Lei van Bel-Bruwiere, Van alles wat. Advertentiën. Te huur het Woonhuis derden Maandag Verkrijgbaar EEN ZEUG I'.J.ADBIAMSE De Wilde's Café Logement, hoeden hoeden en klakken JU LIEN MAES, Tandarts - specialist solied Heeren-, Dames- en Kinderwerk. J. M. BLOMM AERT - Graauw. De stad Luik ia door de Fransche regeering gehuldigd met het Legioen van Eer. Op 8 Augustus verklaarde Mon tenegro den oorlog aan Oostenrijk Het bericht, alsof Duitsche offi cieren gekleed in Engelsche uniform een poging hadden getracht tot op lichting in Luik van den Belgischen Generalen Staf, was een lasterpraatje. Het feit was waar, doch zij waren gekleed in de nieuwe Duitsche uni form, welke werd aangezien voor Engelsche uniform. De vesting Luik was 7 Augustus 's morgens 8 uur in het bezit der Duit8chers. Dat is de stad Luik, de Citadel en de forten op vijf na. Er is hier bg meerderen een volksstrooming, dat een „Hollander," dit woord wordt hier altgd ge bruikt in een bedoeling van verach ting geen waarbeidsoordeel mag hebben als neutrale Hollander, hoe wel Holland neutraal is, over den tegenwoordigen oorlog, maar dat hij een hartstochtoordeel heeft als Belg. De Volkswil dient de waarheid en dus geen hartstocht. Frankrijk heelt van ouds gestre den om de macht over België, ter wijl ook België van ouds is geweest het oorlogsterrein der groote mogend heden "Wij noemen in 1302 Kort- ryk De Guldensporenslag, Frankrijk tegen Vlaanderen 1674 SenefFe, Frankrijk tegen Holland, Duitsch- land en Spanje 1690 Fleurus Fran krijk tegen Holland, Engeland, Duitschland 1693 Neerwinden, als- voor; 1706 Ramilliep, Frankrijk tegen Oostenrijk, Engeland, Holland, Prui sen, enz. (Marlborough), 1792 Je- mappes, Frankrijk tegen Oostenrijk, (Dumouriez), 1813 Ligny, Frankrijk tegen Pruisen;jl813 "Waterloo, Frank rijk tegen allen. De Antwerpsche hotelhouder We ber, die heette te zijn gevangen ge nomen als Duitsche spion, heeft twee zoons in Belgischen dienst. De direc teuren van de zaak Tiets in Ant werpen, die heeten een Duitsch epionnenbureau te hebben door middel van draadlooze telegrafie, stelden reeds dadelijk na de mobilisatie het gebouw benevens de aan hunne zaak verbonden geneesheer, ter beschikking van het Belgische militaire bestuur. In dezen geest moeten worden be oordeeld vele in België gevestigde Duitsche „spionnen." De oudste zood, 17 jaar, van de echtelieden de Bruin Boel te Hulst, een oppassende jongen, is bij het zwemmen verdronken. Treurig ook voor het groote gezin der oppassende ouders. Veemarkt Hulst van Maandag geen aanvoer. Ook niet de vorige week. De eerste oorlogsdaad van Enge land tegen Duitschland was het ver overen van eei Afrikaansche „8tad" in Duitsch Togo, die niet verdedigd werd, en de eerste oor logsdaad van Duitschland tegen En geland was, dat een Duitsch schip doordrong tot bij de Theems om daar mijnen te leggen tegen Engtl- eche oorlogschepen. In Londen tracht de Engelsche neutraliteitsbond in honderd duizen den verspreide vlugschriften de menschen over te halen te protes teeren tegen den oorlog tegen Duitschland, vermits door de over winning van Busland Engeland's koloniale positie wordt in gevaar gebracht. Wegens plaatsgebrek zijn ver- 1 schillende stukkenook die welke be trekking hebben op de redactioneele artikelenmoeten blijven liggen. O Wat te doen om elkaar er door te helpen Wat iedereen van ons kan en moet doen, om zoo goed mogelijk door deze moeilijke tijden heen te komen Wat ieder van ons kan doen, om het eigen land en ons eigen volk, dus om ook ons zeiven te helpen Herwin uw vertrouwen in het Ne- derlandsche bankpapier. Maak geen onzinnige jacht op goud of zilverwanneer gij goud en zilver verzameldet, pot het dan niet inisda- dag op. Wanneer uw vaste leveranciers in de onmogelijkheid beweren te zijn, uw bankpapier te wisselen (onaannemelijke uitvlucht trouwens, nu èn het Rijk èn de gemeente Amsterdam soliede pa pieren bo.is uitgaven deponeer dan bij hen een vast bedrag, waarop de door hen geleverde waren kunnen worden verrekend. Verzamel geen levensmiddelen of voorraden koop slechts voor uw da- gelijksch gebruik. Hierdoor blijven de eerste levensbehoeften matig in prijs, zoodat honderdduizenden van uw me deburgers er het directie voordeel van zullen ondervinden. Leeft eenvoudig, zonder overdadig heid, zonder verspilling. Houdt het hoofd koel, het hart warm, de gedachten klaar. Laat men zich zelf, en ook anderen, niet zenuwach tiger maken dan velen reeds zijn. Weest niet overdreven neerslachtig en even min overdreven verheugd over de aan staande berichten van nederlaag en overwinning. Indien ge werkman zijt, toont u dan van den waren slag door uw patroon behulpzaam te zijn in hetgeen hij van uw arbeidskracht vraagt.Zijt ge patroon, help dan mee door de goede stem ming er zooveel mogelijk bij uw per soneel en werkvolk in te houden. Zoowel van de eene, als van de an dere zijde kan kracht en opgewekt heid uitgaan. Wanneer dit geschiedt in elke fabriek, in elk magazijn, en eiken winkel en op elk kantoor, dan leidt de algemeene goede geest er niet noodeloos onder, integendeel, elk zal dan in zijn kring tot nut zijn voor het algemeen. Wijdt uw goed hart aan onze sol daten en matrozen. Vergeet het mooie werk niet van het Roode Kruis. Weigert geen beroep op uw steun, hetzij door zelf de handen mee uit te steken, hetzij door uwe geldelijke bij dragen op de vele vraaglijsten. In het laatste gevalschenkt liever dade lijk, en verbindt u met uw naam des noods voor latere giften. Propageert de regels en wetten van menschlievendheid en naastenliefde, zoowel voor vriend als vijand. Loopt niet te koop met uw voor keur voor deze of gene oorlogvoerende partij. Wij zijn onzijdig laten wij het inderdaad trachten te blijven. Betracht de matigheid, en houdt uw goede gezondheid in stand weest elk een toonbeeld van Nederlandsche soberheid. Weest anderen tot voorbeeld van degelijk vaderlanderwe moeten de handen ineenslaan, elkaar opbeuren en steunen. In deze komende dagen zijn we allen gelijk. Latei we allen dus groot trachten te zijn in alles en dit is veel waarin wij als onderdanen van een klein land groot kunnen zijn. Handelsblad. o TURKIJE. Een Turlt8ch oordeel over den oorlog. KONSTANTINOPEL, 10 Aug. (R e u- t e r). De „Tanin" wijst op het tegen strijdige in de politiek van Frankrijk en Engeland, die de bakermat zijn van de liberale denkbeelden en toch Rus land steunen, dat sedert acht jaren alles doet wat het kan om de liberale beweging in Perzië, Turkije en China tegen te houden. Het staat, volgens genoemd blad, zonder eenigen twijfel vast, dat het gedaan zou zijn met den vooruitgang van de volken van het Oosten, wan neer de afloop van den oorlog gunstig mocht zijn voor de „Triple Entente", —o Duitschland en Frankrijk. BERLIJN, 7 Aug. (Reuter). Het telegram van den Rijkskanselier aan den gezant te Parijs van 3 Augustus, 1.05 n.m., waarin von Schoen de op dracht kreeg om, naar aanleiding van het inbreken van Fransche troepen op Duitsch gebied aan de Fransche re geering te verklaren, dat Duitschland door dien Franschen aanval in staat van oorlog met Frankrijk was geko men, kwam te Parijs, waarschijnlijk opzettelijk, verminkt aan, zoodat het op vele plaatsen onverstaanbaar was Toch gaf de gezant, den toestand duidelijk inziende, een verklaring, die in hoofdzaak met zijn opdracht over een kwam. Die opdracht luidde aldus BERLIJN, 3 Augustus, 1.05 nam. „De Duitsche troepen hadden tot nog toe het bevel de Fransche grenzen te eerbiedigen, en dit bevel is overal opgevolgd. Daarentegen kwamen on danks de verzekering der tien kilo- meterzöne Fransche troepen reeds gisteren over de Duitsche grens bij Altmünster en op de bergstraten in de Vogezen en staan zij nog op Duitsch gebied. Ik verzoek Uwe Exc. hedennamid- dag te 6 uur aan de Fransche regee ring te willen mededeelen, dat u uwe paspoorten wenscht, en dan na over dracht van zaken aan de ambassade der Vereenigde Staten, uit Parijs te vertrekken." Fransche vlieger, die over België gevlogen is, moet bij een poging op de spoorbaan bij Wezel te Neuiels reeds gisteren doodgeschoten zijn. Gisteren zijn verschillende Fransche vliegers die met zekerheid herkend zijn, over den Eiffel gevlogen. Ook deze moeten over België gegaan zijn. Gis teren wierpen Fransche vliegers bom men op de spoorbanen bij Karlsruhe en Neurenberg. Hiermede is de oor logstoestand begonnen. o Tnrkschescbepenbij de Engelsche vloot. KONSTANTINOPEL, 8 Aug. (R e u- t e r.) De regeering maakt officieel be kend, dat Engeland een tweetal in Engeland in aanbouw zijnde Turksche liniesnhepen, de „Sultan Osman" en „Reschadieh", benevens twee in aan bouw zijnde voor Chili bestemde en door Turkije aangekochte torpedo-ver nielers van 1850 ton bij de Engelsche vloot heett ingedeeld. De linieschepen zijn herdoopt in „Agincourt" en „Er in". Deze handelwijze van Engeland heeft in Turkije de grootste veront waardiging gewekt en van alle kanten protest uitgelokt. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Mijnheer de Redacteur „VOOR WAARHEID EN RECHT." Bovenstaand devies was oorzaak dat velen ook van het denkend deel zich op uw blad abonneerden en het mag gezegd, vele uwer artikelen lazen, en vruchten hebben zien dragen. Het komt me evenwel voor niet nu voor het eerst dat, met door van alles en nog wat, met uw persoon te vereenzelvigen, of verband in te zoeken, die sympathie wel eenigszins te loor zal, ja, moet gaan. Zoo ook thans weer. Ik bedoel hier om maar met de deur in huis te vallen de redactio- neele artikelen over den oorlog in uw laatste nummer, en de daarmede ge paard gaande sympathie voor Duitsch land. Daaromtrent had ik gaarne eenigen naderen uitleg. Ik verzoek U dus ook als protector der verdrukten im mers mij slechts een paar vragen te willen beantwoorden Dat Duitschland het kleine, onschul dige, neutrale Groot Hertogdom Lu xemburg onrechtvaardig is binnenge drongen is Waarheid I maar is het ook Recht Dat Duitschland het vreedzame, on schuldige, neutrale België onrechtvaar dig is binnengedrongen is Waarheid doch is het ook Recht waar zelfs de Duitsche rijkskanselier het een on recht noemde??. Zie M. de R. dat wou ik van U nu eens precies weten. Want zooals nu, een serie artikelen over Duitschland, en nog wat, en on der de „Kleine Berichten" zoo twee wraakroepende ongerechtigheden half doodzwijgen, zijn we niet van U ge woon. Zoo moet zooals ik reeds in den aanvang van mijn schrijven redeneerde, uw devies noodwendig in het gedrang komen. Liefst geene geschiedkundige be schouwingen ;deonontwikkelden snap pen ze toch niet, en de intellectueelen weten er ook wel iets van. Trouwens te veel geschiedenis zou ook uw „troetelkind", niet gewenscht achten. Mijn dank voor de plaatsruimte. Uw dw. dn. C. Temeuzen, 12—8—'14. AAN HET BELGISCHE VOLk. Wij brengen hulde aan de mannen Die België tot zonen heeft, Want nu, nu willen zij het toonen Dat d'oude heldenmoed nog leeft, Dat zij bezield zijn met de deugden Van 't edel, dapp're voorgeslacht, Welks' roem tot in het eind der dagen, in volle glorie blijft herdacht. Ja, Belgiës' zonen, strijden samen Voor 't heil van 't lieve vadeiland, Zij offeren hun bloed en leven, Tot redding van dit dierbaar pand. Zij kennen wankelen noch wijken, Dóar, waar de vijand hen bedreigd, Zij staan steeds pal, als fiere helden Hoe hoog de nood ook voor hen stijgt. Al zien zij duizenden dan vallen, Omringd van gruwel en van moord, Niets kan hun stale kracht verlammen. Hun wapenkreet isMoedig voort Ja, moedig voort, al verder trekkend, Bij 't welbewustzijn van hun taak Als zonen, van 't kleine België. Te strijden, voor een heil'ge zaak: Om vrij te blijven 't allen tijde, Van elk geweld en dwing'landij, Geen vreemde heerschappij te dulden, Zichzelf te zijn volkomen vrij Heil u Gij mannen, wakk're zonen, Vol, van 't echte Vlaamsche bloed, De wereld slaat verbaasd u gade, Triomf, bekroon' uw heldenmoed Woudbloempje van mej. BOEL aan de Brood- markt te Hulst, laatst bewoond door den heer Boddaert. Te bevragen bij notaris VAN DALSUM. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen straat te Hulst zal ge opend zijn op den van iedere maand van één tot twee uur. TE KOOP dik van biggen, rekent half Sep tember, bij P. J. DESTOMBES Jobz. Stoppeldijke Veer. Advocaat-Procureur te MIDDELBURG, is KLHEX MAAJtDAO bij ÜEELEMAS8 te HULST te spreken. POLDERWERKERS EN SCHIPPERS. bezoekt steeds itralteslees No. 4 - ROTTERDAM. Statiestraat, 5 Ibis St. NikoUas, voor Damen, Juffers en Kinderen. LU1JERMAND, DOOP- en andere ARTIKELEN. IN DEN GROOTEN GOEDEN E00P. Fabriek van voor Heeren en Damen. ALLE KINDER ARTIKELS. Alles op maat. nni T] I k f 3 00 de 100 K.G. bij Frans Taalman Station HULST. No. 1. HOUTBRIEL. (Verkensmarkt) ST. - NIKOLAAS. Bijzondere remediën van de Apotheek Albert van Bel,Statiestraat!0, Sl.Nikolaas. Zwarte Maagpoeders. Indien gij lijdt aan slechte spijsver- teering, zuur aan de maag, watergal, zwaarte, opzwellen en pijn aan de maag na het eten, slechte smaak in den mond, pijn in den rug en in het hoofd, steeken. aan de maag en in de darmen, neem, dan de zwart© Maagpoeders van A. van Bel. 75 cent de doos. Zenuwkoortsen op de tanden, in het hoofd, in den rug, steeken in de zijde, flerecijn in het hoofd enz., alle deze pijnen, zelfs wanneer men zonder baat alle soorten van pillen en poeders gebruikt heeft, worden genezen door de Antiné Vralgine, bereid door A. van Bel. 1 frank of 50 ct. de flesch. Hoestpillen. Indien gij hoest of fluimt, indien gij bevangen zijt en uw adem piept, indien gij een valling, loospijpontsteking, keel ontsteking hebt, indien gij aangetast zijt door influenza, griep asthma enz. neem dan de Hoestpillen der Apotheek A. van Bel. 1 frank of 50 cent. Witte Zenuwepoeders. Soeverein middel tegen alle zenuw pijnen, migraine, schele hoofdpijn, tand pijn, moeilijke maandstonden enz. 1 frank de doos. Lange Schipstraat 5 MECHELEN. Te raadplegen alle MAANDAGEN en DONDERDAGEN te St. Nicotaas in het „HSte! des Arcades" (Stationsplein) van 8 tot 3 uur. Alle kunstgebitten zijn gewaarborgd. - - - - Trouwe bediening. 11 Solied leer en nette afwerking. Het goed beveelt zichzelf aan. Ook verkrijgbaar goed geel-, zwart-, bruin- en vetsmeer. Verder prima zuivere OLIE best geschikt voor Naaimachine, Velo en andere draaiwerken a 45 cent per liter.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3