.re rag. Een woonliuis, met erf Opeokre Verkoopiog. ATTENTIE Van alles wat. De Tijd. Marktberichten. Advertentiën. W e e n er kon ij 11 en, derden Maandag F.J.AMXAANSE EN 19111911 ai ZATERDAG 20 JÖNI1911 imUlu M lUlll, St. John of Quebec Wilt ge zeker zijn dat Uw tarwebloem ONYERVALSCHT is, ell NIET GEBLEEKT, wilt ge in Uw brood de zuivere smaak van Zeeuwsch tarwemeel proeven VRAAGT DAN OWEN II tnnnnmi» Hiermede steunt ge bovendien de Ne- derlandsche Industrie. teraatf uit tegen Donderdag om 10 üür, terwijl zijn politieke vrome vriend deken Brouwers in de kerk afkondigt dat, al is Sacramentsdag geen Zondag meer, de diensten in de kerk toch zullen zijn als op Zondag, dusom 10 uur kon de Hoogmis nog niet uit zijn. Zondag onder de preek geslapen Men beweert in Hulst, dat deken Brouwers zeer beschaamd is wegens de steeds meer uitkomende eigenaar dige vroomheid zijner beste goed- katholieke vrienden. Men zou het hem kunnen vragen of deze bewering al of niet juist is. In de Staatscourant worden zij, die tot een ambt worden benoemd, bv. notaris, burgemeester, dijkgraaf, gene raal, enz. genoemd gewoon weg bij den naam, zonder zelfs „heer". Maar als men onder kerknieuws leest, dan leest men van „heeren" theologanten, (studentjes), hoogeerwaarden (boeren- pastoors), enz. Men komt alzoo tot de conclusiedat er meer hoogmoed is onder de eerwaarden dan onder de leeken, maar 't kan ook komen door de vleierij van de vrome kranten. Het laatste modebericht uit Parijs is,.... om zich niet naar de mode te kleeden, maar dat ieder draagt wat haar het beste staat. Kortzichtigheid. Pe jongste proeven over de oor zaak van kortzichtigheid hebben aangetoond, dat een verkeerde li chaamshouding in de meeste geval len schuld heeft. Men meent vaak, dat de gewoonte, de dingen dicht naar het oog te brengen, de oorzaak van deze kwaal is. Ten onrechte echter. Wanneer romp en hoofd bij den arbeid te sterk naar voren wor den gebogen, valt het oog naar voren. De stralen van oog tot werk zijn niet alle even lang. Op enkele plaat sen moet zich het oog te veel in spannen. Het oog ontwikkelt zich ongelijk en de oogappel neemt een anderen vorm aan. Deze theorie, afkomstig van de bekende oogheel kundige Dr, G. Lewinsohn, wordt o a. gesteund door ervaringen, opge daan bij proeven op dieren. Enkel en alleen door een gedwongen ge bogen houding wist men apen kort zichtig te maken. Wil men dus kort zichtigheid bestrijden, dan lette men in de eerste plaats op een goede li chaamshouding. —o Uit de rechtzaal. De juridische medewerker van het „N. v. d. D. v. N.-I." schreef „Een inlander verschijnt voor den landraad voorzitter en biedt dezen een request aan, waaruit blijkt, dat hij een vordering wenscht in te stellen tegen zijn loerah, ten einde dien lourah te veroordeelen om aan hem te betalen een bedrag van ƒ150. Dat had de loerah daags voor zijn verkiezing ais zoodanig hem beloofd, indien hij tot loerah der dessa zou worden verkozen. De president deelde den man mede, dat het in alle opzichten beter voor hem zou zijn dit request niet in te dienen, omdat vooreerst een derge lijke vordering, zelfs indien de loerah eiecher8 opgave zou bevestigen, niet voor toewijzing vatbaar zou zijn, aangezien de schuldoorzaak eene on zedelijke was. Terwijl verder bij indiening van het request de landraadvoorzitter ver plicht was de zaak in handen der politie te stellen, daar eischer zich door het verkoopen van zijn stem had schuldig gemaakt aan een straf baar feit. Dit alles werd den man door den president enkele malen medegedeeld en toen hij blijk gaf geen geloof te slaan aan de woorden van een „blanda", dien hij blijkbaar niet vertrouwde, werd het hem nog eens door den djaksa herhaald. Tever geefs echter. De man wjlde, dat zijn request werd aaDgenomen en betaalde goedmoedig 7 proces kosten. Als zoo iemand nu over eenigen tijd veroordeeld wordt wegens het verkoopen van zyn stem en zeven gulden armer aan betaalde proces kosten in de boei wordt gestopt, wie is hiervan de schuld Men moet als laDdraadvoorzitter in een dergelijk geval kunnen w e i- geren het request aan te nemen, ten einde den dessaman voor de na- deelige gevolgen, m a 1 g r 1 u i, te kunnen vrijwaren. o Ten zeereis in den tjjd van den Grooten Keurvorst. Wij, in onzen tijd van „Imperators", kunnen ons .geen denkbeeld maken van de moeilijkheden en bezwaren, die vroeger onafscheidelijk aan een zeereis verbonden waren. En als men in aanmerking neemt, dat wij, Neder landers van oudsher een zeevarende natie waren, kan men zich voorstel len, welk een onderneming een zee reis bij andere volkeren, minder zee bevaren, was. Dit blijkt wel uit een reis zeebeschrijving, die onlangs in Duitschland verschenen is. Op het einde der 17de eeuw rustte de Groote Keurvorst, overtuigd van het „navigare necesse est", in vereeniging met de Afrikaansche-Brandenburgsche Com pagnie de fregatten „Chur-Printz" en „Morian" uit onder bevel van majoor Otto Friedich von der Gröben, om aan de kust van Nieuw-Guinea een vesting te bouwen. Reeds de beschrij ving van de uitreis, die in 1682 van Hamburg uit geschiedde, zal menig reiziger, die den Elbemond van af het promenadedek van een Hapagboot gezien heeft, interesseeren „Toen ik te Hamburg aangekomen was, ben ik met mijn mannen op het fregat, „Chur- Printz" gegaan, waarmee ik na enkele dagen in de Deensche vesting Glück- stadt aangekomen ben. Te Glückstadt hebben wij onze schepen volledig uit gerust, en de ankers geheschen en zijn naar Freyburg gezeild, waar wij door tegenwind het anker moesten laten vallen vallen, op goeden wind wachtend, hebben zij daar ettelijke dagen stilgelegen, vervolgens zijn wij naar Kockshaven (dat aan Hamburg toebehoort) vertrokken, waar wij weer met tegenwind langen tijd moesten ankeren. Bijna hadden wij een groot ongeluk gekregen, want toen wij van Kockshaven in zee gingen, verhief zich een sterke wind, die ons nood zaakte, om te keeren en ons bijna op een zandbank bracht. Het is zeer gevaarlijk de Elbe binnen of uit te loopen, als men niet een goeden loods heeft, daar er veel zandbanken in den mond van deze rivier zijn." o— Eigenaardige booten op den Tigris. Herodotus, de bekende Grieksche geschiedschrijver vermeldt in een van zijn reisverhalen de eigenaardige boo ten, die op den Eufraat en Tigris ge bruikt worden. Hij zegt: „De booten, gebruikt door degenen die naar de stad Babyion komen, hebben een ron den vorm en worden van huiden ge maakt. De randen zijn gevormd door wilgentakken. Ze zijn zoo rond als een schild, er is geen verschil tus- schen den kop en den achtersteven. De booten worden voortbewogen door twee riemen. Blijkbaar is het gebied van den Eufraat een conservatief land deze merkwaardige booten worden er nog gevonden en beantwoorden nog volkomen aan de beschrijving van den Griekschen historicus. Zij worden „kufa's" genoemd en op de Tigris worden ze algemeen gebruikt. o— Emigratie-verschijnselen. Door een eigenaardigen loop der dingen beginnen de twee landen ter wereld, die vroeger de meeste immi granten trokken nu het grootste aan tal emigranten uit te zenden naar an dere streken. Men weet, dat duizen den Amerikanen zich sedert eenige jaren in Canada zijn gaan vestigen. In de „Queenslander" te Brisbane (Australië) wordt thans de aandacht gevestigd op een nog vreemder ver schijnsel. In den loop van den winter zijn twee Argentijnen naar Australië getrokken, om daar de vestiging van een Argentijnsche kolonie te bestu- deeren. Zij hebben verschillende di stricten van het Nothern Territory geïnspecteerd, die zij geschikt vonden voor de cultuur van tropische planten volgens het systeem der besproeiing. Aan den Minister van Buitenlandsche Zaken deelden zij hun plan mede, te gen September a.s. met een honderd tal Argentijnen naar Australië te trek ken, om daar de gronden te bewer ken, die het Gouvernement hun zou aanwijzen. De Minister zei daarop zijn medewerking toe. Wie had ooit kun nen denken, dat Argentinië, het land, dat tallooze emigranten tot zich trok, nu zelf in Australië landbouwkolonies zou gaan stichten. —o DUITSCHLAND. Een centrani8leider op den Index. Volgens een mededeeling in de Duitsche bladen is door besluit van de Congregatie het werk van Theo- dor Wacker „Zentrum und kirchliche Autoriatat" op de index geplaatst. De geestelijke raad Th. Wacker, pastoor te Zahringen, is een der meest bekende en geachte centrumleiders, en speelt in Baden in de kerkelijke beweging een groote rol. Dat zijn re devoering, die hij op 15 Februari te Essen hield, en als brochure uitgaf, op den index der verboden boeken is geplaatst, wekt in Baden groote be vreemding. Nog slechts enkele dagen geleden werd Wacker door twee bis schoppen, aartsbisschop Nörber en wijbisschop Knecht te Freiburg ver dedigd. En de wijbisschop, een der meest krachtige strijders voor de ka tholieke kerk, heeft zelfs degenen, die het confessionalisme al te zeer op den voorgrond plaatsen, vijanden der kerk genoemd. En nu wordt hun beschermeling en de leider van het katholieke centrum in Baden door den banvloek der kerk bedreigdzijn werk, waarin hij zijne meeningen over de kerk en het cen trum uiteenzet, wordt door de congre gatie als in strijd met de kerkleer veroordeeld. De „Badische Landesztg." zegt, dat de veroordeeling van dezen centrum leider door den Paus de zwaarste ne derlaag is, die Wacker ooit zou kun nen ondergaan, een nederlaag, die ernstige gevolgen moet hebben voor de Badensche centrumpartij. De inte gralen hebben de zege behaald, niet alleen over Wacker, maar over het geheele centrum, welks krachtigste strijder Wacker was. Dat juist Wac ker op den index wordt geplaatst, is een der zonderlingste toevallen in de wereldgeschiedenis. Het lijfblad van Wacker, de „Badi sche Beobachter", wijst er op, dal slechts enkele theologische meeningen van Wacker de afkeuring van de Con gregatie deden ontstaan, niet de alge- meene politieke inhoud der brochure. Het blad doet uitkomen, dat Wacker's brochure, met de verbeteringen en veranderingen die de Congregatie wenscht, wel opnieuw zal verschijnen, wat dus zeggen wil, dat Wacker zijn meeningen als in strijd met de kerk leer zal beroepen. De brochure van Wacker was een aanval tegen de integralen, wier stre ven ook bij ons door den aartsbis schop van Utrecht is bestreden en veroordeeld. Door de uitspraak der Congregatie, die de brochure van Wacker op den index plaatste, zijn officieel door Rome dus de meeningen en handelingen der integralen, die Wacker veroordeelde, goedgekeurd". En dit kan ook voor het optreden der integralen in ons land van groot belang zijn. Handelsblad, —o Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 22 faillis sementen tegen 28 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o— Naar de „Münchener Neuest. Nachr." meedeelen heeft men te Wiblingen een interessante vondst gedaan. Bij hel af breken van een oud huis ontdekte men aan een der wanden eenige met wit kalk overdekte paneelen, die ten tijde van den beeldenstorm daar verborgen werden en afkomstig waren uit de Munsterkerk te Ulm. De schilderijen behooren tot de gothische school en stellen onderscheidenlijk de „Geboorte" de „Aanbidding der Wijzen," de „Op dracht in den tempel" en de „Dood van Maria" voor. De eigenaar heeft reeds voordeelige aanbiedingen gehad men hoopt de vondst voor het land te behouden. Het Vrije "Woord voor Abonnés. Bespot lel ijk. Mijnheer de Redacteur! Volkswil No. 238 wijst ever. op het verkeerde van de geitenfokkerij te Aar denburg. Toen ik dit las dacht ik aan den vrijmetselaar die zijn hor.d Jezus had genoemd. Dat er in Zeeland lompe menschen zijn weet ik wel uit onder vinding, en het hondje moet een naam hebben, een boer die niet eens weet wie of wat Jeane D'Arc is geweest kan men dat nu juist niet kwalijk nemen, maar een Redacteur die het opneemt, of niet op het verkeerde daarvan wijst. Neem mij niet kwalijk Zeeveraar maar die verdient niet meer dan toegeroe pen te worden (ik zal het wat ver zachten en in een vreemde taal zeg gen) „Asino" en zulke menschen willen dan nog schermen met, geleerdheid, ja dit is nog het belachelijkste. Ik kan er niets aan doen, maar ik laat mijn lever wel eens schudden, (dat is ge zond in de Oost,) als ik aan de arti kels van de Zeever denk, waar ze het hadden over de ritueele moord. B. D. GR. Ongestoord, Altijd voort Vliegt de tijd maar henen, Wat ook gebeur' Men lach' of treur' Ras is hij verdwenen. Nooit blijft hij staan, Steeds voorwaarts gaan. Daarom, gebruik den tijd, Eer hij u ontglipt, En doe, wat gij kunt, Vóór 't avondklokje klipt 1 Want, zooals de tijd voorbij snelt, Zoo snelt ook het leven voort, Wil daarom het leven, leven Steeds te hand'Ien, zoo 't behoort. Als, dan straks het avondklokje, Luiden zal, met held'ren toon, Dan, zult gij het Land begroeten, 't Land, der ruste, o zoo schoon Woudbloempje Hulst, 9 Juni. Per 100 K.G. Tarwe f 10,00 a f 10,25, Rogge 1 7,00 a f 7,50, Wintergerst f 8,75 a f 9,00, Zomergerst 10,00 a f0,00. Haver f8,50 a 18,50, Erwten fll,00 a 111,00, Paardeboo- nen f 0,00 a f 0,00 Duivenboonen f00,00 a f00,00 Witteboonen f 13,00 a 114,—, Bruineboonen f 00,00 a f 00,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 00,00 a f 00,00, Aardappels f 4,00 a f 5.00 Koolzaad per zak van 106 liters f00,00 a f 00,00. Boter per kilo f 1,05 lot f0,00. Eieren per 26 stuks 10,90. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.775 f47.80. *Toor de vele blijken van belang- stelling, ondervonden bij onze 25-jarige echtvereeniging betuigen wij onzen hartelijken dank. P. VERMORKEN, Echtgenoote en Kinderen. Groenendijk, 12 Juni 1914. Te koop: Jonge echte blauwe 4 maanden oud, per stuk a f 1.25 ram men of voedsters. De oude door mij betrokken van het fokslation te Heen- vliet. Aanbevelend, P. J. DESTOMBES Jz. Stoppeldijker Veer. P. S.- Aan gekende Zelandiamannen wordt niet verkocht. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen- straat te Hulst zal ge opend zijn op den van iedere maand van één tot twee uur. Advocaat-Procureur Ie HIÜDELBIRG. is KliKIiiV MAANDAG bi) IEELEIHAI8 te HITST te spreken. De Notarissen J. A. DREGMANS te Axel, en H. A. VAN DALSUM te Hulst zullen ten verzoeke van de erven Maria Anlonia Hamerlinck over leden te Axel, 20 Maart 1914, krachtens verleend Rechterlijk bevelin het Hotel „Hel Gulden Vlies" van dhr. J. ROLFF te Axel des namiddags half 2 ure, verkoopen te Axel, aan den Armendijk, sectie G nummer 2044 groot 92 centiaren, laatst bewoond geweest door erflaatster. Betaling 1 maand na de toewijzing. Aanvaarden bij de betaling, of zoo veel vroeger, als zal worden toege staan. Grondlasten vanaf 1 Januari 1914. Dadelijk daarna aan voormeld woon huis de zich daarin en daarbij bevin dende behoorende tot de nalatenschap Tan genoemde overledene. O De Notaris H. A. VAN DALSUM te Hulst, zal op des namiddags om 5 uur ter herberge van ALPHONS BUYS te C I i n g e, voor A. ARGITS-buys (vroeger wed. van Dorselaer) publiek verkoopen U eigen grond, gelegen te Clinge in den kom van het dorp, tegenover de gemeenteschool, nu bewoond door de echteleden BUYS, gemerkt wijk B no. 258, groot 7 aren 90 centiaren (53 roe). Aanvaarding en betaling 1 Septem ber 1914. Afvaart ROTTERDAM-NEW VORM, Paciffic llailway Afvaart ANTWERPEN. naar CANADA. Het beste geschikt voor landbou wers en arbeiders. Daar zijn nog duizende hectaren grond die op bewerking wachten. Inlichtingen worden door mij gratis verstrekt. Agent S. E. BB JII VCK Stoppeldijk. Uitgaaf door den Boekhandel BELINFANTE te 'sGravenhage: Er is geen tegenstelling tusschen de beginselen van de Fratische Revolutie en die van het Evangelie. Prijs 0.50.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3