hooger en hooger opvlamt, van volk I tot volk overspringt, flikkert van land naar laad, tot hij zijn razende vlammendak over het heele wereld deel uitspreidt, een hellevuur, waarin de beschaving der eeuw tot stof en aseh verbrandt. „Want één ding is zeker; wan neer deze oorlog eindelijk uit is, zullen Europa's volken afgemat op het slagveld liggen, de overwinnaar zoo goed als de overwonnene. Ader gelaten, verarmd, ten doode uitgeput zullen zij zijn. „Dan zal het kleine gele scheel - oogige manneke daar ver, heel ver 4n het Oosten oprijzen. En nu glim lacht hij niet meer. Nu is zijn tyd gekomen. „En overal over de slagvelden liggen doodsmoe de Europeesche vol ken. Zij moeten eerst rust nemen voor zij de puinhoopen gaan weg ruimen. „Maar dan hooren zij plotseling een ver gedruisch van ontelbare jonge vlugge voeten. Ze komen van het Oosten, steeds nader in opge- wekten, zegevierenden stap, Het zijn er duizenden, milhoenen. „Wat dat is? Dat is het gele gevaar, dat over Europa komt." o Forten en kanonnen. In de „Münchener Neueste Nachr vindt men beschreven hoe de Duitschers met hulp van hun geweldige 42 centimeter-mortieren Manon viller, het sterksteverdedigings werk vaD de stelling Nancy, tot over gave hebben gedwoügen. De kanonnen zijn meer dan mans hoog en van geweldige lengte. Daar zij op grooten afstand en over de bergen heen schieten moesten, waren zij bijna recht naar den heme! ge richt, De baan kan zoo hoog getrok ken worden, dat wanneer het ge schut aan den voet van den Mont Blanc opgesteld werd, de kogels over den hoogsten berg van Europa zou den vliegen. Bij de beschieting van Manonviller zagen de bedienende manschappen het doel niet. Maar geen nood, wat men niet ziet kan men berekenen. Met behulp van uitstekende kaarten gelukte het spoedig, zich vrij goed in te schieten. Door middel van ka belballons werd nu verder geobser veerd waar het schot neerkwam en de richting nader verbeterd. Toen begon het eene kanon om de tien minuten zijn zware lading nit te wer pen en weldra ook het andere. Het tempo werd tot vijf minuten ver sneld In anderhalvea dag gingen hoDderd en twintig schoten af Toen zwegen de vuurmonden. Want Ma- noviller was genomen. o— Belangrijke ontdekkingen in den Karakoroem. De expeditie van den ïtaliaan- schen geleerde Dr. Filippi, die ter exploratie der gletscherwereid van de Himalaga derwaarts trok, heeft haar werk in het Zuiden van den Karakoroem voltooid, en trekt nu door Chineesch Turkesta.n. Bij het onderzoek van den Berao-ghdscher ontdekte men ondanks uilen .tegen spoed, die de voortdurend slechte weersgesteldheid veroorzaakte een gletscherbekken van zelden geëven aarde en onverwachte b «langrijkheid en uitgestrektheid. —o Het mooie weer. Het mooie weer, dat er nu eigen lijk al sedert begin-Augustushe erscht, is voorzeker een buitenkansje. Door den oorlog wordt het natuurlijk niet veroorzaakt. Die heeft er waan- chijn- lijk niets mee te maken. Het baro metrisch hoog, het goed-v. eer-g ebied, schijnt zich niet te laten verdri ugen. Wel arriveeren af e'j toe diepe Oceanische depressies, maar zij wor den meest naar bet "Noorden afge leid hier daalt da barometer dan I maar een ietsje, en het weer blijft I goed. Alleen plaatselijke onweders hebben hier en daar de laatste we ken Wat regen gebracht, "n Ideale toestand voor de weerprofeten. Die voorspellen maar goed weer. v. Bt. o Nietzsche in Japan. Op hetzelfde oogenblik, dat de Japanners Kioutschau aanvielen, maakten zij zich meester van de werken van Friedrich Nietzsche den bekenden Duitschen filosoof, die in Japan reeds een zekere populariteit heeft verkregen. Kort voor den oor log verscheen het eerste deel van een vertaling van Nietzsche's werken in het Japansch. De uitgave ging uit van aanhangers van het Nieuw- Boeddhïsme. i o Opstand op Borneo. De „Java-Bode" van 30 Juli heeft de volgende berichten Men seint ons uit Pontianak„De opstand in Borneo breidt zich* uit, neemt grootere afmetingen aan. Ben den van vijftig, zestig man treden zeer driest op. Weer zijn versterkingen, nu van een compagnie, aangevraagd." Morgen gaan met de „Daendel" naar Singkawang honderd zestig man en honderd a twee honderd dwang arbeiders. Met de compagnie gaan vier officie ren mee. Dienzelfden avond verspreidde het blad een bulletin in Batavia, met de volgende berichten uit Pontianak: In den nacht van 28 op 29 dezer zijn de echtgenoote en de kinderen van den civiel-gezaghebber Laverman in slaapkleeren gevlucht naar Pontia nak. Ook de boomambtenaar Simons is uit vrees voor de overmacht der oproerlingen gevlucnt. De woning van den heer Laverman is verbrand. De heer Laverman is waarschijnlijk gedood. De opstandelingen zijn reeds opge trokken tot Peniti, nabij Pontianak. Er heerscht een ontzettende onrust op de hoofdplaats. Vooral vanwege het totaal onvol doende aantal troepen. Er zijn naar hier bekend werd gemaakt troepen uit Batavia ont boden. Op het hooren van dit nieuws kwam 'er eenige kalmte, welke evenwel spoe dig week, toen nog meer onrustba rende berichten uit het binnenland binnenkwamen. De assistent-resident verklaarde niet te kunnen instaan voor de bescherming van de Javasche Bank en het kantoor van de Nederlandsche Handelsmaat schappij. De Europeesche bevolking heeft grooten angst voor een opstand der Chineezen in de hoofdplaats. De inwoners brachten den nacht van 29. en 30 dezer (eergisternacht dus) door in de veiligst gelegen wo ningen. Van bestuurszijde werden geen offi- cieele adviezen gegeven aan de Euro peanen, hoe zij zich bij een eventueelen overval hadden te gedragen. Vele gegoede Chineesche gezinnen' zijn heden naar Singapore vertrokken. Heden kwam geen enkele leerling van de Holland-Chineesche school binnen. Op de Europeesche school kwam vandaag slechts de helft van het aantal leerlingen binnen. Kapitein Seiler en de luitenant Tabots zijn bij Lempawa met twee brigades ingesloten. De heer Seiler is ernstig ziek Luitenant Tabots is licht gewond aan de kuit. De resident en de gewestelijke com mandant zijn juist van Singkawang terugekeerd. Assistent-resident Burgdorffer is naar Peniti vertrokken om alle prauwen te charteren, ten einde het oversteken van de oproerlingen te voorkomen. Onrustbarende berichten van renbo den uit het binnenland volgen el kaar op. Volgens geruchten naderen 900 op standelingen de hoofdstad. De Europeanen gaan met angst den nacht te gemoet. De« toestand is uiterst critiek. Later ontving het blad nog de vol gende telegrammen De burgers werden van wapens voorzien en zullen met de militairen samenwerken. De heer Laverman is in een prauw i juist aangekomen. Hij is ongedeerd. öeneraal Van Rietschoten gaat als regeeringscommissaris naar Borneo. o BULGARIJE. Anti-Russische stemm 'mg. SOFIA, 9 Sept. (W. B.) De verdiens telijke militaire schrijver Wassil Ange- lof schrijft in het blad „Hambana" „De belangen van Bulgarije eischen, dat Rusland vernietigd wordt. Van een sterk Rusland kunnen wij niets dan nadeel verwachten. De zegepraal van Rusland zou voor ons een ware na tionale ramp zijn. De politiek van Hart- wig (den overleden Russische gezant te Belgrado, Red. „H.") is thans de politiek van alle Russen. Een groot Bulgarije zou onafhanke lijk zijn van Rusland en een beletsel vormen voor de aspiraties van Rusland in de zeestraten. Op den oproep der Russische Pan- slavisten, dat Bulgarije Rusland zal bijstaan, kunnen wij slechts antwoor den doet geen beroep meer .op de broederlijke gevoelens der Slaven, daar gij deze gevoelens zelf hebt gedood en Bulgarije in den afgrond hebt ge stort Denkt ge dat één jaar voldoende is om te vergeten, dat het Slavische Rusland het laaghartigste werk heeft gedaan toen het Macedonië onder onze vijanden verdeelde Heden ten dage gelooft geen Bulgaar meer aan uw valsche beloften en aan de ondertee- kening van uw Tsaar." Handelsbl. Een attest over Fransche kogels. De „Münchener Medizinische Wo- chenschrift" bevat de laatste weken een „Feldarztliche Beilage", welke gratis toegezonden wordt aan alle bij het leger dienende artsen. In een nummer dezer Beilage komt een artikel voor van Prof. W. Straub te Freiburg i. Br. over de Fransche infanterie-kogels. Onder de Duitsche soldaten heeft de meening post gevat, dat de Fran sche kogels bijzonder gevaarlijk zou den zijn, dat zij een scheikundige stof bevatten, die vergiftiging doet ontstaan. Daarom heeft Straub eenige van de te Mülbausen gebruikte kogels onder zocht. Onmiddellijk viel zijn oog op een ongeveer één m.M. breede streep op de plaats, waar de kogels in de hulzen bevestigd zijn. Deze streepjes wekten achterdocht en werden aan een nauwkeurig onderzoek onderwor pen, waarbij bleek, dat de streepjes veroorzaakt werden doorvernis. Van de kogels zelf wordt gezegd zij zijn massief, zij hebben een, door galvanisatie verkregen zeer dunnen mantel, welke zelfs bij versplintering geen nadeel kan verwekken. (D. w. z. dat het geen gevaar verwekt als er dumdumkogels van gemaakt worden). Het chemisch onderzoek gaf de vol gende analyse koper 90 pCt., zink 6 pCtnikkel 4 pCt. Schadelijke stoffen werden niet gevonden met name niet arsenicum, phosphorus en antimonium. Dat door deze kogels een acute ver giftiging ontstaan kan, noemt prof. Straub geheel uitgesloten. Zelfs indien dergelijke kogels zeer lang in het li chaam blijven, is een chron. vergifti ging 'zeer onwaarschijnlijk. Het artikel eindigt met de mededee- ling, dat men de Fransche infanterie- kogels als zéér humaan kan be schouwen 0 Een testimonium. BERLIJN, 10 Sept. (W. B De vol gende verklaring van oorlogscorres pondenten van voorname Amerikaan- sche bladen wordt ons ter publicatie aangeboden. „Ter wille van de waarheid verkla ren wij eenparig, dat voor zoover wij kunnen nagaan, de verhalen omtrent door Duitschers gepleegde gruwelen onwaar zijn. Na een verblijf van twee maanden in het Duitsche leger, waar wij'over een afstand van meer dan 100 mijlen met de troepen zijn medege trokken, kunnen wij feitelijk zelfs niet één geval noemen van het opleggen van onverdiende straf of van repre saille-maatregelen. Wij kunnen verder de geruchten omtrent de mishandelingen van gevan genen en noncombattanten niet beves tigen. Met de Duitsche troepen zijn wij getrokken door Brussel, Nijvel, Blinche, Buissière, Haute Wiherie, Martes-le- Chateau, Sorle sur Sambre en Beau mont en wij hebben geen aanleiding om ook maar een enkel geval van bui tensporigheid te noemen. Tal van geruchten bleken ons bij onderzoek zonder grond te zijn. Wij zagen, dat de Duitschers overal be taalden wat zij kochten en persoonlijk eigendom en de rechten der burgers eerbiedigden. Na den slag bij Buis sière zagen wij, dat vrouwen en kin deren zich volkomen veilig gevoelden. Te Martes-ie-Chateau werd een bur ger gedood, niemand kon echter zijn onschuld bewijzen. Vluchtelingen, die van wreedheden en gewelddaden verhalen, kunnen daarvoor geen enkel bewijs bijbrengen. De tucht onder de Duitsche troepen is uitstekend en dronkenschap komt niet voor. De burgemeester van Sorle sur Sambre sprak ongevraagd de geruchten omtrent wreedheden, die in die streek gepleegd zouden zijn, tegen. Voor de waarheid van' het boven staande geven wij ons eerewoord als journalistenRoger Lewis, „Assoc. Press" Irwin S. Cobb, Philadelphia, „Saturday Evening Post", Philadelp hia, en „Public Ledger", Philadelphia Harry Hansen, „Chicago Daily News", ChicagoJames O'Donnel Bennett, John F. Mc Cutcheon, „Chicago Tri bune", Chicago. o Electrische energie als nevenproduct bij den mijnbouw. De ligging van een Zuid-Afrikaan- sche mijn is zoodanig, dat men het benoodigde water van een grooten af stand moet verkrijgen en tot op een hoogte van 187 M. moet oppompen, omdat de directe weg van de put tot de 225 M. lager liggende waterreser voirs van de mijn versperd wordt door een daartusschen gelegen hoogen berg rug. Met behulp van dynamo's, door Pelton-raderen gedreven, en bij de reservoirs geplaatst, kan men nu uit het van omhoog komende water een kracht verkrijgen van 90—160 P. K. variëerend al naar het waterge bruik die dan als electrische ener gie in het geieidingsnet van de mijn wordt gebracht. Op een andere mijn loopen dage lijks wagons omlaag, beladen met 2200 ion erts, en wel langs een helling van 76 M. Ook hier verkrijgt men geheel gratis ongeveer 50 P. K. in den vorm van electrische energie, door de wagons in verbinding te brengen met een ket ting, die zijn beweging op een dynamo overbrengt. o Het vervoer van bevroren melk. Er bestaat een zeer eenvoudige wijze, om melk naar groote afstanden te ver voeren en daarbij wekenlang goed te houden. Onmiddelijk na het melken laat men een derde of vierde gedeelte van de melk tot blokken van 10 a 15 kilogram door koude stijf worden, en op tien of twaalf van deze blokken, gelegd in speciale bakken met scheids-' muur en inhoud van 300 L., giet men de overige gepasteriseerde melk, af gekoeld tot 4 graad C. Een micros copisch onderzoek van melk op deze wijze behandeld, gaf zeer bevredigende resultaten. o Grondbewerking. Door het bestuur van de Ned. Po- mologische Vereeniging worden grond eigenaren attent gemaakt op de wer keloosheid, die zij zooveel mogelijk kunnen tegengaan, door de te onder nemen ontginnings- en grondverbete- ringswerken niet uit te stellen tot later en eventueele nieuw ontworpen plan nen zooveel mogelijk spoedig uit te voeren. Thans kunnen nog velen in het landbouwbedrijf nuttig werk verrich ten. Het binnenhalen van den oogst biedt aan vele handen werk. Toch fullen ook wegens de minder goede prijzen van de land- en tuinbouwpro ducten de land- en tuinbouwers ge noodzaakt zijn het personeel zooveel mogelijk te beperken en weldra zullen ook daar menschen ontslagen moeten worden. Ten einde vooral de werkeloosheid en daaruit voortspruitende armoede zooveel mogelijk tegen ie gaan, dat een ieder, die daartoe in de gelegen heid is, medehelpt om aan deze werk loosheid het hoofd te bieden. Laat dus, schrijft het bestuur, uwe landerijen ontginnen en uwe reeds ontgonnen gronden verbeteren. Laat op uw gronden, welke daartoe ge schikt zijn, boomgaarden en fruittuinen aanleggen en u kunt van eene goede ge'dbelegging verzekerd zijn. U helpt daarmede velen aan werk en bevor dert daarmede tevens den Nederland- schen tuinbouw en het boomkweekers- bedrijf. De Nederlandsche Pomologische Vereeniging te Utrecht is desgewenscht gaarne bereid gedurende den ongun- stigen toestand gratis advies te geven inzake het aanleggen van boomgaar den en fruitboomen. Het adres der Vereeniging isRijn kade 8, Utrecht. o De grootste eiken ter wereld. De grootste eiken ter wereld zijn het eigendom van den Engelschen Lord 1 Powis. Hij heeft in het park van Powis- Castle drie reuzeneiken. De grootste, „Champcon-Oak" genaamd, in 105 j voet hoog, 23 voet in omvang en be- staat uit 2026 kub. voet hout. De derde is hooger dan de tweede, n.l. 95 voet, doch de omvang is geringer (22 voet). Er zijn weliswaar enkele eiken, die in omvang met die van Lord Powis kun- I nen concurreeren, maar de twee eer ste bevatten meer hout dan eenig an dere ter wereld. Heden ten dage zijn reeds boomen, die uit 1000 kub. voet hout bestaan, zeer zelzaam. In de oer wouden van het oude Duitschland en het oude Engeland kwamen zij veel- vuldig voor en de enkele reuzen, die thans nog over blijven, zijn de laatste getuigen van de overweldigende pracht der Oud-Germaansche wouden. o Het 42 c.M. geschut. Duitsche bladen geven uit brieven van soldaten nog bijzonderheden over het Duitsche belegeringsgeschut van 42 c.M. Een hunner schrijft De loopen van deze kanonnen zijn zeer lang, terwijl het geheele toestel ongeveer een manshoogte is en vele centenaars weegt. De lading alleen weegt meer dan 50 K.G. Op een afstand van twee mijlen werden twee dezer zware kanonnen voor het fort opge steld en begonnen weldra hun ver schrikkelijk duet. Ofschoon de kanon niers, die dit geschut bedienden, over bergen schoten en hun doel niet zagen, duurde het niet lang, of de schoten wa ren nauwkeurig gericht, daar van uit een ballon-captif nauwkeurige aanwij zigen werden gegeven. Met ontzettend geraas werden de ontzaggelijke grana ten afgevuurd en allen, die in de na bijheid waren, hadden het gevoel, alsof zij allen door het geluid der ontplof fingen zouden omgeworpen worden. De stand der loopen is bepaald merk waardig te noemen. Bijna loodrecht op den hemel gericht. Wanneer een granaat is afgevuurd, hoort men twin tig seconden lang het fluiten van het projectiel. Te Essen, in de fabrieksstad van Krupp, loopen geruchten, dat behalve de „faule Grete" en de „fleissige Berta", zooals de namen der mortieren luid den, die voor Luik en andere vestin gen hun vernietigend werk verrichten, welker bestaan met 5 andere 42 c.M. stukken streng geheim was gehouden en in dezen oorlog plotseling opdoken, andere kanonnen aan de wereld zullen vertoond worden, die het geheele Ka naal van Calais tot Dover bestrijken. Op een der torens van het hoofdge bouw der fabrieken van Krupp te Essen heeft men onmiddellijk bij het uitbreken van den oorlog een kanon geplaatst, dat bestemd is aanvallen van vijandelijke vliegers af te slaan. Er wordt in deze fabrieken nacht en dag gewerkt, teneinde de legers van mu nitie en matriaal te voorzien, want mortieren, bestaade uit 1600 deelen, hebben veel reparatie noodig, evenals de andere kanonnen. Het voortbestaan van dit reuzenbedrijf is dus van groot belang voor het leger. Men heeft dan ook alle maatregelen genomen om een vernieling te verhinderen. Het bedoel de kanon moet 8 kilometer hoog schie ten en is het niet de bedoeling steeds te treffen, doch om door den lucht druk de vliegers, die zich boven de fabrieken wagen, naar beneden te ha len. Voor de stad is bekend gemaakt, dat bij waarschuwing der posten de burgerij hiervan in kennis zal worden gesteld. Dit is zeer gemakkelijk, om dat de sirene, die men de „Kruppsche Esel", noemt, een ieder bekend is, aan- 'gezien zij dagelijksch enkele malen geheel Essen, een stad met bijna 400000 inwoners en dus van groote oppervlakte, het begin en het einde van het werk, alsmede de schafttijden overal hoorbaar aanduidt met haar ge luid, dat men brullen mag noemen. Tien stooten van deze sirene beteeke- nen brengt u in veiligheid, het ge wone langgerekte geluidhet gevaar is geweken. Eer» lezer zendt aan de Tijd het vol gende rijmpje, dat hij uit Essen ont ving, waar het vervaardigd werd op het 42 c.M. kanon, hetwelk in de fabrieken van Krupp aldaar den naam „Bertha" ontving (naar Berta Krupp) Die Bertha ist ein Essener Kind, Hat 42 Taille, Wenn nach Paris den Weg sie find't, Dann hiite dich, Kanaille Wie die den Truppen Luft ge- macht, Wird nie die Welt vergessen, Ruft, wenn die „fleisz'ge Bertha" kracht Das ist ein „Grusz aus Essen!"

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 6