is nu de moderne oorlog, die dat brengt en zoo wordt gevoerd Wij kunnen er geen naam aan ge ven, maar wel durven wij te zeggen, dat wij geen vaderlandslooze en geen lafaard noemen, die zich te hoogacht om zich vrijwillig in den dood te wer pen vóór een oorlogsmachine tot menschenslachting in het groot. En aangezien niemand behoeft te willen zonder een wet die den burger ver plicht, zoo achten wij het noch als een daad van vaderlandsloosheid noch als een daad van lafheid er naar te streven, dat in alle landen, te begin nen in het eigen land, het staande le ger en staande vloot worden afgeschaft in zooverre, dat ze den verplichten krijgsdienst doen verdwijnen uit de wetten. De onverplichte krijgsdienst ka.i blijven bestaan, evenals een zoo danige techniek, dat ieder toch ge waarborgd is voor binnen- en buiten- landsche verrassingen. heeft van tijd tot tijd wel last van zijn maag. De eene gevoelt na den maal tijd een branderig gevoel in zijn maag, een ander heeft last van oprispingen of zuur. Het Maagpoeder van apothe ker Boom, waardoor reeds duizende maaglijders genezen zijn, is het beste middel tegen Maagpijn, Maagkramp, Zuur, Hartwater en slechte spijsver- teering. Dit Maagpoeder werd met goud bekroond te Londen, Parijs, Amsterdam en Brussel. D* heer J. Nijkamp te Hombergen Rhein, Duitsch land, schreef ons „Vriendelijk ver zoek ik U mij nog 2 doozen van Uw Maagpoeder te sturen, daar mijne vrouw na gebruik van 2 doozen zich al veel beter bevindt. Zij kan nu 's nachts weder goed slapen en kan ook alles eten, juist als vroeger voor dat zij maagpijn had. Daarom beveel ik het ook al mijn vrienden en beken den aan." Het Maagpoeder van Apothel^r Boom is verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels a 75 ct. per doos. Waar niet verkrijgbaar wordt een doos franco huis gezonden na ont vangst van 85 ct. door firma A. M. Boom, Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. O Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 24 faillis sementen tegen 31 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o— Een proclamatie. President Wilson heeft een procla matie uitgevaardigd, bevattende een oproep om Zondag 4 October te wijden tot een dag van gebed aan den Al- machtigen God, dat Hij der menschen raadsbesluiten moge beheerschen, en vrede schenken aan de oorlogvoerende volkeren van Europa. De proclamatie, door den president zelf geteekend, de eerste en eenige in deze soort, die ooit door het Witte Huis is uitgevaardigd, luidt als volgt „Aangezien de groote volkeren der wereld de wapenen tegen elkander heb ben opgenomen, en de oorlog nu mil- lioenen mannen in den strijd trekt, en het beleid der staatslieden niet bij machte is geweest, hun dit afschuwe lijke offer te besparen, „en aangezien in deze, evenals in alle andere zaken, het ons voorrecht zoowel als onze plicht is, ons te wen den tot den almachtigen God om raad en hulp, ons voor Hem te verootmoe digen, te belijden onze zwakheid en ons gemis aan alle dusdanige wijsheid als vereischt zou zijn in deze zaken, „en aangezien het de uitgesproken wensch en het verlangen van het volk der Vereenigde Staten is, om de zaak van den vrede te dienen, met gebed, raad en vriendschappelijke gezind heid, „daarom wijs ik, Woodward Wilson, President der Vereenigde Staten van Amerika, Zondag 4 October a. s. aan als een dag van gebed en smeekingen, en verzoek allen godvruchtigen om dien dag naar hun bedehuizen op te gaan, en zich daar te vereenigen in een gebed tot den Almachtigen God, dat Hij, der menschen raadsbeslui ten beheerschende, de dingen, die zij niet kunnen dwingen of veranderen, recht zettende, in medelijden neder- ziend op de volkeren, die nu in den jammer van den strijd zijn gewikkeld, in Zijn genade en goedheid een uitweg wijzend, waar menschen dien niet zien, aan Zijn kinderen den zegenrijke vrede mogen hergeven, onder men schen en volkeren de eendracht moge herstellen, zonder welke noch geluk, noch ware vriendschap, noch eenige gezonde vrucht van arbeid of gedachte bestaanbaar zijnin hun gebeden ook te vragen om vergeving voor onze zon den, voor onze onbekendheid met Zijn heiligen wil, onze onbuigzaamheid en onze fouten om geleid te mogen wor den langs paden van gehoorzaamheid naar hoogten van inzicht, en tot ge dachten en raadsbesluiten van reinheid en wijsheid. „Ten bewijze daarvan heb ik hier onder mijn handteekening gezet, en het zegel der Vereenigde Staten er aan laten hechten. „Gedaan in de stad Washington, dezen 8sten dag van September in 's Heeren jaar 1914, en in net jaar 139 van de onafhankelijkheid der Veree nigde Staten. o— Een herinnering. In „De Nederlander" schrijft de heer V(erkouteren) „Nu de Duitschers de Belgen met allerlei beschuldigingen overladen, ach ten wij het niet ongepast te herinneren aan de volgende proclamatie, die vorst B'ücher, de opperbevelhebber van het Pruisische leger, op 24 Juni 1815, kort na den slag bij Waterloo en vóór dat hij België verliet om Frankrijk binnen te vallen, op de muren van Namen deed aanplakken „Ten allen tijde hebben de Belgen getoond een dapper, edelmoedig volk te zijn. Zij hebben dien schitterenden naam opgehouden, vooral in den slag bij Waterloo, waar zij met zóóveel on versaagdheid hebben gestreden, dat zij de verbonden legers hebben verbaasd. De herinnering aan hunnen ontemba- ren moed zal niet uit de gedachtenis van onze krijgslieden verdwijnen.. Wij hebben gelegenheid gehad uw deugden te waardeeren. Gij zijt een braaf, eer lijk en edel volk (Zie: Kapitein F. de Bas: Prins Frederik der Nederlanden en zijn tijd, Derde deel, 2e stuk (editie 1904, pag. 816). o Een verklaring van Amerikanen. MUNCHEN, 25 Sept. (W. B.) Het Amerikaansche inlichiingscomité te München, heeft een uitvoerig bericht gepubliceerd waarin gezegd wordt „Onder de passagiers van het stoom schip „Rotterdam", dat op 7 Sept. te New York aankwam, bevond zich een groot aantal mannen van beteekenis en invloedrijke positie. Deze stelden ge meenschappelijk een rapport op en onderteekenden het bestemd voor de pers, alsmede om te worden over handigd aan president Wilson en Staatssecretaris Bryan. In dit rapport wordt verklaard, dat de Duitsche troe pen zich aan geen enkele der hun ten laste gelegde wreedheden hebben schuldig gemaakt. Alle officieele Duit sche berichten over het verloop van oorlog zijn, zoo heet het, onder elk opzicht vertrouwbaar, terwijl de Fran sche, Engelsche en Belgische berichten bijna geregeld onwaar bleken te zijn. In het rapport heet het o.a. Het is onze vaste overtuiging, dat Duitschland niet de aanvallende partij was, doch dat aan dit rijk de oorlog is opge drongen door den nijd en de hebzucht van die volkeren, die naijverig waren op zijn toenemende macht in handel en indu&trie en die daarom gezworen hadden het Duitsche volk te vernie tigen. o Een oorlog scoor spelling van Tolstoi. He Russische denker, dichter en dweper Tolstoï had in het jaar 1910 zelfs in wakende toestanden gezich ten van oorlogatooneelen Gravin Anastasia Tolstoï heeft destijds en kele van die visioenen op verzoek van Tolstoï opgeteekend. In de Peters- burgsche bladen worden thans en kele gepubliceerd. „Over de zee," zoo sprak de grijsaard, „daar zweeft een vrouw, geweldig, sterk, gespierd, bevallig, beeldschoon, verleidelijk. Het is een reusachtige Venus. In bont ge warrel verdringen de volkeren der wereld om haar heen. Doch zij staat daar gelijk een eeuwige courtisane, onbe weeglijk en fier, en niemand staat ze haar gunsten toe. Dan dringt ze lachend weer voorwaarts, en slechts het diamanten sieraad in het haar verraadt haar naam Handels geest/ „Haar stem klinkt als goud, doch haar adem schijnt de volkeren te vergiftigen. In haar hand draagt ze drie geweldige fakkels. Eerst neemt zij den oorlogsfakkel, en ze haast zich van stad tot stad, van land tot land. Weliswaar wordt zij aanvan kelijk begroet met klaroengeschal en vreugde-daveren. Maar spoedig gaat dit onder in konongebulder en wapengekletter." „De tweede fakkel is die der huichelarij en der onverdraagzaam heid, waarmee zij zich spoedt van den eenen tempel naar den anderen. Doch de derde is eindelijk de fakkel der rechtvaardigheid, die zijn vuur ontsteekt aan de onverdraagzaamheid, om eerst in elk gezin, daarna onder de volkeren zijn licht te doen schij nen." „In het jaar 1912 zal de wereld brand een aanvang nemen. Het eerst brand de oorlogsfakkel in het Zuid-Oosten van Europa. Een paar jaar later ligt heel Europa neder in oorlogsgruwel en ellende wij ver talen letterlijk en van de slag velden komt het gekreun der ster venden. Maar dan zal het jaar 1915 komen. En uit het Noorden komt een nieuwe Napoleon, die met één slag aan het bloedige drama een eind maakt. H[j is geen geboren soldaat. Eerder is bij een vorst van den geest. Tot 1925 weet hij heel Europa te bedwingen. En het eind van den geweldigen strijd zal zjn een volkomen politieke hervorming der oude wereld. Er blijven slechts vier volkerende Germanen, de Latijnen, de Slaven en de Mon golen." Tot zoover Tolstoï's perspectief. De Gravin heeft in 1912 deze pro fetie aan den Czaar meegedeeld, hem op Tolstoï's wensch verzoekende, een aLchrift te zenden aan den Duit schen Keizer en den Koning van Engeland De Czaar beloofde de Gravin, aan het verzoek te zullen voldoen. Maar.. ondanks Tolstoï's gezicht werd Europa in vuur en vlam gezet, en werd zijn voorspelling bewaar heid belaas. o I»e beschieting der kathedraal van Reims. De Fransche legatie in Den Haag zendt ons de volgende mededeeling: „Daar de Duitsche regeering ambte lijk tot verschillende regeeringen Je verklaring heeft gericht, dat de beschie ting van de kathedraal te Reims slechts geschied was, omdat op die basiliek een waarnemingspost was opgesteld, heeft generaal joffre tot den minister van oorlog het volgende telegram ge richt „„Het 5e leger heeft Reims tot den „13e bezet, het is vervangen geworden „door het 9e leger. Beiderzijds is op „de meest categorische wijze verklaard, „dat geen enkele waarnemingspost op „de kathedraal geplaatst is geweest. „Het stelselmatige bombardement is „den 19en begonnen te 3 uur. Was „geteekend Delcassé." Tijd. o Weer een nienwe bom. Een Engelsch Marineofficier heeft een benzine-bom uitgevonden. Het ding heeft een aluminium-huls. Het is half jjgevuld met benzi: half be staat het uit een aluminium-rnechai.iek. Dus hij is bestemd voor de aviatiek. Uit een luchtschip of vliegmachine geworpen, moet de bom ontploffen, en de proeven, die zijn genomen, heb ben aangetoond, dat de uitwerking enorm is.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 2