Leon van Bel-Bruwiere, Advertentiën. EEN ZEUG Inmaak potten, derden Maandag Verkrijgbaar W. J. ADBIAANSE De Wilde's Café Logement, JUlflEN MASS, Tandarts - specialist wat ze nopdig ha.dden, met grof geld. Uitgezonderd natuurlijk, wat ze vol gens oorlogsrecht nemen mochten boomen, balken, deuren, vensters etc. Waarom is er niets gebeurd in de Belgische, Hollandsch sprekende dor pen als Canne, Eben, Lanaeken enz. In Eben stonden de lui rustig bij hun deur te kijken naar de voorbijgaande troepen Duitschers. In Lanaeken heb ben de burgers de soldaten onthaald. Dat de twee Duitsche dienstboden van den pastoor van Sichen (niet Si- chem, dat ligt bij Diest) uit België gezet zijn, is onjuist. Zij zijn uit Si chen gegaan, omdat ongeveer alle in woners gevlucht waren. De pastoor keert eiken morgen terug naar zijn dorp om de H. Mis te lezen en is sinds gisteren voor goed naar Sichen teruggegaan. Ik weet dit van den pas toor zeiven. Toen wij de eerste feiten uit Mou- land, Berneau etc. vernamen, hebben wij tot elkander gezegd„Dat zal wat voor de Duitschers geven als ze in Luik zijn." Men heeft ook in Luik uit de huizen op de Duitschers gescho ten, doch naar het schijnt is daar de overheid krachtig opgetreden, zooals trouwens ook in Visé geschied is. Doch wee als de Duitschers in de Borinage, in Charleroi komen 1 Daar zijn de Walen nog erger en loopen de mijnwerkers met dynamietpatronen in den zak. Tijd. o RUMENIË. De correspondent te Bucharest van de „Vossische Ztg." meldt Zooeven verneem ik van au'hentieke zijde; dat Rusland op het laatste oogen- blik zich officieel gewend heeft tot de Rumeensche regeering met het aan bod wanneer zij haar betrekkingen tot het Drievoudig Verbond wilde bre ken en geheel aan den kant van Rus land komen, dan zou Zevenbergen de prijs zijn voor dit nieuwe verbond. Voorloopig worden deze voorstellen in regeeringskringen met sceptische koelheid opgenomen. Men maakte hier de treffende opmerking, dat Rusland, aleer het over Sevenburgen beschikt en dit als buit aanbiedt, beter deed eerst Polen voor zijn eigen rijk vast te houden. Björnson over den oorlog. CHRIST1ANIA, 18 Aug. (Wolff- bureau). Björn Björnson schrijft in „Morgenbladet" een brief, waarin hij o a. zegt: Wanneer men leest van de Russische dubbelhartigheid, dan be grijpt men Duitschland's heftigen toon over het breken door Rusland van zijn eerewoord en de vredelievende telegrammen van den Tsaar. De Duitschers beschouwden den strijd tegen Rusland als een heiligen oorlog. Bjoensen schildert verder de uitne mende werking van het Duitsche mi litaire apparaat. Allen, die in den oor log, gaan trekken op vol geestdrift. Allen marcheeren naar de grenzen, in goede discipline, gelukkig in het vaste geloof aan Duitschland's goede zaak. Ik sprak verschillende menschen. Zij zijn allen gelijk, werklieden, mid denstanders; er is geen onderscheid en bij lederen nieuwen vijand die zich dagelijks aanmeldt, zullen zij zich nog vaster aaneen sluiten in hun strijd lust. Bij de achterblijvenden krijg ik den zelfden indruk. Geen wanhoop, doch imponeerende kalmte. Dat is het groote volk. Zij gaan in dezen oorlog, den grootste der wereldgeschiedenis, den grootste die ooit een volk in eens had te strijden." En Björnson bes'uit„Ik stel het geval, dat Duitschland en Oostenrijk den strijd verliezen, dan zijn het En geland en Frankrijk, die den beul zijn offers geven. „Mijn hart bloedt". De oorlog in de lucht. Begin-1913 meende men nog, dat men met een paar handige kanonnen den inval van een lucht-eskader wel zou kunnen beletten. Krupp bracht speciale anti-aviatische kanonnen, op auto's geplaatst, in den handel. Er werden proeven genomen, maar dra bleek, dat de treffens buitengewoon klein was. Het kanon van Krupp was waardeloos. Duswil men den inval van het lucht-eskader beletten, dan moet men er een ander smaldeel te genin jagen. Hoe hooger men vliegt, hoe beter. Vliegt men boven den vij and, dan zal men zegevieren. Toch wordt het misschien nog wel een strijd op leven en dood, maar de inval kan worden voorkomen. Kleine berichten. Er moet een ernstige opstand tegen Rusland zijn uitgebroken in den Kau- kasus. Het westelijke oorlogsfront strekt zich uit van Bazel tot in de Belgische Kempen, dus over een afstand van een 400 K.M, (Van Groningen naar Viis- singen is 379 K.M.) Op een dergelijk front wint natuurlijk op het eene punt de een en op het andere punt de ander. Daarom blijft onze raad hecht niet te veel waarde aan plaatselijke bot singen, alleen de einduitslag van het geheel zal beslissen, en deze beslissing kan er eerst zijn misschien langer dan een week na afloop van den grooteu veldslag, die op zich zelf reeds langer zal duren dan een dag misschien wel een week, telkens waarschijnlijk met afwisselend geluk dan hier dan daar. Oorlogsberichten geen enkele partij erkent te hebben verloren en iedere partij verklaart te hebben gewonnen. Dus iedereen is tevreden. En hiermede moeten dus ook wij, gewone sterve lingen, tevreden zijn. Van Belgische zijde is een bureau gevestigd om te verzamelen de klach ten wegens daden tegen het oorlogs recht door Duitschers in België be gaan. Heden, 21 Augustus, heette het, dat er rond half twaalf uur een gedeelte lijke zonsverduistering was. De wensch in het neutrale Holland opzichtens den oorlog is het kan ons niet schelen wie het wint, als het maar afgelcopen is. De stad Luik en de forten zijn door de Duitschers genomen volgens schrijven in de Tijd in 13 dagen. En de Belgische berekening was, dat Luik de Duitschers vier weken zou hebben kunnen ophouden. De moderne oorlog bestaat niet, noch te land noch ter zee, in ridder lijke gevechten, maar in het doel op den vijand zooveel mogelijk te ver nielen en te noorden van uit de verte. Metz, Toul en Verdun waren oor spronkelijk Duitsche Rijkssteden, de twee laatste zijn nu Fransche grens vestingen. Volgens de officieele Belgische be richten heeft de Belgische linkervleu gel zich teruggetrokken om strategische redenen (de Engelschen noemden dit in Transvaal achterwaartsche concentra tie), en hebben de Belgen tegen de Duitschers nog niet anders gedaan dan gewonnen. Zelfs de forten om Luik zouden nog in Belgische handen zijn. De Terneuzensche Courant van 20 Augustus schrijft echter„Wel hebben „de Belgische bladen tot nu toe den „waren stand van zaken meesterlijk „weten te verbloemen, ten einde de „burgerij den moed niet te doen ver biezen, doch de feiten laten zich ten „slotte niet meer verdraaien". De berichten, die wij hier door mondelinge berichten van over de grens vernemen, kloppen met het schrijven van de Neuzensche Courant. Donderdag 20 Augustus om 1 uur is Brussel aan de Duitschers overge geven, die geen schade toebrachten. Een wereldoorlog moet spoediger zijn afgeloopen dan een tusschen twee groote landen alleen, omdat dan nie mand het geld er voor kan leenen. De gestorven Fransche wiskundige Poincaré, broeder van den President, en die den wereldoorlog had voorspeld tusschen 1912 en 1918, meende, dat die oorlog hoogstens 3'/2 maand kan duren. In den Russisch-Japanschen oorlog kostte gemiddeld het 151ste kanonschot en het 3300ste geweerschot een men- schenleven. Er zijn in het binnenland van Afrika, nabij het Victoriameer, geneeskrachtige warmwaterbronnen, naar welke ook de negers ter badplaats gaan. De eigennamen der Afrikaansche ne gerinnetjes hebben dikwijls een zeer eigenaardige, ook soms dichterlijke beteekenis. Engelsche schepen van meer dan 50 passagiers moeten draadlooze telegrafie aan boord hebben. - De oorlogscorrespondent van De Tijd schrijft, dat de Duitschers ge drongen in Vlaamsch Limburg niemand leed deden, geen schade veroorzaakten en alles royaal betaalden. En dat die Vlamingen heel sympathiek spraken over de Duitschers, in tegenstelling met de Luiker Walen. Meer dan de helft vaii de Parijsche parochiegeestelijkheid is onder de wa penen geroepen met gevolg, dat in meerdere parochies geen enkele pries ter meer is. De Times bericht, dat op het oogen- blik de Duitsche handelsvloot vrij wel geheel uit de wereldzeeën is verdwe nen, terwijl de Engelsche handelsvloot zich overal vrij beweegt. (Dit doel is ook het eigentlijke doel van Engeland met den oorlogde handelsjalouzie). In herderlijke schrijvens van Duit sche bisschoppen wordt de oorlog, van Duitsche zijde genoemd, een rechtvaardige zelfverdediging, en wordt hulde gebracht aan den Duitschen keizer, „die in oprechte liefde voor den vrede tot op het uiterste oogenblik al les deed, om het onheil af te wenden." Alle forten om Luik zijn nu in han den der Duitschers. Naar het schijnt is Woensdag (18 Augustus) de opmarsch van het Duit sche leger door België begonnen. Wat te voren is geschied, zijn niet anders geweest dan schermutselingen en ver kenningen. En volgens mondelinge be richten is het Belgische leger achter- uitgeslagen in de buurt van Leuven, terwijl het niet was gesteund door Franschen of Engelschen. In Hulst en omgeving komen dezer dagen veel vluchtelingen uit België. Maandag veemarkt Hulst geen vee- aanvoer, Een Nederlander Joh. Doornbos te Aken schrijft in De Tijd, dat er zeer overtuigende bewijzen waren en zijn, dat België niet hare neutraliteit heeft en zou hebben bewaard ten bate van Frankrijk. Japan, als bondgenoot van Engeland, heeft aan Duitschland een ultimatum gezonden dat 23 Augustus afloopt. Engelsche zakenmannen beramen reeds maatregelen om zich meester te maken van den Duitschen uitvoerhandel. (Dit is het ware doel van Engeland's houding.) De Amerikaansche oliekoning John Rockefeller deed nu weder een nieuwe gift aan een zijner instellingen, waar door zijn giften voor wetenschappe lijke en opvoedingsdoeleinden reeds bedragen 434 millioen. Op initiatief van onze Koningin is in Nederland opgericht een steuncomité in het belang van het lenigen van den nood gevolg van stoornis of stilstand in bedrijven, en zij gaf zelf 20.000 gulden. Een Italiaansch ingenieur lostte de moeielijkheid op voor een dok voor onderzeëers. De opperbevelhebber van het Russi sche leger in den tegenwoordigen oor log is grootvorst Nicolas Nicolajewits, de voorzitter van de Russische Oor logspartij en schoonvader van den ko ning van Montenegro, die is de mili taire bondgenoot van den koning van Servië. Zegt dit niet meer dan boek- deelen Wij ontmoetten in Tacitus (Duitsche vertaling) in hoofdstuk 33 van het boek De Germaniërso, moge toch dezen volkeren, als hun vriendschap niet met ons is, dan toch voortdurend inblijven de onderlinge haat, omdat toch ï.u, dat het Rijk een gebeuren boven het hoofd hangt, het lot ons geen grooter geluk kan brengen dan de tweedracht der vijanden. Deze wensch van den ouden Romein tot tweedracht onder de Duitsche volkeren was later gewor den de wensch van de politiek der Fransche koningen. Volgens oogstbericht is de oogst in Zuid-West Rusland, behalve van win tertarwe, zeer slecht. De zomergewas sen moeten door tropische hitte, af gewisseld door wolkbreuken, als het ware verbrand zijn. Het Vrije Woord voor Abonnés. Mijnheer de Redacteur 1 Verschillende meeningen hoort men over den nu heerschenden toestand, toch meen ik weir.ig zelfstandige. Ver wonderen doet dit ons geenszins, om reden wij eeriigszins kunnen nagaan, hoe de menschheid is opgegroeid immers als kind op school komende, leert men weinig andere helden kennen dan die met een sabel aan de zijde. Door het het vernietigen van menschenlevens zijn zij aan roem en een grooten naam gekomen, verder wordt aan de kinderen het vaderland steeds voorgesteld als het beste van allehet komt bij de kinderen die met een leege maag de school bezoe ken en daar in lessen en liederen land en helden verheerlijken, niet op om te vragen of in een ander land het nog slechter is, dit zou wijzen op lafheid, landverraad, enz., en die naam willen de stumpers niet hebben. O, neen, zij willen helden worden, 't land verdedi gen, datzelfde land waar hun ouders en voorouders van de wieg tot 't graf, niets anders dan ontbering hebben ge kend. Dat land moet verdedigd. De sukkels begrijpen niet dat die verde diging juist hun ondergang is, en dit zal zoo blijven tot zoolang de massa, het volk slaapt. Ontwaakt, ontwaakt, o gij alle vol keren, knoopt aan broederschap, reik elkaar de hand, wij zullen honger en ellende doen verdwijnen, er is genoeg, niemand lijdt dan nog gebrek. P. KREMERS. St. Jansteen, 17 Aug. 1914. —o Aan tÊa. 91. Koning' Albert van Belg ie. Wees gegroet, gij zoon van Vlaand'ren, Koning, van het Belgisch Rijk, Gij, die aan geheel de wereld Geeft, van uwe grootheid blijk 1 Gij, die in deez' bange dagen U aan 't hoofd van 't leger stelt, Om voor land en volk te strijden, En te keeren, 't wreed geweld. Gij, die zelfs uw bloed en leven Voor de vrijheid en het recht, Gaarne wilt ten offer geven, Gij, die zijn wilt aller knecht Gij, die allen aan wilt vuren Om getrouw te zijn, en sterk, Om geestdriftig meê te helpen Aan het groot verlossingswerk België, te gaan bevrijden Van ellende en van druk, België, weer op te heffen Tot de hoogte van geluk. België's welvaart te bevord'ren. Bloei te brengen, wijd en zijd, Rust en vree aan alle plaatsen, Eensgezindheid, 't aller tijd I Wees gegroet, gij zoon van Vlaand'ren, Koning, van het Belgisch' Rijk, U, U, brengen wij de eere, Geven U ons Huldeblijk Woudbloempje TJË KOOP dik van biggen, rekent half Sep tember, bij P. J. DESTOMBES Johz. Stoppeldijke Veer, een mooie sorteering Bruine Jacoba- en Blauwe Keulschc vanaf een tot en met vijftig kilo voor boter en groenten bij M. A. f'. Kieboom, Bierkaaistraat HULST. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen straat te Hulst zal ge opend zijn op den van iedere maand van één tot twee uur. A f 3 00 de 100 K.G. bij Frans Taalman Station HULST. Advocaat-Procnreur le MIDDELBURG, is I I. it C V MAANDAG by SEELEJIAS8 te HITIjST te spreken. POLDERWERKERS EN SCHIPPERS. bezoekt steeds Kraltesleeg No. - ROTTERDAM. Statiestraat, 51bis St. Nikola as, HOEDEN voor Damen, Juffers en Kinderen. LUIJERMAND, DOOP- en andere ARTIKELEN. IN DEN GROOTEN GOEDEN KOOP. Fabriek van HOEDEN en klakken voor Heeren en Damen. ALLE KINDER ARTIKELS. Alles op maat. No. 1. HOUTBRIEL. (Verkensmarkt) ST. - NIKOLAAS. Bijzondere rcmediên van de Apotheek Albert van Rel. Statiestraat 10, SLNikolaas. Zwarte Maagpoeders. Indien gij lijdt aan slechte spijsver- teering, zuur aan de maag, watergal, zwaarte, opzwellen en pijn aan de maag na het eten, slechte smaak in den mond, pijn in den rug en in het hoofd, steeken aan de maag en in de darmen, neem dan de zwarte Maagpoeders van a. van Bel. 75 cent de doos. Zenuwkoortsen op de tanden, in het hoofd, in den rug, steeken in de zijde, flerecijn in het hoofd enz., alle deze pijnen, zelfs wanneer men zonder baat alle soorten van pillen en poeders gebruikt heeft, worden genezen door de Antiné Yralgine, bereid door A. van Bel. 1 frank of 50 ct. de flesch. Hoestpillen. Indien gij hoest of fluimt, indien gij bevangen zijt en uw adem piept, indien gij een valling, loospijpontsteking, keel ontsteking hebt, indien gij aangetast zijt door influenza, griep asthma enz. neem dan de Hoestpillen der Apotheek A. van Bel. 1 frank of 50 cent. Witte Zenuwepoeders. Soeverein middel tegen alle zenuw pijnen, migraine, schele hoofdpijn, tand pijn, moeilijke maandstonden enz. 1 frank de doos. Lauge Schipstraat 5MECHELEN. Te raadplegen alle MAANDAGEN en DONDERDAGEN te St. Nkokias in het „Hotel des Arcades" (Stationsplein) van 8 tot 3 uur. Alle kunstgebitten zyu gewaarborgd. - - - Trouwe bediening.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3