Een geneesmiddel dan de indruk gewekt bij gelegenheid van een Koninklijk bezoek? Uit be leefdheid, uit nieuwsgierigheid, uit be rekening, toont men zijn vriendelijkst gezicht, versiert men huis en straat, men doet dit om te geven een bewijs van gastvrijheid, maar bewijst dit, dat de ontvangen en geëerde gast een deel uitmaakt van hart en verstand van den gastheer, dat is hier van de bevolking Is dit laatste het geval, dan moet het bezoek nog blijven na werken, maar bleef dit bezoek nog na werken enkele dagen na het koninklijk bezoek? Wij weten niet hoe het in Oostburg is geweest, maar in Hulst was het bezoek reeds den volgenden dag vergeten. Voor wat nog het koninklijk bezoek betreftde koningin, bij het bezoek van een der plaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen, merkte op, dat bij den burgemeester in huis wel te zien wa ren de portretten van de koninklijke fa milie van België maar niets van de koninklijke familie van Nederland, reden waarom deze burgemeester geen lintje had gekregen. Het beleefd en eerbiedig en gastvrij ontvangen van de koningin en gevolg is dus niet het bewijs, waarop zich beroept de heer A. Hans. De heer Hans geeft een tweede re den aan voor de niet-Belgischgezind- heid van de bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze tweede reden is, dat de ZeeuwschViaming, evenals de Fransch- Vlaming, zich hooger gevoelt in wel vaart en ontwikkeling dan de Belgi sche Vlaming. Deze tweede reden is in zooverre waar, maar hoe komt het, dat de Bel gische Vlaming in welvaart en onU wikkeling de mindere is Eenvoudig om deze reden, dat de politiek van Nederland en Frankrijk, om Vlaande ren te dooden in zijne ontwikkeling, hebben afgenomen den kop (Zeeuwsch- Vlaanderen) en de beenen (Fransch- Vlaanderen), waardoor alleen over bleef een romp zonder leven. En dan, in Zeeuwsch-Vlaanderen liggen de vrucht bare poldergronden tot aan of slechts weinig tot over de Belgische grens, waar begint zandgrond of mager bouwland. Deze politiek is geweest een volks misdaad, deze volksmisdaad doet zich nog steeds gevoelen in hare gevolgen, en deze gevolgen worden door den schrijver A. Hans (zou dit zijn de be kende heer Hans van Rotterdam door zijn tweede reden erkend. Als De Volkswil sprak over de Ne- derlandsche politiek jegens Vlaande ren, dan besprak zij de volksmisdaad, bekroond door het tractaat van 1648, begaan in naam van den godsdienst, doch in werkelijkheid ten bate van de handelsafgunst der Noord-Nederland- sche koopsteden, verlangde ter wille van die afgunst te vernietigen den handel en den zeehandel van de Vlaamsche koopsteden Brugge, Gent en Antwerpen, tot welk einde in dat tractaat werd opgenomen het artikel, dat de Schelde zelve en de toegangen tot de Schelde voor Vlaanderen werd afgesloten. En als De Volkswil dan vroeg en vraagt herstel wegens die volksmisdaad, dat deed en doet zij dit ter wille van het Recht, en opdat op Nederland, dat wil zijn de bakermat van het Internationaal Recht, niet toe passelijk meer zal zijn het woord der Schrift, wijzende op de huichelarij doe naar hunne woorden, maar niet hunne werken. Wil men weten, hoe hét eigentlijk zit met het Belgisch- of Nederlandsch- gezind zijn van Zeeuwsch-Vlaanderen De bevolking is noch het een noch het ander, zij denkt roch aan het een noch aan het ander, het is haar vol maakt onverschillig. Maar wel weet zij dat, als Vlaanderen zich kon uitbrei den tot de Schelde, dus tot de natuur lijke grens, dit èn geheel Vlaanderen èn geheel Zeeland zou zijn tot zegen en tot welvaart. Weet de heer Hans wat handelsrei zigers zeggen die uit Holland komen om in Zeeuwsch-Vlaanderen zaken te doen Zij zeggen Nederland moet dit deel over de Schelde maar aan België geven, want het hoort er bij. En ieder zal dit zeggen, die de kaart be kijkt en niet fanatiek maar recht zinnig is. Geboortecij fersin Frankrijk. In de „Defense médicale schrijft dr. D a u c h e z over de uitkomst van een onderzoek betreffende de geboorte cijfers in Frankrijk. Door trouw te blijven aan hun geloof en zeden aldus dr. Dauchez worden de Katholieken bewaard van de zeden- ontaarding. „Ons onderzoek duurde drie jaren, onze becijfering betrof de burgerklasse, de vrije beroepen en den gezeten handelsstand. Het bleek, dat in werklieden-kringen het neo-malthu- sianisme meer en meer ingang vindt. De geboortecijfers per g zin werden ons verschaft door 25 co/respo'.denten in 25 departementen. Zij betroffen 1200 gezinnen, 600 geloovig en 600 niet- geloovig. De katholièke gezinnen telden 3719 kinderen, de niet-geloovige 1641. Aldus kan Frankrijk verwachten," schrijft dr. Dauchez, „dat de- Ka tholieken het land zoowel in gods dienstig, maatschappelijk als politiek opzicht zullen herstellen." Wij maken hierbij deze opmerking. Een oude vriendin van ons van veel ondervinding zegt altijdhet kwaad vergaat en het goed blijft bestaan. Echter vinden wij de speculatie op het door een hooger geboortecijfer aangroeien van de katholieke bevol king boven de vrijdenkersbevolking zeer bedenkelijk, omdat deze speculatie ligt in de lijn van het speculeeren op de ondeugd ten bate van de deugd, en dergelijke speculatie is niet katho liek. Dan nog vergeet men er bij, dat, voor wat Frankrijk betreft, de vrijden kersbevolking van heden in het tegen woordige of in het vorige geslacht ook katholiek was. En ten slotte, de ka tholieke weergeboorte van Frankrijk, die wij verwachten ondanks allen schijn, moet niet worden gezocht in dergelijke onkatholieke verwachtingen, maar in het terugkeeren der kerkelijke overheden tot de erkenning, dat een leven naar de geboden Gods eerder katholiek is dan een leven van katho liek belijden doch zonder het leven naar die geboden. In het nitt erkennen van deze nuchtere waarheid heeft ge legen de grootste oorzaak van den af val in Frankrijk van den katholieken godsdienst. dat alle voorkomende ziekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmid del gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f0,75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende borstbenauwd- heid en borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0,65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTIL LES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f0,80. Proefflacons f 0,30. KINA KOORTSDROPPEN van Apo theker Boom zijn gemaakt van de zui vere kinabast en zijn doordat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, 'binnenkoorts, malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f 0,60. LAXEERPILLEN van Apoth. Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPAST1LLES van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voortkomende ziekten en de pastilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2,00. HOESTSIROOP van Apoth. Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet de hoest spoedig bedaren. Prijs per flacon f 0,70. AAMBEIENZALF van Apoth. Boom geneest spoedig uit- en inwendige aam beien, blinde en bloedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en ver krijgbaar in de meeste Apotheken en drogistenwinkels. Waar niet verkrijg baar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door Firma A. H. Boom te Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. De staking te Zaandam Over de staking in het houtbedrijf te Zaandam schrijft de heer H(arms) in het antirevolutionaire orgaan „Het Weekblad" het volgende „Zaandam roept om het einde." Was het eerst de vraag om een o.i. zeer billijke loonsverhoging, thans schijnt de sociale strijd in Zaandam een nieuw stadium inge treden. Na het gebeurde der laatste dagen kan door de niet-Christelijke georganiseerde arbeiders moeilijk meer ontkend worden, dat het nu ook publiek gaat om de macht in het bedrijf. Als men werkwilligen op zoodanige wijze gaat „overtuigen" van het verkeerde om den arbeid te hervatten, dat de een bijv. den vol genden dag, zenuwziek, te bed ligt en een ander den nacht gewapend opzit, uit vrees voor molestatie, dan bewijzen zulke daden genoeg Daden die hoe kan het anders een niet geringe wijziging brengen in de sympathieën der Zaandamsche bur gerij. Men beluistere maar de ge sprekken op straat. Voor onze in staking zijnde of wil men uitgesloten Christe lijke arbeiders is het een moeilijk positie. Zij veroordeelen onvoorwaardelijk het stellen van de machtsquaestie Zij hebben herhaaldelijk getracht, door onderhandeling den bedrijfsvrede weer te herstelllen. En zouden ook zonder twijfel resultaat gehad heb ben zij het minder dan men ge hoopt had indien ze ook thans niet, terwille van de machtsquaestie, tegenover de „roode" bonden moes ten deelen in eenzelfde lot't geen uit tactifch oogpunt mag verdedigd worden, maar inderdaad een onbil lijke en onrechtvaardige houding is. En dagelijks wordt de ramp over onze gemeente grooter. Uit moreel en materieel oogpunt Wat zal er van de onderlinge ver houding van patroon en arbeider in de naaste toekomst moeten terecht komen bij de huidige postitie En van de ver houdingen van arbeider en midden stander, die hunkert naar het einde ook al uit financieel belaDg Vooral als de stakingsnaweeën zich ook in het winterhalfjaar voorzetten. Ook ons gemeentelijk budget roept om het einde. Hoeveel duizenden guldens haven gelden zouden nu reeds minder dan anders ontvangen zijn En hoeveel duizenden zal de inkomstenbelasting een volgend jaar minder opbrengen, gezien de ouizettende verliezen ge leden door patroons, middenstander en werkman Ongedacht nog de stijgende uitgaven ten laste van het Burgerlijk Armbestuur. Hoevelen zullen straks werkloos zijn stel al er worden geen rancuneraaatre- gelen genomen wegens het zich niet onmiddellijk herstellen van het bedrijf? Hoelang zal het houtbedrijf noodig hebben om z'n vorige positie weer in te nemen want hoever is de industrie in deze wekenlange sta king achteruit gegaan, niet het minst ook tot schade van den werkgever En dat alles in dezen tijd, nu Zaandam's fioancieën een crisis door maken, zooals nooit te voren. „Zaandam verlangt na ïr het einde. EEi\S, 1HAAR NOOIT MEER. Baas Harmen van de Veluw Zat taam'lijk goed er bij Bij Barneveld daar lagen Zijn gronden bunders hei. Geen schaapskooi in den omtrek Zoo netjes en zoo hoog En hij kreeg, dat was 't mooiste, Zijn schaapjes op het droog Toen Harmen kwam te scheiden Van al zijn have en goed. Vererfd' het op twee zonen, Hem 't allernaast in 't bloed. Die hadden ras besloten 't Moest blijven zoo als 't was Hun scheen, het goed te deelen Kwam geenszins hier te pas. 't Ging goed, doch op een morgen Wou Woutertje het vee Den rechterkant op drijven, Toen Jaap het linksaf dee. Zoo ging 't verscheiden malen En kon 't niet langer gaan Dan liever 't vee maar deelen, Dat stond hen beter aan Ze deelden al de schapen, Behalve 't laatste beest! Ach, da" maar niet hun aantal Oneven waar' geweest. Jaap wou dat diertje slachten Ze lusten bei graag vleesch, „Dat zijn niet mijn gedachten," Zei Wouter, die 't afwees! „Ik wil het beest gaan scheren En voeg de daad bij 't woord „Van die helft kun j'afblijve," Zei Jaap, daar die mij hoort 1 Zoo wordt 't schaap half geschoren, Geschoren aan één zij Toen nam Jaap 't bij de ooren En bracht 't weer in de wei. De broeders gingen slapen Doch kwamen vroeg uit 't bed Om 't zaakje uit te maken Elk had zich schrap gezet Zeg Jaap, hoe moet het verder Toch met dat schaapje gaan Dat dienen w'uit te maken Die zaak moet van de baan. Ze gingen naar de weide En zagen, hoe het schaap In 't water lag, op zijde, Lagen voor goed in slaap. „Nou, dat 's aan jou te wijten," Sprak Wouter bits tot Jaap „Hadt g'ook je helft geschoren, Dan leefde nog hel schaap I 't Heeft 't evenwicht verloren, Toen 't drinken wou in 't land, Daar d'eene zij veel zwaarder Was dan de ande're kant." „Dan had je 't moeten slachten Waarom was j'ook zoo stijf. Wie scheert ook in zoo'n koude Een schaap de wol van 't lijf De zaak kwam voor den rechter, Ze zeiden „Heer, beslis, Wie van ons, Jaap of Wouter, Van 't onheil oorzaak is.... De rechter sprak„hoort mannen, Dat is iets van belang, Doch ik zal 't wel berechten Weest daarvoor maar niet bang „Had 't schaapje eerst geschoren „En dadelijk geslacht Dan had ge niets verloren, Hebt ge dat wel bedacht? „O Ja," zoo spraken beiden. „Dat 's duidelijk, zoo waar 1" „Welnu, sprak toen de rechter, Dan zijn we heel gauw klaar 1" Pelt voor 't geding de waarde Van 't schaap hier samen neer Licht komt ge dan zoo spoedig Niet voor den rechter weer! Kruiningen. J. ten Napel. Ei Seine berichten. Door notaris van Dalsum te Hulst is op de Poldersche kreek te Zaamslag een watermolen geplaatst, teneinde deze kreek droog te maken en even tueel voor bebouwing geschikt te maken. Ter Neuz. Ct. In 's Gravenhage is staking van het trampersoneel. Voortdurend vernemen wij met ge noegen, dat de vele wetenschappe'ijke nieuwtjes, die de Volkswil dikwijls bevat, zeer gewaardeerd worden, en men toch tot het besluit komt, dat ze nuttiger zijn dan het straatnieuws der andere bladen. Pastoor Jongeneeten van Stoppeldijk zal op de katholieke meeting voor drankbestrijding te Hulst spreken over de propaganda door eigen voorbeeld. Overleden is Jhr. Rulle, vice-presi dent van den Raad van State. Wij hebben voor indruk gekregen dat het met de innerlijke onttakeling van de Fransche militaire kracht, on danks den uiterlijken schijn van het tegendeel, gaat als indertijd handelde Gustaaf Adolf bij zijn werken tot ver nietiging van zijne vriendin Maagden burg. Wij krijgen dien indruk, in ver band met wat ons reeds van vroeger bekend was, door het lezen van de Reutertelegrammen, opgenomen onder Uit den Franschen Senaat. De ziel, welke door wederwaardig heden geoefend wordt, gelijkt op die rivieren, welke tusschen de rotsen en keisteenen heenslroomen, en wier wa teren het zoelst en het helderst zijn." (H. Vine, a Paulo). Voor kapitein James Cook, den ont dekker van Australië, is in Londen een standbeeld opgericht. Volgens handelsgegevens beginnen de nog niet zoovele jaren in exploitatie zijnde kolenmijnen in China kolossale hoeveelheden te leveren. Dit moet op den duur leiden tot een groote Chi- neesche industrie die het overwicht van Europa kan doen verminderen en zelfs overvleugelen. Men heeft opgemerkt dat, waar schijnlijk tengevolge van de afwate ringbuizen in de rivier, in den zee stroom beneden Bremen, reusachtige hoeveelheden dierlijk plankton daarin aanwezig is. Dit dierlijk plankton maakt onschadelijk het uitgeloosde stadsvuil, het is zelf weder voedsel voordevis- schen, en de visschen zijn weder voed sel voor den mensch. Een bewijs, hoe zeer in de natuur alles een wissel werking is tot nut van het algemeen. Een gerust geweten kan veel ver dragen, doch een kwaad geweten wordt door een kleinigheid verontrust. De haat van het Heiligdom en van de officieele politieke katholieken tegen de het recht en de waarheid willende katho lieken is, hoewel gericht tegen hunnen persoon, in den grond niet gericht tegen hun willen en doen noch tegen hun persoon, maar wegens het door hun willen en doen spreken tot het geweten van de dienaren in het Hei ligdom en van de politiekers, welk ge weten vermaant en hen daardoor ver ontrust in hun rustig doen van tegen het recht en tegen de waarheid. Hooge modehakken zijn zeer scha delijk voor de gezondheid. Als eenige voorbeelden van onpro fijtelijke uitgaven van Belgische staats gelden noemt het Kamerlid Fonteijn ln de Volkseeuw deze uitgaven voor de koninklijke paleizen te Brussel en Laeken ruim 21 millioen, den kunst berg te Brussel ruim 20 millioen, het Justitiepaleis te Brussel ruim 38 mil lioen, kosten van het bezoek bij den ko ning van den Shab van Perzië ruim 21 duizend, prachtgebouwen 1908 45'/2 millioen, begrafeniskosten van Leopold I ruim 270 duizend, van het konings kind ruim 68 duizend, feesten der 50 jarige qnafhankelijkheid ruim 6 en een half millioen, feesten der 75 jarige Onafhankelijkheid ruim 3 millioen, be grafeniskosten van Leopold 11 ruim 42 duizend. Alles franken. Wij meenen te weten, dat het be drag van dergelijke onprofijtelijke uit gaven uit de staatskas in Nederland niet zoo is, Water drinken is gezond, en vooral het geregeld dagelijksch gebruik. Gaf vroeger eens een armmeesterin de kerk zijne gezindheid te kennen jegens notaris van Dalsum door stel selmatig dezen over te slaan bij het rondgaan in de kerk voor de collecte, r.u heeft de vrome kerkmeester Henri Maer'.ens gemeend ook op deze wijze tot in de kerk zijne gezindheid te moeten doen blijken. Tot hoever de vroomheid al kan gaan. Maandag op de Veemarkt te Hulst geen aanvoer. De gemeenteraad van Antwerpen weigerde met links tegen rechts het gevraagde subsidie voor een standbeeld voor wijlen staatsminister Beernaert. Het Handelsblad van Antwerpen fioemt deze weigering een schandaal. Terwijl in den tijd die voorafging de Fransche Revolutie de vorstelijke Hoven bijna zonder uitzondering waren voorbeelden van zedeloosheid voor het volk, zoo zijn in het heden bijna aile regeerende vorstelijke families voor beelden van goede zedelijke huisge zinnen. Moet reeds dit kleine fjit niet een zaak van nadenken zijn voorde zoo genaamde christelijke politiekers, om te overwegen, of de leuze van Tegen de Revolutie het Evangelie wel juist is? Op 7 Augustus wordt herdacht het 100 jaar geleden herstel van de Jesui- tenorde. Het kenmerk van deze is niet het koorgebed, het strenge openbare vasten, het kenmerkend kloosterkleed, maar het apostolisch leven van Jezus zelf. Deze orde telde in 1913 aan pa ters, scholastieken en broeders 16,715 leden.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 2