a A potlieek-Drogerij Fr. T u y p e n s, Fr. Tuypens, JULIEN MAÏS, Tandarts - specialist 1.50 per bus a 1 Kilo. BELANGRIJKE (voorheen K. MABILLE) HOUTBRIX'L 23 Yerkensmarkt §t-^Tsnlaas. :0_ Lezers van stad en buiten, vaders en moeders, gij allen wier groote kom mernis het is de aanhoudende bedrei gingen der ziekten en des doods af te weren, leest aandachtig hetgeen hier volgt: NOOIT MISSENDE EN GEVAAR- LOOZE REMEDIEN. ZENUWPOEDERSOnfaalbaar te gen alle pijnen, pijn of zenuwpijn in het hoofd of in den rug, pijn, trek kingen of scheuten in de tanden, zenuwkoorts of nevralgies, netelkoorts, zenuwen aan de maag of in de zijde, hartkloppingen, slapeloosheid, gejaagd heid enz. De zenuwpoeders missen nooit hun uitwerksel en kosten slechts 1 frank de doos. ODONT1NE of TANDDRUPPELS om oogenblikkelijk de dolle pijn ver oorzaakt door holle tanden te stillen. Fr. 0,25 en fr. 0,50 het fleschje. POEDERS VAN HET WIT KRUIS zonder weerga tegen hoofdpijn en alle pijnen en ongemakken der moeilijke of verachterende maandstonden (regels) OVERGROOTE BIJVAL, duizende ge tuigschriften. Fr. 1,25 de doos, fr. 3,25 de 3 doozen of drijdubbele doos, fr. 6,25 de 6 doozen of zesdubbele doos, fr. 12,de 12 doozen. Af AAGPOEDER of het best gekende middel tegen de maagpijn of andere onaangenaamheden voortkomende uit een verslapte maag, als winden, opge zwollenheid, zuur of gevoel van hitte aan de maag, gevoel van gloeiendheid in den buik, gal, opgestoptheid, slechte smaak in den mond, enz. Het MAAG POEDER wekt den eetlust op en helpt de spijzen verteren. 1 frank de doos. GAL- en SLIJMPILLEN, om maag en darmen te ontlasten van slijmen en onreinigheden voortkomende uit eene slechte spijsverteering. De GAL- en SLIJMPILLEN wekken ook den eet lust op en helpen ook de spijzen ver teren. In doozen van 0,75 en 1,25 fr. HOESTPILLEN uitgelezen tegen hoest, heeschheid, bevangenheid, influ enza, keelpijn, asthma en alle ziekten der luchtpijpen. De HOESTPILLEN stillen spoedig den hoest, doen de flui men lossen en weldra verminderen. In doozen van 0,75 en fr. 1,25. TOLUBORSTBALSEM. In dezelfde gevallen gebruikt als de Hoestpillen. Hij bestrijdt met evenveel bijval alle borst- en keelziekten, maar is vooral aan te raden voor zeer verslapte per sonen en voor kinderen. De TOLU BORSTBALSEM is de koning der borstbalsems, hij geneest en versterkt de borstenhij is onovertrefbaar in krachtdadigheid. Fr. 1,25 de flesch, fr. 0,75 de halve. HEMOGLOBINE OF BLOEDVER STERKEND MIDDEL. Souverein tegen bleekzucht of bloedarmoede met haren nasleep van ongemakken, zooals gebrek aan eetlust, zwaarte en moeite in de beenen en door gansch het lichaam, belemmerde ademhaling vooral in 't omhoog stijgeit, hartkloppingen, achter blijven der regels, enz. HEMOGLO BINE is ook souverein in het keeren der jaren, het werkt krachtdadig tegen overtollige verliezen in 't wit of in het rood. Kortom, Hemoglobine is bloed, kracht en leven. In flesschen van fr. 1,en fr. 1,50. BORSTSIROOP. Voorzeker het beste middel tegen de kinkhoest, geen stuipen, geen langdurigheid meer BORST SIROOP geneest cp 14 dagen. In fleschen van fr. 0,75 en fr. 1,50. ANTIZUUR of de troost der moeders en redplank der kleinen. Het Anti- zuur TUIPENS geneest de darmen, geeft gezondheid, doet rust en slaap wederkeeren. In fleschen van fr. 0,75 en 1,25 fr. RHEUMATIEKBALSUM, allerkrach tigst tegen rheumatiek, flerecijn, jicht, verschot, alsook tegen verstuiktheid, verwrongenheid enz. De flesch fr. 1. MENTHOLINE, uitmuntend middel otn de verkoudheid in het hoofd, anders gezegd den snuiverik te genezen. Het doosje fr. 0,25. Opmerking. Al deze voortbreng sels, sinds lange jaren beproefd, zijn zonder weergade, en van eene onschat bare waarde. De manier van gebruik is bij ieder produkt gevoegd. Gelieft ze stipt na te volgen. EENIG DEPOTHOUDER: Apotheker-Scheikundige, HOUTBR1EL 23ST.-NIKLAAS Lange Schipstraat 5M E C H E L F, N. Te raadplegen alle MAANDAGEN en DONDERDAGEN te St. Nicolaas in het „HBtel des Arcades" (Stationsplein) van 8 tot 3 uur. Alle kisiistgehiMeii wijn gewaarborgd. - - - - Trouwe bediening. blijven doorwerken met haar volledig per soneel. Zij wijzen er met nadruk op dat hare Cacao geen luxe artikel, doch een voedings middel bij uitnemendheid is en niet aan baderi onderhevig. Zij raden een ieder aan, onder de tegen woordige omstandigheden, een flinke hoe veelheid te koopen. De prijs van BLOOKER'S DAALDERS CACAO blijft Kleinere bussen naar verhouding. Door de „Nordd. Allgem. Zeit." wordt thans de gedachtenwisseling tusschen Duitschland en Engeland openbaar gemaakt, welke kort voor het uitbreken van den oorlog is ge voerd. De stukken zijn authentiek en, men moge nu het onrecht, van Duitsch land dat de rijkskanselier zelfs trouwens op den 4den Augustus j.l. erkend heeft streng veroordeelen, uit de volgende stukken, blijkt toch wel, dat keizer Wilhelm den vrede wilde en alles deed om den Euro- peeschen oorlog te verhinderen. Vooral het eerste telegram, dat prins Hein- rich van Pruisen aan den koning van Engeland zond, is van belang. Het luidt 30 Juli 1914. „Keizer Wilhelm, die zeer bezorgd is, doet al het mogelijke om te vol doen aan het verzoek van Tsaar Ni colaas om te werken voor het behoud van den vredehij is in doorloopend telegrafisch verkeer met den Tsaar, die heden het bericht heeft bevestigd, dat hij militaire maatregelen heeft gelast, die gelijkstaan met mobilisatie en dat deze maatregelen reeds vijf dagen geleden zijn genomen. Boven dien ontvangen wij berichten dat Frankrijk militaire toebereidselen treft, terwijl wij nog geen maatregelen heb ben genomen. Wij kunnen echter elk oogenblik daartoe gedwongen zijn, wanneer onze buren er mede voort gaan. Dat zou dan een Europeeschen oorlog beteekenen. Als gij werkelijk en oprecht wenscht dit vreeselijke on geluk te verhinderen, .mag ik u dan voorstellen door uwen invloed op Frankrijk en Rusland te zorgen, dat zij neutraal blijven Dat zou, volgens mijn meening, van het grootste nut zijn. Ik houd het voor de misschien eenige mogelijkheid om den vrede te handhaven en voeg daaraan toe, dat Duitschland en Engeland elkander thans meer dan ooit behoorden te steu nen om het vreeselijk onheil te ver hinderen, dat anders onafwendbaar schijnt. Geloof mij, de pogingen van den Keizer ten gunste van handhaving van den vrede zijn zoo oprecht mo gelijk gemeendde militaire toebe reidselen van zijn buren kunnen hem echter ten slotte noodzaken om ter wille van de veiligheid van zijn eigen land, dat anders weerloos zou biijven, hun voorbeeld te volgen". Hierop antwoordde de koning van Engeland nog denzelfden dag 30 Juli. „Het verheugt mij zeer te hooren van de pogingen van den Keizer om met den Tsaar ten bate van het behoud vanfden vrede tot overeenstemimg te geraken. Het is mijn innige wensch dat zulk ten groot ongeluk als een Europeesche oorlog, een ongeluk, dat niet weer zou goed te maken zijn, worde verhinderd. Mijn regeering doet al het mogelijke om Rusland en Frankrijk over te halen verdere militaire toe bereidselen op te schorten, als Oos tenrijk zich met de bezetting var- Bel grado en het nabijgelegen Servisch gebied als onderpand voor een be vredigende regeling van zijn eischen tevreden zou willen stellen, terwijl tegelijkertijd de andere landen hunne oorlogstoebereidselen staken. Ik reken er op, dat de keizer zijn grooten in vloed zal aanwenden om Oostenrijk tot aanneming van dit voorstel te be wegen. Daardoor zou hij bewijzen, dat Duitschland en Engeland samenwerken om datgene te verhinderen wat een internationale ramp zou worden". Intusschen was Rusland, dat in dezen geheelen oorlog een al te doorzichtig spel heeft gespeeld, reeds bezig zich voor te bereiden. Den volgenden dag seinde de keizer zelf aan den koning van Engeland 31 Juli. „Ik heb zooeven van d^n Rijkskan selier bericht ontvangen, dat hein is medegedeeld, dat de Tsaar hedennacht de mobilisatie van zijn geheele leger en zijn geheele vloot heeft gelast. Hij heeft zelfs de resultaten van de be middeling, waaraan ik werkte, niet afgewacht en mij totaal geen bericht gezonden. Ik ga naar Berlijn om maat regelen te nemen voor de beveiliging van mijn oostelijke grenzen, waar reeds talrijke Russische troepen zijn opgesteld." get.Wilhelm. Intusschen waren de pogingen van minister Grey reeds begonnen hoewel het desbetreffende telegram van En geland te Iaat aankwam, werd toch door den keizer last gegeven, dat zijn troepen de Fransche grer.s niet zou den overschrijden. Dd. 1 Augustus seinde hij aan den koning van Enge land 1 Augustus. „Ik ontving de mededeeüng van uw regeering, waarbij zij de neutraliteit van Frankrijk onder waarborg van Groot-Brittannië aanbiedt. Dit aanbod g ng vergezeld met de vraag, of Duitschland onder deze voorwaarden zou afzien van een aanval op Frank rijk. Om technische redenen moet de reeds hedenmiddag gelaste mobilisee ring van mijn leger in overeenstem ming met de reeds getroffen toebe reidselen worden voortgezet, v/ijl uw telegram helaas te laat kwam. Wan neer Frankrijk mij echter neutraliteit aanbiedt, die natuurlijk gewaarborgd moet worden door het Engelsche leger en de Engelsche vloot, zal ik afzien van een aanval op Frankrijk. Ik hoop, dat Frankrijk niet zenuwachtig zal worden. De troepen aan mijn grenzen worden juist telegrafisch gewaar schuwd tegen overschrijding van de grens". Denzelfden dag antwoordde koning George als volgt 1 Augustus. „Ik geloof, dat er misverstand heerscht ten aanzien van een voorstel dat in een vriendschappelijk onder houd tusschen Lichnowsky (den Duit- schen ambassadeur te Londen) en minister Grey is gedaan, toen zij be spraken op welke wijze een werke lijke strijd tusschen het Duitsche en het Fransche leger vermeden zou kun nen worden, zoolang nog de moge lijkheid bestaat, dat overeenstemming tusschen Oostenrijk en Rusland wordt bereikt". Ten slotte wordt nog het laatste telegram medegedeeld, dat Lichnowsky aan von Bethman Hollweg zond „De voorstellen van Grey, die be rusten op den wensch een blijvende neutraliteit van Engeland in het leven te roepen, zijn zonder dat tevoren af spraken zijn gemaakt met Frankrijk en zonder dat men nog wist van de mobilisatie, gedaan en intusschen op gegeven, daar zij geen kans meer hadden op aanneming." get. LICHNOWSKY. Uit deze stukken blijkt duidelijk, dat Duitschland den oorlog met Frank rijk niet heeft gezocht. En steeds meer wordt het duidelijk, weer de diplomatie, die in de laatste jaren keer op keer zich vergiste men denke aan Al banië ook ditmaal de juiste mid delen niet heeft aangewend, en deze vreeselijke wereldoorlog is uitgebar sten door... een diplomatiek misver stand. De vraag is gewettigd of na dezen oorlog niet aan de orde moet gesteld worden een grondige herzie ning van de wijze, waarop het inter nationaal verkeer tusschen de regee ringen wordt gevoerd. üe Hiaat van oorlog*, Voor een deel van ons land is de „staat van oorlog" afgekondigd en daarmede voor dit gedeelte een, van den gewonen afwijkende, „rechtstoe stand" ontstaan. Men weet, dat de staat van oorlog evenmin behoeft samen te gaan met een feitelijken toestand van oorlog als de staat van beleg met een belege ring. Ten onzent voorziet art. 187 der Grondwet in de mogelijke, thans zich voordoende, npodzakelijkheid, dat de regeering een deel van het grondge bied des Rijks in staat van oorlog moet verklaren. De Grondwet laat de uitwerking van haar voorschrift aan de wet over en het is nu de wet van 23 Mei 1899 waarin de wet van 31 December 1909 een kleine wijzi ging bracht houdende bepalingen ter uitvoering van art. 187 der Grond wet, die den rechtstoestand beheerscht. Hare bepalingen komen in hoofd zaak neer op het volgende In geval van „staat varroorlog" zijn de „besturen van en de ambtenaren in dienst bij provinciën, gemeenten, waterschappen," veenschappen en veenpolders „verplicht aan het mili tair gezag, de inlichtingen te verschaf fen," welke „van hen verlangd" wor-' den en tot het verstrekken waarvan zij in staat zijn. „Politieverordeningen en keuren kunnen door het miiitair gezag in overleg met het betrokken burgerlijk gezag worden gewijzigd of geschorst en nieuwe worden vastgesteld." De voorschriften van Arbeids-, Vei ligheids- en Hindeiwetten kunnen bui ten werking worden gesteld. De bevoegdheden van den commis saris der koningin en van den burge meester ten aanzien van de „hand having der orde" gaan op het „mili tair gezag" over. Zoowel „vrijwilligers korpsen" als „politie en brandweer treden onder zijn bevelen. Zoo noo- dig wordt de dienst van beide laatst genoemde door het militair gezag geregeld, dat ook eene geheime politie kan instellen. „In overleg met het burgerlijk gezag" worden, indien noodig, de „maatre gelen vastgesteld", welke genomen moeten worden „om te voorzien in het onderhoud van inwoners en be zetting". Mocht zulks noodzakelijk blijken, dan „kan daartoe elke plaats zeifs tegen den wil van den recht hebbende worden betreden". De daar toe strekkende schriftelijke algemeene of bijzondere last, wordt, indien na sporing in eene woning of huiszoe king noodig is, slechts aan een offi cier verstrekt, die van zijn bevindin gen proces-verbaal opmaakt. Voorzoover dit niet bij de wet is geschied stelt het „militair gezag, na overleg met het betrokken burgerlijk gezag," zoo noodig „regelen" vast met betrekking „tot het verleenen van hulp door de bevolking bij de militaire werkzaamheden". Het is ook „bevoegd alles te doen wegruimen wat aan de behoorlijke verdediging in den weg staat," dit laatste echter, tenzij de wet anders bepaalt of het tegendeel is overeengekomen, „niet dan onder schadeloosstelling." Wegen, wateren, terreinen en ge bouwen kunnen in gebruik genomen worden op dezelfde wijze en met in achtneming derzelfde bepalingen als boven voor het stellen van inundatiën is beschreven. Ten slotte is het „miiitair gezag" ook „bevoegd te verbieden, dat door middel van de drukpers of op andere wijze berichten en opmerkingen be treffende miiitiare maatregelen", in het in staat van oorlog verklaarde grond gebied genomen, „worden bekend ge maakt. Moed in den krijg*. Moed wordt nog steeds van iede- ren krijgsman verondersteld, Zeker, het is een andere moed dan in de Mid deleeuwen. Toen beteekende moed durf hebben, brutaal zijn, doen. Thans is het meer z'n plicht kennen, z'n leven veil te hebben voor den aanvoerder, voor het vaderland, Feitelijk het klinkt u misschien paradoxaal neemt de soldaat niet deel aan het gevecht, al vliegen hem ook de kogels om de ooren, en al vuurt hij onophoudelijk Hij wordt voorwaarts gecommandeerd, dan krijgt hij weer order zich terug te trekken, en zooder er iets van te begrijpen, volgt hij de bevelen. Hij weet het, hij is de pion, dien de veldheer op bet oorlogsschaakbord verplaatst. Te denken hoeft hij schier niet. Hij heeft ziju plicht te doen d.w.z. hij moet in stormpas voorwaarts- snellen, wanneer dit wordt gecom mandeerd, ook, wanneer hij weet, dat 90 pCt. van de manschappen zal omkomen, oi wanneer hij geeste lijk en lichamelijk uiigeput is, wan neer hij niet meer kan. Dat is moed Vroeger ging de veldheer voor aan. Hij toonde z'n dapperheid, hij wilde door zijn moed de heldhaftig heid bij de manschappen opwekken. En thans Zeker, Thomson ging ook vooraan, maar in Albanië zijn geen moderne veldslagen geleverd De beveldhebber, de generaal, hij is beschermd, zelfs voor sluipmoor den. De kans, dat hij sneuvelt, ia betrekkelijk klein. En het is goed, dat hij als het ware omringd wordt door een haag van manschappen, die hem beveiligen. De bevelhebber moet zoo goed mogelijk opgeborgen worden, want hij is het hoofd van het leger. Hij, en bij alleen, zij het dan ook in overleg met zijn staf, verzet de stukken, en tracht den vijandelijken koning schaakmat te zetten. Vroeger, o, er waren ook voor den gemeensoldaat lauweren te behalen. Maar wanneer de soldaten nu hun plicht doen, nu hun moed toonen, dan wordt er misschien een roerend dag bladartikel aan hen gewijd Maar ze zijn er voor zichzelf van overtuigd, dat aan hen de overwinning niet te danken is, niet direct tenminste De overwin ning is behaald door het heldere hoofd van den generaal. Zijn krijgs manskunst heeft overwonnen.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 4