Van alles wat. brengen ter kennis van ieder wien zulks aangaat, dat de Nederlandsche Regeering in den tusschen de met Nederland bevriende Mogendheden Oostenrijk.Hongarije en Servië uitge broken oorlog volstrekte onzijdigheid zal in acht nemen en dat ter handha ving van die onzijdigheid de volgende bepalingen zijn vastgesteld Art. 1. Binnen het rechtsgebied van den Staat, omvattende het grondgebied van het Koninkrijk in Europa, bene vens de koloniën en bezittingen in andere werelddetlen, worden geener lei vijandelijkheden toegelaten, noch mag dat gebied als basis voor vijan delijke operaties worden gebruikt. Art. 2. Noch bezetting van eenig deel van het rechtsgebied van den Staat door een oorlogvoerende, noch het doortrekken van dit gebied te land door tot een der oorlogvoerenden be- hoorende troepen of convooien van munitie of levensmiddelen wordt toe gelaten, noch het doortrekken van het binnen de territoriale wateren gelegen Nederlandsche watergebied door oor logschepen of daarmede gelijkgestelde vaartuigen der oorlogvoerenden. Art. 3. Troepen of militairen, be- hoorende tot of bestemd voor oorlog voerenden, komende binnen het gebied van den Staat te land, worden on middellijk ontwapend en tot het einde van den oorlog geïnterneerd. Oorlogschepen of daarmede gelijk gestelde vaartuigen van een oorlog voerende, welke handelen in strijd met de voorschriften van art. 2, mogen voor het einde van den oorlog dat gebied r.iet verlaten. Art. 4. Oorlogsschepen of daarmede gelijkgestelde vaartuigen van een oor logvoerende zullen niet binnen het rechtsgebied van den Staat worden toegelaten. Art. 5. Het bepaalde in het vorige art. is niet van toepassing op lo. oorlogschepen of daarmede ge lijkgestelde vaartuigen van een oor logvoerende, welke wegens averij of wegens de gesteldheid der zee ge noodzaakt zijn eene der havens of reeden van de.i Staat binnen te loo- pen. Deze schepen zullen weder moe ten vertrekken zoodra de omstandig heden, welke het binnenloopen nood zakelijk maakten, hebben opgehouden te bestaan 2o. oorlogsschepen en daarmede gelijkgestelde vaartuigen van een oor logvoerende, welke uitsluitend gebe zigd worden voor een godsdienstige, wetenschappelijke of menschlievende zending. Art. 6 Oorlogsschepen of daarmede gelijkgestelde vaartuigen^van een oor logvoerende, mogen in de havens en op de reeden van den Staat hunne averijen slechts in zooverre herstellen als voor de veiligheid van de vaart onmisbaar is, en mogen niet op eeni- gerlei wijze hunne strijdkracht ver meerderen. Art. 7. Oorlogsschepen of daarmede gelijkgestelde vaartuigen van een oor- Werk reeds hadden geprezen en in forma goedgekeurd, schreef de vurige Pater Matheo aan de bisschoppen van Spanje, om Hun de Intronisatie aan te bevelen. En ook de Spaansche Bis schoppen lieten niet op antwoord wachten, Twintig reeds hebben de propaganda dezer devotie hartelijk toe gejuicht, welke zij noemden „een uit muntend Werk," „een providentiëele godsvrucht," „het eenige hervormings middel van huisgezin en maatschap pij," „een anker der hoop." Op den eersten Mei van dit jaar hadden tien hunner de Inhuldiging reeds in hun bisdommen georganiseerd n.l. de Aarts bisschop en Bisschoppen van Burgos, Madrid, Santander, Salamanco, Coria, Huesca, Urgel, Cadiz, Victoria en Al- meria. De Aartsbisschop van Grenada heeft haar een groot gedeelte van zijn vastenbrief gewijd. Ook dringt deze devotie reeds door in Oosterijk, Engeland, Polen, Corsica, Italië, te Kairo, te Alexandrië, in Birma, China, Madagaskar, Gabon, Congo, Senegal, Oceanië, tot zelfs bij de me- laatschcn van Molokai. Het jongste Juni-nummer der Anna- les des Sacrés Coeurs, waaraan wij de meeste bijzonderheden ontleenen, heeft het werk in Frankrijk bekend gemaakt en reeds hebben zeventien Aartsbis schoppen en Bisschoppen van dat land, waar hervorming zoo hoog noodig is, het met blijdschap aangemoedigd. Maar wat wij vooral niet mogen verzwijgen is, dat Zijne Heiligheid de Paus de Inhuldiging reeds in 1911 ge zegend heeft en in 1913 drie soorten van aflaten heeft geschenken aan de geloovigen van Chili, die hun huisge zin zouden toewijden aan het H. Hart door de Inhuldiging. Pater Matheo heeft uitgerekend, dat in Maait 1914 zich reeds ongeveer Iogvoerende, welke zfch bij het uit breken van den ooriog binnen het rechtsgebied van den Staat mochten bevinden, zijn gehouden te vertrekken binnen 24 uren na de afkondiging dezer bepalingen. Art. 8. Oorlogsschepen of daarmede gelijkgestelde vaartuigen van een oor logvoerende, genoemd in artikel 5 en artikel 7, mogen zich in de havens en op de reeden van den Staat niet ver der van levensmiddelen voorzien dan om hunnen vooraad aan te vullen tot- hunne normalen voorraad in vredes tijd. Evenzeer mogen zij geen brandstof innemen dan tot eene hoeveelheid noodig om, met inbegrip van den nog aan boord aanwezigen vooraad, de naaste haven van hun eigen land te bereiken. Een zelfde schip mag niet wederom van brandstof voorzien worden nadat ten minste drie maanden sedert eene vroegere aanvulling binnen het rechts gebied van den Staat zijn verstreken. Art. 9. Een prijs mag in het rechts gebied van den Staat alleen worden binnengebracht wegens onzeewaardig heid, slechte ges eldheid der zee, ge brek aan brandstof of aan levensmid delen. Zij moet weder vertrekken zoodra de oorzaak, die het binnenloopen heeft gerechtvaardigd, is vervallen. Indien zij zulks niet doet, zal haar het bevel kenbaar gemaakt worden om onmiddellijk te vertrekken ingeval zij daaraan geen gevolg geeft, zal gebruik gemaakt worden van de middelen die beschikbaar zijn om den prijs met hare officieren en hare bemanning vrij te laten en de bemanning, door den prijs- maker aan boord geplaatst te inter neeren. Art. 10. Het is verboden binnen het rechtsgebied van den Staat ten behoeve der oorlogvoerenden strijdkorpsen te vormen of aanwervingsbureaux te ope nen. Art. 11. Het is verboden binnen het rechtsgebied van den Staat op oorlogsscchepen of daarmede gelijkge stelde vaartuigenvan een oorlogvoe rende dienst te nemen. Art. 12. Het is verboden binnen het rechtsgebied van den Staat ten behoeve van een oorlogvoerende vaartuigen voor militaire doeleinden bestemd uit te rusten, te bewapenen of te beman nen of zoodanige vaartuigen aan een oorlogvoerende toe te voeren of te verschaffen. Art. 13. Het is verboden binnen het rechtsgebied van den Staat aan oor logsschepen of daarmede gelijkgestelde vaartuigen van een oorlogvoerende wapenen of munitie te verstrekken, alsook om hun op eenigerlei wijze behulpzaam te zijn in de vermeerde ring hunner bemanning of uitrusting. Art. 14. Het is verboden binnen het rechtsgebied van den Staat, zonder voorafgaande machtiging der bevoegde autoriteiten ter plaatse, aan oorlogs schepen of daarmede gelijkgestelde anderhalf millioen huisgezinnen op de aangegeven wijze aan het H. Hart hadden toegewijd. Op dienzelfden da tum was het door hem uitgegeven ceremoniëel reeds in elf talen ver schenen. En wat al heerlijke vruchten heeft men mogen plukken Eens hebben twee paters in drie weken ongeveer 2000 gezinnen aan het H. Hart toegewijd en daarbij moch ten zij 80 bekeeringen boeken van Christenen, die het geloof verloren hadden en sedert 20, 40, 60 jaar de HH. Sacramenten niet meer ontvingen. Onze goddellijke Verlosser heeft be loofd, de huizen te zegenen, waar de beeltenis van zijn H. Hart zal vereerd wordenop schitterende wijze doet Hij zijn belofte gestand. „Alle pries ters", zoo schrijft men ons van het Secretariaat der Inhuldiging in Chili, „alle priesters, pastoors of missiona rissen, die de Inhuldiging bevorderd hebben, zien het christejijk leven won derbaar opbloeien en zijn de blijde getuigen van tallooze bekeeringen." En het gelukkig nieuws verspreidt zich alom. Het Nieuwsblad van Hel mond dd. 20 Juni geeft daarvan dit eenvoudig berichtjeUit Uruguay komt het verblijdend bericht van een hooge opleving onder de katholieken. Deze is te danken aan een devotie, de intronisatie van het H. Hart genaamd... Tallooze bekeeringen zijn uit deze rijke devotie voortgekomen het menschelijk opzicht verdwijnt en vrede wordt ge sticht." Men denke hierbij aan de belofte van het H. Hart: „Ik zal den priesters i de gave schenken, om de meest ver- steende harten te treffen." Wie zou bij het vernemen van zulk j een uitslag en van zooveel goedkeu- ringen en aanbevelingen der hoogstey vaartuigen van een oorlogvoerende her stellingen aan te brengen en'levens middelen of brandstoffen te verstrek ken. Art. 15. Het is verboden binnen het rechtsgebied van den Staat mede te werken tot het onttakelen of herstellen van prijzen, behalve voor zooveel noo dig om ze zeewaardig te maken, zoo mede prijzen of prijsgoederen te koo- pen, te ruil of ten geschenke aan te nemen of in bewaring te hebben. Art. 16. Onder het rechtsgebied van den Staat is mede begrepen de kust zee, tot op een afstand van 3 zeemij len van 60 in den breedtegraad gere kend van de laagwaterlijn. Voor zooveel de baaien aangaat, wordt die afstand van drie zeemijlen gemeten van eene rechte lijn, dwars door de baai getrokken zoo dicht mo gelijk bij den ingang op het eerste punt, waar de opening der baai geen tien zeemijlen van 60 in den breedte graad te boven gaat. Art. 17. Verder wordt de aandacht gevestigd op de artt. 100. onder lo., en 205 van het Wetboek van Straf recht„Ind. Stbl." 1905, no. 62; art. 7, onder 4o., der wet op het Neder landschap en ingezetenschap (Ned. „Stbl." 1892, no. 268; 1910, no. 216) art. 2, no. 3, van de wet op het Ned. Onderdaanschap (Ned. „Stbl." 1910, no. 55; „Ind. Staatsblad" 1910, no. 296)de artt. 54 en 55 van het Suri- naamsch Wetboek van Strafrechtde artt. 54 en 55 van het Cura^aosche Wetboek van Strafrecht. Mede wordt de aandacht van scheeps bevelhebbers, reeders en inladers ge vestigd op het gevaar en de nadee- len, waaraan zij zich zouden bloot stellen door werkelijke blokkade der oorlogvoerenden niet te eerbiedigen, dan wel oorlogscontrabande of mili taire dépêches (tenzij in den regel- matigen postdienst) voor de oorlog voerenden te vervoeren of andere transportdiensten voor hen te verichten. Zij die zich aan zoodanige hande lingen zouden schuldig maken, zouden aan alle daaruit voortvloeiende ge volgen onderworpen blijven, zonder te dien aanzien op eenige bescherming of tusschenkomst van de Ned. Regee ring aanspraak te kunnen hebben. 0 Een nieuw locomotiefmodel. In Zuid-Oost-Pruisen, op het trajeet Liegnitz Reuzengebergte, wordt de proef genomen met een nieuw model locomotief, die door haar reusachtige afmetingen algemeen opzien verwekt. Zij vertegenwoordigen een heel nieuw typeen loopen op veertien wielen. De stoom wordt, voor hij als drijfkracht in functie treedt, in een afzonderlijk apparaat op ongeveer 350 graad over- hit. De locomotieven hebben geen af zonderlijken tender, hoewel zij een watervoorraad van 12 kubieke Meter en 80 centenaar kolen meevoeren. geestelijkheid nog durven beweren, dat deze uiting van godsvrucht niet is voor dezen tijd O neen, laten wij het met vreugde zeggen, oprechte Christen harten, wij hunkeren er naar, om het H. Hart van Jezus meer uiter lijke eer te betoonen, en wij zouden zoo gaarne willen, dat men er maar eens flink mede begon. Of is het niet verrukkend het schouwspel bijv. dat zich ontrolde in Februari van het jaar 1912 in het kleine stadje Llay-LIay van Chili Twee paters der HH. Harten, waar van de een Pater Matheo, oprichter der Intronisatie, begaven zich er heen, om de liefde tot het H. Hart bij de bewoners aan te vuren en de huisge zinnen aan hei H. Hart toe te wijden. Geen huis, hoe arm ook, of het was versierd met eerebogen, bloemen en vlaggetjes. De altaren, welke men had opgericht, waren letterlijk met bloe men en licht overladen. Óp vele ervan brandde wierook. In de meer gegoede families zong men liederen en maakte men muziek. „Ik zal niet spreken", zoo verhaalt een ooggetuige, „over de roerende tafereelen die wij te zien kregen, op het oogenblik, dat het huis gezin voltallig zich schaarde rond de beeltents van het H. Hart, om de akte van toewijding te doen. Wat al stille tranen, wat al verzuchtingen ontsnap ten aan het vol gemoed Met welk een geloof, met welk een geestdrift riepen zij uit: „Hart van Jezus, heersch over onsMaar men moet het met eigen oogen gezien hebben, want geen pen is bij machte, een zoo innig en roe rend schouwspel te beschrijven Aan elk der twee paters werd de straat aangewezen, waar hij zijn troost vol apostolaat moest uitoefenen. Bei den werden vergezeld door een schare an die zielen, die dorsten naar het j Typhus in de Vereen. Staten. j Zooals men weet, komt typhus in de Nieuwe Wereld veel meer voor dan in de Oude Ook thans doen j zich in verschillende Staten weer veel gevallen voor. Tegen den win ter neemt het aan lal gevallen dan weer langzaam af. Men is het er over eens, dat de typhus in de eerste plaats veroor zaakt wordt, doordat men het rivier water drinkt, veelal zelfs niet eens gefiltreerd Thans worden in de ste den, waar de typhus het meest voor komt, b.v. hiladelphia en Pittsburg, vereenigingen opgericht, waarvan het doel is, de typhus te bestrijden, door zuiver water te drinken In New-York komt typhus veel minder voor. —o .Een weervoorspelling voor langen termijn De onlangs overleden meteorolo gische medewerker van de „Kolni- sche Zeitung", Prof. Hermann Klein, was een hartstochtelijk weer- voorspeller. Ook maakte hij geregeld voorspellingen voor langen tijd, soms wel voorspellingen voor een periode van S 10 maanden. Maar de knappe weerkundige was er zeer voorzichtig mee. Publiceeren deed hij ze aanvankelijk bij wijze van uitzon dering, later nooit. Echter stuurde hij ze aan enkele zijner vrienden en collega?s. Begin-Maart stelde Klein de vol gende prognose voor West Duitsch- land die ook voor ons land geldt De maanden Juni en Juli zullen zich onderscheiden door fraai, warm we der. Zelfs depressies zullen bijna geen weersoraslag kunnen veroorza ken. Doet eindelijk een diepe de pressie een inval, dan regent het en onweert het b v een half etmaal, maar voor we het weten, is alweer de opklaring daar. Eind-Juli en begin-Augustus is het weer waarschijnlijk minder gun stig. Er heerscht dan Westenwind- weer. De temperaturen liggen lager. Meest wisselt bewolking met zonne schijn af. Af en toe valt een re genbui. Half A ugustus, uiterlijk eind- Augustus, zal het barometrisch hoog wederom het weer beheerschen, en het fraaie weer met aangename tem peratuur duurt voort tot begin of midden October. Dan verliest het weer z'n vastheid, z'n karakter. Rijk van het goddelijk Hart. Op één enkelen dag hadden 180 Inhuldigingen plaats en in 't geheel 408. En zoo'n voorbeeld moet ons komen uit Amerika. Buiten den Almanak der HH. Harten 1915 is in Nederland, naar ik meen, nog niet breedvoerig over dit onder werp gesproken, doch laat ons ver trouwen, dat er nu de aandacht voor 'goed op gevestigd is. Jezus' Hart telt immers onder ons te veel vurige ver eerders, dan dat wij achter zouden blijven, waar het geldt de meerdere eer van onzen eeuwigen Koning. Het is dan ook met het volste vertrouwen, dat ik nog een woord wil zeggen over de oprichting en de organisatie van dit heerlijk Werk van eerherstel. Op deze laatste woorden wensch ik de aandacht te trekken, want eerherstel lend is het bij uitstek. Het Koningschap immers van onzen Heiland wordt gruw zaam miskend. Maar wij, wij willen het uitjubelen, wij willen, dat iedereen het zie en hoore, hoe wij Jezus met zijn van liefde vlammend Hart als onzen Koning erkennen en vereeren Waar dan goede wil is, zal de op richting niet moeilijk zijn. Alles komt vrijwel neer op de samenstelling van een secretariaat, zooals er in April 1914 reeds 150 bestonden. Aan het hoofd van elk secretariaat staat een geestelijk directeur (pastoor der paro chie, een pater of een ander priester approbatus. Het secretariaat bestaat vervolgens uit een zeker aantal dames, (er zijn er, die 50 leden tellen) die zich moeten beijveren, deze devotie te verspreiden. Ie. Zij maken de lijst op der huisgezinnen, die de Inhuldiging verlangen. 2e. Vóór de plechtigheid verspreiden zij onder die gezinnen werkjes, vliegende blaadjes en prentjes, welke op onze devotie betrekking Laten wij hopen, dat de professor het bij het rechte eind heeft gehad. Zonneschijn verveelt nooit. o Het aantal schrijfmachines. Sedert Hammond de eerste schrijf machine construeerde zijn er bijna dagelijks nieuwe schrijfmachines in den handel gebracht Vele uitvinders beleefden echter weinig vreugde van hun machine zij verspeelden er een boel geld mee, en hielden na «enigen tijd op, de machine te vervaardigen. Er zijn echter een 600tal verschil lende soorten schrijfmachines blijven bestaan. Hij, die zich een schrijf machine wil aanschaffen, heeft du» de keus. Natuurlijk lijkt de moderne schrijf machine niets meer op de oude ma chine van Hammond. 500 van de 600 merken zijn allen gebouwd naar het type van Underwood De Under- wood-machine had het eerst zicht baar schrift, vandaar, dat zij zich spoedig in een bijzondere populari teit mocht verheugen. In Amerika wordt de Underwood bijna algemeen gebruikt. In ons land zit, naar het schijnt, de Remmington er het beate in. Engeland is altijd het land van de Bar-Lock geweest. In Duitsch- land domineert de Adler. De Hollander staat bekend als conservatief, maar toch zijn in ons land minstens 25 k 30 000 schrijf- machine8 geplaatst. Vele oude ma chines komen jaarlijks over onze grenzen, om als rebuilt te worden verkocht. In Duitschland worden minstens 300 000 schrijfmachines gebruikt, in Engeland tusschen de 200 en 250.000 In de Vereen. Sta ten loopt het aantal schrijfmachines naar het millioen. Voorts is de schrijf machine in de Scandinavische lan den zeer populairdaar wordt nu ook op de handelsscholen veelal le» op de schrijfmachine gegeven. Het totaal-aantal schrijfmachine» op den aardbodem moet omstreeks 2V2 millioen bedragen. Schat men de gemiddelde prijs van een schrijfma chine op f160.dan is er dus voor een kapitaal van 400 millioen in schrijfmachines belegd. Jaarlijks worden ongeveer 375.000 schrijfmachines geproduceerd. hebben. 3e. Zij belasten zich mei het laten drukken van alles, wat voor de propaganda noodig is. 4e. Zij moeten de Inhuldiging door correspondentie, artikelen in tijdschriften of anders zins, zelfs in den vreemde trachten bekend te maken aan bekende pries ters, aan kloosters, gestichten, congre gaties, patronaten, werkliedenvereeni- gingen enz., want het is de bedoeling, dat ook deze instellingen zich als zoo danig op de aangegeven wijze aan Jezus' H. Hart toewijden. Men verzuime vooral niet, deze de votie bij de armen, de lievelingen van Jezus' H. Hart, bekend te maken. Mocht gebeuren, dat de priester, door andere werkzaamheden overstelpt, de Inhuldiging niet kan voorzitten, dan belet niets, dunkt ons, dat een ander godvruchtig persoon zijn plaats ver- vange. In dit geval zorge men even wel, dat het beeld of de schilderij van het H. Hart op voorhand door den priester gewijd zij. Het is wenschelijk. dat de leden van het Secretariaat eens per maand verga deren, liefstop den vooravond van den eersten Vrijdag der maand, om de be langen van het Werk te bespreken. En hiermede meen ik voor heden de taak vervuld, waarvan ik mij tot meerdere eer van Jezus' H. Hart en uit liefde tot het Vaderland geloofde te moeten kwijten. Mocht de dag niet ver zijn, waarop dit heerlijk Werk ook hier worde op gericht Godvruchtige lezer, help mede volgen uw vermogen en bid het H. Hart, dat het zaadje, dat wij het geluk hadden aan de aarde toe te vertrou wen, welig moge opschieten en groeien tot een grooten boom, aan welks tak ken overvloedige vruchten van liefde en eerherstel en echt katholiek leven mogen rijpen! P. JOACHIM SS. CC. (Vriend der H. Harten).

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 6