Flick's Cacao No. 258. Zaterdag 15 Augustus 1914. 5e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. BichtingV'oor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. V3SRSCHIJNT ELKEN" ZATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hulst. w? Stichter: H. van Dalsum. Bierkaaistraat A 28 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. ER IS de allerbeste. DE VOLKSWIL REDACTIE: Abonnement per drie maanden NEDERLANDf 0.50. .BELG1Efr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad^ neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Vrije Woord en voor dien van Advertentiën. ADMINISTRATIE: D E U K K E R IJ Advertentiën, iirte zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. eens: Re directe aanleid ing* tot den Oorlog. Ze is de intrige van leidende krin gen in Servië tot ondermijning van de Oostenrijksche monarchie tot het be komen van een groot Slavisch-Ser- visch Rijk, gaande van Klein-Rusland over Servië, Bosnië, Montenegro, Sla- vonië, Croatië, Dalmatië tot Triest, onder begunstiging van leidende krin gen in Rusland, en waarvan een der laatste episoden was de moord op den Oostenrijkschen troonopvolger en zijn gemalin te Serajewo. Oostenrijk vraagt wegens den moord aan de regeering van Servië om een doeltreffend onderzoek naar de verant woordelijke mannen in Servië en doet aanwijzing, dat het vermeent de draden te weten van die intriges. Servië weigert dit doeltreffend on derzoek in eene nota, die is opgesteld door de Regeering van Rusland. Deze regeering dekt Servië. Waarom Omdat, ingeval van dit doeltreffend onderzoek, er werd gevreesd, dat als dan zou kunnen blijken de verantwoor delijkheid van personen die deze niet openlijk wenschen te dragen, omdat er alsdan zou ontstaan een groot schan daal. Om dit schandaal te voorkomen wordt door de nevenregeering de re geering van Rusland gedreven tot een oorlog. Op deze zelfde wijze is enkele jaren geleden door deze nevenregee ring Rusland gedreven tot den Russisch- Japanschen Oorlog. Practisch komt het hierop neder: om de ware koningsmoordenaars te vrijwaren voor straf en voor openbare verachting, drijft Rusland tot oorlog met Oostenrijk en den bondgenoot van dezeDuitschland, en daardoor indi rect, door de bondgenootschappen, tot een Europeeschen oorlog. En ook komt het hierop neêrdat de regeering van Rusland de konings moord in bescherming neemt. Wat had nu moeten zijn geweest in het welbegrepen eigenbelang der an dere regeeringen van Europa Ditdat zij alle, ook Frankrijk, zich neutraal zouden houden, óf zich had den verbonden met Duitschland en Oostenrijk tegen Rusland. Dit had ook gevorderd het belang van de Euro- peesche beschaving. Maar neende afgunst tegen de Duitsche macht en volkswelvaart doet het eigen welbegrepen belang over het hoofd zien, en doet hen zich verbin den, direct en indirect tegen Duitsch land en voor Rusland. Door partij te kiezen, direct en in direct, voor Rusland, erkennen de an dere regeeringen feitelijk de straffe loosheid van den koningsmoord, mits deze niet is de daad van zoogenaamde anarchisten doch van zeer hoogge- plaatsten. Onze achting voor de diplomatie is nooit zeer groot geweest de geheele wereld heeft haar schepping gezien in het vorstendom Albanië zij is door den tegenwoordigen oorlog er niet grooter op geworden. f»e neutraliteit. O Toen Engeland ter wille van de eigenaars van goudmijnen in Trans vaal een veroveringsoorlog begon tegen de Boeren trok president Kru- ger heel Europa door om hulp te vragen tegen Engeland, en aan elke regeering kreeg hij voor antwoord niet thuis, wij zijn neutraal, BraakensieK maakte inderdaad een teekening, waardoor deze neu traliteit zeer goed werd weergegeven. En nu Oostenrijk-Duitschland ter wille niet van eigenaars van goud mijnen, niet, ter wille van verovering van eens anders land, maar ter wille van de bestraffing van een konings moord en van intriges tot ondermij ning van de Oostenrijksche monar chie, en hierdoor van de Duitsche macht, verplicht is op te treden wordt de neutraliteit heel anders opgevat dan in de dagen van Kruger. Ook de neutraliteit ts dus een rekbaar woord het wordt verstaan al naar gelang het belang, dat men meent er bij te hebben. Nu heeft Duitschland geschonden de neutraliteit van België, en deze schending is zeer zeker in strijd met het volkerenrecht, trouwens, de Duitsche kanselier noemde zelf in den Duitschen Rijksdag deze schen ding onrechtvaardig, maar achtte ze noodzakelijk, in het belang van het in vollen vrede bedreigde eigen va derland. Wegens deze schending wordt, en zeer terecht, een groote grief ge maakt tegen Duitschland. Maar was het indertijd niet te hulp komen van de Boerenrepublieken, waar deze hulp was gevraagd en de verdediging de zer republieken door regeeringen en volkeren van Europa werd beschouwd als een rechtvaardige verdediging tegen een onrechtvaardigen aanslag, ook niet een schending van de neu traliteit door het indirect verleenen van steun aan het machtige Enge land Wij herhalen neutraliteit is een aardig woord. Zijne beteekenis is zeer rekbaar in onzen tijd van inter nationaal belang, de ware beteekenis vindt het alleen in een tijd van in ternationaal recht, die er nog niet is Leefden we reeds in dezen tijd, dan had Frankrijk zich neutraal ge houden, omdat de aanleiding van alles is de tuchtiging wegens intri ges en wegens een koningsmoord toe te dienen aan Servië, en met Servië was Frankrijk niet verbonden. Waarom bleef het wel neutraal, toen Rusland in oorlog was met Japan Was het ook nu neutraal gebleven, dan waren België en Engeland ook buiten den oorlog gebleven. België. —o Is de sympathie van De Volkswil voor Duitschland met betrekking tot Rusland, en dit ter wille van het recht en van de waarheid, zij is voor België met betrekking tot de schen ding van hare neutraliteit door Duitschland, en ook dit ter wille van de waarheid en van het recht. De onverzettelijke weerstand die België biedt aan het machtige Duitschland is een krachtig luid klinkend bewijs, dat de groote Staten wel degelijk hebben rekening te hou den met de kleine Staten, waardoor België een grooien dienst heeft be wezen aan alle kleine Staten van Europa Allen onseitnhlig'. O— In het tegenwoordige nummer hebben we overgenomen de uiteen zettingen der verschillende regeerin gen, en hieruit blijkt, dat allen on schuldig zijn aan het uitbreken van den oorlog. Maar van al die onschuldverkla- ringen is er maar eene, die op ons den indruk maakt van oprechtheid en wel die van den Duitschen Keizer. De verklaring van deze klopt op het feitdat hij geen -oorlog wilde en nooit heeft gewild, Wat betreft dit nooit heeft ge wild, alleen sedert den dag der eerste Vredesconferentie het vredelievende Rusland oorlog met Japan, moeielijkheden zoeken met China om Mongolië, met Perzië, alle ter wille van de veroveringsdoelein den het vredelievende Engeland oor log met Transvaal, om te veroveren het vredelievende Frankrijkin grijpen in Marokkotoch niet om het voor Marokko zelf te bescha ven het vredelievende Italië in vollen vrede Tripoli afkapen van Turkije het vredelievende Noord-Amerika het verlangde te bezitten de Spaan- sche Koloniën, en een reden voor den Spaansch-Amerikaanschen oorlog was licht gevonden. Maar Duitschland had na den stap van den Vredesczaar tot de eerste Vredesconferentie geen enkele oorlog, geen groote en geen kleine, het werkte mannelijk aan de eigen volks welvaart en aan de eigen militaire kracht om tegen allen afgunst ge wapend te zijn, en gat kort voor dien stap van den Vredesczaar een bewijs niet door woorden maar door een ware daad van zijn vredesgezind heid Duitschland, een overwegend protestantsch land met een protes- tantsche regeering, verzocht Paus Leo XIII om als scheidsrechter op te treden in het geschil met het katholieke Spanje in de zaak van de Carolineneilanden. Waar Duitschland schuld aan heeft het is hare schending van de Belgische neutraliteit. Deze moge zijn ingegeven door militaire overwegin gen van noodweer met de bedoeling alle aan Belgie veroorzaakte schade te vergoeden, uit het oogpunt van recht is zij niet te verdedigen, en ieder moet zich verheugen over den krachtigen weerstand, die het Duit sche leger in België ondervindt bij de verdediging van de Belgische neutraliteit. HET VELDTOCHTPLAN VAN SCHENDING DER NEUTRALITEIT. O Wij zijn geen militair en nooit ge weest, maar hebben altijd oog en oor open, en zijn altijd geneigd een zaak te overwegen, en hebben voor taktiek nooit eenigen tegenstander, hoe gering ook in schijn, te minachten noch ooit eenigen vriend hooger in waarde te achten dan hij waard is. Geleid door dezen geest overwogen wij, na lezing van wat De Volkswil de vorige week overnam onder den titel van „De Noord-Oostgrens van Frankrijk", dat het aan het Duitsche leger een feitelijke onmogelijkheid is om van uit de richting Straatsburg Metz Frankrijk binnen te dringen. Maar eveneens overwogen wij, dat het Fransche leger ook voor de Duit sche vesting Metz het hoofd zou moe ten stooten, en feitelijk in de onmo gelijkheid is om Duitschland binnen te dringen over den Rijn. Daarom kunnen wij ons voorstellen, dat zoowel de Fransche als de Duit sche Generale Staf een veldtochtsplan hebben met als grondslag te trekken over de neutrale Staten Luxemburg en België, voor Frankrijk om op deze wijze binnen te rukken het hart van Duitschland tusschen Aken en Trier, en voor Duitschland om over Luik Namen—Charleroi binnen te rukken het noorden van Frankrijk. Nu staat het voor ons vast, dat der gelijk veldtochtplan niet alleen was bij den Duitschen Generalen Staf maar ook bij den Franschen Generalen Staf, de vraag was maaralleen wie het eerst den ander voor zou zijn. om te belet ten, dat de oorlog wordt overgebracht op eigen gebied. Duitschland is Frank rijk vóór geweest om zijn veldtochts- plan uit te voeren op neutraal gebied, wat lang niet wil zeggen, dat ditzelfde plan ook niet had voorgezeten bij den Franschen Generalen Staf, ondanks alle diplomatieke woorden van geruststel ling en vredcsbetuiging. Wat deze woorden waard zijn moet ieder maar eens overwegen, als hij overweegt ons artikel van heden „Allen onschuldig." Toch achten wij de taktiek onjuist, en ziehier waarom. De oorlog is feitelijk geen Fransch- Duitschen oorlog, maar een Russisch- Duitschen oorlog. Had Duitschland geëerbiedigd de Belgische neutraliteit, dan had Frank rijk ze moeten schenden, maar had dan moeten trekken door dezelfde forten- linie Namen—Luik als nu de Duit- schers moeten doen. Dan had Frank rijk tegen zich gekregen België, had Engeland zich buiten den strijd gehou den en was de vriendschap Engeland- Frankrijk op zware proef gesteld. Hadden wij moeten beslissen, dan zou onze taktiek zijn geweestRusland aanvallen, en tegen Frankrijk verde digen. De nu gevolgde taktiek achten wij een gevolg van kleineering van ande ren, wat altijd schadelijke gevolgen heeft en tegenvallers. Re politiek Tan het Europe esc lie evenwicht. O In 1552 sloot de Fransche koning Hendrik II met eenige Duitsche vorsten het verbond van Friedewald waardoor werd ingeleid de Fransche politiek tot inmenging in het Duitsche Rijk om de eenheid van dit te breken, en met ge volg, dat Frankrijk verkreeg de boven- macht in Europa, die haar in 1714 weder verloor door den vrede van Rastatt. Met dezen vrede werd in Europa ingeleid de politiek van het Europee- sche evenwicht, nog geldig tot in on zen tijd en in de laatste jaren gefor muleerd door de politiek van bond genootschappen, ententes en neutrali» teitsverklaringen. Had die Fransche politiek ingeleid in 1552 voor gevolg onder meer den Europa zoozeer geteisterd hebbenden Dertigjarigen Oorlog, en de verbrok keling van Duitschland, deze verbrok keling werd in 1870 hersteld door de Duitsche eenheid, nog versterkt door het bondgenootschap Duitschland- Oostenrijk. Tegen de macht dezer Duitsche eenheid gaat nu de Europeesche po litiek, alsof die gevaarlijk is voor het Europeesche overwicht. Maar de geschiedenis der eeuwen leert, dat de Duitsche eenheid en Duitsche kracht steeds was heilzaam voor den Europeeschen vrede en volks welvaart, terwijl de afgunstpolitiek te gen deze eenheid en kracht steeds was de oorzaak van de Europeesche oor logen. Wat zal de toekomst brengen Het breken van de Duitsche een heid baarde de Fransche bovenmacht.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 1