Een geneesmiddel Be volkshaat. 0 Wat den kalrnen toeschouwer treft is de haat., die wederkeerig in oorlogstijd is onder de volkeren, en, zich openbaart reeds voordat een schot is gelost Dit wijst op een verechijnsel niet van feitelijken maar van zielkundi- gen aard! En dit des te meer, omdat diezelfde personen, welke nu jegens elkander koesteren een nationalen haat, misschien nog eenige dagen te voren in persoonlijke vriendschap met elkander verkeerden Hoe komt deze volkshaat in 's menschen ziel Zou deze haat kun nen zijn een ingeving Gods Wij weten wel uit de geschiedenis van het Joodsche Volk, dat God dit meermalen gebruikte om een daad van aardsche gerechtigheid uit te oefenen, tegen volkeren, wier misda den ten hemel waren gestegen, maar niet, dat het Joodsche volk die ver oordeelde volkeren moest haten. En wij weten nog meer, dat God wel de zonde haat, maar jegens den zon daar oneindig barmhartig is, wat vooral zal worden geopenbaard op den Oordeelsdag. OBze gedachte is dus, dat die volkshaat door den oorlog is niet een ingeving Gods. Van wien dan'wel? Ja, wie zal dat zeggen Zon het dan moeten zijn eene ingeving van den kwaden geest Of zou het kun nen zijn de geest van verontwaar diging Haat is een uitiog van afkeer, en afkeer is een zondige daad, vermits zij strijd met Gods gebod van liefde. Verontwaardiging wegens een kwaad is een uitiBg van deugd en wordt door God gezegend. Maar voor verontwaardiging, zou deze werkelijk kunnen samen gaan met de daad van leugens en van verachting, die zijn dagelijksch voedsel in de dagbladen der oorlog voerende partijen Wij gelooven het niet. Zou msa dan toch moeten beslui ten, dat de volkshaat wordt ingege ven door den kwaden geest Is dit zoo, dan volgt hieruit te vens, dat wordt bevestigd wat wij hebben geschreven in „Schepping en Strijd*, dat broederstrijd ia den vorm van oorlog, ook met zijn gevolg van volkshaat, is een oogst van den nijd, door de zonde van Adam overgeerfd op het menschelijk geslacht. De volks haat is dus een kwaad. Polderbesturen en werkeloosheid. o— Het is van algemeene bekendheid, dat de wegslooten en polderwaterlei dingen over het algemeen in Zeeland zeer slecht worden, onderhouden, dat vele nagenoeg dicht liggen en zelfs struiken en boomen er in groeien, en als het in het voor- of najaar te veel regent klaagt ieder, doch er wordt niets gedaan. De Nederlandsche Regeering wil, ter bestrijding van de werkeloosheid, sommige werken reeds nu in plaats van later doen uitvoeren. Als onze polderbesturen eens dit voorbeeld gingen volgen Zij zouden alsdan aan een groot getal polder- we. kers arbeid en brood bezorgen, tegelijk hun plicht vervullen, en een goed werk doen ten bate van de vruchtbaarheid der landen. „Delven betaalt zich zeiven." Ook de grondeigenaars en boeren mochten hieraan wel eens denken ter wille van den plicht van „af- en door voer van het overtollige water". Waar is nu uw God o Waar is nu uw God In deze vraag kan men alle schimp- en spotwoorden samenvatten, welke Jezus' vijanden op Golgotha tegen den gekruisigde uit stieten ..Indien Gij Gods Zoon zijt, zoo kom af van het kruis„Anderen heeft hij verlost en zich zeiven kan hij niet verlossen Hij heeft op God be trouwd dat Hij hem nu verlosse, in dien Hij hem genegen is" 1 Wie den smartelijken en schandelijken kruis dood moet sterven, is toch zeker een door God verlaten menschzóó diep laat God niemand zinken, dien Hij lief heefi 1 Ellende, nood, onnoemlijk leed zijn zij r.iet het besteen dui delijkste bewijs, dat iemand door God is verlaten Zij, die daar op Golgotha schimpten: „Waar is nu uw God?" waren .van meening, dat Jezus' ver trouwen op God eene dwaasheid was. Was dat werkelijk zoo Wie oplet tend staat onder het kruis en niet in stemt met het leedvermaak en het hoongelach der spotters, maar ziet op Hem, die aan het kruis sterft, gevoelt Neen, dat is niet zoo. Wie stervend nog vergiffenis schenkt aan zijne vij anden en de kracht bezit om te bid den „Vader I vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen", wie op het kruis nog liefderijk zorgt voor zijne moeder, in zijn lijden zich vast klemt aan God, door het lied van een vromen zanger over te nemen, dat begint met de klacht„Mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten maar dan jubelt„Op U hebben onze va deren gehoopt, en Gij hebt ze verlost", en die ten slotte zijn lijden en zijn leven eindigt met de rustige woorden „Vader, in Uwe handen beveel ik mij nen geest", voorwaar, die was niet van God verlatendie mocht sterven in het bewustzijn, dat Hij eenmaal uitsprak met de woorden„De Vader is met mij, Hij laat mij nimmer alleen." En zijn vertrouwen werd gerechtvaar digd de paaschdag met zijn paasch- zege getuigt, dat de Vader met Hem was, en gaf een krachtig antwoord op de vraag„Waar is nu uw God Ook thans, in dezen moeilijken tijd van beproeving, duikt die honende vraag weder opde tegenwoordige bittere toestand wordt als bewijs ge noemd, dat de wereld door God is verlaten, ja, dat God niet bestaat „Waar is nu uw God Willen wij Hem met den vinger aanwijzen en zeggenHier, daar is Hij Hier in de veldslagen, daar in de werken van hulpbetoon Neen, wij vergenoegen ons met de overtuiging, die door de geschiedenis van vorige benarde tijden duizendvoudig wordt bevestigd, dat boven al het waanwijs doen en drijven der menschen een hoogere wil staat, die ten slotte ook het leed tot een zegen kan maken. Midden in de verwarring van deze booze dagen, die wij doorleven, speuj ren wij een geheimzinnig, stil arbei den van Godhet oude wordt eerst neergerukt, opdat er iets nieuws uit ontsta. Op het zwoele, op den storm van het onweder, waardoor de lucht gezuiverd wordt, zal zegenrijke stilte volgen. Maar vooreerst komt het er op aan, de smarten rustig te dragen en zich krachtig te betoonen gedurende den storm, krachtig als de helden uit vorige tijden, krachtig als de evange lieboden in de dagen der vervolging, krachtig, gelijk eens onze Verlosser op Golgotha. Ook op onzen Goeden Vrijdag zal weer een Paschen volgen, waarop het duidelijk zal blijken God leeft, God zegepraalt, alles moet mede werken tot Zijne hoogste bedoelingen. Daarom niet versaagd, niet gewan hoopt, maar midden in de beproeving, op de vraag, waar nu onze God is, geantwoord „In Hem leven wij, bewe gen wij ons en zijn wij", niets kan ons van Hem scheiden (Der K a t h o 1 i k). De economische toestand. -o— Men schrijft ons uit Amsterdam Is de toestand nu beter Men zegt van wel, maar hier in Amsterdam kan men er betrekkelijk weinig van merken. In sommige bedrijven neemt de werkeloosheid inderdaad iets af, maar in andere neemt zij weer toe, en wij gelooven met recht het feit te kunnen constateeren, dat de toestand stationnair blijft. De een z'n dood is den ander z'n broodMen merkt dat weer dagelijks. Een paar typische voorbeelden. Een groote luxe kruideniers- en comestible-winkel, waar men piek-fijn bediend wordt, en waar uitsluitend first-class-waar verkocht wordt het is een heele chic, daar te koopen I zette in de maand Augustus 70 pCt. minder om dan in Juli j.l. Een groote volkszaak, met verschillende winkels, speciaal in de buitenbuurten, verkocht daarentegen in Augustus 35 pCt. meer dan in Juli. Een groote, degelijke bloemisterij, misschien wel de grootste van Amster dam, werkt iedere week nu met een verlies van enkele honderden guldens. Een kleine bloemenzaak, ergens aan een drukke passage, heeft het thans daarentegen beslist drukker dan an ders. De sigarenwinkels, die het van de voorbijgangers moeten hebben van de vijf, mijnheer klagen matig of in het geheel niet. De groote zaken, die hun vaste klanten hebben, leggen er nu op toe. In alle branches valt dit verschijnsel te constateeren. De manufacturenwinkels, in de buiten buurten, waar moeder-de-vrouw nog weieens tegen een goedkoop coupon netje aanloopt, marcheeren tamelijk. De groote mode-paleizen sluiten vroeger, en werken met belangrijke verliezen. Zoo steunt de oorlog de kleintjes. dat alle voorkomende ziekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmid del gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f0,75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende borstbenauwd- heid en borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f0 65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTIL LES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f 0,80. Proefflacons f 0,30. KINA KOORTSDROPPEN van Apo theker Boom zijn gemaakt van de zui vere kinabast en zijn doordat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, binnenkoorts, malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f 0,60. LAXEERPILLEN van Apoth. Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPASTILLES van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voortkomende ziekten en de pastilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2,00. HOESTSIROOP van Apoth. Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm, los en doet de hoest spoedig bedaren. Prijs per flacon f 0,70. AAMBEIENZALF van Apoth. Boom geneest spoedig uit- en inwendige aam beien, blinde en bloedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en ver krijgbaar in de meeste Apotheken en drogistenwinkels. Waar niet verkrijg baar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door Firma A. H. Boom te Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. Van alles wat. —O Ook ouder de uitvinders werkeloosheid. Er zijn als ge het nog niet wist, weet ge het nu uitvinders van be roep. Ik heb weieens het genoegen gehad, dat zich 'n beroepsuitvinder aan mij voorstelde. Hij gaf dan z'n kaartje, en ik kon mijn verbazing nauwelijks onderdrukken, wanneer ik lasMeier Uitvinder Bureaux geopend van 10—2. Wat zoo'n man doet? Uit vinden I 't Gaat zoo gemakkelijk. Op een goeden dag krijgt mijnheer Meier b.v. een limineus idee. Wie krijgt er nooit een goed idee De heer Meier denkt er over na, en 'verwerkt het en haalt het uit elkaar, zoodat er ver schillende gedeeltes zijn, in de eerste plaats een commercieel gedeelte, in de tweede plaats een technisch ge deelte, ten derde veelal een mathema tisch deel, dan het zakelijk deel, ten vijfde in vele gevallen een juridisch gedeelte, en allerlest de „Patent- fahigkeil". Dat commercieele gedeelte wordt behandeld door den heer Meier zelf. Hij kan slechts tot twee resulta ten komen er zit wat in, of er zit niets in. Komt hij tot het tweede re sultaat, dan zegt hij, dat het zonde geweest is van zijn tijd. Maar in het algemeen komt hij tot de eerste con clusie, en dan hoort wij de verschil lende deskundigen. Eerst verschijnt de instrumentmaker, dan komt de inge nieur aan het oordeel van den werkman laat de uitvinder zich veel meer gelegen liggen dan aan de mee ning van den ingenieur daarna wordt gehoord iemand, die met de branche bekend is, vervolgens de ju rist, eindelijk de man van het patent bureau. Al die menschen worden aan gesproken met het zinnetjeIk heb een rijwiel uitgevonden, dat die en die voordeelen heeft, maar ik ben geen deskundige zegt uuwemeeningerover. En dan, wanneer alje deskundigen de revue hebben gepasseerd, zijn de di verse gedeeltes behandeld, en is Meiers idee een werkelijke uitvinding ge worden. Ge meent niet, dat het zoo gaat Het is inderdaad. Ook ons land heeft enkele tientallen beroepsuitvin ders. Met negen van de tien patenten verliezen ze natuurlijk. Maar is een vinding goed, dan wordt ineens enorm verdiend. En menige beroepsuitvinder rijdt in een eigen auto. Ot het men schen van beteekenis zijn, die uitvin ders Dat zeggen wij liever niet, alleen willen wij opmerken, dat in den regel het meest verdiend wordt op een emmer met een tuutje, een manchet knoopje, een haarspeld de uitvinder van de gegolfde haarspelden, die niet zoo makkelijk verloren worden, ver diende aan die vinding b.v. 150 mil- lioen franc een koffiekan, een schoenveter of een bloempot. Terwijl in de meeste bedrijven nu minder gewerkt wordt, heeft de oorlog de uitvinders tot een bijzondere acti viteit geprikkeld. Die menschen wer ken nu met hun staf dag en nacht. Men kan er zeker van zijn, dat iedere minuut worden uitgevonden bommen, projectielen, kanonnen, snelvuurge weren, luchtschepen, vliegmachines, maar ook nieuwe modellen schoenen, die oogenbiikkelijk kunnen worden verzoold, gebakken biefstukjes a la Tartare in blikjes, brood gebakken uit hooi, water uit de lucht gehaald, ca- chenez, imitatie-bont, zeep, eetketels, enz. enz. Ze werken rustig door, sturen hun vindingen vóór ze gepatenteerd zijn naar de diverse ministeries van Oorlog der strijdende landen, eerst het enkele idee, later de totale vinding met proef modellen. Die Ministeries worden er mee overstroomd. De Fransche Regee ring deelt er af en toe iets over mee. Zij is dan in het bezit gekomen van zoo'n sensationeele vinding, dat zij winnen moet. Maar zij vergeet, dat de Duitsche Regeering zeer waan schijn lijk hetzelfde idee heeft. De Engelsche Regeering laat niet veel los. Daaren tegen wordt aan de Duilsche Depar tementen weieens iets verklapt. Zoo deelt een Duitsch tijdschrift mee, dat alleen in Augustus j.l. aan de Duit sche Regeering niet minder dan 31.640 „goede ideeën" zijn gepresenteerd, dat komt dus overeen met ruim 1000 per dag. 19.223 waren uit Duitschland of Oostenrijk afkomstig, 6.212 kwamen uit landen, waarmee Duitschland strijd voert, het restje kwam uit Holland, Denemarken, Zweden, en andere neu trale landen. Van de 31.640 ideeën werden er.... 12 geaccepteerd. Ruim 30 000 werden geweigerd. De stukken werden zoo gauw mogelijk teruggestuurdRuim 1000 ideeën worden nader onder zocht. Voor de uitvinders geen aangei ame tijding. Want in het algemeen accep teert men een idee in Duitschland b.v. veel vlugger dan in Engeland. Alleen in Frankrijk accepteert men vlugger. Zoo zal men dan ook spoedig hoo- ren, dat onder de uitvinders slapte heerscht. o— Britsch wetsvoorstel in zake handelstransactiën met oorlogvoerende landen. Onder 't Britsch wetsvoorstel worden als vijandelijk land beschouwd Duitsch land en Oostenrijk-Hongarije, en met den vijand ieder persoon of vereeni- ging van personen, van elke nationa liteit, gevestig^'n of zaken drijvend met het vijandelijk land, maar niet personen van vijandelijke nationaliteit, die noch in het vijandelijke land wo nen noch daarmede handel drijven. Wat betreft corporatiën, deze worden alleen als vijandelijk beschouwd wan neer zij in een vijandelijk land zijn ingeschreven. Aan alle personen, wonend in of zaken drijvend in het Engelsche Ko ninkrijk is verboden 1. Geld te betalen aan, of ten voor- deele van den vijand 2. Verplichtingen over te nemen of waarborg te geven voor de betaling van eenige schuld of geldsommen voor of ten behoeve van den vijand 3. te handelen ten behoeve van een vijand door te trekken, te accepteeren, te betalen voor aanneming of betaling aan te bieden, te negotieeren of op andere wijze te bandelen met eenig verhandelbaar voorwerp 4. te accepteeren, betalen, of anders te handelen met ee.n verhandelbaar voorwerp, éat door of tt n behoeve Van een vijand gehouden wordt. Echter zal dit verbod niet geacht worden overtreden te zijn, door eenig persoon, die geen gegronde reden heeft te ge looven, dat het voorwerp gehouden wordt door of ten behoeve van een vijand 5. nieuwe transactiën aan te gaan of transactiën te voltooien, die reeds aan gegaan waren met den vijand, in ef fecten, aandeelen, of andere papieren van waarde 6 eenig contract van zee-, brand-, levensverzekering of andere verzekering aan te gaan voor of ten gunste van den vijand, alsmede eenige verzeke ring van, of eenig risico voortsprui tend uit een polis of contract van verzekering (met inbegrip van herver zekering) aangegaan met of ten behoeve van den vijand, voor het uitbreken van den oorlog 7. direct of indirect te leveren aan, of voor het gebruik of voordeel van den vijand, goederen, waren te ver krijgen van eenig persoon, voor of van een vijandelijk land of een vijand, noch direct of indirect te handelen in, of waren te vervoeren bestemd voor of komend van een vijandelijk land of een vijand 8. toe te staan dat eenig Britsch schip vertrekt naar, binnenkomt in, of verbindingen onderhoudt met een haven in een vijandelijk land 9. te treden in eenig handels-, gel delijk- of ander contract met of ten voor- deele van den vijand 10. eenige transactiën met den vijand te sluiten, alsnog door de Regeering te verbieden. o Ds w eerst o es tand. Wat is dat weer vlug veranderd, hoort men thans ieder zeggen. Inder daad, de weersveranderingen zijn groot geweest. Weken, ja maanden achter een zonneschijn en aangename warmte, met geen regen van beteekenis, en maar een heel klein onweerskansje, ook gedurende de hondsdagen. En nu ineens, en nog wel in begin en mid- den-September, wanneer anders het weer zoo buitengewoon fraai kan zijn, regen, hagel, onweer, wind, ja zelfs storm. Het weer is totaal in de war. Het hoog (goed-weer-gebied), dat zoo lang in de nabijheid van ons land lag, is bijna geheel verdwenen. Diepe depres sies zijn er voorin de plaats gekomen, en nauwelijks is de eene weggetrok ken, of een ander kondigt zich in het Noord-Westen aan. Een paar uur klaart het op. Maar de wind, die tijdelijk Noord-West was geworden, krimpt dan weer tot Zuid, hij begint toe te nemen in kracht, de zon gaat schuil achter een egaal dek, en voor wij het weten valt de regen bij stroomen neer. Ein delijk schiet de wind uit tot West, toenemend in kracht. Een bliksem schicht, een donderslag, enkele wind- stooten, wat hagel. De storing is voor bij, het wolkengordijn scheurt. Maar... hetzelfde spel begint opnieuw. 's Avonds zet je nu al je kraag op. Het is onaangenaam guur. En die vochtigheid er bij dat is het meest onpleizierig. Wij kunnen ons alleen troosten met de gedachte aan de Duitsche, Fransche, Belgische en Engelsche soldaten ten velde, die van hetzelfde weer te lijden hebben. In Noord Frankrijk is het sedert vier dagen hondenweer, ook daar waait de wind krachtig uit Zuid- West en plast de regen, zoodat de bodem week is. Aan de Russisch-Duitsche grens is de weerstoestand wat beter, al is ook daar hel weer niet ideaal. Beslist gunstig is de toestand echter in Euro pa's Zuid-Oosthoek. De Oostenrijkers en Serviërs hebben eer door de warmte dan door de kou te lijden. o Een nieuw getuigenis over Lenven. Er komt weer een nieuwe getuige over het geheim van Leuven. Ritmees ter von Esmarch, een zoon van wijlen prof. Esmarch en prinses Hcnriette van Sleeswijk-Holstein, was bevelheb ber van het te Leuven beschoten korps hoofdkwartier, werd bij die gelegenheid zwaar gewond en vertoeft ter genezing te Kiel. De Kieler „Neueste Nachrichten" van 16 dezer bevat nu hei verhaal van den ritmeester, zooals hij het aan een verslaggever van dat blad heeft ge daan. Wij geven er enkele bijzonder heden uit Het was Dinsdag 25 Augustus 1914. Wij waren 's avonds 6 uur met den trein in Leuven aangekomen en had den de paarden en den eersten échelon gelost. Wij zouden naar een Belgische huzarenkazerne marcheeren, de dieren

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 2