De Volkswil BIJVOEGSEL van van 13 Juni 1914. OOGSTBEBICHTEN. DUITSCHLAND. Stand van bet frait tn Daltscliland. Aan het officieele bericht van 23 Mei 1914, uitgegeven door de „Land- wjrtschaftskammer" voor de provincie Saksen, betreffende de „stand van het fruit in de provincie Saksen en het Hertogdom Anhalt", is het volgende ontleend. De bloei der vruchtboomen heeft in de eerste dagen van Mei van nacht vorsten te lijden gehad. Die nachtvor sten liepen echter, wat de gestreng heid betreft, plaatselijk zeer uiteen. Zoo werd bv. bij Sangerhausen 6o C. genoteerdbij Halle 4o C. en bij Diemitz, slechts een half uur van Halle verwijderd, 2o C. In verband daarmede is natuurlijk ook de ver oorzaakte schade ook zeer verschillend. Op grond van 191 ingekomen be richten komt de „Landwirtschaftskam- mer" dan tot de conclusie, dat de verwachtingen zijneen vrij slechte oogst van walnoten en kweeperen een bevredigende oogst, van pruimen, kwets en peren en een goede oogst van arbrikozen, perziken, kersen, ap pelen, kruisbessen, aalbessen, frambo zen en aardbeien. Zij teekent hierbij echter aan, dat een deel der berichten reeds vóór de nachtvorsten binnen kwam, zoodat het zeer wel mogelijk is, dat, vooral van sommige fruitsoor- ten, de vooruitzichten in werkelijk heid thans heel wat minder gunstig zijn dan boven is meegedeeld. Met het oog daarop worden nieuwe be richten doorbedoelde „Landwirtschafts- kammer" ingewonnen. In hetzelfde bericht komen ook me- dedeelingen voor uit enkele cultuur centra van bovengenoemd gebied, als mede uit eenige andere deelen van het Duitsche Rijk. Het volgende is daaruit overgenomen. B r u n s w ij k 20 Mei. De aardbeien hebben goed gebloeid. Rhabarber is bijna onverkoopbaar, doordat er te veel van aangeplant is en de asperges en de kruisbessen de prijzen te veel drukken. Er worden thans buitenge woon veel boonen gelegd. Brumby, bij Kalbe a.d. Saaie 10 Mei. De eerste scheuten der vroe gere aardappels zijn afgevroren. Ook zijn de meeste reeds uiteengezette augurken doodgevrorenze zijn reeds grootendeels weer door nieuwe ver vangen. De uien staan tot dusver goed, dank zij den regen in de eerste week van April. Schwanebeck (ten noorden van Halberstad) 20 Mei. Meikersen dragen zeer rijk, de vruchten zijn reeds zoo groot als een erwt. Gravensteiner appels hebben sinds 1910 niet zoo rijk gebloeid als dit jaar en dragen reeds veel goed gezette vruchten. T i 11 e d a (ten zuidwesten van Sangerhausen) 18 Mei. Veel rupsen. Bijna alle vruchtsoorten beloven een middelmatigen oogst. Aardbeien vooral hebben van nachtvorsten geleden. In het tijdschrift „Rome" deelt de redacteur, ae heer Thomson, den tekst mede van het integraal-katholieke programma, dat onlangs door cenige aanzienlijke en geleerde katholieken te Rome is opgesteld en verschenen is in de „Cahiers Romains". Het Handelsblad ontleent aan dat stuk het volgende Wij zijn integrale Roomsch-Katho- lieken. Zooals het woord aanduidt, aanvaardt de integrale Roomsch-Kat- holiek algeheel (intégralement) de leer, de tucht, de aanwijzingen van den Hei ligen Stoel en al hun rechtmatige ge volgtrekkingen voor den eenling en voor de samenleving. Hij is „pauselijk", „clericaal", anti-modernistisch, anti liberaal, anti-sectarisch. Dus is hij ge heel anti-revolutionnair, omdat hij te genstander is, niet alleen van de Ja- cobijnsche revolutie en van het sec- tarisch radicalisme, maar evenzeer van het godsdienstig en sociaal liberalisme. Het spreekt volkomen vanzelf, dat men door te zeggen „integraal Roomsch- Kathoiiek" niet beoogt op eenigerlei wijze den authent»eken en roemvollen Langensalza (op de grens van Saksen en Thüringen) 20 Mei. Abri kozen en kersen staan goedkwetsen zullen er niet veel komen. Peren goed, appels beloven ook beter te zullen worden dan het vorige jaar. Beezendorf (ten noorden van de spoorlijn LehrteStendaal) 19 Mei. Door nachtvorsten hebben alle fruit- soorten zeer geleden, zoodat de voor uitzichten slechts matig zijn. Veel last van schadelijke insecten. Bozen 19 Mei. In Duitsch Zuid- Tirol staan de cultures er zeer mooi voor. De eerste kersen zijn reeds aan de markt. P e 11 a u (Stiermarken). De vroeg- bloeiende appels zijn zeer goed ge zet de laatbloeiende appels hebben veel schade van den snuitkever onder vonden. Peren, pruimen, arbrikozen en perziken beloven een goeden oogst hier en daar heeft de vorst nogal eenige schade aangericht. B h 1 (Baden), In de omgeving van Bühl, het grootste cultuurcentrum van Zuid-Duitschland, belooft de aardbei enoogst zeer groot te worden. De oogst wordt op 500.000 Kg. geschat. De vruchten beginnen reeds te kleu ren. De kersen beloven eene ruim bevredigende opbrengst. De eerste kersen zijn reeds tegen 25 cent per halve Kg. verkocht. Ook de andere steenvruchten zijn goed gezet. Nacht vorsten hebben weinig schade gedaan. In Wurtemberg zijn de voor uitzichten van den appeloogst gunstig de vorst heeft slechts op zeer enkele plaatsen schade aangericht. Peren hebben deels sterk geruid. De kersen- oogst valt niet zoo rijk uit als men eerst gedacht hader wordt veel ge klaagd over insectenschade. De aal- en kruisbessen en aardbeien beloven een zeer goeden oogst. (Mededeeling van den Directie van den Landbouw.) o NEDENLAND. Stand ran het kleinfrait op 20 Mei 1914. Het onderstaande bericht betreffende den stand van het klein- fruit op 20 Mei 1914 is, met mede werking der Rijkstuinbouwleeraren, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw. Uit tal van plaatsen wordt gemeld, dat nachtvorsten aan het over het al gemeen zeer veel belovend fruit veel schade hebben berokkend. Vooral in Limburg is die schade van veel be- teekenis, hoewel op de heuvels min der dan in de dalen. Hier en daar begon de droogte ook reeds nadeelige gevolgen te vertoonen en werd vooral in Zeeland sterk naar regen verlangd. Daar wordt tevens veel geklaagd ovér schade, die de luizen in de bessen veroorzaken. Ook elders treden reeds insecten plagen op. In het Westland en in de Bangert hebben de roode en de witte aalbessen van de spruitkevers te lij titel van „Roomsch-Katholiek te wij zigen. Het woord „integraal" beduidt alleen „algeheel (intégralement) Roomsch-Katholiek", dat wil zeggen ten volle en kortweg Roomsch-Katho liek, zonder de toevoegingen of de beperkingen, welke (ook buiten de bedoeling van hen, die ze gebruiken) beantwoorden zoowel aan de uitdruk kingen „liberaal-katholiek" „sociaal katholiek" en dergelijke, als aan de daad van hen, die in theorie of in praktijk trachten te beperken de toe passing van de rechten der Kerk en van de plichten van den Kathöliek in het godsdienstige en sociale leven. Wij strijden voor het beginsel en voor de feitelijkheid van het gezag, van de overlevering en van de gods dienstige en sociale orde in den Kat holieken zin dier woorden en in lo gische afleidingen ervan. Wij beschouwen als wonden in het lichaam der Kerk den geest en de werkelijkheid van het zoogenaamde Katholieke liberalisme en der zooge naamde Katholieke democratie, even zeer als het intellectueele en practische modernisme, radicaal of gematigd, met de uitvloeisels ervan. In de practische vraag van de kat denin de provincie Groningen zijn opjvelélplaatsen de kruisbessen aan getast door de larven van de bessen- bladwesp in de Krimpenerwaard heeft de bessenbastaardrups schade veroor zaakt, maar is het gelukt, door de rupsen geregeld af te zoeken, de plaag te bestrijden. Kersen. In de Over- en de Neder- Betuwe is de stand vrij goedin Limburg en oostelijk Noord-Brabant vrij slechtin het oosten van Zuid- Beveland matigelders overal vrij- goed. Roode en witte aalbessen. De stand is matig in het Westland, de Streek, de Bangert, het Rijk van Nijmegen en in het midden en noor den van Limburgvrij goed in het noorden van Zuid-Beveland, het zui den van Limburg, op IJselmonde, in Gelderland ten Noorden van den Rijn en in Overijsel. Overal elders is de stand goed of zeer goed. Zwarteaalbessen. In het noorden van Zuid-Beveland is de stand matig tot goed, in het oosten slecht tot matig, in de Over-Betuwe vrij slecht; in het Rijk van Nijmegen slecht; in oostelijk Noord-Brabant slecht tot vrij slechtin het noorden en midden van Limburg, alsmede op Overflakkee en bij Leeuwarden matig; in de Beemster, de Bangert, de Streek, het Westland, de Neder-Betuwe, het zuiden van Limburg, Gelderland ten noorden van den Rijn, Overijsel en in 't zuidwesten der provincie Utrecht vrij goed overal elders goed of zeer goed. Kruisbessen. De stand der kruisbessen is zeer uiteenloopend. Hij is goed in de Over-Betuwe, de Bom- melerwaard, het midden en westelijk deel van Noord-Brabant, het zuiden en noorden van Zuid-Beveland, op Oud-Beijeriand, IJselmonde, in de Vijfheerenlanden, de Dordtsche en Zwijndrechtsche Waard, bij Berlikum, Zandeweer, Loppersum, Eenum en Leermens; slecht in het Westland en het oostelijk deel van Noord-Brabant matig in de Neder-Betuwe, het zuid westen van Utrecht, het Rijk van Nij megen, de Beemster, de Overflakkee, in Gelderland ten noorden van den Rijn, Overijsel en Leeuwardenvrij slecht in het zuiden en midden van Limburg; vrij goed in de Streek, de Bangert, het Land van Maas en Waal, Groningen en Windschoten zeer goed op Walcheren, het oosten van Zuid- Beveland, Zeeuwsch-Viaanderen, de Krimpenerwaard, de omgeving der stad Utrecht en bij Drachten. Framboozen. De stand is goed in het midden en het westen van Noord-Brabant, het Rijk van Nijmegen, de provincie Utrecht, het zuiden en midden van Limburg, het Westland, de Dordtsche en Zwijndrechtsche Waard, bij Drachten en Leeuwarden vrij goed in het Land van Maas en Waal, het oosten van Noorden-Brabant, in Gelderland ten noorden van den Rijn, Overijsel, bij Groningen, Lop persum, Eenum en Leermens en op IJselmonde; vrij slecht in het noorden van Limburg in de Krimpenerwaard matig in de Vijfheerenlanden. (Medeeling van de Directie van den Landbouw). —o GROOT-BRITANNIE. Oogst Fooruitzicbteu in Engeland en Schotland. In den loop der maand Mei zijn de vooruitzichten van den oogst in Engeland en Schotland er niet op verbeterd. Wel is er in de eerste dagen van Mei in de meeste districten regen gevallen, maar on holieke tucht, vereeren en volgen wij de Bisschoppen, door den Heiligen Geest aangesteld om de Kerk Gods te bestieren onder leiding en onder het toezicht van den Plaatsbekleeder van Christus, met wien wij willen zijn, vóór en niettegenstaande alles. De natuur der Katholieke Kerk leert ons, en haar geschiedenis bevestigt het ons, dat de Heilige Stoel het le venscentrum is van het Katholicisme daardoor is ook, in zeker opzicht en vooral ingevolge bepaalde omstandig heden de oogenblikkelijke houding van den Heiligen Stoel de resultante van den godsdienstigen en socialen toestand. Aldus begrijpen wij ten volle, hoe Rome somtijds kan zwijgen en afwachten, ten gevolge juist van den toestand, zooals die zich op dat oogen- blik voordoet. In dergelijke gevallen zullen wij ons wel hoeden er een voorwendsel in te vinden, om werkloos te blijven ten overstaan van de ram pen en gevaren van den toestand. Zoo dra wij in ieder geval de werkelijk heid begrepen hebben en op zekere (süre) wijze hebben vastgesteld, han delen wij zoo goed mogelijk om die rampen en die gevaren af te weren, altijd en overal volgens den wil en het middellijk daarna trad weder eene droge periode in, die duurde tot 23 Mei. In den avond van 22 Mei en de beide daarop volgende dagen waren donderbuien vrij algemeen, en hoe wel door de hardheid van den bodein het eerste regenwater meestal weg vloeide zonder aan den bodem veel goed te doen, was de regen algemeen welkom en heeft vooral aan de gras- en weilanden veel goed gedaan. De onmiddellijk gevolgde koude noorden- en noord oostenwind, ge paard met nachtvorsten, die vooral op 26 Mei zeer ernstig waren, heeft zeer veel schade gedaan aan vruchten en vroegere aardappelen. In het bekende Eveshamdistrict zijn, derhalve op en kele beschutte plaatsen, aardappelen, aardbeien en boontjes voor een groot gedeelte bevroren. De pruimen, hoe wel iets minder, hebben ook zeer ge leden en veel schade is toegebracht aan de tomaten in het vrije veld. In sommige velden is drie kwart van de boontjes verwoest. Alleen als spoedig meer warmte en regen komt, kan van den pruimenoogst nog een deel te rechtkomen. Men vreest, dat de schade aan de vroege aardappelen vrij alge meen isalleen van het westen van Schotland zijn de berichten gunstiger. Volgens berichten uit de graafschap pen Shropshire, Staffordshire, Somer set, Nottinghamshire zijn aldaar de aardappelen nagenoeg geheel ver woest. De andere gewassen hebben in min dere mate geleden, hoewel ook deze belangrijk achteruitgezet zijn. De laatste weerberichten beioven meer warmte, maar niet veel regen. (Mededeeling van den Rijks- landbouwconsulent Dr. Van Rijn te Londen. Ken corruptiezaalije in Spanje. O De correspondent van het Han delsblad in Barcelona vertelt da volgende geschiedenis, door den Ma- drileeuschen „Simplicissimus4, de „Mentidero" aan het licht gebracht. In Barcelona bestaat een water leidingmaatschappij met een kapitaal van 29 millioen peseta*, die voor de dure noodzakelijkheid stond nieuwe buizen te moeten aanleggen en die het daarom gewenscht achtte haar heele hebben en houden te verkoo pt aan de stad. Ze kreeg het klaar om de revolutionaire en andere idea listische partijen in den gemeente raad voor zich te winnen en een raadsbesluit te laten nemen waarbij de maatschappij overgenomen werd voor 75 millioen Met de speling van 46 millioen, op die manier ver kregen, kan men in Spanje veel doen en dat deed men dan ook, zoo goed, dat, niettegenstaande de kring van geneesheeren van Barcelona, na analyse van binuen- en buitenland- sche chemisten en bacteriologen, het water bepaald gevaarlijk voor de volksgezondheid verklaarden, geen enkele courant in Madrid van die klacht der geneesheeren melding maakte. Want het raadsbesluit moest nog goedgekeurd worden door den go- bernador-civil van Barcelona en door verlangen van den Paus. Bij onze waarneming en in onze ac tie plaatsen wij ons vooral op het „Katholieke", dat wil zeggen alge- meene standpunt, hetzij in den tijd, over de verschillende oogenblikken der geschiedenis, hetzij in de ruimte, over alle landen. Wij weten, dat in de oo genblikkelijke en plaatselijke gebeur lijkheden altijd ligt, ten minste in den grond, de eeuwen- en wereldworsteling tusschen de beide groote organische machten aan de éé.ne zijde de eenige Kerk Gods, de Roomsch-Katholieke, aan de andere de tegenstanders van buiten en van binnen. Die van buiten (de Joolsch-magonnieke secten en hun rechtsireeksche bondgenooten) zijn in handen van de centrale macht van de sectedie van binnen (modernisten, demo-liberale Katholieken, etc.) dienen haar tot bewust of onbewust werk tuig tot doorsijpeling en tot ontbinding onder de Katholieken. Wij bestrijden de secte van binnen en die van buiten, altijd, overal en onder alle vormen, met alle eerlijke en geschikte middelen. In de personen der sectarissen van binnen en van bui ten, en in de personen hunner hand langers bestrijden wij alleen de con ti e regeering te Madrid en het was zaak om al wie invloed kon uitoe fenen en al wie niet mocht protes teeren, zoolang stil te houden tot alles goedgekeurd was en de 75 millioen binnen waren. Nu bleek het bedoelde stuk reed3 door den, inmiddels afgetreden go- bernadorcivil, geteekeud te zijn, doch, toen deze dat hoorde, snelde hij naar Barcelona en bleek zijn handteeke- ning gestempeld te zijn en deze stem pel buiten zijn weten op het stuk gezet In Barcelona verwekte dit nieuwe schrik in de huishoudens, waar men slechts op den afloop dezer geschie denis wachtte om een paar automo bielen aan te schaffen en veront waardiging bij die, waar men aan niets anders denkt dan aan de steeds hooger wordende belastingen Doch het vreemde was, dat men in Ma drid, waar men toch zoo graag alle slechts van Barcelona vertelt, abso luut niets scheen gehoord ot verno men te hebben en de heele zaak doodzweeg. Zelfs toen de „Montidero" de heele knoeierij in kleuren en geu ren verteld had en tot zelfs de bedragen genoemd had die maandelijks aan de journalisten uitbelaald werden (2000 aan de één, 3000 aan de ander en tot zelfs 10 000 aan heel invloedrijkebleven de couranten in Madrid zwijgen, behalve de Cor respondent", B C.", „El De- bate" en de Universo" al de cou ranten totbehoorend aan de mach tige trust hadden het bericht bliik- baar zelfs niet eens gezien, evenmin als de republikeinsche en radicale organen „Die Spaanscbe pers, die volgens den minister van binnenlandsche zaken achter alle geheimen komt en alles afluistert, had sedert April van verleden jaar, niets gehoord van de 46 millioen, die men aan de heeren der Barceloneesche waterleiding schenken wilde voor water, dat „schadelijk voor de gezondheid" ver klaard was, en zoo iets is zelfs meer dan een jaar geheim gebleven, ten minste noch in de Cortes noch in de pers besproken De zaak is thans ontdektde brieven van den gobernador zijn ge publiceerd, niemand, niemand twij felt meer aan deze oplichterij, die slechts wat grooter is dan zoovele andere en waaraan blijkbaar wat meer menschen meegewerkt hebben of dachten te verdienen. Een aüder land zou opv/iegen, zou verantwoordelijkheden willen zien vaststellen, schuldigen zien straffen, .zou anders zelf gerechtigheid trach ten uit te oefenen. Maar in Spanje werkt voor die volkswoede de vei ligheidsklep en in de honderden stier circussen van Spanje stijgt 's Zon dagsmiddags in het gebrul en ge schreeuw dier honderdduizenden al de opgekropte woede en opgewon- crete verwerkelijking van de secte, van haar leven, van haar actie, van haar plannen. Dat wenschen wij te doen zonder wrok jegens onze afgedwaalde broeders, evengoed als zonder zwak heid en zonder eenige dubbelzinnig heid, zooals een goed soldaat op het slagveld de personen behandelt die onder het vijandig vaan dienen, hun helpers en medeplichtigen. Wij zijn ten volle teg^n iedere poging om te vermin deren, op de tweede plaats te zetten, of stelselmatig te verbergen de pause lijke eiscben in de Romeinsche Qua- eslie, om den socialen invloed van het Pausdom te ontwijken of het laïcisme te doen heerschen voor de onverzettelijke handhaving van de Romeinsche Quaestie volgens de rechten en de aanwijzigingen van den Heiligen Stoel, en vóór een onaf gebroken krachtsinspanning met het doel om zooveel mogelijk het sociale leven onder den wettigen en welda- digen invloed van het Pausdom en, in het algemeen, van de Katholieke Kerk te brengen! Wi] zijn tegen het interconfessiona- lisme, het neutralisme en aodsdienstig minimisme in de organisatie en de

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 5