EEN 10NE11II Marktberichten» Advertentiën. derden Maandag Kinderschoenen ZATERDAG 20II1914 men die wetgeving tegen de Joden I ook op andere naamlooze vennoot- schappen uit te breiden. En in Kief zullen slechts maatschappijen grond bezit buiten de stad mogen hebben, zoo zij geen Joden in hun bestuur hebben, daar volgens de wetgeving op de „gedwongen verblijfplaatsen" de Joden geen recht hebben op het land te wonen of er grondbezit te hebben. Het is ongelooflijk dat zulke be palingen kunnen worden gemaakt en zulke voorstellen kunnen worden ge daan. Maar het bericht wordt uit 1 etersburg aan de „Berl. Börsen- Courier" gezonden. En in Rusland is alles mogelijk. Yooral als het geldt de Joden te treffen o De kracht der golven. In een lezing voor het Royal Insti tution te Londen over moderne sche pen, vestigde de bekende scheepsin- genieur John Lyle de aandacht op het feit, dat golven van de halve lengte van het schip en een hoogte van een twintigste van de lengte van het schip, op het schip zelf een druk uitoefenen, die niet sterker is dan die van vlak water. Doch wanneer de golven even lang of misschien anderhalf maal zoo lang zijn als het schip, dan is de druk aanmerkelijk grooter. Zelden zijn gol ven langer dan 500 voet. Hieruit blijkt, dat een modern zeekasteel van een 900 voet lengte, zooals de „Aqui- tania", veel minder door den druk der golven heeft te lijden dan een schip van -niet meer dan 500 voet lengte. o Eeu merkwaardig eeuwfeest. Een merkwaardig jubilé meldt men ons uit Ierland. Het Jezuïeten-College Clongowes vierde zijn 100 jarig be staan, een kranig stuk, als men be denkt, dat dit jaar ook juist het eeuw feest is der herstelde Sociëteit. Van de 1800 oud-studenten, die to- 't feest werden uitgenoodigd, waren 600 aan wezig. Onder hen was ook de groote nationalistiche leider John Red mond. Welken invloed zijn opvoe ding op hem gehad heeft, verhaalde de groote staatsman zelf aan de gas ten „Ik weet, dat ik hier door woord en voorbeeld de ware lessen leerde van waarheid, ridderlijkheid en man nelijkheid. Ik leerde hier voorspoed aan te nemen zonder aanmatiging, en nederlaag zonder ontmoediging. Hier leerde ik de les, dat de hoogste plicht van een man in elke omstandigheid hier in bestaat, dat hij eerlijk zijn plicht doet, en ik geloof, dat dit op zich zelf reeds een veredelende opvoeding was. Ik ben trotsch en dankbaat te vernemen, dat dit nog steeds de traditie is in het Clongowes van heden." Tijd. o— Onder zee. Het geheim en de stilte, waarin de bewoners der diepten van den Oceaan tot dusverre leefden, zijn ontsluierd door de biologisten. Dr. A u r e 1 i o G a s p a r i s, professor aan de uni versiteit te Napels, heeft een toestel bedacht om van de oppervlakte af de wonderen te observeeren, welke zich afspelen in diepte. Hij heeft het toe stel ihalassiascope" (zeekijker) ge noemd. De waarnemer zit in een drij vende hut, welke zich in alle richtin gen kan verplaatsen. In den bodem der hut bevindt zich een groote lens van 30 centimeter doorsnee, voorzien van een photographisch toestel. De thalassiascope verplaatst zich en door eene vernuftige combinatie van lenzen, is men toeschouwer van de onder- zeesche wereld, wier phantasma's en onwezenlijkheden beschreven wor den als wonderbaar en looverachtig. o Pantserschip of onderzeeër. De merkwaardige brief in de „Ti mes" van den Engelschen vice-admi- raal Sir Percy Scott, den man die door zijn schietmethode de gevechtswaarde der Britsche marine aanmerkelijk heeft opgevoerd, heeft natuurlijk ook in Fransche marine-kringen de aandacht getrokken. Zoowel „Temps" als „Journal des Débats" houden zich thans met de quaestie bez«g en komen beide tot de conclusie, dat de bewering van den Engelschen admiraalde onderzeeër met zijn torpedovuur maakt het slag schip met zijn zware artillerie waar deloos, wel wat té ver gaat. Het laatste blad merkt op, dat ve len zich ongetwijfeld zullen laten ver leiden om in te stemmen met Sir Percy's conclusie al was het alleen maar om der kosten wille. Bij de ver- I schijning van de torpedo ging het evenzoode school van admiraal Aube decreteerde de verdere onbruik- 1 baarheid van het pantserschip. Toen de onderzeeër ten tooneele kwam, voorspelde men, dat dit wapen de doodsteek zou zijn voor den zeeoorlog. En het noodlottig gevolg was, dat men den aanbouw der Fransche marine staakte. Van het tactische probleem maakte men een politieke quaestie de torpedo was republikeinsch evenals nu, op het terrein der landsverdediging, het streven om zijn kracht te zoeken in de reserves het pantserschip reactionair, evenals het driejarig kazerneverblijf. Millioenen zijn uitgegeven voor tor- pedoboot-fiottiljes, maar dan voor zware eskaders, doch onze marine is er niet krachtiger door geworden. Beide bladen meenen, dat, moge ook de onderzeeër met zijn torpedo's een uiterst gevaarlijke vijand zijn voor de slagschepen, Sir Percy één zaak vergeet, n.l. dat de marine niet alleen ten doel heeft de vijandelijke zeemacht te vernietigen, maar ook en dat is zeker niet haar minste taak om mede te werken aan het scheppen van de mogelijkheid, om het gevechtsdoel te land te bereiken, en daartoe is vaak noodig het doen landen van een strijd macht. Hoe willen onderzeeërs een landing voorbereiden zonder zwaar geschut, om kustbatterijen tot zwijgen te bren gen De „Temps" wijst er o.a. nog op, dat de onderzeeër zoo niet blind, dan toch myoop is. De admiraal wil dat tekort aan gezicht wel aanvullen met aeroplanes, maar, een vliegtuig heeft een groot schip noodig als steunpunt. En dit vaartuig kan dan ook niet geheel ongewapend zijnhet moet geschut aan boord hebben. De onder zeeër zelf kan het kanon niet ontbe ren voor zijn verdediging tijdens de vaart aan de oppervlakte. Beide bladen komen tot de slotsom, dat de combinatie van onderzeeër en torpedovuur niet beteekent de ver dwijning van het kanon, maar alleen een evolutie noodig zal maken in den bouw van het pantserschip. o Een reozeakaars t#r eere van Pierpont Morgan's nagedachtenis. Onlangs is op Long Island, de grootste kaars ter wereld vervaardigd, deze zal ter eere van de nagedachte nis van den millionair Pierpont Mor gan branden. De Italiaansche congre gatie der kerk van Onze Lieve Vrouwe van Karmel heeft voor dit doel 1500 dollar gegeven, als een bewijs van dankbaarheid der Italianen, voor wie Pierpont Morgan veel gedaan heeft. De reuzenkaars, die in het Vaticaan een plaats zal vinden, mag slechts op Allerzielen branden. Op deze wijze zal zij honderden jaren kunnen duren. Als de kaars altijd brandde, zou zij negen jaar branden. 1,5 maand is er aan gewerkt, geen wonder, de kaars is 5 M. hoog en weegt 360 pond, de doorsnede bedraagt aan den voet 45 c.M. en van boven 15 cM. Zij is ge heel uit welriekende bijenwas vervaar digd, die speciaal voor dit doel uit Italië is 'aangevoerd. De pit werd te Nürnberg volgens een geheime met hode gefabriceerd. De reuzenkaars is met hautrelief-werk en met kleine gou den blaadjes versierd, die meer dan 300 dollar kosten. Morgan's portret, omgeven door een krans van zijn lie velingsbloemen, de Amerikaansche „Beauty-rozen", is in olieverf op de kaars geschilderd. —o Draadlooze mistsigualen. Het tijdschrift „Wireless World", uitgegeven door de Marconi-My., maakt melding van een interessante nieuwe uitvinding, die wel instaat schijnt, de kans op vreeselijke catastrofen, als nu onlangs met de „Empress of Ierland" passeerde, belangrijk geringer te ma ken. Het is een draadloos mistsignaai. Sedert eenigen tijd hebben deskundi gen proeven in de practijk genomen met dit apparaat welks signalen tof op grooten afstand opgemerkt kunnen worden. Het draadloos telegrafie-ap- paraat is verbonden met een acetyleen- kanon, dat genoeg gasvoorraad bevat, om 400 uur lang elke minuut drie bliksemsignalen en drie knallen af te geven, tezamen dus 70.000 signalen, en dit zonder opnieuw te zijn gela den. De moeilijkheid bestond tot dus ver hierin, te verhinderen, dat de sig naal-kanonnen door de draadlooze berichten van passeerende schepen in werking zouden worden gebracht. Dit gevaar is nu echter overwonnen. Een dergelijk apparaat voor mistsignalen in dienst der spoorwegen is eveneens uitgewerkt en naar alle waarschijn- lijkheid, zal het in de plaats treden van het systeem, dat tot nog toe ge- bruikt werd. o— Ecu nieuwe veerdienst tusscben Zweden en Rusland. Het verkeer is in Noord-Europa zoo toegenomen, dat men het aantal veer- booten, die Scandinavische landen met het overige Europa verbinden, wil uit breiden. Vooral in Zweden houdt men zich met deze kwestie bezig en men is van plan een nieuwe verbinding tusschen Zweden aan den eenen kant en Rusland en Finland aan den an deren kant te maken. Het uitgangspunt zal de Zweedsche plaats Kapelleskar zijn, die uit ee.n scheepvaart-oogpunt het gunstigst gelegen is. Men wil booten van 13000 ton bouwen, die 150 waggons goederen aan boord kun nen nemen. Ongetwijfeld zal dit den handel ten goede komen. o Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 31 faillis sementen tegen 35 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. - o— Het Kerst-eiland. Ongeveer drie breedte-graden ten Zuiden van Java duikfuit de diepten van den Indischen Oceaan een stijl, nauwelijks 20 K.M. lang eiland op, dat voor het eerst genoemd werd met den naam Moni op de kaart van on zen landgenoot Goos. Steeds weer trachtte men op het eiland den voet te zetten, doch pas in de laatste ja ren van de vorige eeuw heeft men op aandringen van G. Murrays het eiland beter onderzocht. De hoogste verhe venheid in het westen van het eiland is 335 M hoog een kleinere, die bijna uitsluitend uit fosforzuurkalk bestond, bereikt een hoogte van 275 M. Waar schijnlijk zijn dit versteende guano- beddingen. Steeds waait een Zuid oostenwind over de weelderige bos- schen. Het klimaat is kostelijk. Er leven slechts vijf zoogdiersoorten op het eiland een spitsmuis-, twee rat ten- en twee vleermuisfamilies. Dui ven, uilen en andere vogelsoorten ge nieten er in rijke variatie van de over vloedige natuur. Het interessantst is de op kokosnoten terende krab, die niet alleen zelf de bast weet te ope nen, doch ze bovendien zelf van on der de palm vandaan haalt. Soms ook klautert hij langs den stam omhoog. Pas sedert betrekkelijk korten lijd wordt het eiland bewoond door menschen. Spoedig echter is er een bloeiende kolonie ontstaan. o— De nieuwe vloot. Naar „De Fakkel" uit goede bron verneemt, zal binnenkort door de re geering bij de Staten-Generaal een voorstel aanhangig worden gemaakt om over te gaan tot den bouw van 4 slagschepen, elk groot 24000 ton met een snelheid van 22 mijl, en voorts tot den aanbouw van de noodige tor pedobooten, torpedojagers en onder- zeeëers. De bedoeling zou dan voor zitten om van dit matriaal een geheel te maken als eskader en later met den aanbouw van een tweede eskader de nieuwe vloot te voltooien. Uit het Indische mijnwezen meent men de kosten grootendeels te kun nen putten. o— Goeden raad. „Ziet Adèle er in balmasqué-co- stuum niet verrukkelijk uit „Zeker, ik heb haar geraden altijd een masker te dragen. Het Vrije Woord voor Abonnés. o— Kijkjes uit het Raadsverslag van de Volkswil te Hulst Yan 11 Juni 1.1. door CONTROLUS. Gelukkig begint de Volkswil haar lezers te vergasten op een meer uitge breid verslag, zoodat we met de hee- ren van den Raad een beetje beter kennis kunnen maken. In de andere bladen werd van Dalsum zijn stem zooveel mogelijk gesmoord, maar dat is nu uit. In de eerste p'aats iets over het re quest van den stoker van het gasfa briek Sturm. Van Dalsum wilde het in het open baar behandelen, de Voorzitter niet. Wie heeft nu hier gelijk? Mij dunkt dat zoo iets zeker in het openbaar zou moeten worden behandeld, want de volksmond is nu niet tevreden en spreekt nog altijd zijn afkeuring uit, omdat de stQker met twee veldwach ters van de fabriek verwijderd is, zon-' der de ware oorzaak er van te kennen. Dat ware ook beter geweest voor den chef-gasmeester, want die wordt zoo doende niet als een braaf boontje be schouwd. Ten tweede wordt er voor de zoo- veelste maal weer maar eens een lee ning aangegaan en wordt de schuld der gemeente Hulst vergroot met een bagatelletje van ƒ37.000 (zegge zeven en dertig duizend gulden). Hoe groot de schuld nu is weet ik niet zeker te zeggen, maar dat zal niet ver van de ƒ150.000 zijn, en dit voor een gemeente van een ruim 3000 zielen van kleine burgers zonder han del en nijverheid kan nog al. Wanneer het waar,, is dat dat de ge meente op ƒ2125 komt per jaar, dan zou de gemeente in 35 jaar tijds be talen 35 maal ƒ2125 is ƒ74375, dus ruim tweemaal het bedrag. Moeten we dan van Dalsum niet gelijk geven, wanneer hij zegt dat ei met zoo'n bedrag niet in eens moet omgesprongen worden, en eerst eens toe te zien waar verbetering hoogst noodig is. Het is. nu eenmaal gebeurd, we zullen eens zien of de nieuwe kei en ook gebruikt worden in de arme roenschenwijken waar de verbetering van straten zeker het hoogst noodig is. Ten derde hebben we het verzoek van het Comité van de Onafhankelijk heidsfeesten te Hulst om het tekort van 389,23 te dekken door de ge meente. Waar zijn nu die grootschreeuwers die op het Vliegfeest gezegd hebben „Wij zullen het volgende jaar eens feest vieren dat wat anders zal zijn, en waar het op geen f 1000 aankomt." Is dat nu niet belachelijk Het Comité van het Vliegfeest, dat heelemaal uit burgers bestond, heeft de gemeente heelemaal niet lastig gevallen en hun tekort zonder morren zelve gedekt, en dan durft het Onafhankelijkheids-Co mité, dat allemaal uit rijke menschen bestond nog aankloppen bij het ge meentebestuur om hun te kort door arme menschen te helpen betalen Zie, daar heeft de meerderheid van den Raad nu eens goed aan gedaan door ze driemaal een neus te geven. Het spreekwoord zegtEen ezel stoot zich geen tweemaal aan denzelfden steen. Het onafhankelijkheidscomité driemaal. Wat wil dat nu zeggen Geachte le zers, vul zelf eens in. Hulde aan de Raadsleden van Dal sum en Fricot dat door hun toedoen de meerderheid er tegen was. Ze zul len, hoop ik, er wel van kunnen sla pen al zijn ze nu ten heele gedwaald. Ten vierde ben ik maar blijde dat Cortvriendt nu verzekerd zal zijn tegen de koude. Niet alleen hij, maar ook zijn vrouw en kindertjes. De Raad kan niet genoeg doen voor de veldwach ters, want dat zijn de mannen die de orde moeten bewaren en daar hangt veel van af. Ook toonen ze voor hun meerderen veel respect te hebben, en zijn ze op straat zeer beleefd. Of nu dhr. Paepe' altijd een vrien delijk gezicht van Cortvriendt zal krij gen, dat weet ik niet. Met de wetenschap dat onze secre taris zijn uitstapje gedaan heeft zon der verlof en de hoop dat we het volgende jaar zullen weten in welke straten wij wandelen, sluit ik mijn epistel. o— S HEER ABTSKERKE. Midden, tusschen grazig weiland, Bouwland, slooten diep en breed, Ligt een klein, verscholen dorpje Dat men 's-Heer Abtskerke heet. Maar hoè klein het ook moog' wezen, En hoè weinig ook vermaard, Toch zal 't altijd voor mij blijven 't Dierbaarst' plekje, hier op aard Want, daar werd ik eens geboren, Daar zag ik het levenslicht, Dadr ben 'k groot en sterk geworden, Was ik vrij van eiken plicht. O, nog zie ik in gedachten Mij weer zitten, in de school, Bezig, met mijn les te leeren Of te maken, pret en jool. 'k Zie mij loopen, stoeien, spelen, Met mijn makkers, groot en klein, 't Zij door 't veld of in de weide, 't Zij op straat of op het plein. 'k Zie mij op den toren klimmen, Gretig blikken in het rond Over welige landouwen Pronkjuweels van Zeelands' grond. 'k Zie mij ied'ren Zondagmorgen Bij het vredig klokgeklank, 't Kleine kerkje binnentreden Brengend, Gode lof en dank. 'k 'Zie mij dan weer huiswaarts keeren Naar de stille boerderij, Waar ik o zoo gaarne toefde En ik leefde vrij en blij. 'k Zie mij dwalen langs de wegen, 'k Zie mij bezig op het land, Badend, mij in warme luchten Door den heeten zonnebrand. 'k Zie mij staan bij 't stille dorpje Luist'rend, naar der voog'len lied, Of naar 't zacht gesuis der winden Door de blad'ren of in 't riet Wees gegroet, gij 's-Heer Abtskerke, Dierbaar plekje mijner jeugd, Aan u zal ik blijven denken, Beid' in droefheid en in vreugd. Woudbloempje o— Mijnheer de Redacteur! De Bisschop van 's Bosch verbiedt de padvindersbeweging, en U vraagt daarop „Waarom men dan ook niet het kampeeren aan de miliciens ver biedt". Ik ben van gedachte dat men dat als zijnde wetten niet durft, ter wijl de padvinderij maar een vereeni- ging is, en dat dus wel durft. Wat voor de padvinders geldt, geldt op Godsdienstig gebied ook voor het le ger, en Gods wetten gaan boven Staats wetten. Maar is dit verbod dan ook niet ge richt tegen de militie onder bedekte termen Wij nemen aan dat de Bisschop zoover niet gedacht heeft, toen hij dit verbod uitvaardigde, en het hem alleen te doen was, om R.K. jongelingen af te scheiden van id. Protestantsche, maar hieruit blijkt alweer dat het "niets anders is dan baasspelerij. Wel zou men het goed vinden dat Prot. jonge lingen zich onder een R.K. Patronaat aaneensloten, en zoo zieltjes won. Madoera. O f o e i. Hulst, 15 Juni. Per 100 K.G. Tarwe f 10,00 a f 10,25, Rogge f 7,00 a f 7,50, Wintergerst f 8,75 a f 9,00, Zomergerst f 0,00 a f 0,00. Haver f 8,50 a f 8,50, Erwten f 11,00 a f 11,00, Paardeboo- nen f 0,00 a f 0,00 Duivenboonen f 00,00 a f 00,00 Witteboonen f 13,00 a f 14, Bruineboonen f 00,00 a f00,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 00,00 a f 00,00, Aardappels f4,00 a f5.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Boter per kilo f 1,05 tot f 0,00. Eieren per 26 stuks f0,90. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.776 f47.80. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen straat te Hulst zal ge opend zijn op den van iedere maand van één tot twee uur. Haast IIHaast II Ontvangen een partij prachtige tanaf M,00 per paar bij J. DE SMET-LAGET. Slation - - - - - HULST. De Notaris H. A. VAN DALSUM te Hulst, zal op des namiddags om 5 uur ter herberge van ALPHONS BUYS te C 1 i n g e, voor A. ARGITS-buys (vroeger wed. van Dorselaer) publiek verkoopen eigen grond, gelegen te Clinge in den kom van het dorp, tegenover de gemeenteschool, nu bewoond door de echteleden BUYS, gemerkt wijk B no. 258, groot 7 aren 90 centiaren (53 roe). Aanvaarding en betaling 1 Septem ber 1914.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3