BLOOKER'S CACAO. F. J. ADBIAMSE LeoD van Bel-Bruwiere, DAALDERS Van alles wat. De oorlog. Advertentiën- De Wilde's Café Logement, derden Maandag' Inmaak potten, controleerbare resultaten zijn er niet. Alleen is deze week de Fransche ves ting Maubeuge gevallen en is de be zetting van 40.000 man, waaronder 4 generaals, krijgsgevangen gemaakl. De oorlogvoerenden vertrouwen allen op de overwinning, en dit vertrouwen wordt aangewakkerd krachtens den regel,: hoop doet leven. In de Haarlemsche zaak van lijk verbranding is de rechterlijke uitspraak lijkverbranding is verboden door de wet, maar de strafwet bepaalt bij het toch doen geen strafdus ontslag van rechtsvervolging. Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 13 faillis sementen tegen 17 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o Leugenachtige Bulletins. MAASTRICHT, 5 Sept. (Van een bijzonderen berichtgever. Hoe er bij de bevolking te Luik den moed wordt ingehouden blijkt uit de bulletins, welke door de vliegers Graaf d'Hespel en Védrinis boven Luik en de door Duitschland geannexeerde dorpen uit hun vliegtuigen worden geworpen. Zoo deelt Comte d'Hespel o.m. mede, dat de Duitschers overal verliezen. Na Metz, Straatsburg en Mühlhausen hernomen te hebben, dringen de Fran- schen Baden en de Paltz binnen. De haven van Hamburg, Altona, Kiel, Lü- beck en Stettin hebben zich overge geven na een bombardement der Fransch-Engelsche vloot. De bezetting van Namen heeft een onnoemelijk aan tal Duitsche soldaten het leven gekost. 50.000 Duitschers gevangen genomen, 12 veldbatterijen en een groote hoeveel heid mitrailleuses zijn door de Belgen genomen. Boven Rupel is een Zeppe lin neergeschoten. Het 31ste Russische legerkorps rukt zegevierend naar Ber lijn op. Geheel Silezië en Posen zijn bezet door talrijke Japansche regimen ten. Men spreekt van 550.000 gedoo- den of gewonden. Het opwekkende oorlogsbericht eindigtMoed, en tot weldra! Leve België en zijn Koning! Leve Frankrijk en Engeland Védrines vertelt in zijn bulletin Het leger, dat Antwerpen belegert, is ver slagen door de vereenigde Engelsche en Belgische strijdkrachten, die te. Vlis- singen ontscheept zijn, door Holland rukten en de Duitschers in den rug vielen. Deze laatslen laten 50.000 doo- den op het slagveld. In verschillende groote Duitsche steden zijn de bewo ners opgestaan en honderden krijgs gevangenen zijn door de bevolking in vrijheid gesteld. Tijd. o Hoor en wederhoor. Uit Leuven gevluchte paters Domi nicanen deelden in Keulen mede, dat inderdaad door burgers op de Duit sche troepen zou geschoten zijn. In den avond van 26 Augustus ging het gerucht, dat Engelscüen en Franschen van twee zijden in aantocht waren. Men hoorde toen kanongebulder en geweervuur. Spoedig daarna werd jit de woningen op de soldaten gevuurd, wat tot gevolg had, dar de soldaten onder de wapenen werden geroepen. Toen begonnen de burgers ia nog grooter getale te schieten. De troepen antwoordden met geweer- en mitrail- leusen-vuur. Reeds gingen uit de huizen vlam men op, vooral in de Statiestraat. De groote St. Pieterskerk, waarin wapenen gevonden waren, werd hevig bescho ten. Het gevecht duurde tot den an deren ochtend vier uur. Gijzelaars, die eerst waren vrijgelaten, doch later weer gevangen genomen werden, moesten telkens door de straten geleid worden om in het Fransch en in het Vlaamsch overal te roepen, dat zij zouden wor den doodgeschoten, indien de tegen stand niet werd geslaakt. Desniette genstaande ging de burgerij voort te schieten. Tijd. o Mgr. Coenraets over de verwoesting van Leuven. KEULEN, 5 Sept. (Eigen bericht.) In de „Köln. Volksz." schrijft, dr. Sou- venstein, dat hij een onderhoud had met den rector der Leuvensche hooge- school, den twee en-zestig-jarigen Mon seigneur dr. Coenraets. Mgr. Coenraets zei voorts, dat de 79-jarige deken der stad is gered. Of schoon niets verdachts in de St. Pie terskerk was gevonden, had men deze in brand gestoken. Voor Monseigneur stond het evenwel vast, dat op de Duitsche soldaten was geschoten. „Ce- tait une fusillade bien nourrie" en men kan Duitsche schoten goed van Belgische onderscheiden. „Gij moet niet denken, dat wij voor Frankrijk geestdriftig gestemd zijn," besloot Mgr. Coenraets. Frankrijk heeft ons uitgebuit. Men zegt, dat onze re geering een fout heeft begaan en slecht beraden is. Ik, als katholiek geestelijke, zou liever honderdmaal Duitsch dan Fransch zijn. Zoo denkt het grootste deel van onzen clerus, vooral de Vla mingen. Wat mij aangaat had België kunnen volstaan met een scherp pro test na den eersten slag. De „Köln. Volksz." herinnert in een afzonderlijk artikel aan den geluk- wensch, door de hoogeschool van Mün- ster bij het 75-jarig herstel der Leuven sche Alma Mater aan deze gericht. Het blad besluitaidusDe Duitsche overheid mag bij het treffen van haren maat regelen, niet vergeten de bijzondere betrekkingen te gedenken, welke het westen van Duitschland naar afstam ming, geschiedenis en beschaving sinds langen tijd met de Nederlanden ver bonden hebben en het vriendschappe lijk geestelijk verkeer, dat de Alma Mater ook met de Duitschers heeft onderhouden. Haar korps leeraren heeft overigens niet aan den strijd deelgenomen. Tijd. o Goed gespeeld. Een kapitein der infanterie uit een onzer Overijseische garnizoenen is se dert den aanvang der mobilisatie ge plaatst bij den staf in een provincial hoofdstad, militair centrum, en verge zelt van daaruit den brigadechef ge regeld op diens tournée langs de gar nizoenen en postenlinie. Beide heeren maken daarbij gebruik van een te hun ner beschikking gesteiden auto, terwijl dan de plaats naast den bestuurder wordt ingenomen door een soldaat, die de functie van palfrenier vervult. Voldaan over de diensten van den netten en handigen jongeman, zijn de officieren hunnerzijds niet karig met een versnapering of een sigaar en ook wordt den oppasser nu en dan wel eens een dubbeltje in de hand gestopt, dat met beleefd saluut wordt opge stoken. Toen nu de vorige week op een der dienstritten tegen den middag een fraai gelegen dorp zou gepasseerd worden, wendde de oppasser zich tot zijne chefs met de mededeeling, dat zijn moe der daar woonde en dat zij het bijzon der zou op prijs stellen, wanneer de heeren te haren huize wilden koffie drinken. Zonder aarzelen namen de officieren deze uitnoodiging van hun „oppasser" aan en een oogenblik la ter sloeg de auto op diens aanwijzing de oprijlaan van een fraaie villa in, om voor de deut van het statige ge bouw stil te houder. De vrouw des huizes, een eerbiedwaardige oude dame, ontving de gasten van haar zoon op de meest minzame wijze en bood hun een smakelijke lunch aan, waarbij zij aan haar plichten als gastvrouw op zeer heusche en voorkomende wijze waarnam. Op uitdrukkelijk verlangen zijner chefs, had de „oppasser" mee aangezeten, nauw was het oogenblik van vertrekken aangebroken, of hij vatte terstond zijn functie weer op, stram in de houding bij het portier. En se dert vervult hij weer ijverig en accu raat zijn soldatenplicht. Maar of er ook weerfooitjes zullen worden toegestopt o— De Belgische neutraliteit en Frankijk. BERLIJN, G Sept. (W B.) De correspondent van het „Berl. Tage- blatt" te Brussel meldt Een sinds vijftien jaren te Parijs woonachtig Duitseher, die volkomen met de Fransche uniformen bekend is, verzekert, dat hij, in den morgen van den derden Augustus, dus vóór den afloop van den termijn van het Duitsche ultimatum aan België, ver nomen hebbende, dat zich Fransche troepen aan het Brusselsche station bevonden, zich daarvan is gaan over tuigen en inderdaad 's middags om drie uur twee Fransche iufanterie- regimenten op het stationplein vond, Dienzelfden morgen werd door Duitschers nabij de lijn Bouillon Paliseul, dicht bij de Fransche grens in de richting Sedan, een Fransche cavalerist gezien, die den weg vroeg naar het dichtstbijzijnde dorp. Twee uur later werd de opmarseh van Fransche troepen uit dat dorp ge meld. Namen en adressen der getuigen zijn steeds beschikbaar. De Fransche troepen maakten derhalve door hun opmarsch op Belgisch grondgebied, inbreuk op de Belgiiche neutraliteit vóór den afloop van het ultimatum, een en ander met goedkeuring van België. Handelsblad. o— Guerilla-oorlog. Dat ook in Frankrijk door de plattelandsbewoners de guerilla wordt gevoerd, blijkt uit een bericht van den correspondent der „Daijy Chron.u te Bordeaux. Deze vertelt dat hij op ziin reis van Parijs naar Bordeaux met dertig vluchtelin gen in een veewagen van een der medereizigers vernam, dat vijf van diens kinderen waren omgeko men bij de verwoesting van zijn dorpje in de Ardennen bij Vougiers De man vertelde dat op de nadering der ulanen hij al de mannen die hij bereiken kon, bijeenriep en deze be nevens eenige jongens en vrouwen met geweren bewapende. De guerilla- bende legde zich achter een heg in hinderlaag en doodde de ulanen op één na. Deze ontkwam, en keerde den volgenden dag met een grooteren troep ulanen terug, die het dorpje in brand staken. De kinderen van den verteller, van wie de oudste 18 jaren was, kwamen iu de vlam men om. o Draadlooze Telefonib. Reeds sedert lang zijn er pogingen gedaan om zonder draad te telefo- neeren. De eerste pogingen zijn zelfs veel ouder dan de proefnemingen, die de draadlooze telegrafie tot resultaat hebben. Graham Beii, de uitvinder van de telefoon, construeerde in 1880 reeds zijn photofoon. Daarmede kon men zich tot op een afstand van 200 me ter verstaanbaar maken. Dit kan wor den beschouwd als de eerste practi- sche draadlooze telefonie. Simon, Duddel en Ruhmen hebben het onderzoek voortgezet en brachten den afstand langzamerhand op 15 ki lometer. Na hen hadden bekende mannen als Poulson, Forest, Majorana, Goldsmith en later nog Vonr.i, Grindell-Mathews, Colin en Jcance meer of minder suc ces met hun pogingen op dit gebied. En zoo is de draadlooze telefonie door middel van vrije electrische golven in een stadium gekomen, dat zij voor practisch in de commercieele be- teekenis gebruik geschikt wordt, doordat de afstandsresultaten zooveel verbeterd zijn en de toestellen voor verzending en opname zoodanig ver anderd zijn, dat men van een goed functioneeren, ook op grooteren af stand verzekerd kan zijn. De diverse methoden onderscheiden zich van elkaar door de verschillende manieren, waarop de benoodigde electri sche golven worden opgewekt en waarop de klank aan de trillingen zoo danig wordt meegedeeld, dat ze de menschelijke stem onverzwakt weer geven. Vooral het systeem van Prof. Vanni is hierin bijzonder ver. Daarbij wordt een eenvoudige hydraulische microfoon gebruikt, waarmede men de golven tot op 1000 kilometer kan bren gen, bv. van Rome naar Tripolis. Een toestel van dit soort is op de stede lijke tentoonstelling te Lyon gedemon streerd. De jonge Engelsche ingenieur Harry Grindeü-Matihews wist den afstand, die door middel van zijn toestel be reikt kon worden van 100 tot 180 ki lometer te brengen. Van dit systecnu is de bereikte afstand minder merkwaar dig, dan wel de omstandigheid, dat met de „Aerofoon" bewegelijke sta tions als aeroplan en schepen te be reiken zijn. Daardoor zou dit toestel vooral op het gebied der scheepvaart en in oorlogstijd veel diensten kunnen bewijzen. De verbeteringen, door Colin en Jeance aangebracht maken het mogelijk tot op een afstand van 200 en meer kilometer te telefoneeren, wanneer de omstandigheden bijzonder gunstig zijn in gewone omstandigheden is die af stand ongeveer 100 kilometer. Het groote voordeel, dat dit systeem boven anderen biedt, is de toepassing van z.g. gefiltreerde golven, die allen an dere geluiden neutraliseeren en de menschelijke stem in haar natuurlijken klank overbrengt. Bij de proefnemingen, die tusschen Parijs en Vowes genomen zijn, kreeg men het idee, of de telefoneerende in de onmiddellijke nabijheid was, of schoon de afstand tusschen de twee plaatsen 103 kilometer bedroeg. Men mag in verband met deze ver beteringen dus de hoop koesteren, dat in de volgende jaren de draadlooze telefonie algemeen in gebruik zal zijn. Het Vrije Woord voor Abonnés o— Wie schrikt niet van het vreese- lijk woord Oorlog Gansch Europa, op eenige natiën uitgezonderd, staat in brand In iedere krant leest men oorlogsnieuws Men huivert als men de gruwelberichten leest. En toch gaat men nieuwsgierig die berichten na, Men wil o zoo gaarne weten, welke natie aan de winnende en welke aan de verliezende kant is. Want ongetwijfeld, zal de eeD, voor die, de ander, weer voor een ander partij trekken. Eerst richten wij het oog op Duitschland en België, de twee rij ken, die den stoot hebben gegeven aan den nu, Europeeschen oorlog, Dapp're Belgen, fiere Duitschers, hoe waart gij nog voor kort gele den op onze Vredesconferentie in den Haag. Ja toen zagen wij den Engelschman met den Duitscher, den Fran|fhman, met den Oostenrij ker convereereu, toen allen, vo.or den vrede, en nu is dat nu al vergeten Doch dit alles moet geschieden opdat de Schrift vervuld worde God bezoekt de zonde en onge rechtigheid.. Laat ons daarom geen party kie zen, om de een of andere natie voor te staan, maar laten wij de hand in eigen boezem steken, en dan heb ben wij reeds genoeg. Laten wij vrije Nederlanders trotsch zijn op die dappere krijgers, die goed en bloed opofferen voor hun vryheid, voor hun vaderland en vorst. O, laten wij dankbaar zijn, dat ons Nederland nog gespaard bleef tot op dezea dag. Mogen wij vooral iu deze dagen ons meer en meer, nauw verwant, gevoelen, aan ons geliefd Oranjehui3, want Neêrland en Oranje zyn één. Geve God, onze geliefde Koningin, kracht en wijsheid, in deze donkere dagen, om Nederland te regeeren, tot heil en welzijn van haar volk C. v. Moolenbroek, Jr. Middelburg, Advocaat-Procureur le MIDDELBURG. ISLHES IWAASTOAO bij J'EKMüMAJIS te SÏSJIzSÏ1 ie spreken. POLDER WERKERS EN SCHIPPERS. bezoekt steeds krallesleeg No. - ROTTERDAM. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN GEINSE in de Steen straat te Hulst zal ge opend zijn op den van iedere maand van één tot twee uur. Statiestraat, 51bis St. Nikolaas, HOEDEN voor Damen, Juffers en Kinderen. LUIJERMAND, DOOP- en andere ARTIKELEN. IN «EN (iROOTEN GOEDEN KOOP. Fabriek van HOEDEN en KLAKKEN voor Heeren en Damen. ALLE KINDER ARTIKELS. Alles op maat. een mooie sorteering 85 i' ii i n c .S a c o b a- <-n Blauwe Steulseiie vanaf een tot en met vijftig kilo voor boter en groenten bij A. lifcboom, Bierkaaistraat HULST. jun No. 1. HOUTBR1EL. (Verkensmarkt) ST. - NIKOLAAS. Bijzondere reniedièa vau de ApuUieek Albert van Bel, Statiestraat 10, St. Nikolaas. Zwarte Maagpoeders. Indien gij lijdt aan slechte spijsver- teering, zuur aan de maag, watergal, zwaarte, opzwellen en pijn aan de maag na het eten, slechte smaak in den mond, pijn in den rug en in het hoofd, steeken aan de maag en in de darmen, neem dan de zwarte Maagpoeders van A. van Bel. 75 cent de doos. Zenuwkoortsen op de tanden, in het hoofd, in den rug, steeken in de zijde, flerecijn in het hoofd enz., alle deze pijnen, zelfs wanneermen zonder baat alle soorten van pillen en poeders gebruikt heeft, worden genezen door de Antiné Yralgine, bereid door A. van Bel. 1 frank of 50 ct. de flesch. Hoestpillen. Indien gij hoest of fluimt, indien gij bevangen zijt en uw adem piept, indien gij een valling, loospijpontsteking, keel ontsteking hebt, indien gij aangetast zijt door influenza, griep asthma enz. neem dan de Hoestpillen der Apotheek A. van Bel. 1 frank of 50 cent. Witte Zenuwepoeders. Soeverein middel tegen alle zenuw pijnen, migraine, schele hoofdpijn, tand pijn, moeilijke maandstonden enz. 1 frank de doos. Werkelijk zuinig in het gebruik is alléén

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3