dit dat de groote menigte weinig aan de studie van die taal doet. Hetgeen te betreuren is. Want een volk toch dat onverschillig is voor zijn taal, de studie er van verwaarloost, gaat berg af". o Natrium tegen zonnesteek. In een Duitsch militair tijdschrift vinden we het bekende natrium bicar- bonicum aanbevolen als middel tegen zonnesteek. Totnogtoe gebruikte men dit huismiddel uitsluitend bij allerlei storingen van de spijsvertering en tot het prikkelen der eetlust. Een Duitsch officier liet zijn compagnie bij groote dagmarschen 1000 tabletten matrium bi., zooals de afkorting steeds luid, meenemen. De menscher, die over het algemeen slecht meekendcn, kregen on middellijk natrium-tabletten. Onderweg werd nauwkeurig op de manschappen gelet, en wie teekenen van zwakte gaf kreeg een tablet te zuigen. Enkelen gebruikten zoo wel tien tabletjes. Het resultaat was, dat geen der manschap pen dier compagnie onderweg achter bleef of door zonnesteek getroffen werd, 'terwijl, andere troepen soldaten dien zelfden dag bij gelijke omstandigheden herhaaldelijk blijk geven van uitputting. o— De vulkaauwacht op Hawaï. De vulkanen van het eiland Hawaï zijn van af de ontdekking, die eigen lijk eerst op de wereldreis van Cook geschiedde, als een van de grootste wonderen der wereld beschouwd. De ontwikkeling van het vulkaanonder- zoek in de vorige eeuw heeft dit oor deel nog onderstreept, daar in de vuurspuwende bergen op Hawaï een vulkanische werking geobserveerd wordt, die nergens anders zoo grootsch te vinden is. Er bestaat dan ook reeds sedert 1812 op den rand van den reu- zenkrater der Kilauea een wetenschap- pelijk instituut, dat als „Vulkaanhuis" een wereldvermaardheid heeft ver worven. Thans geeft de leider van die vulkaan-observatorium, Dr. Jaggar, iedere week een bulletin uit, waarin hij alle veranderingen bericht, die in den krater waargenomen zijn. Op de onderste verdieping van het vulkaan huis bevindt zich een laboratorium voor aardbevingsonderzoek, voorzien van de meest moderne inrichtingen. Ieder geleerde, die de vulkanen van Hawaï nauwkeurig wil onderzoeken, is in het vulkaanhuis steeds welkom. Tot nog toe wordt er nog weinig ge bruik gemaakt van deze prachtige ge legenheid om het vulcanisme te bestu- deeren. De groote afstand en de dure reis zijn natuurlijk bezwaren voor de Europeesche geleerden. Bekende Ame- rikaansche geologen bezoeken Hawaï daarentegen heel veel en reeds menig belangrijk werk op geologisch gebied heeft indirect aan het Vulkaanhuis z'n ontstaan te danken. o— Kunstmatige steenkool. Reeds lang vormt het probleem, kunstmatig, steenkool te fabriceeren, een der grootste aantrekkelijkheden der chemische technologie. Hoe men er zich echter ook op toe legde, het vraagstuk scheen al te moeilijk steeds er wel reeds tusschen de inheem- sche sephardische- joden en de Ara bieren. Jodenhaat bestaat in de steden slechts onder de christelijke Arabieren, die hun opvoeding kregen in de Jezuïetenscho len. De groote massa der Arabieren is geenszins een vijand der joden. Op het land is de in de buurt der joodsche kolonies van akkerbouw levende fel- lach er zich ten volle van bewust, dat met de herleving van het land door den arbeid der joden het ook voor hem gemakkelijker wordt om zijn maat schappelijke positie te verbeteren. Men heeft uit de botsingen, welke tusschen een joodsche kolonie en een naburig Arabisch dorp weieens hebben plaats gehad, de gevolgtrekking van een diep- wortelenden rassenhaat willen maken. Zulk een conclusie is echter ten eene- male onjuist en getuigt van een slecht inzicht in de ontwikkeling en den gees testoestand der Palestijnsche bevolking. Men vergete immers niet, dat de be schaving in het land nog op een zeer laag peil staat, dat eigenrechting vaak de eenige vorm van recht vormt, dat ten slotte de veiligheid op het land slechts afhankelijk is van de wapenen, die -men zelf heeft. Ook de botsingen tusschen Arabieren onderling zijn le gio diefstal is voor hen een vrij-be- hoorlijke wijze van eigendomsverkrij- ging. Erger geldt bij hen doodslag, en deze sleept, nu nog, bloedwraak en eindelooze ellende achter zich aan. Talrijk zijn de gevallen, waarin, ten gevolge van één moord, twee in strijd geraakte Arabische dorpen volkomen doken er nieuwe onoplosbaarheden op. In de wereld der chemici en in genieurs heeft de tijding, dat Prof. Bergius, een bekend scheikundige, met zijn assistent Specht het probleem heeft opgelost, natuurlijk groot opzien gewekt. Prof. Bergius deelt voorzich- tiglijk mee, dat zijn methode theore tisch de oplossing zeer nabij komt. Om zijn doel te bereiken kwam Prof. Bergius op de gedachte, gewone turf te gebruiken. Deze turf moet een zeer groot watergehalte bezitten. Men nam nu een z.g. bom, waarin de turf onder hoogen druk aan verhitting werd blootgesteld. Het resultaat van dit ver brandingsproces was een product, dat in elk opzicht overeenkwam met de natuurlijke vetkoo'. Op deze wijze kreeg men een goed denkbeeld, hoe het verkolingsproces bij lage tempe raturen geschiedt. Het geologisch on derzoek had op grond van berekeningen tot de overtuiging geleid, dat er voor de vorming van steenkool een tijd ruimte van minstens 8 millioen jaar noodig was. De methode van Bergius en Specht bevestigt deze becijfering. Men mag dus niet te veel verwachtin gen koesteren van de nieuwe theorie. Zij heeft vooralsnog alleen waarde voor de wetenschap. En het is zelfs de vraag of er practisch wel ooit iets mee te beginnen is. Zuinigheid met de aanwezige steenkool blijft de boodschap. o FRANKRIJK. Ex-Keizerin Engenie. Ex-keizerin Eugenie, die thans 88 jaren oud is, heeft dezer dagen weer eens een bezoek gebracht aan Parijs en aan Fontainebleau.. De „Matin" vertelt nu van een tooneeltje, dat tij dens dit bezoek in den tuin der Tuile- rieën plaats had. De gewezen keizerin wandelde in den tuin, naderde een bloemperk en plukte toen een der bloemen. Een parkwachter zag dit en merkte opHet is verboden bloemen te plukken. Ik moet proces-verbaal tegen u opmaken. Hoe is uw naam Eugenie antwoordde de ex-keizerin zachtjes. De parkwachter aarzelde een oogen- blik en daarna zeide hij vriendelijk Dat is geen naam Ik zal de zaak laten rusten, maar doe het niet weer. En de keizerin, in diepen rouw ge kleed, verwijderde zich. o De zusters ran de a.s. keizerin van Oostenrijk. Verleden week Donderdag heeft de zuster van de Oostenrijksche aarts hertogin Z i t a, gemalin van den te- genwoordigen troonopvolger, in het klooster der Benedictinessen hare plechtige professie afgelegd, n.l. in de abdij St. Cécile te Rijde op het En- gelsche eiland Wight. Hiermede ver anderde zij haar titel van „koninklijke hoogheid" met dien van „eerwaarde zuster". Prinses Francisca van Bourbon en Parma werd in 1890 geboren als kind van hertog Robert van Parma en hertogin Maria A n t o n i a. Een oudere zuster trad reeds in 1907 als zuster Maria Benedicta in te gronde gaan. Wanneer nu, zooals wel voorgekomen is, een Arabier, die in een joodsche kolonie kwam om te stelen, is doodgeschoten, dan zal de broeder van den gedoode natuurlijk zijn blpedwraak willen en moeten be vredigen en zoo mogelijk den wachter, die slechts zijn plicht deed, doch in de oogen van den Arabier een moor denaar is, treffen. Hieruit meent men dan tot een sluimerend rassen-antago- nisme te mogen besluiten, omdat het hier tusschen joden en Arabieren ging. Dit is verkeerd gezienhet is slechts de gewoonte van een op lagen trap van ontwikkeling staand volk, die zijn recht eischt. Tijdens mijn re«s werden eenige Amerikaansche reizigers door roofzuchtige Arabieren op den berg Tabor overvallen en één hunner werd gedood. Wie zou nu niet de phantasie bewonderen van hem, die hieruit den ingekankerden anti-Amerikaanschen geest der Bedoeinen zou willen aan- toonen Het was in diezelfde bergen van Galilea, dat ik in een ruïne, waarin eenige Bedoeïnen een onderdak ge vonden hadden, «een tijdje rustte op een vermoeienden marsch van Miydal berg op naar Rosch-Pinah. De Arabieren, die zeer goed wisten dat ons troepje uit Joden bestond en ons zonder vorm van proces uit natuurlijken rassenhaat had kunnen vermoorden, sloofden zich integendeel uit in gastvrijheid-betui gingen zij haalden matten om te rus ten, water uit de bron en boden mij zelf een nachtverblijf aan. Eenuitnoo- diging, welke ik zonder eenig beden ken had kunnen aanvaarden. En bij ons hetzelfde klooster. Hun beider groot moeder, de weduwe van koning don Miguel I van Portugal, koningin A d e 1 h e i d, stierf in 1909 als een voudige zuster in ditzelfde klooster onder den naam van „moeder Adel- heid". Prinses Francisca bevond zich reeds een jaar in het klooster ze heeft thans het noviciaat doorge maakt. Haar moeder, hertogin Maria Antonia vertrok den 7n Juli naar Ryde, om de inkleeding bij te wonen. Ook de tegenwoordige troonopvolger en zijn gemalin wilden de plechtigheid bij wonen, doch dit werd verhinderd door den moordaanslag. —o Een nieuw monddesinfectierniddel. De kiemdoodende werking van het zonlicht is algemeen bekend. Even heilzaam als het zonlicht werkt op de ontwikkeling der hoogere organismen, zoo verdervelijk is het voor het be staan van bacteriën en kiemen. Speci aal in de ultra-violette stralen zit deze kracht. Bacteriën-culturen, blootgesteld aan ultra-violet licht, boeten onmid dellijk hun voortplantingsvermogen in. Nog sterker is het effect, wanneer aan de te bestralen voorwerpen fluores- ceerende substancfën worden toege voegd. Als lichtbron dienen speciale electrische kwartslampen, die zeer veel ultraviolette stralen uitzenden. Sedert is ultraviolette bestraling het desinfectiemiddel bij uitnemendheid ge bleken. Men heeft thans een methode, drinkwater door ultraviolet licht te steriliseeren, hetgeen voor de meest onderscheiden doeleinden van het grootste belang is. Onlangs is men er toe overgegaan, ook het menschelijk lichaam op deze wijze van bacteriën te bevrijden. Prof. Friedberger en Dr. Skioji hebben uitsluitend door belich ting met ultraviolette stralen diphteri- tis bacillen verwijderd uit den bek van een konijntje. Voor dit doeleinde moest de kwartslamp van een verleng stuk worden voorzien, dat in den bek werd geplaatst. De duur der bestraling was een half uur. Deze proefneming geeft uitzicht op geheel nieuwe geneesmethoden en prohylactische maatregelen. Het is wel jammer, dat ultraviolette stralen nog niet doordringend zijn, en alleen de oppervlakte bewerken. Bacterie-haarden in het inwendige lichaam blijven daar door onbelicht. De beide geleerden hebben ook proeven genomen met een bestraling van koepoklymhe. Men trachtte deze gevaarlijke bacterie kiem- vrij te maken. Door verhitting, de ge- steriliseer-methode, maakt men de schadelijke werking wel veel geringer. Ultraviolette stralen zijn echter in staat, de bacteriën voor goed te dooden. o Operaties aan de wervelkolom. Prof. Dr. Tietze, chirurg te Breslau, is er in geslaagd volgens een heele nieuwe methode wervelziekten te ge nezen. Enkele gevallen, die reeds lang opgegeven waren, behandelde hij met succes. Het waren meest vrouwen en kinderen met tuberculeuze wervel ziekten, die zich niet anders dan ge vertrek begeleidde één hunner, een uit Marokko afkomstig Arabier, die Fransch sprak en door zijn makkers als een wijze vereerd werd, mij nog een goed stuk weegs. Hoe vaak ook op reis stel den zij mij met vriendelijke belang stelling de vraag „Jehade of wezen mij, om mij een verrassing te bereiden, een Jood aan. Een aanwijzing, welke vaak noodig was, daar de sephardische joden een buitengemeen groote gelij kenis met de Arabieren vertoonen en door den reiziger eerst na eenig verblijf in de Levant terstond herkend kunnen worden. Overal vond ik, dat Joden en Ara bieren op het land vreedzaam naast elkaar leven, een harmonie, welke slechts verstoord wordt wanneer één van beiden de tegenstelling opzettelijk verscherpt, of bij een persoonlijk con flict. Van een botsing tusschen Joden en de door het land zwervende Be doeïen kan nooit sprake zijnde Be- doeïn is de vijand van alle bezit en rechtsorde hij is, heden nog zoo goed als in oud-testamentarische tijden, een roover van professie Wanneer zij, in horden, hunne kudden door het land drijven, is het goed van den fel- lach niet minder bedreigd dan de jood sche nederzettingen. Geweld tegen ge weld te stellen, is de eenige afdoende maatregel tegen deze trotsche, als pa triarchale heerschers het land afstroo- pende rooverstammen. Hoe verder de beschaving in Palestina voortdringt, des te meer trekken ook de Bedoeïen zich in de woestijn terug, om ten slotte óf zelf het zwervend leven vaarwel te steund door corset of gipsverband rechtop konden houden. De wervels bleven bewegelijk en drukten op het ruggemerg. Langzamerhand irad in verreweg de meeste gevallen ver lamming in. De nieuwe geneesmetho de van Prof. Tietze bestaat in het splyten van de wervels der wer velkolom. Een overeenkomstig stuk been uit het scheenbeen zette de chi rurg dan in* de opening der zieke wervel. In de voorgekomen gevallen waren de resultaten, onverschillig of 't borst- of ruggewervels waren, uitste kend. Het been en vleesch genas vrij spoedig en thans kunnen de oud patiënten weer zonder corset of an deren steun het lichaam rechtop hou den. De medische kroniek heeft nog een succes van Prof. Tietze te boeken. Deze bekwame chirurg heeft de kromme beenen van kinderen, lijdend aan En- gelsche ziekte, normaal weten te ma ken. Reeds vier rachitische kinderen behandelde hij vrij wel volgens het zelfde principe als patiënten aan wer velziekten. Het resultaat van een en ander is des te verblijdender, omdat in geen enkel geval eenige compli catie zich voordeed. —o Het opsporen ran het lek in fietsbanden. In het technische tijdschrift „Pro metheus" vinden we een kiekje van een vernuftig instrumentje. De „defec tief", zooals het heet, moet de lekke plaatsen in fietsbanden opsporen. Het past precies om de ronding van den band, en is verdeeld in vier waaier vormige afdeelingen. Het inwendige is zoodanig ingericht, dat alle buiten gewone luchtstroomingen gevoeld worden en zich aan de oppervlakte afspiegelen. Het gebruik der „detectief" is vrij wat eenvoudiger dan de emmer-water methode. o— Een electrische stemmachine. In het gebouw der volksvertegen woordiging der Vereenigde Staten te Washington zijn onlangs proeven ge nomen met een zeer vernuftig ge bouwde stemmachine. Mocht dit sy steem van stem uitbrengen in zwang komen, waarvoor met den Amerikaanschen geest van „time is money" veel kans bestaat, dan wordt daarmee een groote verandering te weeggebracht. De steminrichting is van dien aard, dat de afgevaardigden, die hun meening hebben uit te bren gen, eenvoudig drukken op een der vier knopjes, bij hun zetel aangebracht, terwijl de voorzitter slechts van een bord de keuze heeft af te lezen. De vier knopjes zeggen hem respectieve lijk ja, neen, aanwezig, blanco. o— Veilig spoorwegverkeer. Hand in hand met voortdurende uitbreiding en verbetering van het internationaal spoorwegnet gaat de arbeid der technici en ingenieurs van alle landen, om het spoorwegverkeer door de uitvinding van allerlei ap- zeggen, en door akkerbouwer te wor den tot een geordend leven over te gaan, öf geheel uit Palestina te ver dwijnen. Anders is de positie van de eigen lijke plattelandsbevolking, de fellachen; meest is deze het slachtoffer van een rijken, almachtigen effendi, den groot grondbezitter, die zijn geheelen stam van zich heeft weten afhankelijk te ma ken en al het land in bezit heeft we ten te krijgen en 't aan hen, die vroe ger zijns gelijken waren, nu tegen zware pacht ter bebouwing afstaat. De fellach bewerkt zijn akker nog met den primitieven, reeds in den bijbelschen tijd gebruikelijk houten ploeg, buit door roofbouw den grond uit en ontneemt daardoor aan den toch al door eeuwen heen verwaarloosden bodem zijn beste krachten. Nu leert hij van de joden op moderner wijze zijn land bebouwen, er is werk voor hem in de groote ko lonies als daglooner, wat voor zijn zoo geringe behoefte reeds een grooten vooruitgang beteekent. Wanneer men van Jaffa naar Jeruzalem spoort, ziet men tal van hofsteden en dorpjes van Arabieren, welke uiterlijk duidelijk de kenteekenen der Europeesche leer school dragen. De Arabier past zich zoo aan de in ontwikkeling veel hoo- ger staande Joden aan, wat een vredig samengaan van beide volkeren sterk bevordert. Ik heb er herhaaldelijk met nadruk op gewezen dat de verhouding tus schen Joden en Arabieren vreedzaam en vriendelijk is nu zou men mij kun nen tegenwerpen, dat het tegendeel paraten en toestellen steeds veiliger te doen en zijn ongelukkea zcoveel mogelijk te voorkomen. Onlangs is nu een ambtenaar der Oostenrijkecbe Spoorwegen, de technicus Karnet te Zcernowitz, met een uitvinding te voorschijn gekomen, die aanspraak kan maken op aller belangstelling. Het is een verbetering der rails- controle. De gebruikelijke hulpmiddelen voor dezen tak van dienst zijn bij h»t toenemende verkeer onvoldoende gebleken. Het feit, dat de geregelde controle van den weg door een amb tenaar zeer kostbaar is en bovendien ook ontoereikend, in onherbergzame streken zelfs onmogelijk, bracht Kar net op de idéé, een machinaal con trole-apparaat te bouwen. Met een dergelijk toestel werd dezer dagen de proef genomen. Het is door één man te hanteeren en zonder onder breking van het geregelde verkeer repareert het alle geringe manke menten. o— Vlaamsch in het vlaamsche land Het volgende, kan voor vele han delaars nuttig zijn De heer M...., sigarenfabrikant te Hasselt had, door tusschenkomst van een reiziger, eene partij sigaren ver kocht en geleverd aan B. herbergier te Schuelen. Deze had de sigaren aan den reiziger betaald. Later daagde heer M...., zijn klant voor de rechtbank en vroeg hem opnieuw betaling van de levering, zich hierop steunende, dat zijne facturen de ge drukte melding dragendat geene betalingen geldig zijn dan tegen zijn handteekening. De rechtbank heeft dezen eiscb afgewezen en den aanlegger veroor deeld tot de kosten Het vonnis zegt, dat uit de omstandigheden der zaak voortspruit, dat B. in de meening verkeerde dat hij aan den reiziger van M de sigaren mocht betalen, die hij bij hem gekocht haddat noch de verweerder, noch de reiziger de Fransche taal machtig zijn, en dus de melding in die taal op de factu ren gezet, door hem niet kon ver staan worden dat het de fout van den aanlegger is, zoo de verweerder de verkoopvoorwaarden niet heeft gevolgd Dat hij deze in de gebrui kelijke taal van de streek hadde moeten aanduiden. Hieruit blijkt dan, dat al de han delaars van het vlaamsche land ver plicht zijn hunne facturen en han delspapieren in het vlaamsch op te stellen op gevaar van nietig-verkla- ring. 't Is maar recht. waar schijnt te zijn in het zeer be langrijke vraagstuk van den joodschen arbeid. In den jongsten tijd is de joodsche wereld in Palestina sterk door dit vraagstuk in beweging ge bracht. Het komt er op neer dat de joodsche arbeiders die zuiver uit joodsch-nationaal enthusiasme naar Palestina kwamen, somtijds niet spoe dig genoeg werk konden vinden, door dat een deel der kolonisten liever den goedkooperen Arabischen daglooner namen. Als reactie hierop ontstond de eisch van den „joodschen arbeid", Joden zouden alleen Joden op hun hoe ven mogen laten werken. De joodsche instituten brachten dit principe ook meerendeels in praktijk. Voor deze is trouwens dit beginsel volkomen juist zij dienen ter bevordering der joodsche kolonisatie en hebben derhalve den plicht nationale overwegingen te plaat sen boven de eng-financieele, daar zij Palestina de taak te vervullen hebben welke in Europeesch-ingerichte staten de ministeries van Landbouw en Nij verheid vervullen. Tegenover een deel der kolonisten is deze - eisch echter onbillijk, daar het vaak den kleineren kolonist onmogelijk is zonder het ge bruik van de goedkoopste arbeids krachten in zijn onderhoud te voorzien. Daarom alleen al is de eisch, hoe be grijpelijk hij ook moge zijn, in zijn vollen omvang onmogelijk uitvoerbaar. Wordt vervolgd. Wilh. Loeb. (Uit het Handelsblad,

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 6