w? Flick's Cacao Oostenrijt-Servië. No. 257. Zaterdag 8 Augustus 1914. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. Richting: Voor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hulst. Stichter: H. A. van Dalsüm. Bierkaaistraat A 28 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. ER IS de allerbeste. DE VOLKSWIL REDACTIE: Abonnement per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELGIEfr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad v neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Yrije Woord en voor dien van Adrertontiën. ADMINISTRATIE: DRUKKER IJ: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. Oostenrijk heeft bewijzen, dat in Servië vereenigingen bestaan, die zich ten doel stellen de zuidelijke deelen van Oostenrijk-Hongarije, welke wor den bewoond door volkeren van Sla- vischen stam, waartoe ook de Serviërs behooren, aan Servië toe te voegen om te vormen een Groot Servisch Rijk. Die Zuidelijke deelen van Oostenrijk worden overstroomd met Servische vlugschriften, waarin voor dat denk beeld propaganda wordt gemaakt agitators trekken door het land, en zetten de bevolking op, om door een revolutie zich van Oostenrijk af te scheuren, en zich bij Servië aan te sluiten. Aan het hoofd der Groot-Servische beweging staan hooggeplaatste Ser vische officieren, de gezant van Rus land te Weenen steunt die beweging, en de regeeringen van Servië en Rus land doen niets om die beweging, ge leid door hunne onderdanen, tegen te gaan, integendeel. De Servische en Russische bladen bevatten voortdurend opruiende artikelen tegen Oostenrijk en den keizer van Oostenrijk. Het is in Weenen bekend, dat die beweging wordt gesteund met Russisch geld, en dat er geheime wapendepóts 2ijn om een revolutie te steunen, strekkende deze om deelen van Oostenrijk los te maken. Nu komt de Oostenrijksche troonop volger te Serajewo, in Bosnië. Een Servisch student schiet hem en zijn gemalin dood. Bom en revolver zijn afkomstig uit de Servische militaire werkplaatsen. Oostenrijk vraagt aan Servië, dat dit de leiders der samenzweringen, waar van de moord op den troonopvolger een uitvloeisel is, zal straffen, wat Ser vië weigert, terwijl haar antwoord op die vraag is opgesteld door de regee ring van Rusland. Daarop verklaart Oostenrijk aan Ser vië den oorlog, niet om Servisch grondgebied te veroveren, maar om Servië te tuchtigen. Servië rekent op Rusland. Zoo is de loop van zaken van het conflict Oostenrijk—Servië. Hier komt nog dit bij, dat ook Ser vië reden van klagen heeft tegen Oostenrijk. Oostenrijk in haar politiek om de Balkanstaten klein te houden en van haar afhankelijk, sloot vóór eenige jaren hare grenzen voor den Servi- schen varkenshandel, wat veel kwaad bloed zette, en in den laatsten oorlog met Turkije belette zij aan Servië de volledige vruchten te plukken van hare overwinningen, met name door haar te beletten een haven te verkrijgen aan de Adriatische Zee, tot welk doel werd gesticht het vorstendom Albanië. In den ondergrond van de zaak ligt de strijd tusschen Germanen en Slaven, waarop wordt gewezen in 't artikel Een Italiaansch gezichtspunt, dat elders in het tegenwoordige nummer voorkomt. Deze strijd moest eenmaal, vroeg of laat, leiden tot eene botsing, de botsing tusschen den Germaanschen (Duit- schen) stam en den Slavenstam, tot welken laatsten behooren de Russen, Serviërs en Montenegrijnen, en de tot Oostenrijk behoorende Kroaten, S!o- wakken, en Bosniërs, en door welke botsing eenmaal zal worden beslist, of de Slavenstam of wel de Germaan- sche stam met en over Konstanb'nopel het overwicht zal krijgen in Klein- Azië en Syrië met Palestina. Het is de bewuste of onbewuste hooge politiek, die uitgaat deze richting, en waarin de Koningen en de regee ringen meer worden gedreven door een hoogere macht dan dat zij daartoe zelven den doelbewusten wil hebben. Deze hooge politiek houdt verband met, ja vormt de ondergrond van, de zoogenaamde Oostersche Quaestie. Zoo is de geschiedenis, en ieder ziet dus, dat ze niet zoo eenvoudig is als menig straatpolitieker het zich wel verbeeldt. IHittsclilaiHl-RiislaiHl. O De uiteenzetting der zaak van Duitsche zijde BERLIJN, 1 Aug. De „Nord- deutsche Allgemeine Ztg." meldt: Bij den Keizer is op 29 Juli een telegram ontvangen van den Tsaar, waarin hij den Keizer dringend ver zocht om hem in deze' zoo ernstige oogenblikken bij te staan. Hij ver zocht hem, het ongeluk van een Europeeschen oorlog te voorkomen en al het mogelijke te doen, om zyn bondgenooten ervan af te houden, te ver te gaan. Denzelfden dag beantwoordde de Keizer dit in een lang telegram, verklarend dat hij de taak van be-' middelaar en het beroep op zijn vriendschap en zijn hulp bereidwillig aanvaard had. Dientengevolge werd dagelijk een diplomatieke actie in Weenen inge leid. Terwijl deze nog bezig was, kwam het offlcieele bericht, dat Rusland tegen Oostenrijk-Hongarije mobili seerde. Dadelijk wees de Keizer den Tsaar in een tweede telegram er op, dat door de Russische mobilisatie tegen Oostenrijk zijn op verzoek van den Tsaar ondernomen bemiddeling ge vaar liep, ja zelfs onmogelijk zou kunnen worden gemaakt. Toch werd de in Weenen inge leide actie voortgezet, waarbij de door Engeland begonnen en in de zelfde richting zich bewegende voor stellen door de Duitsche regeering warm werden ondersteund. Over deze bemiddelingsvoorstellen zou heden in Weenen de beslissing vallen. Noch voordat de beslissing vallen kon, kwam bij de Duitsche regeering officieel het bericht in, dat het bevel tot mobilisatie voor het geheele Rus sische leger en de vloot was uitge vaardigd. Daarop rchtte de Keizer een laatste telegram aan den Tsaar, waarin hij er op wees, dat de ver antwoordelijkheid voor de veiligheid van het rijk hem dwong tot defen sieve maatregelen. Hij was met zijn bemoeiingen voor het behoud van den wereldvrede tot aan de uiterste grens van het mogelijke gegaan. Niet hij draagt de verantwoorde lijkheid voor het onheil, dat thans de wereld bedreigt. Hij heeft zijn vriendschap voor den Tsaar en het Russische volk trouw gehouden. De vrede in Europa kan nu nog wor den behouden, als Rusland ophoudt Duitschland en Oostenrijk nog langer te bedreigen. Terwijl dus Duitschland op ver zoek van Rusland bemiddelde, maakte Rusland zijn geheele strijdmacht mo biel en bedreigde daarmede de ze kerheid van het Duitsche Rijk, dat tot dusver nog geen enkelen buiten gewonen militairen maatregel had genomen. Zoo is dus de oorlog niet door Duitschland ontstaan, veel meer heeft dit door de daad dien willen voor komen. Thans acht Duitschland het oogen - blik gekomen om de legermacht van Duitschland op te roepen. Toespraak van den Duitschen Keizer. De Keizer heeft 31 Juli's avonds om kwart voor zeven een toespraak gehouden tot de voor het paleis ver zamelde menigte. De Keizer zeide Ik dank u Uwe demonstratie was mij een verkwikking. Wij zijn in volkomen vrede in den waren zin des woords overvallen door de af gunst van onze vijanden, welke ons aan allen kant omringt. Vijf en-twintig jaren heb ik den vrede beschermd en bewaard. Nu ben ik gedwongen, het zwaard te trekken, maar ik hoop, dat ik het met eere weer in de echeede kan doen. Groote offers aan goed en bloed zullen van u worden gevergd, maar ge zult er in berusten, dat weet ik. Wij zullen de vijanden overmeesteren. Trekt thans op ter kerke en bidt God dat hij het Duitsche leger en de Duitsche zaak de zege zal doen behalen De talrijke volksmenigte, welke voor het paleis stond, roerde den Keizer en bewoog hem tot spreken. Naast den Keizer stond de Keizerin. Bondgenootschappen. o Frankrijk is of- en defensief met Rusland verbonden. Een oorlog Duitschland-'Rusland sleept daarom Frankrijk mede in den oorlog. Tusschen Frankrijk en Engeland be staal geen bondgenootschap, wel een „entente", maar wat dit beteekent moet de toekomst bewijzen. De ge dachte is, dat het niet anders is dan een verhouding van vriendschap zon der werkelijken band. Italië is in bondgenootschap met Oostenrijk en Duitschland, maar naar verluidt geldt dit maar alleen, als een dezer landen wordt aangevallen, niet als een dezer landen zelf aanval ler is. Met Engeland is verbonden Portugal, en Engeland heeft een soort verbond met Japan. Met Servië zijn verbonden Montene gro en Griekenland. Spanje moet een soort verbond heb ben met Frankrijk doch alleen voor de Marokkozaken. België, Nederland, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Zwitserland, zijn geheel onzijdig en moeten hunne on zijdigheid verdedigen. In de ontwikkeling van de nu uit gebroken oorlogen Servië-, Rusland en Frankrijk tegen Oostenrijk en Duitschland zal blijken in hoeverre daarop van invloed zullen zijn de bondgenootschappen, ententes en onzij- digheidsverkiaringenniemand weet wat deze ontwikkeling zal brengen. Spaarbankgelclen. 0 Hier en daar was of is een soort paniek, om wegens den oorlogstoestand spaarbankgelden los te maken. Onze raad isdoe dit niet. Niets solieder is er, dan, in dagen van crisis, zijn geld in bewaring te geven aan de Rijkspostspaarbank of aan de Boerenleenbank. Gewone banken kunnen in dagen van oorlogscrisis in finantieele moeie- lijkheden geraken door de verminde ring in waarde van hare bezittingen of onderpanden. Maar wij geven voor raad geen daad van overijling. Ook deze banken zullen aan de crisis het hoofd kunnen bieden, als ieder haar op gewone wijze het vertrouwen doet behouden. Als banken in zulke dagen springen is het gewoonlijk niet de schuld van deze, maar van de men- schen zelven, door hun geld terug te willen binnen den gewonen tijd, ter wijl de banken haar eigen tegoed niet in denzelfden tijd tot contant geld kun nen omzetten. Dus onze raadlaat ieder kalm zijn en blijven, en alles komt na korten tijd weder terecht. Wat betreft de bankbillettendeze hebben en behouden hunne volle waarde, moeten aan de kantoren wor den omgewisseld zonder korting. Het kan zijn, dat hier en daar niet vol doende goud- en zilvergeld is voor de omwisseling, maar dit is slechts zaak van tijdelijke ongelegenheid, wat altijd en bij ieder kan voorkomen. Dus ook hierin geen enkele reden van on gerustheid. DE SYMPATHIE VAN DE VOLKSWIL. O Deze is aan de zijde van Duitsch land, omdat aan deze zijde zijn de waarheid en het recht. De waarheiddat Duitschland in oprechtheid den vrede wilde. Wat de Duitsche keizer hieromtrent zeide in zijne toespraak is volkomen waar, nie mand zal het kunnen of durven tegen spreken. Het rechtOostenrijk heeft volkomen het recht om niet langer te dulden het geïntrigeer tegen hare monarchie door Servië met Rusland in den achtergrond, en met name niet langer, nu door dit geïntrigeer een vorstenmoord er het gevolg van was. Nog om een andere reden is onze sympathie aan de zijde van Duitsch land—Oostenrijk. Rusland is het Rijk van de onop rechtheid jegens de volksvrijheden, van de onoprechtheid jegens de godsdienst vrijheid. Frankrijk is het Rijk van de haat tegen den godsdienst, tegen Ood zel ven, en het bederf is tot in het Ker kelijk Heiligdom dat om redenen van wereldlijke politiek alleen in het Ka merdistrict van Lemire, Fransch-Vlaan- deren, aan een 4000 geloovigen de Paaschcommunie weigerde, is het land waarin de Justitie zich laat leiden door de Politiek, niet door het Recht, dat heeft een minister-president, die open lijk in de Volksvertegenwoordiging verklaarde, dat men de lichten aan den hemel moet dooven, wat wilde zeggen, dat men stelselmatig het ge loof aan God moet doen sterven in de harten. Nog is onze sympathie aan Duitsche zijde, omdat ons standpunt is het Recht Gods, en zoowel in Rusland als in Frankrijk in de Regeeringskringen niet wordt gevraagd naar het belang van het Volk, maar naar het belang van de regeeringpersonen en ambte naren, alsof de geheele Staat dienst baar is aan de ambtenaarsbelangen en kliekbelangen. Hierdoor wordt geheel ondermijnd de grondslag zelf van het staatsgebouw, wordt dus geheel onder mijnd de harmonie van het Recht Gods in de regeering der maatschappij, en door dit ondermijnen eischt deze harmonie, dat ze wordt hersteld door een Godsgericht. En hierbij komt, dat Rusland nog geheel staat onder de leiding van een staatsgodsdienst wat is in strijd met Godswil en Frankrijk ge heel staat onder de leiding van een Staatsongeloof, wat is in strijd met Godswil en is een oorzaak van volle dig bederf van het volkskarakter. Nog om een vierde reden, tër wille van de Europeesche beschaving, is onze sympathie aan de zijde van Duitschland, omdat op den bodem van

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 1