Leon m Bel-Bniwiere, ommiiim A (1 verten tiën- derden Maandag Verkrijgbaar Van alles wat. Tff'.T. ATVRTA AMF, De Wilde's Café Logement, hoeden hoeden en klakken waarbij hij hun in deze de generale j absolutie, de algemeene kwijtschelding van hun zonden schenkt. Wie dan aan God het offer van zijn leven brengt, kan, indien dit offer wordt aangenomen, er vertrouwen in hebben, dat hij een genadigen Rechter zal vinden. MIeme berichten. o Om reden velen het niet de moeite waard achten te lezen wat staatin een be zadigd blad en toch willen weten, wat er gebeurt, gaan zij in hun oordeel te rade met oncontroleerbare geruchten, aan welke zij meer gelooven dan aan ge controleerde feiten. Van de eene zijde is het verklaar baar, dat een legerbestuur de waar heid verbloemt om de burgerij den moed niet te doen verliezen, maar van de andere zijde achten wij het toch verstandiger de waarheid te zeggen, daar ze eenmaal bekend moet worden door de feiten. De Amerikaansche automobielfabri kant Henri Ford, bekend als een va derlijk werkgever, gaf 2lg millioen dollar voor een laboratorium speciaal bestemd voor kankerstudiën.- Ja, moet zelfs d'oorlogsdonder zwijgen, Die majesteit, ten onder gaan. Want Liefde, overwint het alles, Geen macht, die sterker is dan zij, 't Heelal, dat buigt zich voor haar neder, Erkent haar macht en heerschappij. Woudbloempje Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen straat te Hulst zal ge opend zijn op den van iedere maand van één tot twee uur. -den aanval. Antwerpen houdt het dan minstens 4 k 6 weken uit, misschien wel enkele maanden. Maar zetten de Duitschers door, dan zal Antwerpen na 3 maanden beslist gevallen zijn. Wat Namen betreft, deze vesting is ongetwijfeld sterker dan Luik. Maar hebben de Duitschers het op Namen gemunt, dan zal Namen het niet lan- dan 3 weken kunnen uithouden. Brussel. Volgens berichten en telegrammen gaat het zeer stormachtig toe in de hoofdstad van België. Dat dit niet de eerste keer is, blijkt wel uit de ge schiedenis der stad, waarin herhaalde malen iets dergelijks wordt vermeld. De stad is ontstaan in het einde der 7e eeuw, toen de Heilige Gerald op een eilandje in de Senne een kapel stichtte. Er werden eenige huisjes om heen gebouwd en reeds twee eeuwen later bezat het dorp een eigen markt en een kasteel. Men noemde het toen Bruxella of Bruchsella. Het kasteel werd achtereenvolgens door een reeks adellijke familiën bewoond en kwam o.a. in handen der Hertogen van Neder-Lotharingen en Brabant. In 1430 verviel de bezitting met Brabant aan den Heitog van Bour- gondië, en doordat de latere Maria van Bourgondië, gravin van Holland en Zeeland, huwde met Maxmiliaan van Oostenrijk, kwam de stad aan het huis Habsburg. (1482). De inwoners stonden bekend als hardnekkige verdedigers van hun vrijheid en rechten, en soms hielden zij hun souverein gevangen, totdat hun wenschen ingewilligd waren. Ten tijde van Philips 11 was Brussel het brandpunt van den Hollandschen opstand tegen Spanje. Maar het was ook in Brussel, dat later Alva zijn schiikbewind uitoefende en daar zijn Egmond en Hoorne, met vele anderen onthoofd. In 1578 werd de stad aan Spanje ontrukt, waarna de Hollanders er hun voornaamste wapenplaats had den. Het verdrag, dat de zending der Engelsche troepen ten gevolge had, werd toen te Brussel gesloten. Den 10 Maart 1585 veroverde Alexander Farnese de stad weder voor Spanje, waarna het gedurende den 80 jarigen oorlog Spaansch bleef. Een zwaar beleg, dat in 1695 door de Franschen onder veldmaarschalk de Vileroi ondernomen werd, vernielde 4000 huizen, de stad viel echter niet. Na den slag bij Neerwinden werd de stad aan Oostenrijk afgestaan en 13 April 1703 hield Keizer Frans II er zijn plechtigen intocht. In 1706 werd Brussel overgegeven aan de verbonden mogendheden die een Franschen aanval in 1708 weer staan konden. Bij den vrede van Ras- tadt kwam Brussel aan Oostenrijk. Daar ontstond echter de Oostenrijksche Suc- cestie-oorlog en den 21 sten Feb. 1749 veroverden de Franschen de stad, waar bij hun 12000 krijgsgevangenen in han den vielen. Na teruggave aan Oosten rijk werd de opstand tegen dat rijk in 1788 door generaal Bender onder drukt. Omdat er veel vluchtelingen voor de Fransche revolutie naar Brus sel gevlucht waren, belegerde generaal Dumouriez de slad, die op 15 Novem ber 1792 ingenomen werd. De slag bij Fleurus in 1794 deed Brussel met geheel België aan Frank rijk vervallen en onder Republiek en Keizerrijk bleef het de hoofdstad van een Fransch Departement. De gealliëerden wisten in 1814 de stad te bezetten en bij den eersten vrede van Parijs werd geheel België een deel van Nederland. De Belgische opstand, die na een voorstelling der opera „La muette de Portici" op 25 Aug 1830 begon, door dat een opgewonden menigte toe schouwers de ruiten der drukkerij van de „National", inwierp, en ook de huizen van Minister Van Maanen en den Commissaris van Politie bescha digde, barste dus in Brussel los. De troepen vuurden op de menigte, die bezig waren het arsenaal te ver overen. Op 20 September volgde een nieuwe opstand Prins Frederik der Nederlan den rukte met 16000 man aan en in de straten van Brussel hadden de vol gende dagen bloedige gevechten plaats. In 1831 werd België een alleen staand koninkrijk, waarvan Brussel de hoofd stad werd. Wat zou er nu weer met Brussel gebeuren O De ooriog ouder den zeespiegel. Men schrijft ons Op het land wordt gevochten, op de zee strijdt men, men beoorloogt el kaar zelfs in de lucht, maar onder den zeespiegel is er totnogtoe geen slag geleverd. De Marine-officieren fluiste ren het elkaar toe, dat die onderzee booten aardig speelgoed zijn, maar dat men er niets mee doen kan- Wat had men zich niet een fantasiën van die onderzeebooten gemaakt. Ze zouden dit doen, ze zouden dat doen, ?e zouden vijandelijke eskaders vernielen, ze zouden zelfs in de vijandelijke ha vens dringen, ze zoudenin het kort, ze zouden de heele wereld ver baasd doen staan, nog erger dan de vliegmachines en de stuurballons. En wat blijkt nu De vliegmachines doen nog iets, zij doen dienst als verkenner. Maar de onderzeeërs doen niets. De onderzeeërs, zoowel de Engelsche als de Duitsche, liggen voor het groot ste gedeelte rustig in de respectieve lijke oorlogshavcns. Gebleken is nu, dat zij zelfstandig niet kunnen optre den. In den grooten zeeslag maar komt er wel een groote zeeslag? zullen de onderzeeërs een handje mo gen helpen. Dat is alles. Ze spelen een ondergeschikten rol. De dreadnoughts doen de hoofdzaak. De ervaringen, die wij thans met de onderzeeërs en eigenlijk met de ge- heele torpedovloot hebben opge daan, zijn voor de tegenstanders van een artillerievloot hier te lande niet gunstig. Te verwachten is, dat door dezen oorlog aan de torpedo-rage een eind zal komen. Wij zullen dan slechts uit twee kunnen kiezenartillerie forten langs de kust of dreadnoughts. Of', wanneer noch voof dreadnoughts noch voor kustforten geld is, niets. Want iedere cent, voor een torpedo- vloot uitgegeven is weggegooid geld. (Hoewel wij het met de beschouwin gen van den schrijver niet geheel eens zijn, hebben wij toch gemeend, het entrefilet te moeten publiceeren. O. i. zal men eerst na den oorlog conclu sies kunnen trekken.) o Fransche goudregen m 1812. In de pers hebben enkele berich ten de ronde gedaan over een mis lukte poging van Frankrijk om naar Rusland per automobiel een lading goud te brengen. Een Doitsch dag blad herinnert naar aanleiding van de ietwat komische wijze waarop datzelfde Frankrijk ruim een eeuw geleden den Russen eenige millioe- nen present deed Die schenking ge schiedde echter noodgedwongen en lang niet met sympathie van de ge vers. De Franschen moesten uit Rus land vluchten en de troepen van Maarschalk Ney werden op de hie len gevolgd door de kozakken, die zeer belust waren op de Fransche krygskas, ten bedrage van 10919455 francs. Ney wist geen ander middel om de millioenen ten minste nog ge deeltelijk te redden, dan wat van de mooie gouden Napoleons te of feren. Hij liet ze op de wegen en velden verstrooien om zoedoende de Kozakken die ze opzochten wat op te houden De mare van de goud- houdende velden en wegen lokten echter steeds meer liefhebbers en al grooter werd de schare achtervolgers. Ten slotte zag de arme maarschalk zich genoodzaakt voor Wilna een geheel vat goudstukken leeg te strooi en Doch ook zijn eigen troepen wa ren belust op de munten en raakten slaags met de kozakken over het verdeelen van den goudregen Dit had Ney juist gewild en met het overschot van zijn krijgekas ging hij met verdubbelde snelheid verder. Ia Koningsbergen bracht hij de rest in veiligheid. Het had hem ruim vier millioen gekost, want bij het betre den van Pruisischen bodem was de kas tot 6813235 francs geslonken. o Bomaanslagen per vliegmachiene. In een gerustellende artikel wijst een Dultsch blad er op, dat Duitsch- land niet te vreezen heeft van de bomaanslagen, die door de Fransche en Rassiche aviateurs gepleegd kun nen worden. Na dat er met zekere minachting een beschouwing is gehouden over den aanslag te Neurenberg, wordt de gr ê'gemeente gerustgesteld met de beweringen primo, dat de Fransche luchtvloot grootendeels slechts op pa pier bestaat, secunda dat de Fran sche aviateurs zeer weinig presteeren en een vlucht van meer dan 1000 K.M. zelden volbrengen, tertio, dat de grenzen zoo goed bewaakt zijn, dat de aviateurs zich er niet boven kunnen wagen zonder neergeschoten te worden, Dat ten slotte de tref kans voor bommenwerpers uiteret gering is, moet mede dienen om de vrees voor het „kwaad in de lucht" te ontzielen. o Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 39' faillis sementen tegen 47 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o— O, ZOO! Gast: „Dat bier tappen moet toch een verduiveld zwaar werk zijn 1" Kastelein: „Hoe zoo Gast: „Omdat jelui een glas nooit heelemaal vol kunt krijgen." o— De voordeelen en de nadeelen van de neutraliteit. Men schrijft ons Neutraal te zijn is dikwijls verstandig, maar nooit mooi. Iemand, die voor zijn meening durft uitkomen, staat hooger, dan iemand, die z'n meening verbergt. Zoo is het in den godsdienst, zoo is het in de politiek, zoo is het ook in de diplomatie. Iemand, die neutraal is, heeft wiliswaar weinig vij anden, maar vrienden heeft hij gewoon lijk heelemaal niet. Men zegthoud 'm in de gaten, hij behoort bij onze tegenstanders. En men moet in de politiek althans met dergelijke men- schen voorzichtig zijn. Precies hetzelfde is het bij de neu trale Staten. Op het oogenblik wordt het neutrale Holland door Duitschland gelikt, en door Engeland gestreeld alleen de Belgen komen er voor uit, dat ze hadden verwacht, dat Holland zich aan hun zijde had geschaard. Maar als de vrede daar is Wie zal dan onze belangen behartigen Wan neer de oorlogvoerende mogendheden zich met elkaar verzoend hebben, en ze alleen nog denken aan hun eigen belangen Ik ben er blij om, dat Nederland neutraal blijft. Het is het makkelijkst. Maar bij den vrede komen de gevaren o De val van Parijs de val van Berlijn. De bekende militaire medewerker van de „New-York Sun" heeft een zeer interessant artikel aan den Euro- peeschen oorlog gewijd. Hij meent, dat de oorlog 1914 verschrikkelijk wreed zal zijn. Nog nooit zal er een dergelijke slachting zijn geweest. Maar dit vindt de Amerikaan niet het ergst. Immers, in het algemeen kan men zeg gen, dat na een groote slachting een langdurige vrede gewaarborgd is. Maar op den oorlog 1914 zal zeer spoedig, misschien al in 1917 of 1918 een nieuwe groote Europeesche oorlog volgen. Want de strijd zal niet beslis send zijn, Duitschland zal niet over winnen, en de combinatie Frankrijk- Rusland-Engeland zal evenmin als de overwinnaar uit den strijd komen. Volgens hem zal België niet langer dan drie weken de Duitsche troepen kunnen tegenhouden. Dan zal de strijd zich voor het grootste gedeelte afspe len aan de Fransche Noordgrens. Twee maanden na het begin van den oorlog zal Parijs dan totaal omsingeld zijn, en weldra zal de stad capituleeren. Maar ongeveer terzelfde tijd zullen de Rus sen een groot deel van Duitschland bezetten, en wellicht zal Berlijn even eens vallen. Generale absolutie in den oorlog. Ter geruststelling van de katholieke soldaten te velde en hunne verwanten herinneren de Duitsche bladen eraan, dat in geval van oorlog de aalmoeze nier de ten strijde trekkende soldaten ook zonder belijdenis der zonden kwijt schelding kan verleenen, indien de poenitent maar berouw gevoelt en het voornemen heeft later zijn biecht te spreken. De katholieke aalmoezeniers zijn ook in hun nieuwe velduniform gemakke lijk te herkennen aan de stola. Als zij vóór den veldslag de hand opsteken, is het ernstig uur gekomen, om met God alles te regelen. De katholieke soldaten moeten dan in stilte berouw verwekken over hunne zonden met het vaste voornemen zich te beteren. Dan maakt de geestelijke het kruis- teeken over de katholieke strijders, Gaf reeds een Russische grootvorstin 3009 mark aan het Duitsche Roode Kruis, een aantal Engelschen wonende te München, Beieren, gaven eveneens een geldsom aan het Duitsche Roode Kruis met een schrijven, waarin zij protesteeren tegen de Engelsche poli tiek die dreef naar den oorlog tegen Duitschland en deze gewetenloos noe men. Dit laatste lazen wij in La Gazette de Hollande. Iemand uit Groningen die uit Luik vertrok toen elf van de twaalf forten door de Duitschers waren genomen, schrijft in de N. Gron. Courant, dat de Duitschers het zóó dedenzij schoten eerst met zwaar geschut een bres in de muren, en door deze bres schoten zij projectielen die vergiftigde gassen verspreiden. De belegerden wa ren dus verplicht, wilden zij niet ver giftigd worden, de forten over te ge ven. (Als dit waar is vinden wij het gemeen, maar als het waar is, dan denken wij dat het geen bommen wa ren met vergiftigde gassen maar stink bommen, die bedwelmen en niet dooden.) OorlogsberichtenDe Franschen schijnen te winnen in den Boven Elzas (ten zuiden van Straatsburg), de Duit schers hebben de Franschen versla gen in Lotharingen ten zuiden van Metz, en het schijnt hier een veldslag te zijn geweest alwaar iedere partij een 300.000 man in het veld had, de Duitschers hebben ook de Franschen verslagen rondom Longwy (ten noor den van Metz), de Franschen en En gelschen hebben na gevecht met de Duitschers zich teruggetrokken uit Zuid-België, en de Duitschers moeten in Oost-Pruisen zeer ernstig zijn ver slagen door de Russen. Uit de berich ten Oostenrijk-Servië is niets op te maken. Naar het schijnt zijn in de stad Namen vijf van de negen forten, ver dedigd door Franschen en Engelschen, door de Duitschers genomen. Oorlogsberichten. Naar verluidt, zijn nu Namen en alle negen forten in han den der Duitschers. De Oostenrijkers wonnen bij Karsnik (Zuid Polen nabij de Glaicische grens) een groote drie- daagsche slag tegen de Russen. Over wat geschiedt rondom Antwerpen gaan de meest tegenstrijdige berichten. Veemarkt Hulst van Maandag geen aanvoer. Het Vrije Woord voor Abonnés. o A a as de leden van liet Roode lirnis. Wij zegenen dè mannen, vrouwen, De leden van het Roode Kruis, Die willig, alles nu verlaten, Hun bloedverwanten, 't ouderhuis, Om in de groote hospitalen Gewonden, te verplegen gaan, Hun smartelijk lijden te verzachten, Hen, in hun nooden bij te staan. Door woord en daad, hen troost te schenken, En aan hun angstig hart, de rust, 1 Hen volle blijdschap weer te geven, En moed en hoop en levenslust. Zoo moeten voor het werk der liefde, d'Ellend' en jammer wijken gaan, f 3 00 de 100 K.G. li ij Frans Taalman Station HULST. Advocaat-Procureur le MIDDELBURG, is KSjRESt MAAIDAO by saiEiiEiraAivs te Slt 8.NT te spreken. POLDERWERKERS EN SCHIPPERS. bezoekt steeds kratlesteeg No. 4 - ROTTERDAM. o Statiestraat, olbfs St. Nfkofaas, voor Damen, Juffers en Kinderen. LUIJERMAND, DOOP- en andere ARTIKELEN. IN DEN GROOTEN GOEDEN KOOP. Fabriek van voor Heeren en Damen. ALLE KINDER ARTIKELS. Alles op maat. No. 1. HOUTBRIEL. (Verkensmarkt) ST. - NIKOLAAS. Bijzondere rewediên van (te Apotheek Albert van Bel. Statiestraat iö, St. Niikolaas. Zwarte Maagpoeders. Indien gij lijdt aan slechte spijsver- teering, zuur aan de maag, watergal, zwaarte, opzwellen en pijn aan de maag na het eten, slechte smaak in den mond, pijn in den rug en in het hoofd, steeken aan de maag en in de darmen, neem dan de zwarte Maagpoeders van A. van Bel. 75 cent de doos. Zenuwkoortsen op de tanden, in het hoofd, in den rug, steeken in de zijde, flerecijn in het hoofd enz., alle deze .pijnen, zelfs wanneer men zonder baat alle soorten van pillen en poeders gebruikt heeft, worden genezen door de Autiné Yralgine, bereid door A. van Bel. 1 frank of 50 ct. de flesch. Hoestpillen. Indien gij hoest of fluimt, indien gij bevangen zijt en uw adem piept, indien gij een valling, loospijpontsteking, keel ontsteking hebt, indien gij aangetast zijt door influenza, griep asthma enz. neem dan de Hoestpillen der Apotheek A. van Bel. 1 frank of 50 cent. Witte Zenuwepoeders. Soeverein middel tegen alle zenuw pijnen, migraine, schele hoofdpijn, tand pijn, moeilijke maandstonden enz. I frank de doos.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3