Paus Pius X. Van alles wat. PASTILLES politiek van Italië moeten hebben ge- I leid tot afkondiging van dé neutrali teit van zijn land. Bij een dergelijke I opvatting der zaken zal het geen ver standig Duitscher invallen de houding van Italië op één lijn te stellen met het verraad van Rusland of het den talrijken in Duitschland werkzame Italianen te laten ontgelden, dat de politiek van hun vaderland zich slechts richt naar belangen en niet naar moreele over wegingen". Zijn een zeker werkend geneesmid del tegen Hoofdpijn, Migraine, Schele en Zenuwhoofdpijn. Deze pastilles stillen direct de hevigste Hoofdpijn. Deze pastilles worden nimmer los ver kocht, doch uitsluitend in verpakte flacons, a 80 cent. Proefflacons it 30 cent. Alle flacons moeten voorzien zijn van den naam Boom. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogist winkels. Waar niet verkrijgbaar wordt een doos franco huis gezonden na ont vangst van 40 of 90 cl. door firma A. M. Boom, Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. 0— Op 19 Augustus 1914 overleed de goede en vrome Paus Pius X, na een pontificaat van elf jaar, ongetwijfeld als indirect gevolg van den Europeeschen oorlog tusschen christenen, welke hem, menschlievende grijsaard van 79 jaar, te zeer zal hebben aange grepen. Hij nam als leuze van zijn pausschap het „Alles herstellen in Christus", en verstond daar onder het herstellen tot den geest van ware priesters zijn eigen geestelijkheid, vermits zijn stand punt was, dat de priester, die zelf niet naar de heiligheid streeft, een nutteloos zout is, en zijn ge drag ongetwijfeld van grooten invloed is op zijn volk. In deze zijn leuze is geopen baard, dat de geest zijner geeste lijkheid geleek op die van de ge hoorzaamheid van den eenen zoon van wien het Evangelie spreekt, de gehoorzaamheid van het woord ja Heer, ik zal het doen, maar het niet deed, is geopen baard, dat die geestelijkheid er zelfs geen kwaad in ziet het toe dienen der Heilige Sacramenten te weigeren om redenen van po- litiek-wereldlijke doeleinden en partijbelangen. Wegens deze openbaring bleek het mislukken van des Pausen leuze, maar van wat een Paus doet in den geest des tijds gaat niets verlorenhet doen naar zijn wil leidt tot zegen, de kwade wil daartegen leidt tot val. Ongetwijfeld zal de gestorven Paus aan den Hemelschen Rech ter een goede rekening hebben kunnen doen van het rentmees terschap zijner gaven van gena den, van geest en van hart, en van zijn God en Schepper heb ben vernomenGij goede en trouwe dienstknecht, Ik zelf zal zijn uw loon, kom binnen in den vrede des Heeren. O— Voor militaire*. Nu bijna alle gedachten zich bezig houden met militaire zaken is het wel geschikt, den raad te verspreiden van ttn oud-militair - wie weet, of de •azen er hun voordeel niet ,mee kun nen doen. De man spreekt uit eigen ervaring, omdat hij jarenlang bij ónze koloniale troepen gediend heeft, en o.a. de Atjeh- expeditie meemaakte. In Indië hadden de troepen natuur lijk veel te lijden van de warmte en bij lange marschen, wanneer door stof en zweet de poriën in hals en aange zicht verstopt werden, steeg de lichaamswarmte tot een ondragelijke temperatuur. Om dit te verhelpen werd door den troep zelf een middel bedacht, dat zeer eenvoudig en goedkoop was, en met veel succes werd aangewend. Om hals en gezicht af te drogen is de zakdoek zoo als aanwezig spoe dig niet zeer geschikt meer en dan bewijst een sponsje, dat b.v. met een bandje aan een knoop kan worden opgehangen zeer goede diensten. Het wordt zooveel mogelijk bevoch tigd en verfrischt en geeft dan, wan neer gezicht en hals er mede afgewas- schen worden, direct verlichting. Ook kan een natte spons, op het hoofd onder den helm gelegd, veel nut doen. Door de warmte der hoofd huid verdampt het vocht in de spons, en zoo komt er een heerlijke verkoe ling, die het weerstandsvermogen van den soldaat niet onbelangrijk bevor dert. Wanneer men bedenkt, dat het win nen van een slag vaak afhangt van de meer of minder lange marschen, die de manschappen kunnen afleggen, dan blijkt wel, van hoeveel belang het onschuldige middel is. Het eenvoudige middel heeft zeer vaak dienst gedaan en zou ook voor de troepen hier te lande in vele om standigheden zeer aan te bevelen zijn. —o Een Tirksche persstem over den oorlog. KONSTANTINOPEL, 16 Aug. De „Tanin" bevat een artikel, waarin het blad opkomt tegen de beschuldi ging in de Fransche pers, dat Oosten- rij k-Hongarije en Duitschland verant woordelijk zouden zijn voor den oorlog en het verklaart verder, dat de „Triple Entente" in den Balkan open lijk gewerkt heeft tegen het Drievoudig Verbond en dat Oostenrijk-Hongarije eindelijk wel tot de slotsom moest ko men, dat Servië gevaar opleverde voor de monarchie. Het Duitsche rijk heeft steeds ge tracht een conflict te vermijden, Frank rijk echter bleef bij zijn revanche- politiek. „Niet alleen wij", zegt de „Tanin", „maar ook vele Franschen betreuren, dat Frankrijk het werktuig van Rus land wordt. Ware Fransche patriotten weenden, toen zij zagen hoe de Fran sche milliarden naar Rusland stroom den en dat Frankrijk de slaaf werd v?n Rusland". Het blad eindigt met de verklaring, dat de „Triple Entente" aanleiding tot den oorlog heeft gege ven. Oostenrijk-Hongarije heeft im mers in de laatste jaren de meest vredelievende gevoelens aan den dag gelegd en ieder, die onpartijdig is, moet toegeven, dat de redenen, die het noopten tot den oorlog met Servië, van werkelijk dwingenden aard waren. —o Wenken aan den landbouwer. Het Utr. Landbouw-genootschap heeft de volgende wenken aan den land bouwer verspreid 1. Blijf oogsten en zaaien. Bedenk dat stoppelknollen geschikt zijn voor men- schenvoedsel. 2. Houd bij gebrek aan zaaien en mest, uw land voortdurend zwart, het is tevens een uitstekend middel om het onkruid te bestrijden. 3. Bewaar uw beste fokvee, al is het wat duur. 4. Verkoop uw varkens niet voor eiken prijs. Bedenk dat de vleesch- prijzen vroeger of later omhoog moeten gaan. 5. Verkoop uw kaas niet tot eiken prijs. Blijf kaas makenkunt ge ze niet zelf bewaren, huur dan te zamen een kaaspakhuis, want dezen winter zal de kaas waarschijnlijk duur worden. 6. Bewaar uw appels en peren, of schil en droog ze. Gratis inlichtingen hieromtrent geeft de Nederl. Pomoio- gische Vereeniging Rijnkade 8, Utrecht. 7. Hebt ge gebrek aan werkkrach ten, wend u dan tot onze afdelings besturen of tot den correspondent van het Comitié voor onderling dienstbe toon in uw woonplaats. 8. Pot geen geld op, maar breng het naar de spaarbank, daar is het volkomen veilig. Verzilver in géén ge val effecten, alvorens inlichtingen in gewonnen te hebben bij vertrouwde raadslieden. 9. Hebt ge voorlichting noodig, wend u dan tot de Rijkslandbouw- ambtenaren of de vertegenwoordigers van het Genootschap. 10. Werk kalm'door en gebruik uw verstand. (U. D.) o— Krijgssuccesseu eu schijnsuccessen. Een onzer militaire berichtgevers schrijft ons: Schijnt bedriegt, ook in den krijg. Een goed beoordeelaar moet den schijn van de werkelijkheid weten te onder scheiden. Eerst dan kan hij goede con clusies maken, conclusies die overigens door de groote massa niet worden aanvaard. Want die laat zich door haar gevoelens beheerschen, en gelooft wat ze hoopt. Hebben de Duitschers succes in België De een zegt ja, de ander de massa! zegt neen. De deskun dige beoordeelaar zegt niets, maar ziet toe. Hij weet, dat er noch van een Duitsch noch van een Belgisch fiasco sprake is. Dat er gevechten zijn ge weest, waarbij de Duitschers tienmaal zooveel manschappen verloren als de Belgen, bewijst hoegenaamd niets. De Belgen hebben ook de forten om Luik moeten overgeven. Maar de deskun dige beoordeelaar heeft dat zien aan komen. En hij ziet nog heel wat meer aan komen. In zijn verbeelding ziet hij al de Duitsche cavallerie Brussel binnen stormen, hij ziet Brussel capituleeren, en hij ziet daar het Koninklijk paleis bewonen door den Duitschen stadhou der. Maar... het is geen wapenfeit van beteekenis. Het is een schijnsucces, zeg desnoods een „moreele" overwin ning, waarom men in Berlijn kan feest vieren. Maar een krijgssucces is het niet. Een krijgssucces is de overwin ning van een grooten veldslag. Een krijgssucces is reeds in vele gevallen de noodzakelijk geworden positie-ver andering van den vijand. Bloed hoeft er dan r.iet te stroomen. Het kan gaan zonder een enkel schot. En de buiten wereld hoeft er niets van te weten. Want die interresseert zich slechts ma tig voor dergelijke militaire succes sen. Zij wenscht schijnsucces 1 o— Nederlanders en Duitschers. Onder den titel „Onze Vrienden" schrijft de „Köln. Volksz." d.d. 7 Aug. het volgende, dat wij vertaald weer geven, ons zorgvuldig van eiken com mentaar onthoudend Men had het niet juist verwacht en daarom was de voldoening des te grooter, toen men tot de ervaring kwam, hoe broederlijk onze Holland- sche buren onze arme, uit België en Frankrijk, met vrouw en kind, zonder have en goed verjaagde landgenooten hebben getroost, verpleegd en gezorgd, dat zij naar het vaderland konden terug- keeren, toen zij het Hollandsch gebied moesten doortrekken. Dit geldt vooral voor Hollandsch-Limburg, dat gedeelte van Nederland, welks bevolking ons niet alleen naar de ligging, doch ook naar de taal, nader staat dan b.v. de Hollanders aan de mondingen van den Rijn of in het Noorden. Dit alles brengt ons reeds van zelf bij zulke treurige gebeurtenissen tot elkander. Tot dusver waren wij in Holland niet aan veel warme sympathie gewoon, dank zij zekeren invloeden, welke, van Frankrijk en Engeland uitgaande, zulk een sympathie onderdrukten. De ern stige, bedachtzame Hollander, die goed overlegt, wat voor zijn land het beste is, weet tegenwoordig maar al te goed, dat het uit is met die eerlooze sym pathieën-jacht van Engelsche en Fran sche zijde. Het officieele Holland heeft reeds langen tijd geleden hiertoe het parool uitgegeven, doordat het opkwam voor de verzekering metterdaad van zijn neutraliteit bij een of anderen Euro peeschen oorlog en wel op een punt, dat zeer gewichtig en onaangenaam was door de Engelsche plannen van aanval. Het gaat hier om het verze keren der neutraliteit van de Holiand- sche Schelde door het afwijzen van En gelsche pogingen om met oorlogs- en transportschepen lot Antwerpen door te dringen en zich daar te nestelen. Met dezen maatregel toonde de Hol- landsche politiek een verheven begrip van zelfstandigheid te volgen, hetwelk natuurlijk uitsluitend was ingegeven door eigenbelangen, maar hetwelk door de partij, die zich in haar baatzuchtige plannen gestoord zag, werd uitgelegd als een begunstiging van Duitschland. NatuurlijkAlles is onrecht, wat voor de toenmalige vrienden, doch tegen woordige vijanden van Duitschland lastig is en schade doet. Wat de neutraliteit van Holland in maatschappelijken zin voor ons in oorlogstijd beteekent, is reeds zoo menigmaal uiteengezet, dat wij er niet in bijzonderheden op behoeven terug te komen. Wanneer thans, na het uit breken van den oorlog, de Holiandsche volksziel met ons medevoelt, schatten i wij dit zoo mogelijk nog' hooger dan de maatschappelijke voordeelendat verschaft niet alleen een geestelijk wel behagen, doch ook góede practische diensten, doordat het de aandacht van onze buren vestigt op datgene, wat ons zou kunnen benadeelen, ^wanneer men er niet op lette. Hier komen vooral in aanmerking de Fransche spionage, de automobielen, waarmede de Fransche spionnen van Frankrijk uit in Duitsch land zoeken binnen te dringen. Het geen schrijver dezes voorspelde, dat n.l. de Belgen zulke auto's zouden doorlaten, is nu van officieele Duitsche zijde bevestigd. Hoe ver hun durf en brutaliteit gaat, bleek reeds uit den in val van een geheele gemaskerde spionnentroep bij Geldern nog erger is wat de „Munstersche Ze'tung" uit Salzbergen van 3 Augustus verhaalt „Frh. Clemens von Twickel- S t o v e r n, de president van de West- faalsche Boerenvereeniging, heeft met de revolver in de hand bij zijn land goed te Salzbergen aan de Holiandsche grens een automobiel aangehouden, waarin twee Fransche generaals van den staf zaten en drie dames. Zij wer den gevangen genomen en onmiddel lijk naar de gevangenis gebracht". Met dames te reizen of ze voor gewichtige opdrachten in dienst te nemen is een bekende truc om een onschuldig uit stapje voor te wenden. Over de Belgische-Duitsche grens kunnen nu, zooals de zaken nu op militair gebied geschapen staan, geen Fransche spionnagewagens meer ko men des te meer zullen de Belgen de Franschen behulpzaam zijn, om ze door Holland tegen ons te lanceeren, waar ook onze Holiandsche buren voor moeten oppassen. Dat zij ook in meer noordelijke stre ken dan Limburg ons goedgezind zijn, meldt men ons uit Münster en Ahaus. In deze laatste plaats liep het gerucht, van een vijandige stemming in Hol land tegen de Duitschers, en dat in Enschede biljetten waren aangeplakt met de woorden„Weg met Duitsch land, leve Frankrijk." Dezer dagen verschenen in Ahaus twee aanzien lijke heeren uit Enschede en gaven in tegenwoordigheid van den landraad de verklaring, dat dergelijke plakkaten in Enschede niet waren aangeplakt en dat Holland met zijn beste wenschen aan de zijde van het Duitsche volk staat in dezen rechtvaardigen oorlog. De geruchten waren ontstaan, doordat een socialistencongres in Amsterdam tegen den oorlog was aangekondigd. Holland is gelukkig vrij van de se dert jaren met Frankrijk sympathiseeren- de en samenzwerende elementen. Tijd. o Een politieke voorspelling. Een paar dagen geleden bereikte ons h»t gerucht, dat de diplomatie te Brussel heimelijk werkzaam was, mis schien wel aan den vrede. Sedert is dat alweer tegengesproken. Over de neutraliteit van Nederland en Noor wegen heette het te gaan, en zoo wei nig was er sprake van vrede, dat juist nu Italië, wegens het bombardement van Antivari, zich gereed maakte, Oos tenrijk te gaan beoorlogen. Nu moet al dadelijk dit gezegd worden, dat de aanvallende neigingen van Italië, zoo ze al bestaan, niets te maken hebben met de mogelijke vredelievende stem ming onder de strijdende Staten. Wij kunnen het natuurlijk niet weien, maar het lijkt ons verre van onwaarschijnlijk, dat ze er nu reeds genoeg van zouden hebben. Alles is anders geloopen dan men dacht. Duitschland geloofde zijn vijanden te zullen verpletteren de keizer zei het nog in zijn eerste toe spraak „wir werden den Feind zersch- mettern". Daar is niets van gekomen. Het wordt gewoon kans tegen kans. Een militaire mogendheid, te iand sterker dan de andere, bestaat niet. En zelfs ter zee is dat nog niet zoo zeker. De Engelsche vloot kan even min zeggen „ik kwam, zag en over won" a s het Duitsche leger. Nu de zaak aan den gang is beseft men eerst wat een nederlaag beteekenen zou. Is het oorlogvoeren wel mogelijk Millioenen soldaten worden naar de grenzen vervoerd. Dat is mogelijk geble ken ten koste van het stopzetten van alle verkeer, zelfs met de neutrale bu ren. Men heeft verraderlijke aanslagen voorkomen, maar ten koste van een optreden tegen de vreemdelingen, dat men in vroegere eeuwen barbaarsch zou hebben gevonden. Nu moet men die groote legers dagelijks voeden ten koste van een land, dat van zijn ar beidskrachten beroofd is. Vroeger dacht men nog vaagde oorlog moet den oorlog voeden wij plunderen bij den vijand". Maar de vijand heeft zelf niets. Het internationaal verkeer is zoo omvangrijk gebleken, dat gee,n Staat eigenlijk op zichzelf meer kan bestaan. Men zal toch in de hoofdsteden van Europa niet zoo blind zijn, dat men willens en wetens den algemeenen ondergang tegemoet gaat zonder rede lijk doel. Zonder redelijk doel. Jarenlang be stond er spanning. Men meende dat de eene helft van Europa op den loer stond tegen de andere, en dat er vroeg of Iaat gevochten moest worden. Het was een dwangvoorstelling. Wie zijn bondgenooten in den steek liet zou zelf later vernietigd worden. In dien waan heeft de Duitsche keizer nog eerder dan Oostenrijk den oorlog ver klaard aan Rusland. Nu weet de heele wereld, dat de bondgenootschappelijke trouw bij de anderen niet bestaat, zelfs niet bij Oostenrijk. Niemand heeft den oorlog gewild behalve Rusland, welks regeering zich zelf over haar eigen volk niet bekommert. Zouden de man nen, die op 't oogenblik het lot der wereld in handen hebben, niet aan 't nadenken zijn geraakt? —o Gruweldaden van de Walen. (Van een bijzonderen correspondent). Er worden gruwelijke verhalen ge daan van de wreedheden der Duitsche troepen tegenover weerlooze dorpsbe woners. Natuurlijk is het mogelijk, dat hier ot daar wel wat al te hardhandig is opgetreden, doch we zijn in onze sym pathie voor België toch niet blind voor gruweldaden, welke de bewoners uit het Luiksche den Duitschen soldaten hebben aangedaan. Ik ben in staat u uit de meest vertrouwbare bronnen de volgende feiten mede te deelen 1. Bij het doortrekken van de Duit schers is o.a. Henri-Chapelle totaal verwoest. Waarom Omdat, toen de Duitschers door Henri-Ch. trokken, zij uit alle huizen, deuren, vensters, heg gen enz. beschoten werden door de burgers. Een heg langs een weide was „gegarneerd" met geweren. Op elke twee soldaten viel er een. De Duit schers hebben toen het strenge oor logsrecht toegepast, het dorp in brand gestoken en de bewoners gefusilleerd. 2. Te Mouland kwam een Duitsch soldaat met doorgeloopen voeten, achter den troep aan. Een inwoner schoot hem van achteren neer. 3. Te Mouland kwam een gewonde Duitscher per fiets in een huis en vroeg aan de vrouw water. De vrouw nam een bijl en sloeg den soldaat het hoofd in. 4. Een Duitsch officier te Mouland staat te praten met een burger. Een oude man legt aan en schiet den offi cier dood. 5. Te Visé aan den rechteroever der Maas waren de Duitschers; de Belgen stonden aan den linkeroever, doch uit de huizen aan den linkeroever werden de Duitschers ook door de burgers beschoten. 6. Te Berneau had de burgemeester zich met 40 burgers verborgen in een door de Zusters verlaten klooster. Een troep Duitsche cavalerie passeert. Toen ze voorbij waren vielen 40 scho ten 30 Duitschers vielen van hun paarden. De volgende troep omsingelde het gebouw, richtte een kanon er op, schoot het in brand, en de 40 man werd ge fusilleerd. Dit is oorlogsrecht. 7. Ik ben per auto geweest tot Ar- genteau. Ik heb lijken van soldaten, mannen, vrouwen, meisjes en kinderen langs den weg zien liggen. Men kon zeer goed zien, dat de menschen niet bij ongeluk getroffen waren, maar dat zij gevochten hadden. Een meisje had het mes nog in de handen. 8. Te Mouland hadden de burgers zich verscholen in den toren en scho ten van daar op de Duitschers. 9. Wat men vertelt, dat een pas toor geschoten zou hebben, schijnt waar te zijn. 10. Te Haccourt hebben de Duit schers personen opgehangentwee mannen en een meisje. De een zegt omdat ze schoten, de anderen, omdat ze lijken bestolen hadden. Het is een feit, dat de Walen een haat hebben tegen al wat Duitsch is. Les sales PrussiensDe Walen zijn een vindicatief ras En dat is de oor zaak, dat de burgeis de Duitschers hebben aangevallen, van achteren heb ben doodgeschoten en ook enkelen hebben vermoord. Daarop hebben de Duitschers het oorlogsrecht toegepast. De Duitschers waren in den beginne ontmoedigd. „Wir sind ehrliche Leute, und müssen hier auftreten wie Rauber und Mörder." Dit zijn hun eigen woor den. De houding der bevolking heeft hun eerst gedeprimeerd, later verbit terd. Wanneer zij zagen, dat zij niets van de burgers te vreezen hadden, gebeurde er niets, waren ze uiterst humaan en vriendelijk en betaalden, VAN APOTHEKER BOOM

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 2