laa;$! lijd Jiet^b.^n e#>ige mAnSfihefl- vrienden vereenigingen tot kinderbe scherming opgericht om deze ellende te verzachten. Maar deze organisatie's werken nu nog zeer zwak en de autoriteiten zien de demoralisatie der kinderen met onverschilligheid aan, daar de staat brandewijnmonopolie heeft. O— Internationale geboortecijfers. Dezer dagen is een officieele stati stiek verschenen over de geboorte- en sterftecijfers van alle cultuurstaten ter wereld. Opmerkelijk is, dat overal het geboortecijjer daaltwaar nog een kleine stijging valt waar te nemen, daar is dit hoogstwaarschijnlijk het gevolg van den beteren statistischen dienst. In Europa neemt de vrucht baarheid af van Oost naar West. Het sterftecijfer daalt echter ook in die richting, hetgeen men kan merken in onderstaande statistiek. De linker rij getallen geeft aan het getal geboorten per duizend inwoners voor het jaar 1910. De tweede rij geeft het stcrfte- cijfer in dezelfde verhouding. In de derde rij ziet men het aantal, waar mee de bevolking per dirzend 3& toe genomen in het jaar 1910. Rusland 43,9 28.9 15 Roemenië 42 28,8 13,2 Bulgarije 39,2 23,5 15,7 Servië 38.5 22,1 16,4 Hongarije 35,7 23,6 12,1 Italië 33,3 19,9 13,4 Spanje 33,1 23,4 9,7 Oostenrijk 32,6 23,1 9,5 Pottugal 32,3 19,6 12,7 Duitschland 29.8 16,2 13,6 Nederland 28,6 13,6 15 De. emarken 27,5 12 14,6" Noorwegen 26,1 13.5 12,6 Grcot-Brittanië 25 14 11 Zwitserland 25 15,1 9 Zweden 24,7 14 10.7 België 23,8 '5,2 8,6 Frankrijk 19,6 17,8 1,8 Zooals men ziet is ons land er zeer gunstig aan toe. Het geboortecij fer is weliswaar betrekkelijk laag, doch de toename is, dank zij de geringe sterfte, groot. Voor Frankrijk ziet het er het treurigst uit. —o Uit Mexico. Te Cadix zijn met de stoomboot „Montevideo" tal van Mexicaansche pelgrims aangekomen, om zich naar Rome te begeven en daar den H. Va der te verzoeken, als vredesbemidde- laar in het Mexicaansche cor.fl ct te wilien optreden. Vóór hun vertrek naar Rome verhaalden zij van de onge hoorde wreedheden, waaraan Villa zich heeft schuldig gemaakt. Hij liet o.a. in de nabijheid van Torreon een geestelijke, die hem den roover de kerksieraden niet wilde uitleveren, de rechterhand afhouwen, met de be dreiging ook de linkerhand le zullen afslaan, indien hij binnen acht dagen niet de plaats had aangewezen, waar de kerksieraden verborgen waren. Het getal der door V i 11 a's handlangers geplunderde kerken bedraagt 30. V i 1 la heeft verscheidene personen laten krui mende hartstochtdaarvoor leveren de vele bloedige veeten tusschen naaste bloedverwanten het bewijs. Wraak en wedervergelding roepen een rechts toestand in het leven, waarvan men geen begrip heeft, en vader-, kinder- en broederliefde schijnt men niet te ken ner.. Zelden zal een man om een - ver leden vader, om zijne moed r o; om eenig bloedverwant een ra an vergie ten, en van rouw zal nu hier of daar slechts bij uitzondering een spour ontdekken. Het is in wakheid pijnlijk wanneer men het mede moet aanzien dat een door de pokken aangetast drager midden in het bosch blijft lig gen, zonder dat zijn makkt» zich ver der om hem bekommeren. De man zal misschien nog eemge dagen leven, maar geen loon, zelfs geer- glasparels, zulien een anderen zwarte o erhaltn om den zieke eerngszins 'c verplegen. Men zal hem van eike hui wegjagen als hij kan mag hij zich in ae vrije natuur een dak van takkt- vervaardi gen. Hij zet dan zijn scho'el met koren en met water gevu de k-iebss naast zich neder en wacht af iut hij sterft. Dan is hij een aas voor hysna's en' raven. De zwarte bars" o 1 dik* i] s in. woede uit, en bij zuiKe g-it-g.-; r. den koeit hij die aan ifvttfde en Ie aiooze voorwerpen zonder ond< sein ->i hij is bespottelijk ongeduld.g -orct menigmilen wa- n/h n g - an drift als me zijn zin iet doei. in zijn eigen lanJ verzet zich Is t' g: zij arij- ven daar kan hij aanmatigend hevig zijn, maar in andere sir Ke. u hij zich zoo niet tnog-n gt-urag»De Arabier zegt: „In nun vad rd zij. de zwarten als leeuwen, bij ons ais ,s,teen e,n qudfiti m,a,n f3,e tp/ig laten afsnijden, wijl deze man gezegd nad, dat Villa een bandiet is. Ook generaa' C arranza is geen vriend van Villa, doch deze durft hem voorloopig niet in de wielen rijden. N.B. Aan dezen fijnen sinjeur gene raal Villa wordt door de Amerikaan- sche Regeering de hand boven het hoofd gehouden tegen president Huerta, omdat deze niet wettig heet gekozen te zijn. o— Volksstammen in bijenkorven. In Mesopotamië ziet de reiziger een wonderlijk soort woning gebouwd van klei in den vorm van bijenkorven. Geheele dorpen ziet men op deze wijze gebouwd. Het land heeft weinig boomen en daardoor nagenoeg geen houtook steenen ontbreken en daar om bouwen de inboorlingen hun hui zen van klei, in de zon gebakken. Een dergelijk bijenkorf-dorp is Mosolmeti, niet ver van Aleppo aan den beroem den Bagdadspoorweg. Ieder huis be staat uit verschillende „korven", tame lijk dicht bij elkaar en omringd door een muur van klei. Eén wordt ge bruikt als eigenlijke woning, een paar andere voor het vee en nog andere als schuur, al naar den rijkdom van den eigenaar. o De laatste der Medici. Eenigen tijd geleden deed in de buitenlandsche pers het gerucht de ronde, dat in een kleine voorstad van Antwerpen de vrouw van den „laat- sten" Medici hoogbejaard en in kom mervolle omstandigheden gestorven was. De Itaiiaansche gardekapitein Edoardo de Medici di Ottajano te T tryr; bewijst nu in de C'»rriere della Sera, dar de oude, beroemde Floren- tijnsche familie der Medici nog niet is uitgestorven en in verschillende takken thans nog voorleeft. Hij gaat daarbij tot het Weensche Verdrag van 19 Nov. 1735 terug, waarbij bepaald werd, dat na den dood van den kin- derloozén hertog Johan Gaston van Toskana (uit het huis der Medici,) zijn land aan Hertog Franz *8iephan van Lotharingen, den gemaal van Keizerin Maria Theresia, komen zou als schadeloosstelling voor Elzas- Lotharingen, dat Frankrijk kreeg. Tegen dit verdrag, dat de erfrechten der zijlinie van het huis Medici niet achtte, kwam de vorst van Ottajano in NapHs in ven van 1738 dateerende ooikorde op, die thans nog in het Fiorentijnsch staatsarchief rust Echter natuurlijk zonder veel succes. Een kleinzoon van dezen vorst van Otta jano, Alessandro, was maarschalk on der koning Joachim Murat van Napels en later onder de Bourbons kanselier van beide Siciliën. Van hem stammen de thans nog bloeiende takken van het huis Medici di Ottajano af; aan het hoofd van de eene tak staat de te Napels wonende Vorst Alessandro de Medici, aan het hoofd van de an dere de bovengenoemde kapitein. honden." De vrouwen zijn furiën en in de hoog ste mate wederspannighet is onmo gelijk ze tot zwijgen te brengen, en bij het twisten der mannen schelden zij dapper mede en hitsen hen tegen el kander op zij weenen slechts zelden. De zwarten zijn zoo praatzuchtig en babbelziek, dat zij zelfs den woorden rijker. Arabier vermoeien. „Lange woor den 1" hoort men hem elk oogenblik als verwijt toeroepen. Iri dronkenschap is de Oost-Afrikaan zeer prikkelbaar; hij zet dan de beenen wijd uit elkan der, schreeuwt, slingert met de armen en zwaait met lans, boog en pijlen door de lucht, doen het komt gelukkig bijna nimmer tot bloedvergieten. Bij alle Negers, maar ook bij deze zwarten, is de lust tot vernielen sterk ontwikkeld een slaaf, die iets breekt, zal daarbij on villekeurig beginnen te lachen alsof er moedwil in het spel was. De zwarte geeft zeer veel om zijn eigen leven, maar dat var» een ander, al was het oo<; van een b oedverwant, telt hij niet meer dar. dat van een geit. Bij brand he ft men het in Zanzibar m e m i e:. gezien dat de zwaiten nog hout in het vuur wierpen en vol woeste vreugde dansten en zongen. Bij derge lijke gelegenheden worde i zij dan dO"i' ur Arabic-ren ais honden dood geschoten. Hei huwelijk is eene handelszaak. De man moet een vrouw nemen, om dat hij die r. heeft om 2ich be haaglijk te g- o ie,;, e- ca r .m koopt hij ue -a-'. Du vader wrlangt van h>;m, die het aanzoek doei, zooveel ko. iv', siukken doek of arm- en voet banden van koperdraad, ais deze maar TTHvi's niMuding. Luitenant Ulivi laat weer eens van zich hooren. In Florence, zijn geboor teplaats, zijn dezer dagen proeven ge nomen, blijkbaar met zeer veel succes. Men zal zich herinneren, dat de uit vinding bestond uit een apparaat, dat ultraviolette stralen uitzond en daarmee verborgen zeemijnen en kruitvooraden deed ontbranden. Engelsche marine specialiteiten namen er toen ter tijd proeven mee, die mislukten. Inmiddels heeft Ulivi zijn uitvinding verbeterd en ook een aantal drijvende mijnen ge construeerd, die met isolatoren van ongelijke sterkte waren toegerust. Met deze mijnen werden nu te Florence de verschillende proeven genomen. Admi raal Fornari van de Itaiiaansche ma rine liet vier mijnen in de Arno zinken. De exploisiestof was in gummizakken geborgen, die door een dun weefsel waren omgeven, en het geheel zat in een porseleinen kistjehieromheen een laag asbest, nog versterkt door bijzonder stevig asbest papier, en dit ten slotte in een stalen kist. Ulivi moet deze mijnen op een afstand van 15 knoop tot explosie brengen. Hij maakte zijn taak nog moeilijker door zijn ap paraat op te stellen op den Senario- berg, dus achter Fièsole, zoodat de stad en de heuvelrug van Fièsole nog tusschen hem en den Arno lagen. Toen alles klaar was, kreeg Ulivi een tee- ken, en begon toen zijn arbeid, het geen in een half uur volbracht was alle vier de mijnen sprongen. Bij een tweede experiment liet ad miraal Fornari eenige metalen bommen springen, welke explosiestof alleen hem bekend was. Na een kwartier had Ulivi vanaf zijn verwijderden berg de bom men gevonden. Een verblufte men- schenmassa was er getuige van, dat plotseling uit den Arno hooge water zuilen oprezen. o— Een vorstelijk geschenk. Onlangs heeft de soesoehoenan van Soerakarta van den vader eener Bei- ersche prinses een troonzetel cadeau gekregen. Over dit geschenk schrijft de cor respondent van het „Bat Hbl." nu „De zetel, dien de Soenan kreeg van een Duitsch vorst, vader der prin ses, is een gemeen, echt ieelijk stuk werk. „Toen de Duitschers hier waren te Solo en den Soenan bezochten, liet deze hen niet heen gaan, zonder hen rijkelijk bedacht te hebben met ge schenken. Ieder hunner kreeg een stel krissen van ongeveer f3000 waarde. „En nu is dan het tegengeschenk gearriveerdMet veel herrie, veel te legrammen gewisseld van den Duit- schen consul naar den resident en vice-versa, een drukte of er heel wat voor den dag zou komen. „De zetel, het Duitsche geschenk, is, nogmaals, een Ieelijk, goedkoop, made-in-Germany-prul, een Mey-und- Edlich ding, of bij Wertheim op een uitverkoop ingeslagen, met katoenen franje, waar in de Kraton alles goud is, met verguldsel van 't jaar nul. kan geven daarna behoort de doch ter aan den kooper, bij wien zij met ander vee op gelijke lijn staat. De man kan zijne vrouw verkoopen, een an der man, die haar wegrooft, moet voor haar zooveel betalen als 2ij op de sla venmarkt waard zou zijn. Een huwe lijksgift kent men niet, feestelijkheden bij het vieren van een huwelijk even zoo min er is geen grens gesteld voor de veelwijverij en de hoofdlieden bluf fen op het getal hunner vrouwen. De zwarten zijn begeerig en gulzig, en houden van dikwijls herhaalde en kleine maaltijden om zich meermalen het genot van eten te verschaffen. Zelfs de Kisawaheli's hebben geen uitdruk king voor- ontbijt, middag-, of avond maal. Ook de Oost-Afrikanen kunnen in een geval van nood zich niet met zeer weinig eten behelpen, maar daar entegen verdragen zij geen dorst. Een drager krijgt dagelijks 1 '/5 pond graan dit kan, wanneer hij daarbij eetbare kruiden en wortels voegt, voor ver scheidene dagen dienen, maar geen enkele denkt aan bewaren en sparen. Veel eten ia het hoogste levensdoel, wel te verstaan na de dronkenschap. De zwarte drinkt totdat hij niet meer staan kan, dan legt hij zich te slapen en ais hij de oogen weder open kan doen drinkt hij opnieuw. Drinkgelagen zijn hoogst gewich'ig en gaan vooral het andere. De Neger bezit geen welwillendheid en kent geen etibied of standvastig heid hij heeft ook geen geweten, der halve ook geen andere zorg dan die dat de geest der gedooden hem soms zouden kunnen belasteren. Hij roóft a!s sprak dit van zelve, en bedelt onbe- „Hoe men met zulk een gesch.enk is durven komen aanzetten en er zoo veel poeha over heeft durven maken (aparte receptie van den Duitschen consul, die zich stellig zijn oogen uit zijn hoofd moet hebben geschaamd, toen hij het ding kwam aanbieden), is onbegrijpelijk. Niet dat de Soenan er iets van heeft laten blijken, dat hij 't mirakel van een ding zoo schuw Ieelijk vond, daar is hij als voornaam inlan der veel te beschaafd voor. En hij zal ook wel weten, dat Europeanen over 't algemeen wel gaarne ontvan gen, doch slechts bitter noode geven." —o De Amsterdamsche Blmdenbond. Men echrijft ons uit Amsterdam De vorige week woonden wij een epenbare vergadering van den Am- sterdamschen Blindenbond bij, waar het Kamerlid Gerhard een causerie hield, en waar het Amsterdamsch Studenten-trio eenige muziekstukken ten gehoore gaf. De leden van den Bond zijn voor een groot deel de arm8ten onder de blinden, en het was een aandoenlijk gezicht, de stakkers met hun begeleider te zien binnen komen, Het doel van den Bond is, de blinden te verheffen. Het Bestuur van den Bond, voor de helft uit blinden bestaande, doet alles, om de blinden op een hooger peil te bren gen, hierbij ook lettende op de ma- terieele belangen. Zoo wordt gezorgd, dat de misdeelden niet stil behoeven te zitten. Steeds is er werk voor hen, en dat ook een blind arbeider, die zijn vak verstaat, een nuttig lid in de maatschappij kan zijn, blijkt wel uit de uitgebreide collectie der door de blinden vervaardigde voorwerpen, die op de Internationale Tentoon stelling te Londen zal worden ge- exposeerd. De Bond is een van die typisch- Amsterdamsche vereenigingen. Een liefdadige vereeniging toch kan men den Bond niet noemen Onbewust wellicht wordt bij hen het gevoel van eigenwaarde versterkt. Wij zijn er inmiddels van overtuigd, dat deze blinden-organisatie, zooals wij haar kannen noemen, veel nut zal kun nen stichten. Bureau voor llandelsinlichtingen te Amsterdam. Het Bureau van Handelsinlichtingen te Amsterdam, waarvan zooals men weet, de Koningin-Moeder bescherm vrouwe is, zal 28 dezer zijn tienden jaarvergadering houden. Uit het ons toegezonden verslag blijkt, dat dank zij de krachtige actie van den direc teur, den heer Kamerlingh Onnes, het bureau geregeld vooruit gaat. De winst- schaamd hij is ontzettend gemeen, en als hij niet volkomen dronken is doet hij allerlei slechte dingen. Dit geheel wilde en ruwe leven is vastgeworteld in het volwassen gebrek aan eerbied, hetwelk den Oost-Afrikaan kenteekenthij weet bijna niet wat eerbied, vereering en achting zijn. Zijne maatschappij bestaat uit twee groote afdeelingen, want er zijn slechts hee- ren en slaven maatschappelijk onder scheid en standen kent de zwarte niet en behalve den hoofdman, behandelt hij iedereen als zijn gelijke. Hij treedt in het huis van den eersten den besten vreemdeling binnen zonder zich zelfs te laten aanmeldenmet zijn zonder ling harde blaffende stem spreekt hij steeds zoo luid als mogelijk en is ge lukkig wanneer hij zich zeiven kan hooren spreken. Zijn toespraak gelijkt veel op die van een bevelhebberzijn geheele gedrag is wat ruw en onbe schaamd, en daarmede komt de uit drukking zijner oogen overeen. Hij strekt zijn ongewasschen, met vuile en verscheurde katoenen kleeren of met een geitenvel omhulde leden aanstonds uit op eene huid of zoekt de bes'e plaats in de hut van een vreemdeling op. Op reis ijlt hij snel voorwaarts, om zoo mogelijk de bes'e hut voor zich in beslag te nemen. De leden van eene karavaan mogen in regen en dauw slapen, daar geven de zwarte dragers niets om, als zij zelve maar onder dak zijnhij wendt dan wel eene poging aan om een droog plaatsje voorzich- zelven te verkrijgen, maar de dragers ruimen hun geen plaats in,en blijven liggen. Derhalve zeggen de Arabieren „Diemenschen hebben geen schaamte." en verliesrekening sluit aan een debet- en crediet zijde met ruim 39 000 gul den. Het Bureau int thans aan contri bute bijna 37 000 gulden. Er is een vooróeelig saldo. —o Vat-Duitsch en Tak-Engelgeh. Naar wij vernemen worden tegen 1 September a.s. door de directie van het Bureau tot Publiciteit van Weten schappelijk Nieuws te Amsterdam schriftelijke cursussen georganiseerd in Vak-Duitsch en Vak-Engelsch, die geleid zullen worden door een leeraar M.O. Duitsch en Engelsch en een technoloog. Zoo zal dan eindelijk onzen ambachtslieden en technici de gele genheid worden geboden zich in het Vak-Duitsch en Vak-Engelsch te be kwamen. De cursussen zullen een jaar duren gevorderden zullen een half- jaarschen cursus kunnen volgen. Het lesgeld bedraagt resp. 20 en 10 gul den. o— Een clirlstenTOorbeeld in China. In „la Voix de Notre Dame de Chartres" is het volgende ontleend uit een brief van den missionaris Fré- déric Courtois S. J. „Op Vrijdag 20 Februari 1914 was L o h m a-H o n g bezig zijn courant te lezen. Loh is een uitstekend chris ten van Tongkadou hij is vader van een talrijk gezin, directeur van de Chineesche Tramwegen, bemiddelaar tusschen Fransche en Chineesche amb tenaren etc.hij begint de dag met de H. Mis te hooren en tot de H. Tafel te naderen, en heeft o.a. een hospitaal gesticht, onder bescherming van den H. Joseph, ruimte biedend voor duizend verpleegden. Al die men- schen kan hij onderhouden, geholpen door eenige giften en zijn vast ver trouwen op den H. Joseph. Verder leest hij den catechismus aan de hei denen, hij spant zich in om ook zijn vrienden tot het katholicisme te be- keeren en slaagt er ook dikwijls in. Loh zat nu zijn courant te lezen en zijn aandacht viel op het bericht, dat om twee uur de moordenaar van C h a zou worden terechtgesteld. Het was twaalf uur. Loh telephoneerde aan T s u om hem een auto te zenden en liep intusschen naar het Missiehuis van Tongkadou om een priester. Om kwart over een kwam hij aan de gevangenis. Na veel moeite kwam hij eindelijk bij den rechter en ver kreeg om kwart voor twee toegang tot den gevangene. Loh ging voor hem staan, leerde hem, dat hij een ziel te verliezen had, dat er een God bestaat, dat zijn misdaad verfoeilijk is, maar de Goddelijke barmhartigheid onbegrensd, dat Jesus Christus, de tweede persoon der H. Drievuldigheid, gestorven is aan het kruis... En vóór het noodlottig uur viel de boosdoener op de knieën, vroeg vergeving aan God en aan de men- schen, werd gedoopt en om twee uur klonk een salvo en de ziel ging over naar- de gewesten van den zaligen Goeden Moordenaar." Hunne in de hoogste mate indringende nieuwsgierigheid wordt zeer lastig de vreemdeling kan zich daar bijna niet tegen beveiligen, hij moet zich die laten welgevallen. Zij komen mijlen ver om hem te bekijken, lichten het voor hangsel van de tent op om er in te zien en gedragen zich onbeschaamd. Leegloopende vrouwen, knapen en meisjes gaan onderweg soms uren ver met eene karavaan mede. In betrekking tot het verstand is deze zwarte geheel onvruchtbaar, ruw, en volkomen onvatbaar voor alles wat vooruitgang, ontwikkeling en verande ring heet. Evenals andere barbaren heeft hij wel gaven, waarop men let ten kan, doch uit zijn waarnemingen kan hij niets geregelds afleiden. Zijn begrippen zijn in een engen kring in gesloten en daarbuiten kan de zwarte maar niet komen. Hij blijft als zooveel Aziaten op hetzelfde standpunt staan, maar hij staat oneindig lager dan deze allen te zamen. Hij houdt veel van muziek en heeft het uit zich zeiven toch niet verder als tot fluiten gebracht. Hij kent geen maatgezang, hoe gaarne hij ook zinct; hij improviseert eenige woorden zonder zin of maat en her haalt ze in een langgerekt recitatief en al'ijd weder tot walgens toe en ein digt ten slotte met een door den neus uitgestooten „Ah, ah Het bier opgemerkte geldt in het al gemeen voor al de stammen te zamen, maar er is ook wel onderscheid te maken, en er komen enkele uitzonde ringen voor.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 6