Ieder mensch h$t oorlogsvraags.tuk ligt de vraag, of in Wesf-Europa moet gelden de Euro- peesche beschaving of de halt-Aziati sche beschaving. Terwijl nog verder de geschiedenis der laatste vier eeuwen ons heeft ge leerd, dat het altijd was de Fransche politiek om te krijgen een verdeeld Duitschland uit a t g u n s t tegen de Duitsche macht. Afgunstpoliliek nu is ons zeer antipathiek, is geheel in strijd met een onzer Grondregelsn Volkswil„Laat ons elkander wat waardeeren", vermits wij ook zelf reeds elf jaar lang ons tegen deze af- gunstpolitiek hebben moeten verdedi gen, en deze afgunstpolitiek is ook de drijfveer van de Russische politiek, die niet kan verdragen de Duitsche een heid en de Duitsche welvaart en den burgervrijheidszin van het Duitsche volk. Welke onze verwachting is Dat tegen het verbond Duitschland— Oostenrijk het verbond Rusland-Frank rijk de nederlaag zal lijden. Wij wenschen dus de zege aan de Duitsche wapenen, en verwachten deze zege. Geldt onze sympathie de overwin ning van Duitschland—Oostenrijk, ver wachten wij die als een Godsgericht tegen Frankrijk en Rusland, niets is zeker omtrent den uitslag van den Eu- ropeeschen wereldstrijd. Indien Rusland als overwinnaar uit den strijdt treedt, dan is dit voor ons eene aanwijziig, dat het overwicht van West-Europa over de wereld over gaat naar een ander werelddeel, dat er aanbreekt een nieuw groot tijdperk in de wereldgeschiedenis, en dat het woord uit de Openbaiing, sprekende van oorlogen en oorlogsgeruchten a 1 s begin der weeën van het laatste tijdperk onzer bewoonde aarde, wel eens waar kon zijn voor dat nieuwe tijdperk. De dag: van 1 Augustus 1914. o— Deze is een historische dag voor Europa. Op dezen dag is de oorlogtoestand ingetreden tusschen Duitschland en Oostenrijk eenerzijds, en Rusland en Frankrijk anderzijds. Deze dag wordt het begin van een Godsgericht, noodig geworden, omdat de stelselmatige beleediging van Gods Recht voldoening eischt. En ook voor ons is deze dag een historische dag, omdat juist op dezen dag werd bekroond de samenspanning tot broodroofmoordaanslag tegen ons, sedert elf jaar tegen ons uit afgunst wegens Gods genade in ons geleid door belang, politiek, gezag, kerk en volksserviliteit, waartegen wij stelden ons Godsvertrouwen in het recht Gods in de regeering der maat schappij. Op dezen historischen dag voor ons is dus, tegelijk met den eisch tot Godsgericht in Europa, ontstaan een eisch tot Godsgericht in Nederland. Op dezen eersten Augustus besloot ook Nederland tot aigeheele moboli- satie van militie en landweer, niet onr te worden een oorlogvoerende mogend heid maar als plicht van een neutrale mogendheid. En menigeen hier in ons gewest heeft gesproken het woord elf jaar lang heeft men samengespan nen om notaris van Dalsum tot armoede te brengen, wie weet, of het jaar 1914 niet zal worden een aigeheele armoede van het gewest. Het is een rechtsregel van het recht Gods, dat ieder wordt gestraft en be loond in hetgeen hij heeft gedaan. Krachtens dezen rechtsregel zal niet ijdel zijn ons Godsvertrouwen, zal onfeilbaar waar zijn het woord „zoek eerst het Rijk Gods en zijne gerech tigheid, en al het andere zal u worden toegeworpen omdat gij dit andere noo dig hebt", zal onfeilbaar zijn het woord Gods „strijd tot in den dood voor de gerechtigheid, en Ik zal voor u stiijden tegen uwe vijanden." En krachtens dezen rechtsregel zal onfeilbaar waar zijn het woord, dat wie voor anderen een kuil graaft, er zelf in valt. Men heeft tegen ons den kuil gegraven tot verlies van eer, van levensbestaan en van het ontvangen der Heilige Sacramenten, uit ijverzucht wegens het doeltreffende van onzen socialen arbeid, uit ijverzucht wegens ons kunnen, uit ijverzucht wegens ons Godsvertrouwen, uit ijverzucht wegens de zedelijke hoogheid van ons leven. En tot het graven van dezen kuil heeft in Nederland samengespannen ieder, groot en klein, vroom en onvroom, met groote en met kleine middelen, en men is hiermede voortgegaan ondanks de zichtbare Godsgerichten die er reeds hebben plaats gehad door treffende, als het ware geheimzinnige, sterfge vallen ondanks de overgelegde bewij- zén van den kwaden wil onzer be lagers. 1 Het Godsgericht in Nederlandwij voor onzen persoon zijn altijd geneigd om te vergeven en te vergeten, om kwaad met goed te vergelden, maar het recht moet eerst zijn loop hebben, het strafrecht van het zelf vallen in den kuil voor ons gegraven. Dit strafrecht verwachten wij. Wordt dit strafrecht uitgeoefend in zijn vollen omvang, dan leidt dit tot het schudden van Nederland op hare grondvesten. Maar in het kanton Hulst ligt de oorzaak van de boosheid, de oorzaak van het graven van dien kuil tegen ons, en daarom kan dat straf recht in zijn vollen omgang worden uitgeoefend als het zich beperkt tot dat kanton. En nog, in dit kanton ligt de eerste oorzaak niet in het geheele volk, doch in een deel, in meerdere enkele personen, zoodat dat strafrecht in zijn vollen omvang kan worden uit gevoerd als het zich beperkt tot die enkele personen. Welke omvang er echter zijdit strafrecht is onfeilbaar, en de dag van den eersten Augustus zal worden ge volgd door dagen, waarop zullen val len in den kuil van schande, van ar moede en van verlies der heiligma- kende genade, zij, die dezen kuil heb ben gegraven tegen ons, terwijl voor ons deze kuil zal leiden tot een eer voor God en voorde menschep, alles op den juisten tijd. Daarmede zal de ijverzucht worden beschaamd, en zal worden geopenbaard ook voor onzen tijd het goed recht tot vertrouwen in de Goddelijke Voorzienigheid. Oorlogstelegrammen. —o— De Volkswil geeft ze niet, een voudig, omdat ze niet anders kun- ■eu zijn dan straatnieuws, en dus of oinoodige ongerustheid of valsche verwachtingen scheppen. Men heeft gelezen, dat geen enkel Nederlaidsch blad bevoegd ia om maar het geringste te melden over de troepenbeweging in Nederland, zelfs dus niet van eenvoudige pa trouilles En dus kan ieder begrij pen, dat dit eveneens zoo geldt voor landen, die werkelijk in oorlog zijn, en nog sterker voor alles, wat ver band houdt met bet doen van de troepen in het oorlogsveld. En hierbij komt nog, dat geen land oorlogscorrespondenten meer toe laat, zoodat geen enkel blad, geen enkel telegraafbureau, een toeschou wer heeft op het gevechteterrein, Verder komt er nog bij, dat, vooral in het begin van den oorlog, geen enkel legeroverste wil weten voor de tegenpartij, waar hij zich ophoudt, omdat uit de wetenschap van de eerste troepenbewegingen zou kunnen worden opgemaakt het legerplan van aanval of verdediging opgemaakt door den generalen staf Wie nu dit alles bedenkt, kent de waarde van de oorlogstelegrammen voorkomende in de bladen, ot die aan de redactiebureaux zijn aange plakt. DE OORLOG IS EE\ MENSCIIEWERR, GEE\ GODSÏÏERit. o God regeert de wereld met als middel den vrijen wil des menschen. Deze vrije wil moet gericht zijn op de harmonie, door Hem gescha pen in de sociale natuur des men schen en in het verlangen naar het eeuwig geluk, einddoel van den mensch die zijn vrijen wil gebruikt in de richting van die harmonie. Gaat deze vrije wil uit eene te genovergestelde richting, dan is het eindt ervan een geest van verblin ding, die niet meer in staat is de waarheid en de harmonie te zien en te willen in het juiste licht. Deze geest van verblinding is een straf Gods ook de Volkswil heeft meermalen hierop gewezen, en het is deze geest van verblinding die leidt tot een wereldoorlog. Deze is alzoo niet een werk van God, maar een menschenwerk, en een zeer natnurlijk eindgevolg van de binnenlandsche en buitenlandsche politiek van niet-gunnen, met haar gevolg van de internationale politiek van het machtsevenwicht en met als I eerste oorzaak de miskenning van de natuurlijke rechten van den mensch en van den burger deze bezien in het licht der genoemde harmonie. De Volkswil heeft in de artikelen „Er is geen tegenstelling tusschen de beginselen van de Fransche Re volutie en die van het Evangelie/ overgedrukt bij Belinfante, op die natuurlijke rechten bezien in dat licht, gewezen, en heeft geen weer klank gevonden. In de huidige we reldcrisis kan nu ieder een antwoord vinden, bij wie de verblinding en bij wie de wijsheid was. DUITSCHLA1D. Duitschland's houding. Het telegram Bethmann-Hollweg. Zaterdagavond werd uit Berlijn door den berichtgever van de „Westm. Gazette" aan dat blad geseind In de hoop nog den wereldoorlog te kunnen voorkomen en zoo niet, dan toch om Duitschland's positie te recht vaardigen tegenover Engeland, welks vriendschap het nog steeds vvenscht, ben ik door het departement van bui tenlandsche zaken te Berlijn gemach tigd, aan de „Westminster Gazette" de volgende verklaring te zenden, met de bewijsstukken, strekkende om aan te toonen van wat de Keizerlijke re geering deed en opofferde voor den vrede. De Duitsche Regeering heeft van den beginne af alles gedaan wat zij kon, om den oorlog tusschen Oosten rijk en Servië te localiceeren. Zij be schouwde de geheele zaak als alleen Servië en Oostenrijk aangaande, wijl de integriteit en veiligheid van Oos tenrijk ernstig werden bedreigd door de Pan-Servische propaganda, die reeds jaren lang een gevaar was voor den vrede in Europa. Toen de Russische regeering bekend maakte, dat zij zich in haar belangen bedreigd voelde door Oostenrijk's op treden tegen Servië, deed de Duitsche regeering alles wat mogelijk was om een overeenstemming tot stand te brengen. Niettegenstaande de omvangrijke militaire maatregelen, die Rusland reeds tegen Oostenrijk had genomen, zette de Duitsche regeering haar bemidde ling in Weenen voort, en ging zij met haar dringende voorstellen tot de uiter ste grens, die tegen een souvereinen staat en bondgenoot mogelijk was. Ik wijs op de officieele vraagstukken, voor die houding van de Duitsche regeering. Op 29 Juli meldde de Duitsche ge zant te St. Petersburg, dat htt kabinet te Weenen een ontkennend antwoord had gegeven op den wensch der Rus sische regeering om directe onderhan delingen aan te knoopen. De Duitsche regeering zond toen de volgende instructie aan den gezant te Weenen „De mededeeling van graaf Pour- talès komt niet overeen met de mede deeling die U. E. heeft gegeven over de houding van de Oostenrijksch-Hon- gaarsche regeering. „Klaarblijkelijk is hier een misver stand, dat ik u wel verzoek te willen ophelderen. „Wij kunnen niet verwachten dat Oostenrijk-Hongarijezal gaan onderhan delen met Servië, met wie het op voet van oorlog is. „Maar de weigering om van gedach ten te wisselen met St. Petersburg zou een ernstige misstap zijn. „Wij zijn volkomen bereid onzen plicht te doen. „Maar als bondgenoot moeten wij echter weigeren te worden betrokken in een wereldstrijd, wijl Oosten rij k- Hongarije onzen raad niet opvolgt. „Uwe Exc. zal dit aan Graaf Bercht- old met alle kracht en met den mees ten ernst mededeelen. get. VON BETHMANN-HOLLWEG. De Oostenrijksche minister van bui tenlandsche zaken zette daarop den Duitschen gezant uiteen, dat dit in derdaad een misverstand was, en dat de Oostenrijksche gezant te Petersburg reeds instructies had ontvangen om met Sassonof onderhandelingen aan te knoopen. Deze onderhandelingen en de be middelende daad van de Duitsche re geering werden plotseling tot een eind gebracht door de moblisatie van de geheele Russische zee- en landmacht. Rijkspostspaarbank. o— Uit de talrijke aanvragen om terug betaling, welke dezer dagen plaats hebben, is h ;t den Directeur det rijks postspaarbank gebleken, dat bij som mige inleggers door de oorlogsberich ten ongerustheid gewekt is over de veiligheid hunner spaargelden. Door hem wordt er daarom op ge wezen dat voor die ongerust heid geen enkele grond be staat. Immers de Staat der Neder landen waarborgt zonder eenig voorbehoud aan de inleggers de teruggaaf hunner inlagen en de beta ling der verschuldigde renten. Wat er ook gebeure, d i t staat dus vast, dat de inleggers kapitaal en rente zullen terugontvangen. De gelden, die de inleggers terug halen en onder eigen bewaring nemen, kunnen door verschillende omstandig heden als oneerlijkheid, brand enz. verloren gaan, doch wat bij de Rijks postspaarbank is ondergebracht b I ij f t ten allen tijde hun eigen dom, zij kunnen het niet verliezen. Houders van Staatsschuldboekjes worden er op gewezen dat de Staat de volledige nakoming waarborgt van de verplichtingen, welke aan de Spaar bank tegenover hen zijn opgelegd. De Directeur der Rijkspostspaarbank, BUSING. heeft van tijd tot tijd wel last van zijn maag. De eene gevoelt na den maaltijd een branderig gevoel in zijn maag, een ander heeft last van oprispingen of zuur. Het Maagpoeder van Apotheker Boom,, waardoor reeds duizende maag lijders genezen zijn, is het beste mid del tegen Maagpijn, Maagkramp, Zuur, Hartwater en slechte spijsverteering. Dit Maagpoeder werd met goud be kroond te Londen, Parijs, Amsterdam en Brussel. De Heer J. Nykamp te Homberg am Rhein, Duitschland, schreef ons: „Vriendelijk verzoek ik U mij nog 2 doozen van Uw Maagpoe der te sturen, daar mijne vrouw na gebruik van 2 doozen zich a! veel beter bevindt. Zij kan nu 's nachts weder goed slapen en kan ook alles eten, juist als vroeger voordat zij maag pijn had. Daarom beveel ik het ook al mijn vrienden en bekenden aan." Het maagpoeder van Apotheker Boom is verkrijgbaar in de meeste Apothe ken en Drogistwinkels 75 ct. per doos. Waar niet verkrijgbaar wordt een doos franco huis gezonden na ont vangst van 40 of 90 ct. door firma A. M. Boom, Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. lilcine berichten. O In den Haag bestaat een Vredespaleis. De Volkswil heeft reeds eenige jaren gewaarschuwd voor een Godsgericht, maar de verantwoordelijken sloten oog en oor en hart voor onze waarschu wing. Slechts enkele weken geleden heeft de tegenwoordige Fransche regeering 162 kloosterinrichtingen, de laatste, doen sluiten, en daarmede verbroken den laatsten officieelen band tusschen aarde en hemel in Frankrijk, die door het gebed in beschouwend leven wordt onderhouden, Een gulden is maar 46 cent waard aan zilver, doch 100 cent door het crediel van den Staat. Daarom is het zoo dom, wel vertrouwen te hebben in het zilvergeld en niet in het bank papier. Beide zijn te vertrouwen, en vooral i.i Nederland met een Neder- landsche Bank zoo soliede als geen bank ter wereld meer soliede kan zijn. In België zijn nieuwe bankbilletten gekomen, en wel van 5 franken. In Engeland is een sterke strooming om zich buiten den Europeeschen oorlog te houden, en wordt aange haald, dat de tractaten tot bescher ming van de neutraliteit van België door tijdsverloop zijn vervallen. Gezaghebbende mannen in Engeland wijzen er op dat, als Rusland het wint van Duitschland, het evenwicht in Europa en Azië zoodanig zou wor den geschokt, dat Engeland zijn wc- reldpositie zou moeten herzien. Daarom raad Engeland neutraalof de algemeene lawine tot den oorlog deze verstandige taal zal overheer- schen De sneeuwlawine tot den oorlog, j onvermijdelijk gevolg van de interna tionale politiek der laatste jaren, wijst I op een goddelijke straf van verblin- ding, daar ieder tot den oorlog wordt i medegesleept en ieder tegen eigen wil en belang. In Engeland wordt ook als stem ge hoord als Engeland door neutra liteit zich buiten den strijd wil houden, dan zou dit maken, dat hij die niemands vriend is geen vriend zal hebben in de toekomst. Wegens stilstand in vele bedrijven door belemmering van handel of de aanvoer van grondstoffen, gevolg van de tegenwoordige crisis in Europa, zijn ook in Nederland vele zaken gedwon gen tot ontslag van werkvolk of tot beperking van den arbeid. Door een Europeeschen oorlog kan wel komen wijziging in de landgren zen, maar eigentlijke voordeelen brengt die oorlog noch aan den overwinnaar noch aan den overwonnene. De oorlog tusschen Staten ontstaat veelal door onwil uit hoogmoed of af gunst of goeden wil tot overleg, en door zelfzuchtige drijfveeren van on verantwoordelijke personen. De Tweede Kamer nam aan wets ontwerpen tot: 50 millioen gulden crediet voor kosten van mobilisatie, voorkoming van prijsopdrijving van le vensmiddelen, opschorting van de ver plichting der Nederlandsche Bank tot betaling (inwisseling) harer bankbil letten, uit- en vervoer van sommige artikelen, indiensthouden van militie en landweer zoolang de mobilisatie duurt, inlijving van ingeschrevenen votor de lichting der Militie van 1915. Een' wereldoorlog zou, alleen aan uitgaven der schatkisten, in een jaar kosten zes milliard gulden. Jaurès. de socialistische partijleider in Frankrijk, is in een café te Parijs doodgeschoten. De beurzen van Amsterdam, Parijs, Londen, New-York, en andere, zijn wegens den oorlogstoestand gesloten. Tot opperbevelhebber van de Ne derlandsche Land- en Zeemacht is benoemd de Luitenant-Generaal C. J. Snijders, Chef van den Generalen Staf. Een oude Belgische dame, die sprak van een 20 jaar terug, en bevriend scheen te zijn geweest met de Hulster- sche families Hombach, van Heteren en van Waesberghe, zeide, dat het volk in Zeeland, zij bedoelde het stadje Hulst en het kanton Hulst, geen geloof heeft en zoo lichtzinnig is. Vele smarten wachten den godde- looze, maar hem, die op den Heer hoopt, zal barmhartigheid omringen. Ps. 31. De Russische regeering wil de spoor weglocomotieven gaan stoken met turf, die in zeer groote hoeveelheden aan wezig is in de Russische turfmoerassen. De staatsleer die wij opbouwden uit het recht Gods in de maatschappij, en leerden tot in de gevolgtrekkingen voor onzen tijd en voorde eigen om geving, werd miskend, en wij werden veracht ondanks ons doorzicht, omdat onze taal van waarheid en van recht niet werd begrepen Waren wij door erkenning gesteld op de plaats die ons toekwam en had dan Nederland gedaan wat wij noodig achtten, wie weet, of de tegtnwoordige wereldoor log en de crisis in Nederland niet zou den zijn voorkomen geweest. Prof. Kruse te Leipzig is de verkou 1- heidsbacil op het spoor. Op 3 Augustus overhandigde de Duitsche gezant te Parijs aan de Fran sche Regeering eene verklaring, dat de Duitsche regeering zich in staat van oorlog acht met Frankrijk. Duitschland verzocht aan België de beschikking te verkrijgen over het Bel gische fort van Namen ter wille van hare krijgsoperatiën tegen Frankrijk. Wegens de weigering van België op de vraag, tweemaal gedaan, verklaarde Duitschland den oorlog aan België. Wegens de schending van het Bel gische grondgebied door Duitsche troepen, en in verband met hare en tente met Frankrijk, verklaarde Enge land op 4 Augustus den oorlog aan Duitschland.. In den nacht van 2 op 3 Augustus

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 2