Ir. J. AJJBIAMSB /zzzez'c/e/', //z e/- zzze/z/ e/is cyi -e&zzs zz zzrctt///zi erez/e/z/. Advertentiën- voeren en kwartier betrekken. Cinder- weg bracht de adjudant mij bevel, dat er alarm was geblazen, aangezien onze troepen een 10 K.M. van de stad in gevecht waren. De paarden en de eerste échelon moesten zich naar de Place de la Publique begeven, daar moest er gevoerd worden en vervolgens moesten wij ons bij de troepen voe gen. De bevelhebber was in een auto mobiel vooruitgegaan. Wij stelden ons dus op het plein op. Inmiddels werd het- acht uur. Het begon donker te worden. „Regimenten infanterie marcheerden ons voorbij. Aangezien ik maar weinig manschappen ter bescherming van de handwagens had, verzocht ik van een van die regimenten infanterie een com pagnie ter versterking. Toen ik deze aan het benedeneind van het plein had opgesteld, reed ik naar het boven eind naar den voermeester om hem tot spoed aan te zetten. „Nauwelijks was ik bij hem of ik hoorde het negen uur slaan. Het was nu volslagen donker. Tegelijkertijd zag ik een raket opstijgen. Op hetzelfde oogenblik werden vyïj uit alle huizen beschoten. De inwoners schoten door de neergelaten blinden, waaruit men het zag bliksemen. Er moesten dus van te voren in de blinden gaten ge boord zijn, dat wil zeggen, dat de geheele overval was voorbereid." De ritmeester galoppeerde naar de compagnie, maar werd onderweg van het paard geschoten, getroffen door vier kogels en ettelijke schampschoten. Vervolgens werd hij door een trein- wagen overreden waarvan de paarden op hol waren geslagen. Zijn oppasser redde hem het leven en hij kon nog de compagnie bereiken en bevelen geven. „De compagnie schoot intusschen op alle huizen, waardoor het vuur der inwoners tot zwijgen werd gebracht. De bewoners van het plein hadden, naar het schijnt, in de donkerte niet benferkt dat de compagr ie was ach tergebleven en werden nu waarschijn lijk bang. De manschappen van de compagnie verdeelden zich over de huizen, sloegen de deuren in en sta ken de huizen in brand door bran dende petroleumlampen in de kamers te slingeren, gasarmen af te breken en het uitstroomende gas aan te steken en kleeden en gordijnen in de vlam men te werpen. Zoodra de rook ster ker werd, kwamen de franctireurs uit hun huizen de trappen af. Zij hadden nog de wapens in de handjachtge weren, revolvers, legergeweren enz. Het waren verwilderde gestalten, schuim der maatschappij, zooals ik ze nog nooit in mijn leven heb gezien. Zij werden natuurlijk door de beneden staande posten neergeschoten. Daarbij lieten onze brave mannen alle vrou wen en kinderen ongedeerd door. Terzelfder tijd was op het station nog een regiment infanterie uit den trein gestapt, welk regiment de ver dere zuivering van de stad op zich nam, waarin nog den heelen nacht en in den loop van den volgenden dag uit de huizen werd geschoten. „Mijn wonden zijn van een machi negeweer, dat op het balkon van een hotel stond, waarin onze staf inge kwartierd zou worden. Het hotel stond in een zijstraat, twee huizen van den hoek van het plein. Mijn manschappen hebben mij later gemeld, dat zij langs de huizen naar het hotel zijn geslopen en van onderen door een opening in het balkon de lieden aan het machi negeweer hebben neergeschoten. Ver volgens zijn zij het hotel binnenge drongen en hebben den waard en de kelners doodgeschoten en het hotel in brand gestoken. o De toestand te Lenven. BERLIJN, 18 Sept. (W. B.) In de „Nordd. A'g. Zeitung" is een rapport verschenen, getiteld „De toestand in Leuven", uitgebracht door naar Leuven gezonden beambten van de keizerlijke regeering te Brussel, waarin wordt vast gesteld, dat slechts een vijfde of zesde deel van de stad vernield is. De meeste openbare gebouwen zijn gespaard ge bleven, zoo ook het prachtige stad huis. De St. Pieterskerk is zoo weinig beschadigd, dat herstel zeer goed mo gelijk is. Tevens konden alle voorwerpen van eenige waarde door de Duitsche sol daten uit de kerk in veiligheid ge bracht worden. Het behoud der kunst schatten is in de eerste plaats te dan ken aan het ingrijpen van den etappen- commandant majoor Von Manteuffel en den kolonel Buck van de spoor wegtroepen, die alles in het werk stelden om uitbreiding van den brand tegen te gaan. In het bijzonder ijverde majoor Von Manteuffel voor het be houd van het stadhuis en van de Benediktijnerabdij Mont Cesar. De rechtspleging kon weder hervat worden, terwijl de militaire overheden de magistraten krachtig ter zijde staan j door een flink optreden tegen het rondzwervende geboefte, en de plaat selijke commandant voortdurend den goeden elementen verlof geeft in de stad terug te keeren. De bevolking neemt dan ook merk baar toe, een reeks winkels is weer geopend. Op de locaalspoor Brussel Leuven wordt het verkeer levendiger, zoodat de Leuvensche bierbrouwerij, waar weer geregeld gewerkt wordt, opnieuw bestellingen kan aannemen. Langs denzelfden weg kunnen ook le vensmiddelen naar Leuven vervoerd worden. Tevens wordt het werk van de open bare diensten zoo snel mogelijk her vat. Norden's corr. meldt nog Prof. Nerincx van de universiteit heeft zich ter beschikking van de mi litaire autoriteiten gesteld en is met de waarneming van het burgemees tersambt belast, welke hij op absoluut bevredigende wijze uitoefent. —o Ilectifieatie. In het slotwoord van „Een Euro- peesche Republiek" is een regel weg gevallen. Het slot moet luidenDe republiek Colombia lostte Zich op in de vijf republieken Venezuela, Nieuw- Grenada, Ecuador, Peru en Bolivia, en Nieuw-Grenada in Colombia en Panama. o Een succes voor de torpedoboot. Men schrijft ons In maritieme kringen heeft de tor- pilleering der Engelsche kruisers „Cressy", „Hogue" en „Aboukir" een zekere sensatie veroorzaakt. Men kan het zich voorstellen. De groote meer derheid der Nederlandsche marine specialiteiten heeft over een torpedo boot altijd glimlachend gesproken, over een duikboot zelfs schaterlachend. Zeker, zoo'n duikboot kon een artil lerieschip met één schot vernielen. Maarof het gebeuren zou, was een andere zaak. En ziet, de zeeoorlog breekt uit, maar de artillerieschepen blijven zoo veel mogelijk bij de kust. Slechts af en toe wagen ze eens wat. In hoofd zaak dienen zij, voor zoover ze een groot aantal knoopen ioopen, om koop vaardijschepen aan te houden. En je mag dan zeggen wat je wilde onderzeesche en bovenzeesche torpe dobooten gaan „recht door zee." De drie in den grond geboorde kruisers waren weliswaar geen dread noughts of super-dreadnoughts, maar het waren toch reusachtige drijvende artillerieforten; iedere kruiser was on geveer zoo groot, voor zoover het den tonneninhoud betreft, als het heel.e Nederlandsche kruiserseskader tesa- men. Het grootste Nederlandsche oor logsschip is niet half zoo groot, en de slag aan de Engelsche Marine toege bracht, is werkelijk zoo klein niet, ais vurige anti-Duitschers probeeren voor te stellen. De troost, dat misschien een van de twee duikbooten gezonken is, is al een heel schrale troost voor de Engelschgezinden. De drie nauw lijks vijftienjarige kruisers hebben min stens 30 miliioen gekost. Voor dit be drag heeft men een zwerm duikboo ten. Elke kruiser was bemand met 800 koppen. De duikboot had waar schijnlijk nog geen 10 man aan boord. Men vraagt zich nu af: als een of twee duikbooten dit vermogen, wat zal er dan gebeuren, als alle Duitsche sousmarins op een Engelsch eskader worden losgelaten, en als de Duitsche vloot door deze gevaarlijke waterin secten zou worden gestoken. Het is een feit, dat Engeland b.v. z'n duik booten zooveel mogelijk gespaard heeft. Zal dan de dreadnought inderdaad niet beschermd- zijn tegen dit onder water-monster. Den bemanning van de torpedoboot wordt altijd voorgehouden gij hoeft slechls_één daad te verrichten, de torpedo te la ceeren, wanneer ge u bevindt in de onmiddellijke nabijheid van bet drijvend kasteel. Hebt ge dien daad volbracht, en is het vijandelijke schip in den grond geboord, dan zult ge waarschijnlijk opgemerkt worden door een ander vijandelijk schip, en het is met U gedaan. Gij moet uw leven geven voor het vaderland. Maar thans staat het te bezien, wie veiliger vaart, de dreadnought of het onderzeeërtje. De bemanning van de torpedoboot kan b.v. opgenomen wor den op de vijandelijke slagschepen. Maar de onderzeeër kan niet één vijand bergen. Hij ziet het vijandelijke schip zinken, zonder z'n vijandelijke broe ders te kunnen helpen en zelf vaart hij veilig terug, door de periscoop in staat gesteld, door het vijandelijk es kader veilig heen te varen, terwijl hij zelf onzichtbaar blijft. Duitschland is nu optimist. Geen land ter wereld kan zoo snel zoo'n groot aantal onderzeeërs bouwen als juist Duitschland, en Engeland kijkt bedrukt. Laat Holland blij zijn dat het nog geen dreadnoughts bouwt! o— Dnit-chliind en de pers der bondgenooten. WEENEN, 23 Sept. (W. B Offici eel). De berichten in de pers der Triple Entente over zoogenaamde over winningen der Russen in Galiciü gren zen aan het belachelijke. De Engel- schen beweren o. a. dat een onzer ze gevierende legers in Galicië niet meer bestaat en dat onze strijdmacht aldaar nog slechts 60 tot 80.000 man be draagt. Te Parijs wordt het bericht ver spreid, dat de Duitsche verliezen eenige honderd duizenden bedragen en dat de te hulp gezonden Duitsche corpsen den terugtocht hebben moeten aan vaarden. Men is verder van meening, dat de Duitsche vestingen geen rol meer zul len spelen. Wanneer de tegenstander op deze wijze beoordeeld wordt, kunnen ver rassingen niet uitblijven. o— Dnitsche sympathiën in Spanje. Het door de Spaansche paters jesuï- ten uitgegeven weekblad „La Lectura Dominical", dd. 20 Augustus schrijft „Onze liberale en uiterst radicale dagbladpers houdt het met de Fran- schen en is dwaas partijdig. Daarte genover maken breede kringen van hun sympathie een principieele quaes- iie. Zij oordeelen, dat de voorstanders van gezonde denkbeelden de zijde van Duitschland moeten kiezen. Want de Duitschers zijn de vertegenwoordigers van tucht en orde, de Franschen de vertegenwoordigers der revolutie. Het is dan ook onloochenbaar, dat Duitsch land als een sterke, wondervolle groote natie en als de beschermer van orde, monarchie en het fundament van alle sociale beschaving tegenover de benij- ders van zijn grootheid staat, i o— De Belgische geestelijkheid. De Belgische clerus aldus wordt aan de „Köln. Volksz." geschreven is met zooveel wilskracht tegen het deelnemen der burgerbevolking aan den strijd opgetreden, dat men haar in de ganschc streek tusschcn Sambre en Alaas openlijk verdacht de vriend van Duitschland te zijn. Sommige pastoors hebben op de preek stoelen zich tegen deze verdachtma kingen, welke van anti-clericale zijde kwamen, moeten verdedigen. Zoo b.v. pastoor Leroux. Een ander pastoor werd beschuldigd, in zijn huis een toestel voor draadlooze telegraphie fe bezitten en dit tc gebruiken voor den vijand Den 5d^n Augustus hiel den zes Belgische soldaten huiszoe king bij hem, welke echter een negatief resultaat had. Dai geschiedde te Les- wes. Openlijk werd in de geheele streek beweerd,, dat de geestelijkheid voor de overwinning der Dnitschers liet bidden de Abt van Maredsous zou acht miliioen francs aan Duitsch land hebben gegeven en de Paus zou vier milliard francs aan Duitschland hebben geschonken. Tegen deze en dergelijke lasteringen verscheen ein delijk in „l'Ami de l'ordre" van Namen een formeel protest, n.l in een der nummers van 10 tot 12 September. Deze feiten, welke tot nu toe nog niet gepubliceerd zijn, moeten hun worden voorgehouden, die de schuld van de woede des volks in België tegen Duitschland wijten aan de gees telijkheid. Efiiciuc berichten. Het Duitsche leger had Rheims be zet, was er verder door getrokken en was, terugkeerende, door Rheims ge gaan, zonder iets te beschadigen. Het had bij terugkeeren positie genomen op een hoogte boven Rheims. Nu gaat het Fransclr: leger tegen deze hoogte positie innemen ten zuiden en in de stad Rheims, en begiut vandaar een artil leriegevecht tegen de Duitsche hoogte. Gevolg is dat de siad Rheims en haar beroemde kathedraal, liggende tusschen beide legerfronten vernield worden. De Fransche regeering protesteert we gens deze vernieling. Maar ligt de schuld niet bij de Franschen zeiven Op dezelfde wijze is het gegaan m°t de Fransche stad Soissons. Mgr. Coenraets, de rector van de Leuvensche universiteit, die heette te hebben gezegd, dat de bewoners van Leuven waren begonnen tegen de Duitschers te schieten, schrijft in de courantdat hij dit niet heeft gezegd, en hij niet in staat is er over te oor deelen. De Fransche overste Rousset schreef in de Liberté, dat het Duitsche leger (in Frankrijk) zulk eene wonderbare stelling inneemt, dat deze zonder voor beeld is in de krijgsgeschiedenis. In den tuin van een heerenhuis te Afaastricht is van uit een vliegmachine een bom geworpen, die stoffelijke schade veroorzaakte. Het is onbekend, van welke nationaliteit die vliegma chine was. In een correspondentie werd door een Duitschen officier van gezondheid geschrevende Fransche aanvoering is beter dan in 1870, maar de Fransche soldaat is minder dan in 1870. Er staan tusschen de 19.000 en 20.000 gewapende priesters aan het front van het Fransche leger. Het was ons reeds vroeger opge vallen, dat in Zeeland een Comité voor hulp voor bizonderen nood vooral werd gevormd door menschen van een politiek ambt, terwijl in Arnhem waar wij vroeger woonden dat comité werd gevormd door menschen met een goed hart en een gulle beurs. Dit viel ons zeer bizonder op bij het lezen van de namen dergenen, die vormen het Pro vinciaal Comité voor vluchtelingen. De Duitsche binneniandsche oor- Iogsleening was binnen een week vol- teekend, en, vermits alles werd toe gewezen, is hier gesloten de grootste geldleenir.g in de wereldgeschiedenis bekend. Duitschland heeft reeds de vijf milliard mark toegestaan voor oor- logscrediet. Een milliard is duizend maal miliioen, en een miliioen is dui zend maal duizend. Wil Engeland Duitsche handelswa ren boycotten, in Duitschland gaat men hetzelfde doen tegen Engelsche waren. Dwaas, misdadig werk, dat niemand kan volhouden, daar ieder koopt wat hij noodig heeft en niet voor plezier van koopen. Geen veeaanvoer op de veemarkt te Hulst. Oorlogsberichten In Frankrijk lig gen beide vijandelijke legers sterk verschanst tegenover elkander met wederkeerig plaatselijk succes en te genspoed. In het Oosten heeft het Russische leger bezet de Oostenrijksche vesting Jaroslau, als 't waar is ver der geen bericht dat te coniroleeren is. In België kleine schermutselingen waarin de Belgen naar gewoonte altijd winnen, en de Duitschers naar gewoonte veel volk verliezen, op de Noordzee dicht bij de Hollandsche kust zijn drie En gelsche kruisers van een 12000 ton elk door Duitsche onderzeeërs tot zinken gebracht, met een verlies van naar schatting een 1500 man Engelsche bemanning. Hoewel de geallieerden, en met name volgens de Belgische bladen, doorgaan met groote overwinningen te behalen, staat er nog geen enkel gewapend geallieerde op Duitsch grondgebied, wat eigentlijk [gezien hunne overwinningen iets vreemds aandoet. Hoewel de Russen volgens hunne berichten en volgens die uit Londen zulke groote overwinningen behalen op de Oostenrijkers vinden wij daarin toch eenige verdachte ge gevens, die doen denken aan over drijving. o— De berichten, alsof Rumenië, Bulga rije en Italië hunne neutraliteit zullen gaan opgeven om mede te strijden tegen Duitschland en Oostenrijk, zijn, voor zooverre wij de zaken begrijpen en de feiten zien, fantasieberichten, waarmede de anti-Duitsche straat- nieuwskranten hun lezers blij maken of te wel bedriegen. Het Vrije Woord voor Abonnés —o Tracht wat gij doet, steeds goed te doen Met al uw beste kracht, Streef naar het hoogste, naar 't vol- maakste, Zooveel is in uw macht, Geef u geheel aan uwe taak, En wees uzelf altijd Dan kunt gij vrij door 't leven gaan, Dan hebt gij geen verwijt, Dan hebt g'een vrede, o zoo groot, Die niemand u ontrooft, Dan hebt gij licht in duisternis Dat nooit wordt uitgedoofd, Dan is het rustig in u steeds Hoe ook de stormwind loeit, Dan blijft de levensmoed u bij, Hoe het gevaar ook groeit, Ja, wat uw lot ook moge zijn, Hoe ook uw weg moog' gaan, Alet goed te doen, zult g' allertijd Pal, kunnen blijven staan Woudbloempje De Volkswil, kan ook De Volksvriend genoemd worden. Schaam u nooit, lezers van de Volks wil, om haar stichterH. A. VAN DALSUM, overal en ten alle tijde te belijden als een rechtvaardige kamp vechter. Uvocaal-Procureiir le MIDDELBIRG, i<s KiLSiE.Y MAAX9AO bij Sf n A af S le HUJLST te spreken.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3