LEVE 01 ONAFHANKELIJKHEID. Een geneesmiddel het breken van deze baarde het Euro- peesche evenwicht. Wordt Duitschiand vernietigd, dan is zeer zeker een toe komst van Russische overmacht, en deze, die ondragelijk zal zijn, zal baren een toekomst van breken dezer Russi sche overmacht, welk breken zal noo- dig maken een oorlog tusschen het half Aziatisch Europa verbonden met Azië tegen West-Europa verbonden met Amerika. Zóó zien wij de zaak in, en eigen aardig is het, dat ditzelfde werd inge zien door een voorspelling van „den ouden Schaapherder" in een brochu- retje van 1873 uitgegeven te Utrecht Het zal zaak zijn van de volkeren van Europa om, na het einde van den tegenwoordigen Europeeschen oorlog gevolg van de politiek van het even wicht, ernstig te gaan denken aan eene nieuwe politiek, die van den wa ren volkswil, dus deze gegrond op het natuurrecht met zijn gevolg van alge meen einde der staande legers, anders is het onfeilbaar, dat de tegenwoor dige oorlog na verloop van niet te langen tijd wordt gevolgd niet door een nieuwen Europeeschen oorlog maar door een waren wereldoorlog, zooals de wereld nog niet heeft gekend, met een tusschentijd van blijvende alge- meene bewapening. Wie. niet bevooroordeeld is maar een open oog heeft op de werkelijk heid, moet wenschen het behoud van de Duitsche eenheid en van de Duit- sche kracht. o— Dit woord is gesproken in het Bel gische parlement, en dit woord is ge worden dat van de Belgische bladen en gekomen in de Belgische volksge dachte alsof het Duitschiand te doen is om België te veroveren tot Dultsch gebied.. Dit laatste is absoluut onwaar. Nog nimmer tastte ooit een Duitsch vorst of land aan de onafhankelijkheid van België, maar herhaaldelijk deed dit .een Fransch vorst, Dat de strijd der mogendheden wordt afgedaan op Belgisch grondgebied is van ouds, en zoodanig dikwijls ge beurd, dat er zelfs een kaart bestaat, waarop worden aangegeven de veld- slagentereinen der mogendheden op dit grondgebied. Dat de mogendheden op Belgisch gebied hun strijd uitvechten is een ge volg hiervan, dat zij dit gebied noo- djg hebben om elkander te bereiken dat ieder maar eens de landkaart na ziet, en hij bemerkt, dat Belgie is het aangewezen oorlogsterrein voor Enge land, Frankrijk en Duitschiand als zij elkander willen raken. Maar het gaathierbij niet om België, het gaat om de anderenvoor de anderen is België het neu traal terrein waarbij zij elkander aanvallen. Als de Belgische regeering een beetje aan geschiedenis had gedaan wij verwijzen naar de Kleine Berichten dan had zij geweten, dat zij stond voor dc keus om óf aan de oorlogvoerende mogendheden den doortocht verleenen, óf te weten, dat de oorlog zou worden overgebracht op eigen gebied. De Bel gische Regeering koos het laatste, en in het licht van de eer ook de voor de hand liggende keuze in de oudere tijden vroegen de mogendheden niet of zij op het neutrale Belgische ge bied hun strijd mochten uitvechten maar zij deden het eenvoudig zonder te vragen. Aan Nederland zou Duitschiand wat hebben, omdat Nederland door de zee- grenzen en de riviersmonden is het voorland van Duitschiand, maar aan België zou het niets hebben, omdat België is noch het voorland noch het achterland noch een verlengde van Duitschiand, waarmede het niet ge meen heeft eenige natuurlijke verkeers weg, zooals dit het geval is met Ne derland. Alleen voor Frankrijk heeft België waarde, reden waarom de oude Fransche politiek steeds is geweest om Vlaanderen te hebben totaan de Schelde, welke politiek is muslukt door de vastberadenheid van het Vlaamsche Volk. Wij zeggen dit alles om te overtui gen, dat het geroep van aanslag op de Belgische onafhankelijkheid is on waar, en zelfs niet waar kan z ij n, het is niet anders dan de regel van oudsBelgië is het slag veld van Europa. Dit feit is voor België treurig en te betreuren, maar beter dit feit ingezien en het hoofd koel houden dan elkander opwinden. o— Aan de Belgische Aboniiés. O Van meerderen ontvingen we zelfs beleedigende brieven en zelfs bedrei gende brieven, omdat wij schreven, dat wij verwachten de zege voor de Duitsche wapenen in een artikel, waarin over België niets werd geschreven, daaraan niet eens werd gedacht, en dat doelde hieropdat de tegenwoor dige oorlog is een Russisch-Duitsche oorlog, met bondgenooten, en dat het feitelijk gaat, of in Europa zal gelden de West-Europeesche beschaving of wel de half-Aziatische beschaving. Hierover gaat de kwestie. Verliest Duitschiand, dan wint Bel gië niets, maar het verliest de Duitsche scheepvaart op Antwerpen wat gelijk staat met den achteruitgang van Ant werpen. En wint Duitschiand, dan ver liest België geen duim gronds, maar wint Frankrijk dan is dit de vraag. En had Duitschiand geëerbiedigd de Belgische neutraliteit, dan bad Frank rijk ze geschondendit staat onher roepelijk vast. Nog nimmer had België ooit iets te lijden gehad van Duitschiand, maar wel herhaaldelijk èn van Engeland èn vooral van Frankrijk, en ditzelfde geldt voor Nederland. En het is geweest de Fransche geest in de hoogere Bel gische kringen, die stelselmatig het Vlaamsche Volk arm en achterlijk heeft gehouden en dit op alle wijze heeft verdrukt en nog verdrukt. Wij kunnen daarom niet inzien, ook niet voor België, waarom wij moeten wenschen de zege van Rusland over Duitschiand. Volkswil. —o Volgens Belgische bladen, waren bij enkele Duitsche inwoners van Luik geheime opslagplaatsen van maar even tjes 75 000 Duitsche geweren, waarvan nooit iemand iets afwist en wat nu toevallig was uitgekomen, en nog wel dat die opslagplaats er reeds was een jaar of zes. En ook in Antwerpen moeten er zijn van die geheime op slagplaatsen van Duitsche wapenen en zelfs van Duitsche uniformen. Het doel van dergelijke berichten is natuurlijk om in het Belgische volk te brengen een geest van fanatisme tegen Duitschiand, alsof dit reeds ja ren er heimelijk op uit was, om door middel van verrassing zich van België meester te maken. Wat wij er van gelooven Dat al die berichten rusten óf op zuivere fantasie óf zijn gegrond op overdreven feiten die niets beteekenen. Het toeval is toch wel wat al te groot, dat nooit iemand iets van die Wipen- en uniformendepöts heeft ge weten, en nu opeens, nog vóórdat uit een dezer depots een enkel wapen of een enkele uniform is genomen om voor het doel te gebruiken, worden ze ontdekt. Wie met de Belgische politiek een beetje bekend is weet, dat het opwin den tot fanatisme is een heel gewoon Belgisch verkiezingsmiddelditzelfde middel gebruiken in de tegenwoordige ernstige omstandigheden achten wij een misdaad. Zoo schijnt er ook de Belgische Regeering over te denken, want reeds tweemaal is een Belgisch blad, eerst de Patriote en laatst een blad in Namen, in beslaggenomen we gens te groote opwindende fantasie. Niet ongerust zijn. —o Er duiken telkens geruchten op, alsof Nederland ook zal worden be trokken in den tegenwoordigen oorlog. Wij zeggengeloof ze niet, z e kunnen niet waar zijn. Als Engeland aan Nederland den oorlog zou willen verklaren, zou het verspelen de sympathie van Zuid-Afrika, en deze wenscht zij niet te verspelen, en het zou verspelen de sympathie van Noord-Amerika, alwaar de lei dende kringen sympathie hebben voor Nederland. En als Duitschiand het zou doen, zou het geheel handelen tegen den geest van sympathie die, vooral nu, is onder het Duitsche volk voor de «Hollanders", wegens hun medelijden met de uit andere landen uitgedreven Duitsche burgers, en daarenboven zou het dan een betrekkelijk groote leger macht moeten vastleggen op de oost grens van Nederland, die zij beter el ders kan gebruiken. Met België was het anders, niet alsof Duitschiand ocit plan had België in te palmen, maar omdat België nu eenmaal, treurig genoeg, ligt op den verkeersweg der oorlogvoerende groote Mogendheden om elkander te kunnen I raken, waarom het van ouds was het slagveld van Europa. En om met België oorlog te voeren Geen Nederlander zou er van gediend zijn, en geen Belg zou het moeten wagen. dat alle voorkomende ziekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmid del gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f0,75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende borstbenauwd- heid en borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos fO,65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTIL LES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f0,80. Proefflacons f 0,30. KINA KOORTSDROPPEN van Apo theker Boom zijn gemaakt van de zui vere kinabast en zijn doordat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, binnenkoorts, malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f 0,60. LAXEERPILLEN van Apoth. Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPAST1LLES van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voortkomende ziekten en de pastilles wekken de eetjust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2,00. HOESTSIROOP van Apoth. Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet de hoest spoedig bedaren. Prijs per flacon f 0,70. AAMBEIENZALF van Apoth. Boom geneest spoedig uit- en inwendige aam beien, blinde en bloedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en ver krijgbaar in de meeste Apotheken en drogistenwinkels. Waar niet verkrijg baar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door Firma A. H. Boom te Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. Als Hollander of' als llclg. O— Wij hebben meermalen in De Volks wil gewezen, dat het voor Nederland is een plicht tot herstel van begaan volksonrecht, Zeeuwsch-Vlaanderen te rug te geven aan België, opdat Vlaan deren zich kan uitbreiden tot de Schelde, de natuurlijke grens, en dus tot de zee. Wij deden dit niet als Belg maar als Hollander, die lief heeft de zede lijke grootheid van zijn vaderland, en deze zedelijke grootheid zou dan blij ken uit de erkenning van begaan on recht tegen een met woorden genoemd broedervolk, welke daad van rechts herstel en erkenning, hoewel Neder land kleiner makende, het groot zou maken in de internationale verhou dingen. Welk antwoord gaven Vlaanderen en Zeeuwsch-Vlaanderen op die ge dachte Zij gaven geen enkel antwoord. Alleen nu en dan een spottend ant woord, dat het volk van Zeeuwsch- Vlaanderen niet Belgisch gezind is maar Oranje, Hollandschgezind. Wat blijkt echter nu in den oorlog Duitschiand—België Nederland voelt voor België doch zonder Duitschiand te haten, het voelt met Belg mede uit protest wegens schending van de neutraliteit van een klein land, dat aan den oorlog der groote mogendheden nietwenscht mede te doen. Feitelijk voelt Nederland als vriend zoowel voor België als voor Duitschiand, maar het keurt af de schending der Belgische neutraliteit. Niet alzoo in Zeeuwsch-Vlaanderen en in het bizonder in ons eigen ge west. Men voelt hier voor België niet als Hollander maar als Belg. En om dat wij voor België gevoelen niet als IBelg maar als Hollander, in dagen als de tegenwoordige zich openbaart de diepste volksgedachte, en ieder «Hol lander" hier vreemdeling is en vreem deling blijft „die Hollanders" zoo wordt door de tegenwoordige cri sis, die reeds zooveel heeft bewezen de waarheid van wat De Volkswil leerde, ook bewezen, dat Zeeuwsch- Vlaanderen, hetwelk door de natuur wordt gewezen op België, o o k i n het hart der bevolking niet behoort tot Nederland maar tot België. Komt er na den huidigen oorlog een Conferentie tot regeling van de Vredesvoorwaarden en compensaties, dan zal een wijze staatkunde met dit feit moeten rekening houden. l it den FranseU- JDnitscIien oorlog' O „Officieren, onderofficieren en sol daten van de Rijn-armée, Drie veldslagen werden door u ge leverd, waarin gij u met roem over dekt hebt, en waarin de vijand ge voelige verliezen leed, terwijl hij een standaard benevens twee kanonnen en 700 gevangenen in uw handen moest achterlaten. Het vaderland juicht over het behaalde succes. De keizer draagt mij op u geluk te wenschen en u de verzekering te geven van zijn dankbaarheid. Wie uwer het geluk had zich te onderscheiden zal worden be loond. De strijd is echter ternauwernood begonnenlangdurig zal hij wezen en verwoed, want wie onzer zou zijn laatsten druppel bloed niet willen geven om zijn geboortegrond te bevrijden Laten wij dus allen, bezield door liefde voor ons dierbaar vaderland, onzen moed in den strijd, onze ge latenheid onder de ontberingen en de vermoeienissen verdubbelen. Soldaten Vergeet nooit de leuze, die uw ade laars dragen Heldenmoed en krijgs tucht Dan is de overwinning ons, want gansch Frankrijk rijst achter u op Hoofdkwartier Ban-Saint-Martin, 20 Augs. 1870. De opperbevelhebber des legers, B a z a i n e". „Op den 22en Augustus daaraanvol gende was alle verkeer met de bui tenwereld voor datzelfde geduchte, met roem overdekte leger afgesneden." (Uit Chappuis, De Fransch-Duit- sche Oorlog, blz. 274, 275 hoofdstuk Metz ingesloten). Tien dagen na dat overwinnings- bericht van Bazaine van 20 Augustus, op 1 September 1870, gaf de Fransche Keizer zich gevangen aan den Koning van Pruisen en capituleerde het Fran sche leger van Sedan. Zie in dat boek blz. 247 in „De slag bij Sedan". Wij geven dit om toch maar te waarschuwen tegen oorlogsberichten, zelfs officieele. En ieder moet nu maar zelf denken, welke waarde dan hebben niet-officieele krantenberichten. Men herinnert zich misschien het bericht van den gevonden schat. Bij Marseille vindt iemand langs den weg een Fransch goudstuk. De vrouw van den vinder vertelt het aan buurvrouw, die van het eene gevonden goudstuk van 20 francs oververtelt aan een an der van het vinden van 20 goudstuk ken. Door verder oververtellen worden de 20 reeds 200. totdat een Brusselsch blad vertelt van het vinden van een verborgen schat bij Marseille van 200 duizend franken. Zoo gaat het met niet-officieele oorlogsberichten in straatnieuwskranten, die gelukkig zijn, dat zij de dagelijksche rubrieken de halve krant van moorden, bran den, ongelukken en rooverijen, de in houd der Belgische volksbladen, eens met een nieuwen rubriek van oorlogs berichten kunnen aanvullen, maar niet bedenken, dat zij daardoor een opge wonden geest brengen onder de men- schen. Elf jaar ooilog. O— Wij hebben van oorlogvoeren eenig verstand gekregen, omdat wij in Hulst reeds elf jaar in oorlog verkeeren, wel niet in bloedigen oorlog, maar in een oorlog, tegen ons aangevangen uit af gunst en geleid door venijn, en dit voor ons op een verloren post der Nederlandsche beschaving. Het is daarom dat wij, gewoon ge raakt om woordenen daden te wegen naar recht, om te wegen de waarde van vriend en van vijand, ook op an der, ook op diplomatiek gebied, een doorzicht hebben verkregen, dat in zijn besluiten wel eens afwijkt van die van anderen. Nu zijn er die zouden willen dat wij, die sieeds de zaken overwegen naar recht en na kennisnemen van de I feiten, om te voldoen aan hun voor ingenomenheid, gaan afwijken van ons standpunt, om mede te gaan doen aan hunne opwinding. Wij zijn nooit iemands knecht ge weest, hoewel wij hulpvaardig en ge dienstig waren voor iedermoeten wij nu, ter wille van die opwinding, af wijken van den regel, het devies van ons orgaan, die zoolang was onze eer en onze kracht? Geen enkele ware Volkswiller kan dit van ons verlangen. Rijkspo$t«paarbank. O— Gelijk wij reeds hebben medegedeeld is 3 Augustus 1.1. een Koninklijk Be sluit genomen, waarin bepaald wordt, dat de termijn van 14 dagen, bij artikel 16, eerste lid, der wet op de Rijkspost- paarbank, vastgesteld voor de 'erugbe- taling van op Rijkspostspaarbankboek jes verse u digde gelden, wordt ver lengd tot zes maanden, met dien ver stande evenwel, dat binnen den ge noemden termijn van zes maanden op elk spaarbankboekje desverlangd te rugbetalingen zullen geschieden tot een gezamentlijk bedrag van ten hoog ste vijf en twintig gulden in zeven dagen. Het is ons bekend, dat er inleggers bij de Rijkspostspaarbank zijn, die meenen, dat zij voor bedragen boven de f25.— steeds zes maanden opuit betaling zullen moeten wachten. Deze meening is echter niet juist. De bedoe ling van het Koninklijk besluit is een voudig, dat de inleggers terugbetalin gen kunnen eischen tot een bedrag van f 25.in de 7 dagen. Hoogere bedragen moeten evenals tot nog toe immer boven f50.worden aangevraagd aan den Directeur en deze „kan" de uitbetaling uitstellen tot 6 maanden hoogstens, maar „behoeft" zich aan dien termijn van zes maan den niet te houden, immers hij is be voegd om, „als hem" gebleken is, „dat de terugbetaling dringend noodzake lijk is" en de tijdsomstandigheden dit toelaten, een korteren en zelfs een zeer korten termijn te stellen. Natuurlijk blijft het gewenscht, dat zoo weinig mogelijk gebruik wordt gemaakt van de gelegenheid tot het opvragen van grootere sommen, in de eerste plaats in het belang van de in leggers zelf, wier geld bij de Rijks postspaarbank volkomen veilig is, ter wijl zij in hun eigen huis moeten vreezen voor brand en diefstalin de tweede plaats in het algemeen belang, omdat de opvraging van spaargelden en het uittrekken van baar geld èn de Nederlandsche Bank èn de Staat èn het geldverkeer in groote moeilijkhe den brengten ten slotte in het belang van het personeel der Rijkspostspaar bank, hetwelk door de algemeene mo bilisatie zoo gekrompen is, dat het slechts met moeite den nu reeds zeer verzwaarden dienst kan gaande houden. lilcine berichten. O Het Duitsche voorschrift van oorlogs berichten is óf de volle waarheid óf niets. Meerdere Belgische bladen hou den er een andere gedachte op na, en vooral de Belgische straatnieuwsbladen. Volgens Belgische courantenberich ten verloren de Duitschers bij Luik, in de eerste week 25 000 man, en in Lu xemburg tegen de Franschen verloren zij 18000 man aan gevangenen. Ter wijl de Duitschers in een grooten slag bij Luik op 9 en 10 Augustus tegen de Belgen verloren, deze geholpen door de Franschen die deden een om trekkende beweging, terwijl de Duit schers werden gelokt tusschen de Bel gische forten die eerst begonnen Ie schieten toen zij allen in den val zaten, 35000 man aan dooden en gewonden en 17000 man aan gevangenen. Op deze wijze zal de oorlog spoedig zijn afgeloopen bij gebrek aan Duitsche soldaten. Herodotus, de Grieksche geschied schrijver, schreef 2400 jaar geleden van de Hellenen, wat redert waar bleef voor de Europeeërs„En toch plegen de Hellenen naar ik verneem, op het onberadenst oorlogen met elkander aan te gaan, in dwaasheid en overmoed. Behoorden z.ij, die van dén taal zijn, niet door herauten en door boden hun geschillen te beslech ten en door alles liever dan door gevechten. Het Duitsche Volk gevoelt, dat de oorlog van 1870 slechte kinder spel was bij die van nu.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 2